FC Den Haag moeiteloos langs NEC Excelsior futloos na krachtsexplosie tegen FC Groningen P l-< Borussia toont tegen Schalke grote vorm: 7- Go Ahead schietschijf voor Ajax SEIKO Sp fin Rode Ster aan kop in Joegoslavië MAANDAG 25 OKTOBER DEN HAAG Na de simpele zege op NEC (40) van de FC Den Haag lijkt de toch zo teleurstellende nederlaag van vorige week woensdag tegen Wolverhampton Wanderers wat onwezenlijk. Dat duel met.de Wolves vormde een pijnlijke onderbreking van de stij gende lijn die zich de laatste weken bij Den Haag had gemanifes teerd en deed het ergste vrezen voor de competitie. Maar nog geen vier dagen na die ontnuchtering, vond de FC Den Haag zichzelf weer terug. Zonder een spoor van onzekerheid distancieerde het zich gemakkelijk van NEC. Verklaar de Aad Mansveld dat wonderlijk snelle herstel later met. „het gekke is dat niemand van ons na die wedstrijd tegen Wolverhampton, Wanderers in de put zat. Niemand dacht vandaag nog aan die wedstrijd van woensdag". En trainer Vaclav Jezek; „We hebben zaterdag rustig de video-opnamen bekeken van die wedstrijd van woensdag. En toen werd het iedereen duidelijk dat we niet slecht gespeeld hebben, dat we ons voor vandaag niet al te bezorgd hoefden te maken. Daarom hebben we ook niet meer uitgebreid gepraat over Wolverhamp ton Wanderers. Iedereen wist dat er vandaag wat goedgemaakt moest worden". -fc Steuu In die drang naar herstel werd Dfn Haag nog eens gesteund door het ge handicapte NEC. Al voor het duel Het tweede doelpunt van FC Den juichend weg moest trainer Wiel Coarver de ge blesseerde Bonnen missen en kort na rust zag hij bovendien Kronshorst naar de kant strompelen, terwijl Pijs Haag in het treffen tegen het gehandicapte NEC. Harald Berg (links) loopt Doelman Nico de Bree vindt het allemaal niet zo leuk. - «B Wytse Couperus opent voor FC Den Haag de score tegen NEC. Doelman De Bree is een verslagen man. ROTTERDAM Na de verrassende krachtsexplosie van Ex celsior in Groningen (23) en na het furieuze verweer dat NAC tegen Sparta (33) vorige week aan de dag*legde. lag het min of meer voor de hand dat ExcelsiorNAC zou uitgroeien tot een aantrekkelijke confrontatie. Maar hoe bedriegelijk was die stout moedige veronderstelling. Het leek wel of beide equipes in de voorgaande duels zulk krachtenslopend werk haddei^ verricht dat zij zich op Woudestein eens heerlijk wilde ontspannen, zonder er;>n te dénken dat zij zich dit nog lang niet kunnen veroorlo- De Bredanaars maakten het wel hijzonder bont. Bish en Brou wers waren door trainer Ben Peeters aangewezen tot produk- tief werk, terwijl de rest van het elftal met uitzondering uiter aard van doelman De Jong zich op het middenveld posteer de. Op die manier, zo verklaarde Ben Peeters achterafmoest het mogelijk zijn minstens een punt je rijker te worden. NAC slaag de in die opzet, maar het valt niet aan te nemen dat het de ploeg veel voldoening heeft ge schonken. Jan Coenen, Excelsiors attente aan- valsspits, was de man die halverwege de eerste helft voor de nodige opwin ding zorgde. Hij zwenkte op links om zijn falende bewaker Vermeulen heen, schoof de bal vervolgens door de benen van Daan Schrijvers heen en verraste de te laat reagerende De Jong met een zuiver gericht schot: 10. Het was het derde doelpunt in twee weken van de voormalige Hol land Sport speler, die in de tweede helft geblesseerd aan zijn neusbeen het veld moest verlaten. Coenen: ,.Ik ga me steeds beter thuisvoelen bij Excelsior. Het zelfvertrouwen is er nu. Ik moet alleen nog wat professio neler worden." Listig Excelsior kwam de 10 voorps- romg toe, omdat het vrijwel de gehe le eerste helft domineerde en via de ijverige Liebregts, die listig achter zijn voorhoede opereerde en via de ontstuimige Van de Vaart doelman De Jong tot twee gave acties hadden gedwongen. Pas kort voor rust ont waakte NAC uit zijn slaap. Brouwers, die weinig had in te brengen tegen Gerrit den Butter, zag toen een inzet langs de reeds verslagen doelman Van der Roer door Tetteroo uit het doel gekopt. NAC herstelde zich na de onder breking van zijn bijzonder zwak en ongeïnspireerd optreden. Het zocht zelfs welbewust de aanval wat resul teerde in de verdiende gelijkmaker toen de Pool Norberi Pogrezeba een afstandsprojectiel losliet dat via de voeten van verdediger Tetteroo in het doel verdween: 11. Doelman Van der Roer die wanhopig naar de be dreigde hoek was gezweefd raakte bij die actie zo ernstig geblesseerd dat hij zich door Vermunt moest laten vervangen. Excelsior, duidelijk te leurgesteld door het feit dat het zijn voorsprong had moeten prijsgeven, slaagde er daarna niet meer in wer kelijk gevaarlijk te worden. Toen tot overmaat van ramp ook nog Coenen uitviel Mühlenbruch verving hem groeide de onzeker heid in de Rotterdamse linies. Daan Schrijvers. NACs initiatiefloze laat ste man besefte toen pas dat er meer in zat dan een gelijke score. Zijn har de schuiver vloog echter juist naast. Van der Vaart brak vervolgens in sa menwerking met Mühlenbruch de wankele afweerlinie van de Breda naars open. Maar de Jonge keerde de inzet. Stanley Bish werd kort voor het einde vervangen door de Pool Mandziara. RICHARD MATTHIJSSE Vorig seizoen immers verzamelde de ploeg vrijwel alleen punten in De Goffert. Maar dit jaar verspeelde NEC al een handvol punten in De Goffert, terwijl het in uitwedstrijden nogal wisselvallig speelt. Adrie Mol- laard: „In uitwedstrijd tegen Volen- dam en MW werd er bij ons erg goed uitverdedigd. Juist in uitwed strijden waren we dit jaar gevaarlij ker. Maar vandaag verlies je ineens weer met 40. Goed, je hebt dan het excuus dat je twee verdedigers kwij- traakt, maar het blijft toch een duis tere zaak". Ook de Joegoslaaf Tom Prosen, die tegen Den Haag zijn eer ste wedstrijd voor NEC volmaakte, is (voorlopig) nog niet de man waarop Coerver zit te wachten. Prosen kan veel met een bal, maar zijn spel le vert nog te weinig rendement op. De Jong: „Die knaap ramt er op de trai ning de één na de ander in. Dat moet er toch ook in een wedstrijd eens uit komen." BERT NEDERLOF BONN Drie dagen na de even sensationele als omstreden overwinning van 71 op Inter- nazionale in een wedstrijd voor de Europa Cup 1 heeft Borussia Mönchengladbach voor een nieu- wè spectaculaire voetbalzege ge zorgd. Borussia versloeg de lei der van de Bundesliga Schalke '04 zaterdag maar liefst met 70. Het was een dramatische wedstrijd voor doelman Nigbur van Schalke, die bij rust al vijf maal was gepas seerd. In de eerste elf wedstrijden van de Bundesliga moest Schalke zijn tegenstanders in totaal slechts vijf treffers toestaan. Statistici hebben uitgerekend dat Nigbur voor de deba cle tegen Borussia maar liefst in 555 speelminuten geen doelpunt tegen zich had gekregen. De 27.000 toeschouwers, die het sta dion tot de laatste plaats bezetten, zagen Borussia al heel snel de leiding nemen. In de vierde en vijfde minuut scoorden Heynckes en Netzer. De thuisclub beheerste de ontmoeting, bijgewoond door bondscoach Schoen, die het spel van Borussia loofde, vol komen. Bleidicks bracht na 23 minu ten de stand op 30 en daarmee was de tegenstand van Schalke volkomen gebroken. Moeiteloos liep de ploeg tol 7—0 uit. Bayern München maakte van de misstap van Schalke gebruik door de leiding over te nemen. MSV Duis burg. toch altiid een gevreesde tegen stander van de ploeg uit München, was ditmaal geen partij voor Bavern. dat met 51 zegevierde. Gerd Müller had een belangrijk aandeel in de ze ge. Na een klein half uur bracht de topscorer van het wereldkampioen schap in Mexico de stand door gave treffers op 2—0. Bayem München vergaarde 20 punten uit twaalf wedstrijden, dat is een meer dan Schalke. Borussia Mönchengladbach steeg nöar de der de plaats, doch heeft vier punten achterstand op de formatie uit Mün chen. daarvoor al was uitgevallen. NEC verloor daarmee het complete hart in de defensie waardoor Den Haag de stand moeiteloos van 20 naar 40 kon opvoeren. Alleen in de eerste 25 minuten had Den Haag hét vrij moei lijk. NEC hanteerde opnieuw stug de consequente mandekking en bood geen centimeter ruimte. Totdat Wytze Couperus van dicht bij 10 scoorde. Vanaf dat moment klom NEC uit de defensieve stellin gen en bood daarmee Couperus. Rog geveen en Hestad de nodige ruimte. Na tien minuten in de tweede helft was het Harald Berg, de beste man van het veld, die de stand met een schitterend schot uit de tweede lijn op 20 bracht, waarna Mansveld op Couperus het ontwrichte NEC naar een verrassend grote nederlaag van 40 schoten. Merkwaardig genoeg kreeg Den Haag slechts vijf kansen waarvan het er vier verzilverde. Cou perus daarover: „We wisten dat er vandaag gewonnen moest worden, maar toch was iedereen erg ontspan nen. Heel vreemd eigenlijk, omdat we tenslotte net twee vermoeiende wed strijden achter de rug hadden". Ontspannen Die ontspannen houding van de FC Den Haag werkte vooral door bij Couperus. Aan het begin van de com petitie kampte Couperus met een he vig gebrek aan zelfvertrouwen; hij scoorde nog slechts zeer incidenteel. Pas vorige week, na zijn schitterende treffer tegen PSV, is dat zelfvertrou wen weer volledig terug. Couperus: „Ik heb door mijn werk en door onze trip naar Spanje geen vakantie kun nen nemen. Ik geloof dat zich dat aan het begin van de competitie een beet je gewroken heeft. Ik had niet zo erg v%el zin meer in voetbal, de honger naar de bal was een beetje weg. Vo rige week pas, tegen PSV, had ik er weer echt zin in. Ik geloof dat ik het ritme weer te pakken heb". met die vijfde zege op rij is de FC Den HaagADO de meest constante achtervolger van Ajax en Feijenoord. Mansveld weer: „Niemand heeft ge loof ik in de gaten hoe constant zij wel spelen omdat een paar weken lang de vorm er nóg niet was". NEC daarentegen moest na het verlies in Den Haag al afhaken. FC Den Haag drukte NEC terug naar de midden moot, maar desondanks slaagde NEC er voor een deel in de afschuwelijk slechte indruk van vorige week, in het duel met Twente, voor een be langrijk deel. uit te wissen. -fc Waardering De ploeg verdient waardering voor de wijze waarop het na de tweede treffer van Den Haag massaal uit de defensie bleef komen. In voorgaande uitwedstrijden bleef NEC de bal vaak alleen maar terugleggen, ook als de ploeg al tegen een achterstand aan keek. Theo de Jong. de sterkste spe ler van NEC: „We hebben van de week heel wat afgepraat na die wed strijd tegen Twente. De sfeer op de training was erg goed en we hebben vandaag ook veel beter gespeeld. Dat Barry Hulshoff valt nadat hij Ajax op een voorsprong van 2—1 heeft ge- is tenminste iets". bracht. Doelman Van Zoghei en een verdediger liggen reeds, kansloos, Niettemin maakt NEC zich zorgen. jg gronc| Manchester United heeft zijn dende positie in de eerste divisi de Engelse League opnieuw sterkt. Dank zij een doelpunt v onnavolgbare George Best wonn Mancunians de uitwedstrijd Newcastle United met 10. Mam ter heeft het in deze ontmoetin terst moeilijk gehad. Met een pi tige actie besliste Best direct rust de ontmoeting. Het was zij treffer in dit seizoen. Hij reisde politiebewaking naar Newcastli een telefoongesprek met een kende was de Noordierse inter nal met de dood bedreigd. Stadgenoot Manchester City zorgde de ranglijstaanvoerder goede dag door Sheffield Unite tweede stond met 2—1 te vei Manchester United heeft da; een voorsprong van vier punte kregen. Sheffield zakte terug na vierde plaats. De Mancunians h 23 punten uit veertien wedstr Derby County en Manchester volgen met 19 en Sheffield l) met 18. Derby County boekte een ini wekkende zege op Arsenal, kampioen en houder van de FA De „Gunners" namen weliswa. leiding, doch de Schotse interna George Graham maakte op rende wijze met een kopbal Een paar seconden voor het rui naai bepaalde Alan Hinton uit strafschop de eindstand op 2- nederlaag maakte dat Arsenal t< viel van de vijfde tot de plaats. BA krijg ver c die eerst eiger tot veen 75-ja lijke het 1 reldt De nedei toch vier, gen maan den 1 een vanc] Eer De r naa." 3 g loise Pakist 'net tc verba: 3en tl <ias Siema noch vaardl bond Pakist zocht :a?,\ BELGRADO Rode Si Belgrado, Sparta's teg< stander in de tweede ron van de Europa Cup voor 1 kerwinnaars, heeft de ding in de Joegoslavisc voetbalcompetitie overger men van Serajewo. Rode Si zelf won van Partizan m 10. Het heeft nu één pu voorsprong op Serajewo. 0 Dinamo Fqijenoords tegenstander !n Europa Cup-toernooi voor land kampioenen, Dinamo Boekc is de klap die Feijenoord de menen afgelopen woensdag het toegebracht kennelijk nog niet boven. Dinamo verloor tenmin van het laaggeklasseerde Co stanta met 1—0. Koploper in R< menië is Ut Arad, ook al ge onbekende voor Feijenoord.... 9 Rosenborg In Noorwegen heeft Rosenix de Noprse voetbalbeker gew< nen. Het versloeg Frederikstad de finale met 4—1. Rosenbo was al kampioen, van Noorweg geworden. Trouwens het is to geen slechte ploeg, want zoals b kend klopte het afgelopen woen dag Lierse SK met 41 in strijd om de EUFA-beker. 0 Inter Internationale is de klap Borussia Mönchengladbach Italianen heeft toegebracht (7- weer helemaal te boven. Ir won voor de Italiaanse competi van Hellas Verona met 2- Grote man bij Inter Boninsegi die in Duitsland gewond van li veld moest worden gedragen. B ninsegna maakte het derde dof punt van Inter. wagei «en d wcrist lands uit van deze venc striji Real vech vuld tiste: (Bel| rend 1 disti wed; Paki Duel tussen Jan Coenen van Excelsior en Graaumans van NAC. Stanly Bish (links) kijkt toe. AMSTERDAM Zó bril jant, zó wervelend startte Ajax tegen Go Ahead, dat het na drie minuten minstens 20 had moeten zijn. Cruijff en Neeskens hadden op dat ogenblik al een vrije schietkans op de rand van het strafschopgebied gemist door ruim naast de paal te mikken. Wel had Ajax toen al drie hoekschoppen gefor ceerd. Wel had het ook, juist door de eenvoud bij de opzet, oogstrelende aanvalspatro nen gedemonstreerd Maar, omdat het tot de der tiende minuut duurde voor het dan 10 stond, kwam er ver volgens onnodige heftige beroe ring bij de Ajacieden. Want. toen er bijna een half uur ver streken was, kon Ajax weer op nieuw beginnen. Ruud Geels had uit een strafschop gelijk ge maakt. Ajax was aan het duel met Go Ahead begonnen met de opzet de loom heid die er bij de na-zomerse tempe ratuur ongetwijfeld in de benen zou sluipen door het krachtvoetbal van de wedstrijd in Marseüle, bij voorbaat uit te schakelen als mogelijke handi cap. Het wilde ook niet, door ep een wat lagere versnelling terug te scha kelen, Go Ahead de kans geven meer dar. 'n normale greep op het spel te krjjgen. Ajax koos daarom voor één helft voetbal op super-snelheid. Sjaak Swart, toch wel wat geïrriteerd om dat hij tijdens de rust werd uitgewis seld om Suurbier zo de kans te geven weer te wennen in Ajax' eerst: „We -vare: allemaal een beetje bang,' dat die wedstrijd in Marseille ons op zou breken. Daarom was er afgesproken voor de rust in een verschrikkelijk tempo te speler?. Op die manier moes ten we dik voor komen te staan". Dat voor Go Ahead inderdaad ver slindende tempo bleek een uitsteken de taktische zet. Go Ahead kwam nauwelijks aan de bal, terwijl Ajax voortdurend met zeven, acht man in de voorste lijn opereerde. Het leek Ajax dan ook nauwelijks te deren, dar het nog tot de dertiende minuut duurde eer Barry Hulshoff na een door Cruijf voorgeprikte bal voor 19 kon zorgen. Dat werd echter anders, toen een dik kwartier later Ruud Krol een eenzaam doorgebroken Bert van Mar wijk alleen nog maar kon stoppen door hem aan het shirt te trekken. En, omdat het in het strafschopgebied gebeurde, liet de uitstekend leidende scheidsrechter Corver de bal op de strafschopstip leggen. De hevig pro tegerende Ajacieden ten spijt zorgde Ruud Geels voor een onberispelijk doelpunt. Toch slaagde Ajax" opzet. Nog vopr het rust was, deponeerde het nog twee keer de bal achter doelman Van Zoghel. Wéér Hulshoff, nu Zó schitte rend vrij gespeeld door Keizer dat hij de bal in het doel kon lopen en Arie Haan, door twee snelle voetbewegin gen van Keizer en Cruyff de diepte in gestuurd, alleen voor Van Zoghel, zorgde er voor dat nog voor het rusten geblazen was de marge ruim genoeg was voor een overwinning. Prompt zond trainer Kavocs Wim Suurbier dan ook naar de kleedkamer om zich te prepareren voor het mee spelen van de tweede helft. Swart: „Waarom ik er nu moest, is me een raadsel. Ik liep ker te voetballen. Laten ze een oi re (Swart is royaal de oudste bij Ajacieden; red.) maar wat rust ven." Een reactie, die duide maakte, dat er bij Ajax nu nog ra wordt gedrongen (Arnold Müh Soh'icher, Rep) voor een plaats in eerste elftal. RUUD VAN DEN HEN De Britse deelnemer Bill Skakesj is zaterdag op het meer van Winder verongelukt bij de training voor de r nationale grote prijs van Windermere motorboten. 9 De Nederlander Geert Wildenboe zaterdag tweede geworden in een int( tionale cycloscross in Waasmunster. Belg Jullen van den Haesevelde wor wcdsttljd over 25 km In 53 min. Wil boer had een achterstand van 15 sec. 9 Dc wereldkampioen vlieggewlcht M Ohba (Japan) heeft zaterdag In Tokio titel met succes verdedigd. HIJ versloei Pblippijnse uitdager Fernando Cabanel punten. Modern Masters of Time prestige op de pols

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10