„Het is te snel gegaan" Sjah Perzië vond vragen niet leuk Hockeyteam won dank zij Litjens FISCHER FOUTLOOS NAAR OVERWINNING SUCCESVOLLE LEX SCHOENMAKER: ïirecteur Midi beticht an gangsterpraktijken Nu Joegoslavische auto in Nederland Sowjetunie grootste vloot 11 DINSDAG 19 OKTOBER 1971 w een onzer verslaggevers ■RECHT Past de directeur litgever van Het Utrechts Isdagblad en het sinds twee en in Utrecht verschijnende "Midi" gangsterpraktijken Over deze vraag zal de èchtse recherche zich de ko lde dagen buigen. udewijn Chorus, hoofdredacteur het oppositionele studentenblad of' en de geestelijke vader (al- 5 volgens de heer De Bruin) van stencil dat op 4 oktober bij het chijnen van het eerste nummer „Midi" in Utrecht werd ver- jd, vindt van wel. Hij heeft de chtse hoofdcommissaris van poli- |e heer D. M. Verkerke geschre- dat hij vorige week donderdag „knokploegen" van de heer De n is lastig gevallen, j was. naar hij schrijft, vorige donderdagmiddag in het pand 5 Ganzenmarkt - Teelingstraat groot aantal bedrijfswagens met hriften „Midi, horen, zien en Ijven" aan kwam rijden. „In nige van de wagens bevonden fotografen, gewapend met van enzen voorziene fotoapparaten, e wagens circuleerden enige tijd dom het pand, de fotografen ha.d- het duidelijk op de kamer waarin mij bevond 'gemunt, getuige de loog gerichte fototoestellen. Na oop van enige minuten stapten de igrafen uit en trachtten, verborgen ter auto's e.d. foto's te maken van het pand waarin ik mij bevond mijn voor het pand geparkeerde ging daarop naar buiten en ver- jit de heren dringend met het hin- lijke gefotografeer op te houden. dat moment stormden uit alle 'Schillen eken van de Ganzenmarkt agres- 50) l'e figuren op mij af met de ken- _Q-n iijke bedoeling mij in elkaar te 10 an' Hoewel ik enige klappen en Tppen niet kon ontwijken wist ik uit de voeten te maken door de k van „broodje van Sjaak" binnen vluchten. De barkeepers hebben de vechten beluste knokploeg van af eten te houden", aldus Boudewijn lorus, De heer Chorus ziet in het optreden «de heer De Bruin en de zijnen wraakneming op het feit dat hij et name in Vrij Nederland enige jd geleden minder vriendelijke din- in heeft gezegd aan het adres van uitgever van „Het Stadsblad". Aangezien de recente verschijning an „Midi" met nogal wat moeilijk sden gepaard is gegaan wil hij ken- slijk degene, die zijns inziens schuld leeft aan de moeilijkheden straffen, §het recht in eigen hand nemend", dus Boudewijn Chorus in zijn brief li de hoofdcommissaris. Hij vraagt ^cherming tegen knokploegen als ezet tegen 'hem. jhpemu protest tegen restauratie Liefdesbrief AMSTERDAM Het actiecomité •2, een groep kunstenaars, die zich inzet voor ombuiging van het urbeleid, heeft een open brief iurd naar de leden van de com- aiissie, die de Liefdesbrief moet res taureren. Evenals in de recente brief aan dr. A. van Schendel, directeur van het Rijksmuseum in Amsterdam, uiten zij er hun bezwaren in tegen restauratie. „Iedere opnieuw aange brachte toef verf is een leugen en in dit geval Vermeer onwaardig." Zij vragen de commissieleden hoe veel de restauratie gaat kosten, welke de vergoedingen van de commissiele den zijn en in hoeverre de eigenaars - in casu de Nederlandse samenle ving zijn gekend in het besluit tot restauratie. Het comité wijst in dit verttend op zijn voorstel aan dr. Van Schendel om de restauratiekosten te bestemmen voor de verdrukte mede mensen in Pakistan. In het laatste nummer van „Het Stadsblad" komt de heer De Bruin ervoor uit dat hij op de fotojacht is geweest. Hij stelt twee weken lang te hebben geprobeerd Boudewijn te ver eeuwigen. Volgens hem is dat niet gelukt. De foto die Mj zijn paginavul- lend artikel werd afgedrukt zou een naamloze medewerker van de heer Chorus zijn. {Volgens Boudewijn is hij het zelf). De heer De Bruin be schuldigt Boudewijn Chorus er van de man te zijn die hem vorig jaar in „Vrij Nederland" als geheim lid van de NSB bestempelde en de auteur te zijn van de verdachtmakingen aan het adres van de heer De Bruin in het studentenblad „Troof" gepubli ceerd, alsmede dat hij de geestelijke vader is van het pamflet tegen „Mi di". De beschuldigingen die tegen hem zijn gedaan met name dat hij NSB'er is geweest noemt de heer De Bruin „smerig en voor honderd procent on waar". Een in Het Stadsblad afgedrukte brief van prins Bernhard, waarin de ze als hoofd van de binnenlandse strijdkrachten de heer De Bruin be dankt voor „de toewijding en de be langrijke diensten ten behoeve van het vaderland betoond" illustreert de reactie van de heer De Bruin. Ook drukt hij de brief af van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie, waarin dr. L. de Jong als directeur van dit instituut stelt dat hem geen enkel gegeven bekend is waaruit men zou kunnen afleiden dat de directeur van „Het Stadsblad" lid geweest zou zijn van de NSB. Van onze automedewerker AMSTERDAM Gremi N.V. te Groningen, importeur van Russische auto's, introduceert nu ook het Joego slavische merk Zastava in ons land. De Zastava's worden evenals de Rus sische Ziguli gebouwd onder licentie van Fiat. Gremi heeft op dit moment drie modellen in het programma: een 750 op basis van de Fiat 600, een 1300 op basis van de oude Fiat 1300 en een 125 PZ, die door de Poolse en Joego slavischelicentiehouders samen ont wikkeld is op basis van de Italiaanse 125, maar dan met 1500 cc motor. Het voornaamste model van Zastava is de 101 op basis van de Fiat 128, maar dan met 5 deuren. Dit model is in april j.U op de autosalon van Belgra do uitgebracht. De Zastavafabriek te Kragujevac bouwt al ruim 10 jaar Fiat-modellen in licentie, evenals dat te Barcelona, Warschau en Togliattigrad in de Sowjetunie gebeurt. DeZastava 750 is het oudste model en heeft een 767 cc motor. De prijs f4788 is ex act dezelfde als die van de Fiat 600 E. De prijs van de Zastava 125 PZ be- Korte jasjes zijn mode en daarom heeft een Engelse fabrikant van re genkleding dankbaar gebruik ge maakt van de zogeheten "jacket- look", die de "raindrups" zeg maar regendruppels van het lijf moeten houden Sonpa (l.) en Jan dragen groene "army" regenpakjes, compleet met distinctieven. Daarnaast nog eens Sonja. Ze draagt nu een terylene-katoenen regenman tel met een afneembare cape, ver sierd met belletjes. Sue (r.) is gehuld in een kort re genjasje met blinde sluiting en bij passende regenpijpen. draagt f 8892, evenveel als de Poolse Fiat 125 P, maar bijna f 1100 goedko per dan de Italiaanse Fiat 125, die meer vermogen en acceleratie biedt. De Italiaanse, Poolse en Spaanse Fiafs worden geïmporteerd door Leo nard Lang N.V. te Amsterdam. De Zastava 101 wordt volgende maand volop in produktie genomen. De eigen Joegoslavische vormgeving van dit type resulteert in een model dat van voren een Fiat 128 is en van achteren een Simca 1100. De Zastava 101 heeft een 1116 cc motor met 55 din. pk vermogen. Het model komt komend jaar maart in Nederland. De Joegoslavische fabriek wil met dit model de produktie opvoeren tot 200.000 auto's in 1973. In 1976 wil de fabriek een half miljoen auto's bou wen. Nederland is het eerste export land voor Zastava. Ky wil in Vietnam blij ven wonen SAIGON De Zuidvietnamese vi ce-president Ngoejen Cao Ky is niet van plan zijn land na het verstrijken van zijn ambtstermijn (op 31 oktober) te verlaten. Hij liet dit gisteren be kend maken naar aanleiding van ge ruchten, dat hij vrijwillig in balling schap zou gaan of op een ambassa- deurspost in het buitenland (wellicht Amerika) zou worden benoemd. „Ik ben hier geboren ik zal hier leven en ook sterven", zo deelde Ky in een verklaring mee. Ky leeft op zeer gespannen voet met de onlangs herkozen president Thieu, die als nieuwe vice-president Tran Van Hoeong krijgt. Ky had zich aanvankelijk kandidaat gesteld voor het presidentschap, maar zich terug getrokken met de beschuldiging, dat Thieu zich aan vérkiezingszwendel had schuldig gemaakt. TEHERAN (AFP) Zeer op zijn hoede en soms duidelijk geïrriteerd heeft de sjah van Perzië gisteren op een perscon ferentie in het Sa'Dabad-paleis aan de rand van Teheran vra gen beantwoord van buiten landse journalisten, die de vie ring van het 2500-jarig bestaan van het Perzische rijk hebben bijgewoond. Ongeveer drie honderd journalis ten waren samengedromd in de zaal waar de sjah in een fauteuil achter een lage tafel zat. Bij het betreden van het paleis werden de verslag gevers door de politie gefouilleerd. Tijdens de persconferentie werd o.a. de vraag gesteld: „Was in Sji- raz en Teheran de inschakeling van zo'n politiemacht nu werkelijk no dig?". „Waarom hebben wij het volk nooit bij de manifestaties gezien"? Geprikkeld antwoordde de sjah: „Het doet er niet toe wat ik hierop zeg. U schrijft toch wat u wilt". En wat later merkte hij op: „Zoals steeds besteedt u alleen aandacht aan de slechte kant van de dingen". BARCELONA Het kon niet uitblijven! Voor het eerst sinds 1962 heeft Nederland Australië verslagen: 10. De accu van het zelf vertrouwen was door het schitterende spel tegen Pakistan een dag eerder zo opgeladen geraakt, dat er tegen Australië eigenlijk weinig mis kon gaan. Het Nederlands elftal speelde klinisch hockey en vol gens een tactisch uitgebalanceerd concept, zodat de Australische vechtjassen geen moment in hurt spel konden komen. Tot de laatste vijf spannende minuten dan, toen Nederland het iets te rustig aan deed en de Australiërs alles uit hun „kast" persten. In Gooiland is gisteren weer de tra ditionele liedjesbeurs gehouden. Op de foto zien we de cabaretgroep „Tekstpierement" met van links naar rechts Sylvia Alberts, Lia Karon, Frank Sanders en zittend de pianist Nico v. d. Linden Jr, die hier de bongo speelt. Coach Ab van Grimbergen had op zijn gemak het Australische spel kunnen analyseren tegen de Japan ners eerder in het toernooi: „Ik had mijn tactiek helemaal afgestemd op rechtshalf Andrew, de beste man van het team. Tot mijn verbazing stond hij niet in de basisopstelling. Hij kwam pas ver in de tweede helft in het veld, toen het in feite al te laat was. Als de beste man bij de tegenstander niet mee doet dan" is dat natuurlijk een meevaller, die bij mij echt geen pa niek veroorzaakt." Nederland speelde volgens dezelf de beproefde succesformule 2-3-5 als tegen Pakistan. Litjens scoorde gisteren na een half uur het beslissende doelpunt, waarmee hij de twee doelpunten van Neder land uit spelsituaties in dit toernooi op zijn naam heeft staan. ZELFZUCHTIG Frans Spits, een dag eerder een briljante aanvaller, en onmisbaar in de „tackle-back", speelde nu te zelf zuchtig. Daarom bleef het bij de ene treffer van Litjens, waardoor de ver diende zege van Nederland nog in ge vaar kwam in de slotfase van het ge vecht. Keeper Jan Willem Buij bracht toen redding bij een hoog schot uit een strafcorner van Glencross, waar bij hij de bal net over de lat tikte. De verdediging van Nederland liet opnieuw een bijzonder goede indruk achter. Nico Spits en Bart Taminiau voelen elkaar voortreffelijk aan. Nico Spits trok vaak mee naar voren, waar hij door zijn ongeëvenaarde techniek de Australiërs een minderwaardig heidscomplex bezorgde. Nederland had pok geleerd van de tactische fout om Pakistan dicht tot de cirkel te laten oprukken, waardoor er drie strafcorners werden benut. Nu stond de linie van vijf ver voor de eigen cirkel en de Australiërs liepen blind in de fuik. DEN HAAG Volgens minister Langman (economische zaken) is het bij een eventueel verdergaande con juncturele neergang niet uitgesloten, dat meerdere ontslagen in de metaal sector zullen vallen. De minister heeft dit medegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Wieldraaijer over de moeilijkheden bij de machinefabriek Tattersall en Holdewordth in Ensche de. Volgens minister Langman is niet gebleken dat deze problemen onver mijdelijk het ontslag van 140 man tot gevolg zullen hebben. In zijn ant woord zegt de minister dat bij meer dere bedrijven, ook in de metaalsec tor, reorganisatiemaatregelen gijn ge troffen, die in een aantal gevallen hebben geleid tot ontslagen. Australië met zijn systeemloos aan doende spel er wordt ongelimiteerd gewisseld van plaats zonder dat dui delijk wordt dat het team daardoor in kracht toeneemt was dan ook kansloos tegen een binnen twee dagen rijp geworden Nederlands elftal. Standen in Barcelona GROEP At Frankrijk—Argentinië l—0; West-Duitóland —Kenia 0—3. India 3 3 0 0 6 4-0 West-Duitsland 3 2 0 1 4 0—4 Frankrijk 4 2 0 2 4 2—S Kenia 3 1 0 2 2 3—3 Argentinië 3 0 0 3 0 1—7 Spanje Pakistan Nederland Australië Japan Spanje—Pakistan 3 2 1 0 S 5—2 4 2 115 11—8 3 1 2 0 4 4—3 3 0 12 1 3—7 3 0 12 1 1—4 BRUSSEL (AP) p-i De Sowjet-UnSe heeft het grootste aantal onderzeeërs, vissersvaartuigen en oceanografische schepen. Zij beschikt bovendien over de meeste deskundigen, die de sche pen van de toekomst moeten ontwer pen Dit blijkt uit gegevens, die gisteren door NAVO-bronnen in Brussel wer den uitgegeven. Daarin wordt onder meer gemeld: De Sowjet-marine heeft onge veer 350 onderzeeërs, waarvan een toenemend aantal kernaandrijving heeft en bewapend is met raketten met kernkoppen; De Sowjet-vloot van oacenogra- fische schepen is groter dan die van alle andere landen samen; De Sowjet-vissersvloot is de grootste ter wereld; De Sowjet-koopvaardijvloot die in grootte de zevende plaats op de wereld-ranglijst inneemt heeft een groter percentage moderne schepen dan welke andere koopvaardijvloot ook. Over de Sowjet-onderzeeërs wordt het volgende gezegd: Er zijn ongeveer 25 onderzeeërs met kernaandrijving, die raketten aan boord hebben en 25 met andere aandrijving. Ieder van deze schepen heeft twee tot zestien ballistische ra ketten aan boord; Er zijn zestig onderzeeërs met zelf- richtende raketten aan boord die met kernkoppen kunnen worden bewa pend. Ongeveer 35 van deze onder zeeërs hebben kernaandrijving; Er zijn meer dan 245 onderzeeërs, die met torpedo's zijn bewapend. BUENOS AIRES De Amerikaanse grootmeester Robert Fischer heeft de 6de matchpartij tegen de Russische oud-wereldkampioen Petrosjan, na 66 zetten, gewonnen. Fischer leidt nu in de 12-partijen omvattende tweekamp met 3^22%. Vandaag heeft Fischer wit in de 7de partij. De match is gewonnen indien een der strijdende 6Ys punt heeft verworven. Hij heeft dan het recht op uitdaging van wereldkampioen Spasski. Die titelmatch zal in het voorjaar 1972 plaats hebben. Toen maandagavond de afgebroken party werd hervat, viel in het San Marlintheater de spanning te snij den. De Russische sekondanten Aver- bach en Suetin enerzyds en de Ame rikaanse experts R. Bvrne en Evans anderzüds volgden met grote span ning de verrichtingen op het podium. Het stond uiteraard vast. dat we derzijds uitvoerig is geanalyseerd, spoedig bleek, dat het Russische team tot de overtuiging was gekomen, dat op een gegeven ogenblik de passieve verdediging moest worden opgegeven voor een tamelijk va banque spal. Natuurlijk bleken de Amerikanen ook te hebben ontdekt op welke wijze de zwarte stukken via vrij weinig vel den de witte veste verwoestend zou den kunnen binnendringen. Ofschoon er na de hervatting nog 25 zetten zijn gedaan, heeft het totale verloop (achteraf) in feite weinig ver rassingen opgeleverd. Met nadruk dient te worden gezegd, dat Fischer het eindspel feilloos en technisch- gestroomlijnd heeft behandeld. Wit: Petrosjan Zwart: Fischer Zuckertortopening. 1. Pgl-f3 C7-C5; 2. b2-b3 d7-d5: 3. Lcl-b2 fï-t6: 4. C2-C4 d5-d4: 5. d2-d3 e7-e5; 6. e2-e3 Pg3-e7; 7. Lfl-e2 Pe7-c6; 8. Pbl-d2 Lf8-e7; 0. o-o 0-0; 10. e3-e4 a7-a6; 11. Pf3-el b7-b5; 12. Le2-g4 Lc8xg4; 13. Ddlxg4 Dd8-c9; 14. Dg4-e2 Pb8-d7; 15. Pel-c2 Ta8-b8j 16. Tfl-cl Dc8-e8; 17. Lb2-a3 Le7-d6; 18. Pc2-el g7-gö; 19. C4xb5 a6xb5; 20. La3-b2 Pd7-b6; 21. Pel-f3 Tb»-a8: 22. a2-a3 Pc6-a5; 23. De2-dl De8-f7; 24. a3-a4 b5xa4: 25. b3xa4 c5-c4; 26. d3xc4 Pb6xc4; 27. Pd2xc4 Pa5xc4; 28. Ddl- e2 Pc4xb2: 29. De2xb2 Tf8-b8; 30. Db2-a2 Ld6-b4; 31. Da2xI7t Kg8xf7; 32. Tcl-c7t Kf7- eG; 33. g2-g4 Lb4-c3; 34. Tal-a2 Tb8-c8: 33." Tc7xc8 Ta8xc8; 36. a4-a5 Tc8-aB; 37. a5-a6 Ta3- a7:38. Kgl-Il g6-g5: 39. Kfl-e2 Ke6-d6; 40. Ke2-d3 Kd6-c5; 41. Pf3-gl Kc5-b5: 42. Pgl-e2 Lc3-aï: 43. Ta2-b2 schaak Kb5xa6; 44. Tb2-bl Ta7-c745. Tbl-b2 La5-el; 46. f2-£3 Ka6-a5; 47. Tb2-c2 Tc7-b7: 48. Tc2-a2 schaak Ka5-b6; 49. Ta2-b2 schaak Lel-b4; 50. Tb2-a2 Tb7-c7: 51. Ta2-al Tc7-c8; 52. Tal-a7 Lb4-a5! 53. Ta7-d7 La5-b6: 54. Td7-d5 schaak Lb6-c5; 55. Pe2-cl Kb5-a4: 56. Td5-d7 Lc5-b4; 57. Pcl-e2 Ka4-b3; 58. Td7-b7 Tc8-a3; 59. Tb7xh7: TaR-al «dreigt mat op dl): 60. Pe2xd4 schaak e5xd4; 61. Kd3xd4 Tal-dl schaak: 62. Kd4-e3 Lb4-c5 schaak: 63. Ke3-e2 Tdl-hl; 64. h2-h4 Kb3-c4; 65. h4-hS Thl-h2 schaak: 66. Ke2-el Kc4-d3 wit geelt het op. BOEKAREST In 515 van de 810 minuten competitie-voetbal heeft Lex Schoenmaker (24) 8 doelpunten gemaakt, in 180 mi nuten Europees bekervoetbal 3. Niet alleen daarom is hij dit sei zoen een van Nederlands meest- besproken voetballers. Schoen maker ging in juni van ADO naar Feijenoord en dat was een van de weinige spectaculaire transfers van het voorbije sei zoen. Schoenmaker kreeg verrassend ge noeg geen vaste plaats in Feijenoords topclf. maar bewees als zeldzame productieve schutter Feijenoord cn zichzelf grote diensten. Schoenmaker werd voor de eerste keer in een ver tegenwoordigend elftal gekozen en maakte met Jong Oranje tegen Israël een goede indruk .Schoenmaker werd niet gekozen voor Jong Oranje dat nadien tegen de DDR speelde, toen zijn trainer. Ernst Happel, dat de bondscoach Fadrhonc afraadde, om dat Schoenmaker door zijn huwelijk (6 oktober) niet optimaal zou kunnen presteren. En zaterdag, toen Feijenoord tegen Telstar de generale speelde voor het duel tegen Dynamo Boekarest was Lex Schoenmaker opnieuw voer voor de voetbalwereld, omdat hij nogal verrassend op de reservebank zat, terwijl Posthumus en Maiwald wél een hele wedstrijd speelden. Terugkijkend op die onvoorstelbare woelige periode van enkele maanden zegt Lex Schoenmaker: „Als ik te rugkijk geloof ik dat het inderdaad allemaal een beetje snel is gegaan. Nu alles achter de rug is, en ik wat tot rust ben, voel ik me in staat om als het ware weer opnieuw te begin ner.". Het vreemdst is wel de relatie tus sen Happel en Schoenmaker. Bij ADO heeft Happel er nooit een ge heim van gemaakt, dat Schoenmaker een van zijn favoriete voetballers was. Schoenmaker zelf had een half seizoen nodig om te „bekomen" van de trainerswisseling bij ADO, voor hij onder Vaclav Jezek weer tot pres taties van niveau kwam. Het is dan ook een publiek geheim, dat Happel een van de warmste voorstanders was var. Schoenmakers komst naar Feijenoord. Wie meent, dat daarmee Schoen makers bedje bij Feijenoord gespreid zou zijn, vergist zich lelijk. Schoen maker heeft eerder een zacht karak ter en is, vooral in het milieu van de Fetienoord-sterren, bereid zich naar véél te schikken. Dat zint Happel eigenlijk niet. Hij heeft zich in de afgelopen maanden beijverd Schoenmaker van een wat amateuristisch ingestelde voetballer (Schoenmaker: „Al bij ADO noemde hij me altijd een „amateurtje", omdat mijn prestaties niet constant waren") tot een werkelijke prof te maken. Schoenmaker moet mentaal minder kwetsbaar worden. In dat kader paste een aantal sanc ties van Happel wonderwel. Vandaar, dat Happel Schoenmaker kort heeft gehouden. Sotns stelde hij hem niet op, soms liet hij hem even „ruiken". iHappel zag met lede ogen, dat de pu bliciteitsmedia de afgelopen maanden beslag legden op de succesvolle Schoenmaker. In ieder geval: Happel is streng ten aanzien van Schoenmaer, die zelf zegt: „Als ze denken dat ik het lieve lingetje van Happel ben is dat juist niet zo. Een trainer kan het zich so wieso al niet permitteren er lievelin getjes op na te houden. Sinds hij bij Feijenoord werkt is Happel in het al gemeen strenger geworden en zeker voor mij. Wie dat niet geooft kijkt maar naar het reservebankje in de wedstrijd tegen Telstar. Want daar zat ik toch?" Happel, het is bekend, is een mees ter in het op de juiste wijze prikke len van zijn spelers. Hij heeft dat in de afgelopen twee en een half jaar bij Feijenoord voortdurend bewezen, bij voorbeeld in de gevallen van Van Hanegem, Wery, Hasil en Moulijn. En het is mogelijk, dat 'Happel ook Schoenmaker provoceert tot een of meer topprestaties. Bijvoorbeeld in de eerste wedstrijd tegen Dynamo, morgen. Schoenma ker: „Ik ben geloof ik wel iemand, die op te peppen is. 'Jezek heeft dat vorig seizoen ook 'ns gedaan. Hij haalde me er in een bepaalde wed strijd voortijdig uit en de week erop tegen Telstar, speelde ik erg goed. In ieder geval heb ik me zaterdag wel zitten verbijten". Het voortdurende gepraat over zijn huwelijk heeft Schoenmaker met na me dwars gezeten: „Ik wist zelf ook wel dat het best mogelijk was dat ik een lichte inzinking kon krijgen. Het gaat allemaal iets minder gemakke lijk. Ook op trainingen draai ik stroef. Happel heeft me in de wed strijd tegen Utrecht verweten, dat ik niet genoeg zou hebben bewogen. Misschien is dat wel zo, maar aan de andere kant: als je één wedstrijd slecht speelt hoef je toch niet meteen je plaats kwijt te zijn". Schoenmaker zelf voelde wel aan komen, dat hij ook tegen Telstar niet zou meespelen, ondanks de omstan digheid dat Coen Moulijn ook niet be schikbaar was: „Ik merkte het aan de trainingen worige week. Als de vaste eerste elftal spelers trainden hoefde ik niet te trainen, en ik trainde op de momenten dat de anderen vrij wa ren." „Maar goed: op dc trainingen pro beer je allernaar weer in vorm te ko men. Bij Feijenoord is het zo, dat je dat allemaal alleen moet doen. Ik kan goed opschieten met de andere spe lers, maar bij ons gaan de profs er van uit, dat je zoveel mentaliteit moet hebben, dat je zelf terug knokt.! Die instelling maakt je wel sterk. In de wedstrijd kunnen ze je dan wel helpen." Ondanks de razendsnelle opeenvol ging van gebeurtenissen in enkele maanden tijd is Schoenmaker niet veranderd. Hij is nog altijd een wat schuchtere voetballer, die niet gauw zal opscheppen over de doelpunten die hij bij Feijenoord heeft gemaakt. „Ik heb bijvoorbeeld nooitgepro beerd", zo weet Schoenmaker, om Kindvall te doen vergeten. Dat zou niet eens kunnen, want die man is zowat een legende geworden. Ik heb steeds geprobeerd m'n eigen spel te spelen. En als het dan niet altijd even tof gaat, zoals nu, dan knokten we weer even hard om de vorm terug te krijgen". De kansen dat Schoenmaker in Boekarest, waar Happel^mjwel zeker met twee spitsen zal gaan spelen, te gen Dynamo in aktie zal komen acht Schoenmaker fifty-fifty, terwijl Van Hanegem (een van de spelers, die Schoenmaker voortdurend stimuleert) na Telstar meende, dat Schoenmaker niet zou spelen. Schoenmaker: „Als Happel me op zou'stellen, ging ik er voor honderd procent in. En als ik morgen niet speel, dan komen er de komende we ken wel meer toppers."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11