rr Nieuwe smogllieoric: mist van zwavelzuurdruppels I Proletarisch Links n PSP onmogelijk scheert hele V akbeweging bedrijfsleven over een kam Arjos niet bij confessionele federatie jongeren *t Is voorbij - falend stuk in magistrale opvoering „KVP had geen visie en geen overtuiging 2 moderne theeglazen Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. Mijn rum Pseudo-vogelpest in Groningen Première Haagse Comedie KVO-voorzitter P. G. v. cl Weele: GS Limburg tegen bespuiten bermen (evaluatie van yen met 17,5 pet? RK':1 Nog een proces tegen Alv Sabrv Gelderse KVP zegt nee tegen profijtbeginsel 300 kg marihuana op Nederlands schip gevonden MAANDAG 25 OKTOBER 1971 Van onze redacteur wetenschappen '^AMSTERDAM/ROTTERDAM Terwijl het schitterende herfét- lage eer aan de noordflank van het Rijnmondgebied weer lichte smog- 'sïï irschijnselen veroorzaakte hadden lüchtvervuilers en vervuilings- strijders dit weekeinde ruimschoots stof tot nadenken. In het emisch Weekblad van zaterdag publiceerde milieumedewerker H. Zeedijk een theorie die de verwarrende verschijnselen van ■aTJjnmonds 'grote smog-week' (16 tot 24 september) verklaart en ls^[ m paar beleidslijnen op losse schroeven zet. -it Volgens Zeedijk en enkele andere Sy gkundigen werden de massale tuk; ichten in Vlaardingen en elders in rro'i Rijnmond waarschijnlijk veroor- ;e,sl akt door een fijne mist van zwavel- a u urdruppeltjes, die net als de oxide- p nde gassen in „gewone" svmog sterk :elend werken op de ademha- jrganen. Geen gewone smog „gewone smog" niet de boos- ener kan zijn geweest werd enkele coö lken geleden duidelijk uit een rap- ;.76o rt van het Instituut voor gezond- idstechniek TNO waaruit bleek dat concentraties ozon (een schade- gas dat tijdens smogperioden J>rdt gevormd) allerminst waren sa- lk* ngevallen met de klachten van de ra volking. 4.1 Het was ook eigenlijk, schrijft Zee dijk, helemaal geen goed smog-weer. De klassieke situatie waarin het fout gaat is het optreden van een zoge naamde inyersielaag iri de atmosfeer tijdens zonnig en windstil weer. Die inversielaag is een afwijkend verticaal temperatuurverloop, dat het naap boven ontsnappen van veront reinigende gassen verhindert. Maar tijdens de grote smog-wéek deed zich dit overdag niet voor: er was men ging mogelijk tot op één a twee kilo meter hoogte. Het is juist die beperke menging geweest die volgens ir. Zeedijk waar schijnlijk de vorming van zwavel- zuurmist heeft bevorderd. De vuile gassen die op grondniveau werden geproduceerd bevatten zoals altijd de ingrediënten voor smog, die Van onze parlementsredactie GRONINGEN De groep Proletarisch Links binnen de PSP is feite het voortbestaan onmogelijk gemaakt, nu het partijcongres it afgelopen weekeinde het tendensrecht heeft afgewezen. Dit is et recht van een minderheid buiten de partij organen om actie te aeren voor politieke standpunten. Nu dit door het congres is ver oden, zijn de sympathisanten van P.L. weer aangewezen op actie afdelings-, gewestelijke, partijraads- en algemene vergaderingen. Hiermee heeft het partijbestuur or een belangrijk deel zijn zin ge- egen in zijn actie tegen Proleta- ich Links. Toch leed het bestuur li ernstige nederlaag toen zijn voor- 1 P. L.-aanhangers te schorsen fs in een verzachte vorm werd rworpen. Twee resoluties van de afdeling oningen en Den Haag, waarin het ïorsingsvoorstel nog verder was af zwakt, werden eveneens verwor- In de resolutie van Den Haag >rden leden „die niet instemmen ;t de onverbreekbare eenheid van cifisme en socialisme als grondbe- ïsel van de partij" verzocht de PSP jwillig te verlaten. ONNODIG n plaats daarvan nam het congres motie van de afdeling Rijswijk waarin het tendensrecht wordt rworpen, omdat „een permanente venorganisatie" binnen de partij et nodig wordt geacht. De motie reekt uit, dat de partijreglementen larborgen dat voldoende kan wor- opgetreden tegen leden die in ijd met beginselen en doelen van PSP handelen. De Amsterdammer Rein van der >rst, die va nhet congres toestem- ng kreeg namens Proletarisch, nks het woord te voeren, had daar- uitdrukkelijk het tendensrecht op- ëist. Hij wilde gelegenheid hebben lenlijk met gelijkgezinden in een ïssiegroep binnen de partij aan idelijke politiek te doen. I/oor zaterdag 6 november is er in recht een vergadering van P. L. tgeschreven. De woordvoerder van groep, Paul Verdoo'ren, zei ons, dat vergadering waarschijnlijk ge- >on zal doorgaan. Het partijbe- ïurslid H. Gortzak meende, dat in 'n geval de motie-Rijswijk toepas ar zal zijn. De discussie op het congres was za- rdag tegen de verwachting in rustig gonnen. Proletarisch Links had op n aparte bijeenkomst ter voorberei- ng van het congres afgesprolken, t het de zachte lijn zou volgen Pas gisterochtend kreeg het debat herpe kanten door een laatste ant- oord van partijvoorzitter P. A. Jrggraaf die de P. L.-aanhangers ibegrip voor het pacifistisch besin- verwpet. Onk U't het feit. dat bui- n de deur van de congreszaal het volutionair communistische jonge nblad „Revolte", werd verkocht idde Burggraaf af, dat P. L. geen noer" snapt van de eenheid van het cifisme en socialisme. Dat Prole- risch Links 6 november de volgende vergadering al weer heeft belegd zag Burggraaf als een bewijs, dat het de stemming van het congres„aan zijn laars lapt". Erik Meijer van Proletarisch Links vermoedde achter de scherpe reactie van Burggraaf de „parlementaire druk" van de fractieleider in de Tweede Kamer, H. Wiebenga. Deze zou in nacht van zaterdag op zondag op een bestuursvergadering hebben uitgeroepen: „Zij eruit of ik eruit", maar de partijvoorzitter wees deze veronderstelling als „klinkklare non sens" van de hand. Het partijbestuur, aldus Burggraaf, had de eerste termijn van de discussie gezien als een mogelijkheid de eerste argumenten rustig tegen elkaar af te wegen. Maar uiteindelijk wilde met de vergadering tot duidelijke conclu sies laten komen. Gistermiddag werd bij de bestuurs verkiezing tenslotte de heer Burg graaf herkozen als- partijvoorzitter. Hij verkreeg 2999 stemmen. Zijn te genkandidaten. Wim de Wolf en R. van der Horst (beiden aanhangers van P. L.) werden verslagen mei res- pevtievelijk 532 en 408 stemmen. door de felle zonnestralen ook werd gevormd, maar wél naar boven kon stijgen. Zo ver naar boven dat er menging kon optreden met de forse hoeveelhe den zwaveldioxide die uit Rijnmonds „hoge schoorstenen" kwamen. De oxiderende smog-gassen (waar onder ozon) reageerden met zwavel dioxide en daaruit resulteerde de zwavelzuurmist, die door het rustige weer en de geringe vochtigheid lang durig bleef bestaan. (In vochtige lucht zakt zwavelzuurmist in enkele uren uit.). Vraagtekens Of zijn theorie juist is, kan Zeedijk niet bewijzen, want er bestaat nog geen apparaat dat zwavelzuurmist in de lucht continu kaji meten. Wel heeft de Vereniging van directeuren van elektriciteitsbedrijven in Neder land al in 1967 het initiatief genomen voor de ontwikkeling van zo'n appa raat door de KEMA. Maar zolang er geen beter idee is moet met de zwavelzuur theorie in ieder geval rekening worden gehou den. Dat betekent dat een paar ande re theorieën vooralsnog van vraagte kens moeten worden voorzien. Dat geldt bijvoorbeeld voor de filosofie van de hoge schoorsteen, die er op neer komt dat je verontreinigende gassen best in de lucht kunt loslaten, als je het maar zo hoog doet dat ze genoeg verdund zijn tegen de tijd dat ze weer tteneden komen. En ook de opvatting van minister president Biesheuvel dat de installa tie van een landelijk meetnet voor in eerste instantie uitsluitend: zwavel dioxide een voldoende bewaking te gen luchtvervuiling biedt, lijkt voor herziening vatbaar. GRONINGEN Op het pluimvee- bedrijf van de heer J. van der Laan in Uithuizen zijn 4600 van de 7200 kippen doodgedaan door pseudo-vo gelpest. Dit heeft onder meer tot ge volg, dat importerende landen kippen uit de provincie Groningen wiegeren. In hoeverre de ziekte zich heeft verspreid is nog niet te zeggen, om dat de zaak in onderzoek is. Volgens de veeartsenijkundige dienst gaat het om de nawerking van pseudovogelpest, die zich begin dit jaar over het gehele land had ver spreid. Aan de hfcnd van een onder zoek zal worden nagegaan of er maatregelen moeten worden geno men. De getroffen pluimveehouder uit Uithuizen zegt dat zijn bedrijf is besmet door 150 hennen, die hij van de broederij. Top in Nijkerk had ge kocht. De heer Top ontkent dat zijn hen nen de oorzaak kunnen zijn. Volgens hem heerst er geen pseudo-pest op zijn bedrijf. Er wordt een onderzoek ingesteld bij andere klanten van de broederij Top. Inmiddels heeft de veeartsenijkundige dienst geconsta teerd dat de hennen van broederij Top wel waren ingeënt, terwijl dit niet het geval was met de eigen kip pen van de heer Van der Laan. Deze heeft tot nu toe een strop van onge veer 50.000. Hij is niet verzekerd. Elizabeth Andersen (staande) en Ida Wasserman in ,,'s Is voorbij". DEN HAAG Ergens in een patriciërshuis in Amerika ligt een man op sterven. Hij was iemand van grote importantie. Door de ramen van het statige huis zien wij in een kamer na bestaanden en naastbestaanden te wachten op het einde. Langzaam wijken de buitenmuren vaneen en kunnen we het gezelschap onmiddellijk zien in wat eens de werkkamer van de stervende was en nu zijn sterfkamer is. Achter een wit schut staan een dokter en een ver pleegster de laatste hulp te geven aan een man van grote naam. Het gezelschap in de kamer bereidt zich in gesprekken voor op het ko mende ogenblik. De Haagse Comedie is onder regie van Paul Steenbergen begonnen aan een van die magistrale, sfeervolle verbeeldingen waartoe in ons land alleen nog dit gezelschap in staat is: voornaam, weemoedig, vol stijl. Harry Wich heeft het dekor majes teitelijk opgebouwd, van een sobere, enigszins sombere statigheid, want hier sterft een man van naam. Bui- (Van onze sociaal-econ. redactie) SCHEVENINGEN De vak beweging stemt haar eisen altijd te veel af wat volgens haar mogelijk is in het grootbedrijf en daarbij houdt zij onvoldoende rekening met de (doorgaans ge ringere) mogelijkheid in het midden- en kleinbedrijf. Deze kritiek uitte de voorzitter van MAASTRICHT Gedeputeerde Staten van Limburg menen, dat het bespuiten van de wegbermen met on- kruidverdelgende middelen een ern-, stig gevaar vormt voor het natuurlijk milieu. In een brief aan de gemeen ten schrijven Gedeputeerde Staten, dat het bespuiten van bermen met chemicaliën alleen kan worden toege staan, en dan nog iri zeer beperkte mate, op grote bestrate oppervlakten, trottoirs, fietspaden en parkeerplaat sen. Een verantwoord onderhoud van bermen kan volgens GS slechts ge schieden door middel van maaien en/ of schoonmaken. het Koninklijk Verbond van Onder nemers in het midden- en kleinbe drijf, de heer P. G. Van der Weele, vanmiddag in de algemene bondsver gadering van het KVO. „De vakbe weging heeft geen juiste kijk op wat er allemaal in het midden- en klein bedrijf gebeurt. Haar beleid steunt op een uiterst bescheiden informatie over de werke lijke ontwikkelingen in deze bedrijfs tak en zij scheert het hele bedrijfsle ven over één kam op basis van inzich ten, gevormd bij de grotere of groots te eenheden in het bedrijfsleven", al dus de KVO-voorzitter, die er op wees dat het midden- en kleinbedrijf uit het oogpunt van werkgelegenheid toch een zeer belangrijke positie in neemt: in alle ondernemingen met maximaal 50 man personeel werkt 23 pet van de totale beroepsbevolking. „Meent de vakbeweging dat deze werkgelegen heid behouden kan blij ven als zij doorgaat met de looneisen af te stemmen op de mogelijkheden van het grootbedrijf?". te zijn het gesprek met zijn collega's te voeren op basis van het uitgangs punt dat niet in de eerste plaats moet worden vastgehouden aan de eigen organisatievorm. De heer v.d. Weele deelde mee, dat het KVO zich intensiever zal gaan bemoeien met de kandidaatstelling voor de leden der Kamers van Koop handel en dat het KVO de staatsse cretaris van economische zaken wel licht zal verzoeken advies aan de SER te vragen over de samenstelling, de werkzaamheden en het aantal ka mers, dat in de regio zou moeten functioneren en in hoeverre de regio nale raden voor de arbeidsmarkt in een nieuwe opzet daarvan passen. Fusie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Niet alleen de dagelijkse besturen van de KVP, ARP en CHU kwamen dezer da gen gezamenlijk bijeen, maar ook die van de jongerenorganisaties de KVPJC, Arjos en CHJO. Hoe wel de partij-besturen eenstem mig besloten tot het instellen van een gezamenlijke contact- raad, de dagelijkse besturen van de jongeren spraken daarentegen openlijk uit dat er tussen de Ar jos enerzijds en de CHJO en de ai TOKIO De Japanse rege- ing zou volgens in Tokio circu- irende persberichten van plan ijn de yen met 12,5 procent te evalueren. De nieuwe pariteit iU 320 yen per doller worden. Een woordvoerder van het Japanse abinet heeft de berichten echter te engesproken. De speculaties houden erband met besprekingen, die de merikaanse minister van financiën, ohn Connally, volgende maand in okio zal voeren over de pariteits- raagstukken. Het dagblad „Yomiuri Shimbun" leidde dat Japan de Verenigde Sta in polst over een revaluatie van de en met 12,5 procent, bij monde van e voormalige Japanse premier no- oesoeki Kisji, die thans in Washing- >n is. De plannen zouden voorzien in en schommelruimte van drie procent oven en onder de voorgestelde pari- ïit. De VS zouden hiermee akkoord aan omdat het in feite neerkomt op en revaluatie van de yen met 15,5 rocent. Op de wisselmarkt in Tokio 'as de slotkoers van de yen vrijdag 29.38 per dollar vergeleken met een "Iciële pariteit van 360 yen. Dat is i de facto revaluatie van 9,3 pro- Het was vanmorgen heel vroeg. Ik zal het wel merken.... voor mij Een wat moeizaam realiseren dat behoeven ze geen miljoenen te stop- niet alleen een nieuwe dag, maar pen in een vijfdagen-vooruit weer voorspellerij... Het water kookt... koffieritueel... even wachten.... Ik tuur vaag naar buiten, waar alleen wat schemerlijnen zich afte een ook een nieuwe week begon. Proberen alles eens even netjes op een rijtje te zetten. Concluderen dat de dagen alsmaar korter worden, 's Ochtends later licht, 's- avonds eerder donker. Op zo'n manier dwingt men zich kenen. De keukendeur open. tot het hersenwerk, dat rijn routine dap het balkon op De temperatuur weer moet kriizen proeven.Niet koud-met warm. Maar er is meer nog nodig voor de V™ lk naar hemel rechts machine. De hersens laten de ra dertjes nu al iets minder krakend lopen..De gedachten rijgen zich aan schakels tot een ketting van dingen die gebeuren moeten. Het prettige ogenblik is altijd als het woord „koffie" met een klikje op zijn plaats valt. Koffie.... Ik ben dol op Maigret vrouw Maigret incluis, omdat me> vrouw de boekjes van dt commissa ris vult met koffiegeur. Waarom boven de boskant, er drijven wat ™e~ lichte wolkjes... trekken ze samen of trekken ze weg? Nog in het verse ochtend pessimis me ben ik geneigd te geloven dat ze er wel een liedje van A hammer in samen trekken.... Ik wend het hoofd the morning en niet van Coffee in af en dan is het het er opeens the morning? Een stil huis in de ochtend en de koffie die prikkelend en pruttelend zich bereid verklaart de mens op te kikkeren. Een tophit waard. Maar nu niet peinzen, actief wor- ken; links... sterren den en blijven. Dat is de kunst. Ik Ze twinkelen en giechelen om trek in overmoed de gordijnen open mijn stomme verbazing Daar boven de daken- van heldere sterren.... Ik doe mijn ogen dicht en probeer het nog eens. Rechts kijken... wol- en kijk in een vage nacht. Stukken straat liggen er beschimmeld bij. Wat nevel sliert om een lantaarn. Vergeefs probeer ik me het weer- wolk wegschuiven bericht te herinneren. Wat doet het Doet er niet toe. er ook toe. Hier en daar een bui en heel privé dat ogenblikje voor mij. Als ik, de kop koffie in de hand, weer op de drempel verschijn, zie ik juist de laatste aarzelend achter een ze waren er... dan zal het hier wel hier en daar zijn.. Laat de dag nou maar opkomen, desnoods met regen— KVPJC anderzijds verschillen van mening bestaan over basis en grondslag. Zoals bekend gaan de CHJO en de KVPJC volgende week een federatie aan De Arjos doet hieraan niet mee. Wel zullen Arjos en de nieuwe fede ratie contacten onderhouden. Het akkoord dat de dagelijkse be sturen van de confessionele partijen vrijdagavond bereikten over een con- tactraad, moet nog goedgekeurd wor den door de algemene besturen en de partijraden van de drie partijen. Zo zullen de kwestie van de samenwer king en de contactraad aan de orde worden gesteld op de partijraad van de ARP, die zaterdag 13 november in Zwolle wordt gehouden. De dagelijkse besturen van Arjos, CHJO en KVPJC die hun menings verschillen onderkennen, spreken verder in hun verklaring uit, dat zij op het' programmatisch vlak weinig moeite met elkaar hebben. Het uit breiden van de gezamelijke activiteit op dit gebied, acht men dan ook wen selijk. De drie dagelijkse besturen zullen hun landelijke hoofdbesturen uitnodigen voor een gemeenschappe lijke bijeenkomst om met elkaar te spreken over uitgangspunten over po- lit.ek handelen. In een toelichting in het Arjos-blad „Op Wiek" op deze samenspreking schrijfl voorzitter Gerrit van Dongen dat de Arjos het altijd noodzakelijk heeft gevonden politieke contacten te leggen met programmatisch gelijkge zinde groeperingen. Zo heeft Arjos contact met jonge rengroepen van de PvdA en ligt het contact met de CHJO en KVPJC voor de hand om gezamelijk de uitvoering van urgentieprogram na te gaan. Een belangrijke taak van de Arjos blijft her streven naar een open CVP tegen te gaan en het vormen van een Evan gelische Volkspartij te bevorderen. In „Op Wiek" komt verder een in terview voor met drs. J. M. den Uyl. In dit gesprek noemt de fractieleider van de PvdA de Arjos een Gideons bende binnen de ARP, die onvermij delijk in conflict moet komen met het nieuwe kabinet. Over dc vorming van een Progres sieve Volkspartij zegt drs. den Uyl over het Socialisme dat de PvdA een bijzondere verantwoordelijkheid heeft voor de historische erfenissen, die niet mogen worden opgeofferd aan een nieuwe partij. De heer v.d. Weele toonde zich te leurgesteld over de afwijzing door de twee andere middenstandsorganisa ties (NKOV en NCOV) van zijn voor stel om fusiebesprekingen te begin nen. Hij klampte zich evenwel vast aan de uitlating van NKOV-voorzit- ter W. Perquin, dat eerst maar eens over verdere samenwerking zou moe ten worden gesproken en dat daaruit mogelijk toch een fusie kan resulte ren. „Die benadering opent de mogelijk heid tot samengaan van het KVO en het NKOV", aldus de heer v.d. Weele, die zei door zijn bestuur gemachtigd CAIRO (Reuter) De voormalige Egyptische vice-president Aly Sabry die al terécht staat op beschuldiging van hoogverraad, is zaterdag voor een ujt drie leden bestaand revolutionair tribunaal verschenen om zich te ver antwoorden voor een nieuwe aan klacht inzake politieke corruptie en machtsmisbruik. Het proces wordt achter gesloten deuren gevoerd. Naast de 51-jarige Sabry staat de voormalige minister voor presidentiële zaken, Samy Sja- raf, terecht. Volgens de tenlasteleg ging heeft Sabry o.a. eind 1969 van een officeel bezoek aan Moskou luxe goederen meegenomen zonder invoer rechten te betalen. Verder zou hij ge* deeltelijn van overheidsgeld een wo ning hebben laten bouwen. Van onze correspondent ARNHEM De Gelderse KVP zegt nee tegen het profijtbeginsel van de regering Biesheuvel. De laagstbetaalden zijn het kind van dc rekening by maatregelen als verhoging van school- en collegegel den, het instellen van een bromfiets- belasting en het bevriezen van kin derbijslag. Aldus de provinciale vergadering in Arnhem, die een motie van de afde ling Doetinchem van deze strekking zaterdag aannam. De Gelderse KVP-leden lieten hun Kamerleden weten dat ze niet mee doen aan maatregelen die minder draagkrachtigen treffen. ten, zo vernemen we uit de gesprek ken, verdringen zich de journalisten, de t.v. reporters, de cameramensen en wat zo bijeen is als een grote der aarde sterft. Grootheid zakt ineen Dan echter zakt van lieverlede die grootheid ineen, want de stervende was groot van naam, maar daarmee heeft men het wel gehad. Voor zijn vrouw, die 50 jaar met hem getrouwd was, is hij al,meer dan twintig jaar dood. Toen nam hij een maitresse, en eigenlijk voor die tijd al was de men selijke verhouding tussen de echtelie den gestorven. Voor zijn zoon en dochter heeft hij feitelijk nooit echt geleefd. Zij had den zijn naam, maar niet zijn intellec tuele capaciteiten en daarmee waren ze voor hem al waardeloos. Slechts de vriendin heeft nog levende herin neringen aan hem, maar zijn vriend stond enkel maar in een zakelijke relatie tot hem. Banaal En daarom zijn die gesprekken, die in de sterfkamer gevoerd worden zo banaal, zo zonder emotie, zo in wezen on-menselijk, want wat is een mens die alleen maar groot van naam is. Edward Albee heeft in dit stuk ,,'t Is voorbij" opnieuw een verontmen selijkte relatie getekend, zoals hij dit ook gedaan heeft in zijn Virginia Woolf. Helaas echter ditmaal zonder de beklemming, want er is niets be klemmends aan het sterven van een mens. die enkel maar naam is en in zijn intermenselijke naaste betrekkin gen heeft gefaald. Zo iemand is een ijdele bel geworden, een ademend, geluidgevend, intrigerend ding. Het woord van Sartre: de hel, dat zijn de anderen is in zo'n situatie van een ijskoude werkelijkheid. Het stuk weet dan ook niet te boeien. Het is niet tragisch. De dood is hier een biologisch gebeuren zon der meer. De grote man sterft nou en? Acteerprestatie Niettemin weer een acteerprestatie van enorme betekenis. Ida Wasser man als de in de steek gelaten echt genote, met niets dan nare herinne ringen. Elisabeth Andersen als de maitresse, met zelfs hier nog een men selijke echo. Leo de Hartogh als de zoon, die het goed beedoelt, maar het niet begrijpt. Myra Ward als de in opstand gekomen dochter, hard, fel, vierkant in gevecht met alles en allen. Gijsbert Tersteeg als de erudiete vriend, Paul Steenbergen als de oude, wijze dokter. En Enny Meunier als de verzuurde verpleegster. ,,'t Is voorbij" in de vertaling van Ernst van Altena, een wel waar, maar toch niet boeiend stuk. Evenwel in een magistrale opvoering. Het stuk kreeg alles mee, maar leven kan men het niet inblazen omdat het van zich zelf geen leven heeft. Ev. Grolle ECHT De 53-jarige J. Orta uit Susteren werd zondagmiddag met zijn bromfiets op de weg Echt - Brunssum gegrepen door een perso nenauto. Hij overleed ter plaatse. Zijn echtgenote, die als duo-passagie- re meereed, werd gewond naar het ziekenhuis van Sittard overgebracht. HELVOORT De 14-jarige Johan na Vastre uit Loon op Zand is zon dagavond in het groot .ziekengasthuis te Den Bosch overleden, als gevolg van een haar zondagmiddag in Hel- voirt overkomen ongeluk. Zij zat in een personenauto, die in een scherpe bocht van de Nieuw Cuykseweg in Helvoirt over de kop sloeg. Van onze correspondent ARNHEM De KVP was tot voor kort niet meer dan een soort kiesver eniging zonder politiek zelfbewust zijn. We hadden geen visie, geen overtuiging, geen interesse in nieuwe ideeën. KVP-voorzitter van Gelderland en Eerste Kamer-Lid dr. D. de Zeeuw gaf zaterdag op de gewestelijke ver gadering in Arnhem een stuk zelfon derzoek weg dat er niet om loog „Nu nog zijn wij veel te defensief inge steld. We denken er zelfs onvoldoen- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Alsbeloningvoormijnaktiviteit de over na of we deze regering wel willen steunen of niet." Dr. De Zeeuw zag het jaar 1973 als het grote keerpunt in het bestaan van de confessionele partijen. Ik hoop dat die nieuwe, ene partij er tegen die tijd is". Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de totstandkoming van een christelijk-democratische partij voornamelijk uit de KVP-hoek moet komen: „We moeten ons niet laten remmen doordat er bij de anti revolutionairen nog helemaal niets op gang is gekomen". De CHU is voor de KVP trouwens ook maar een „moeilijk broertje." „Dat we zo weinig pluspunten hebben gescoord in de afgelopen verkiezings periode kwam mede door Udink met zijn law and order." In ieder geval, kon dr. De Zeeuw meedelen, wordt er bij de KVP bin nenskamers gedokterd aan een nieu we opstelling. „Wat was onze achter grond eigenlijk anders dan: we heb ben toch onze christelijke ideologie. Wat was dat eigenlijk voor iets vaags? De PvdA en de VVD, zo kon de Gelderse voorzitter ter geruststel ling meedelen, lijden ook aan verwa terde ideologieën. Eigenlijk moet de hele Nederlandse politiek opnieuw beginnen. TAMPA (Florida) De Ameri kaanse politie heeft zaterdag bij een overval op de Nederlandse bananen- boot „Coral Acropora" 300 kg. mari huana gevonden en zeven beman ningsleden gearresteerd. Volgens Sam Johnson, chef van de douane in Tampa was het slhip op 2 oktober ook al overvallen. Bij die ac tie werden 100 kg. marihuana gevon den en vier bemanningsleden gear resteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5