AUTOBIOGRAFIE Automobielbedrijf H. Huisman Vrije Volk Arnhem gaat naar Wegener rekent VW-importeur rekent op nieuwe verkoopstijgingen nieuwe anan FL4T 127 Patiënt betaalt niet Agenten verjagen mee 111 kosten van bewoners opleiding medische Komt U eens kijken naar de FIAT 127 in onze SHOWROOM LEVENDAAL 80 - Telefoon 01710 - 34000 - LEIDEN FIAT FIAT Geheim Uit de Haagse hof geplukt door Sicco de Jong woonwagen- Studentenleider Dobber omgekomen Onderhandelingen nog gaande Meer geld voor aankoop grond in woningbouw FIAT GARAGE VLAANDEREN N.V. Toyota en Datsun duurder Peugeotimporteur bouwt een nieuw magazijn Geen twijfel aan objectiviteit Witte 13 VRIJDAG 15 OKTOBER 1971 FIAT-dealer voor Leiden en omstreken. 0 -| TT OOll TT fondswët verplicht ook de kosten ie vergoeden van patiënten die in een academisch ziekenhuis verpleegd worden zonder dat dit direct nodig is Deze bepaling staat in de wet om dat medische studenten in hun oplei ding ook met „normale" ziektegeval len in aanraking moeten komen. Wanneer er alleen zeer specialistische gevallen in het academisch zieken huis kwamen, zouden zij een verte kend beeld kunnen krijgen. AMSTERDAM Bij een autobot sing op de Bijlmerdreef in Amster dam woensdagnacht, is de 22-jarige student Jan Dobber om het leven ge komen. Jan Dobber was onder meer bestuurslid van de ASVA en van het COC. Hij was begin vorig jaar de „coördinator" (het woord leider wilde hij niet gebruiken) van de bezetting van de Pedagogische Academie in Beverwijk en vervulde later dezelfde rol bij de pogingen om een Alterna tieve Pedagogische Academie in Be verwijk van de grond xe krijgen. Dfe andere inzittende van de auto, de 18-jarige A. Broersen, kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis gaan. Het ongeluk gebeurde toen een automobilist de van rechts komende Jan Dobber geen voorrang gaf- NIJMEGEN/DEN HAAG In Nij megen hebben negentig agenten, uit gerust met schild en wapenstok, gis termiddag zestig woonwagenbewoners uit het centrum van de stad verjaagd die bij het gebouw van sociale zaken autowrakken en schroot (die zij op vrachtwagens hadden meegevoerd) in brand staken. De woonwagenbewoners begonnen hun actie toen duidelijk werd, dat hun delegatie geen succes zou boeken in onderhandelingen met de directie van sociale zaken van Nijmegen over een uitkering uit de bijstandswet als compensatie voor de lage prijzen in de schroothandel. Het kwam overigens niet tot een handgemeen, maar wel werden twee demonstranten gearresteerd- De ove rigen trokken zich terug in het kamp. Werken Op diezelfde tijd verklaarde staats secretaris mevrouw B. van Veenen- daal (CRM) in Den Haag dat woon wagenbewoners, net als andere bur gers, in de eerste plaats door eigen arbeid in hun bestaan dienen te voor zien. Zij zei dit in het gebouw van de Tweede Kamer tegen de wethouders van Arnhem, Apeldoorn en Nijmegen, die wegens moeilijkheden met de woonwagenbewoners om een spoed beraad hadden gevraagd. Tijdens het beraad bestond overeen stemming over de conclusie dat bij stand als aanvullende voorziening niet gegeven behoort te worden, wan neer arbeidsmogelijkheden beschik baar zijn. In tegenstelling tot vele andere gemeenten hebben Arnhem, Apeldoorn en Nijmegen in het kader van de wet sociale werkvoorziening „gedifferentieerde" arbeidsmogelijk heden, die de betreffende woonwa genbewoners worden aangeboden. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het dagblad Het Vrije Volk in Arnhem zal, naar wordt ver wacht worden overgenomen door We- geners Courantenconcern in Apel doorn. Zowel de heer E. Messer. directeur van Het Vrije Volk, als de heer G. Spanhaak, directeur van het Apel- doornse krantenconcern, ontkende gisteravond dat over de verkoop al overeenstemming is bereikt, zoals in een televisie-uitzending van de VPRO gisteravond werd meegedeeld. Volgens de VPRO zou de Neder landse vereniging van journalisten (NVJ) vandaag worden ingelicht over het positieve resultaat van de onder handelingen tussen Wegener en De Arbeiderspers, die Het Vrije Volk uitgeeft. De heer J. J. van Raalte, voorzitter van de NVJ, zei gister avond nog niet te zijn uitgenodigd voor het vandaag te houden gesprek. Wel had de directie van de Arbeiders pers de NVJ gezegd dat er deze week mededelingen te verwachten waren. Die mededelingen zouden aanvankelijk maandag al zijn gege ven, maar de afspraak werd toen ge annuleerd. De commissarissen van De Arbeiderspers zouden toen volgens de heer Van Raalte nog niet tot een eensluidende mening zijn gekomen. Volgens de heer Spanhaak moet over een aantal zaken nog overeen stemming worden bereikt met De Ar beiderspers. De door de VPRO gedane mededelingen noemde hij voorbarig. De heer Van Raalte zei dat al gerui me tijd bekend is dat Het Vrije Volk in Arnhem in handen zal komen van Wegener, uitgeefster van onder meer De Nieuwe Apeldoornse Courant. Behalve Wegener hadden ook Audet, uitgeefster van De Gelderlan der, en Van der Loeff, uitgeefster van de Arnhemse Courant, belangstelling voor de overneming van de Arnhem se vestiging van Het Vrije Volk. dat in Arnhem en omgeving 38.000 abon nees telt. De Arnhemse Courant heeft ongeveer evenveel abonnees. Op de redactie van Het Vrije Volk in Arnhem wordt er niet aan getwij feld dat de krant wordt overgenomen door Wegener. Als dat gebeurt, zou den in de technische en administra tieve sector veertien ontslagen vallen. De zeventien man tellende redactie, zou op drie man na door Wegener worden overgenomen. Deze drie re dacteuren zouden bij Het Vrije Volk in Rotterdam geplaatst kunnen wor den. Bij Het Vrije Volk in Rotterdam vloeien waarschijnlijk zeven redac teuren af. Drie van hen hebben zelf om een afvloeiingsregeling gevraagd, de vier anderen, Frits van der Poel, Sander Iedema, Leo Jacobs en Jan Carmiggelt, is. naar hoofdredacteur Herman Wigbold ons gisteravond zei, eenzelfde regeling voorgesteld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gemeenten zul len meer geld krijgen om de kosten van aankoop en bouwrijp maken van de grond ten behoeve van de woning bouw te financieren- Minister Nelis- sen zei gisteren tijdens de financiële beschouwingen in de Tweede Kamer dat het maandelijkse financierings budget van 110 miljoen dat over alle ruim 860 gemeenten moet worden verdeeld zal worden verhoogd. Het precieze bedrag van de verhoging noemde hij echter niet. De minister vertelde wel met gede puteerde staten te zullen overleggen hoe zeker kan worden gesteld dat de verhoging inderdaad ten goede van de woningbouw zal komen. De mini ster komt met zijn 'toezegging tege moet aan de bezwaren die de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft geuit over de verklaring van minister Udink (Woningbouw) over meer woningbouwcontingentcn voor de grote gemeenten. De vereniging noemde dit in eerste instantie „een loos gebaar" omdat er niet meer wo ningen gebouwd kunnen worden als het geld ontbreekt om de grond bouwrijp te maken. Niemand zal het ontkennen. De te lefoon kan het meest storende ele ment in huis zijn. Afgezien van lieden met vreemde afwijkingen, die midden in de nacht een willekeurig nummer draaien en bijzonder onwelvoeglijke, onaange name en zelfs afschrikwekkende taal uitslaan, zijn er ontelbaar veel heel vriendelijke, goedwillende,har telijke mensen wier telefoontjes zout op open liggende zenuwen kunnen strooien. Ze krijgen de brainwave je te bellen net op het ogenblik, dat je in ijltempo alle voorbereidselen iot vertrek genomen hebt. De mantel al aan, de laatste blik door de kamer dan die bel Natuurlijk onzin de hoorn op te nemen, een minuut later gebeld en er was geen gehoor geweest. Maar in 999 van de duizend ge vallen gehoorzaamt de opgebelde antwoordt en sterk de geest die dan in één vaart de komende woordenstroom weet af te kappen en in een halve minuut het gesprek beëindigen! Het loopt er meestal op uit. dat een tram, trein, een afspraakuur gemist wordt. Dan de stoprtelefoons wanneer er juist iets boeiends op de televisie is. Zelf kijk ik in het programma blad om tussen actualiteitenrubrie ken en nieuwsuitzendingen door de relaties te draaien. Met natuurlijk de kans dat zelfs een hoog-intellec- tueel verslingerd blijkt aan Rijk en Johnny of het sportprogramma. Men zou eigenlijk net als vroe ger goede gastvrouwen deden met lijstjes moeten werken. Zo van: "Piet wil drie scheppen suiker in zijn thee" en "Liesje een drupje melk", „Jan niet storen bij Brand punt", „Annie is verslingerd aan „De kleine waarheid En dan zijn er de stille avonden, eindelijk een reeks van uren orn helemaal verdiept te raken in werk studie of zo maar gezelligheid. Een of andere vorm van telepa thie .schijnt dat dan uit te stralen en plotseling volgen de gesprekken zich op hoorn neer, hoorn op. Vier ministers hebben er genoeg van gekregen. Wie bellen wil zoeke hen maar op hun departement En heel veel meer Nederlanders hebben als een soort statussymbool een geheim nummer. De procedure om er aan te komen is eenvoudig. Niemand is verplicht in het tele foonboek te staan. Eén formulier tje invullen en men is geschrapt. Ook op 008 is het nummer dan niet meer op te vragen. Het lijkt aanlokkelijk, maar stel je voor.nooit meer zo'n leuk on verwacht telefoontje van die oude bekende, in geen jaren gezien altijd van te voren weten: het kan er alleen een van de weinigen zijn, die heel vertrouwelijk mijn nummer hebben gekregen. Neen ik laat het maar zoal leen als het echt ongelegen komt, mag het dan alsjeblieft gezegd wor den? Van een onzer verslaggevers Pon's Automobielen N.V. rekent met de nieuwbouw te Leusden jp nieuwe verkoopstijgingen voor Volkswagen in Nederland. Dit zal de verkoop van VW-personenauto's met ongeveer een derde eruglopen van 44.000 in 1970 tot circa 30.000; de verkoop van VW- lestelwagens daalt weinig en blijft in de orde van grootte van 2.000 a 13.000. Voor 1972 verwacht Pon een opleving, ook met het »og op de komst van een nieuw model, dat vermoedelijk een midden klasser tussen de kever en de K70 zal zijn. De vestiging van Pon in Leusden, idrvan dit jaar het hoofdkantoor iet o.m. computerafdeling, dealer- lenault 10 exit [Op de Parijse salon, die tot en met Ipdag duurt, ontbreekt het model 10 ■n Renault. Deze wagen in 1964 als Iriant op re Renault 8 geïntrodu- ierd eerst mei 1100 cc, later met |00 cc-motor staat niet meer op 6t produktieprogramma van de ■anse fabriek De Renault 8 blijft t\ YlOO cc-motor wel in produktie trainingcentrum enz in gebruik ge nomen is, krijgt er nog een magazijn Van twee bouwlagen met elk 24.000 m2 oppervlak bij. Dit magazijnge bouw, dat eind 1.973 gereed moet ko men. wordt de plaats, vanwaar de VW's aan de Nederlandse dealers zul len worden afgeleverd. Voor de vol tooiing van het fraaie, ruime en mo derne hoofdkantoor werd het opslag centrum van 10 hectare aangelegd: goed voor een "normale buffervoor raad" van 3500 auto's, aldus Pon. De gehele outillage voldoet ruimschoots om 50.000 VW's per jaar af te leveren. Intussen wordt de dealer-organisa- Steeds voor een proefrit gereed in onze showroom Vrieseweg 2 Service centrum Telefoon 38977 Callandstraat 1 7 Dordrecht tie verder gemoderniseerd door het systeem van computer-diagnose, dat de VW-fabriek invoerde. De omzet van de dealerbedrijven loopt zeker niet evenredig terug met de verkoop daling voor de personenauto's, door dat de prijzen zijn gestegen, omdat de bestelautoverkoop een belangrijke rol speelt en aangezien de K 70 waarvan er dit jaar rond 4.000 ver kocht zullen worden een duurder model is dan de VW's, waarvan de verkoop terugloopt. Het merk Volkswagen doet dit jaar in Nederland minder goed zaken dan waar ock. In Duitsland zijn de verko pen iets teruggelopen, in Amerika en Zwitserland eveneens, maar in België bereikte VW een lichte verkoopstij ging en in Engeland, Frankrijk en Oostenrijk zelfs forse verkoopstijgin gen. Oorzaken van deze tegenstelling zijn dat Nederland het oudste export land van de VW-kever is, dat de pu bliciteit rond VW de verkooporgani satie tegenzit en dat het relatief hoge brandstofverbruik bij de sterk stij gende benzineprijs zwaarder is gaan tellen. Meevallers voor VW zijn op dit moment echter de resultaten van Duitse onderzoekingen, waarbij het merk als degelijkste uit de bus kwam, en de prijsverhogingen voor de Japanse auto's, die een voorname concurrent zijn Als gevolg van de hogere koers, die thans voor de „zwevende" yen geldt, hebben de twee voornaamste Japanse automerken hun prijzen moeten ver hogen. De prijsverhogingen beteke nen in doorsnee dat de Toyota's en Datsuns ƒ300 tot ƒ500 duurder zijn geworden, hoewel Toyota de prijzen voor de Corona en de 2600 Special gelijk wist te houden en Datsun de prijs voor de top-sportwagen 240 Z niet verhoogde. De goedkoopste Toyota, de 1000 kost nu ƒ6.749 incl. BTW. De laagst- geprijsde Datsun, de 1000 cc Cherry of 100A komt nu op 6.590 voor de standaardversie. De Toyota Corolla 1200 is verhoogd van ƒ7.399 naar ƒ7.999, waarbij thans echter radiaal- banden zijn inbegrepen, en de Datsun 1200 2-deurs ging van ƒ6.999 naar ƒ7.390. De 1200 cc-modellen zijn de bestverkochte typen van Toyota en Datsun. Volgende week wordt in de Am- stelhal van het RAI-gebouw te Am sterdam een show van inruil-auto's gehouden. Op deze verkooptentoon stelling, waaraan het BOVAG-distrikt Amsterdam meewerkt, wordt ook de BOVAG-garantie onder de aandacht van het kopende en kijkende publiek gebracht. De show zal jaarlijks terug keren en draagt de naam „Occasion 71". De tentoonstelling van gebruikte auto's wordt woensdag 20 oktober ge opend en duurt tot en met zondag 24 oktober. Er komt een expositie van antieke auto's uit het Duitse museum te Nettelstedt bij en er wordt in een bioscoopje met 200 zitplaatsen een In- dianapolis-racefilm vertoond. De toe gangsprijs bedraagt 2,75 per per soon, maar voor kinderen tot 14 jaar en personen van 65 jaar en ouder 1,50. Wie een auto koopt krijgt zijn entreegeld echter terug. Italiaans temperament, een opmer kelijke ruimte en een zuinig brand stofverbruik zijn de troeven van Fiat met zijn jongste kleine model: de 127. Deze bij de introduktie in Nederland op f6.333 geprijsde wagen heeft alles tot en met de Voorwielaandrijving mee om weer veelvuldig „Auto van het jaar" te worden. In elk geval gaat Fiat er dagelijks 2000 van ma ken. waarmee de 127 na de VW-kever model nummer 2 in de Europese autoproduktie wordt. Het verkopen van deze opvolger voor de Fiat 850 lijkt een kwestie van broodjes bij de bakker. Men gaat zich bij een dergelijk wa gentje, dat qua bestuurbaarheid, be diening en wegligging welhaast als ideaal-voor-de-prijs getypeerd moet worden, afvra en, waar nu toch de nadelen zijn. Zo'n auto is immers een goedkope wagen. Welnu, één nadeel valt al dadelijk op: het motorlawaai. Wie daarvan houdt kan het ,£eer pit tig ronkend" noemen, maar het draagt niet bij tot het comfort. Ook de stoelen zijn aan de harde kant, waardoor het comfort evenmin wordt vergroot. Maar toch is dit bijna zif ten: de auto biedt voor f6.333 be paald voldoende comfort in totaal. Het motorgeruis is een uitvloeisel van de hoge toerentallen, die de vier cilindertjes van samen 900 cc maken, teneinde tot de hoge prestaties te ko men: een topsnelheid van bijna 140 km. per uur en een felle acceleratie, met een derde Versnelling die reikt tot 105 km. per uur. In het weekblad Autokampioen werd onlangs veron dersteld, dat deze hoge toeren „wel eens enige consequenties kunnen hebben met betrekking tot de levens duur". Het is in onze Autokeusopzet van een karakterschets echter steeds moeilijker de levensduur van auto onderdelen te beoordelen en we hou den het dus liever bij de rij-indruk- ken, die we hebben opgedaan. Dat is dan met name, dat de Fiat 127 moeiteloos door bochten stuurt, dat de voorwielaandrijving geen zwaar werk aan het stuurwiel impli ceert en dat de remmen prima Vol doen. De 127 is praktisch ongevoelig voor zijwind en volgt het réchte spoor ook bij hard remmen. In het stadsverkeer is de wagen dank zij de compacte afmetingen, het nauwkeuri ge bochtengedrag en de felle accele ratie zeer prettig te rijden. Op de autosnelweg krijgt men de neiging ondanks of misschien wel dankzij het geronk van de motor dicht bij de topsnelheid te komen. De 127 leent zich niet alleen voor, maar vraagt ook om een sportieve rijstijl. Het pookje zit. zoals dat ih zo'n geval heet te horen, op de vloer. De stoeltjes bieden aan alle kanten goed steun, zodat lange ritten niet vermoeiend zullen zijn. Het interieur is sober, doch compleet voor een wa gen in deze prijsklasse, maar bovenal ruim. Aan de buitenkant van het tweedeurs autootje met z'n vrij aëro dynamische vormgeving is dat niet af te zien. Maar het is beslist een appe tijtelijke inerpersoons wagen en niet minder. Bovendien met een grote ba- geruimte. De vering voldoet goed reden waarom het gehele comfort duidelijk positief te beoordelen valt de schakeling is redelijk soepel; ventilatie en verwarming voldoen eveneens. Fiat's tweede voorwïelaan- drijver na de 128 is een opvol ger van de 850, die dit model met motor achterin (in Nedeland nog steeds leverbaar door de import uit Spanje a f5.130) qua wegkarakteris- tiek duidelijk overtreft. Vandaar het prijsverschil. In het kort: aantal cilinders: 4; ci linderinhoud: 903 cc; maximum-ver mogen 47 DIN-pk; pk per 100 kg.: 6,7; topsnelheid: 140 km. per uur: benzi neverbruik: circa 1 op 13; inhoud benzinetank: 30 liter; remmen: schijfremmen voor en trommelrem- men met remkrachtbegrenzer achter; leeg gewicht: 700 kg.; lengte 3,60 me ter; breedte: 1,53 meter; Hoogte: 1.36 mcte.r; prijs incl. BTW 6.333. Dit hebben de medische faculteit en het academisch ziekenhuis te Leiden gisteren verklaard in reactie op de kritiek van enkele ziekenfondsen. Voor 1972 wordt het tekort op de begroting van het Leids academisch ziekenhuis geraamd op 35 miljoen gulden. Door de voorgestelde tariefs verhoging kan dit tekort terugge bracht worden tot ƒ22,5 miljoen gul den. De tarieven zullen dan dus nog niet hoog genoeg zijn om een sluiten de exploitatie te verzekeren. VERDELING De tariefsverhoging van 100 tot 150 gulden wordt gebaseerd op een nieu we verdeling van de kosten van aca demische ziekenhuizen over de ziek tekostenverzekeraars en de zieken fondsen enerzijds en het ministerie van onderwijs anderzijds. Minister van wetenschapsbeleid De Brauw is van mening dat via de begroting van onderwijs thans een deel van de eigenlijke medische zorg gefinancierd wordt. Wanneer het verschil in de ver- pleegprijzert van academische en niet-academische ziekenhuizen erg groot wordt, zouden particuliere ziek tekostenverzekeraars er belang bij kunnen hebben dat hun patiënten naar niet-academische ziekenhuizen gaan- POLIS In dat verband wordt het belangrijk wat er in de polis staat over opneming in een academisch ziekenhuis. De zie kenfondsen zijn krachtens de zieken- •Gebr. Nefkens NV zal, in verband met de sterke toeneming van de ver koop van Peugeot in Nederland, te Utrecht een nieuw magazijn en een nieuwe behuizing voor het computer centrum bouwen. Dit zal geschieden tegenover het huidige importbedrijf op het industrieterrein Lage Weide. De Peugeotimporteur neemt dit jaar bijna 5 procent van de autoverkoop in Nederland voor zijn rekening- te genover 4procent in 1970. Tot 11 september j.l. waren in Nederland 15.175 Peugeots van een kenteken voorzien tegenover 13.966 in die pe riode van vorig jaar. De ruimte, die in het huidige pand vrijkomt, zal worden gebruikt ter vergroting van de afleveringscapaci teit. Nefkens heeft daarvoor een was- straat gebouwd, die een capaciteit heeft van 30 auto's per uur. De was machines dienen speciaal voor het reinigen van de auto's, die onder con serveringsmiddelen worden aange voerd. De Peugeots komen per trein uit Frankrijk aan. DEN HAAG Minister Geertsema (binnenlandse zaken) is niet van me ning, dat de opeenstapeling van func ties van burgemeester ir. H. B. J. Witte van Eindhoven „op zijn minst de schijn kan wekken van gebrek aan objectiviteit". Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid mevrouw A. Klaassens-Postema. Zij had er op gewezen dat burge meester Witte voorzitter is van het samenwerkingsorgaan agglomeratie Eindhoven, deel uitmaakt van de commissie aanwijzing luchtvaartter rein en voorzitter is van de stichting Welschap, die de vestiging van een burgerluchthaven op Welschap voor bereidt. LEIDEN De verhoging van de tarieven in academische zie kenhuizen met 50 gulden per dag betekent niet dat de patiënt gaat meebetalen aan de kosten van medisch onderzoek en onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13