INTER TEST zeg, Opsporingsbevel tegen IRA-chef O'Connel is nog steeds van kracht Oersterk! de postgiro Kosygin aangevallen door jonge Hongaar Brussel wenst kwestie van sowjet-spionage niet op te blazen Herdoopte Stella Maris zorgt voor nieuw mysterie Kahane in Canada gearresteerd de postgiro kost niets en gééft 22% rente! Verdachten roofoverval vrijgelaten DINSDAG 19 OKTOBER 1971 De Russische premier Kosygin jden) tracht in Ottawa een aan- te ontvluchten, waarhij zijn ert bijna van zijn lichaam wordt okkert. Politiemannen proheren ygin uit de gevarenzone te bren- De aanvaller, waarschijnlijk een igaar. staat niet op de foto. Vragen over lek in gevaarlijke brandstof leiding ENLO In verband met het stoten van de Navo-brandstof- isportleiding in Belfeld in Lim- g, waarbij een grote hoeveelheid ndstof vrij kwam, heeft het sta- lid J. Dommeck (PvdA) vragen ge el aan het college van gedepu- de staten van Limburg. Het sta id wil weten waar de brandstof- precies loopt, of deze gevaar- e leiding voldosnde wordt be- lermd en wat de reden van de on- ste uitvoering van de graafwe-k- imheden voor de Belgische pekel- ding dinsdag j.L, waardoor de Na- •leiding lek werd gestoten. Je'heer Dommeck suggereerde om idingstraten" in Limburg aan te ggen, een mogelijkheid om dergelij- ongelukken in de toekomst te ikomen. Van een onzer verslaggevers OTTAWA (AFP, Reuter, UPI) De premier van de Sowjet-Unie, Aleksei Kosygin, is gisteren in de Canadese hoofdstad Ottawa door een Hongaarse immigrant aangevallen. Kosygin bleef ongedeerd. De Sow jet-premier, die zondag in Canada aankwam voor een officieel bezoek van acht dagen, had met zijn Canadese ambtgenoot Pierre Trudeau in het parlementsgebouw besprekin gen gevoerd. Na afloop daarvan wil den beiden zich te voet naar het na bij gelegen kantoor van'Trudeau be geven om daar de lunch te gebruiken. Buiten demonstreerden jonge joodse Canadezen tegen de Sowjet-weigering om een vrije emigratie naar Israël toe te staan. De weg naar het kantoor van Trudeau was door de Canadese bereden politie en de Wowjet- en Ca- bereden politie en de Sowjet- en Ca- afgezet. Plotseling wist een jongeman door het politiekordon heen te breken en rende op Kosygin toe. De Sowjet-pre- mier kreeg een stomp in de rug. De BRUSSEL (UPI, Reuter, AP) Het Belgische ministerie van 'itenlandse zaken heeft officieel de berichten bevestigd, dat een lid i de Sowj et-handelsmissie in Brussel, Anatoli Tsjebotarew in de herenigde Staten politiek asiel heeft aangevraagd en mededelingen leeft verstrekt over de „activiteiten van Sowj et-burgers in België". Uit de verklaring van het ministerie bleek, dat de Belgische regering geen grootscheepse represailles tegen deze Russen zal nemen, zoals ie Britse regering onlangs in een soortgelijk geval gedaan heeft. Volgens regeringskringen hebben e mededelingen van Tsjebotarew reinig nieuws toegevoegd aan het- een de regering reeds wist over de ictiviteiten van de zich in België be- indende Russen. Vandaar, dat men heruit geen spectaculaire maatrege len tegen de Sowjet-burgers kon ver rechten. Maar de Belgische regering Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) MONTREAL (AP) Rabbijn Meir Kahane, leider van de militante jood se Defensieliga, is gisteravond bij hjn aankomst op de internationale luchthaven van Montreal door im migratie-ambtenaren gearresteerd. Bij zijn vertrek uit New York had rabbijn Kahane verklaard te be twijfelen of hij in Canada zou worden toegelaten. Indien hij echtei het land binnenkwam, zei hij, zou hij alles op hles zetten om het bezoek van pre mier Kosygin aan Canada te ver storen. Hij deelde verslaggevers op het New Yorkse vliegveld mede, dat hij m het bijzonder zou protesteren te gen de gevangenhouding van vier «ussische joden, die zijn schuldig be- vonden aan een samenzwering om een Russisch vliegtuig te kapen. zal wel acties ondernemen tegen die genen, die zich aan spionage-activi- teiten hebben schuldig gemaakt, al dus nog steeds deze regeringskringen. In de maag Tsjebotarew verdween op 3 oktober uit Brussel. Zijn auto werd in de ha ven van Zeebrugge teruggevonden, waarna een golf van speculaties volg de. dat hij naar Engeland was ver trokken. De Belgische pers bracht zijn verdwijning destijds in verband met het overlopen van de Sowjet- agent Oleg Lyalin, wiens onthullin gen aan de Britse autoriteiten tot de uitwijzing van 105 Sowjet-burgers uit Engeland leidde. Politieke waarnemers zijn vep me ning, dat de Belgische regering erg met de kwestie-Tsjebotarew in de maag 'rit, omdat zij er naar streeft een actieve rol te spelen in de ont spanningspogingen tussen Oost en West. Indien de Belgische regering op dezelfde grootscheepse schaal te werk zou gaan als de Engelse, dan zou deze Belgische rol wel eens tot nul gere duceerd kunnen worden. Vandaar, dat de Belgische regering heeft mee gedeeld, dat zij de zaak langs diplo matieke kanalen zal afwikkelen, zoals in het verleden ook al in dergelijke gevallen is gebeurd. In het regerings-communiqué staat, dat de regering zoals in het verle den geen enkele activiteit zal toe laten. die de veiligheid van België en van de internationale organisaties op Belgisch grondgebied in gevaar kan brengen. Daarmee werd verwezen naar de NAVO. de EEG en de SHA PE (het hoofdkwartier van de .geal- liëerde strijdkrachten in Europa), die alle drie hun hoofdkantoren in Brus sel hebben. Volgens de politie hebben verscheidene van de 37 door Tsjebo tarew beschuldigde Sowjet-onderda- nen telfoon-lijnen afgetapt, die door de NAVO en door SHAPE gebruikt werden. DEN HAAG Minister Geertsema (binnenlandse zaken) heeft wijziging aangebracht in de ontwerp-subsidie- regeling voor politiek-wetenschappe lijke instituten. De nieuwe regeling houdt in, dat niet meer dan één insti tuut per partij voor subsidie in aan merking zal komen. Bij splitsing van een fractie kan tezamen niet meer subsidie worden verleend dan de vóór de splitsing geldende maximum-sub sidie. Het subsidie-bedrag aan de poli tiek-wetenschappelijke instituten be draagt bij meer dan 25 Kamerle den (in de Tweede Kamer) 100.000 gulden, van 10-25 Kamerleden 75.000 gulden, bij minder dan 10 Kamerle den 50.000 gulden per instituut. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Hoewel nog niet is bewezen, dat de 33-jarige Da vid O'Connell, een van de leiders van het verboden Ierse republi keinse leger IRA, iets te maken heeft met de zaterdag op Schiphol onderschepte wapenzending, blijft het politiële bevel tot zijn op sporing van kracht. aanvaller trachtte hem vanachter in een wurggreep te nemen. Trudeau probeerde zijn gast te beschermen. De aanvaller riep: „Ga naar huis, Sowjet-zwijn." Hij zag kans Kosygins jasje over diens schouders te trekken. Extreem-r echts De man werd direct door de politie op de grond geworpen. Toen hij werd afgevoerd, schreeuwde hij „Lang leve het vrije Hongarije" en „vrijheid voor Hongarije". Hij riep dat hij Giza Matrai heette, de naam van een be kende man in Toronto, die actief is in een extreem-rechtse groepering, ge naamd de Edmund Burke. Society. Deze organisatie is in Canada het equivalent van de Amerikaanse ex tremistische groepering John Birch Society. Later werd door de politie nog een tweede man gearresteerd in verband met de aanslag. Na het incident zoch ten de twee premiers hun toevlucht in een portiek aan de zijkant van het parlementsgebouw. Daarna gingen ze in een auto verder. Op de eerste dag van Kosygins ver blijf in Canada hadden al talloze de monstraties tegen hem plaats gevon den. Bij de Sowj et-ambassade in Ot tawa trof de politie twee bommen en elf molotow-cocktails aan. Een mili tante groep joodse demonstranten no digde de Canadeze parlementariërs voor een „lunch" uit. Zij zeiden, dat ze hen hetzelfde voedsel dan zouden aanbieden, als normaliter aan de ge vangenen in Sowjet-concentratiekam- pen wordt gegeven De nieuwsmedia in de Sowjet-Unie hebben gisteren geen melding ge maakt van de aanval op Kosygin. Ongeveer een uur nadat alle interna tionale persbureaux het nieuws ge bracht hadden, gaf de Moskouse tele visie de aankomst van de premier. De Sowjet-nieuwsmedia meldden even min dat de Canadese politie al voor de aanslag op Kosygin drie mannen had gearresteerd, in verband met een telefonisch dreigement dat er bom men gegooid zouden worden. Agnew spreekt met Papadopoulos ATHENE De Amerikaanse vice- president Spiro Agnew heeft in twee lange gesprekken met premier Pa padopoulos van Griekenland vraag stukken in verband met Griekenlands rol in de NAVO besproken. Agnews secretaris voor perszaken, Vicor Gold, heeft gisteren in Athene meedegedeeld, dat de twee gesprek ken instructief en hartelijk zijn ge weest. Majoor E. E. Gerritsen, comman dant van de dienst luchtvaart van de rijks-politie deelde gisteravond mee, dat er nog geen reden is dit bevel in te trekken zolang het vermoeden blijft bestaan, dat O'Connell betrok ken is bij de wapensmokkel. Eveneens wordt er nog steeds ge zocht naar een zekere Doogan, die vorige week het Amsterdamse trans portbedrijf Dijk en de Belgische Sa bena heeft benaderd voor de verzor ging van het verdere transport van de wapenzending. Volgens de politie gaat het hier in tegenstelling tot wat men eerder dacht om twee verschillende per sonen. Dit is gebleken toen men func tionarissen van het transportbedrijf en de Sabena de foto van O'Connell toonde: geen van hen herkende in hem de man, die vorige week contact met hen had opgenomen. De onderschepping van het vlieg tuig is, zo werd gisteren duidelijk, behalve aan een tip van de Britse politie, ook te danken geweest aan de directeur van de Belgische charter maatschappij Pomair (die de lading van Praag naar Schiphol vervoerde) en directeur Dijk van het Amster damse transportbedrijf. De eerste had zijn verzoeken om een vergunning voor het transport naar Schiphol met zoveel overdreven formaliteiten ingekleed, dat de politie daarin naar later bleek, terecht een wenk vermoedde. De laatste stel de de politie op de hoogte nadat hij benaderd was voor het transport van geweren, lichte machinegeweren en anti-tankgranaten. Het verzoek was afkomstig van de Londense firma Wendamont (die bij LONDEN (AP) Premier Edward Heath van Engeland en oppositielei der Harold Wilson hebben gisteren geheime besprekingen gevoerd over de situatie in Noord-Ierland. Vooraan op de agenda stonden twee punten: de beschuldigingen dat Noordierse geïnterneerden zouden zijn gemarteld tijdens ondervragingen en de wapen smokkel naar het Ierse Republikeinse Leger. navraag niet bleek te bestaan) nadat de heer Dijk eerder al telefonisch was benaderd door een zekere juf frouw Van Leeuwen. Volgens haar ging het om een zending instrumen ten, waarvoor een zekere Doogan la ter nadere instructies zou komen ge ven. Later werd meegedeeld, dat het om militaire uitrusting ging. Er werd niet gesproken over de bestemming van de lading. Het transportbedrijf werd alleen verzocht de zending voorlopig in de douaneloods op Schiphol op te slaan. De voormalige defensieminister Healy zei er zeer verbaasd over te zijn dat de wapens uit Tsjechoslowa- kije afkomstig waren. „Tot nu toe zijn vrijwel alle wapens voor de IRA uit westerse landen gekomen. Wan neer bewezen wordt, dat deze zending uit het oostblok inderdaad voor de IRA bestemd was, is dat een zeer ernstige gaak", zo zei hij. Douglas Home heeft intussen al contact opge nomen met de Tsjechische regering. dak makkelijk! Voorwaarde Omdat de heer Dijk de zaak niet vertrouwde, belde hij de rijkspolitie op Schiphol om advies. Deze gaf haar fiat onder voorwaarde, dat binnen 24 uur na aankomst mededelingen over de aard van de lading aan de politie zouden worden verstrekt. Desondanks besloot de heer Dijk de zending te weigeren. Een eerste tege moetkoming in de onkosten van hon derd Engelse ponden wees hij van de hand. Een poging van genoemde juf frouw en de heer Doogan om de la ding met de Sabena te laten verzen den, had evenmin resultaat. Zowel het transportbedrijf als de Sabena hebben sindsdien niets meer verno men, noch van de juffrouw, noch van de heer Doogan. De inbeslaggenomen lading is in middels afgevoerd naar een opslag plaats in Krommenie. Zij bestond uit 40 karabijnen, 40 bajonetten, 20 gs- weren, 6 pistool mitrailleurs, 4 raket werpers met 220 raketten, 10 reserve raketmotoren, 200 aanvuurladingen voor de raketwerpers, ongeveer 11.000 patronen en 500 scherfhandgranaten. De wapens blijven voorlopig ter beschikking van de officier van justi tie van Haarlem. Britse lof De Britse minister van buitenland se zaken Sir Alec Douglas-Home heeft gisteren in het parlement de Nederlandse politie geprezen voor haar snelle actie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/DELFZIJL Rederij Tanker Transport Servi ce-wil nog altijd niets loslaten over de samenstelling van het af valwater in de tanker Constance de voormalige Stella Maris noch over de oorsprong en de pre cieze bestemming van het „wa ter". Volgens Tanker Transport Service gaat het om afvalwater dat onschade lijk is, maar wat het is wordt niet gezegd. De rijkspolitie te water in Delfzijl zei gistermorgen van de kapi tein van de Constance te horen ge kregen te hebben dat het schip zater dagmorgen vroeg uit Rotterdam ver trokken was. Daar zou de haven dienst de lading hebben geïnspec teerd. Maar deze mededelingen ble ken later onjuist te zijn. Het schip is uit Amsterdam vertrokken en heeft zich niet zoals wel dringend wordt verzocht doch niet verplicht is gesteld vrijwillig voor inspectie bij Rijks waterstaat gemeld. Volgens de rijks politie was er per vergissing "R'dam" in plaats van "A'dam" in het journaal van het schip gelezen- Laten we wel wezen. We begrij pen het nu allemaal. We zullen het een tikkeltje zuiniger aan moeten doen. „We" zijn alle Nederlanders, maar onder die Nederlanders zijn de huisvrouwen toch wel degenen, die dagelijks met die zuinigheid te ma ken zullen hebben. We waren het, althans velen van ons. een beetje vergeten, dat zuinig heid een deugd is. Het scheen niet te hoaven, dat letten op de kleintjes. De ouderen onder ons kennen de situatie uit de jaren dertig nog. Toen een cent nog een cent was en een dubbeltje een heleboel. In die jaren, om precies te zijn in 1934, werd uit particulier initiatief de Nationale Federatie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting geboren. Doel was de Nederlandse huisvrouw met succes te laten roeien met de riemen die ze had. En dik wijls waren dat te korte riemen. In de welvatfrtsjaren leek het werk van de Federatie ietwat over bodig geworden. Niet voor iedereen, maar de bevolkingsgroepen die voorlichting, ideeën en bemoediging nodig hadden waren moeilijk te tra ceren. Zo ontstonden als een soort „klantenbinding"^ tal van cursussen, dikwijls georganiseerd via plaatse lijke stichtingen, waar tegen weinig geld nuttige en plezierige zaken ge leerd konden worden. Er waren naaicursussen, cursussen bloemenschikken, koken, van een voudige pot tot fijne keuken. Daarnaast fungeerde de Federatie als kanaal voor de verspreiding van voorlichtende folders van andere in stituten als Begrotingsinstituut, het Bureau voor de Voeding e.d. De Overheid gaf subsidie. Met man en macht werd binnen de Fe deratie gewerkt om de gegroeide overbodigheden, in te perken en zelfs uit te schakelen. Een taak, die tijd kost, wil men niet met het bad water het kind weggooien. Toen kwam op 31 augustus de klap: staatssecretaris Van Veenen- daal schrapte met instemming van de regering de hele subsidie van zes miljoen voor de Federatie. Dat geld, zo zeiden ze, kon beter aan bejaar- denwerk besteed worden. De gemeenten zullen geen bijdra- ge meer krijgen voor de subsidies, die ze aan de plaatselijke stichtingen verlenen. Ongeveer vierhonderd mensen hebben per 1 januari 1972 hun ont slag aangezegd gekregen. Met een behoorlijke wachtgeldregeling. In de komende jaren zullen die wachtgel den een flinke post op de begroting zijn; de gemeenten zitten met hun garanties aan de plaatselijke stich tingen, die zullen aangesproken moeten worden; alles wat aan erva ring en kennis door de Federatie vergaard is valt uiteen; de folder- verspreiding zal stoppen. Tel uit je winst De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft gevraagd hoe in de bemoeienissen van de plaatselijke stichtingen' in het open bejaarden- werk, het opbouwwerk en het woon- wagenwerk nu voorzien zal worden Als ef in voorzien wordt kost dat nieuw geld! En als straks de huisvrouwen weer voorgelicht willen en moeten worden hoe het budget met verstand er dan weer een nieuw apparaat van dan weer een nieuw apparaat van de grond af opgebouwd worden? Over zuinigheid gesproken....! De Amerikaanse generaal-ma- j oor A. Wier (links) speldt sergeant John Sexton het Pur ple Heart op tijdens een zondag in Denver gehouden plechtigheid, waarhij John's ouders (rechts) aanwezig waren. John Sexton is 8 oktober door de Noordvietna- mezen vrijgelaten na 2 jaar krijgsgevangenschap. Drees: voor nocli tegen vijfde baan DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) heeft zich voor noch tegen de aanleg van de vijfde landingsbaan van Schiphol uit gesproken. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Imkamp (D'66). De minister heeft destijds alleen gezegd dat de capaciteit van de lucht haven Schiphol niet onbeperkt kan worden opgevoerd, omdat dit kan lei den tot onverantwoorde gevolgen voor de omgeving. In hoeverre hier door de aanleg van de vijfde baan moet worden uitgesloten is niet uit gesproken. De vijfde baan van Schiphol kwam ter sprake tijdens een werkbezoek, dat de minister onlangs aan de pro vincie Brabant bracht. Bij die gele genheid heeft hij duidelijk de indruk gewekt tegen de aanleg van de vijfde baan te zijn. De Constance heeft het afvalwater in de Amsterdamse Petroleumhaven geladen. Het met nog onbekende stof fen vervuilde water was daar in tanks van het N.V. Tankerpark Cindu opgeslagen. Dit tankerpark wordt door de rederij van de Constance, Tanker Transport Service, geëxploi teerd. Vermoedelijk is het afvalwater per tanker vanaf een nog niet bekend bedrijf in Nederland of West-Duits- land naar Amsterdam vervoerd. De Tanker Transport Service wil over de bestemming van het afvalwater al leen maar zeggen dat deze Hamburg is. Met geen woord wordt er gespro ken over degene die in Hamburg op "dit spul" zoals de kapitein van de Constance het water heeft genoemd zit te wachten. Verklaring De kapitein van de Constance heeft tegenover de scheepvaartinspectie in Groningen verklaard dat het schip zich binnen de scheepvaartroute be vond toen het in de nacht van zater dag op zondag een flinke klap kreeg ter hoogte van Terschelling. Er ligt echter volgens de scheepvaartinspec tie geen enkel wrak binnen deze bre de vaargeul. Pas wanneer de lading van de Constance in Delfzijl gelost is en het schip op een werf is getrokken kan de scheepvaartinspectie het on derzoek naar de mysterieuze aanva ring voortzetten. Na de klap ging het schip dadelijk scheef liggen en ging de bemanning op de kapitein na van boord. Bij die klap is echter geen van de tanks met afvalwater geraakt, zodat er niets van de nog onbekende stof fen in zee terecht is gekomen. De scheepvaartinspectie zal bij haar on derzoek tegelijkertijd nagaan waaruit de lading van de Constance bestaat. DEN HAAG De drie Hagenaars, die zondag aangehouden werden op verdenking zaterdag een roofoverval te hebten gepleegd op een super markt in Den Haag, zijn in de loop van maandag vrijgelaten. Alle drie, een 19-jarige kunstschil der, zijn evenoude echtgenote en zijn eveneens 19-jarige neef, beschikken volgens dc politie over een overtui gend alibi. Gebleken is dat het drietal wel bij de supermarkt van de NV Konmar aan de Waldorpstraat is ge weest, maar niets met de roofoverval te maken heeft. Tliant blijft onder «een enkel bed ins O NEW YORK De secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, heeft in een gisteren uitgegeven verklaring nogmaals verzekerd, dat hij onder geen beding na afloop van zijn huidi ge ambtsperiode als secretaris-gene raal zal aanblijven. De ambtsperiode loopt op 31 december af. Tijdens de politieke debatten van de afgelopen week in de Algemene Vergadering van de VN hadden ver scheidene sprekers zich voor een ver lenging van Thants ambtsperiode uit gesproken. In reactie hierop en bij wijze van antwoord op de uitlatingen van diverse kanten, dat het bijzonder moeilijk zal zijn om een opvolger voor Oe Thant te vinden, heeftde secretaris-generaal zijn verklaring uitgegeven. Oe Thant zegt dat het hem zeer spijt, maar dat zijn beslissing om zelfs niet voor een korte periode als secretaris-generaal op te treden, defi nitief en ondubbelzinnig is. Boven dien zegt hij van mening te verschil len met die regeringen die zeggen dat zijn aftreden tot een crisis binnen de volkerenorganisatie kan leiden. Hij roept dan ook alle lidstaten op om zo snel mogelijk serieus over de kwestie van zijn opvolging te onderhandelen. Volgens diplomaten bij de Verenig de Naties kan de beraadslaging over de opvolging pas beginnen, als het debat over de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging, dat gisteren is begonnen, is afgelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9