Ook industrieën achtten situatie onaanvaardbaar Eind oktober overdracht van passagiersschip Bouw van goedkope woningen dreigt in de knel te komen Vakonderwijs voor binnenvaart wordt steeds belangrijker jHoge straffen lie i geëist voor ei malversaties T g bij de Spar 9fe KOF vaart goede koers fl femina "V^ahoy' Den Haag heeft bibliotheek- en documentatie- academie Beste ploegers van Nederland Luchtverontreiniging in Rijnmond Cunard Adventurer Nieuwe schepen Shell Tankers P lattelandsvrouwen betuigen adhesie aan Stimezo Tipgever blijkt voor politie niet te vinden Vliesretour A'dam- Parijs goedkoper 5 VRIJDAG 15 OKTOBER 1971 s. ster j I ROTTERDAM De officier lf£( van justitie bij de rechtbank in I Rotterdam, mr. W. D. Meeter, heeft donderdag straffen van ƒ200,boete, tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie e ii maanden voorwaardelijk geëist e 1 tegen zeven mannen, die allen int 7 betrokken zijn geweest bij een jer.l fraude ten nadele van het groot winkelbedrijf „Spar". Vier verdachten stonden terecht omdat ze als magazijnbediende bij het Rotterdamse grosisiersbedrijf dat de diverse Spar-winkels bevoorraad de, kruidenierswaren hadden ver duisterd en klandestien hadden ver kocht aan Spar-kruideniers. In totaal verduisterden ze voor 60.000 aan ar tikelen. De drie andere verdachten waren winkeliers, die de goederen hadden 0 geheeld Een van de winkeliers, de 31-jarige W.M. was uit eigen bewe ging met zijn aandeel in de fraude ibel gestopt, voordat de politie er achter kwam. Tegen hem eiste de officier van justitie 200 boete. Tegen beide andere winkeliers, de i-jarige W.K. en de 29-jarige W.S. uit Schiedam eiste de officier respec tievelijk vier maanden celstraf, waar van de helft voorwaardelijk en acht weken celstraf, waarvan eveneens de helft voorwaardelijk, beiden met twee jaar proeftijd. De veertigjarige terreinknecht G.H. uit Zoetermeer hoorde acht maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd tegen zich eisen. Hij werd door de officier gezien als de initiatiefnemer van de caif malversaties. Tegen de twintigjarige tuindersbe- diende C.R. uit Dordrecht werden straffen geëist van zes maanden, 'art waarvan de helft voorwaardelijk met 3tt{l twee jaar proeftijd. De 43-jarige tteifchauffeur A.S. uit Rotterdam hoorde teven maanden, waarvan, drie man den voorwaardelijk met twee jaar gui proeftijd tegen zich eisen. Volgens de officier had hij het meeste aan de fraude verdiend: ruim "10.000. De winsten van de andere verdachten liepen ook in de duizen den guldens. Uitspraak op 28 oktober, h? DE LIER De gemeente De Lier, qua oppervlakte de klein ste gemeente van het Westland, staat handhaven en bevorderen van de tuinbouw voor evenals enige ontwikkeling van de tuin- bouwverwante industrie. Om de tuinbouw zo min mogelqk te treffen werd in het verleden dan ook besloten om dorpsuitbreiding in zuidelijke richting te zoeken. Na jarenlange strijd met de pro vincie die over deze zaak een andere mening was toegedaan, moest De Lier uiteindelijk het hoofd buigen. Wat dit laatste betreft is de ge meente De Lier er dus niet in ge slaagd de tuinbouw te beschermen. '8, 09,- 98,' ROTTERDAM „Als de wet gever aan de binnenschippers aandacht besteedde, werden zij één adem genoemd met de 49marskramers en kermisreizigers. Waarschijnlijk omdat men met leze bedrijven geen raad wist 54,Fn ze daarom maar bombardeer- le tot de restgroep trekkende ^beroepen". Dat zei mr. W. G. A. ie Meester gistermiddag in de jrote zaal van de Doelen tijdens ijn openingswoord van de bij- ïenkomst van enkele honderden >etrokkenen ter gelegenheid van le vijftigste verjaardag van de tichting Koninklijk Onderwijs ibnds voor de scheepvaart, het :of. In zijn openingswoord haalde hij 99,-tal van gebeurtenissen aan uit het rerleden van de stichting. In het be- 98,- m van deze eeuw werd door een etrekkelijk klein aantal mensen al esproken over vakonderwijs voor de innenvaart. Na de eerste wereldoorlog kreeg dit qq nderwerp meer aandacht. In 1921 'Verd de „Stichting van het Onder- ijsfonds van de Nederlandsche Ver- niging van Gezagvoerders bij de innenvaart" opgericht, en in datzelf- e jaar werd het vakonderwijs wet- elijk geregeld. Sinds het 25-jarig be- taan in 1946 heeft ze de huidige iaam gedragen, de stichting heeft nu ok de zevaartopleiding onder haar loede. M 54, 499 Rat de regering nu meer aandacht an de schippers besteedt bewees de anwezigheid van minister Van Veen lofi "an n,lerwiis en Wetenschappen en 198,tan staatssecretaris Kruisinga van Verkeer en Waterstaat. Ook commis saris van de koningin Klaasesz van iuid-Holland was aanwezig. Minister ran Veen sprak evenals de heer De leestcr over de historie van de stich- 30 Ag: hü wenste het KOF veel geluk 1 n zei ervan overtuigd te zijn dat het *n goede koers vaart. 179 Onmogelijk Na de minister kwam de heer K. J. an Laack aan het woord, als afge- Sardigde van een hele reeks organi- aties die werkzaam zijn op het ter van de Rijn- en binnenvaart. Hij k nog niet helemaal tevreden er de interesse van de regering, name namens het Centrale Over- Onderwijs Binnenvaart viel hij beleid van de nieuwe regering aan. „Taken afstoten of minder aan dacht geven als ze een duidelijke staatszaak zijn, dat is geen bezuini gen. Speciaal de internaten bevinden zich in een hopeloze financiële situa tie; door u wwillekeurige, onheilzame en onuitvoerbare maatregel zijn we in een onmogelijke situatie gekomen". De heer Van'Laack vroeg zich af of de regering de tekorten alsnog zou aanvullen of er rekening mee zou houden bij volgende subsidies. Ten slotte overhandigde hij aan voorzitter De Meester eenenveertig honderd gulden ten bate van recrea tiemateriaal voor de internaten. Na mens personeel en examinatoren bood de heer L. J. Klootwijk voor het kan toor van de voorzitter („Helaas nog een huurhuis") een aquarel en een wandkleed aan. Dat kantoor zal er als nieuw gaan uitzien, want de heer A. Aartsen bood vervolgens nog een schilderij aan. Als vertegenwoordiger van de oud-leerlingen uitte ook hij zijn dank en vreugde, om ten slotte ook nog een televisietoestel voor één van de instructieschepen aan te bie den. Evenals aan het begin van de bij eenkomst zongen vijftig leerlingen een deel van het feestlied „Het Gou den Kofschip 1971". Als laatste sprak opnieuw de heer De Meester. Hij ver telde over de groei van de Rijn- en binnenvaart, en over de neergaande lijn in het leerlingenaantal van de vakopleiding. Hij weet dat laatste aan de gebrekkige voorlichting over het beroep en aan de relatief hoge lonen voor ongeschoolden. Bij hen die belangstelling hebben voor het vak, wordt de interesse in de opleiding kleiner. De voorzitter van de stichting meende dat de vakopleiding juist nu steeds belangrijker wordt. Hij wees op de toename van het vrachtge wicht, op de toename van de vaar- snelheid, op die van de drukte op het water en op die van het gevarenrisi- co, op die van de drukte op het water en op die van het gevarenrisico van vele ladingen. „De vakopleiding staat in het teken van de veiligheid van de vaart. Al jaren pleiten wij voor een verplicht schippersdiploma". VOORLICHTING op de Femina. Over gezond eten. een andere baan. de vakbeweging en nog veel meer. Wel gebruikt men andere maatrege len ten gunste van de tuinbouw. On der meer is in samenwerking met Schipluiden en Maasland een tuin- bouwstructuurplan opgesteld waarin gronden voor tuinbouw worden gere serveerd. Als gevolg van de tegen werpingen van de provincie is de ge meente de dorpsuitbreiding in noor delijke richting gaan zoeken, hoewel men het liever in zuidelijke richting had gedaan, aan de overzijde van de provinciale weg. Bij uitbreiding in noordelijke richting, bestemmings plannen Bleijenburg en Noorderlee, is de gemeente voor het probleem van dure (tuinbouw)gronden komen te staan. Om woningwetwoningen te kunnen bouwen werden de hoge grondkosten afgewenteld op de pre mie- en vrije sectorwoningen. Deze werden daardoor zo duur, dat maar weinig inwoners van De Lier zo'n huis wilden of konden kopen. Voorts is uit het onderzoek gebleken dat het in De Lier nogal eens aan een plan matig woningbouwbeleid heeft ont broken. Een voorbeeld daarvan is dat men enkele jaren geleden praktisch geen onteigeningsprocedure toepaste. Als een tuinder in Noorderlee zijn bedrijf niet wilde verkopen dan probeerde men in Blijenburg te 'bouwen en om gekeerd. De noodzaak van een planmatig be leid wordt door het gemeentebestuur nu wel onderkend. Om het wonen in De Lier te veraangenamen gebruikt het gemeentebestuur verschillende middelen, onder meer het zoveel mo gelijk voorkomen van hoogbouw, kin derspeelplaatsen, groen, landschaps- aankleding en het tegengaan van mi lieuverontreiniging. De Lier voert een grotendeels passief beleid in het on derwijs. Een onderwijscommissie wordt bijvoorbeeld niet gewenst geacht. Wel is het streven om de scholen zoveel mogelijk te concentre ren om van gymnastieklokalen en dergelijke een gezamenlijk gebruik te kunnen maken. De gemeente zou voorts een schoolinstructiebad willen bouwen. De sportraad, die was inge steld met de bedoeling om het college over sportzaken te adviseren, is „uit gegroeid" tot een klachtenbureau. Voorts is in De Lier geen spectaculai re groei van het winkelbestand te verwachten. De meeste winkels wil men zoveel mogelijk dicht bij de Hoofdstraat gevestigd zien met een klein wijkwinkelcentrum in Noorder lee. Zoals al eerder vermeld wenst de gemeente De Lier woningen te bou wen voor eigen inwoners maar de dorpsuitbreiding beperkt te houden ten behoeve van de tuinbouw. Dat zijn twee doeleinden die met elkaar in tegenspraak zijn. Het bouwen van verkoopwoningen voor mensen van buiten de gemeente beoordeelt het gemeentebestuur gunstig omdat hier door het draagvlak van de gemeente vergroot wordt. Het gemeentebestuur is deze gang van zaken in de loop der jaren steeds gunstiger gaan waarde ren. Het ziet er zelfs naar uit dat over enige tijd het bouwen van ver koopwoningen primair tot doel heeft het draagvlak te vergroten en dat het bouwen van woningen voor eigen in woners weliswaar als een gunstig ne veneffect wordt beschouwd maar eigenlijk op de tweede plaats komt. De ambtenaren op de secretarie in De Lier nemen ad hoe contact met el kaar op, dat betekent dat ze met el kaar overleg voeren over bepaalde zaken als het zo uitkomt. Er wordt dus geen formele gedragslijn in deze gevolgd in die zin dat duidelijk is vastgelegd hoe de communicatie bin nen het gemeentehuis moet verlopen. Wel zijn er regelmatig contactbijeen komsten van met name afdelingschefs en hoofden van dienst. De vergade ringen van het college van burgemee ster en wethouders worden in de re gel alleen bijgewoond door de direc teur gemeentewerken. De directeur van het GEB heeft verzocht om een maandelijkse stafbespreking om niet te veel informatie te ontberen. De secre taris, afdelingschefs en hoofden van dienst komen met initiatieven en sug gesties over beleidszaken. Wat betreft de besluitvorming neemt dc burgemeester een belangrij-" ke plaats in met een wat mindere inbreng van de wethouders. Dc raadsleden blijken niet altijd inten sief aan het bepalen van het beleid te kunnen meewerken als gevolg van de omvang en de ingewikkeldheid van de taken die de gemeente heeft en door de geringe tijd die ze hebben. De secretaris kan in De Lier wél het Nieuwbouw in Noorderlee, het bestemmingsplan waar het gemeente bestuur met tegenzin jdorpsuitbrei- ding tot stand brengt. beleid medebepalen. Het rijk kan in vloed op het gemeentelijk beleid uit oefenen via de centrale financiering en dc woningbouw, de provincie op het gebied van de ruimelijke orde ning. Beide hogere overheden kunnen een slagvaardig beleid van het ge meentebestuur belemmeren. De Lier heeft onder meer kritiek op de pro vinciale planologische dienst. Deze brengt adviezen uit die zo gedetail leerd zijn, dat geen rekening wordt gehouden met de gemeentelijke ver antwoordelijkheid voor het ruimtelijk beleid. DEN HAAG Als enige stad in Zuid-Holland en als vierde in Neder land heeft Den Haag de beschikking gekregen over een bibliotheek- en documentatie academie. De P. A. Tie- le Academie, zoals Je school heet, is gevestigd aan de Paramaribostraat 21. „De bibliotheek- en documentatie academie moet geplaatst worden in de sector van het hoger beroepsonder wijs. Enerzijds te -vergelijken met een HTS, maar anderzijds met het so ciaal-pedagogisch onderwijs. Deze laatste taak is later, wanneer de stu dent geslaagd is en de praktijk in gaat, weer terug te vinden. Hij geeft dan bijvoorbeeld voorlichting aan de men sen in een bibliotheek", aldus drs. H. Sleurink, directeur van de academie. „Maar", zo vervolgde de heer Sleu rink, „voor het zover is, moet hij eerst in het bezit zijn van een diploma, dat officieel assistent-bibliothecaris heet. De opleiding hiertoe bestaat uit een eerste cyclus van twee jaar. Hierbij zijn naast het theoretische gedeelte ook stages in het programma opgeno men. In het tweede jaar kan men zich specialiseren in de richting die men denkt uit te gaan. Na deze twee jaar is het mogelijk om zich verder te spe cialiseren. Dit gebeurt dan in het der de leerjaar of de tweede cyclus". De academie is op 6 september van dit jaar met de lessen gestart. Er hadden zich 71 studenten aangemeld. Vijfentwintig hiervan waren meisjes. „Doordat men in bijvoorbeeld een openbare bibliotheek hoofdzakelijk met vrouwelijke bibliothecaressen in aanraking komt lijkt het een vrou wenberoep. Maar in de bedrijfsbiblio theken blijkt wel het tegendeel. DRONTEN Bij de national ploegwedstrijden in oostelijk Flevo land is donderdag de heer A. Haver- mans uit Zevenvergsche hoek als ves te Ned3rlandse ploeger uit de bus ge komen. Hij won het onderdeel rond gaande ploegen. Tweede werd B. Beijens uit Hogerloon en P. J. Jonge- jan uit Texel eindigde als derde. Bij de tweescharige heen en weer ga nde ploegen werd J. Peetoom uit Swifterbant kampioen van Neder land. M. Engelman uit Poortvliet bleek de beste te zijn bij de eenscha- rige heen en weer-gaande ploegen. In totaal hebben 108 ploegers aan de wedstrijden deelgenomen. VLAARDINGEN Voorlopig valt er nog geen duidelijke verbetering in de luchtverontreiniging, die zich in bepaalde perioden in het Rijnmond gebied voortdoet, te verwachten. Pas over twee of drie jaar zal men in staat zijn met de huidige kennis en techniek de verontreiniging terug te dringen en zal er een duidelijk waar neembare verandering mogelijk zijn. Niet alleen op technisch, maar vooral ook op disciplinair gebied zal er dan nog veel moeten veranderen, want dertig procent van de overlast kan men wijten aan menselijke factoren, zoals nonchalance en gemakzucht. Naast een diepgaand onderzoek naar mogelijke verbeteringen zal eerst een mentaliteitsverandering zo wel 'bij het personeel als bij de werk gevers een eerste vereiste ;zijn. Dit zei donderdagmiddag drs. J. Louwman, voorzitter van de Stichting Europoort/Botlekbelangen, waarin vijftig bedrijven uit dit gebied zijn vertegenwoordigd, op een persconfe rentie over de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. Alhoewel drs. Louwman de situatie zoals deze zich kortgeleden in het Rijnmondgebied voortdeed onaan vaardbaar achtte, voelde hij zich als voorzitter van de Stichting niet ge roepen om een stop tegen de uitbrei ding van enkele vervuilers te laten horen. „Onaanvaardbaar is iets an ders dan ontoelaatbaar". Ook is het ten dele nog onbekend welke meespe lende stoffen tot een onaanvaardbare situatie kunnen leiden". Alhoewel de bedrijven in Rijnmond zich zeker medeverantwoordelijk voelen voor een verbetering van deze situatie, stelt de stichting, dat dit nog niet wil zeggen, dat de bedrijven zich ook schuldig moeten voelen aan hetgeen de industrie voorgeworpen wordt. Het is een complex van factoren, die door niemand voorzien had kun nen worden. Bedrijven De zes werkgroepen met deskundi gen uit elkaar vaak concurerende be drijven, hetgeen uniek is voor de we reld, pleiten op dit moment en voor uitlopend op een duidelijke verbete ring op langere termijn voor een in tensivering van het waarschuwings systeem in Rijnmond. De stichting is van mening, dat het ROTTERDAM Het 17.500 brt. metende passagiersschip m.s. „Cunard Adventurer" dat in aanbouw is bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij N.V., nadert zijn voltooiing. Het geheel voor de cruisevaart ont worpen schip, dat geheel voor rekening van de Cunard Steam ship co., ltd. wordt gebouwd, zal op 29 oktober bij de RDM aan de eigenaars worden overgedragen en dezelfde dag nog naar zijn thuishaven Southampton ver trekken. Voorafgaande aan de overdracht zal de „Cunard Adventurer" de techni sche proeftocht maken, die drie dagen in beslag neemt en vanmorgen is be gonnen. Op zaterdag 28 augustus werd een korte proeftocht gehouden om de voortstuwingsinstallatie te beproeven. De proeven zyn volgens de werf ge slaagd. Tien dekken In mei 1969 ontving de RDM op dracht voor de bouw van de „Cunard Adventurer". Nog in datzelfde jaar werd de kiel gelegd, terwijl op 2 fe bruari 1971 de tewaterlating plaats vond. Het 144 meter lange passagiers schip lelt tien dekken, waarvan er zeven voor de in totaal 740 passagiers toegankelijk zijn. De ..Cunard Adventurer" kan een snelheid ontwikkelen van 24 kno pen. Het schip wordt voortgestuwd door vier dieselmotoren (fabrikaat Stork-Werkspoor diesel) met een to taal vermogen van 28.000 pk en twee assen met verstelbare schroeven. Sinds 1959 is het niet meer voorge komen, dat een Nederlandse werf een passagiersschip van dergelijke afme tingen heeft gebouwd. Na de passa giersschepen „Nieuw Zeeland", „Si mon Bolivart", „Nieuw Amsterdam" en „Rotterdam" is de „Cunard Ad venturer" het vijfde passagiersschip dat de RDM oplevert en tevens het eerste dat voor buitenlandse rekening werd gebouwd. In juni 1970 is door dezelfde op drachtgevers een zusterschip bij de RDM in bestelling gegeven. Dit schip wordt gebouwd door de machinefa briek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam, een dochtermaatschap pij van de RDM. ROTTERDAM De Koninklijke Shell Groep heeft besloten, dat vijf van de mommoettankers, die in het kader van het nieuwbouwprogramma van Shell zullen worden gebouwd onder de vlag van Shell Tankers NV in Rotterdam zullen komen. Door deze uitbreiding zal de Nederlandse rede rij van de Koninklijke Shell Groep 57 schepen omvatten met een totaal draagvermogen van 3.8 mijoen ton. Het gaat hier om vijf schepen van 313000 brt. elk. Vier ervan zullen, zoals bekend, worden gebouwd op de werf van Harland and Wolff Ltd. in Belfast. Zij zullen in de loop van 1974 en 1975 worden opgeleverd. Het vijf de schip wordt op de Verolme werf te Rozenburg gebouwd en zal in 1975 aan de vloot van Shell-Tankers wor den toegevoegd. ARNHEM Bij de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen heeft zich een omwenteling voltrokken. De bond. die gisteren in Arnhem zijn jaarvergadering hield, kondigde aan zich voortaan over de hele linie kri tisch te zullen opstellen tegenover het maatschappijgehcuren. Zo betuigde de voorzitster mevrouw A. I. van den Dool-De Graaff adhesie aan de Stimezo, de organisatie die in Nederland abortusklinieken inricht. Dc plattelandsvrouwen hebben ver der een onderwijsprojekt in India, een initiatief van de Amerikaanse Welthy Fisher, geadopteerd. Als elke t Drs. J. Louwman. sluiten van bedrijven mogelijk moet blijven, maar dat pas in zeer ernstige gevallen tot sluiting mag worden overgegaan. Andere maatregelen, die de stich ting zich voorstelt zijn het treffen van technische verbeteringen, 't uit voeren van scherpere controle op de procesvoering in de bedrijven en het bevorderen van de discipline, die de industrieën in acht moeten nemen. De stichting i^ van plan minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygië ne op de hoogte te houden van de vorderingen bij het verbeteringsplan. De stichting stelt, dat de overhêids- bemoeiingen op het gebied van de strijd tegen de luchtverontreiniging gecoördineerd moeten worden bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne De stichtingsleden verwachten van de overheid, dat zij in bijzondere ge vallen financieel bijspringt. Dit zou moeten gebeuren, wanneer de indus trieën bepaalde maatregelen treffen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De recherche is nu bijna een week op zoek naar de man, die de politie op 7 oktober telefonisch vertelde waar een aantal kunstvoor werpen waren te vinden, afkomstig van inbraken in een flat aan de Van Alkemadelaan in Den Haag (16 sep tember) en een museum in Alkmaar (van 1 tot 2 oktober). Zoals bekend zijn deze kunstvoorwerpen inderdaad op de door deze figuur opgegeven plaats in een in aanleg zijnd plant soen bij het station Mariaihoeve te ruggevonden. De man heeft echter na dit telefoongesprek niets meer van zich laten horen. Het is dan niet uitgesloten dat hij meer van de kunstdiefstallen afweet. Ook heeft hij nog steeds geen contact gezocht met de 73-jarige mevrouw Steunebrink van de Van Alkemade laan om aanspraak te maken op een gedeelte van de 10.000,- die zij uit loofde voor de vinder van haar schil derijen. Van de zeven schilderijen die op 16 september uit de flat van mevrouw Steunebrink zijn gestolen, terwijl zij op vakantie was in Oostenrijk zou de politie er vier hebben teruggevonden na de anonieme tip. Het zijn doeken van Rembrandt, Jan Steen, Meindert Hobbema en Paulus Potter, waarvan de echtheid door deskundigen in twijfel wordt getrokken. O SCHIPHOL Een vliegretour Amsterdam - Parijs gaat op zaterda gen en zondagen 40 procent goedko per worden. Het normale retour kost 248,-. De prijs van het weekendre- lour gaat 148,- bedragen. De biljet ten zullen een geldigheidsduur van een maand hebben. Het tarief gaat 1 november in. De nieuwe tarieven worden door KLM en Air France ingevoerd met toestemming van 'de IATA. Finnair, die vanuit Helsinki elke d ïg een vlucht via Amsterdam naar Parijs uitvoert gaat op zaterdagen ei •'.onda- gen hetzelfde tarief invoeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5