p,obleem Hervormde synode gaat praten over Getuigenis Oecumene en de eigen kring Uw „Te weinig onderzoek aan universiteiten Prins Bernhard roept op tot strijd tegen milieuvervuiling 2 moderne theeglazen jbonj I I I is het onze Langman neemt voorstel over van GS Limburg Het weer in Europa Puzzelhoek 6 7 8 3 10 11 7 COMMENTAREN Rosen heini Een woord voor vandaag UIT DE KERKBLADEN Wapenhandel 2 NU DINSDAG 19 OKTOBER 19 e= Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres knnncn niet in bebandeling worden eenomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels tc worden ingesloten. Vraag: Wat betekenen de letters E.G.M.B.H. van een Duitse inkoop vereniging. Ik ben hier namelijk lid van en heb een aandeel van 1500. Ben .ik alleen financieel aansprakelijk voor 1500 of indien er bij een fail lissement veel schulden zijn voor meer. of voor het geheel? Antwoord: GmbH betekent Gesel schaft mit beschrankter Haftung, een soort kleine naamloze vennootschap. Dit betekent dat. behoudens enkele uitzonderingen, het risico beperkt blijft tot het bedrag van het aandeel, in uw geval dus ƒ1500. We weten niet of het bedrag reeds door u ge stort is, want anders zou u voor de onaangename verrassing kunnen ko men te staan, dat u het ontbrekende bedrag eens zou moeten bijpassen. De E. zal vermoedelijk op Einkauf kun nen slaan. Véél hangt af van de sta tuten of later te nemen besluiten en we kunnen niet bijvoorbeeld zeggen, 'welke risico's hieraan verbonden zijn. Het is dus altijd goed hiervan nauw keurig kennis te nemen en eens uw banker of organisatie te raadplegen. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het Getuigenis (van prof. dr. G. C. van Niftrik c.s.) zal op de novemberzitting van de hervormde synode aan de orde komen. Dat zal dan een synodezitting zijn in het teken van de polariseringstendensen in de hervormde kerk, want andere onder werpen zijn het IKOR en Kerk en Wereld. Gisteren is het Getuigenis bespro ken in een vergadering van het breed moderamen van de synode met de hoofdbesturen van de gereformeerde bond en de confessionele vereniging. Deze bijeenkomst was al gepland voordat het Getuigenis bekend werd, als eerste in het kader van een serie besprekingen van het tweed modera men met groepen in de hervormde kerk over de dreigende polarisering. Getuigenis (4) Hartelijk dank voor het getuigenis waarmee prof. Van Niftrik c.s. zich richten tot de gemeente van Jezus Christus. Het heeft mij verheugd, dat nu eindelijk vanwege de kerk weer eens klare wijn wordt ge schonken. Bovendien kan men dankbaar zijn dat het geen binnen-kerkelyk stuk is geworden. Duidelijk richt men zich door de gemeente van Jezus Christus tot de wereld. Hieraan kun nen wij ontdekken dat wij een woord voor de wereld hebben, na melijk het Woord van God, die zich zelf in en door dat Woord heeft ge openbaard en zich nog openbaart. God geve, dat de gemeente ge sterkt wordt door deze pogingen tot bemoediging in en bevestiging van het geloof in Jezus Christus, ons enig heil. Honselersdyk A. Langenbcrg Getuigenis (5) In hun getuigenis zijn de zes her vormden (meest hoogleraren in de theologie) op bekend, eigen terrein en deswege toegerust Zij houden zich bezig met dingen „die des ge- loofs" zijn, in de vertikale lijn. Anders doen de hervormde theolo gen, die met de zes een gesprek wil len. Ofschoon eveneens theologisch geschoold, uiten zij wensdromen omtrent zaken die behoren tot het terrein van de overheid. Zij door kruisen m.i. de overheidstaak en aldus doende zijn zij horizontaal bezig. En nu ware te wensen dat deze theologen, samen met hun „getuige- nis"-belijders, pal staan voor de her vormde kerk in het algemeen en in 't bijzonder voor gemeenteleden die ernst maken met het geloof. Den Haag J. D. van Arkel Open sfeer Het gesprek van gisteren is niet klaar gekomen. Het is de bedoeling, dat het op een later tijdstip wordt voortgezet. De bespreking vond plaats in een broederlijke en open sfeer, zo verklaarde synodepraeses ds. J. A. G. van Zanten uit Wassenaar na afloop. Behalve over het Getuigenis is ook gesproken over het ambt, de gemeen te vormen en gemeenteopbouw, de re latie doop, belijdenis en avondmaal en de financiën van de kerk. Dit laatste in verband met het feit, dat de kerkordelijke maatregel, dat gemeenten, die niet meewerken aan de inning van het verplichte tiéntje per lid per jaar voor de generale kas. geen toestemming meer krijgen om te beroepen, in hervormd-gereformeerde kring ervaren wordt als een ongees telijke stok achter de deur. Bezwaren Omdat tegen bepaalde bestemmin gen van de generale kas bezwaren bestaan, is de vraag besproken, of de bezwaarde gemeenten dan niet alleen bepaalde projecten financieel zouden kunnen steunen. De moeilijkheid is, zo vertelde secretaris-generaal ds. F. H. Landsman ons, dat de andere pro jecten dan geheel door de andere ge meenten moeten worden bekostigd. En het seminarie, dat het meeste geld van de generale kas vraagt, komt toch ook de hervormd-gereformeerde gemeenten ten goede. Ds. Jac. Vermaas (Huizen) zei, het een vreemde zaak te vinden, dat het bijv. wel mogelijk is. dat een ge meente niets bijdraagt aan de zen ding, zonder sanctie. Mag men voor dit tientje de geestelijke verzorging op het spel zetten? ,,In geest en hoofdzaak Terug naar het Getuigenis. Ds. Landsman vertelde, dat hij in géén geval zijn handtekening zou hebben gegeven aan de uitnodiging tot een gesprek met de auteurs van het Ge tuigenis (zie ons blad van zaterdag j.l.). Of hij het Getuigenis van Van Niftrik c.s. zou hebben ondertekend, als het hem gevraagd was, kon hij zo niet zeggen. In geest en hoofdzaak kon hij ermee instemmen, maar als hij eraan meegewerkt zou hebben, zouden sommige stukken anders heb ben geluid. Hij hield het maar het liefst op een instemming „in geest en hoofdzaak". Met name miste ds. Landsman de notie, dat de kerk het bezig zijn met de maatschappelijke en politieke no den niet achterwege mag laten. Dat de opstellers van het Getuigenis me nen, dat sociale programmering niet de plaats van het evangelie mag in nemen, akkoord, maar zij hadden duidelijker moeten laten uitkomen, dat deze wel uit het evangelie moet volgen (zie ook de rubriek Uit de kerkbladen). Prof. dr. G. P. van Itterzon van de confessionele vereniging en een van de ondertekenaars van het Getuige nis, zei dat polarisatie beslist niet de bedoeling van het stuk was. „Wij hebben juist willen getuigen tegen vereenzijdiging van links. Wij willen van onze kant graag de maatschappe lijke relevantie van het evangelie on derstrepen." Adhesiebetuigingen Een andere ondertekenaar, ir. J. van. der Graaf uit Huizen (gerefor meerde bond) vertelde, dat het Getui genis geweldig is aangeslagen. Zeer veel adhesiebetuigingen zijn binnen gekomen, zodat de oplaag nu reeds vijftienduizend bedraagt. Prof. Van Itterzon voegde hieraan toe, dat ook uit andere kerken veel blijken van instemming binnenkomen, ook uit de rooms-katholieke kerk. Het breed moderamen wil ook gaan praten met de vereniging van vrijzin nige hervormden, Septuagint en met Sjaloom. Of dit nog zal gebeuren voor de novemberzitting van de synode, kon nog niet worden gezegd. MAASTRICHT Minister Lang- man zal de suggestie van gedeputeer de staten van Limburg overnemen en binnenkort komen met een interim rapport voor Limburg waarin de spreiding, de rijksdiensten, de acqui sitie en de regeling van de mijnpen- sioenen zijn opgenomen. Vervolgens wil de minister komen met een uit voerig rapport dat Limburg uitzicht moet geven op een voor deze provin cie wenselijke structuur. Limburg hoeft geen behoefte aan een vluggertje, aldus de minister, die zei meer te voelen voor een grondiger analyse. Volgens hem hoort op lange re termijn het accent niet op de werkgelegenheid te vallen maar op de economische structuur. Wat be treft de acquisitie meende hij dat dit in de eerste plaats de taak is van het eeonomisch-teehnologjsch instituut te Limburg, dat volgens hem voor die taak in de naaste toekomst ook op meer rijkssteun kan rükenen. De mi nister stelde wel nadrukkelijk dat de vraag, of Limburg zich goed ontplooit primair een zaak van Limburg zelf is. Minister Langman zei dit alles aan het eind van een werkbezoek aan Limburg. Piet van den Berg overleden APELDOORN In de leeftijd van 71 jaar is te Apeldoorn overleden de heer Piet van den Berg, die dirigent is geweest van diverse koren in Apel doorn en omgeving. De heer van den Berg was voorts vele jaren zondagsschoolonderwijzer, kinderkoorleider en organist van de Hervormde wijkgemeente Berg en Bos. Hij leidde destijds verschillende keren zangaubades, die in Apeldoorn gehouden werden ter. gelegenheid van de verjaardagen van koningin Wil- helmina. Ook was hij de dirigent toen op 5 mei 1969 bij gelegenheid van het feit, dat Nederland 15 jaar bevrijd was, duizenden Apeldoornse school kinderen koningin Wilhelmina op het Loo voor de laatste keer een zanghul- de brachten. De heer Van den Berg. die ook tal van jaren voorzitter is geweest van de Nederlandse Christe lijke Reisvereniging in Apeldoorn, was ruim 40 jaar als onderwijzer ver bonden aan de Tweede Christelijke School in deze gemeente. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zw. bew, 15 14 c Brussel zw. bew. ig n 0 Frankfort h. bew. 17 13 0 Genève h. bew. is 3 0 Innsbriick mist 17 1 0 Kopenhagen zw. bew. n 10 0 Londen regen 13 15 "01 Luxemburg zw. bew. ]5 13 0 Madrid on bew. 2* 8 0 Majorca onbew. ?3 14 0 München h. bew. 1 2 3 s 2 - 3 i 5 s ,2 KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Invul-puzzel llor. Vcrt. 1. 1. onloochenbaar 2. 2. wagentje op smalspoor 3. 3. plaats in Z. Holland 4. 4. kiezelzandsteen 5. 5. schuw (jagerstaal) 6. 6. Assistant Engineer (afk.> 7. 7. gedachtenlezer 8. 12. inhoudsmaat (afk 9. IJ. honingdrank 10. 10. muziekinstrument. 11. 9. voedsel van de Joden woestijn 12 8. breuk Oplossing vorige puzze» 1. deel - leed 2. eend - Deen 3. Nora - Arno 4. tors - rots 5. inka - Kam 6. sero - roes 7. terp-pret DENTIST AMSTERDAM Professor mr. A. D. Belinfante, rector-mag- nificus van de universiteit van Amsterdam, vindt dat men niet kan volhouden, dat universitair onderwijs altijd met onderzoek gepaard gaat. En de laatste ver gadering van de senaat van de Amsterdamse universiteit zei prof. Belinfante gisteren, dat door de grote toeloop van stu denten de meeste docenten niet meer toekomen aan wetenschap pelijk onderzoek. Voor I960 was het onderwijs nog gebaseerd op hoorcolleges, waarin de hoogleraar zijn bevindingen tijdens het onderzoek meedeelde. Tegenwoor dig wordt bij de meeste studierich tingen hoogstens enig onderwijs ge bonden onderzoek gedaan, zo zei prof. Belinfante. Volgens de rector-magnificus is het tijdperk, waarin de wetenschapsbe oefening werd gezien als taak van P.ER0FPPNGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen: te Zoelen: D. den Boer te Dubbeldam; te Scherpenisse: kand. C. Kik te Rotterdam; te Rijnsburg (toez.): A. P. Nauta te Vlaardingen. Benoemd: tot voorg. Evang. te Ked- de (Gr.): H. J. Soer te Geesbrug. GEREF. KERKEN Beroepen: te Landsmeer: H. Bade te Surrey, tijdelijk te Doorn. CHR. GEREF. KERKEN Rectificatie: Tweetal te Rotterdam- Centrum ds. C. Verhage te Den Haag-C en ds. J. J. Rebel te Hilver- sum-C. Gedurende het weekend hebben oude SS'ers van de pantserdivisie Das Reich in Rosenheim in de Beierse Alpen een reünie gehouden. Zij hebben een vereniging gesticht om hun oude met bloed bezegelde kameraadschapsbanden nauwer aan te halen. Het is uitgerekend deze pantserdivisie ge weest, die gedurende de oorlog de schanddaden heeft gepleegd in de Franse dorpen Tulle en Oradour, waarbij honderden weerloze mannen, vrouwen en kinderen zonder vorm van proces werden neergeschoten of levend verbrand. De reünie kon plaats vinden, doordat op slinkse wijze het werkelijke doel van de bijeenkomst was verhuld. Toen stadsbestuur en zaalverhuurder in de gaten kregen dat er iets mis was, viel er op juridische gronden niets meer uit te richten. alle docenten en studenten, afgeslo ten. „Begonnen is het tijdperk, waar in de universiteit een opleiding is voor velen en de wetenschap slechts wordt beoefend, door die docenten en eventueel studenten, dié er de aanleg voor hebben en daarom een goed plan op tafel weten te leggen", aldus prof. Belinfante. Belangrijker dan de verandering 5n de bestuursstructuur van de uni versiteit is volgens hem de verande ring in de opvatting over de plaats, die wetenschap in de wereld inneemt. De oude humanistische gedachte, dat wetenschap een onafhankelijke acti viteit van onderzoekers is, die met de wereld geen of weinig aanrakings punten heeft, is verlaten. De weten schap is een sociaal instrument ge worden." De rector-magnificus zei, dat de wereld momenteel in een ge varenzone verkeert Alleen de we tenschap kan uitweg bieden. „Wij staan voor vraagstukken, die zo ingewikkeld zijn, dat zij met het gezond verstand alleen niet meer te beheersen zijn. Het beleid van stads ontwikkeling, woningbouw en milieu hygiëne zal alleen op basis van we tenschappelijke voorbereiding kunnen worden gevoerd. Ons eigen universi tair onderwijs is een hogeschool voor beeld van de chaos, waarin wij te recht komen als een beleid niet we tenschappelijk voorbereid is", aldus prof. Belinfante. De openbare zitting van de senaat had wegens zijn ontheffing door het in werking treden van de universi teitsraad in de nieuwe bestuursstruc tuur een plechtig karakter. Eredoctoraten Tijdens de zitting zijn twee ere doctoraten uitgereikt. Een aan de Zwitserse chemicus dr. Otto Isler (61) uit Bazel, voor diens verdiensten op het gebied van de organische schei kunde, in het bijzonder voor zijn vi tamine-onderzoekingen en één aan de oud-president van de Hoge Raad, mr. F. J. de Jong (70). Hij is onder scheiden met een ere-doctoraat voor zijn werk op het gebied der rechtsge leerdheid en zijn werk bij het redi geren van grote stukken van het nieuwe burgerlijk wetboek. Nice Parijs Rome Wenen zürich geh. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. De „Toen dacht Micha: Nu weet ik, dat de Here mij zal weidot omdat ik een Leviet als priester heb." (Richteren 17:13) Een zekere Micha steelt elfhonderd zilverstukken van :jj moeder. Zij vervloekt de onbekende dief en bang geworden 3 zoonlief het geld terug. Moeder is zo blij, dat zij het hele bet aan de Here heiligt. Nu ja, elfhonderd... Bij nader inzien wt het offer beperkt lot tweehonderd. De smid maakt voor het een beeld, efod en terafim. Micha richt een mooi tempeltjt Hij wijdt een van zijn zoons tot priester en zo heeft hij zijn p vékerkje opgericht, dwars tegen Gods geboden in. En wat gebe er dan? Zowaar komt een werkloze Leviet op bezoek. Mh biedt hem een flink tractement en hij neemt hel beroep aan. Hij wilde zekerheid hebben, dat God met hem was. Wat is blij geweest met de komst van die Leviet. Zoiets kon toch toevallig zijn? Dat was een teken uit de hemel, dat God h goedgunstig was. Wij hebben soms ook die neiging, om uit dergelijke „tekem ie weien te komen, of God het wel goed vindt wat wij doen. wens is dan meestal de vader van de gedachte. Maar het fa meestal slecht af Dat blijkt ook uit het Vervolg van het verh van Micha We lezen vandaag: Mattheus 5:21-26. I be sli 'erd De Eindhovense doopsgezinde pre dikant A. G. van Gilse schreef in het Algemeen Doopsgezind Weekblad: „Als kardinaal Alfrink in Rome gaat pleiten voor een priesterschap van gehuwden, als gereformeerden op de bres springen voor een ge weldloze levenshouding, als doopsge zinde herstuctureerders een soort kerkorde gaan ontwerpen en als de luthersen voorvechters worden vooi* een oecumenisch liedboek dat door hervormden werd ontworpen wie durft dan nog te zeggen dat alles bij het oude is gebleven in kerkelijk Nederland? Het is waar, hard gaat het op het ogenblik niet met de oecumene. Na het spectaculaire begin van Ge meenschappen van Kerken in vele plaatsen en een landelijke Raad van Kerken, al weer een paar jaar gele den, i? er een stilstand gekomen. Consolidatie? Ik weet het niet. Sa men werken in zulke verbanden kost tijd en geld: extra tijd om ge duldig en vaak moeizaam vergade rend naar elkaar te leren luisteren, extra geld voor werk dat nog niet bestond en waar in geen enkel ker- - kelijk budget op was gerekend. Dezelfde mensen, die kort geleden nog warm liepen voor allerlei oecu menische initiatieven, ziet men nu bezig in eigen kring. Wees voorzich tig, noem dat niet te gauw terugslag, reactie in de politieke betekenis. Let liever eens op wat ze daar dan precies uitvoeren, gewoon registre rend komt men tot verrassende lijst jes in de trant van de aanhef van dit stukje. De voorbeelden zijn bij massa's te vinden. Vrijzinnigen stor ten zich in een liturgisch avontuur, rooms-katholieken ontwerpen een kerkdienst van doperse eenvoud. Katholieke dienstweigeraars, doops gezinde retraitegangers, hervormde dominees die zich aansloten bij een club van progressieve katholieke priesters en gereformeerde voorstan ders van volwassendoop kunnen de voorposten worden voor een echt oecumenisch leefklimaat, <zoals geen enkel stelsel van officiële overeen komsten zal kunnen'scheppen". In Hervormd Nederland maakt de secretaris-generaal van de hervorm de kerk ds. F. H. Landsman kantte keningen. bij het Getuigenis van prof. Van. Niftrik c.s. Uit het artikel van ds. Landsman dit fragment: „Daarom mag toch wel de vraag worden gesteld of de schrijvers zich niet wat hebben verkeken op de in vloed van een overtrokken sociale en politieke belangstelling in de kerk, die zelfs zou verworden tot een onschriftuurlijke werkheiligheid. Vele predikanten moeten constate ren, dat de belangstelling bij het ge middelde gemeentelid voor zaken die buiten de versoonlijke sfeer liggen, vaak bedroevend klein is. Wij hopen dan ook dat dit getuigenis niet ver keerd wordt verstaan en geen nieuw alibi wordt om elke oproep tot poli tieke en sociale verantwoordelijk- voe de kos gen te 1 Spaanse kerk tegen onderwijshervorming OVIEDO (EFE) De bisschoppen van de Spaanse kerkprovincie Oviedo (die voor een groot deel Baskenland omvat) hebben in een gezamenlijke verklaring de vorig jaar door de re gering goedgekeurde maatregelen voor onderwijshervorming „discrimi nerend" genoemd. Zij zijn van me ning, dat de maatregelen zullen lei- 'den tot „onrechtvaardige economische discriminatie jegens de particuliere scholen. De meerderheid van de par ticuliere scholen krijgt nog niet vol doende financiële middelen om vrij onderwijs mogelijk te maken", aldus de bisschoppen. Zij menen, dat ingevolge de nieuwe wetgeving, onevenredig verdeelde openbare fondsen gullen worden ver strekt aan staats-scholen, waarbij particuliere instellingen in nog meer moeilijkheden zullen komen. heid af te weren als vrucht van „h manistische en atheïstische ideol gieën"! Al kan men dus van mening vei schillen over de vraag in welke mi te en omvang de dwalingen waart» gen het getuigenis zich richt christelijke gemeenten in onzeka heid zouden hebben gebracht, deze dwalingen bestaan en dat als zij werkelijk met het Evangel zouden worden verwisseld, de kei in haar wezen en roeping zoudi aantasten, kan moeilijk wordi weersproken. Alleen: is het werkelijk waar dj deze miskenning van de heilighei van God, dat deze verabsoluterii van de mens en van zijn aard eze werkelijkheid, dit afgestompt zi voor elk besef van Gods vrijmac en, verhevenheid boven de werel dit doen opgaan van het Evangel in het evolutieproces, het proces vj de menswording van de mens, alle» t hi is te vinden bij, of typisch zou zi schi voor hen, die het Rijk God vereei me€ zelvigen met radikale politie aan wensdromen? Heeft de begrijpelijl v>ur en .te rechtvaardigen afkeer van 1 schrijvers van veel hol gepraat ov de omverwerping van de huidige p litieke en maatschappelijke strueti ten, hun blik niet tc zeer vereng Alsof een mens ook niet zBnd het heil van een wereldrevolutie verwachten en Jezus Messias daarb als één van de koplopers in te scha kelen, God kwijt kan raken aan d pseudowetenschappelijke wanen vi deze eeuw! Daarom ware het ons liever g< weest als in dit „getuigenis" e geestelijke situatie wat genuanceeie he der was uiteengezet". zich teri< sten Hij- bene deer he schu luur altiji aang c Ie zitte Haai hij - waai ste t De toevallig ontdekte wapensmokkel op Schiphol bewijst nog eens opnieuw met hoeveel cynisme de handel in wapens gepaard kan gaan. Er is in Noord-Ierland een bloedig drama aan de gang, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. In totaal zijn er in Noord-Ierland gedurende dit jaar alleen al 28 Britse militairen gesneuveld. De achtergrond vormt de terreur die het verbo den Ierse Republikeinse vrijheidsleger uitoefent. Moord en doodslag zijn in Noord-Ierland aan de orde van de dag. Sluipschutters vormen dagelijks een dodelijke bedreiging voor allen die in Noord- Duitse vakbonden en politieke partijen hebben gelukkig door middel van een massale protest mars weliswaar uiting gegeven aan hun gevoe lens van verontwaardiging, rrtaar dit neemt niet weg dat het wel beter zou zijn indien aan dit soort activiteiten in de Duitse Bondsrepubliek radicaal een einde zou worden gemaakt. „Wapenbroeder" Otto Weidinger schijnt ook nog te werken aan een soort geschiedschrijving van de pantserdivisie. Laten we hopen dat dit geschrift nooit in druk zal verschijnen. De oud-militairen van de pantserdivisie mogen zo.hun herinneringen hebben aan een kameraad schappelijk verleden maar met hun gewroet be wijzen ze hun „eerste vaderland" (de divisie is hun tweede vaderland) beslist geen dienst. Ierland trachten de rechtsorde nog enigszins in stand te houden. De ontdekte wapensmokkel op Schiphol toont aan langs welke slinkse wegen verzetsgroepen van wapens worden voorzien. De moeilijkheid is op welke wijze aan deze illegale wapensmokkel paal en perk kan worden gesteld, wil het Ierse drama niet nog bloediger proporties aannemen, dan het al heeft. Een aanzienlijk verscherpte controle, zo mogelijk in internationaal verband, op de wapen aanvoer naar dit gebied is al het minste wat thans te doen staat. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paors-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naim: a betaalt: D.per kwartaal per maand I- Alsbeloningvoormijnaktiviteit Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze taant veertien dagen gratis. Mijn naam NEW YORK (AP) Prins Bernhard heeft gisteren de lan den van de wereld opgeroepen tot een internationale strijd tegen de milieuvervuiling en gezegd dat het de morele plicht is van de industrieel ontwikkelde lan den om het grootste gedeelte van de financiële last van deze strijd te dragen. Tweede Kamer stelde CNV ernstig teleur UTRECHT Hoogst onverstandig vindt het Christelijk Nationaal Vak verbond het dat regering en parle ment de inflatiecorrectie voor 80 pro cent willen laten doorgaan. Zij bero- .ven zich daarmee van de middelen om de bouw van woningwetwoningen drastisch uit te breiden, de werkloos heid krachtiger te bestrijden dan nu mogelijk is en de consumptie nog iets meer te beperken ten bate van de noodzakelijk geoordeelde gemeen schapsvoorzieningen (met name het onderwijs) en de ontwikkelingshulp, zo blijkt uit een commentaar van de CNV op de begrotingsdebatten vorige week. Bijzonder teleurstellend vindt het CNV het dat de voor- en nadelen van de maatregel tijdens de begrotingsde batten onvoldoende in discussie zijn geweest. De regering en de regerings partijen geven openlijk toe dat de in flatiecorrectie moet doorgaan, omdat dit in het regeerakkoord nu eenmaal is afgesproken. Ondanks het feit dat er sinds die afspraak veel is veran derd (het tekort op de begroting steeg tot het dubbele en de economische toe stand laat zich nog aanzienlijk som berder aanzien dan ten tijde van het akkoord), kan hieraan blijkbaar niet meer worden getornd. In deze situa tie is het begrotingsdebat voor de vakbeweging een zeer teleurstellende en ontmoedigende ervaring, aldus het CNV. ge gen- niet mee pun iede om uit mee tiek Bernhard. die voorzitter is van internationale world wildlife fund dit ter gelegenheid van het tienj bestaan van dc organisatie. „Het is waarschijnlijk "waar' Bernhard, „dat nooit tevoren geschiedenis de ganse wereldbea'duf king ongeacht geloof, ideologi ras is geconfronteerd met een gelijke duidelijk aanwijsbare, meenschappelijke vijand als de lieuvervuiling." De prins riep op tot „een maxii J^oet Plex streven voor het behoud van de reld" en voegde er aan toe: „mi kunnen vragen waarom de ont' lingslanden niet de gehele kostei hun eigen programma's voor bescherming kunnen dragen. Wa£ moeten wij en niet in de lafrt K plaats u als Amerikanen hier bieden?" sten st 0! „De ontwikkelde landen gebn een onevenredig groot gedeelte de hulpbronnen van de aarde en staan de belangrijkste exporteurs va heei technologie samen met de probli tie - negatieve kanten daal volle» Daarom hebben zij de morele p den om dé rest van de wereld te ht rijke deze problemen het hoofd te bie^meeri aldus Bernhard. Het j C. A. Bakker neeij teS voor afscheid van CN1 Ande groot: UTRECHT De heer C. A. Bi heeft gistermiddag tijdens een r< tie in Utrecht afscheid genomi secretaris van het Christelijk i naai Vakverbond, omdat hij var r met pensioen'is gegaan. Vele re*-' uit de kringen, waarin de heer. ker zich heeft bewogen (met nan J,dre£i centrale sociaal-economische ove a^j organen en de daarbij betrokka ganisaties) kwamen hem vrouw de hand drukken waarbi behalve aan veel woorden, ook talrijke bloemen en cadeaus niet brak. Onder de aanwezigen bevo zich onder meer de drie oud-voi r- laa ters van het CNV. de heren dl Ruppert, J. Ribergen en C. X Mastrigt. op w ten twee zegd iPlOJ ande hee toekc ,Wai :pai itelle inze er ca te ste ten fispij n KAT\ oktol

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2