Gele Dolf en en de op Thorda drugs Zwarte poot de mensen Als het maar mooi vinden Uniek samenspel tussen treinen en koorzang Gulf Oil ontsteekt „liinderlijke" fakkel weer op Rozenburg Antiekmarkt Gouda trekt steeds meer Mensen doen ze geen zier kwaad NA VO-smaldeel in Rotterdam CANTORIJ Leen Post Zevende plaat Laurenskerk snel op markt Koos Zuidgeest een „kei" in bloemen 5 DINSDAG 19 OKTOBER 1971 OTt-1 Hep nru uit- iev, nen DEN HAAG Met gele Dolf en zwarte Thorda heeft de Ne derlandse Rijkspolitie een ge ducht wapen in handen tegen de verdovende middelen. In de twee jaar dat zij hun spitse hondeneus in politionele dienst hebben ge steld wisten zij de goed geïnstru eerde poot te leggen op hasj en marihuana ter waarde van ette lijke tonnen. Hoe accuraat het tweetal te werk gaat werd dezer dagen duidelijk toen zij in de Houtrusthallen voor het eerst Juin spitsvondigheid demon streerden. Toch zijn zij geen buitenbeentje in de rij van speur honden, die in de speurhonden- school aan de Waalsdorperweg worden opgeleid. „Het zijn ge wone speurhonden. Zij worden alleen niet getraind op mense lijke lucht of op gaslucht, maar op de lucht van softdrugs". Nuchtere woorden van de wacht meesters le klasse J. C. Duran en J, T. Prins, de respectievelijke be geleiders van Dolf en Thorda. „Die training is een kwestie van door on dervinding leren. Doet de hond iets verkeerd dan wordt hij gestraft. Niet door hem een tik te geven dat gebeurt natuurlijk ook wel eens maar met de stem. De hond is zeer gevoelig voor de intonatie van de stem. Hij beluistert daar goed- of afkeuring in. Hoort hij na een bepaalde handeling af keuring, dan doet hij die handeling niet meer, omdat hij weet dal zijn baas het niet fijn vindt. Op die ma nier breng je de hond een bepaald gedragspatroon bij, leer je hem het kunstje. In dit geval dus het opspo ren van softdrugs, op welke lucht wij zijn gedragspatroon bepaald hebben. Heeft hij het kunstje een maal geleerd dan probeert hij dat zo d mogelijk voor zijn baas ten roer te brengen, simpelweg om zijn baas dan blij is", zo vertelt heer Duran. Labradors Ttói en Thorda zijn allerlei Labra- I dortwftden, drie jaar en van manne- 1 lijkt kunne. „Die overeenkomst is betrekkelijk toevallig. Iedere jacht- I bond kan in principe opgeleid wor- I den tot hasjhond. Het voordeel bij 1de Labrador is dat hij rustig maar lictief is en getraind kan worden op ifea druglucht. Bij andere jachthon den gaat dat wat moeilijker. Ge dacht en leeftijd hebben er echter niks mee te maken. Dolf en Thorda rellen, wanneer zij geen ziekten en jebreken krijgen, hun hele leven als hasjhond dienst kunen doen." Wachtmeester Duran ontkent met klem dat de hasjhonden verslaafd zijn aan drugs of dat zij verslaafd maakt zijn. „Je kan een hond geen drugs toedienen. Alles wat voor hem seen voedsel is braakt hij weer uit. I En zelfs wanneer hij verslaafd zou a zijn of gemaakt zou zijn zou dat nog teen opsporingsresultaten opleveren. ROZENBURG De ethy- iproduktie bij de Gulf Oil- 'inaderij op Rozenburg zal leze week worden hervat. Daar bij zal enkele dagen gebruik loeten worden gemaakt van de igenaamde veiligheidsfakkel Ier verbranding van overtollige De fakkelschoorsteen is nu voorzien van een verbeterde fop, die het geluid van de fakkel Onzienlijk zal verminderen, zo is bekendgemaakt door de direc te van Gulf. In de tijd, dat de ethyleenproduktie onderbroken is geweest, zijn ook de nodige aftakkingen en aansluitingen Smaakt voor een verbrandingsoven, die over enkele maanden in gebruik fcl worden gesteld. Wanneer deze oven (een grondfakkel) in gebruik zal bn gesteld, zal nog maar zelden ge- wik hoeven te worden gemaakt van ie zichtbare fakkel, wat de geluids hinder zeer sterk zal beperken, vol les Gulf. Burgemeester H. Sloots van Rozen- rerg ziet de nu door Gulf aangekon digde verandering als een duidelijke overgangsmaatregel, die overigens xk volgens hem wel een verbetering ikent. ..Men heeft nu de kapotte top- en doorgebrande zijkanten van de oude pkkel vervangen. Dat zal zeker een .Jverbetering betekenen 'in de geluids- I render. Maar een afdoende oplossing Ijs het nog geenszins. Dat weet men B&j. Gulf zelf trouwens ook wel, dat Wiikt uit de bouw van die nieuwe "ondfakkel, die in de toekomst zal neten zorgen voor een minimum laan geluidshinder. Wij zijn blij met H^Ze overgangsmaatregel, maar zullen e gang van zaken natuurlijk nauw lettend in het oog houden", aldus burgemeester Sloots. Zoals bekend heeft het college van B. en W van Rozenburg enige tijd geleden het voornemen bekend ge maakt de sluiting van Gulf te eisen in verband met de overlast aan ge luid, licht en roet, die deze fabriek met zich mee brengt. Gulf is tegen deze beslissing in beroep gegaan en is inmiddels begonnen verbeteringen aan te brengen, die de hinder zo veel mogelijk moeten beperken. DEN HAAG Van 21 tot 25 okto ber zal het permanente Navo smaldeel „Atlantische Oceaan", bestaande uit de Amerikaanse jager „Semmes", het Westduitse fregat „Karlsruhe" het Engelse fregat „Dido" en het Neder landse fregat „Tjerk Hiddes", een be zoek brengen aan Rotterdam. VOOlt DE LAURENS ROTTERDAM „La- ten we nog gauw even Heinrich Schütz pakken. Het kan net! We hebben nog. precies vier minuten. Ja, laat u nou alsjeblieft even die koffie staan. Dan nemen we straks Bach we! even. Nee, stop maar weer! Daar komt de trein al." De spanning was tastbaar, toen de Laurens Cantorij even daarna opnieuw het „Ehre sei dir, Christe" in zette. „Stop maar weer!", roept Koos Groeneveld, de technische man van Sigro- studio bijna moedeloos uit, „ik hoor weer wat anders". Nu was het geen trein, die over het viaduct denderde, geen verdwaalde koffielepel- tjes, die door de enorme ge welven rinkelden, maar een gebroken ketting, wier kra len speels de strakke stilte doorbraken. Nauwelijks is er in ons land een ruimte denkbaar, waar het moeilijker is om feilloze plaatop namen te maken dan in de Rot terdamse Laurenskerk. Deze prachtige kerk met een uitste kende akoustiek wordt op sommi ge tijden omgetoverd tot een heksenketel, wanneer passagiers-, goederen- en posttreinen het via duct overdenderen. De treinreizi gers zijn er zich nauwelijks bewust van wat voor ongerief zij op dat moment veroorzaken. De stralen de Laurenskerk wordt dan plot seling een spookachtige spelonk vol onder- en bovenaards gerom mel. Het is alsof een zwaar on weer zich onaangekondigd boven het machtige monument ontlaadt en de donderslagen minutenlang door de ruimte rollen.. Het is als of er langdurig gerammeid wordt aan de oude kerkpoorten. „We kunnen hier de radio en televisie nooit naar toe krijgen", zegt mr. J. F. B. van Hasselt, voorzitter van de Gecommitteer- den tot de zaken der Hervormde Gemeente van Rotterdam. „Bij de opening van de kerk en ook later bij de uitreiking van de Erasmusprijzen konden we met de Nederlandse Spoorwegen overeenkomen, dat alleen de pas- sagierstreinen zouden passeren, maar u begrijpt wel, dat we bij plaatopnamen deze condities niet konden bedingen". Medewerking Toch heeft de Laurensgemeente over de medewerking van de Spoorwegen niet te klagen. Er is door de N.S. zelfs een speciale employé afgestaan, die aan de hand van een uitgebreide dienstenregeling in de kerk beur telings de treinmachinisten en or ganisten in zijn hand heeft. N.S- employé J. F. van Doornik volgt samen met zijn zoon nauwlettend de dienstregeling en waarschuwt dirigent Barend Schuurman (een zoon van de bekende Adriaan C.) telkens voor „een naderend on heil." En mogen dan eindelijk geen treinen in aantocht zijn, slaat niet de torenklok plotseling' tien Gele Dolf en zwarte Thorda met hun begeleiders, de wachtmeester le klasse J. C. Duran (links) en J. T. Prins. Een hond beredeneert niet. Wan neer hij drugs opspoort denkt hij niet „zo nu krijg ik weer wat". Hij spoort alleen op, althans probeert op te spo ren met de bedoeling zijn baas blij te maken." Mensen Het opsporen van verdovende middelen is overigens uitsluitend een zaak van de hond en zijn bege leider. Verder is er niemand bij. „De hond zou dan te snel worden afge leid. Opsporen is een zaak van con centratie, zowel voor de hond als de begeleider. Die moet de hond con stant observeren en zijn gedragingen volgen. Dat kunnen ten slotte aan wijzingen zijn. De opsporing gebeurt uitsluitend in gebouwen of op sche pen, nooit bij mensen. De hond heeft wat mensen betreft zijn voorkeur. Hij vindt de een aar diger dan de ander en het is dus best mogelijk dat hij naar iemand toeloopt niet omdat hij drugs bij zich heeft maar omdat hij hem aardig vindt." DE LIER In Utrecht werd tijdens de bloemisterijbeurs Fleur" een wedstrijd gehouden tussen bloembinders. Dit zijn bloemisten, die hun bedrijf in een winkel uitoefenen. De wedstrijd, die jaarlijks wordt gehouden, is een onderdeel van internationale wedstrijden, die tenslotte eindigen in de strijd om de Europa- en Wereldcup voor bloembinders. Dit jaar kwam als winnaar uit de bus de 26-jarige Koos Zuidgeest uit De Lier. Met hem waren er nog drie eersteprijs winnaars, maar bijzondere lof van de jury tilde de Lierenaar ver boven de andere drie uit. „Bij een wedstrijd is er altijd maar één winnaar, en dat was ik toevallig", zegt Koos Zuidgeest heel bescheiden, maar iedereen weet dat als hij aan een wedstrijd meedoet, meestal wel een prijs aan de Lierenaar wordt toe bedeeld, vaak een eerste of een twee de. En toevallig geldt het winnen van bovengenoemde wedstrijd in Utrecht officieus als het kampioenschap om de titel van beste bloembinder van Ne derland. Lesgeven Na de lagere school is Koos naar de tuinbouwschool gegaan. Zijn vader was immers tuinder en zeker vroeger stond bij voorbaat vast dat de zoons dit dan ook zouden worden, of zij het wilden of niet. Bij Koos was dit ook zo, maar met dit verschil: waar zijn leeftijdgenoten ophielden met stude ren, ging hij verder. Na de tuinbouwschool doorliep hij de vakschool voor bloemisten met goe de gevolgen. Dat was hem echter nog lang niet genoeg: „Negenennegentig procent van de tegenwoordige bloe misten is na de vakschool een bedrijf begonnen; dat is eigenlijk jammer, want na deze opleiding wordt het vak van bloembinder pas interessant." Na het behalen van het meester- diploma ging Koos naar Roermond, waar hij ging studeren voor het diplo ma L5, een paedagogisch-didactische opleiding. De combinatie van meester- diploma en L5 geeft het recht om les te mogen geven in alle soorten van onderwijs. Achtereenvolgens gaf Koos les in Rotterdam, Rijswijk en Maas land. Hij is er mee opgehouden, want: „Ik vind de zaak altijd nog het leukste, bovendien is het op scholen altijd zo dat als je eenmaal op het niveau ge komen bent, waarop het bloembinden leuk wordt, de klas eindexamen doet of zo, en jij weer van voren af aan begint met een nieuwe klas. Op scho len zit je trouwens zo vast aan bepaal de werktijden en een bepaald salaris; er is niets te avonturieren en dat kan ik in mijn eigen zaak natuurlijk wel. Ik voelde dat ik zelf niet meer actief was, ik bleef op een bepaald pitje staan, daarom ben ik er mee gestopt." Op zeer jeugdige leeftijd had Koos Zuidgeest al contacten met alle facet ten van het bloemistenvak. Zijn vader, die naast groenten bloemen teelde, ging zich steeds meer op dit laatste toeleggen; zijn moeder behaalde de diploma's en het begin van een kleine bloemenwinkel was er. Eerst werd al les thuis gedaan en de toen ongeveer vijf-jarige Koos keek het werk van zijn moeder af. „Mijn eerste bloem stuk maakte ik op bed. Mijn moeder moest onverwacht naar het ziekenhuis voor de geboorte van mijn jongste broertje; dat was op zondag. Maandag zou er een bruiloft zijn en de bruid had haar boeket bij ons besteld. Ik lag toen met een gebroken been op bed en ik was na mijn moeder de aan gewezen persoon om dit probleem op te lossen, al zat ik pas drie maanden op de vakschool. Het boeket was op tijd klaar en we hebben nooit gehoord dal het niet in orde was." Winkel GOUDA De Antiek- en Curiosamarkt, die voor de tweede maal in het nieuwe seizoen op zaterdag 23 en zondag 24 oktober, beide dagen van 11-19 uur, in de Sociëteit Kunstmin aan de Boelenkadc wordt gehouden, is de trekker voor het week-end by vele Nederlanders geworden. Duizenden besteden een deel van het weekend om hun hart op te halen aan al die dingen uit oude tyden, toen romantiek het nog won van zakelijkheid. De antiekmarkt Gouda biedt, door zyn grote variatie van standhouders een uniek beeld van de Nederlandse antiek- en curiosahandel en nergens vindt men dan ook zoveel mogelijkheden om zyn zucht naar die oude tyd en dat „andere" te bevredigen dan daar. In de hoofdstraat in De Lier werd al spoedig na deze gebeurtenis een win kel geopend. Door zijn studie had Koos weinig tijd om daar te zijn. Toen er een paar jaar later een nieuw pand in gebruik werd genomen, nu bijna zes jaar geleden, ging hij voor halve da gen de zaak in. „Nou hier hoewie ook nie meer te komme, dassier veels te duur uit, u bossie kriesante fain eenfaiftieg hebbe se uetulaik fan se lefe nie." Deze kras se uitspraak kwam uit de mond van een oud vrouwtje tijdens de opening van de nieuwe zaak van Koos, nu twee jaar geleden. „Kijk", zegt Koos zelf, „toen dat vrouwtje die opmerking maakte voorspelde zij in feite de toe komst van de bloemenverkoop; een steeds verdere afsplitsing tussen bloe mist-speciaalzaken en bloemenverko pers." „Eerstgenoemde zaken richten zich op kwaliteit en vooral service, terwijl het er bij de laatste om gaat zo goed koop mogelijk te leveren, want ten koste gaat van de twee doelstellingen van de speciaalzaak. „Natuurlijk ver koop ik ook bossies kriesante fain een faiftieg", alleen zit er bij mij een fees telijke verpakking om en wordt het desgewenst thuisbezorgd." Lui onderuitliggend in zijn stoel kan Koos Zuidgeest nu al terug zien op een geslaagd leven in de vorm van veel waardering en een enorme prij- zenkast. Verleden jaar op de Westland Promotion de eerste prijs voor het best verzorgde standarrangement en de eerste prijs voor het best verzorg de bloemstuk; twee jaar geleden in Rijnsburg de tweede bindersprijs; tweede op de Vaktentoonstelling te Aalsmeer; gouden medailles op de bloemen- en fruitshow van de vroe gere WéHaTé om maar eens enkele prijzen op te noemen. En dan nu officieus de beste bloem binder van Nederland. De extra lof dig hij van de jury kreeg kwam vooral omdat hij de enige was die zonder andere hulpmiddelen het verplichte onderwerp „Fleurop vijftig jaar" had uitgebeeld. En dat is precies Koos Zuidgeest: geen andere hulpmiddelen, alleen bloemen, het geeft niet welke, hij werkt met alle soorten even graag. Met hetzelfde plezier maakt hij een stukje met paardebloemen of met or chideeën. „De kleuren moeten wel dicht bij elkaar liggen; het liefst ver schillende kleuren binnen één hoofd kleur. bijvoorbeeld rood, paars en oranje." Uitleven „Op een tentoonstelling of wedstrijd kan ik met wat dat betreft eens lekker uitleven. Maar in de winkel is het vaak zo dat als iemand een door hem of haar besteld bloemstuk komt afha len, ze vragen of ik er bijvoorbeeld niet een stel rode bloemen of zo in wil steken. Als hun stuk nu is opgebouwd rond de kleur geel, zal ik die rode er met veel pijn in mijn hart bij zetten, maar ja, business is business. Iemand uur en laat niemand een parti tuur naar beneden wapperen, dan zingt het koor snel een koraal. Natuurlijk waren er wel moge lijkheden om elders opnamen van het koor te maken, maar omdat deze plaat in de serie „Rondom de Rotterdamse Laurensorgels" verschijnt, was de Laurenskerk het meest geschikt. En men had de moeite en spanning met de ge luidsdecibels daar toch wel voor over. Kanon Overigens is Barend Schuur man met geen kanon uit het evenwicht te brengen. Temeer omdat hij zich in goede handen weet van de heer Van Doornik, die ervoor zorgt, dat hij geen ge baar teveel maakt. Niet alleen de Nederlandse Spoorwegen maar ook de P.T.T. verleende zijn bijzondere mede werking bij het tot stand komen van deze plaat. De heer Van Doornik had namelijk een open iin met het Centraal Station van Rotterdam van waaruit regelma tig de aankomst van treinen werd gemeld. Zelfs zag men kans om een goederentrein vijf minu ten vast te houden, zodat een ge zongen koraal juist tot een goed einde gebracht kon worden. Markt Het gaat overigens bijzondër goed met de platenaktie voor het nieuwe grote orgel van de Lau renskerk. Van de vorige uitge brachte schijven zijn er zeker al duizenden verkocht en men ver wacht, dat ook deze nieuwe voca le plaat het zeer goed gaat doen. De Laurens Cantorij, die veer tig koorleden telt, heeft voor deze plaat een programma voor de hoogtijfeesten samengesteld. Voor de instrumentale begeleiding zorgde de vaste organist van de Laurenskerk, Johan Lemckert en een tweetal fluitisten. De introductie van de plaat omvat het „O Lamm Gottes un- schuldig" van Michael Praetorius, gevolgd door een orgelsolo van „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach. Ver volgens kan met het „Zo lang als ik op aarde leven zal" van C. de Sermisy, „O liefde, die vertx>rgen zijt" van Willem Talsma, het „Ehre sei Dir Christe" van Hein rich Schütz beluisteren. Voor het feest van Pasen staat het „Chris tus is opgestanden" van Joh. Ec- card, „Heut triumphieret Gottes Sohn", orgel op het repertoire. Vreugde wil bijvoorbeeld tien gulden besteden; ze kopen een vaas van drie gulden en willen daar dan voor zeven gulden bloemen in hebben, dat is geen pro bleem, maar als ze een vaas kopen van zeven gulden, dan ga ik er niet voor drie gulden bloemen in stoppen. Op de eerste plaats haal je daarmee de waarde van het stuk omlaag en op de tweede plaats zou dit voor mij een anti-reclame zijn. Ik probeer het toch wel eens: voor drie gulden bloemen erin te steken, maar als ik daarna mijn werk bekjjk stop ik er hier en daar wat bij totdat ik voor mezelf vind dat het wel kan. De klant be taalt toch maar tien gulden, ik leg er dus zelf geld bovenop, maar ja, op een gegeven moment gaat goede reclame door middel van een goed bloemstuk voor de opbrengst." Het grote nadeel van zyn werk vindt Koos dat als je iets heel moois gemaakt hebt, je het niet kunt bewa ren; na een week zyn de bloemen vergaan. Het voordeel dat de kunste naar heeft, dat zyn werk byna eeuwig is, is by hem niet aanwezig. De vraag of zyn werk nu kunst is of niet, is een onderwerp waarover eindeloos te dis cussiëren is; iets wat Koos dan ook herhaaldelijk doet op studie-avonden en dergelijke, maar ook thuis praat hy er graag over. Volgens hem is een bloemstuk een kunstwerk als het iets moet uitbeelden. Wanneer dat het ge val is kan ook al niet duidelijk gesteld worden, dat hangt van ieders persoon lijke smaak af. Kunst of geen kunst, wat doet het er eigenlijk toe? Als de mensen het maar mooi vinden. En dat voor elkaar krijgen is op zich al een hele kunst. Benoemd De rector magnificus van de Universiteit van .Amsterdam prof. mr. a. D. Bellnfante is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De nieuwe zevende plaat wordt afgesloten met het „Nun bitten wir den Heil'gen Geist" van Da vid en „Variaties over Veni Crea tor Spiritus van M. Duruflé op het orgel. De talrijke treinstoornissen temperden de vreugde om het zingen van de koorleden niet. Ondanks het feit, dat ontelbare keren opnieuw begonnen moest worden, zong het koor onver moeibaar voort. En mocht de stemming soms halverwege ver slappen, het kosterspaar van da Laurenskerk, het echtpaar H. Zwart-De Bruin verwende de koorleden met sterke koffie. Aktie De muzikale prestaties van het koor lagen zeer hoog. De koralen kwamen gaaf de tot geluidsstudio omgebouwde vestibule van de kerk binnen. Het ligt ln de bedoeling om de ze onder zoveel spanning en met zweetdruppels uitgebrachte grammofoonplaat nog voor Sint Nicolaas op de markt te brengen. Evenals dat bij de vorige platen het geval was. zullen deze zowel bij het kerkelijk bureau als in de platenhandel verkocht worden. De prijs van de plaat 12.50 tot 15.-) komt weer geheel ten goede aan het nieuwe orgel van de Laurenskerk. En terwijl het koor zich diep in de nacht huiswaarts spoedde, praatten de gecommitteerden al weer over de volgende plaat, die uitgebracht gaat worden. Dat wordt dan de achtste plaat, die wéér in de korte perioden tussen het spectaculaire geraas van pas sagiers-, goederen- en posttreinen opgenomen moet worden. NIEUW LEKKERLAND De moeilijkheden tussen het reis- en be middelingsbureau Interasia in Am sterdam en de heer J. Guldenaar uit Nieuw-Lekkerland, waarover wij 'n onze krant van maandag melding maakten, blijken te zijn opgelost. De moeilijkheden ontstonden toen de moeder van de heer Guldenaar, die in Indonesië woonde en met Inter asia naar Nederland zou rei,zen, te laat op Schiphol aankwam. SPOORWEGEN LEVEREN „MACXIINIST"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5