Kowalik offer voor taktiek Lau van Ravens hoofdrolspeler IQ Sporttoto Topscorers Sparta en PSV kunnen geen vuist maken: 1-1 Deuk MAANDAG 25 OKTOBER 1971 Juist Ingevuld rolgt uit: 2 - 2 •1-3-3. ENSCHEDE Hoofdrolspeler in de ontmoeting tussen Twente Hd DWS was arbiter Lau van Ravens, die Overweg en Muller in ^•ijn boekje noteerde. Bovendien gaat er een rapport naar de KNVB over de woorden, die DWS-verzorger Crouwel tegen Van Ravens geuit zou hebben. Twente had de meeste kans op de zege, toen, nadat René van de Kerkhof tegen de paal had gekopt, [fatten een penalty mocht nemen. Hij knalde de bal echter jam- nerlijk naast het doel. Th» Den Bosch-MW 2-3 Den Bosch is nog steeds de enige rmatie in de ertdivisie die geen en- ele wedstrijd won. Tegen MVV wa- zij er echter dicht bij. Nadat de de 02 achterstand, in eerste helft opgelopen door doel- van Brokamp en Bonfrere, weggewerkt door goals van van der Ley en Verhagen le- zij door te gaan. Snel echter zak- de ploeg volkomen weg, zodat MW toch nog naar een zege schieten. Vitesse-Groningeii 1-2 Ook bij Vitesse Groningen ver- Iwenen namen in het boekje van de Geurens. De scheidsrechter van Vitesse Veenstra en van Groningen Guns en Corne- Groningen had duidelijk meer in- Na een 01 ruststand, door een van Jensen, was ook in de helft Groningen de beste for- De 12 stand werd bereikt, Gerritsen, na een schot van in eigen doel schoot (0—2) en een goal van Stovers. Telstar-Utrecht 0-2 I Na een doelpuntloze eerste helft, raarin beide formaties aanvallend lachteloos bleken, werd de strijd in tweede fase aantrekkelijker. U- ;cht ging zich, in de persoon van: fcabo en John Steen Olsen, meer op liet middenveld concentreren. Hier door kreeg de aanval van de gasten ■neer inhoud', zodat doelpunten niet Lit konden blijven. Cabo n Olsen Jvaren de makers. Telstar was ook in [de tweede helft aanvallend tot hiets n staat. IBjPLN HAAG De uitslagen vail de wecN H wijden die voorkomen op. het -toripuUer Isn sporttoto 13 van 23 en 24 oktober, zijn: I Telstar - FC Utrecht 0—2: Volendam - Feljenoord 0—3: FC Den Bosoh MVV -3: FC Den Haag NEC 4—0: Sparta -PSV 1—1. Excelsior NAC 1—1; Vitesse - FC Groningen 1—2; Blauw Wit Vole- ri jokers 2—0: HVC Boda JC 0—2; Haar- tem wageningen 2—2: Fortuna SC He- acles 3—1; Fortuna VI Veendam 1—1; j? lelmond Sport PEC 1—1 Eredivisie Telstar—FC Utrecht 0—2 VolendamFeijenoord 03 FC Den BoschMVV 2—3 AjaxGo Ahead Eagles 41 FC Twente—DWS 0—0 FC Den Haag—NEC 4—0 SpartaPSV 11 ExcelsiorNAC 11 VitesseGroningen 12 Feijenoord 10 9 1 0 19 21— 2 Ajax 10 7 3 0 17 18— 3 FC Den Haag 10 7 1 2 15 18— 9 FC Twente 10 5 4 1 14 10— 4 Sparta 10 4 5 1 13 26—12 FC Utrecht 10 5 2 3 12 16—10 MVV 10 5 1 4 11 11—10 DWS 10 4 3 3 11 8—10 NEC 10 5 0 5 10 10—13 NAC 10 2 5 3 9 11—16 Teister 10 3 3 4 9 7—14 PSV 10 3 2 5 8 15— 9 G A Eagles 10 3 2 5 8 16—16 FC Groningen 10 1 5 4 7 12—16 Excelsior 10 1 4 5 6 410 Volendam 10 1 3 6 5 4—16 FC Den Bosch 10 0 3 7 3 4—19 Vitesse 10 1 1 8 3 4—26 Eerste divisie SC CambuurDe Graafschap 3—0 Blauw WitDe Volewijckers 20 DFCHeerenveen 12 HVC—Roda JC 0—2 HaarlemWageningen 22 AZ '67—SW 3—0 Fortuna SCHeracles 31 EindhovenWillem II 20 Fortuna Vl.Veendam 11 Helmond SportPEC 11 Heerenveen 13 7 5 1 19 16— 6 Haarlem 12 7 4 1 18 18— 9 Wageningen 13 8 2 3 18 20—10 Eindhoven 13 7 4 2 18 15— 7 Roda JC 13 6 3 4 15 13—15 VVV 12 5 4 3 14 18—10 AZ'67 12 4 6 2 14 12— 7 Fortuna SC 13 5 4 4 14 19—13 Blauwwit 12 6 2 4 14 13—11 Heracles 12 5 3 4 13 16—14 Veendam 12 4 5 3 13 17—16 SVV 13 5 3 5 13 17—20 Cambuur 12 5 1 6 11 18—15 Volewijckers 12 3 5 4 11 8—13 HVC 12 3 4 5 10 '13—16 Willem II 12 3 3 6 9 12—16 Graafschap 12 3 3 6 9 10—16 Fortuna VI. 13 2 4 7 8 9—14 PEC 12 1 5 6 7 12—21 DFC 12 1 4 7 6 7—18 Helmond Sp. 13 1 4 8 6 8—24 Door zijn doelpunt in de wedstrijd tegen Ajax heeft Ruud Geéls (Go Ah ead) zich bij de Spartaan Janusz Kowa lik gevoegd aan de kop van de topsco- rerslijst. Ook de achtervolgers Lex Schoenmaker (Feijenoord) en Johan De vrind t (PSV) scoorden een keer. 1. Janusz Kowaluk (Sparta) en Ruud Geels (Go Ahead) 10, 3. Lex Schoenma ker (Feijenoord) 9. 4. Johan Devrlndt (FSV) 8. 5. Dick van Dijk (Ajax) en Henk Bosveld (Sparta) 6. *7. Willy Bro kamp (MVV). Wytze Couperus (FC Den Haag) en Harald Berg (FC Den Haag) 5. 10. Jan KUjnjan (Sparta), Stanely Blsh (NAC). Jan Groenendijk (FC Utrecht) en Henk Wery (Feijenoord) 4 ROTTERDAM Hoofd schuddend en zijn opgekropte woede nauwelijks verbergend, stapte Janus Kowalik halver wege de tweede helft naar de kleedkamer. De Sparta-aanval- ler meed de dug-out, waaruit trainer Elek Schwartz even daar voor Arend Koudijzer naar de positie in de spits gedirigeerd had. Kowalik was verbijsterd. Direct na afloop van het zo be langrijke duel tegen PSV (11) verdween hij nors en zwijgend van Spangen. Kowalik wenste de beslissing van Schwartz niet te begrijpen. De verontwaardiging van de al veel geplaagde Pool is zelfs redelijk. Want juist hij dreigde het slachtoffer van het straffe bewind van Georg Kessler in vorig seizoen te worden. Kowalik immers was vaak de man, waarop de tegenwoordige trainer van Anderlecht zijn teleurstellingen afreageerde. Vaak terecht. Soms ook ten onrechte. Die stekelige reacties hadden een sei zoen lang een soort van koude oorlog tussen Kowalik en zijn trainer tot ge volg. De gevluchte Pool week aan het einde van de vorige competitie dan ook uit naar Amerika, zijn tweede (of derde) vaderland. Pas toen Elek Schwartz het commando overnam liet Kowalik zich tot een nieuw verblijf in Nederland overhalen. Schwartz was de trainer van de „menselijke benadering". In ieder geval niet zo hard. en meedogenloos als diens aan discipline verknochte voorganger. Ja nus Kowalik leefde weer op. Speelde vooral in de eerste periode sterker dan ooit. Zijn geschokte zelfvertrou wen werd met een reeks schitterende doelpunten hersteld. Kowalik werkte, als een bezetene vaak. En de klasse van de ex-internatio,nal manifesteer de zich steeds duidelijker. Getuige ook zijn eerste plaats op de topsco rerslij st: tien doelpunten in (na giste ren) tien competitieduels. Een voor treffelijk moyenne, dat tekenend is voor het optreden van de gevoelige aanvaller in de eerste fase van dit seizoen. Hennig Munk Jensen en Jos Dijkstra komen PSV-doelman Van Beveren te hulp om een kopbal van Koudijzer (links) onschadelijk te maken. Op, de achtergrond Hans Eijkenbroek. Het zelfvertrouwen, dat inmiddels weer op „scherp" was gezet, lijkt na de beslissing van Schwartz in de con frontatie met het vooral met zichzélf worstelende PSV een nieuwe deuk gekregen te hebben. Want Kowalik speelde tot het moment van zijn ver vanging zeker niet slecht. Hij bewoog veel. reageerde attent en offerde zich vaak voor opkomende middenvelders en verdedigers (Bosveld en Venneker met name) zeer bekwaam op. Elek Schwartz zal in de komende dagen heel veel tegen zijn snel aangeslagen pupil aan moeten praten om de onge twijfeld geschonden zelfverzekerd heid te herstellen. Het verweer van de Sparta-coach klinkt in ieder geval aannemelijk. Schwartz: „Eigenlijk vond ik het verschrikkelijk, dat ik juist Kowalik moest vervangen. Om dat ik wist, hoe erg hij dat zou vin den en hoe kwalijk hij me dat zou nemen. Maar ik vond het een nood zaak. Ik wilde iets proberen om als nog een overwinning te forceren. Tot dat moment hadden wij bijna alles langs _de, grond gespeeld. Zonder veel succes: Én dan zoek je naar een nieu we mogelijkheid. Wellicht zou PSV in de lucht kwetsbaarder zijn. Het was een gok, die helaas niet geslaagd is. Koudijzer is een lange kerel, «die sterk in de lucht kan zijn. Hij had voor een verrassing kunnen zorgen". De opzoenbarende (en natuurlijk discutabele) beslissing van Schwartz betekende géén motie van wantrou wen tegen Kowalik. Schwartz, com plimenterend: „Kowalik heeft beslist niet slecht gespeeld. Hij heeft zelfs alles gedaan wat binnen zijn vermo gen lag. Hij heeft dan ook zeker vol daan". Kowalik had, ruim tien minuten na rust, een fors aandeel in de enige treffer van Sparta. Eindelijk lukte het de Rotterdamse formatie een van de vele door een wankelend PSV weggegeven scoringsmogelijkheden te benutten. In de eerste helft al had Van Beveren tot drie keer toe zeer moeizaam (met de voet) de bal uit zijn doel kunnen houden. Daarom was het openingsdoelpunt in feite een logisch gevolg van het voortdurende overwicht, dat Sparta van meet af aan had opgebouwd. Kowalik speelde zich op de rand van het strafschopge bied fraai vrij, schoof de bal verras send naar -de linker vleugeL waar Kristensen hard uithaalde. Van Beve ren reageerde in eerste instantie at tent, maar had geen verweer toen Heijerman uit vrije positie de terug springende bal laag en zuiver in schoot. Sparta's fluwelen positie hield niet langer dan twee minuten stand. Toen vond PSV even het geluk, waar de laatste weken zo wanhopig naar gezocht is. „Een communicatiefout" (Stef Walbeek) in de Sparta-defensie werd door Johan Devrindt bekwaam professioneel MOLENDAM Gezien de Verhoudingen in het Neder- ndse betaalde voetbal is Vo- 'èndamFeijenoord 03 !|niet meer dan logisch ver- hil. Toch valt er Volendam el te verwijten Niet omdat verloor van een uiterst pnstant Feijenoord-in-top- lorm, maar wel omdat het de laak zo gemakkelijk uit han- gaf. Eén helft slechts 'joefde Feijenoord zich met tegenstander bezig te hou- len. En daarna had Feije- loord de tegenstander der ate gefrustreerd, dat Vo- ndam het al veel te druk lad met zijn eigen zorgen om (ich te kunnen bekommeren #wn het leveren van tegen stand. Die frustratie bij Volendam veroorzaakt door twee fieijenoord-treffers in de laatste ninuten van de eerste helft. De lerste van Matthias Maiwald na hoorbereidend werk van Wim wan Hanegem en Wim Jansen en Jeen fout van Jan „Bol" Jonk) en jde tweede van Lex Schoen aker, die een voorzet van Van Hanegem door Jac. „Bol" Jonk poor zijn voeten klaargelegd zag worden. Waren die twee doel- Jpunten de oorzaak van de 1 frustratie bij Volendam, de reden |!ag veel dieper. Eigenlijk had elf rain er Hans Croon al ruim een week voor de wedstrijd die reden aangestipt, toen hij zei: Ieder- Jeen weet hoe Volendam ervoor aat voor een wedstrijd tegen Feijenoord. Maar in ieder geval Lex Schoenmaker (rechts) passeert Volendam-doelman Leo van Straaten en geeft Feijenoord een voorsprong van 2—0. Jac. Jonk, achter Schoenmaker, kan niets meer doen. hebben wij het voordeel dat we Feijenoord ontmoeten een paar dagen nu de Europa Cup-wed strijd in Boekarest". Al had Croon er wel voor gewaakt deze gedachte op zijn spelers over te brengen, toch kreeg hij overduidelijk de onjuistheid van de stelling (Henk Wery: „Over dat soort problemen moeten wij toch wel langzamerhand heen zijn") gepresenteerd. Want de spelers zelf hadden onafhankelijk voor zich een soortgelijke theorie op gesteld. Middenvelder Johan Pelk: „Wan neer je je voorbereidt op een wed strijd tegen Feijenoord, dan ga je je zelf moed inpraten. En dan ga je automatische denken aan de twee wedstrijden die Feijenoord moet spe len in één week en aan de lange, vermoeiende reis. Maar eigenlijk is dat niet meer reëel. Het is alleen maar een soort galgenhumor." En Jan Mühren: „het is een feit d^t we ge dacht hebben, dat Feijenoord wel enigszins zou moeten afzien. En dat we een kans zouden hebben, wanneer we het geluk zouden hebben om een goal te maken." MANDEKKING Voor deze instelling in de trant van „als het ooit kan, dan is het nu" heeft Volendam zwaar moeten boeten. De ploeg had zichzelf er te zwaar mee belast. Die belasting mondde op het veld uit in een mengeling van nonc halance en nervositeit. Het plaatsen was bij Volendam zonder meer slecht verzorgd en daardoor werd de taktiek volledig ontkracht. Die' opzet was overigens goed. Vo lendam paste mandekking toe (Wery- De Boer, Maiwald-Jan Jonk en Schoenmaker-Plat) en speelde met twee ausputzers, Hans en Jac. Jonk. De bedoeling was Feijenoord op te vangen, de bal in de ploeg te houden en via de opkomende vleugelverdedi gers te counteren. Johan Pelk: „Wij wilden echt wel. Maar waarschijnlijk was het ergens gewoon te hoog ge grepen. We werden met al onze goede bedoelingen gewoon van het kastje naar de muur gestuurd." Inderdaad greep Volendam te hoog. En het verslikte zich daarmee in ver gelijking tot de wedstrijd van vorig seizoen die door Feijenoord moeizaam met 01 werd gewonnen. Feijenoord- trainer Ernst Happel: „Een jaar gele den hadden we het hier nog moeilijk. Nu speelden wc hier de makkelijkste wedstrijd van het seizoen tot nu toe." En Theo van Duivenbode: „Vooraf hadden we eigenlijk gedacht dat dit een lastige wedstrijd zou worden. Maar nu is het makkelijk te zeggen dat het allemaal wel is meegevallen." En Henk Wery: „Aan een wedstrijd als deze kan je zien dat clubs als olendam eigenlijk geen hoop meer hebben." Geen hoop meer, in ieder geval niet tegen dit superieure Feijenoord. Een Feijenoord dat Volendam vijfendertig minuten lang de indruk gaf dat het allemaal wel meeviel, maar toen twee fouten meedogenloos afstrafte. En dat het zich daarop kon permitteren Wim van Hanegem voor de tweede helft te vervangen door Johan Boskamp. (Happel: „Willem had een beetje last aan zijn knie. toen het eenmaal 20 was wilde ik geen risico meer nemen. Door die rust kan hij hopelijjk wat sneller herstellen.") Feijenoord toonde zich gewoon moeiteloos veel sterker dan Volendam. Die Wery-in-vorm gaf Volendam dan ook de nekslag. Niet alleen door dat hij Feijenoords derde doelpunt voor zijn rekening nam overigens uit buitenspelpositie, maar wel schoot hij de bal tussen de benen van Van Straaten door maar door zijn lei dende rol in de voorhoede. Dick de Boer, toch een van de weinige Volen- dammers, die in normale"* doen was, kon hem vrijwel nooit de baas. Met de sterke henk Wen- en de nieuwe Matthias Maiwald kon Feijenoord het probleem Volendam terugbrengen tot een routinekarwei. Mede dankzij de hulp van Volendam dat na de eerste treffer al een volle dig geslagen ploeg was. En dat na deze overschatte wedstrijd (of was het wedstrijd van zelfoverschatting?) weer met beide benen op de grond was terug gezet, pelk: „We hebben nu 5 punten na 10 wedstrijden en zijn daar mee even ver als vorig seizoen. We kunnen weer opnieuw beginnen." EDDY POELMANN.. afgestraft. De Belg kopte een hoge voorzet van Van den Dungen onge hinderd in. Want de Rotterdamse verdediging reageerde in zijn geheel niet Hans Eijkenbroek: „De bal kwam in de richting van Devrindt. Walbeek stond vlak bij hem. Normaal echter is zo'n voorzet voor Pim Does burg. Ik riep dan ook dat hij eruit moest komen. Daar had ook Walbeek terecht op gerekend. Pim bleef staan. En dan is het voor Devrindt niet zo moeilijk om te profiteren'-. Het bleef PSV's enige kans. Want Sparta dicteerde. Steeds weer kwam Kurt Linders meest zorgelijke linie het middenveld in moeilijkheden. Terecht ook liet de PSV-voorman al vrij snel na het begin ten koste van Schmidt Hansen Wim van den Dun gen dat uiterst kwetsbare, sterk bre kende, maar matig opbouwende mid denveld versterken. Linder: „We werden vaak gedwongen om 4-2-4 te spelen. En dat was zeker niet de be doeling. Zoiets kun je je hier op Spangen dan ook moeilijk veroorlo ven". ■fa Fysisch Ook met Van den Dungen bleef PSV het tegen Bosveld, Klijnjan en de hardwerkende Van de Veen moei lijk houden. Daarom ook zocht de zuidelijke formatie het in de persoon lijke duels stéeds duidelijker in fysie ke kracht. Linder had dat bevolen. „Tegen FC Den Haag verloren we acht van de tien persoonlijke duels. Dat was te veel. Dit keer moest het beter. We hebben niet overdreven veel overtredingen gemaakt. Als je tenminste die, veroorzaakt door ver moeidheid. niet meetelt". PSV en Sparta zijn beide afgelopen woensdag zeker wat het resultaat betreft nogal geschonden uit de eerste wedstrijd tegen Real Madrid, en Rode Ster tevoorschijn gekomen. Sparta heeft zich blijkbaar sneller hersteld. PSV echter heeft het best geprofiteerd. Van den Dungen: „een 1—1 uitslag op Spangen is een vor stelijk resultaat. Ook een ploeg, die bovenaan staat zou hiermee tevreden zijn. Wij kunnen die eerste plaats op de ranglijst wel vergeten. Het kam pioenschap is niet meer haalbaar. Daarom moeten we nu gaan bouwen en proberen in het toernooi om de nationale beker zover mogelijk te ko- Hulp Oeki Hoekema, de bewe'eglijkste spits in het betaalde voetbal, ging duidelijk gebukt onder de forse in spanningen, die enkele dagen eerder in Spanje geleverd zijn. Daarom ook verving Linder hem in de laatste fa se. Hiddink werd te hulp geroepen om de door PSV nagestreefde gelijke stand te helpen handhaven. Linder: „Hoekema heeft zich een uur lang niet voldoende vrijgemaakt en niet één keer op het doel geschoten. Des ondanks zijn we in onze opzet ge slaagd. Ik ben met dit ene punt heel erg blij. De laatste weken hebben we alleen maar pech gehad. Nu was het eens een keertje geluk. We compen seren de situatie hiermee. Nu kunnen we weer gaan bouwen. Ik ben ervan overtuigd, dat we over een paar we ken aanzienlijk beter zullen spelen". De 11 betekende verlies voor Sparta, dat aast op aansluiting met de top. Schwartz dan ook: „Dit is een treurig gelijkspel. Het is onbegrijpe lijk. dat we niet van de kansen ge profiteerd hebben". GERRIT DEN AMBTMAN Juichend heft Nol Heijerman de handen in de lucht na het openingsdoel punt van Sparta. Jan van Beveren ligt verslagen op de grond. Rechts loopt Munk Jensen met gebogen hoofd weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9