Raket ontbrandt op marineschip: 2 doden SANOceL rsjechoslowakije ontkent apenlevering aan Ierland Winsten stijgen na loonmatiging Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Stofzuigers voor Parijs Het Kwartet Gewonden (8) buiten levensgevaar Verkeerde luchtaanval iandhi en Khan tillen niet ianvallen NKV-voorzitter Mertens: Verkeerd infuus: verpleegster niet vervolgd Iets kouder ieewe Leidse Courant Dinsdag 79 oktober 7971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 „Stantva6tich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SAIGON (AP) Een Ameri kaanse jachtbommenwerper heelt bij vergissing een luchtaanval uitgevoerd op een stelling van Zuidvietnamese militairen aan de grens met Kambodja. Bij deze aanval, gisteren uitge voerd, kwamen volgens het Ame rikaanse opperbevel 18 Zuidviet namese regeringssoldaten om het leven. Zeven werden ernstig, en een ongenoemd aantal licht ge wond. IHet 'doelwit' was uigezocht door Amerikaanse luchtverken- ning. Nadat het Zuidvietnamese kommando in het gebied toe stemming voor een aanval had gegeven liet een a-37 ondersteu ningsvliegtuig twee bommen van 225 kilo elk op de Zuidvietna mese stelling vallen. DEN HAAG-KRISTIANSAND Bij een explosie op de Ne derlandse onderzeebootjager H. M. Friesland, die op oefening was in liet Skagerrak bij Noorwegen, zijn gisteren twee Nederlandse militairen om het leven gekomen. de foto de onderzeebootjager H.M. Friesland na aankomst in Kris- 'ansand met de vlag halfstok. Een van de gedode bemanningsleden wordt van boord gedragen. illen irt rte- witte t voo sbreii I. DEN HAAG De raad voor de luchtvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak van het vliegtuigongeluk van 30 augustus 1970 boven het Veerse Meer, waarbij drie personen om het leven kwamen. De raad is van me ning dat de oorzaak van het ongeluk gezocht moet worden bij de geringe blindvliegervaring van de 24-jarige Noprse piloot. Tore Dubdahl, die één van de omgekomenen.is. en de :e nd sendi set. e col, prior W DELHI, PARIJS (UP1, Reu- AP) Zowel premier Indira hi van India als president Jach- han van Pakistan hebben gis- verzekerd, dat zjj hun buren zullen aanvallen, mier Gandhi zei een en ander een twee-urig onderhoud met egoslavische president Tito, ter- Jachja *Khan hetzelfde loever- 'de aan een journalist van het e blad Le Monde. Zoals bekend zeer gespannen situatie langs ens tussen India en Pakistan tan, nadat beide landen daar m hebben samengetrokken. Vol waarnemers heeft Pakistan vijf divisies langs de grens sa- etrokken. Het is onduidelijk land met het samentrekken van :n langs de grens is begonnen, der had de Indiase minister van Ram, verklaard, dat India roepen niet van de grens met tan zal terugtrekken zolang dit negen miljoen Oostpakistaanse telingen moet onderhouden. „Zo- er gevaar bestaat voor Bangla zullen Indiase strijdkrachten ïze grenzen gestationeerd blij- aldus Ram. STERDAM Het radiozend-, ,,King David", dat in november neerveen jaar op de kust bij Noord- vastliep. is gistermiddag in Am- n geveild voor 20.700 gulden, was de rederij Joh. Boele NV SI6 mpen aan de Lek. zendschip kreeg bekendheid, at het werd gebruikt voor uit- igen van de ether-piraat „Radio >1", die zijn activiteit destijds in de t jump uiver n jersf;; d en s col a Acryl Igens zwart snde PRAAG (AP) Het officiële Tsjechoslo waakse persbureau CTK heeft gisteravond Britse persberichten als zou Tsjecho- slowakije wapens leveren aan Ierland als "een volledig en on gegrond verzinsel" van de hand gewezen. In de korte verklaring werd slechts gesproken over „Britse pers berichten" over deze zaak en werd geen commentaar geleverd op de ac tie van de Nederlandse politie, die zaterdag op Schiphol een vliegtuigla ding Tsjechoslowaakse wapens in be slag nam. Functionarissen van de luchthaven hebben- verklaard dat de wapens wa-. ren verzonden door een Tsjechoslo- waaks regerings-agentschap en in Praag waren ingeladen. In de verklaring werd gezegd dat „In de Britse pers berichten zijn ver schenen als zou Tsjechoslowakije wa pens leveren aan Ierland." CTK zei gemachtigd te zijn om te verklaren: „Dit is een volledig en on gegrond verzinsel en een duidelijke provocatie tegen de Tsjechoslowaakse socialistische republiek, bedacht door bepaalde imperialistische kringen met het doel de goede betrekkingen tus sen Tsjechoslowakije en andere lan den schade toe te brengen." De Tsjechoslowaakse pers en radio hebben, afgezien van dit korte be richt, volledig het stilzwijgen be waard over deze affaire. Het zijn de luitenant ter zee eerste klasse H. van Vliet (46 jaar, getrouwd) uit Nijmegen en de 23-jarige korporaal-torpe- domaker S. J. Foncke (23 jaar, ongetrouwd) uit Schiedam. Tevens werden vier opvarenden, drie Nederlanders en een Zweedse in genieur, zodanig verwond, dat zij in een ziekenhuis in Kristiansand moes ten worden opgenomen. Kabinet weigert gevolgen loonmaatregel ongedaan te maken UTRECHT „Dat reeds zo snel de liberale invloed in het. kabinet een door ons niet begeerde ontwikkeling op gang kan zetten geeft te denken", zo schrijft de sociale verzekeringsdeskundige van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer L. de Graaf, in het verbondsorgaan van deze week over de beslissing van het kabinet om de loongrens voor de ziekenfondsverze kering per l januari a.s. te verhogen tot 18.800 gulden (thans 17.050 gulden) in plaats van tot 19.250 gulden zoals een grote meerderheid van de zieken fondsraad geadviseerd had. Volgens deze meerderheid had dit maal van het gebruikelijke aanpas singsmechanisme (op basis van de zo genaamde gemengde index van loon- en prijsontwikkeling) afgeweken moeten worden omdat de algemene loonmaatregel, die het eerste halfjaar van kracht was, een onevenwichtige invloed op de ontwikkeling van de loonindex heeft gehad. Als gevolg daarvan zouden per 1 januari meer mensen de ziekefondsverzekering moeten verlaten dan de bedoeling was. „De regering, die wel de Toonmaat- regel ongedaan heeft gemaakt, wei gert nu de gevolgen van deze maatre gel voor de ziekenfondsverzekering eveneens ongedaan te maken. Zij koos daarmee niet de zijde van de vakbeweging, de ziekenfondsen en de meeste kroonleden. maar schaarde zich achter de opvatting der werkge vers, twee vertegenwoordigers uit de ziekenhuiswereld en één kroonlid", aldus de heer De Graaf. Ier de belangstellenden op de f waren o.a. Kees Manders, die 6 139: 'id bemoeienissen heeft gehad tadio Nordsee en ir. P. S. Hee- nokrflü uit Wassenaar, een van de geld- ycKiaö ers van radio Nordsee. de Washington: Taiwan moet in VN blijven NEW YORK Amerika beschouwt uitstoting van Taiwan uit de Ver enigde Naties als een onaanvaardbare prijs voor de toetreding van China. Dit verklaarde gisteren de Ameri kaanse gedelegeerde George Bush in een toespraak voor de Algemene Ver gadering op de openingsdag van het met spanning afgewachte debat over de vertegenwoordiging van Peking in de VN. Bush wees er op, dat de even tuele uitstoting van Taiwan op dit moment de centrale kwestie vormt. „Van beide zijden is men het er over eens, dat de Chinese Volksrepu bliek moet worden toegelaten en ook als permanent lid in de Veiligheids raad moet worden opgenomen. Een fundamenteel punt verdeelt ons ech ter en dat is louter of Taiwan ge handhaafd of uitgesloten zal worden", aldus Bush. Het debat werd geopend door de Albanese minister van buitenlandse zaken, Nesti Nase. die toelating van Peking met gelijktijdige uitstoting van Taiwan verlangde. mgareijp drukt 3-48 22| panti i DETINd de enige majras met de juiste celbalans- VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! ir VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! ir VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. ir VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand O per kwartaal per jaar de nieuwe abonnee Het abonnementsgeld wordt betaald door: onderstaande abonnee Hokje naar keuze Invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Lelden Geen van deze gewonden verkeert in levensgevaar. Hun namen zijn: de luitenant ter zee derde klasse G. Dol man, de luitenant ter zee tweede klasse Caspari, de burgerambtenaar A. Groen allen uit Den Helder en de Zweedse ingenieur Carlson. Nog vier andere opvarenden werden licht ge wond. Zij hoefden niet in een zieken huis te worden opgenomen. Het ongeval deed zich voor, toen bij het laden van een dieptebomraket op thans nog onverklaarbare wijze een van de raketten ontbrandde. Daarna raakte het hele schip in brand. De IH.M. Friesland is direct na het ongeval opgestoomd naar Kristian sand, waar de, gewonden van boord zijn gehaald. Het schip heeft daarna koers gezet naar Den Helder, waar het vanavond zal aankomen. Een commissie zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval. Een autowrak en een ondergelopen straat zijn de getuigen van de on geregeldheden die ontstonden toen al te vrolijke baseball-supporters in Pittsburg de brandkranen open draaiden na de overwinning van hun team, dat de toepasselijke naam „de Piraten" draagt UTRECHT De officier van jus titie in Utrecht heeft besloten geen vervolging in te stellen tegen de leer lingverpleegster van het academisch ziekenhuis in de domstad, mej. C. F. W. den D., die verdacht werd van dood door schuld, althans lichamelijk letsel door schuld. De leerling-verpleegster had op 1 december 1970 aan de patiënt Ph. Jansen een verkeerd infuus toege diend. Inplaats van de door de arts voorgeschreven vloeistof in een sa menstelling van 500 cc. ontving de patiënt 40 cc. Op 27 december 1970 is deze patiënt overleden. De substituut-officier van justitie in Utrecht, mr. A. C. Bosch, heeft zijn beslissing onder meer gebaseerd op het feit, dat de gerechtelijk deskun dige dr. J. Zeldenrust niet met stellig heid heeft kunnen vaststellen, dat het overlijden van de patiënt Jansen is veroorzaat door het onjuist toegedien de infuus. Zijn algemene lichamelijke toestand was reeds voor het infuus dusdanig zwak, dat het overlijden ook uit zijn ziektetoestand op zichzelf zou kunnen zijn voortgevloeid. GREVELINGEN De 53-jarige dekknecht A. W. S. Stenis uit Dor drecht van de sleepboot En Avant 37 van de firma Muller is maandag avond bij de Grevelingensluis over boord geslagen en verongelukt. De sleepboot sleepte met een ande re boot een zuiger van de Deltawer ken buiten de haven van Bruinisse. Het slachtoffer is bij het manoeu vreren in aanraking met een kabel gekomen. Vermoedelijk is zijn been door de kabel afgeknepen, waarna hij in het water viel. Bij aankomst in het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee bleek de man te zijn overleden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „Het wetenschap pelijk adviesbureau van het NKV heeft berekend, dat in 1972 elke procent minder loonstijging de winsten in het bedrijfsleven met circa 250 miljoen gulden doet stijgen." Dit vertelde NKV—voor zitter P. J. Mertens gisteren op de verbondsraad van deze vak centrale. De vakbeweging wil dat deze gro tere winsten voor een deel worden gebruikt om verdere prijsstijgingen te voorkomen. Als de werkgevers dit voordeel voor zichzelf zouden willen reserve ren. krijgen "wij precies wat wij vol strekt afwijzen: de werknemers dra gen de lasten en de werkgevers la chen in hun vuistje. Vooral op dit onderdeel zal in het verdere overleg meer helderheid over het werkge versstandpunt moeten ontstaan", al dus Mertens. Evenals NVV-voorzitter drs. H. ter Heide toonde de heer Mertens zich niet zonder zorg over de mogelijkhe den om met de werkgevers in de Stichting van de arbeid tot overeen stemming te komen over de matiging in 1972. Eenzijdig „De werkgevers benaderen tot dus ver de problemen wel erg eenzijdig. Zij spelen uitsluitend over de loon- band en schijnen van mening te zijn dat alles wel op zijn pootjes terecht zal komen als de lonen nu maar wat rustiger aandoen. Dat is een voorstel ling van zaken, die een bedriegelijke eenvoud paart aan een opvallend ge brek aan inzicht in de rol van de ondernemers als zelfstandige inflatie makers. De inflatiespiraal kan niet alleen via de lonen worden wegge werkt. De werkgevers hebben op dat punt een eigen functie te vervullen. Een oproep tot voorzichtigheid met prijsverhogingen is ten enen male on voldoende", zei Mertens. Over het gezamenlijke matigings plan van de drie vakcentrales zei de heer Mertens dat het een eerste taak van de vakbeweging is de mensen at tent te maken op de betrekkelijkheid van hoge nominale loonsverhogingen, die door prijsstijgingen worden uitge hold. „Ook vanuit de loonsfeer mag het inflatievuur niet telkens nieuwe brandstof worden verschaft. Dat ge beurt onvermijdelijk als bij de start van een nieuwe CAO meteen wordt vooruitgelopen op de totale verwach te prijsstiiging. Om dit te voorkomen willen we de inkomensverbetering bij het begin van een nieuw looncontract afstemmen op de produktiviteitsprog- nose, waardoor de lonen geen op waartse druk op het prijsniveau uit oefenen, gevolgd door compensatie voor prijsstijgingen", aldus de heer Mertens. Hij wees er nog op dat met name de hogere inkomensgroepen er zich van bewust moeten zijn „hoezeer hun inkomens- en bestedingsgedrag de monstratief inwerkt op degenen die met hun huishoudgeld gebonden zijn aan brood; vlees, zuur en misschien een smal randje luxe daaromheen. Het gaat om niets meer en niets min der dan maatschappelijke solidari teit". De NKV-voorzitter betreurde het dat het voorstel-van de vakbeweging om de inflatiecorrectie in 1972 achter wege te laten door de meerderheid van de Tweede Kamer is afgewezen. ..Het komt de laatste tijd meer voor dat het parlement weigert in te spe len op suggesties en/of waarschuwin gen van de vakbeweging. Het parle ment laat zich wellicht te weinig aan het oordeel van een toch belangrijke representant van de meerderheid van ons volk gelegen liggen. Men zou toch een meer gegronde argumentatie dan een simpele verwijzing naar de hoog te van de belastingdruk mogen ver wachten. Nu moet men wel beginnen te twij felen aan het maatschappelijk vin- gertoppengevocl van sommige leiden de parlementaire figuren. Zouden wij in de aanwending voor collectieve doeleinden van de uit de loon- en prijsmatiging voortvloeiende ruimte opnieuw worden teleurgesteld, dan voorzie ik spanningen die het ge meenschappelijk zoeken naar een meer aanvaardbaar maatschappelijk perspectief op wat langere termijn in niet geringe mate zullen kunnen be moeilijken." De verbondsraad keurde het be stuursbeleid goed maar het drong op grote spoed aan met het centrale overleg omdat de nieuwe CAO-on- derhandelingen spoedig moeten be ginnen. ~l Menigeen die niemand helpt zegt: ik kan toch niet iedereen helpen! OTTO WEISS PARIJS (AP) In de Franse hoofdstad zijn vandaag twee reusachtige lucht- filters geïnstalleerd, die het stadsleven even zuiver moeten maken als de lucht op het platteland. - De filters, gebouwd in de vorm van 5 meter hoge torens met een doorsnede van 1.60 meter, zullen de lucht aan de onderkant naar binnen zuigen en, gezui verd en wel, aan de bovenkant weer de stad in blazen. De eerste twee filters staan vlak bij de Avenue Ledru-Rollin in het oosten van Parijs. Functionarissen hebben gezegd dat er meer filters zullen worden geïnstalleerd als deze eerste twee bevredigend werken. Ik heb een selectie goederen mee naar huis genomen. Nu kunt U be slissen wat U me als verjaardagsca deau wilt geven. UfT UfCBll DEN BILT In de komende 24 uur trekt de kern van een de pressie bij Schotland langs de Noorse kust noordwaarts, terwrijl een hogedrukcel boven de oceaan zich naar de Britse eilanden ver plaatst. Hierdoor zal de wind bij ons ruimen naar west tot noord west. Daarmee komt er een ein de aan de aanvoer van zachte lucht en zal lucht van polaire oor sprong naar ons land worden ge transporteerd. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,6 cm (1008 milibar), stabiel. Zon en maan 20 oktober: zon op 7.12, onder 17.37; maan op 8.43, onder 17.24; 27 okt. E K. Hoog water Hoog water, 20 oktober: Rotter dam le getij 5.06, 2e getij 17.03; Scheveningen 3.30 - 15.43; Vlis- singen 2.13 - 14.26; Haringvliet a.d. Zeezijde 3.56 - 16.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1