Detandenvanuwkind en kaas uit 't vuistje Vereniging: krakers met Strijd tegen knokploegen kontuur in 'Aliqnon Grammofoonplaat van pleidooi Mandela is nu verkrijgbaar iai TV-commentaar 'ersoneel Philips 250 man gedaald Voetstuk NIV0N wil samen met anderen milieu aanpakken Xij De krant kunt u niet missen; geen dag! 7 DINSDAG 19 OKTOBER 1971 net tJ I Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rede van >lson Mandela, de Zuidafri- anse advocaat die in het Rivo- j-proces in Zuid-Afrika veroor- eld werd tot levenslang wegens leidend aandeel in het Afri cans verzet tegen de gehate artheid, is sinds kort op een ammofoonplaat in Nederland rkrijgbaar. de plaat, die als titel heeft jarom ben ik bereid te sterven", rdt de Nederlandse vertaling van verdedigingsrede die Mandela op proces zelf voerde, gelezen door Coppes. Het pleidooi dat Man- hield betrof niet zijn eigen si- maar de beklagenswaardige stand waarin de onderdrukte zwar- bevolking van Zuid-Afrika moet en. Mandela was een van de lei van de Zuidafrikaanse organisa- Afrikaans Nationaal Congres IC), dal kort na het bloedbad in irpeville waarbij de Zuidafri- politie 69 mensen doodde en iderden verwondde toen geweld ig werd opgetreden tegen een ge- dloze demonstratie tegen de 'pas wetten" - verboden werd. De ANC- ers besloten daarop over te gaan sabotage-acties omdat tegenover gewela van de politie niets anders rbleef. De organisatie die de acties, irbij nadrukkelijk werd omschre- dat geen mensenlevens mochten en, ging uitvoeren kreeg de naam rnkontt We Sizwe" (De Speer van «Jatie) en Mandela werd de leider, wee jaar later werd de verzets- inisatie opgerold en kreeg Man- in het geruchtmakende Rivonia- es levenslang. Op het proces gaf idela toe schuldig te zijn aan sa maar zo zei hij, „het is ön- ëlijk voor iemand om niets te i, om niet te reageren op onrecht, niet te protesteren tegen onder ging, om niet te streven naar een K m; itschappij en een beter n op de manier zoals hij die ziet?", ijn verdediging schilderde Man- in schrille kleuren het bestaan de Zuidafrikaanse bevolking die graag een aandeel en een plaats maatschappij wil. plaat met Mandeia's rede en een il Bantoe-vrijheidsliederen, isuit- icht door de stichting Isara en 11,bestellen door overma ken van dit bedrag op giro 598 800 ten name van Stichting Isara. Reigerlaan 239 in Capelle aan den IJssel. Bij de plaat hoort een boekje met een toe lichting op het Rivonia-proces. De Isara-stichting heeft ook het boekje „Zuidafrika, berechting door marte ling", geschreven door de Zuidafri kaan E. A. du Plessis laten uitgeven, kosten 2, De stichting Isara is een nog niet zo lang geleden opgerichte organisa tie, die zich ten doel stelt ondermeer uit de verkoop van de plaat met Man del a's rede, geld te verzamelen voor hulp aan Zuidafrikaanse vluchtelin gen. Deze mensen zijn meest leden of ex-leden van de ANC of PAC (Panaf- ricanist Congress) die gevlucht zijn uit Zuidafrika en die in het buiten land (vooral Tanzania en Zambia) vaak in allerellendigste omstandig heden verkeren. De Isara heeft in deze Afrikaanse landen contacten, die voor een verdeling van de toegezon den gelden zorgen. We kunnen het niet vaak genoeg zeggen. Uw kind kan alleen sterke tanden krijgen met genoeg 'kalkverbindingen' in z'n eten. Want daar worden z'n tandjes van gemaakt. Kaas uit 't vuistje zit er boordevol mee. Zo'n gouden reepje is het soort snoep dat een gebit goed doet. Geef 't uw kind geregeld. Jonge kaas voor jonge kinderen is een hulpje voor 't hele leven. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT De gisteren in Zandvoort opgerichte Vereniging van Bescherming van het Particulier Bezit gaat knokploegen oprich ten, die zullen optreden tegen het kraken van huizen in Amsterdam en Haarlem. De knokploegen, door de vereniging bewakingstroepen genoemd, zullen uitsluitend opereren, wanneer eigenaars of make laars van gekraakte panden daartoe opdracht geven. Zij zullen pre ventief (een kraak voorkomend) te werk gaan, maar ook gekraakte panden „weer leeg ruimen". Voor deze diensten zal de opdrachtge ver het lidmaatschap van de vereniging en commissie-gelden moeten betalen. onze soc.-economische redactie f HAAG Het personeelsbe- Philips in ons land bedroeg jVlaK01clcir; ustus 94.950 tegen 99.200 in 1. De vermindering van het ÊeLsbestand - met 4.250 blijkt uit èrslag van de vergadering van ritraal contact ondernemingsra- in de 'Philips Koerier'. „Onze vereniging heeft een ideëel doel, de bescherming van particulier eigendom, maar wij werken op com- merciëlë bases", zegt de voorzitter, de heer J. J". Johansen. De vereniging heeft het vooral ge munt op de stichting Release, een particuliere hulporganisatie in diver se grote steden, die zich ook bezig houdt met het kraken van leegstaan de panden. „Wij willen Release uit schakelen", zegt de heer Johansen. Over eventuele opdrachtgevers liet de heer Johansen weinig doorscheme ren. Wel viel de naam van de heer Tabak, een van de grootste eigenaren van onroerend goed in Amsterdam. Eerder dit-jaar riep de heer Tabak al de hulp van knokploegen in. de vergadering van het t ir. P. L. Pot, directeur van ofdindustriegroep Elcoma, me- ïeld, dat deze industriegroep |e grote personeelsbezetting heeft, had de raad van testuur •lichting verzocht op het beleid e reorganisatie van de hoofdin- proep Elcoma. I de overdracht van de Elco- riek in Helden-Panningen aan Pope en de situatie in de Elco- riek in Roermond waren aan- l voor bezorgdheid bij het per il in Roermond. Ir. Pot verklaarde peen structuurplan is opgesteld, ïrziet in een vermindering van rntal vestigingen van Elcoma en ierking van het aantal pro dat per vestiging wordt ge- L Het is volgens hem niet moge- elke vermindering com- in werkgelegenheid te bie- innen de hoofdindustriegroep I deze, als geheel, te veel perso- Vft. Jgroot deel van het produktie- in Helden-Panningen wordt lomen door de vestiging in laere in West-Vlaanderen, [een overschot is van 250 per so- Ir. Pot heeft ook ver- I dat het structuurplan past in leven de verhoogde kosten op te 1 door grotere efficiency. „Het f is er onder de ömstandighe- let op uit het personeelsbestand vestigingsplaatsen op het hui- pveau te handhaven," aldus ir. Volgens Release Haarlem, heeft de Bond van Makelaars in Haarlem op dracht gegeven tot de formering van knokploegen. Twee weken geleden •had een lid van deze bond medewer kers van Release te kennen gegeven, dat juridisch weinig ondernomen kan worden tegen de krakers (wanneer een proces wordt aangespannen, wis selt Release de bewoners van het pand, waardoor de makelaar het pro ces verliest), maar dat het nu tijd wordt met harde hand op te treden. Een Haarlemse makelaar wijst deze beschuldiging van de hand. „Dit past niet bij de bond. Een sterk verhaal." Vorige week vrijdagavond heeft Release in Haarlem al een voorproef je van de knokploegen moeten door staan. Release kraakte die avond een pand aan de Cronjéstraat in Haarlem, waar een jong echtpaar met een kind van twee jaar zou worden onderge bracht. Een knokploeg, bestaande uit de eigenaar van het pand, de heer Mariens, de heer Johansen en een onbekend persoon, vielen later op de avond het pand binnen en verzocht de krakers direkt te vertrekken. Volgens Release kwamen de drie mannen met riemen en boksbeugels gewapend binnen. Er zou geslagen zijn, en de huisraad van het echtpaar is de tTaf af gegooid. De heer Johan sen ontkent stellig het eerste, de huisraad is inderdaad „in versneld tempo de trap af gevoerd." De Vereniging van Bescherming van het Particulier Bezit wil volgen de week een kraak van Release in de Spaanse Vaartstraat in Haarlem ver hinderen. Release op haar beurt ver klaart „dat de kraak in ieder geval doorgaat." De vereniging gaf gistermiddag een persconferentie in een flat aan de Zandvoortse boulevard. Twee lieren van de vereniging waren aanwezig (een derde gaf zich als journalist uit, maar schreef niets op), alleen de ste vig gespierde heer Johansen (32), za kenman m onroerend goed, eigenaar van diverse nachtclubs in Amster dam, wenste naam en telefoonnum mer bekend te maken. De tweede heer, voerde voornamelijk het woord, maar wenste onbekend te blijven. De krachtige taal van de he ren liet weinig twijfel over de harde zakelijke belangen die achter deze vereniging zitten. Gezellige jongens De Vereniging wil haar aktivïteiten landelijk uitbreiden. Maar op het ogenblik staan Haarlem en Amster dam als werkgebied voorop. De knok ploegen zullen bestaan uit stratenma kers, portiers en leerlingen van de Dierenbescherming: vergunning voor huisdier in flat DEN HAAG De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft de Nationale Woning raad in een brief voorgesteld het be staande model-huurcontract zodanig te wijzigen, dat het flatbewoners mo gelijk wordt gemaakt een huisdier te houden. De vereniging suggereert het houden van huisdieren aan een schriftelijke vergunning te verbinden, die door de huiseigenaar kan worden ingetrokken op verzoek van meerdere bewoners met serieuze bezwaren. „Een dergelijke vergunning", aldus' schrijft dr. J. C. Klesser, directeur van de Dierenbescherming, „kan de aantallen honden en poezen eventueel reeds bij voorbaat tot het redelijke beperken". Het hoofdbestuur weet dat er gevallen van onverantwoorde lijk gedrag van huisdierenbezitters voorkomen. „Het meent echter, dat de tot nu toe in het model-huurcontract opgenomen bepaling van verbod van het houden van huisdieren een niet aangepast en ondoelmatig middel is tot het gestelde doel", aldus de brief, waarin gesproken wordt van „een nieuwe verarming van het toch al zo ver van de natuur verwijderde leef milieu". Het hoofdbestuur voegt daaraan toe de vrijheid tot het. houden van huisdieren van een geheel andere or de te beschouwen dan de vrijheid om fietsen in de gemeenschaopelijke ruimten te plaatsen of waslijnen op de balkons aan te brengen. LE VISIE I jigg MIVAVOIVD nd r. NOS: 18.45 <K) De Ueskrant. STER: 18.50 (K) NOS: 18.55 (K) Jour- ER: 19.00 <K) Reclame. 9.05 Volgende paUënt. 19.30 (K) Tik Tak 1 vraag- en antwoordspel- ^voor hel hele gezin. 9.55 (K) Reclame. NOS: Journaal. STER: 20 15 «lame. VARA: 20.20 Ars i In de Oceaan, docu- serle (3). 2145 (K) het Nieuws. NOS: 22.25 Uitzending Stichting Socu- 22.40 (K) Journaal. jK.48 Weekoverzicht en al- Informatie fl televisie. Elementaire Economie - les 3 om 22.55 Mededelingen; om (herh.). 23.00 Nieuws; België - Nederlands. 18.00 (KI journaal en Fabeltjeskrant. 18.05 (K) Cat- Nieuws, weazle. tv-feullleton (31. 18.30 Tienerklanken. 19.05 De toe komst van ons verleden. 19.35 en: Zoeklicht. cultureel nieuws. 19 43 Mededelingen. 19.45 Nieuws. 20.10 Wacht woord. quizprogramma. 20.40 (K) Reis met z'n tweetjes, speelfilm. 22.25 Nieuws. (7.33-8.38 Van" de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag, VARA: 8 00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag! (Ver volg). (Om plm. 8.35 Van alle markten thuis). 9 00 Radio- weekblad met om 9.00 Ons nuuvmer is...; 9.35 Waterstan den 9.40 Schoolradio; 10 15 Ko ning Klant: 10.30 De Weekbla den: 10 45 voor de kleuters: ll.CO Nieuws: 11.03 Op de kof fie: informatie en commen taar. 12 oo valkenswaard-Cen- traal 13.00 Nieuws. 13.11 Ac tualiteiten. 13.25 (S> Lichte grammofoonmuziek 13 45 Ge sproken portret 11-00 Speel ruimte: gevarieerd program- 15 00 Speelruimte (ver- HUversura I. 402 m. KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 18.50 KRO-Voorbeschouwing bouw over over de komende KRO-pro- gramma's. 19.00 (S) Musiceren- id II NOS- 18 45 (K) de dilettanten: vrouwenkoor. Itleskrant. STER: 1» 50 °O0<1 ,doet p6"' «"Prjk. :bme. NOS: 1S.J5 (K) ansenfle kerk 20.00 I otfh ie on itti Re- <s> Nederlandse muziek en NCRV: 19.05 (K) Dier Nederiandse poëzie. 21.00 (S) d. TV-serie. 19 30 (K) ?abelLr®d,°pr°gram over er van de keizerin tuur 22 00 Bariton en piano <S> STER: 19.55 (K) Re- 22 25 Overweging. 22.30 Nieuws -- - 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualiteiten. 23.15 (S) Voer voor vogels, licht programma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO 1800 Nieuws en om 18.li Ra diojournaal. 19.00 (S) Licht cn- semble met zangsollste. 19.25 ird tjoor Radio Kamer Paris, vous parlc. 19 30 Geva- en soliste. NOS: 22.30 rieerd programma met veel 'ournaal. 22.35 Den Haag muziek. 22.30 vanavond laat: TELEAC: 22.40-23.10 informatief programma waarin Gukversum I. 402 m. TROS: 7.00 Nieuws. 7 02 is) L.elite grammofoonmuziek en actualiteiten.. (7,30-7.41 c-u 8 30-8 41 Nieuws). 10.00 Voor de vrouw. (10.30-10.33 Nieuws). g| 11 55 Mededelingen. KRO: 12.00 volg). (16.00-16 02 Nieuws). 17. iS) Vaji twaalf tot twee (12.22 Verzoekplatenprogramma. Wij van het land: 12.26 Mede- 17.55 Mededelingen, delingen t.b.v. land- en tuin- bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac- Hilversum III. 240 m. tualiteiten: 12.50-12.55 Wereld- AVRO: 7.00 Nieuws 7.02 Ra- kampioenschap hockey te Bar- diojournaal. 7 05 Jan Steeman celona; 13.00-13.05 Raden nn f- NOS: 20.00 <K) Journaal 2015 (K) Reclame 20.21 (K) stlefbeen en I TV-serie 20.50 Hier en jMtuallteltenrubriek. 21.25 lArsène Lupin. TV-serie. I Hoogtepunten uit Sam- loratorium van Höndel. maar...) 14.10 Huisbezoek. NOS: 14.20 Lichte grammo foonmuziek 14.25 Reportage van de voetbalwedstrijd Dyna mo Boekarest - Feijenoord (Om plm. 15.15 Nieuws). 16.20 22 25 Overweging. 22.30 Nieuws. Lichte grammofoonmuziek NCRV: 16.35 (S) Popmuziek. 16.45 (S) Journaal anno Nul. hoorspel. 17.00 (S> XCRV-Vo- caal ensemble. 17.20 Overheids voorlichting NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu 18.00 (S) Licht muziekprogramma. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7.20 (S) Dag woensdag!!; lichte grammo foonmuziek en informatie. (8 00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9 De-negen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitami nen. (11.00 Nieuws). 12 00 Nieuws 12 03 Radiojournaal. 12 06 Licht platenprogramma (13.00 Nieuws). 14 00 Nieuws. 14.03 Superclean dreammachi- ne. 15.00 Nieuws 15.00 Cees van Zijtveld. (16.00 Nieuws) 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojour naal 17.06-18 00 Verzoekplaten- programma. TELEVISIE MORGEN Nederland I TROS: 17.00-17.45 Kinderpro gramma. België - Nederlands 17 30 Jevanjong, Jeugdpro gramma. sportschool, „een gezellige krins van jongens, die elkaar begrijpen". Moch ten die jongens eventueel in moeilijk heden raken, dan zal de vereniging een proefproces niet schuwen. ">e heer Johansen wijst elke andere ma nier van handelen af. „Langs politie ke of justitiële weg, dat duurt veel te lang". De vereniging kan haar commercië le werk doen, omdat „de politie niet optreedt tegen de krakers, en van justitie eveneens weinig te verwach ten valt." Volgens de heer Johansen zijn veel makelaars „zeer enthou siast" over het plan. Release Amsterdam gaf als com mentaar „het ontzettend te vinden, dal de makelaars, die de woningnood toch al zo exploiteren, zich nu gaan inlaten met dergelijke duistere za ken." De Haarlemse politie wenste als enig commentaar te geven „dat wan neer er slagen gaan vallen, tegen knokploegen proces verbaal zal wor den opgemaakt." Het instituut van de TV-commen- tator is hier en daar aan verandering onderhevig. Brandpunt heeft er een stuk of tien, die aan de beurt komen als ze iets te zeggen hebben. Het zijn niet-specialisten die als ieder ander achter een tafeltje zitten en dat is juist het aardige. Het voetstuk is aanmerkelijk lager dan bij de stan- daardcommentator: de kans op ver rassingen is daarentegen hoger. Ge heel in tegenstelling met dit soort ontwikkelingen was gisteravond het nieuwe AVRO-programma „Analyse". Mr. G. B. J. Hiltermann, die tot giste ren zijn werkterrein binnen Televi- zier had, trad op in een eigen show, die niet anders was dan een voetstuk van ongekende afmetingen. De plaats van handeling was om te beginnen al zeer prominent: tussen Journaal en Peyton Place. Verder stond er een ferme boekenkast achter de spreker. Hij haalde er een werkje uit op het moment dat de titels begonnen te lo pen. Van Voorlezen kwam echter niet veel, want wat hij wou zeggen stond op een blaadje. Na afloop kwam de spreker overeind, verdween uit het beeld en liet ons nog even de aanblik van de lege stoel. Zelden werd er in tien minuten zoveel gezag ten toon gespreid met betrekking tot het olie- vraagstuk (dat was het onderwerp). We kunnen alleen maar raden naar het waarom van deze stap terug. Mis schien vond meester G. B. J. dat hij in Televizier niet voldoende tot zijn recht kwam. Ernstiger zou het zijn wanneer de AVRO-leiding dat had bedacht. Duidelijk leek in elk geval dat Ria van Loon (regisseur) mr Hil termann diep en innig bewondert. C. J. L. Vanavond te zien NEDERLAND VARA 19.05 uur Volgende patiënt, tv-serie 19.30 uur Tik tak tor, spel programma 20.21 uur Als een traan in de Oceaan (3), documentaire serie NEDERLAND 2 NCRV 19.05 uur Dier en vriend, tv-serie 19.30 uur De koerier van de keizerin, tv-film 20.21 uur Stiefbeen en zoon, tv-serie 21.25 uur Arsène Lupin, tv-serie 22.20 uur Hoogtepunten uit bekende oratoria: Samson van Handel %'f^v (Van een verslaggever) HENGELO Het NIVON, het Ne derlands instutuut voor volksontwik keling en natuurvrienden, gaat initia tieven ondernemen om samen met vakbonden, politieke partijen-en ac tiegroepen te komen tot een geza menlijke aanpak van de milieupro blematiek. Dit blijkt uit d© inhoud van een van de twee resoluties, die werden aangenomen op het in Hengelo ge houden congres van het NIVON. Tij dens het congres kwam ook naar vo ren dat men binnen het NIVON van mening is dat niet langer uit winst bejag van enkelingen aanslagen op de natuur mogen worden gepleegd, waardoor het menselijk bestaan wordt bedreigd. Op het door honder den afgevaardigden van afdelingen bezochte congres werd ook besloten, dat het NIVON meer een strijdorga nisatie moet worden, die zich meer moet gaan bezighouden met maat schappelijke problemen. Daartoe zul len ook een aantal bestuurlijke reor ganisaties borden doorgevoerd. Vanavond te horen HILVERSUM 1 KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten 20.00 uur Nederlandse muziek en poë zie "21*00 uur Babel 22,00 uur Schubert, bekend en onbe kend 23.i5 uur Voer de vogels, licht pro gramma HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur De Romancers 19.30 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.30 uur Vanavond laat, informatief programma MARY STEWART 77 Het caté was nu langzamerhand vrijwel leeg. en de ge stage stroom van mensen op het brede trottoir was aan zienlijk afgenomen. Een paar negermatrozen kwamen langs, arm in arm met meisjes in helle kleren. Toen lachte hij, en ging rechtop in zijn stoel zitten. „Vergeef me, lieveling. Ik heb zo lang aan de grens van het niets geleefd, dat mijn zinnen erdoor versuft zijn. Laten we wat koffie drinken, goed? Wat wil je erbij?" „Hetzelfde, alsjeblieft." „Garcon. Deux cafés-cassis. Nee," zijn stem had weer kracht, terwijl hij tegen mij praatte, - „niets doet er eigenlijk toe behalve David, en die kant ervan zal spoedig zijn opgehelderd. Als ik hem maar eerst heb ges proken... Hoe moe ben j% Charity?" Deze plotselinge wending deed mij opschrikken. „Moe. Ik voel me niet moe op het ogenblik." „Heus waar?" «Echt." Hij glimlachte, zijn onweePltaanbaar aantrekkelijke glimlach. „Laten we dan, uitgaande van jouw volslagen onvrou welijke veronderstelling dat in alles een zekere logica schuilt, weer bij het begin beginnen, de as oprakelen tot we er achter zijn waar het vuur vandaan komt, elke laan tot op het bot onderzoeken." „Ik ben er," zei ik. „Geen gaatje en geen hoekje onge moeid laten. Best. Ik doe mee." Een half uur en twee kopjes koffie later, waren onze hersens bijna even verward als onze beeldspraak was geweest. We hadden elk feit dat we kenden, voor de dag gehaald, gelucht, uitgeschud, en weer op zijn plaats ge zet, en hoewel sommige dingen duidelijker geworden wa ren, bleef de kern van het mysterie duister. „Het motief," zei Richard voor de twintigste keer. „To ny vermoord, en twee pogingen om mij te vermoorden - en geen motief." „Voor een moord heb je eèn vrij klemmend motief no dig," zei ik stoer. „Dat is er ook ergens, als we maar wis ten waar het te zoeken. Wat noemen ze toch ook weer de erkende motieven - winstbejag, hartstocht en angst? Het is blijkbaar geen moord om geld, of uit liefde, maar het derde motief is het sterkste van allemaal." „Angst? Maar wie is zo bang voor me, dat ze me per se moeten vermoorden?" „Kennelijk is iemand dat, aangezien ze het geprobeerd hebben. Is dat logisch, Richard?" Hij glimlachte, hoewel de glimlach ietwat gedwongen was. „Uitstekend. Ga van daaruit verder. Je wilt me toch niet vertellen dat Loraine zo bang voor me is, dat ze me wil vermoorden?" „Nee. Ik meende dat we uitgemaakt hadden dat zij voor iemand anders werkte." „Onze oude vriend X; de man in de wagen. Ja? „X probeert je te vermoorden," zei ik, „niet uit winst bejag, niet uit jaloezie, maar om der wille van iets dat jij hem kunt aandoen. Jij bent, als je leeft, een bedreiging vpor hem, voor zijn vrijheid - of zijn bestaan - of zijn leven." De vermaakte schittering in zijn ogen was niet ge veinsd. „Kortom, we zijn weer bij een andere grauwe,, oude vriend beland; er is iets dat ik weet, maar waarvan ik niet weet dat ik het weet?" „Nou, dat l«>mt voor," zei ik koppig. „Probeer niet me in de war te brengen. Er is nog iets dat me ook is opge vallen, aan je jacht achter Loraine eo David aan." Hij wierp me een snelle blik toe. „Ja?" „Hij ging te gemakkelijk, Richard. Als ze zich werke lijk hadden willen schuil houden." (Wordt vervolgd) Momma Smidje Verholen en de veedieven van Texas 186: Als je zo hard rent, ben je gauw waar je wezen moet. Geen wonder dus, dat we smidje Verholen en Andy Malone nu al terug vinden in de oude gangen onder de rotsen. „Zal ik de derde traptree even een opkwababbel verkopen?" vroeg Andy, die zijn houweel al trefzeker omhooghief. Maar smidje Verholen voelde er niets voor de boel hier te laten vernielen door plompe houweelslagen. „Hohoho!" zei hij streng. „Daar komt niks van in, Andy! Geef hier je houweel. Ik zal je laten zien hoe je zo'n zaakje netjes opknapt." Hij nam Andy het houweel uit de hand en zette de punt ervan voorzichtig tussen de voegen van de tweede en derde traptree. Toen wrikte hij het houweel voorzichtig heen en weer, heel voorzichtig„Schei nou toch uit", gromde Andy ongeduldig. „Geef die tree toch een klap. Ik wil naar het goud!" „Maak je niet dik, Andy", zei de smid kalm. „De tree geeft al mee, geloof ik. Jadaar gaat-ie!" Er klonk een doffe knap net of er een veer losschoot en in de traptree zat nu zowaar een beetje beweging„Nou?" lachte de smid. „Zie je nu wel, dat het ook zonder vernielerijen best gaat? Licht jij eens bij, Andy, dan zal ik zien of ik die tree eruit kan tillen." Hij zette zijn sterke lichaam schrap en begon aan het stenen gevaarte te rukken. Het viel niet mee, maar plotseling schoot het stenen gevaarte toch omhoog. Het bleek toen een uitgeholde traptree te zijn, waaronder een flinke ruimte was uit gespaard. In die ruimte was een soort van handvat te zien, waaraan een ijzeren ring bevestigd was. „Ik geloof vast, dat je daaraan trekken moet", zei Andy, en hij voegde de daad bij het woord

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7