Groei van welvaart een god geworden c Polarisering tegengaan vanuit belijden Verzoener GOUDZWAARD: ON5 CONSUMPTIE IS El ONMOGELIJKHEID Franco versterkt positie Juan Carlos verder Heeft Van Niftrik een auto? Locliems overleg met leraren uitgesteld Leraren zijn verontru over positie van Fran Servan Schreiber krijgt steun van „Centristen" Dr. Wentsel voor confessioneel berciacl Z.-Afrikaanse priester stopt hongerstaking Het weer in Europa Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK Oeganda eist dat Tanzania troepen bij grens weghaalt 'O UIT DE KERKBLADEN MAANDAG 25 OKTOBER I It LE1DS NANTES (ATP) De Franse oppo sitiepartij van Jean Lecanuet, het de mocratisch centrum, heeft zich giste ren op haar congres in-Nantes uitge sproken voor een hergroepering van ..allen die zich bevinden tussen de (Gaullistische) meerderheid en de communisten". Daarmee zeiden de centristen „ja" tegen Jean-Jacques Servan Schreiber. die een week tevoren tot voorzitter van de radicaal-socialistische partij werd gekozen en die een grote „her vormingsbeweging" bepleit. De centristen keurden met algeme ne stemmen een slotresolutie goed met een pleidooi voor onmiddellijke besprekingen met de leiders van an dere politieke partijen „die het eens zijn over de algemene richting van een gezamenlijke politieke strijd". Die strijd moet bovenal worden ge voerd tegen de Gaullistische partij, die volgens het democratisch centrum Frankrijk een ..halsband" omlegt die lie: economische en sociale leven ver stikt. Wat de buitenlandse politiek be treft wezen de centristen erop dat het noodzakelijk is een einde te maken aan „de herleving van de nationale rivaliteit tussen de zes landen van de Europese gemeenschap". Voorts spra ken zij hun bezorgdhid uit ovtr de „anti-Amerikaanse" politiek van pre sident Pompidou. EMMEN De 20-jarige militair W. H. Withof uit Emmen is vrijdagavond met zijn auto tegen een boom gesla gen en verongelukt. De auto is ver moedelijk door een rukwind gaan slingeren. De bestuurder was op slag dood. Van een onzer verslaggevers VOORBURG De Beverwijkse gereformeerde predikant dr. B. Wentsel acht het juist nu nodig de toenemende polarisering tussen de verschillende groeperingen in de kerk tegen te gaan vanuit de belijdenis van het Lam Christus. Hij zei dit afgelopen zaterdag in Voorburg, toen hij daar voor het gereformeerd confessioneel beraad sprak over het thema: alternatieve verzoeningsleer. van Christus' offer: enerzijds vol bracht Hij alles voor ons en ander zijds zijn wij in en met Hem gestor ven en opgestaan. Beide momenten zijn onlosmakelijk verweven. De beschouwingen, aldus dr. Wensel, noodzakelijk; wie niet gelooft staat in het gericht Gods. Ten derde bracht de inleider naar voren dat het offer van Christus twee spitsen heeft: de spits naar de Vader en de spits naar de mens. In de jonge beschouwingen, aldus dr. Wentsel, wordt bestreden dat Christus' offer op de Vader is gericht. Men stelt dat God de Zoon zond en dat Christus niet aan de eis van de Vader voldeed, m.a.w. dat zijn offer geen satisfactie is of genoegdoening aan eis en straf. Het Lam is èn de Verzoener van zondaren èn de wereldpresident, be toogde dr. Wentsel. Het Lam is exclu sief de Middelaar tussen God en mensen èn vraagt onze navolging in het verdragen van onrecht. Het Lam is tegelijkertijd de gekruisigde, die boete deed. en de Koning der gerech tigheid, die verdrukten recht doet. In een uitwendige sjaloom-toestand van welvaart kan een mens door ongeloof eeuwig verloren gaan. In de meest kommervolle omstandigheden kan een gelovige de vrede met God heb ben. Het gaat er om dat alle bijbelse gezichtspunten gelijkelijk tot hun recht komen. De ware theologie leeft van het totale woord van God. Aldus dr. Wentsel, die vervolgens eerst sprak over de drie aspecten van de gerechtigheid Gods: het eisende, straffende en heilbrengende gezichts punt. In dit verband merkte hij op dat de reformatorische belijdenisge schriften vooral hebben beklemtoond dat God vergeeft en vernieuwt in de weg van de voldoening aan de eisen de en straffende gerechtigheid. Zij hadden nadrukkelijker kunnen spre ken over het effect van Gods gerech tigheid in de samenleving. Hierna handelde dr. Wentsel over de exclusiviteit en de inclusiviteit KAAPSTAD (Reuter) De Angli- kaanse priester Bernard Wrankmore heeft zondag een hongerstaking, die 67 dagen heeft geduurd, beëindigd. Hl] was opgehouden vast voedsel te eten. om de regering er toe te bewe gen een officiéél onderzoek in te stel len naar de omstandigheden, waarin :wee jaar geleden een moslimleider in de Zuidafrikaanse gevangenis is gestorven. Volgens de politie is de moslim des tijds ir> de gevangenis van een trap gsvi ilen en gestorven. Er bestaan echter sterke aanwijzingen, dat hij door mishandeling om het leven is gekomen. Wrankmore. die zeer verzwakt is en zonder hulp niet meer kan staan, heeft gisteren een dienst geleid in Kaapstad. Hij vertelde dat God herr) opgedragen had de hongerstaking te beëindigen. BARCELONA Generaal Franco is van plan de positie van zijn opvolger, prins Juan Carlos, nog te versterken. Zo is uit betrouwbare bron vernomen, dat de generaal wellicht nog deze maand zal besluiten Juan Carlos te benoemen tot kapitein- generaal, wat ongeveer hetzelfde is als maarschalk. Dit is de hoogste rang in het Spaanse leger. Op dit moment is Franco de enige kapitein-generaal in Spanje. In de 35 jaar, dat Franco nu aan de macht is. heeft hij nog maar twee keer een kapitein-generaal r.aast zich benoemd. Het waren twee oude strijdmakkers uit de burgeroorlog (1936 - 1939). De eerste was generaal Munez Grandes, benoemd in 1959 en overleden in 1970. Na diens dood benoemde hij generaal Camilo Alonzo Veta, die op 1 juli van dit jaar stierf. Opperbevelhebber Wanneer Juan Carlos kapitein-ge neraal zal worden, is dat voor Spanje van uitermate groot belang, want hij wordt dan automatisch de opperbe velhebber van het hele Spaanse leger op het moment dat Franco sterft. Het is zo goed als zeker dat op dat ogenblik de strijdrachten zullen be- s isset: over de toekomst van Spanje. Met deze politieke zet zou Franco alle strijd om de macht, die na zijn dood zeker zal ontbranden, nu reeds willen smoren. Het goed geoefende en gediscipli neerde Spaanse leger, waarin de na-* ♦ior.ale eer en trots hoog staan aange schreven. aanvaardt zonder commen taar dc bevelen van de 76-jarige ge neralissimo Franco. Tot voor kort circuleerden in de Spaanse hoofdstad geruchten als zou Franco binnenkort al zijn macht aan prins Juan Carlos over willen dragen. Maar enkele weken geleden verze kerde de oude generaal dat hij zijn macht nog wil blijven uitoefenen zo lang God en gezondheid hem dit toe staan. Belgisch-Nederlands jeugdfestival succes MAASTRICHT Het vijfde Bel gisch-Nederlandse jeugdfestival, dat dit jaar in het teken stond van de creatieve zelfwerkzaamheid, is een groot succes geworden. Ongeveer 200 jongeren uit België en Nederland waren vrijdag en zater dag vrijwel onafgebroken bezig met schilderen, tekenen, boetseren, as sembleren, schrijven en acteren. Wie de gedachte van de lijdende God invoert, doet tekort aan de ma jesteit en verhevenheid van God. Tussen de Vader en de Zoon is iets geschied. De Vader doet in zijn ver- bondsbestel het offer van de Zoon ter voldoening van zonde en gericht voor eeuwig gelden. Actueel gaat de ver zoening dag in dag uit in de hemel door, door de Middelaar. De effectue ring van de verzoening in de hemelen gaat door. Dat is de grote betekenis van de hemelvaart: het eeuwig-voor ons-geldende. Tegelijkertijd moet ge steld dat het offer van Christus een spits heeft naar de mens toe. Christus heiligt door zijn Geest zondaren. Er is dus een dubbel effect van het offer: naar God toe en naar de mens toe. Wie één aspect verwaarloost, wordt gevaarlijk eenzijdig. Tenslotte: het Lam als wereldpresi dent. De Leeuw van Juda heerst over de duivelen, engelen en politieke machten en het christendom heeft daarom alles met politiek te maken. Dr. Wentsel onderscheidde tussen de taak van de overheid, van de kerk en van de christen. Hij zei daarover het volgende: De overheid moet de gerechtig heid bevorderen. Zij kan nooit neu traal zijn en moet altijd partij kiezen. De institutionele ambtelijke kerk moet haar soms tot de orde roepen. De overheid heeft tot taak de wereld- gerechtigheid via fondsen te bevorde ren. Dat is niet in de eerste plaats de taak van de kerk als heilsinstituut. De kerk is primair zaligheidsin- Dr. WENTSEL stituut. Zij moet prediken dat er vre de bij God is door geloof in het Lam. In de meest barre omstandigheden (de concentratiekampen) kan een ge lovige vrede (sjaloom) met God heb ben. Tegelijkertijd moet de kerk op komen voor de gerechtigheid en de overwinning op de duivelen van boze machtsconcentraties voorstaan. Zen ding (verzoening door het Lam) en diaconie (doorbreken van ongerech tigheid) horen bij elkaar. Dit is ge heel iets anders dan ontwikkelings hulp. De onderscheiding van A. Kuy- per tussen de taak van de kerk (als heilsinstituut) en de taak van de overheid (de gemene gratie) moet opnieuw beleefd en gepraktiseerd worden. Anders gaat men ten onrech te het heil (der zaligheid) gelijkstellen met de humaniteit. Humaniteit is niet gelijk aan zaligheid. De christenen hebben een eigen politiek-sociale taak. Juist nu is het de tijd voor christelijke kranten om de polarisering tegen te gaan. Juist nu is het de tijd voor christelijke or ganisaties om èn het conservatisme èn de kwaadaardige revolutionaire geest te bestrijden. Het evangelie neemt gestalte aan in de verzoening van volkeren, blokken, vijandschap pen. Tot zover dr. Wentsel. weer max. min. neer- temp. temp. slae gist. gist. Amsterdam mist 17 10 o Brussel mist is io n Frankfort onbew. 18 R o Genève onbew. 18 2 u Innsbrück mist 19 o Kopenhagen bew. 15 n 2 Londen bew. 2i 12 u Luxemburg mist 15 s o Madrid onbew. 24 o Majorca bew. 23 12 0 MUnchen onbew. Nice Parijs Rome Wenen Zürich onbew. onbew. onbew. „Andreas vond eerst zijn broeder Simon en zeide tot hem: hebben gevonden de Messiaswat betekent: Christus. Hij hem tot Jezus." (Johannes 1 42). Andreas is een van de discipelen, die in het Nieuwe Testi niet op de voorgrond treden. Als we een enkele maal zijn lezen, dan is het meestal in de schaduw van zijn broer Petrus. Bij de spijziging van de vijfduizend is het Andreas, die het j Ije met de broden en de vissen bij de Here Jezus brengt, aan het einde van Jezusleven een paar Grieken in Jeru Jezus zouden willen zienis het Andreas, die samen met 1 pus hun verzoek aan de Here overbrengt. En het is ook An die Petrus tot Jezus leidde. Wat we dus van Andreas wet slechts, dat hij anderen lot Jezus leidde. Petrus, de Rot Maar in het Koninkrijk Gods kwam hij als tweede, na A, Geen Petrus, zonder Andreas': Het komt er bij God niet op aan, of wij de eerste viool Als maar gezegd kan worden: Hij of zij leidde anderen tot We lezen vandaag: Johannes 6 ?27-36, Prof. dr. B. Goudzwaard GEREF. KERKEN Bedankt: voor Woubrugge: T. M. Middelkoop, kand. te Den Haag (na dere beslissing). CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Oost Flevoland: J. Plantinga te Rozenburg (nad. besl.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Groningen: W. Hage te Krabbedijke; te Middelharnis: A. Bregman te Rijssen; te Capelle a. d. IJssel: P. Blok te Dirksland. HERV. KERKEN Aangenomen naar Sint Anthony pol der. kand. W. A. de Groot te Gou- driaan. KAMPALA (Reuter) De Oost- afrikaanse staat Oeganda heeft de ontruiming van leger- en guerrillaba ses in het uiterste noorden van Tan zania geëist. Tanzania moet zijn troe pen terugtrekken achter de rivier Kagera. Als dat niet onmiddellijk gebeurt, zullen ze zonder voorafgaande waar schuwing 'volledig worden vernie tigd', aldus een militaire woordvoer der in Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Volgens hem vormt de rivier Kage ra de enige 'natuurlijke en duidelijke grens die geen verwarring kan schep pen'. Daarmee maakte hij duidelijk dat Oeganda het gebied tussen de ri vier en de grens, een oppervlakte van ongeveer 250 vierkante kilometer, min of meer als het zijne beschouwt. De laatste tijd is er herhaaldelijk melding gemaakt van grensincidenten bij de grens tussen Oeganda en Tan zania. Sinds generaal Amin begin dit jaar in Oegana president Obote ten val bracht, zijn de betrekkingen tus sen Tanzania en Oeganda zeer slecht. LEIDI Van een medewerker LUNTEREN De gevechten over de verdeling van onze wel vaart zijn in het licht van de armoede in de ontwikkelingslanden luxe gevechten. Wanneer iedereen op de wereld even rijk zou zijn als wij het nu op onze wijze zijn, dan zou alles vastlopen: ons huidig gebruik van het milieu zou dat niet eens toelaten. een eigen strukturering van menleving. Uitdaging De discussie over het Getuigenis van prof. Van Niftrik c.s. in de kerkbladen duurt voort. In het Kerk venster van de hervormde gemeen ten Scharnegoutum c.a., Sneek en IJsbrechtum c.a. schrijft ds. mr. J. A. Vaandrager: maar wanneer anderzijds in het Getuignis staat: „Verzoening is een rechtsgeding tussen God en mens dat vanzelfsprekend gevolgen heeft voor de christelijke ethiek", dan zet Ik achter die vanzelfsprekendheid een nog groter vraagteken. Niets vanzelfsprekend Er ligt een kloof tussen christelij ke woorden en daden. Die kloof hoort er niet te zijn, maar ze blijkt telkens weer. De traagheid tot de daad. onze geremdheid om naar de konsekwenties van onze christen- naam te leven, wordt hier zwaar on derschat. Ook hier is het moeilijk om de aard van de verwevenheid van schering en inslag bij een mens. bij een volksdeel aan te wijzen. Maar de „verticale" gelovige heeft weet van het horizontale en heeft er z'n schuldgevoelens over. En zo zit het bij iedereen weer in een andere ver houding door elkaar gehutseld. Sa menvattend: het is begrijpelijk dat het Getuigenis éénzijdig explodeert. En het is nuttig te konstateren dat het Getuigenis éénzijdig is. De kerk zal toch altijd meer gediend blijven bij een genuanceerder herderlijke boodschap, zorgvuldiger uitgewogen naar beide kanten. Waarbij èn in slag èn schering in hun kleur zicht baar worden. Het Getuigenis is nu inderdaad po lariserend. Het spitst tegenoverge stelde standpunten toe. Ik weet niet of professor Van Niftrik een auto heeft. Dan moet hij nog wat meer liften geven, vooral aan hippies. Dat is ontzaglijk leerzaam. En veel aktie- groepen in de kerk waarvoor ik het diepste respect heb, omdat ze zich blauw werken voor een uitstekend doel, moeten misschien een lift krij gen naar een kerk. Een godsdienst oefening kan ontzettend leerzaam zijn en het is goed voor doe-ers om's een uur voor anker te liggen. Alleen, als ik er aan denk dat ik die kerk dienst zou moeten leiden, dan zit ik nu al zwaar in de rats. Want hoe kan ik die kostelijke bijbelse sleutelwoorden sleutel daden) zuiver en dus aanstekelijk doorgeven?" In het gereformeerde Centraal Weekblad is ds. J. Overduin bezig met het Getuigenis. Een fragment uit zijn betoog: „Om billijk te oordelen, moeten we ook niet vergeten, dat niet alles in dit getuigenis ter sprake kan ko men. en dat dit getuigenis in dit op zicht eenzijdig is. omdat het protes teert en getuigt tegen een kwaad aan een bepaald front in ons kerke lijk en theologisch leven. Maar er is ook een ander front. Daarom vind ik het bijzonder jam mer. dat dit getuigenis zichzelf scha de berokkend heeft door een eenzij digheid, die helaas afbreuk doet aan het vele goede in dit stuk. Ik vind het best wanneer de fouten aan de bepaalde kant met zwarte houtskool getekend worden. Ik wil zelfs mee doen. Maar wanneer de fouten aan de andere kant teveel met zachte pastelkleuren worden opgezet, dan kan ik begrijpen dat hierop reactie komt. Ik bedoel de veel te argeloze en milde tekening in de woorden onder punt 6: 'al Is het waar dat de ortho doxie het christelijk geloof weieens heeft vereenzelvigd met een conser vatieve ideologie' en 'nooit is in dé geschiedenis de christelijke kerk he viger het geloof vereenzelvigd met een i'deologie'. Weieens en nooit? Moeten we in herinnering brengen het 'christendom' onder de Lodewij- ken in Frankrijk, waar de hofkliek, hoge geestelijkheid en de adel de arme derde stand uitbuitten onder het beschermende vaandel van 're geren bij de gratie Gods'? Ik noem alleen de Russisch-orthodoxe kerk onder de tsaren en nu onder het communistische regiem. De kerk in de vorige eeuw. die op liberalistische wijze wel wat of soms veel wist van barmhartigheid en fi lantropie maar veel en veel te wei nig van sociale gerechtigheid. En de geest van de vorige eeuw is heus niet bij allen, die zich christen noe men, in deze tijd gestorven. En hoe staat het met de aanpassing van het evangelie aan allerlei totalitaire sta ten van linkse en rechtse makelij, nadat het evangelie eerst uitgehold is? De uithollingsprocedure om het evangelie opnieuw te vullen met linkse of rechtse ideologieën, is een enorm kwaad. Verder geloof Ik dat de kerken leeglopen zowel door een abstract verticalisme als een wettisch horizontalisme. En ook al zouden ze vollopen, dan is het allebei verkeerd. Wij kunnen evenmin juichen over volle kerken onder een abstract ver ticalisme." In het hervormde Gereformeerd Weekblad schrijft ds. A. Vroeginde- weij: „De secretaris van de synode (ds. F. H. Landsman - red.) die op het be leid van de kerk zo'n grote invloed heeft uitgeoefend in de naoorlogse periode, heeft het „Getuigenis" een belangrijk stuk genoemd. Hij had er veel waardering voor. Natuurlijk had hij zijn bedenkingen, maar hij schreef die alleerr maar neer om de belangrijkheid van het „Getuigenis" nog te accentueren. Maar op een vaag of hij zijn naam er onder zou willen zetten zei hij iets dat zeker naar voren moet worden gebracht. Want daarin schuilt het gevaar waar we hierboven op doelen. Hij wilde de oude uitdrukking die in de vorige eeuw zo'n grote rol heeft gespeeld in het kerkelijk leven, weer tevoor schijn halen. Dat was de uitdruk king; „in geest en hoofdzaak" zou hij dan achter dit „Getuignis" kun nen staan. Wanneer we nu weten dat juist door dit „in geest en hoofd zaak". waarmee men de belijdenis en de leer van de kerk moest aan vaarden volgens de reglementen, de belijdenis in het kerkelijk leven ont-' kracht is, het modernisme vrije loop heeft gekregen, de waarheid van Gods Woord losgelaten is. zult kunnen begrijpen hoe gevaarlijk het is als men zich in ..geest en hoofd zaak" achter dit „Geutigenis" gaat stellen. We hebben liever dat men openlijk zegt dat men dit „Getuige nis" verwerpt dan dat men het in ..geest en hoofdzaak" aanvaardt. Want dan kan men het „op sterk water" zetten, zoals men in de vori ge eeuw met de gereformeerde be lijdenis heeft gedaan, zodat er geen kracht meer van uitgaat." Deze en andere duidelijke uitspra ken deed oud A.R. Tweede Kamerlid prof. dr. B. Goudzwaard zaterdag op het jaarlijkse congres van de S.S.R. rëunisten in Lunteren dat ditmaal over zending en ontwikkelingssamen werking handelde. Prof. Goudzwaard toonde zich ver ontrust over het dichtslibben en af kalven van de bereidheid tot ontwik kelingssamenwerking in het westen, en noemde als grondoorzaak het in het westen dominerende geloof in de noodzaak van eigen welstandsgroei, die z.i. tot een god is geworden. Fictie BUDEL In de nacht van zater dag op zondag is in Budel (N.B.) een personenauto in dichte mist tegen een kraanwagen gereden, die een auto uit een sloot trok. Hierbij kwam de 17-jarige mej. C. A. M. Thissen uit Maarheze om het leven. DONGEN In Dongen (N.B.) is zondag kort na middernacht een fiet ser verongelukt. Hij werd op de St. Jozefstraat aangereden door een auto, die hem van achter naderde. De man, de 49-jarige B. Smans uit Dongen, overleed ter plaatse. De voortgezette groei van onze economie is het plechtanker van onze" economiën; trouwens ook van die in de communistische landen. Belangrijke politieke stromingen hebben zich om die doelstelling gegroepeerd. De economische groei is zo in zijn overwaardering tot doel in zichzelf geworden en losgewrikt uit de con text van daadwérkelijke rechtvaar digheid en barmhartigheid. Prof. Goudzwaard noemde de idee dat bij een voortzetting van onze economische groei de ruimte zou ont staan om vanzelf allerlei wereldpro- (Van een verslaggever) DEN HAAG Het overleg, dat 27 oktober in Lochem zou worden gehouden over de voor genomen vermindering van de lesuren bij het voortgezet on derwijs, is uitgesteld. Minister mr. C. van Veen van on derwijs en wetenschappen heeft dit zaterdagavond na een twee uur dh- rend spoedberaad met de lerarenor ganisatie meegedeeld. De leraren bleven van oordeel, dat KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. de voorgenomen bezuinigingsmaatre gel onverantwoord is. Minister Van Veen beloofde er nog eens over na te denken, alvorens een beslissing te ne men. Als hij een beslissing heeft ge nomen zal hij die de lerarenorganisa tie schriftelijk meedelen. De organisaties zullen zich op hun beurt met hun achterban over de maatregelen beraden. Eerst daarna zijn zij bereid, weer deel te nemen aan het overleg over de wijze van uitvoering van de maatregelen van de minister. Nieuwe verdeling; In Lochem zou over de nieuwe ver deling van lesuren in het voortgezet onderwijs worden gesproken. Alge meen werd verwacht dat het er in dit gesprek hard aan toe zou gaan. Bij het begin van het nieuwe parlemen taire jaar werd bekendgemaakt, dat uit bezuinigingsoverwegingen het aantal lesuren in het voortgezet on derwijs van 32 tot 30 zou worden te ruggebracht. Hierover was met de le raren van tevoren niet gesproken. Dit leidde ertoe dat de lerarenorga nisaties besloten helemaal niet meer te praten. Elf vertegenwoordigers van de drie lerarenorganisaties waren daarom zaterdag, op verzoek van de minister, voor spoedberaad naar Den Haag gekomen. blemen op te lossen een fictie, worte lend in het oude geloof dat wij ande ren het beste helpen door allereerst aan onszelf te denken. Er is in de westerse samenleving (naast een neerslag van een christe lijk verantwoordelijkheidsbesef) een geïnstitutionaliseerde omvorming van de mens naar een economistische sig natuur. Afsluiters Onze samenleving heeft ingebouw de afsluiters die in werking worden gezet .zodra wij onze samenleving iets meer open zouden willen maken in de richting van de leniging van de reële nood van de ander. Wij gaan thans door met een ratio nele bevordering van onze eigen wel standsvergroting, zelfs wanneer die vergroting soms alleen maar schijn- behoeften dient, ons millieu verder verslechtert en de spanning tussen rijke en arme landen verder vergroot. Het is dit irrationele geloof dat zich in rationele consumptie- en produk- tiestrukturen in onze westerse wereld heeft trachten uit te drukken. Alleen religieus De nieuwe VU hoogleraar betoogde ook dat men niet moet menen dat men met structurele hervormingen alleen op dit geloof zou kunnen rea geren. Structurele hervormingen die afgedwongen worden, en niet voort komen uit een wezenlijke verande ring van mentaliteit, leiden tot pola risatie. Alleen een religieus bepaalde verandering van mentaliteit zal op de lange duur effekt sorteren. Prof. Gqudzwaard zei dat de zen ding elke identificatie met het gang bare westerse economisch-technische panaceegeloof zal moeten schuwen en zal moeten meedenken hoe het chris telijk geloof zich zal kunnen uiten in D( ners. gev »te 12 :te is 'te en iword b, aai fe be In de binnenlandse politiek ifchuiz derland ziet hij als belangrijkslTrecre daging liggen dat wij dc moed (et col te hebben de keus tussen onzt dooi dom en de diepe armoede van keer ren een vaste plaats te geven, [eer stitutionaliseren in onze nal m zij: processen van welvaartsverdclin wate Als wij kiezen voor winstverj gen en loonsverhogingen zal d overstaan van de nood van landen moeten gebeuren al lil muggebeet die blijft steken. I sche suggestie: een NOVIB- genwoordiger bij het centraal o tussen werkgevers en werknem n in de SER! Mentaliteit ÏIDE! z v 1 De betekenis van een menta >e£' verandering was de avond da ook sterk benadrukt door dr. van den Heuvel van de Were spijn van kerken, en (in een dagsli, erlid a A V Weijc van i rlotte door P.P.R. Tweede Kamerlid de Gaay Fortman. Dr. Van den Heuvel betoogd klem dat de zending een nieuw'®",1]® niersperiode is ingegaan: een z op zes continenten. In de arm reld is zending alleen geloofw bij een mentaliteitsveranderii onze kerken tot een werkelijk dariteit met de armen. Wanneer, de kerk zich bero#: de bijbel om ons een God te v 1W digen die verlost en die vooi an E wereld gedachten van vrede en n onheil koestert, en belijdt dat l ze roeping is meer gestalte te aan een internationaal verantt v,ari M Vis e Auj V E C H 'an d' Vark verlet H feene 2: maatschappij, dan kan het ni ders dat .zo'n kerk vooraa het ontwikkelingswerk en eigen land een tot structuurvi ringen leidende mentaliteitsv< wing toont. Jonge kerken Dr. Van de Heuvel bepleitte een inroepen in de westerse van hulp van mensen uit de kerken: wij moeten onze centra internationaliseren. I wek. Van een verslaggever AMSTERDAM Verontrust over de positie van de Franse taal binnen het huidige onderwijsbestel hebben ongeveer duizend leraren Frans in een motie verklaard alles te zullen doen „om wijzigingen in het huidige onderwijsbestel te verhinderen, zo lang er geen wetenschappelijk onder zoek over het algemeen voortgezet onderwijs ter tafel ligt." De motie werd zaterdag aangeno men op een protestvergadering van de sectie Frans van de vereniging van leraren in levende talen. In de motie verzoekt de sectie ver der de minister het onderwijsberaad van Lochem op te heffen, omdat de samenstelling van deze commissie in democratisch opzicht geenszins een afspiegeling is van ons volk. Met alle middelen zullen de leraren Frai|N menen namens alle leraren bedreigde taal te spreken, vervi chem door een zogenaamd onde parlement, waarin alle belan sparlement, waarin alle belat benden, zoals ouders, leerling docenten, zullen zijn vertegen digd. MOTIE Bij de sectie Frans zijn circ leraren aangesloten. Zij zulle motie aanbieden aan de ministe onderwijs. Op een algemene -vergadering op 14 december zul hoofdpunten uit hun klachtq aan de andere leden van de ging worden voorgelegd. Ook 2 zich dan beraden over eventuelf dere stappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2