fieuwe Leidse Courant MEER SLUITINGEN BEDRIJVEN mensen gedood tijdens 6 weekend in Nrd-Ierland Onbekende man doodgeschoten Christelijk volksdeel moet zich samen bezinnen Minister Boersma verwacht in komende tijd: Gevolg van tomeloze geldontwaarding" Washington wil hulp aan Chili stopzetten Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet Crita) Mooi weer Bloedig weekeinde in N.-Ierland Katoen loods uiwbrand Voorstel NCOV-voorzitter H. de Mooij: Molotov-cocktail bij consulaat van Italië Maandag 25 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert h» teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik zou niet erg gelukkig zijn, ik kon zeggen hoe gelukkig ik WILLIAM SHAKESPEARE Is niet omdat ik bang ben voor onweer, Tom DEN BILT Het mooie en stige herfstweer zal morgen g voortduren. Dit hebben we danken aan een krachtig ge ld van hoge luchtdruk dat van- li tend boven Schotland lag en h morgen vlak bij ons land zal vinden. Dit hogedrukgebied mt in de plaats van een oude de afgelopen dagen voor mooi er heeft gezorgd. Zou en maan 26 oktober: zon op 7.23, onder maan op 14.19, onder 22.24; jog water Hoog water, 26 oktober: Rotter- \m le getij 8.21. 2e getij 21.00; jfeeveningen 6.52 - 19.14; Vlis- Sgen 5.48 - 18.24; Haringvliet 4 Zeezijde 7.26 - 19.49. Barometerstand: heden 10 uur, .8 em (1024 millibar) stijgend. HILVERSUM Voor de minister vay sociale zaken drs.' J. Boersma staat liet vast dat de komende tijd een aantal be drijven als gevolg van, zoals hij het noemt, de tomeloze geld ontwaarding in moeilijkheden zal komen en tot gedeeltelij ke of algehele sluiting zal worden gedwongen. Het zal daar bij volgens hem ongetwijfeld ook gaan om bedrijven in het noorden. Drs. Boersma zei dit vanmorgen in het NOS-radio- programma "Praten met de minister" waarin hij met vijftien Nederlanders discussieerde over sociale vraagstukken. Hij wees erop dat het bij bedrijfs sluitingen maar al te vaak. voorkomt dat niet alleen de betrokken werkne mers. maar ook de vakbonden en de regering veel te laat door de werkge vers worden ingelicht. Met hetgeen daarover in de nieuwe wet op de ondernemingsraden is ge regeld zal, aldus de minister, nog er varing moeten worden opgedaan. „Het moet straks echter niet zo zijn dat er een schimmenspel kan worden opgetvoerd en dat men zich kan ver schuilen achter de noodzaak van ge heimhouding zonder dat die geheim houding gewenst is", meende de mi nister. Over de nieuwe wet op de onderne mingsraden zei hij verder: „Er zullen helaas voorlopig nog een aantal lek ken blijven die, geloof ik, met de bes te wettelijke maatregelen niet te stoppen zijn, hoewel wij daarnaar natuurlijk wel moeten streven". GKU De bewindsman zei geen enkel woord van waardering over te heb ben voor de handelwijze van de di rectie van de Groninger Kleding Unie met betrekking tot de met sluiting bedreigde bedrijven van deze unie. (Van een onzer verslaggevers) IOERMOND Vlak bij de ithaven van Kessel, even ten •rden van Roermond is zater- het met kogels doorboorde van een nog onbekende man ïftijd 20 tot 25 jaar) aange- ffen. nderzoek door dr. Zeldenrust, die ie op het lichaam verrichtte, en ijksrecherche wijst in de richting gangstermethoden, waarbij van idatie of executie sprake moet geweest. De identiteit van de die naar men aanneemt Neder- ier was er werden geen papie- op hem aangetroffen is nog ekend. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. VIER SCHOTEN e man blijkt met vier schoten uit pistool (kaliber 7.65) om het leven zijn gebracht. Dat moet gebeurd in de vroege morgenuren van za ag tussen zes uur en half acht. De ils drongen in het achterhoofd het slachtoffer, in zijn rug (2) en ijn hand. indruk bestaat dat van zeer itbij is gevuurd en dat van bene naar boven is geschoten. In de ïeving van het lichaam zijn ook patroonhulzen gevonden. MEDAILLON e man hpd een flink postuur, was tisch gebouwd en had donker- id haar. Beide armen waren geta- eerd. Hij droeg een moderne gou- trouwring van drie tot vier jaar oud en had een gouden medaillon om de hals. Op het lijk werd alleen wat Nederlands kleingeld aangetroffen. Buurtonderzoek leverde op dat om wonenden omstreeks zeven uur in de morgen wel schoten hebben gehoord. Daaraan werd echter geen waarde gehecht, omdat in de buurt veel ge jaagd wordt. De rijkspolitie is met een team van vijftien rechercheurs met het onder zoek bezig. Het speet hem dat hij niet over machtsmiddelen bschikte om een dergelijke handelwijze tegen te gaan. Ook richtte minister Boersma een fel verwijt aan het adres van een aantal wasserijen in Groningen, waarmee aanvankelijk overeenstemming was bereikt tot overname van de tot slui ting gedoemde kledingfabriek Grol in Nieuweschans. één van de bij de Groninger Kleding Unie aangesloten bedrijven. „Die wasserijen hebben het er lelijk bij laten zitten. Dat is platweg gezegd een gemene rotstreek geweest", aldus drs. Boersma. Hij zei voorts zich zorgen te maken over het plafond van de sociale voor zieningen in Nederland. „Het is nu zo dat van iedere gulden die door een Nederlander meer wordt verdiend er zestig cent naar de belastingen en de sociale verzekeringen gaat. Ik vraag mij af of wij hieraan zo langzamer hand niet eens iets moeten doen. Overleg Over de standpunten van werkne mers en werkgevers in het overleg inzake de loon- en prijsmatiging wil de de minister zich niet uitlaten zo lang dit overleg nog gaande is. Hij merkte in dit verband verder op: „Het ziet er niet zo erg gunstig uit, maar ik hoop toch dat men morgen als verstandige mensen bijeen zal ko men in het overleg van de zeven voorzitters om alsnog te proberen een gemeenschappelijk standpunt te be palen Lukt dat niet dan zal daarna stellig een gesprek met de regering plaats hebben en dat is dan ook het moment voor de regering om haar opvatting naar voren te brengen. Egyptische minister: ..oorlog dichterbij dan men wel denkt" CAIRO (DPA) De Egyptische mi nister van defensie, generaal Sadek, heeft de strijdkrachten van zijn land opgeroepen zich op een oorlog met Israël voor te bereiden. Volgens pers berichten Zei Sadck, dat deze oorlog „dichterbij is dan men denkt". Hij is nas teruggekeerd uit Moskou, waar hij besprekingen voerde. Het luchtmachtmuseum van de vlieg basis Soesterberg heeft een B-25 Mitchell bommenwerper ontvangen van prins Bernhard. De B-25 is een machine die in de Tweede Wereld oorlog op zeer grote schaal is ge bruikt. Prins Bernhard heeft het (bejaar de) vliegtuig op zijn beurt gekregen van de Indonesische luchtmacht. Ook de Nederlandse luchtmatht heeft tij dens de Tweede Wereldoorlog een indrukwekkend aantal oorlogsvluch- ten met B-25 machines uitgevoerd. Bij de foto: prins Bernhard tijdens de overdracht van het vliegtuig. BELFAST (Reuter, UPI, AP) Noord-Ierland heeft weer een bloedig weekeinde achter de rug. Britse militairen hebben er twee vrouwen en drie mannen doodgeschoten. In Belfast zijn zaterdagmorgen in alle vroegte twee vrouwen gedood toen de auto. waarin zij terugkeerden van een feestje door Britse militairen onder vuur werd genomen. Volgens de Britse soldaten werd er vanuit de auto op hen geschoten In Newry. een stadje bij de grens met Ierland, hebben Britse militairen gisteren drie mannen doodgeschoten, die bij een bank iemand wilden bero ven, toen deze een tas met geld in een nachtkluis wilde zetten. Volgens de lezing van het Britse leger, hebben scherpschutters van het Britse leger, de drie mannen vanaf een dak onder vuur genomen, omdat ze dachten dat er een bankoverval werd gepleegd. Nadat de drie mannen, die volgens een ooggetuige niet gewapend waren, doodgeschoten waren, kwam de be- Van een verslaggever 1LMELO Een katoenloods van NV Kabaco in Almelo is zaterdag- rgen uitgebrand. Duizenden balen oen gingen verloren of liepen wa- schade op. De schade wordt ge- at op enkele miljoenen guldens. vuur werd bestreden door onge- 70 man van de brandweerkorp- van Almelo. Vriezenveen en arden. k brand is vermoedcliik ontstaan >rdat kinderen met vuur speelden. Igens de brandweer zal het blussen de smeulende balen nog een ek duren .Kabaco slaat katoen op >r spinnerijen in Twente. ROTTERDAM De heer H. de Mooy, voorzitter van liet Nederlands Christelijk Ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf, heeft vanmiddag een klemmend beroep ge daan op de christelijk-sociale organisaties, de christelijke pers, de christelijke omroep, het christelijk onderwijs en de christelijke politieke organisaties, zich spoedig om de tafel te scharen. „Het is de hoogste tijd, dat het christelijk volksdeel zich ge zamenlijk gaat bezinnen, welke taak het heeft bij de tpekomstige volking van Newry in opstand. Een woedende menigte stak winkels en auto's in brand en legereenheden werden met stenen en flessen beko geld. De troepen maakten gebruik van traangas en rubberen kogels om de menigte uiteen te drijven. DEVLIN Het parlementslid Bernadette De vlin arriveerde later in Newry en verklaarde op een chaotische bijeen komst: „Deze Britse militairen zijn moordenaars. Ze hebben alleen het recht rovers of wie dan ook neer te schieten onder de staat van beleg". En de leider van de Noordierse so ciaal-democraten, Gerry Fitt, zei in Belfast, dat in geen van beide geval len, wat het leger ook mocht zeggen, enige aanwijzing bestond dat de slachtoffers zich met ondermijnende activiteit bezighielden of gewapend waren. De politie van Belfast heeft in de nacht van gisteren op vandaag in het winkelcentrum van de stad een man doodgeschoten op het moment dat hij een club verliet waar hij samen met een vrouw en een derde collega een bom had geplaatst. De vrouw raakte gewond en de derde man werd later gearresteerd. De bom ontplofte even na middernacht waar bij de club in brand vloog. Over slachtoffers van de explosie is geen melding gemaakt. (voor vervolg zie pag. 6) Overval op pompstation TILBURG Drie gewapende man nen hebben zaterdagochtend een pompstation aan de Baronielaan te Tilburg overvallen. Zij dwongen de pompbediende de kassa te openen, die ongeveer 2000,- bevatte. WASHINGTON De Amerikaanse regering is van plan het Hickerloop- rer-Amendement op Ghili van toe passing te verklaren. Dit betekent, dat er een eind komt aan de Ameri kaanse hulpverlening aan dat land. tenzij de Chileense regering alsnog besluit de genationaliseerde Ameri kaanse kopermaatschappijen schade loos te stellen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, verklaard in een onderhoud met direkteuren wier bedrijven belang Lebben in Chili. De marxistische president van Chi li, Salvador Allende liet onlangs we ten. dat de genaaste kopermijnen zo veel buitensporige winst hebben ge maakt, dat zij geen recht hebben op schadevergoeding. Tegen deze beslis sing kunnen de Amerikaanse maat schappijen Anaconda - Kennecott en Cerro nog in beroep gaan bij een Chileense commissie. Van een verslaggever AMSTERDAM Vlak onder de ramen van het Italiaanse consulaat aan de Herengracht te Amsterdam stonden zaterdagmorgen omstreeks half tien twee Molotovcocktails klaar om tot ontploffing te worden gebracht. De cocktails, waarvan de lonten nog niet waren aangestoken werden ontdekt door een tolk die bij het consulaat moest zijn. De politie verwijderde de primitie ve explosieven, die bestonden uit twee flessen superbenzine, waaraan een lontontsteking was bevestigd. Waren de flessen ontploft dan was de schade aanzienlijk geweest. Over het motief tast men in het duister. Op de flessen werden geen sporen aange troffen. H. DE MOOY maatschappij-opbouw en welke betekenis de geestelijke waarden hebben voor een gezond volk en een leefbaar land", aldus de heer De Mooy. In een rede op het NCOV-jaarcongres betoogde hij, dat de christelijke organisatie in de branding staat door „twijfels over en bestrijding van het christelijke" ..De organisatiestructuren zijn in beweging en allerwege klinkt het ge luid, dat uit een oogpunt van doel matigheid zoveel mogelijk gewerkt moet worden aan éénmaking, fuse ring, concentratie van krachten en wat dies meer zij. Bij het woord doel matigheid wordt dan helaas alleen gedacht aan het enge doel van de be langenbehartiging van de afzonderlij ke groepen. De wijze, waarop deze belangen worden behartigd en de doeltreffendheid zijn dan minder in het geding", zo zei de NCOV-voor zitter. die pleitte voor een gezamen lijke hernieuwde bezinning op het christen-zijn, omdat ook op het vlak van politiek, pers, radio, televisie en onderwijs een geestelijke heroriënta tie aan de gang is. Spanningen De heer Mooij gaf in zijn congres rede een overzicht van de moeilijkhe den. waarin onze nationale economie en het bedrijfsleven met name wel het midden- en kleinbedrijf verke ren. „De spanningen, als gevolg van de lange werktijden, <3e financie ringsproblemen en het probleem het bedrijf rendabel te houden, nemen voor de ondernemer sterk toe: dit in zekere schrille tegenstelling tot de brede welvaartsvermeerdering, die het Nederlandse volk gelukking de laatste jaren ten deel is gevallen." De voorzitter van het NCOV zei dat tegenover een reële inkomensverbete ring voor de werknemers van ruim 10.5 per. in de jaren 1969 t/m 1971 een reële inkomensdaling voor de on dernemers in het midden- en klein bedrijf staat van 6 tot 9.5 pet. „De middenstanders hebben zowel aan de kostenkant als aan de inko menskant last van de inflatie, mede omdat het beleid van de overheid t.o.v. de zelfstandigen de laatste jaren beneden de maat is gebleven. Het vraagstuk van de overbesteding lijkt bijna onoplosbaar, maar ook als de wal het schip zal moeten keren, zul len vooral de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf de grootste klappen krijgen." Zaterdagmiddag De heer Mooij vroeg zich verder af of het niet verstandig zou zijn terug te keren naar de discussie over ge deeltelijke zaterdagmiddagsluiting in de detailhandel. „De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en de meewerkende gezinsleden kennen nog steeds geen vijf daagse werkweek en arbeidstijden van 70 a 80 uur zijn geen uitzondering. We zitter in de situatie, dat vlak voor het weekeinde in een enorm hoog tempo moet worden gewerkt, waardoor de zaterdagavond voor het middenstandsgezin weinig betekenis heeft, terwijl de donderdag- of vrij dagavond (als er koopavond is) ook al voor het gezinsleven verloren is ge- Compenserende vrije tijd op de maandag, die in enkele bedrijfstak ken mogelijk is geworden, kan dit ge mis nooit helemaal goed maken", al dus de heer De Mooij, die constateer de dat onder de brede massa van on dernemers in het midden- en klein bedrijf moedeloosheid en gelatenheid op de loer liggen, ook al door het gebrek aan personeel. „Terwijl toene mende werkloosheid voor de deur staat, schreeuwen praktisch alle sec toren bij ambacht en detailhandel om vakbekwaam personeel." VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden von uw kront! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest von het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door Hokje naar keuze Invullen, s De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrjjft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1