Leimuiden bouwt Ruiter Olympiade Fonds wil de top steun geven Luxemburg 0-0 in Joegoslavië CITROËNAGS Beursoverzicht NIEuWE LEID5E COUKANt DONDERDAG 28 OKTOBER 1971 Vit tie RIJNSTREEK Vit tie VEEN STREEK Vit de BOLLENSTREEK Vit de DUINSTREEK Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Hippisch Ne derland heeft jarenlang slechts schouderophalend gereageerd op de snnelle uittocht van klasse- rijke springpaarden naar het bui tenland. Nu de top inmiddels voor een groot deel is afgeroomd, volgt plotseling de schrikreactie. Wie echter, nog geen jaar voor de Olympische spelen, de balans van de literst lucratieve, maar sportief ge ien onthutsende verkoop-politiek op- naakt, moet concluderen, dat de kans p uitzending van een springéquipe aar München vrijwel minimaal is. lijna alle toppaarden zijn in West- uitsland gekomen. De Westduitsers uilen vanaf vandaag tijdens het aarlijkse Jumping Amsterdam onge twijfeld weer genadeloos tonen, hoe ansrijk zij met hun in Nederland erworven paarden voor Olympisch remetaal zijn geworden. De Westduitsers hebben vooral het fgelopen jaar als waanzinnigen laarden in het buitenland gekocht, lederland gold als het beste jachtter- lin. Want geen organisatie heeft be- :hermende maatregelen genomen om alentvolle viervoeters in eigen land e kunnen houden. Terwijl in West-Duitsland, Fr ank- ijk en Zwitserland de dreigende rerkoop met een redelijk gevulde ubsidiepost als wapen wordt afge- ?end, profiteert de Nederlandse han- el gretig van de gigantische kapita- en, die de Westduitsers wensen neer e tellen. Pas bij de verkoop van de schim nel The Robber (een paard van abso- ute wereldklasse) aan de Westduitse jpruiter Alwin Schockemöhle borrel- len er wat protesten op. Eerder had- len echter al (onder veel meer) Do- ian Grey, Abadan en The Saint ge- uisloos een stal in West-Duitsland evonden. Actie Circus Ad. Stock heeft samen met K. J. S. :hummelketel (hoofdredacteur van 'e Hoefslag) en automagnaat Huub m Doorne het initiatief tot de stich- ng van dit fonds genomen. Ditzelfde rietal is al eerder, in 1950, in actie ïkomen om de ruitersport financieel steunen. Met medewerking van reus 't Hoefke werd toen via een antal galavoorstellingen in Scheve- insen de afvaardiging van een vol- llige équipe naar de Spelen in Hel- nki (1952) mogelijk gemaakt Er bleef toen zelfs 68 gulden over. n dat bedrag, dat jaarlijks op de ïgroting van de stichting De Hoef- ag vermeld stond, vormde deze zo- >er het aanvangskapitaal van deze nieuwe actie. Stock: „We zijn bezig om van dit ruiter Olympiade Fonds een stichting te maken. Een organisa tie, die volkomen zelfstandig, maar in nauw overleg met de Hippische Sportbond gaat optreden. In het bestuur zullen naast ons drieën Ben Arts en Peter van Ekelen namens de NHS zitting hebben. We willen als bestuur van het ROF al leen ruiter en paard dienen en abso lute objectiviteit demonstreren. Van vriendjespolitiek houden w£ niet en niets zal aan de strijkstok blijven hangen". Aanslag Het initiatief tot oprichting van het ROF is pas na de verrassende ver koop van The Robber aan Schocke möhle gekomen. De peperdure export van de hengst Palermo waarmee Harry Wouters van den Oudenweijer opnieuw naar de top streefde, bete kende kort daarna de zoveelse aan slag op het toch al magere spring paarden-bestand in Nederland. Schummelketel (winnaar van de zi1- veren medaille met de military-équi pe tijdens de Spelen van '32 in Los Angeles bekent: „De verkoop van The Robber en Palermo had wellicht voorkomen kunnen worden, als dit fonds toen al had bestaan. Voor Do nald Rex van Schockemöhle werd in Mexico al enorme bedragen geboden. Het Westduitse ruiterfonds is toen in het geweer te komen om een verkoop te verhinderen. Ook in Frankrijk waakt men over de export. Daar be staan een soort huurovereenkomsten tussen een stichting en eigenaren van talentvolle paarden. In Zwitserland worden aantrekkelijke verzekeringen afeesloten. Zo doet bijna ieder land iets om de beste paarden aan zich te binden". Anton Ebben (hier in actie met Kairouan) heeft van het Olym pisch fonds springpaarden deze zomer de beschikking gekregen over Ceylon. Met beide vaarden zal hij vanaf vandaag aan Jum ping Amsterdam deelnemen. ze, dat de massa in zijn geheel al iets heeft gedaan. De grote belangstelling, die we nu voor onze actie ondervin den zal een stimulans moeten zijn". In tegenstelling tot het Olympisch Fonds Springpaarden, zoekt het ROF geen toppers, die vrijwel onmiddellijk de piste van München binnen kunnen draven. Schummelketel weer: „We willen langzaam aan een sterke équi pe bouwen. Daarom zullen we jonge, talentvolle paarden gaan kopen. Voor bedragen, die ongeveer rond de zes duizend gulden liggen. En die paar den willen we aan de topruiters be schikbaar stellen. Net zolang, tot er enkele ideale combinaties gevonden zijn. Als bestuur van de stichting hebben we verder nog geen vast om lijnde plannen. We streven naar een grote groep contribuanten, die ons jaarlijks een bijdrage wil schenken. We hebben nu pas de aanloop geno men". Equipe De grote stilte is doorbroken. Ne erland voert nu intensief actie om en verdere export aan banden te Igen. Op twee fronten zelfs. Terwijl e straatarme stichting Nederlandse lippische sportbond belangstellend lekijkt, proberen een aantal particu- eren de nationale springwereld ieuwe impulsen te geven. De stich- r,g „Nederlands Olympisch fonds Jringpaarden" tracht de zaak nog oor München te redden. Deze organisatie richt zich dan ook ooral op het bedrijfsleven en wil op eer korte termijn nog zoveel geld erzamelen en goede paarden be- ïachtigen, dat een afvaardiging naar e Spelen toch nog gerechtvaardigd Zij is inmiddels in het bezit van e veelbelovende appelschimmel Cey- n. Het paard is voorlopig aan de ilversumse topruiter Anton Ebben üegewezen. Meer perspectief lijkt vooralsnog Dor het Ruiter Olympiade Fonds eergelegd Het bestuur van deze ichting „in wording" kijkt langs lünchen heen naar de wat verdere lekomst. Ad. Stock, één van de in- iatiefnemers: „De komende Spelen 'illen we gedeeltelijk vergeten. We jn alleen bereid eventueel aanvul- inde hulp te verlenen als dat onver- racht noodzakelijk mocht zijn". Het Ruiter Olympiade fonds (in de Ippische wereld is het woord Olym- iade synoniem met Olympische Spe- n) richt zich in eerste instantie op massa. Sinds enkele weken voert ;t weekblad De Hoefslag een „tien- es-actie". De opbrengst is tot nu toe Jrrassend: ruim 25.000 gulden. De stichting van het ROF betekent een herleving van het voor de oorlog fameuze Kolenbranderfonds, dat een groot aantal topruiters in staat heeft gesteld zich op internationale evene menten te manifesteren. Het ROF heeft hetzelfde doel. Schummelketel: „De kern van de zaak is, dat we een sterke équipe voor de grote concour- sen hiDDique willen formeren. Daar aan willen we bouwen. In de eerste plaats door de nodige gelden te ver zamelen. Die tientiesacties moet een psychologische werking hebben. Als we straks bij grote instanties en be drijven gaan aankloppen, dan weten Coen Moulijn heeft zijn training her vat na zijn herstel van het auto-onge luk. In stadion Feijenoord is Coen be zig op zijn home trainer. Van onze sportredactie TITOGRAD Het Luxem burgse voetbalelftal, woensdag avond 17 november in Eindho ven tegenstander van Nederland, heeft gisteren in Titograd met 00 gelijk gespeeld tegen Joe goslavië. Deze wedstrijd gold voor de voorronden van het toer nooi om het Europees kampioen schap. De Joegoslavén waren al winnaar van de poule, waarin ook Nederland en Oost-Duits- land ingedeeld zijn. Het gelijke spel betekent voor de Luxemburgers een formidabele ver rassing. De amateurs uit het Groot hertogdom hadden immers in het ka der van het Europees kampioenschap nog niet één punt veroverd. De for matie van coach Ernst Melchior (oud international van Oostenrijk) profi teerde gretig van de vrij nonchalante houding van de Joegoslavische groepswinnaar. Het team van trainer Boskov miste daarnaast nog drie steunpilaren: doelman Vukcevic, ver dediger Ramljak en de fameuze lin ker spits-aanvoerder Dzajic. De Joegoslaven hebben negentig minuten aangevallen. Maar de Luxemburgse verdediging, met doel man Moes als grootste uitblinker, hiled tegen de matig schietende Oost europeanen bekwaam stand. Eén keer, twee minuten voor het einde, werd de Luxemburgse keeper gepas seerd, maar een van de verdedigers knalde de bal nog juist van de doel lijn. De wedstrijd, die in Titograd werd gespeeld, werd door 20.000 toe schouwers bijgewoond. HONGARIJE Het Hongaarse elftal heeft in Boe dapest vrij moeiteloos van Noorwegen gewonnen en behoudt daardoor nog een kans op kwalificatie in de kwart finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams. De twee nog te spelen wedstrijden tussen Frankrijk en Bulgarije moeten in de ze groep twee de beslissing brengen. De Hongaren veroverden tegen Noorwegen (onder meer met Neder land in één poule ingedeeld voor de voorronden van het wereldkampioen schap) al in de eerste helft een com fortabeler 30 voorsprong. Bene (2x) en Dunai zorgden voor de treffers. Na de hervatting schoot Szucs zijn ploeg nog naar 40. Bij het duel in Boeda pest waren 20.000 toeschouwers aan wezig. Jong Hongarije won met 30 van Noorwegen onder 23 jaar. TSJECHOSLOWAKIJE Het elftal van Tsjechoslowakije won in Praag voor 35.000 toeschou wers met 10 van Wales ln groep vier van de Europese titelstrijd. Kuna scoorde in de 6ste minuut het enige doelpunt. Ontving de meest begeerde trofee in de automobielindustrie: de eretitel „auto van het jaar". Wij hebben daar weinig aan toe te voegen. Uw mening over dit intelligente en esthetische concept zouden we evenwel graag vernemen. Na afloop van uw proefrit? ALPHEN Dammen. Na een 11-9 overwinning op het Wassenaarse WDG leed HDC een onverwachte ne derlaag van 812 tegen LDV. HDC 2 versloeg RDC 3 met 146 en staat nu zonder puntenverlies met 8 pun ten bovenaan. HAZERSWOUDE Dammen. Het eerste tiental van de damvereniging Samen Sterk kan de kansen op een kampioenschap van de hoofdklasse van de Leidse Districts Dam Bond wel afschrijven. Op eigen 'veld' ver loor het Hazerswoudse tiental van Wassenaars WDG, dat met 11—9 won. HDC uit Alphen (Hoorn) confronteer de Samen Sterk met het vijfde ver- liespunt, door een 10—10 score uit het vuur te slepen. Samen Sterk 2 leed in Bodegraven een nederlaag met 164 voor OGB. Samen Sterk 3 zorgde voor een lichtpuntje, door tegen Lisse 2 een remise (1010) te scoren. N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN DER VELDE Zoeterwoudseweg 23 Leiden v. d. Valk Boumanweg 180 Leiderdorp BAKKER S AUTOMOBIELBEDRIJF Herengracht 79 Leiden Hoofdstraat 133 Sassenheim LISSERBROEK Orttsluitingweg. B. en W. van Haarlemmermeer vra gen de raad een krediet van f 63.000 voor de aanleg van een ontsluitings- weg. Dit vooruitlopend op het nieu we bestemmingsplan. De nieuwe weg wordt 175 meter lang en loopt vanaf de Lisserdijk in oostelijke richting. Hij wordt 6 meter breed met aan weerszijden een berm van 4 meter. TER AAR Bazaar. Vrijdag en zaterdag wordt in het Dorpshuis aan de Kerkweg een bazaar gehouden ten bate van de Hervormde Gemeente. De bazaar is geopend van half drie tot zes uur en van zeven tot elf uur. Gezins(jeugddienst). Zondagavond om half zeven wordt er in de Her vormde kerk een gezins-jeugddienst gehouden. Muzikale medewerking wordt gegeven door het jeugdteam „The Gospel Train". DE KAAG Puzzelrit. Zaterdag middag zal er een autotoertocht (puz zelrit) worden gehouden. De start is tussen 14.00 en 14.30 uur bij hotel „Kaagzicht". De tocht is 53 km lang. De prijsuitreiking is om 17.30 uur in genoemd hotel. SASSENHEIM Een 4-jarige jon gen reed gisteren zonder op te letten op zijn fietsje vanuit de Jacoba van Beierenstraat de Westerstraat op. De jongen werd daar gegrepen door een leswagen en tegen een boom geslin gerd. Hij is met verschillende breu ken aan het linkerbovenbeen en een hoofdwond in het AZ opgenomen. WARMOND Zaterdag 30 okto ber wordt in 't Hoekje een nieuwe expositie geopend. Bas van Mastrigt (Leiden) exposeert tekeningen en schilderijen. De tentoonstelling is ge opend van 30 oktober tot 19 novem ber, 's avonds van 7-10 uur en zon dags van 12-10 uur. RIJNSBURG Bedrij fsbond. De christelijke bedrijfsbond HBV organi seert vrijdagavond 8 uur een feeste lijke jaarvergadering i.v.m. het tien jarig bestaan. De bijeenkomst is in de kantine van „Flora". HILLEGfc)M Toneel. Zaterdag geeft de toneelgroep 'Hillegom', ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan, een opvoering van „Rooie Arie" van Anton Beuving in zaal „Flora". AMSTERDAM Op een kalme ef fectenbeurs zijn de noteringen van de obligaties teruggelopen. De oorzaak van die achteruitgang was de even voor de beurs aangekondigde lening van de Ned. Gasunie. Volgende week donder dag staat tegen een nog onbekende koers de inschrijving open op f 100 miljoen 8 pet. 15-jarige obligaties ten laste van de Ned. Gasunie. De koers waartegen deze obligaties worden uit gegeven, wordt dinsdag voor de ope ning van de beurs bekendgemaakt. Voor de gisteren uitgegeven obligaties British Petroleum werd een prijs ge noemd van 98s/« tot 99 pet. Zoals be kend zijn deze obligaties tegen 99>/< pet. De noteringen van de internationale aandelen verschilden begin beurs niet veel van de slotkoersen van gistermid dag. Hoogovens verloor bij de start van de handel 80 cent tot f 58.50, het geen tevens de grootste flucturatie was. De andere internationals lagen vrijwel onveranderd in de markt. Een moge lijk herstel werd de pas afgesneden omdat Wall Street gisteren opnieuw la ger sloot. Aanvankelijk liepen de no teringen in Amerika wat op, maar per saldo sloot het Dow Jones gemiddelde opnieuw iets lager. In de andere secto ren van de beurs was het vrij rustig en de koersverschillen waren niet groot. Over het geheel genomen wa ren de openingsprijzen gelijk aan de laatste koersen van gisteren. f 163.50 en de koers van Ford Neder land liep punten op tot 860. Aandelen Eerste Nederlandsche-Nillmij waren ruim een gulden hoger op f 117.50 en ook de koers van de aandelen Delta- ^Lloyd steeg met ruim f 1 tot f 53,90. Zwak in de markt lagen de aande len Matubel en op f 4 8meost een ver lies worden geïncasseerd van f 2,50. Aandelen Interlas werden nog 5 pt lager afgedaan op 416 en de koers van Van der Vliet-Wernnink zakte f 3 in tot f 138. De laatkoers voor de aandelen Reesink werd met nog 3 pt verlaagd tot 75. Van de internationals heeft Unile ver tijdens de hadnel weinig verande ring vertoond en op f 103.90 werd een winst behaald van f 0,20. Akzo ver liet de beurs met een verlies van f 1,20 op f 61.70 en aandelen Philips noteer den vrijwel onveranderd f 31,90. bej aardenwoningeii NIEUW-VENNEP De gemeente Haarlemmermeer wil 44 bejaarden woningen kopen in Nieuw-Vennep. De woningen, gelegen aan de Euge nie Prévinaireweg, en nog tien an dere, zijn eigendom van de Vicon. Als koopprijs wordt genoemd f 950.000. Op de lokale markt was de stemming enigszins verdeeld. Vast in de markt lagen opnieuw de aandelen VMF en op f 83, werd nog een herstel geboekt van f 3. Aandelen Erdal boekten even eens een vooruitgang van f 3 op LEIMUIDEN Het gemeentebestuur maakt ernst met de bestrijding van de woningnood. Er worden goede vorderingen gemaakt. Woning wetwoningen, premiewoningen en woningen in' de vrije sektor, zijn dit jaar gereed gekomen of verkeren in een vergevorderd stadium. Nog voor het jaar is verstreken, zullen in totaal minstens honderd woningen gereed zijn. In juli kwamen 24 woningwetwoningen (keuze) klaar en onge veer te zelfder tijd leverde het Aannemings bedrijf Van Dijk uit Nieuwveen, 21 woningen op voor de Stichting Eigen Woningbezit. De vorige toeek konden 16 prachtig gelegen bejaar den-woningen aan het Cederplein worden be trokken. Verheugend is het voor de woningzoekenden dat inmiddels al flinke vorderingen zijn ge maakt met een nieuwe serie van 21 woningwet huizen voor de gemeente, terwijl voor de Stich ting Eigen Woningbezit een tweede serie in aanbouw wordt genomen. Voorts nog de bouw van 31 koopwoningen aan de Drechtlaan. In het verlengde van de Drechtlaan bouwt de firma Kinkel te Leimuiden enkele blokken van 10 royale koopwoningen. Staande op de steiger van de fa. Kinkel (zie foto) heeft men een fraai overzicht van de bouwnijverheid in Leimuiden's tuindorp. Op de achtergrond de nieuwste woonwijk rond het Cederplein: bejaardencomplex, woningwetwo ningen en koop, afgewisseld met riante vrije- sektor-woningen. Voor het Gemeenschapscentrum (annex accommodatie voor binnensporten) hoopt men deze winter de eerste paal te slaan. De plannen voor een sportcomplex zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. KATWIJK Operette. Zaterdag 6 november organiseert de wijkver- eniging Cleyn Duin een operette avond met het bekende operettekoor „Nuova Voce" uit Zoetermeer. Als intermezzo zal de heer J. Hot- tenga een aantal dia's met geluid ver tonen over de visserij en het redding wezen. Binnenkort wil de wijkvereniging in samenwerking met de Hoornes een danscursus organiseren voor de leden. KATWIJK Aanrijding. Gisteren liep de 4-jarige Janneke Herbert zon der op te letten de Biltlaan op. Een automobilist uit Katwijk kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is met een open rechterbeenbreuk en snijwonden door de EHD naar het AZ vervoerd. KATWIJK Concierge. De heer L. van Beelen is benoemd tot di- rekteur van het nieuwe kerkelijk centrum. Hij is vier jaar verbonden aan het wijkgebouw „De Hoeksteen". Vermoedelijk zal het centrum aan de Voorstraat aan het einde van dit jaar worden opgeleverd. Haarlemmeniieer koopt elke maand 1x f999,99 5xf 100,— plus 100 panty's. Deelname formulier bij elke Tima winkelier

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15