VASTGELOPEN Willy Brandt krijgt Nobelprijs voor vrede Kennedy: Britten weg uit Ierland Standpunten lijken onverenigbaar OLGA Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Het Kwartet „Het geweten van Amerika kan niet langer blijven zwijgen" Regen en wind Wisselende successen in Europa Cup Politie Curacao vindt tachtig geleide raketten Protest VS na Tsjechische uitwijzing SSHB GROTE GEESTDRIFT IN BONDSDAG' Kinderbijslag teruggestuurd I Vieowe leidse Courant Donderdag 21 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" :antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het matigingsoverleg in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid is gisteravond op een volslagen mislukking uitgelopen. Na tweeëneenhalf uur intensief vergaderen moesten de loondeskundgien van de centrale werkgeversorganisaties en de vakcentrales consta teren dat hun uitgangspunten en berekeningstechnieken zover uiteen liggen dat overeenstemming uitgesloten moet worden geacht. rmadette Devlin hield vannacht met een groep medestrijders een sit-down s protest tegen beweerde mishandelingen van Ierse geïnterneerden. Foto: (links) Bernadette Devlin tijdens de sit-down actie vannacht. De voorzitters van de centrale or ganisaties zullen met spoed waar schijnlijk begin volgende week bijeen komen om alsnog een poging te doen de standpunten op één spoor te brengen, maar de werknemers- voorzitter van de looncommissie, A. de Boon. is over het resultaat daar van uiterst pessimistisch. Hij berekende dat de voorstellen van de werkgevers voor de meeste werknemers neerkomen op een ver slechtering van het reëel besteedbare inkomen met twee a drie vrocent. Daartegenover gesteld de reële inko mensverbetering van drie procent die de vakbeweging wil (inclusief verbe tering van de secundaire arbeidsvoor waarden) is er, aldus de vakbeweging UfV - iur. Mwa$ DE BILT Een nieuwe oce aandepressie veroorzaakt in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en boven Ierland en Schotland stormweer. De invloed van de depressie breidt zich in snel tempo naar onze omgeving uit. Wij moeten rekenen op regen en veel wind met temperaturen iets boven normaal. Barometerstand: heden 10 uur 76,8 cm (1024 millibar), stijgend. Zon en maan 22 oktober: zon op 7.16, onder 17.33; maan op 11.06, onder 18.18; 27 okt. E.K. Hoog water Hoog water. 22 oktober: Rotter dam le getij 6.04, 2e getij 18.07; Scheveningen 4.25 - 16.39; Vlis- singen 3.13 - 15.29; Haringvliet a.d. Zeezijde 4.56 - 17.10. ROTTERDAM Landskampioen Teijenoord en Cuphouder Ajax hebben gisteren de basis gelegd voor een Plaats in de kwartfinale van het tor nooi om de Europa Cup I. Beide ploe gen wonnen namelijk hun als moei lijk gekwalificeerde uitwedstrijd resp. van Dinamo Boekarest (0-3) en Olym- Pique Marseille (1-2). Heel wat minder florissant staan de ander Nederland ss ploegen er voor. In het tornooi de Europa Cup II kwam Sparta to Rotterdam niet verder dan 1-1 Jogen Rode Ster Belgrado. In het UEFA-Cuptornooi verloor FC Den Haag op eigen terrein teleurstellend van Wolves (1-3) en ging PSV bij Heal Madrid met 3-1 ten onder. Zie voor verslagen van deze wedstrijden onze sportpagina's. WASHINGTON, BELFAST (AP, Reuter, UPI) De demo cratische senatoren Edward Ken nedy en Abraham Ribicoff heb ben gisteren in Washington ge zegd, dat de Britse troepen zich onmiddellijk uit Noord-Ierland moeten terugtrekken en dat dit land deel moet gaan uitmaken van de Ierse Republiek. Een dergelijke resolutie zal, aldus Kennedy, door de democratische af- WILLEMSTAD De politie van Curagao heeft in een garage op de ka de van de Brionwerf in Willemstad tachtig geleide projectielen gevonden. Militaire autoriteiten hebben vastge steld, dat de wapens, die een vrij grote explosieve lading hebben, van Belgische of Franse makelij zijn. De een meter lange raketten kun nen door vliegtuigen zowel op grond- als luchtdoelen worden afgevuurd. Het is niet bek-end hoe lang de wa pens in de garage hebben gelegen en ook niet met welk schip de lading is aangevoerd. De politie heeft in verband met de vondst een 49-jarige Portoricaan aan gehouden op wiens naam de raketten in de garage lagen opgeslagen. WASHINGTON. (API Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de uitwijzing van een Amerikaanse diplomaat uit Praag veroordeeld en gezegd dat deze maatregel „een onwelkom ge volg" zou kunnen hebben voor de betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten. Tsjechoslowakije heeft woensdag de 43-jarige Samuel G. Wise jr., een politiek-economisch adviseur van de Amerikaanse ambassade in Praag tot persona non grata verklaard. De Tsjechoslowaakse autoriteiten ver klaarden dat Wise zich had schuldig gemaakt aan spionage-aktiviteiten. De Amerikaanse zaakgelastigde in Praag, Arthur I. Wortzel, heeft de Tsjechoslowaakse beschuldiging van de hand gewezen. gevaardigde Huis Carey uit de staat New York worden ingediend in het Huis van Afgevaardigden. „Wij ge loven, dat de resolutie de enige rea listische aanpak aangeeft om een eind te maken aan het doden in Noord-Ierland, opdat de vrede terug keert in een land, dat Amerika zoveel heeft gegeven, een land, dat zoveel gedaan om de historie van de VS te verrijken", aldus Kennedy, een af stammeling van Ierse immigranten. „Het geweten van Amerika kan niet blijven zwijgen, als er in Ierland mannen en vrouwen sterven. Enge land is daar zijn koers kwijt en het zijn de onschuldige mensen van Noord-Ierland, die moeten lijden De tijd is gekomen, dat Amerikanen van elk geloof en elke politieke op vatting niet langer mogen zwijgen. Dat zijn wij verplicht jegens onszelf en ons geheiligde erfdeel, sprak Ken nedy. Hij voegde daaraan toe, dat Noord-Ierland op weg is een „Brits Vietnam" te worden. Steun IRA De verklaring van senator Kennedy kan ertoe leiden, dat de aanhang van het Ierse Republikeinse leger in Noord-Ierland zal toenemen, zo menen politieke waarnemers in Londen. Aan de uitlatingen van de senator werd in de nieuwsuitzendingen van de BBC grote aandacht besteed. Van de zijde van de Britse regering is nog geen commentaar geleverd. Bernadette Devlin, het militante rooms-katholieke Lagerhuislid uit Ulster, heeft de Ieren in Londen tot een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid opgeroepen om het debat over de toetreding van Enge land tot de EEG volgende week te verstoren. Volgens Devlin moeten ministeries worden bezet om het regeringsapparaat te verlammen. De actie zou moeten voortduren, totdat de interneringsmaatregelen in Noord- Ierland zijn ingetrokken. Invalide man bij brand omgekomen C Van onze correspondente BREDA Bij een korte felle brand in zijn woning is gisteren de 43-jarige invalide man F. J. van der Linden in Breda om het leven gekomen. De man, hartpatiënt, is waarschijnlijk door de rook verstikt, toen hij de brand op de bovenverdieping van zijn huis wilde blussen. De 16-jarige dochter heeft nog ge probeerd haar vader te redden, maar dat mislukte door de sterke rookont wikkeling. De brandweer wist het vuur tot de bovenverdieping te be perken. De man verzorgde het huishouden. Zijn vrouw, die buitenshuis werkt, was op het moment van de brand niet aanwezig. een materieel verschil van 5 a 5Vt procent. De centrale industriële werkgevers organisaties verschenen gisteravond in de looncommissie met een nadere concretisering van hun eerder bekend gemaakte eis dat de prijsstijgingen in 1972 worden teruggebracht van de verwachte .zeven procent tot vijf pro cent. Dat is alleen te realiseren als de loonsomstijging per werknemer met een derde wordt verminderd ten op zichte van die in 1971 (14 procent), hetgeen neerkomt op een stijging van ongeveer 9Vt procent. De heer De Boon: „Maar de werk gevers willen daarvan ook de inci dentele loonsverhogingen (bij promo ties, periodieke verhogingen en der gelijke) en de zogenaamde overloop van 1971, alsmede alle verbeteringen van secundaire arbeidsvoorwaarden betalen. Er blijft dan voor nominale contractsverbetering maar ongeveer vier procent over en daarvan moeten de werknemers dan ook nog vijf a zes procent prijsstijging betalen. Die ach teruitgang is voor de vakbeweging onaanvaardbaar. Werkgeversvoorzitter mr. J. C. van Gorkom: „Deze berekening van de vakcentrales is onjuist. Er is geen sprake van een achteruitgang van het reële inkomen in "onze voorstellen, op zijn minst een gelijk blijven. Omge keerd echter begrijpen wij niet hoe de vakbeweging 3 procent reële inko- niets voor dezealgemene grenzen om dat „het in elke bedrijfstak weer an ders ligt". Wel verklaarden zij dat een „overeenkomstige gedragslijn moet worden gevolgd voor het niet onder CAO's vallende middelbare en hogere personeel en dat van de zijde van de topfuncties een grotere bij drage moet worden verkregen." De heer De Boon: „De werkgevers willen geen duidelijk, controleerbare waarborgen geven dat de hogere in komens relatief een grotere bijdrage aan de matiging leveren dan de lage re inkomens en dat is voor ons aan vaardbaar. Er is gen sprake van, dat wij zoals voorheen ooit nog eens zullen toestaan dat de lasten eenzijdig worden afgewenteld op de CAO-werknemers." Ook de mogelijke loonstijgingen wilden de werkgevers niet concretise ren, maar aan de CAO-onderhande- llngen overlaten. Gesproken werd van „een procentuele loonsverhoging voor het CAO-, het middelbare en het hogere personeel, die in een re delijke verhouding staat tot de beoogde prijsontwikkeling". Arbeids tijdverkorting en vakantieverlenging zouden in 1972 achterwege moeten blijven. (zje verder pag. 11). Willy Brandt, Nobelprijswinnaar werd gewaagd, en dan nog van mati ging kan spreken." De gezamenlijke persconferentie die werkgevers en werknemers na af loop van het overleg in de looncom missie gaven, mondde na een half uur uit in een grote .crwarring over de gehanteerde berekeningstechnieken, waarbij de heren Van Gorkom en De Boon elkaar herhaaldelijk zeer ge prikkeld interrumpeerden. Met ande re woorden: de goede sfeer, waarin het matigingsberaad (eerst tussen re gering en bedrijfsleven en daarna in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid) was begonnen, is weer ver te zoeken. De stekelige uit latingen die de laatste weken over en weer werden gelanceerd, blijken daar van dus al een symptoon te zijn ge weest. Een van de telangrijkste knelpun ten was ook, zo verklaarde de hee* De Boon, het verschil in opvatting over de mate waarin en de wijze waarop de hogere inkomensgroepen aan de matiging zouden moeten bij dragen. De vakbeweging had, zoals bekend, dc loonsverhoging en/of de compensaties voor prijsstijgingen aan een vloer en 'een plafond willen bin den. maar de werkgevers voelden OSLO, BONN (DPA, AFP, Reuter, AP, UPI) De Westduit- bondskanselier Willy Brandt lieeft als eerste minister sinds 1935 de Nobelprijs voor de vrede van bet jaar 1971 gekregen. Aldus heeft de uit vijf leden bestaande Nobelprijs-commissie van het Noorse parlement unaniem besloten na een beraad van drie uur. Er waren 39 kandidaten voor deze zeer eervolle onderscheiding, onder wie de Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara, de Italiaanse MATRAS de enige matras met de juiste celbalans VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud von de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Straat Plae Betaalt per maand per kwartaal per ji Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Adres: Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe echrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden sociale hervormer Danilo Dolci en de links pacifistische kanunnik van de St. Paul's kathedraal van Londen, John Collins. Vorig jaar werd de prijs gewonnen door de Amerikaanse land bouwkundige, Norman Borlaug, van wege diens bijdrage aan de ontwikke ling van betere graansoorten voor de „groene revolutie" in de Derde We reld. Concrete initiatieven De 57-jarige Willy Brandt heeft de prijs gekregen, omdat hij als minister van buitenlandse zaken van 1966 tot 1969 en als premier daarna „concrete initiatieven had genomen", die tot een vermindering van de spanningen tussen oost en west in Europa kun nen leiden, voorts omdat hij „zijn hand in verzoening heeft uitgestrekt naar voormalige vijandelijke landen" en tenslotte omdat hij „in de geest van goede wil buitengewone inspan ningen heeft gedaan om vredescondi- ties in Europa te scheppen", zo zei de Nobelcommissie. In dit verband werd door de com missie de Westduitse ondertekening van het non-proliferatieverdrag ge noemd, alsmede het sluiten van de nog niet geratificeerde non-agressie- verdragen met de Sowjet-Unie en Polen. De commissie had haar beslis sing voorts gebaseerd op het werk van Willy Brandt inzake het veilig stellen van de rechten van de mens, in het bijzonder die van de Westber- lijnse bevolking. Ook had hij. volgens het rapport belangrijke initiatieven getoond op het gebied van de econo mische en politieke eenheid van West-Europa. „De Nobel-commissie beschouwt zijn inspanningen als totaal als een essentiële bijdrage tot de ver sterking van de mogelijkheden voor een vreedzame ontwikkeling, niet al leen in Europa, maar in de hele we reld", aldus de conclusie van het rap port. Brandt hoorde het nieuws gister middag om kwart voor drie, toen hij de kabinetszitting verliet. Maar hem was gezegd, dat op het nieuws een embargo tot vijf uur rustte. Daarom liet hij niets blijken. Hij ging naar de Bondsdag, waar zijn economische poli tiek net fel door de oppositie werd aangevallen. Toejuichingen De parlementsvoorzitter Kai Uwe Von Hassel, een CDU-er, onderbrak het debat om het nieuws mee te delen en een korte lofrede over Brandt te houden. Onder stormachtige toejui chingen ook van de felste tegen standers van de „Ostpolilik" van Brandt, die nu door de Nobelprijs een morele ondersteuning van dc eerste orde heeft gekregen zei Von Has sel: „De hele Bondsdag wenst u geluk". Ook Raincr Barzel. de leider van dc CDU-oppositie stond op en drukte Brandt dc hand. De nieuwe Nobelprijswinnaar dank-, te Von Hassel met een van tranen verstikte stem en zei, dat hij de on derscheiding „met innerlijke ontroe ring en grote dankbaarheid" aan vaardde. Daarop hesen alle Bonds dagleden zich uit hun zetels en klap ten gedurende een volle minuut. Von Hassel schorste de zitting gedurende een half uur, zodat iedereen Brandt persoonlijk geluk kon wensen. Zie verder pagina 11 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De schrijfster Inez van Dullemen (vrouw van toneelre gisseur Erik Vos en moeder van twee kinderen) heeft haar kinderbijslag over het laatste kwartaal een be drag van 298 gulden teruggestuurd aan premier Biesheuvel uit protest tegen het uitblijven van allerlei maatregelen, die zouden kunnen bij dragen tot het leefbaar houden (en maken) van de wereld. Inez van Dullemen pleit voor het instellen van een fonds, dat „werke lijk dienstbaar is aan het kind, dat zijn leefterrein in zijn onderwijs ga randeert". Dit fonds zou in de plaats dienen te komen van de huidige kin derbijslag. Haar kinderbijslag zou een eerste bijdrage zijn voor dit nieuw te stichten fonds. „Wanneer zon fonds niet op korte termijn ge realiseerd zou kunnen worden, moet het geld maar „bevroren worden, want er zouden best meer mensen kunnen zijn, die het eens zijn met mijn idee", meent mevrouw Van Dul lemen. In een open brief, die de kinderbij slag vergezelde, schrijft mevrouw Van Dullemen. dat zij „als moeder bemg Is voor de toekomst van onze kinderen, omdat ik verontrust ben door het uitblijven van doeltreffende maatregelen gericht op het behoud van leefbaarheid, stabilisatie van de bevolking en beteugeling van de economische groei". Zij bepleit een „zinvoller besteding van de gemeenschapsgelden, meer ge richt op het afremmen van de bevol kingsgroei en daardoor op een leef baarder toekomst". Gezinnen, die docr het (geleidelijk) wegvallen van de kinderbijslag gedupeerd zouden worden, zouden, volgens mevrouw Van Dullemen, via de bijstandswet een compensatie moeten krijgen. Premier Biesheuvel heeft nog niet gereageerd op de open brief van me vrouw Van Dullemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1