Vergissing van Godfried Bomam Gereformeerde synode wil cateehismuspreek graag in ere houden Bisschoppensynode moet pluriformiteit erkennen Duitse ,Catastrofedienst let op Rijnwaterkwaliteit Synode achter doop nog niet geadopteerden Artsen verlaten hun beroepsorganisatie Adviescommissie wil studietoelage los van inkomen ouders COMMENTAREN Nixon ook naar Moskou Bijbelse dieren voor de Negev Een woord voor vandaag Uw probleey is het onze BEROEPINGSWERK femina GE- WÉ OPEND ahoy' UIT DE KERKBLADEN (Van een onzer redacteuren) LUNTEREN De Rotterdam se ds. P. Riemersma hield giste ren op de gereformeerde synode voor 't eerst een amendement ten doop, dat tot zijn voldoening binnen de kortste keren opgroei de tot een synodaal besluit. Dit besluit houdt in dat er een briefje naar de kerkeraden gaat met de opwekking, er op toe te zien dat conform de kerkorde de catechis- musprediking zo regelmatig mogelijk in een van de zondagse kerkdiensten plaatsvindt. Hiermee gaf de synode te kennen, dat zij de cateehismuspreek graag in ere houdt Ds. Riemersma, die tijdens de dis cussies over de kwestie van de bin ding aan de belijdenis al getuigd had van zijn liefde voor de Heidelbergse catechismus, omdat die hem in grens situaties van zijn leven tot grote en wezenlijke steun was geweest, ver volgde nu zijn loflied door te spreken over de eeuwige 'jeugd van de Heidel- berger. Ds. Riemersma vond het ter tafel liggend voorstel: „er op toe te zien dat Woordbediening door ontvouwen van de christelijke leer zo regelmatig mogelijk in een van de zondagse kerkdiensten plaats vindt" in zoverre onder de maat. dat daarin de Heidel- berger niet met name genoemd werd. De zaak van de cateehismuspreek was op de synodale tafel gelegd door ds. A. M. Lindeboom te Hooghalen (met instemming van de kerkeraad te Hijken). Deze predikant vond aanlei ding er bij de synode op aan te drin gen, een ernstige oproep tot de ker ken te doen uitgaan om de cathe- chismu spreek niet in de verdrukking laten komen. Overigens was niet ieder synodelid gelukkig met het amendement-Rie- mersma. Ouderling mevrouw C. A. van der Sijs-Meulink uit Enschede had een tegenvoorstel: niet voldoen aan het verzoek van ds. Lindeboom omdat a. het met de kerkorde niet in strijd is dat in het leerhuis speciale thema's uit de christelijke leer, waar over de Heidelbergse catechismus niet spreekt, worden behandeld, en b. het gewenst is het rondsturen van synodale brieven aan de kerken te beperken en de eigen verantwoor delijkheid van kerkeraden te erken nen Mevrouw Van der Sijs kreeg geen synodale meerderheid aan haar kant. De synode heeft verder besloten de kerkeraden aan te raden, ook gast- predikanten tijdig in kennis te stellen van het thema van de christelijke leer dat aan de orde van behandeling is, met het verzoek hiermee, zo enig zins mogelijk, rekening te houden. ROME (KNP) De Synode zal waarschijnlijk veel meer gaan toevertrouwen aan de plaatselijke kerk. De bisschoppen beginnen in te zien, dat pluriformiteit noodzakelijk is, omdat de problemen overal verschillend liggen en dus ook niet uniform kunnen worden opgelost. Aldus prof. dr. Jos Lescrauwaet, een der theologische des kundigen verbonden aan het synode-secretariaat voor de behande ling van de priestervraagstukken. Ds. P. Riemersma LUNTEREN De gerefor meerde kerkeraad van Den Haag-Escamp vroeg aan de ge nerale synode of kinderen, die door gereformeerde ouders wor den aangenomen, maar die nog niet geadopteerd zijn, gedoopt mogen worden. Met 6 stemmen tegen heeft de sy node bevestigend op deze vraag Van een verslaggever DEN HAAG Een ruime meer derheid van de commissie studiefi nanciering wetenschappelijk onder wijs (commissie-Andriessen), name lijk 14 van de 17 leden, stelt voor, studietoelagen in de toekomst los van het inkomen van de ouders te ver strekken. Een kleine meerderheid (9 van de 17 leden) spreekt zich uit voor verho ging van het collegegeld. Dit blijkt uit het eindrapport dat de commissie-Andriessen heeft uitge bracht. Minister De Brauw (weten schapsbeleid en weten schappelijk onderwijs) heeft het rapport gisteren aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer. In een in leiding op het rapport zegt de mini ster dat hij nog geen standpunt heeft ingenomen over de inhoud daarvan. Van een verslaggever BONN De regering van de West- duitse deelstaat Rfjnland-Westfalen is zo bezorgd over de kwaliteit van het Rijnwater dat ztf haar 'catastrofe- dienst' opdracht heeft gegeven, de toestand nauwlettend in de gaten te houden en zo nodig direct maatrege len te nemen. De waterstand in de Rijn is de laat ste 24 jaar niet zo laag geweest als nu, en het zuurstofgehalte begint de gevarengrens te naderen. In de rivier zijn tussen Königs- winter en de Nederlandse grens ge halten tussen drie en 4,5 milligram zuurstof per liter gemeten. Gezond water bevat tussen zeven en tien mil ligram per liter, als het gehalte tot beneden twee daalt leggen ook de taaiste vissen het loodje en dreigt ac- cuut gevaar voor de drinkwatervoor ziening. De industrieën langs de Rijn is ver zocht zo weinig mogelijk afvalwater te lozen. Als de rivier door forse re genval weer beter gaat doorstromen is het gevaar nog niet geweken, want dan kan het bodemslib worden omge woeld, dat ook nog eens een beroep doet op het in het water aanwezige zuurstof. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Op de wijze van een politieke stuntman heeft president Nixon aangekondigd dat hij in mei een bezoek aan Moskou zal brengen. Men had in Amerika bepaald niet vermoed dat Nixon in het verkiezingsjaar 1972 naar de Sowjet- Unie zou reizen. Hij heeft het goed geheim weten te houden dat dit bezoek werd voorbereid. De Amerikaanse president ziet het kennelijk als een uiting van politieke kracht om met grote verras singen te komen. Maar anders dan met de aankon diging van zijn bezoek aan Peking het geval was, had hij dit keer wel de belanghebbende buiten staanders ingelicht. Tot hen behoren niet alleen de Europese bondgenoten van Amerika en Japan, maar ook China. Men zal er in het Kremlin zo wel zijn eigen ge dachten over hebben dat Nixon het kennelijk niet taktisch vond om Peking te overvallen met de aankondiging dat hij naar Moskou zou gaan, zoals hij wèl de Russische leiders in verbijstering had gebracht met het nieuws dat hij met Mao zou gaan praten. Aangezien de achterdocht in de Sowjet-Unie jegens de onberekenbare Nixon toch al erg groot is, zou dit gevoel door de opvallend correcte behandeling van China nog wel eens ver groot kunnen worden. Uiteraard is het bezoek van Nixon aan de lei ders van de Sowjet-Unie aanmerkelijk meer dan een stunt, hoe belangrijk die reis ook is om het prestige van de Amerikaanse president in het ver kiezingsjaar verder op te vijzelen. Samen met zijn adviseur Henry Kissinger streeft Nixon er naar in de internationale politiek een driehoeksverhou ding op te bouwen, waarbij Amerika tussen Rus land en China de gunstigste positie moet innemen. Om dit plan te kunnen realiseren is het nodig dat Amerika met zowel de Sowjet-Unie als China rede lijke betrekkingen heeft. Nixon is de eerste presi dent van de Verenigde Staten, die op voorzichtige wijze gaat proberen de vijandschap tussen Rusland en China te benutten. In Moskou volgt men deze wending in de Ame rikaanse buitenlandse politiek met woede en zorg. Men bevindt zich daar al geruime tijd in de ban van het spookbeeld, dat Amerika en China gaan samenspannen tegen de Sowjet-Unie. De soms overdreven geestdriftige verhalen, die de laatste tijd in de Amerikaanse pers over China zijn ver schenen, terwijl men doorgaans geen goed woord over heeft voor de Sowjet-Unie, zullen dit spook beeld waarschijnlijk hebben doen groeien. Nixon is er niet de figuur naar om de leiders van de Sowjet-Unie gerust te kunnen stellen. Het is echter wel van het grootste belang dat hij gaat proberen dit te doen. Hoe zeer men het ook kan toejuichen dat Amerika eindelijk probeert tot nor male betrekkingen te komen met China, het zou rampzalig zijn indien dit ten koste zou gaan van de relaties tusen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Het al dan niet uitbreken van ernstige conflicten hangt vooral af van de verstandhouding tussen deze twee supermogendheden. Door in Moskou te gaan praten toont Nixon in elk geval dat hij naar behoorlijke betrekkingen met Rusland zal blijven streven, zodat de bespre kingen over de beperking van de strategische be wapening misschien nog eens met succes zullen worden afgesloten. geantwoord. Daarmee ging zij in te gen het advies van haar eigen com missie. Het nu genomen besluit is conform een tegenvoorstel, ingediend en bepleit door ouderling mevr. C. A. v. d. Sijs-Meulink uit Enschede Het punt in kwestie was, dat aan genomen kinderen weer weggehaald kunnen worden door de natuurlijke moeder, zolang ze juridisch nog niet geadopteerd zijn. Die kans is wel heel klein bij het tegenwoordige adoptie- beleid, maar de mogelijkheid is er. Dit zou kunnen betekenen, dat men de belofte bij de doop om de kinde ren een christelijke opvoeding te ge ven, niet kan nakomen. De synode was echter van oordeel, dat niet de juridische sanctie van de wereldlijke rechter voor de kerk be slissend is, maar de uitgesproken be doeling van de pleegouders. Wanneer dezen een kind, duurzaam in hun ge zin hebben opgenomen, behoort dit kind tot hun „huis" en het mag daar om als kind des verbonds worden be schouwd en dus gedoopt worden. De kerkeraden hebben bij de doop- aanvraag toe te zien, dat een christe lijke opvoeding, menselijkerwijs ge sproken, gewaarborgd is. Maar, voeg de synode hieraan toe, dit geldt ook alle andere gevallen waarin de doop wordt aangevraagd. JERUZALEM (EPD) Israël is van plan, wilde ezels uit Ethi opië uit te zetten in een natuurre servaat in de Negev-woestijn. In dit reservaat wil men zoveel mogelijk dieren opnemen, die in de bijbel vermeld worden. De wilde ezel (onager) is vrijwel uitgestorven. Ethiopië en Perzië zijn de enige landen, waar hij nog voorkomt. En kele exemplaren, die eerder uit Per zië gehaald waren, overleefden de verzengende hitte van de Negev niet. Nu de synode is overgegaan tot be handeling van de praktische vraag stukken van het priesterschap zegt prof. Lescrauwaet de indruk te heb ben dat de discussies van vorige week over de leerstellige kant van de priestervraagstukken ook nu nog doorwerken. Engagement De bisschoppen zo zegt hij spreken niet meer alleen over het cultische priesterschap, maar men raakt ook vertrouwd met de andere aspecten, zoals b.v. de priester als lei der van de gemeente, de priester als maatschappelijk en politiek geënga geerd man. De synodalen krijgen aldus een breder en ook juister inzicht in wat een priester kan zijn. De synode is hiermee duidelijk afgestapt van de eenzijdige cultische benadering van het priesterschap, zoals het Concilie van Trente in de 16e eeuw die in zijn verzet tegen de reformatie formuleer de. „De synode is een vertoning van 250 volstrekte onvrije mensen, die al len gevangen zitten in een waterdicht systeem", aldus pater Van Kilsdonk. Hij zei daarbij van mening te zijn, dat de greep van de curie op de syno de „volkomen" is. omdat de synode deelnemers door de curieleiding gese lecteerd zijn op grond van hun „kri tiekloze loyaliteit" ten opzichte van het centrale kerkbestuur. Bang voor vrijheid „In dit Romeins gebeuren is voor mij niets merkbaar van Gods geest", aldus pater Van Kilsdonk, die de sy nodedeelnemers verweet dat ze „ge woon bang zijn voor de vrijheid". Felle kritiek uitte pater Van Kils donk tenslotte aan het adres van de Duitse en Noordamerikaansc bis schoppen die hij ervan beschuldigde dat ze „geheel tegen de mening van hun gelovigen in getuigen". Wat zijn we vaak bezig splinters in andermans ogen te om ken. Wat zijn we vaak behulpzaam en wat willen we de me om ons heen graag verbeteren. We willen de mensen wel herscheppenmaar ze toch wel naar onze hand zetten. Ze pas goed, als ze worden wat wij denken dat ze zijn moeten. Christus neemt daar geen genoegen mee. Heel scherp zegt Huichelaar, doe eerst de balk uit uw oog weg. Luister goed naar de Heiland. Hij wil niet dat we onze verbid sr< zucht opgeven. Hij wil dat we bij ons zelf beginnen: „dan zuh 1 scherp kunnen zien om de splinter uit het oog van uw bro weg te doen." Want weet dat onze eigen gebreken ons zich ons inzicht beperken. Wie zijn eigen gebreken niet kent, ka tngzo in een ander niet aanwijzen. Hoe weet hij of de splinter in oog van de ander niet de weerspiegeling is van de balk in eigen oog? Het kan heel goed zijn dat wij de ander ineens va ^,'ec derd vinden als we zelf veranderd zijn. ;t z0( w vaj kt in Het en d We lezen \andaag: Joël 2:18-27. Celibaat Een ander duidelijk kenmerk van deze synode is, dat het taboe op de celibaatsdiscussie terzijde geschoven is, meent prof. Lescrauwaet. Hij wijst in verband hiermee op talrijke inter venties die reeds over de praktische problemen van de priester zijn ge houden. Er is maar ééft bisschop geweest, die gezegd heeft, dat er over het celi baat helemaal niet gediscussieerd mocht worden, omdat „de paus onder verlichting van de Heilige Geest de za^g al Hhd uitgemaakt". Genuanceerder Dit betekent volgens prof. Les crauwaet allerminst, dat het ver plichte celibaat nu zal worden opge heven. Het betekent wel, zo zegt hij, dat er op het ogenblik genuanceerder over wordt gedacht dan voorheen. Ruim de helft van de bisschoppen is volgens hem bereid openheid te La ten voor de priesterwijding aan de gehuwde man. Onder die voorstan ders bevinden zich ook bisschoppen die de gehuwde priesters niet inlfoun eigen bisdom willen, maar de vrijheid voor andere bisschoppen willen open laten, om ze wel te aanvaarden. Andere ideeën Prof. Lescrauwaet acht dit in feite ook het enig haalbare voor deze syno de. Het is volgens hem duidelijk, dat bisschoppen in West-Europa heel an dere ideeën hebben over de priester en het politieke engagement b.v. van de bisschoppen uit landen als Tsje- choslowakije en Polen. Dit heeft in de synode geleid tot het inzicht, dat de problemen in de verschillende landen anders liggen en een andere benade ring behoeven, d.w.z. een pluriforme benadering. „Onvrije mensen" AMSTERDAM „Ik heb de stelli ge overtuiging, dat deze bisschoppen synode in Rome niets, maar dan ook niets zal opleveren", zo luidt de sa menvattende reactie van de Amster damse studentenpastor, pater Jan van Kilsdonk die voor Operatie Synode in Rome de bisschoppensynode heeft be zocht. (Van een verslaggever) UTRECHT Enkele tientallen artsen hebben dit jaar de Konink lijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst (KNMG) verlaten. Het zijn vooral artsen in dienst van de medische faculteiten, die menen dat de Maatschappij hun belangen onvol doende behartigt. Aan de universiteiten moeten hoog gekwalificeerde mensen werken, al dus de Groningse dokter C. Th. Smit Sibinga, die vorige maand zijn lid maatschap opzegde. Van hen wordt verwacht dat ze wetenschap bedrij ven, onderwijs geven en patiënten verzorgen. Door het ontbreken van een landelijke regeling voor werk- en rusttijden is een juiste verdeling van de krachtën over die drie taken on mogelijk. UITEENLOPEND De rechtspositie van de universitai re specialisten wordt behartigd door de Landelijke vereniging van artsen in dienstverband (LAD), een onder- vereniging van de KNMG. In de LAD zijn alle leden van de Maatschappij ondergebracht die niet als huisarts of specialist een zelfstandige praktijk hebben. Dit levert een gemengd ge zelschap op van bedrijfsartsen, so ciaal-geneeskundigen en universitaire specialisten, met voor een deel uit eenlopende belangen. Daar komt nog bij, aldus dokter Smit Sibenga, dat de LAD geen eigen rechtspersoonlijkheid bezit, en daar door niet slagvaardig kan optreden. Voor iedere stap is toestemming no dig van het hoofdbestuur van de KNMG. Als problemen in zijn kring, die onvoldoende worden aangepakt, noemt de Groningse arts de honora ria, de te lange werktijden en het ontbreken van compensatie voor 24-uursdiensten. Volgens secretaris-generaal Dieper- sloot van de KNMG zijn er tegen de structuur van de Maatschappij inder daad bezwaren aan te voeren. Het dagelijks bestuur zal binnenkort be kijken of een andere indeling van de leden mogelijk is. Geen eenvoudige zaak vindt de heer Diepersloot, want er zijn ook artsen die juist graag in de LAD willen blijven en die niets zouden voelen voor overheveling naar de Landelijke specialistenvereniging. Dokter Smit Sibinga meent dat de voorzitter van de KNMG, prof. dr. Th. Vossenaar, de bakens wel wil verzetten, maar dat hij het bureau en het bestuur van de Maatschappij niet meekrijgt. In zijn jaarrede, zaterdag op het congres van de KNMG, noemde prof. Vossenaar snelle veranderipgen in medische kringen noodzakelijk, maar hij ging niet specifiek in op de struc tuur van de Maatschappij of de hui dige moeilijkheden met de LAD. NED. HERV. KERK Beroepbaar: Drs. W. J. Gunning, Berg en Dalseweg 460 te Nijmegen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Driesum c.a.: C. Bijl tc Hilversum. Bedankt: voor Alkmaar-Broek op Langendijk: D. Berghuis te Breda- /Almkerk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Oud-Beijerland en Rotterdam-W. E. Venema te Zwijn- drecht. EVANG. LUTH. KERK Beroepen: te Pekela-Wildervank- Veendam: J. M. Mulder te Tiel. Brieven die niet zUn voort van naam en adres kunnen niet| behandeling worden genomen. I heimhonding is verzekerd. Vrai die niet onderling met elkaar 1 verband staan moeten in afzond' lijke brieven worden gesteld, f brief dient een gulden aan f zegels te worden ingesloten. van 8 t^n 19 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree (3.50 .Kinderen tot 12 jaar 12.- Vraag: We gaan verhuizen) een andere gemeente. De ni bouwde woning werd uitgegeve een plaatselijke woningstichti de gemeente. Voorgeschreven dat wij een machtiging voor auj tische huurbetaling ontvanger wij bij de sleuteluitreiking Sn ondertekend moeten inlevere dien we aan deze voorwaarde voldoen kunnen de sleutels nie ons worden uitgereikt. De laatste zin is voor een| derlander onbegrijpelijk. Wt kan een gemeente het recht om zo de wet te stellen. We ons heus wel in staat, onze Zc beheren. Antwoord: Nederlanders lat» niet graag de wet voors» Daartegenover echter treedt meente op als verhuurster, verhuurster heeft het recht waarden te stellen, die een vlot taling - zonder - allerlei tratieve - rompslomp waarborg zonder risico van wanbetalii aanstaande huurder mag aan die voorwaarde te volde dan is er het gevaar, dat hij huurder geaccepteerd wordt, tijd van massa-administraties de kosten enorm oplopen als if zijn eigen manier zou betalen heeft het onaangename gevol men steeds meer in zijn vrijh» perkt wordt. Vraag: Hoeveel moet de hui jaar bedragen en het jaarlijks men (bruto?) om voor huurcomf tie in aanmerking te komen? To moet men zich wenden? Antwoord: Bij de bevoegde aj teiten deelde men ons mede, dajj ven het maximum inkomen 17.000 bruto en beneden het mum van ƒ100 huur geen huur pensatie wordt verleend. Nader gevens moet u vragen op h€ meentehuis. Het r.k. weekblad De Bazuin heeft een uitge breid artikel van Eduard Wormer over: het ge vaar van de NCRV-tv-gesprekken van Godfried Bomans. Uit het betoog van de heer Wormer het volgende „Interviews als die van Mönnich en Jongeling vormen daarom een groot gevaar voor de geeste lijke gezondheid, omdat zij het onmenselijke als goddelijke waarheid poneren. Prof. Kuitert, die een totaal andere, zeer humane geestelijke en ge lovige instelling heeft, is daar tegen natuurlijk immuun. Misschien heeft hij deze belevingsvorm van de christelijke religie reeds lang achter zich gelaten; het blijkt duidelijk uit zijn interview dat zijn geloven voortdurend ontwikkelt en chris telijker wordt, in de zin van meer gelijk aan de bedoeling van Christus. Maar Kuitert stuit in eigen kring op groot verzet. Dit moet worden toegeschreven aan de hardnekkigheid van de voorstelling, dat het ongerijmde en innerlijk te genstrijdige in ons vaderbeeld, geprojecteerd op God, goed en heilig zou zijn De vergissing van Bomans is, dat hij geloofs-inhouden niet on derscheidt van een gelovige instelling. Dat is een nawee van zijn roomse kinderjaren. In die jaren werd beklemtoond, dat je alles moest geloven wat de heilige kerk te geloven voorhoudt en dit was héél wat. Mocht je absurde dingen in die geloofs inhouden ontmoeten, dan beriep je je eenvoudig op het mysterie. Het is duidelijk, dat de geest van het geloof, d.w.z. de gelovige instelling, iets heel anders is. Maar zoals de antieke roomsen zich beriepen op de kerk, zo beriepen en beroepen de gereformeerden zich op de letterlijke opvatting van de bijbel, gelijk overduidelijk uit het inter view van Jongeling blijkt Misschien is het hier aan toe te schrijven, dat Bomans zo'n respect toont voor het fanatieke en absolutistische van een Jongeling en een Mönnich. „Ergens" zijn in terviewer en geïnterviewde van het zelfde hout gesneden. De tv echter is een volksmedium. De suggestieve kracht die van een Bomans-Jongeling twee-eenheid op de luisteraars uitgaat, mag men toch niet onderschatten. Bomans breng door zijn prestige ongewild voorstellingen als het „ik geloof omdat het ongerijmd is" aan de man, die zeer ge vaarlijk en ondermijnend zijn voor de geestelijke gezondheid van de kijkers." Hoe moeten de vrijgemaakte gereformeerden die buiten het kerkverband terecht gekomen zijn, genoemd worden? „Buitenverbanders" hoor je zeggen, en ook wel „vrijgemaakten", maar dat zijn niet direct aanduidingen om verder mee te gaan. In het Kerkblad van de buitenverbanders in Noord en Oost Nederland houdt ds. N. 't Hart zich met de kwestie bezig en hij schrijft ojn. dit: Het blijft naar onze mening gewenst, dat er een bepaalde naam komt,waarmee we aan geduid kunnen worden in gesprekken en persbe richten enz., zonder dat dit misverstand wekt. Enkele suggesties en voorstellen zijn dienaan- gaande al gedaan. Genoemd is: Evangelisch Ge reformeerde Kerk. Of: Reformatorische kerken. Ook worden we wel betiteld als „Vrije Gerefor meerde kerken". Wat weer het misverstand kan wekken, dat men niet helemaél gereformeerd is, als men verklaart: Wij zijn „vrij gereformeerd"! Wij voor ons zouden willen pleiten voor de naam: „Gereformeerde Christelijke Kerken". Dié naam spreekt voor zichzelf. In het apostolicum belijden we: ik geloof eenchristelijke kerk (dat is: waarvan Christus het Hoofd en het fun dament is). Het woord „Gereformeerd" kan de herinnering bewaren aan de grote kerkhervorming. Het heeft ook de goede bijgedachte van „zuiver Schriftuur lijk". Het sluit ook goed aan bij het verleden. Het is dezelfde naam die we altijd gedragen hebben, en graag behouden willen. LI teil De combinatie: „Gerefomeerd Christelijk" hl ook het voordeel te tenderen in de richting 1 Christelijk Gereformeerd. Misschien dat dit I beetje meehelpen kan, om over een drempel komen, die niet overal even gemakkelijk o« schreden wordt. Mogelijk en hopenlijk kan nog eens tot een vereniging komen!Waarbij er weinig toe zou doen of we „Christelijk Gi formeerd" of „Gereformeerd Christelijk" zou heten. Misschien dat ook het woord „Christel alléén dan wel gebruikt zou kunnen wordea elk geval: als we dat maar zijn! Daar komt dan toch wel vooral op aan. (H.Cat. Zondag 1 In Vox Theologica wordt prof. dr. Herman I derbos uit Kampen geïnterviewd over Rik Bultmann (de befaamde, van de entmytholog ring). Hier een paar opmerkingen van prof. 1 derbos: „Het gekke is dat ik van mensen als Bultmêper het meeste leer, hoewel ik het met de vernauV van de 3ultmanniaanse conceptie in de grond eens ben. Ik moet wel zeggen, dat je een l op, poos werk hebt om hem weer kwijt te rak k Ik heb me altijd verbaasd, dat hij pas in de ja vijftig in Nederland bredere bekendheid kreeg, tve 1954 heb ik al een opstel over hem geschrei on Toen lag Ik er 's nachts toch al een beetje me» eb< worstelen, hoe je daar nu uit moet komen preekte dan soms Bultmanniaans zonder het willen. Er zijn zoveel legitieme dingen in. Ik I veel aan Bultmann te danken, ook natuurlijk c/^ dat die man zo geweldig geleerd is. Het me 0 waardigste is, dat zo'n filosoof want hij is tei soort filosoof tegelijkertijd zo'n groot exe; is. Hij heeft mij meer positief geleerd dan dat me heeft afgenomen. Ik vind dat wat voor theologie je er ook op na houdt, je allemaal Bultmann nodig hebt als een soort schoolmc Van de andere kant vindt ik het prettig te dat de verenging die hij heeft aangebracht, weer niet volhoudt". „Theologische discussies vind ik erg beta - rijk, maar een heleboel mensen moeten toch zonder die theologische discussies zalig kuflf^0 worden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2