Vliegtuiglawaai geen enorme overlast Haagse b wboos op drees Vier eeuwen tabaksgebruik Cf K* FILMS in Leiden Veilig bij Prentenkabinet ATTENTIE v. d. WATER G. Tesink overleden Christenen van Zoeterwoude in grootgesprek Burgerlijke stand van Leiden MN HET VOORJAAR van was voor het Prentenkabinet 1 terfc'de universiteit van bijzondere lemepfcenis. De collectie Geschiede- van de Fotografie", begonnen 1953, werd verrijkt met de ver ding van de heer M. Muller d uit sis. Deze man had, naast vele i een ere interessen, de fotografie als i dit amelobject gekozen. Het is in- v bé iwekkend wat hij in de loop der 1 dii zowel in binnen- als in bui- igeni and bijeenbracht. e heer Muller Massis 72 jaar, oren uit «en bekend Amster- s advocatengeslacht, was altijd reislustige schaap" in de fa- e. Al vroeg begon hij te reizen r alle uithoeken van Europa en 'amelde alles wat op zijn weg im. Hij heeft bijvoorbeeld niet en fotomateriaal maar ook hand- liorgels en porselein verzameld, gave is volgens de heer Noord- Vrljdag 15 oktober rer Gehoorzaal. 8 uur: afd. Lelden V (Reis). Zwitserlandavond m.m.v. Avanti's Jong en Jolig. Tehuis Oude Singel. 8 uur: Het lisatiekruis', schietavond. eatief Sentrum. Breestraat 66. 21 optreden popgroep ..Over There" Zaterdag 16 oktober •piningskerk, 11 uur: bijeenkomst t.g.v. "arig bestaan Cathryn Maartensdoch- lof Pasteurstraat, ie: St. Agathakerk. 8.15 uur: Orgel- Bollenstreek. orgelconcert Albert de Werken van Spaanse meesters, uit mse school en improvisatie. I-theater. Levendaal 150, 2 en 3.30 LJA. jeugdtoncelvoorstelling Robins door theatergezelschap Wim Zo- GO' rai -oor LK-ti Die i en disci rordi ®taltft Seist ons ristul" ensi 3 ki Rt >p:( ;ren, el ijkt issie i hal De veel Ook len. nl. Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur: Blij- 'Hartenvrouw'. met Ton Lensink, Habraken en Maxim Hamel, stestraat 40. 8.30 uur n.m: micro- r. chr. toneelgroeu ..Imperium", ire van ..Grimm-igheden" (toneel, dans, cabaret). Jglandse Huys, Moriaansteeg: oecu- ische dag. georganiseerd door espe- iten. Opening 10.30 uur. Twee lezin- Fluitmuzlek en diavertoning. Kerk- 3 uur in de Hooglandse kerk, S. as. H. J. van Achterberg, met vle- H. Avondmaal. Prediking mevrouw •mans (ouderlinge). eatief Sentrfim, Breestraat, 12 uur: *n Rolling stones. Zondag 17 oktober -theater Levendaal. 2.30 uur: pop- :1 'De barones van Hollewier tot waai, eatief Sentrum, Breestraat. 21 uur: :ter „Baas boven baas". FILMS fcO: .Wat zien ik", 18 jr.. 2.30, 7 en JJ- zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 u. UDIO: ..Satyricon', 18 Jr.. 2 30, 7 1.15 u., zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. IXOR: „Paniek in Grand Restau- a.l„ met Louis de Funès, 2.30, 7 IpjllS u.. zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 U. 10 (ME RA: „Death in Venice", 18 Jr., ,n 7 en 9.15 u., zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 ijZ aterdag- en woensdagmiddag om 2.30 n zo-middag om 2 en 4.15 u.: „Wln- u keert terug", a.l.; nachtvoorst. :rl imwell", 18 jr. 'et UANON: „Blue Movie", 18 Jr., 2.30, 9.15 u„ zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Liefde in termijnen", 18 jr.. 2.30, 9.15 u., nachtvoorst. „Zuster op 18 Jr.. 23.30 u. Apotheken >otheek Van Driesum. Lange Mare tel. 20406. De apotheken Voorscho en Leiderdorp hebben ook dienst. Dokte rsdlenst Parkeergelegenheid heeft U bij ons op één minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr.. (Ir. Driessenstraat), Oude Vest en Langegracht (Lichtfa brieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste -merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeli ger", geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, verzilverde geschenkartike len, briljant De beste merken, de ruimste keuze Juwelier - Horloger HAARLEMMERSTRAAT 181 cumentatie (eerste en tweede we reldoorlog. Korea), de bezettings jaren in België en Nederland, de Duitse concentratiekampen, ver keer, Nederlandse steden, gedenk en reisboeken, uniformen, grote branden en de daarbij aanwezige autoriteiten. Verder foto's op glas, porcelein e.d., naar schatting 250 oude camera's, waaronder bijzonde re exemplaren (stereo-camera's, de tective-camera's), 30 stereo kijkkas- tert, circa 60 handkijkers, duizenden stereofoto's over allerlei onderwer pen, donkere-kamer-apparatuurob jectieven, lichtmeters en fotolam pen en een fotografische bibliotheek bestaande uit naar schatting 400 boeken en vele tijdschriften. Dezer dagen is de grote collectie officieel aan het Prentenkabinet aangeboden. Een gedeelte van de goederen is tot het eind van de maand te zien in het Prentenkabi net aan de Langebrug 75. hof, medewerker van het Prenten kabinet, „dingen te herkennen die in de loop van de geschiedenis tus sen wal en schip terecht zouden komen en ze te bewaren". Dank zij zijn beroep (hij was boekhandelaar en stond met zijn handel naast het Leidse Plein-theater) kwam hij re gelmatig met opkopers en Water- loo-Plein-handelaren in contact van wie hij veel heeft overgenomen. Maar de meeste waardevolle arti kelen heeft hij op zijn eigen buiten landse reizen verzameld. Muller Massis woonde vroeger aan de Jacob van Lennepkade en is vorig jaar in Baarn gaan wonen. Lange tijd stond niet vast wat er met deze verzameling zou ge-beuren, totdat Muller Massis besloot alles reeds in zijn leven aan het Prenten kabinet te schenken. Hiermee is één van de weinige grote verzamelingen die op dit ge bied in ons land bestaan officieel aan de collecties van het Prenten kabinet toegevoegd. Teneinde inzicht te krijgen in de aard en omvang, werd onder leiding van de hoogleraar-directeur prof. dr. H. van de Waal de collectie (totaal ca drie ton aan gewicht) voorlopig gesorteerd en onderge bracht in de inmiddels gereedgeko men behuizing aan de Lange brug. Een globale opsomming van de schenking geeft een indruk van de veelzijdigheid en de omvang ervan: 62 daguerreotypen, 52 amphitypiën, waaronder vele in originele lijsten of étuis, 100 ferrotypiën, 10 calo- typiën, circa 500 albums voor visite- en kabinetportretten, waaxvan 350 met foto's, 250 albums met familie portretten, reisfoto's stadsgezichten e.d., 30 albums met foto's uit vrij wel alle landen van de wereld; waaronder veel uit het voormalige Ned. Oost-Indië, naar schatting 20.000 losse foto's over de meest uiteenlopende onderwerpen; ons Koninklijk Huis, buitenlandse vor stelijke personen, bruidsfoto's, re gionale klederdrachten, oorlogsdo- LEIDEN Vandaag had in .alle stille de begrafenis plaats van de woensdag na een operatie overleden heer G. Tesink (59), directeur van het verpleeghuis Solglytt, dat hij samen met zijn vrouw sinds 1947 dreef. De heer Tesink was vroeger onderoffi cier-verpleger bij de Koninklijke Marine en in die hoedanigheid maak te hij onder Karei Doorman de slag op de Javazee mee. Zijn leven bij de Marine zal er niet vreemd aan zijn geweest, dat de verpleegden van Sol glytt al jaren in de herfst een tien daagse boottocht naar Duitsland ma ken. De voor deze maand vastgestel de vaartocht (van 19 tot 29 oktober) gaat gewoon door. ZOETERWOUDE Met bijna 400 deelnemers (de oudste 78 en de jongste 14 jaar) heeft het pastorale plan „Toerusting" gisteravond een indrukwekkende start gekregen. Het thema van de eerste van de zes avonden die op het programma staan was: „Bevrijdend geloven". De deelnemers hadden de ge spreksstof op papier thuis ontvangen. Eén van hen richtte naar aanleiding hiervan een aantal vragen aan de pastores. De antwoorden hierop vormden een uitgangspunt voor de groepsgesprekken die aan 40 tafels werden gevoerd. De beschikbare tijd bleek nauwelijks toereikend. Enkele vragen waren: Is vergeven gelijk aan vergeten?; Vindt u de be vrijding die Christus gebracht heeft een feest?; Waarom is de biecht uit de belangstelling verdwenen?; Voelt u zich door de vernieuwingen van de laatste tijd bevestigd of onzeker ge maakt?; Acht u zoekend geloven in strijd met het echte geloven? Van de zijde van de pastores werd opgemerkt dat de problemen in de Kerk niet op zichzelf staan. De gehe le maatschappij is in een stroomver snelling geraakt. De cyclus wordt op 18 november voortgezet, dan met prof. Berkhof. Huizen worden Avinkels of banken LEIDEN Het Leidse PAK is niet gelukkig met de woonhuizen in de Burgemeesters- .en Professorenwijk, die kort geleden in winkels of ban ken zijn veranderd en daarmee aan de woonbestemming onttrokken. PvdA-raadslid Van Aken kondigde gisteren op een wijkhearing van het PAK aan, vragen te zullen stellen over deze aangelegenheid. Veel klachten werden op de hea ring geuit over de straatverlichting. Het PAK zal het opnemen voor de volkstuinders van het complex „Roomburg", die nu een tijdelijk ter rein hebben in het toekomstige Vliet- park bij de Europaweg. LEIDEN Geboren: Son ja. dv F van Luinen en C Bijl; Comelis. zv P Varkevisser en A H van der Plas; Sabrina E, dv C J M van der Meer en J Kaapaan; Barendina E. dv J van Vliet en E Rijsbergen; Eveline, dv G J Prins en G M Klinkenberg: Monique, dv A J M Lepelaar en A Noordervliet; Renée N, dv E Wal- sarie Wolff en H van Ligten; Yvon ne M, dv B J Verver en C A Ede- laar. Getrouwd W van Duivenbode en H Hillebrand; J A J M Schepman en R H Peters; J P M van Velzen en M W van Maren; A P M Henket en J L M G Hoornweg; J Henzen en L G Kok; P J van Aken en A M Poptie; H Ligtvoet en H Disse- veld; H G de Jonge en R M van der Kaaij. PROMOTIES LEIDEN De heer K F Gille fe Bloemendaal is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren op het proefschrift „Wilhelm Meister im Urteil der Zeitgenossen" Promotor was prof. dr. K R Mandelkow. De heer H Hulsman te Lelden is ge promoveerd tot doctor ln de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „The viscomagne- tic effect". De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. J J M Beenakker. De heer J A B A F Bonnet te Delft is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen op het proefschrift „Veranderingen in de gisting en ademhaling tijdens de groei van gisten (fermentation and respi ration of yets in relation to growth". Promotor was prof. dr. T O Wieken. LEIDEN De expositie TabaJcorama („400 jaar tabakshistoriedie tot 28 november in De La kenhal is te bezichtigen en die de acteur Bas ten Batenburg gisteravond officieel opende met een monoloog van Anton Tsjechow „Over de schade lijkheid van tabak" is zowel voor rokers als voor niet-rokers interessant. Niet de tabak als zodanig staat centraal op deze expositie maar het gebruir ervan en aangezien dat gebruik om voorwerpen vroeg, wordt de bezoeker onder meer geconfron teerd met een veelheid van uitingen op het ge bied van ambacht en kunst. Wat de tabak zelf betreft: in de zestiende eeuw zag men deze als een wonderkruid voor de gene zing van wonden en inwendige ziekten. Ook werd tabaksrook gebruikt bij pogingen om de levens geesten bij schijndode drenkelingen op te wek ken. De opkomst van de pijp ging gepaard met een boeiende tabaksdozencultus, terwijl de ontwikke ling van de pijp zelf al interessant genoeg is om er kennis van te nemen. Niemand kan daar in bloemrijker taal over pra ten dan de samensteller van de expositie, conser vator G. A. Brongers van Niemeyers Tabaksmu seum. Over de stenen witte pijp zegt hij bijvoor beeld: „sneeuwwit en rank als een zwanenhals". En over het tegen het eind van de 17e eeuw in zwang komende snuiven van verpulverde tabak: Dat prikkelde de slijmviezen, men ging niezen en dat verluchtte het gemoed". Overigens bleek later wel, dat het snuiven min der gezond was dan werd gedacht, maar in elk geval hield de cultuurhistoricus er een mooie collectie snuifdozen en snuifraspen aan over. Een centrale plaats tussen de in vitrines opge stelde voorwerpen en geschriften neemt de uit het begin van de negentiende eeuw daterende ta bakswinkel „De Leidse Waag" in met zijn origi nele Delftse tabakspotten. LEIDERDORP Heeft het voor een zangvereniging nog wel zin, is het in 1971 nog de moeite waard, een 75-jarig jubileum te vieren? De te genwoordige zangers weten toch van het eerste uur niets af. Zo'n vereniging beleefde hoogtepunten of bestond praktisch niet meer. De naam bleef. Ik jnoest aan dit alles, denken bij het 75-jarig jijbileum. van de chr. ge- itiengde zangvereniging Excelsior te Leiderdorp, waarvan ik persoon lijk het, werken en streven, de suc cessen, maar ook de moeilijkheden ruim twintig jaar heb kunnen waarnemen. Daarom kon ik de vraag: „heeft het nog wel zin, is het de moeite waard?" niet met „nee" beantwoorden. Excelsior ontstond, net als zoveel an dere muziek- en zangverenigingen in een tijd, dat de dorpen nog be sloten gemeenschappen en dus de uitvoeringen heel welkome „uitjes" waren. Sedertdien is bijna alles rond die koren veranderd. Ze moesten zich, zo goed ze konden, aanpassen of anders verdwijnen. Deze aanpassing aan totaal andere omstandigheden was ook voor Ex celsior een zware opgave. Dat de vereniging, ondanks alles, de vijf en zeventig heeft gehaald, niet vol slagen uitgeput, maar ln redelijk goede conditie is en zelfs weer toe komstplannen kan maken, bewijst, dat een feestelijk herdenken de moeite waard is. Excelsior begon in 1896; de oprichter, W. van Giessen, werd tevens de eerste dirigent Sociaal dacht men toen nog in kasten. Het lagere volk: werklieden, dienstboden en andere sloofjes kwamen aan zoiets cultureels als een zangvereniging niet te pas, Men vertelt, dat een eenvoudig zeeuws meisje met haar mooie stem een bres in de muur om die (midden-) standsburcht heeft ge slagen. Nadien kon iedereen mee doen, als je maar stem en toewij ding had. Met een kleine onderbreking in 1914 en een langere tijdens de Tweede Wereldoorlog deed de vereniging haar naam („steeds hoger") alle eer aan. In 1926 telde het koor zeven tig leden en de prestaties groeiden evenredig. Het dorpskoor trok in die tijd nog veel publiek. Hierna volgde echter een scherpe da ling; in 1929 waren er nog maar achttien leden over. Het was aan dirigent Kouprie (vanaf 1929) te danken, dat het vertrou wen werd hersteld en een nieuwe ledentoeloop inzette. Met z'n zesti gen en een grote mate van ijver, studiezin en enthousiasme durfde Excelsior weer concoursen aan. Na de oorlog bedankte dirigent Kou prie. De heren Ten Hooven en Ha- negraaf werden zijn .kortstondige" opvolgers. Men probeerde daarna de heer Kouprie te vermurwen te rug te komen. Dit lukte; hij leidde Excelsior met doorgaand succes tot mei 1950. Na Kouprie kwam Hans Boelee. Ook aan hem heeft Excelsior veel te donken. Hij is een bekwaam en muzikaal leider. Het is zeker niet zijn schuld, dat het koor langzaam aan in de zorgen raakte. De tijd veranderde; in korte tijd ontstond er een levenspatroon, dat voor de amateurkoren niet gunstig en soms zelfs funest was. Men mag de televisie zeker niet al leen de schuld geven. Het toene mend heren-zangersgebrek, dat reeds Boelee noopte, zijn koren te combineren, heeft niet of nauwe lijks met dit moderne communica tie-middel te maken. Dan zouden immers ook de dames moeten wegblijven. Zeker is intus sen, dat het tegenwoordige publiek in overgrote meerderheid nog wel belangstelling heeft voor door orgel of orkest begeleide populaire zang, maar bijna niet meer voor de alou de a cappella-zangcultuur. Boelee maakte een succesvol gebruik van die voorkeur. Zijn massa-zang uitvoeringen van koralen en En gelse hymns bijvoorbeeld, werden door zeer velen hoog gewaardeerd. In 1968 nam Boelee afscheid, om dat hij cantor-organist in Drieber gen was geworden. Na een moeilijke overgangsperiode is Excelsior onder leiding van Bas Siereveld tot twee-en-vijftig leden uitgegroeid. Ook het kinderkoor met vijfenzeventig floreert. Dit heeft zich in de ongelooflijk korte tijd van twee jaar voltrokken. Maar nu is dan ook de oude geest weer ontwaakt. De toekomst ziet er voor de vijf-en-zeventigjarige rooskleuriger uit. Dat Excelsior ook de grote opgaven weer aandurft, hoopt het op vrij dag 29 oktober in de Scheppings- kerk te bewijzen met de uitvoering van het meest geliefde werk van het amateurskoren-repertoire: „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Da ja Siereveld (sopraan). Jan Waayer (tenor) en Jan Hulsbos (bas) zijn daarbij de vocale solis ten. Het versterkte kamerorkest en de clavecinist Tijn van Eijk verle nen instrumentale medewerking. Op zaterdag 23 oktober is er in de kapelzaal van de Scheppingskerk gelegenheid Excelsior's bestuur te complimenteren. Johan van Wolfswinkel Academische examens LEIDEN Geslaagden universiteit: doet. ex kunstgeschiedenis: de heer H Reedijk (Eindhoven); kand. ex. Duitse taal- en letterkunde: de heer S van Dok (Rotterdam): kand. ex. Japanse taal en letterkunde: de heer w E Milde (Amsterdam): kand. ex. Japanse taal- en letterkunde: mevr. C M Stee- Leiden, Voorschoten en Wassenaar krijgen 'snuffelpalen' LEIDEN In de vergadering van de Gewestraad, die vrijdag 5 novem ber 's avonds om 8 uur in het stad huis wordt gehouden, komt onder meer de oprichting van „snuffelpa len", officieel S02-meetstations gehe ten, aan de orde. In het gewest zal voorlopig met vier meetstations wor den volstaan, twee in Wassenaar, één in Leiden en één in Voorschoten. De kosten, bij elkaar f26.400 per jaar. zullen worden verdeeld over al de gewest-gemeenten. Het dagelijks bestuur heeft de ge westraad voorgesteld G.S. te verzoe ken nog dit jaar de vier meetstations op te richten. gers Groeneveld (Lelden); doet. ex. ster- rekunde: de hear R M Duin (Leiden); #oct. ex. II gen de dames s H Faber (Lelden). H S Wickel (Leiderdorp), de heren A Th J Bloem (Leiden), A C Broekers (Mlerloo), W J Eenlnk (Voor schoten). P Th M Goddljn (Lelden), J van Hattum (Rijswijk). L H van Hul- steijn (Den Haag), H D M Jansen (Oegst geest), I M Moenander (Amsterdam), P K Noorlander (Amsterdam), G W A M Padberg (Maastricht), J L M van Pelt (Koewacht), C N Roos (Nijmegen), P Scheer (Delft), J Ch Visser (Delft), Ch van Weel (Den Haag). G R Wiemer (Ulvenhout); semi-artsex.: mej. A M C Lindenhoff (Leiden), de heren H P Gnodde (Voorschoten), B R Ponsioen (Leiden). J Stehouwer (Leiderdorp), J G de Vries (Leiden): artsex.: de dames H W van Nes-Achllles (Leiden), H J C Ker- del-Christmann (Voorschoten). K Cra mer (Den Haag), de heren C P de Kraker (Oostburg), H v?n Nes (Leiden). Luchino Visconti volgde in „DEATH IN VENICE" (Camera) het „Tod in Venedig" dat Thomas Mann in 1911 schreef. Hoofdpersoon is de compo nist Von Aschenbach (Dirk Bogar- de) die tijdens een vakantie in Venetië geobsedeerd raakt door een schone Poolse jongeling, zonder dat daarbij homofiele neigingen een rol spelen. Het is een prachtig innerlijk drama van tweestrijd, liefde cn on dergang in het decadente Venetië, waar een cholera-epidemie heetst. Aschenbach streft in een stoel op het strand, nadat hij de jongeling gade geslagen heeft. Fotograaf Pasqvale de Santis schilderde het beeld van Venetië met de rijke, lege gasten in het „Hotel des Bains" erg mooi. Federico's Fellini „SATIRICON" is een geniaal filmportret van een walgelijke wereld. Hij gebruikte fragmenten uit Petronius boeken die de decadente wereld van het oude Rome bekritiseerde. Het realisme wordt niet geschuwd. De film aie in Studio vertoond wordt is ten spiegel van een dolgedraaide bescha ving die door de regisseur met enorm vakmanschap in kaleidosko- pische fragmenten in beeld is ge bracht. Louis de Funès speelt de hoofurol in „LE GRAND RESTAURANTdie Luxor vertoont. Als directeur van een eerste klas restaurant sprngt hij bekwaam om met de meest gefo-tu neerden. Aan de komische situaties kan men veel plezier beleven. „LIEFDE IN TERMIJNEN", een Franse sexfïlm die Rex vertoont, laat niets aan de verbeelding te- wensen over. Lido prolongeert „Wat zienik?" en Trianon „Blue Movie". Ook in Leiden dus succes voor dit tweetal Nederlandse films. Raadsageiida Oegstgeest OEGSTGEEST Donderdagavond 21 oktober om half 8 vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: herbenoeming leden woonruimtecommissie; ontbinding pachtovereenkomst met de heer G. J. Verhoog; aanleg en verbetering par keerplaatsen Buitenlust; reconstruc tie Abtspoelweg; gezondheidszorg laanbomen; toetreding tot gemeen schappelijke regeling regionaal woonwagenkamp; aanbieding begro tingen 1972. LEIDEN De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid krijgt dins dag bezoek van landelijke partij voorzitter André van der Louw. Van der Louw zal op de avond van 19 oktober in zaal Mekel (Hogewoerd 87) om 8 uur spreken over recente politieke ontwikkelingen zoals PAK- vorming, het streven naar een pro gressieve volkspartij, de samenwer king van de linkse partijen in de praktijk enz. De vergadering is openbaar. LEIDEN Rijks voorkeurwonin gen. Onze stad telt ongeveer 400 rijksvoorkeurwoningen, zo hebben B. en W. geantwoord op vragen van het raadslid Kwik. De optie op deze woningen is blijvend en hierop ziet *t ministerie nauwlettend toe. Daar naast beschikt de universiteit nog over 69 exra-contingentwoningen, 29 „pool"-woningen (het „pool"-recht loopt waarschijnijlk in 1973 af) en 140 woningen van de stichting Uni versitaire Woonwijk Boerhaave. VOORSCHOTEN Kolendamp. De heer K. Waasdorp (77) is gister avond dood in zijn huis aangetroffen. Toen hij niet bij het vertrekpunt van een bejaardenreisje verscheen, gingen enige deelnemers in zijn huis, aan de Bijdorpstraat, op onderzoek uit en vonden hem in zijn bed. Hij is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. TERRINES VE LA CHASSE SPÉCIALITÉS VE GIBIER Zondags en feestdagen gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel 33144* LEIDEN Van twee kanten be reikten ons vandaag berichten, die betrekking hebben op het toenemend vliegtuiglawaai boven Leiden en om geving, en wel van de Gewestraad en van Ged. Staten. Het dagelijks bestuur van de Ge westraad stelt voor de minister te verzoeken al het mogelijke te doen de geluidshinder door vliegtuigen in het gebied van het gewest Leiden tot een minimum te beperken. Verder wil dit bestuur, dat de bestuursorga nen van gemeenten en gewest zo vroeg mogelijk worden betrokken in de voorbereidingen van plannen voor: een nieuwe luchthaven, uit breiding van Schiphol met een vijfde baan of beide. Dan hebben G.S. geantwoord op vragen van de statenleden mevrouw Wessel-Tuinstra te Oegstgeest en de heer Van Blokland te Voorhout G.S. zijn van mening, dat niet van een „enorme overlast" wan worden ge sproken nu in plaats van de Zwar.en- burgerbaan, baan 06 als hoofdlan dingsbaan wordt gebruikt Wel vin den G.S., dat het juister zou zijn ge weest als over deze maatregel, waardoor het noordelijke deel van Zuid-Holland zwaarder wordt belast met lawaai van overkomende vlieg tuigen, G.S. en de betrokken ge meenten waren gehoord. Zij zullen de minister hierop wijzen. Wat een nagekomen motie van de gemeente Hillegom betreft waarin inspraak van besturen van gemeen ten en provincie wordt gevraagd, stellen G.S. voor de motie voor ken nisgeving aan te nemen. tUVE IEIPSE COURANT 3 VRIJDAG 15 OKTOBKJ9K k| DEN PEN HAAG B en w van Haag hebben bij minister- lent Biesheuvel een onder- ud aangevraagd over het op- jen van minister Drees van ;eer en waterstaat. In een m aan de premier heb- zij geprotesteerd tegen de Jatingen van minister Drees ,r de aanleg van de Leidse an, en de rol van de gemeente n Haag hierbij, zonder over- met b en w. let gaat met name om een „geza- jp communiqué van minister is en drs R. Hucting", dat woens- ivond na een gesprek tussen deze twee over de aanleg van de „Leidse baan" tussen Den Haag en Leiden is uitgegeven. Daarin staat, dat minis ter Drees bereid is om met de ge meente Den Haag en de provincie Zuid-Holland te praten over uitstel cq afstel van de aanleg van de Leid se baan en dat naar de mening van de minister een gesprek over een on derzoek naar achterwege laten van de aanleg van de Leidse baan zou moeten aansluiten by de bereidheid van de gemeente Den Haag om een drietal kernpunten te bezien: 1. het niet verder uitbreiden van de werk gelegenheid, 2. het beperken van het aantal parkeerplaatsen, 3. het afzien van de verdere aanleg van grote in valswegen. B en w van Den Haag hebben pre mier Biesheuvel getelegrafeerd, dat het „ernstig afbreuk doet aan de goede bestuurlijke verhoudingen dat een lid van het kabinet buiten het gemeentebestuur om en zonder zelfs maar enig contact met dit bestuur, samen met anderen kenbaar maakt bereid te zjjn samen met ons college terzake besprekingen te voeren". Het gemeentebestuur vindt het on aanvaardbaar dat voor die bespre kingen tevoren eenzijdig kernpunten worden geformuleerd, „die nota bene het bestaan en functioneren van stad en agglomeratie aantasten". B en w stellen dat de minister bü het formu leren van deze punten z|jn bevoegd heden als minister van verkeer en waterstaat overschrijdt. Zij willen over dc kwestie spoedig een gesprek hebben met de minister-president. Ook de Arjos heeft zich aangeslo ten bü de ry der protesterenden. In een open brief aan de ARP-fractie- leden in de Provinciale Staten van Zuid-Holland wordt het doorsnyden van stilte- en natuurgebieden met klem afgekeurd. De Arjos vindt dat de alternatieven, by voorbeeld een reëel openbaar vervoer, onvoldoende zyn onderzocht. Het geldverslinden de project brengt alleen maar schade aan het woon- en leefmilieu. „Wy vertrouwen erop dat u op z'n minst tot uitstel van de aanleg van de Leid se baan zult besluiten en het binnen kort ter beschikking komende NS/ NZH/HTM-plan in ernstige overwe ging zult willen nemen", aldus de Arjos -brief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3