Veel lof binnen- voor Nixon in en buitenland Wiebenga: bedwingen met te door vertrouwen Accijns onbillijk op frisdrank Sowjet-Unie nog meer zal Egypte versterken Kant en klare s» kunsthars vulpasta Laird gaat volgende maand naar Vietnam DED herstelt zich tegen Suvrikri België bijna zeker van plaats in eindtoernooi Opvolger Mao zou uit de gratie zijn Kabinet vraagt SER advies over macht kartels Economie Indonesië snel vooruit PORION Danny Kaye komt naar Nederland Nota's aan Tweede Kamer Weer opstand in gevangenis Vultink slaagt in zijn opzet 4 Okker wint snel Paleis geruild voor arbeiderswoning Kooien assistent vollevbaltrainer DONDERDAG 14 OKTOBER 1971 HONKONG (AP) Volgens het jongkongse dagblad Fai Pau is de „an die in China tot opvolger van (30 Tse-Toeng was aangewezen, Lin jau, uit de gratie en van zijn be- oegdheden ontheven omdat hij zich ■genstander had verklaard van de littiodiging van Tsjoe En-Lai aan pre- ident Nixon, en van de gematigde witenlandse politiek van Tsjoe in het ligemeen. Bij het touwtrekken te Peking heeft sjoe de steun van de meerderheid an het leger achter zich gehad, al- lus het blad. Mao wordt meer en neer een stroman en iemand die niet reel meer te vertellen heeft. De be- jchten dat Lin Pjau „ziek" zou zijn n daarom niet meer op de voorgrond erscheen waren niet juist, aldus de rant. Hij wordt nergens meer ge- ioemd en hem wordt geen lof meer oegezwaaid en dat, vindt de Fai Pau, ou niet gebeuren als hij alleen maar iek was. Sinds het midden van sep- ember is de naam van Lin in de ioenbaarheid taboe geworden. DJAKARTA (Reuter) In Djakarta s officieel bekendgmeaakt, dat er nog rijna 37.000 politieke gevangenen in ndonesië zijn. Eens is hun aantal aar men aanneemt honderdduizend eweesl, kort na de mislukte staats greep van 1965. MARSEILLE (ANP) Olympique larseille, woensdag tegenstander van jax in de tweede ronde van de iropa Cup 1, heeft gisteravond in en wedstrijd voor de Franse compe- itie met 31 gewonnen van de irootste concurrent Nimes. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Met de aankondiging dat hij volgend jaar mei naar Mos kou gaat, heeft president Nixon van Amerika in binnen- en bui tenland veel lovende commen taren losgemaakt. Hoewel de Amerikaanse kranten er over het algemeen op wijzen dat de reis van Nixon niet los gezien kan worden van de presidentsverkiezin gen die volgend jaar in Amerika ge houden moeten worden, hebben Nixons reisplannen toch' ook -bij de Democraten bewondering afgedwon gen. Mansfield Mike Mansfield, leider van de De mocraten in de Senaat zei: „Ik denk dat het een stap in de goede richting is. De bezoeken zullen ons in een tijdperk van onderhandelingen doen belanden en kunnen mogelijke bot singen voorkomen. Ik moet zeggen dat de president op het gebied van de buitenlandse poli tiek een paar goede zetten heeft ge daan en enige zeer waardevolle stap pen heeft gezet." Cuba Senator Edward Kennedy heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om voor te stellen dat Amerika nu ook de betrekkingen met Cuba gaat nor maliseren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. H. Wie- ;nga van de PSP vindt het uit gangspunt van de regering absurd, dat door het schenken van vertrouwen aan het bedrijfs leven de loon- en prijsstijgingen afdoende kunnen worden be dwongen. De PSP-woordvoerder zette zich ook duidelijk af te gen de PvdA. De ploeg-Biesheu- vel en een mogelijke ploeg-Den Uyl zouden niet alleen verschil- ten maar ook veel gemeenschap jelij ks hebben gehad. Drs. Wiebenga noemde het praten het relatief onbelangrijke en Twijgen over het voor de toekomst voorhet leven zélf wezenlijke. Volgens drs. Wiebenga bestrijdt de regering de inflatie onvoldoende. Hij was het ongeveer wel eens met de tegenbe- groting van PvdA, D'66, en PPR, maar had wel kritiek op de onvol doende defensiebezuinigingen en de aantasting van de hogere inkomens, die drastischer moet zijn. Het GPV is het nfet eens met de bezuinigingen die het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk doorvoert. De heer P. Jongeling vindt het kwalijk, dat de aankoop van natuurterreinen achterwege blijft. Ook is hij het er niet mee eens, dat de restauratie van nationale cul tuurmonumenten niet kan doorgaan. Aan de andere kant. vond de heer Jongeling, had er natuurlijk meer be zuinigd kunnen worden op bepaalde takken van -kunst en op de kunstprij zen. Ds. H. G. Abma van de SGP bleek het hiermee eens te zijn. De woord voerder van de SGP meende dat de slechte financieel-economische situa tie „niet bij toeval" over Nederland is gekomen. „Het is een teken aan de wand. Wij hebben in het verleden steeds gewaarschuwd tegen bepaalde ontwikkelingen, met name op het ter rein van de zedelijkheidswetgeving". Ook de heer Jongeling liet een duide lijke waarschuwing horen tegen de zedenverwildering. De volkskracht moet gemobiliseerd worden om alle problemen aan te kunnen. De rege ring moet ook aandacht besteden aan de geestelijke en morele infrastruc tuur. De heer H. Koekoek schilderde de ideale toestand wanneer Nederland geen tekort meer heeft op de begro ting. Hij gaf oc-k een radicale metho de om het tekort dekken: iedere Ne derlander moet genoegen nemen met een bruto salaris van ƒ10.000 tot 15.000 en staat de rest aan de fiscus af. DEN HAAG In het kader van de inflatiebestrijding heeft het kabinet de SER gevraagd voor 1 januari a.s. advies uit te brengen over het optre den tegen kartels en economische machtsposities, die de prijsconcurren tie beperken. Het ontbreken van prijsconcurren tie, zo is het uitgangspunt, kan tot gevolg hebben dat ontwikkelingen tot hogere prijzen sterk doorwerken, en daarmee afbreuk doen aan het doel treffend béstrijden van de inflatie. Het beleid op basis van de wet econo mische mededelingen heeft, zo zegt de minister van economische zaken, niet kunnen verhinderen dat het aan tal prijsstijgingen nog altijd groot is. Hij beschuldigde de regering-Nixon ervan de betrekkingen met de Euro pese en Aziatische communistische wereld te verbeteren, maar de be trekkingen met Latijns-Amerika te verslechteren. Hij stelde een programma van drie punten voor: 1. Amerika dient de Latijns-Ameri kaanse landen voor te stellen de economische boycot van Cuba onge daan te maken. 2. Amerika en Cuba moeten gaan praten over herstel van het luchtver keer. NEW YORK, (AP) Indonesië maakt indrukwekkende vooruitgang bij de opbouw van zijn industrie, de ontwikkeling van zijn natuurlijke rijkdommen en de bevordering van het toerisme. Dit zegt „The International Execu tive Service Corps", dat gepensio neerde directeuren als vrijwilligers uitzendt om ontwikkelingslanden te helpen. De districtsdirecteur van dit korps te Singapore, John C. Chandler zegt: „In de afgelopen drie jaar heeft de Indonesische economie een grote voor uitgang weten te boeken. In die pe riode heeft het werk van vele korps- vrijwilligers het respect verworven van regering en bedrijfsleven. In die jaren zijn de grondslagen gelegd voor een aanzienlijke uitbreiding van het in 1968 ter hand genomen korpspro gramma voor Indonesië." 3. Amerika moet streven naar herstel van de diplomatieke betrekkingen met Cuba. China heeft nog op geen enkele manier gereageerd op de voorgeno men reis van Nixon naar Moskou. Noch de Chinese pers, noch de radio in dat land hebben het bericht ge bracht. Volgens het Oostduitse partyblad Neues Deutschland betekent de reis naar Moskou een tegenslag voor de Chinese leiders. „De reis naar Moskou van de Ameri-, kaanse president gooit openlijk roet in het eten van de leiders in Peking die hadden gehoopt op de vorming van een anti-Sowjetfblok als 'gevolg van hun recente geflirt met Washing ton", aldus het blad. Vrede De Italiaanse communistische partj heeft, gisteren verklaard dat Nixons bezoeken aan Peking en Moskou het mogelijk en noodzakelijk maken dat China en de Sowjetunie hun geschil len bijleggen. Luigi Longo, de partijsecretaris van de Italiaanse communisten, zei verder dat Nixons reizen de vrede kunnen bevorderen. De Italiaanse communis tische partij is de grootste in het Westen. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE) Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASS A. Gebruiksgereed, geen verlies van. resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 0 In emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg f15.30,5 kgf29.95,bij dhz-, verf-, ijzer- waren- en bouwmaterialenhandel. NEW YORK (AP) Danny Kaye komt in november naar Nederland voor opnamen voor een film over het werk van het kinderfonds der Ver enigde Naties, Unicef. Hij zal persconferenties houden en voor de televisie optreden om geld in te zamelen voor Unicef en hij zal de aandacht van de regeringen vestigen op de 25ste verjaardag van het fonds, die op 11 december zal worden ge vierd. Danny bezoekt voor de opnamen ook nog andere Europese landen. ROTTERDAM In het komende jaar zal de prijs van 1 liter frisdrank met 0,20 wor den verhoogd als het door de regering ingediende wetsont werp wordt aangenomen om een accijns van 14,50 per 100 liter op alcoholvrije dranken in te voeren. Op het ogenblik bedraagt de prijs van 1 liter voor de merk artikelen 0,85 a 0,90. De Nederlandse frisdrank-industrie ziet deze accijnsheffing als een grote onbillijkheid, immers 'het voorgestel de wetsontwerp belast een specifieke groep van producenten ten bate van de algemene middelen. De frisdran- kenproducerende bedrijven, die toch al te kampen hebben met dalende winstmarges, komen -als deze .accijns heffing doorgaat in ernstige structu rele moeilijkheden. Investeringen Bovendien zijn de investeringen, die gebaseerd zijn op een groei van 10 a 12 pet per jaar op korte termijn niet meer terug te draaien. Als gevolg hiervan komt de werkgelegenheid van ca. 7.500 werknemers in gevaar STOCKTON (AFP) Ongeveer 250 gedetineerden in de gevangenis van San Joaquin, Californië, zijn dinsdag avond in opstand gekomen en hebben geprobeerd uit te breken. Er kwamen 200 politiemannen aan te pas om de gevangenen met traangas en water stralen naar hun cellen terug te drij ven. Volgens de politie zijn bij het inci dent 5 gewonden gevallen. Eerder op de dag hadden de gedetineerden een rustig verlopen betoging gehouden voor verbetering van de levensom standigheden in de gevangenis en te gen het feit dat er geen advocaten voor hen beschikbaar zijn. en zal een aantal kleine bedrijven de strijd niet meer kunnen volhouden. Op grond van deze overwegingen heeft het Bureau Bierhandel- en Mi neraalwaterindustrie (BBM), waarin bijna 97 pet van alle frisdrankprodu centen zijn verenigd, een viertal no ta's gezonden aan de leden van de vaste commissie van de Tweede Ka mer resp. financiën, landbouw en vis serij, volksgezondheid en economische zaken. In deze nota's stelt de BBM o.m.: dat de voorgestelde frisdrankaccijns een totaal (op basis van de huidige belasting betekent over belasting tot jaaromzet van 693,9 miljoen liter) van 202.240.000. Dit bedrag is opgebouwd uit suiker accijns 3.240.000, BTW 85 min jaar basis 100 min en BTW over de drie bovenstaande 14 min. AMERSFOORT (ANP) Hans Vultink zal zijn doel in het Europees kampioenschap vijfkamp (biljarten) bereiken. De Nederlandse kampioen, die in Amersfoort zijn deelneming aan het wereldtoernooi in april in Gent wilde veiligstellen, is daarin zo goed als zeker geslaagd. Twee neder lagen van Dufetelle (in het 47-2 tegen Ceulemans, die de partij in 1 beurt uitmaakte: 400-2 en in het libre tegen Vultink zelf die voor de derde achter eenvolgende dag de 500 caramboles op een rij scoorde* 500-2) brachten de kloof tussen deze Fransman en Vul tink op 6 punten. Voor Vultink is er dan verder nog het zeer hoge gemid delde in het libre (na vijf van de zes partijen 250.75). In de strijd om de titel sloeg Ceulemans in het libre de aanval van zijn landgenoot Dielis (500-500 in 5 beurten) af. Dufetelle, die niet verder dan de vierde plaats meer zal reiken heeft als pleister op de wonde zijn knappe re cordserie van dinsdagavond laat, toen hij zich in het 71-2 met 300 carambo les in één beurt kon laten bijschrijven op de Europese recordlijst. Zijn pres tatie (tegen Dielis die niet verder kwam dan 29) bracht hem naast Jean Marty en Raymond Ceulemans, die er tot nog toe als enige in waren ge slaagd een 71-2 partij in één beurt te beëindigen. Tom Okker had weinig moeite met de Nieuwzeelander Brian Fairlie: 62 6—3. De Nederlander komt in de achtste finales uit tegen de Deen Tor ben Ulrich. De Amerikaanse vice-president Agnew en zijn echtgenote zijn in Iran aangekomen om de festiviteiten in Persepolis mee te maken. Ze zul len in deze goudkleurige, luxueus ingerichte tent verblijven. Een ge wapende bewaker (links) en prikkel draadversperring moeten voor de veiligheid zorgen. WASHINGTON, SAIGON (AFP, Reuter, UPI) De Ame rikaanse minister van defensie, Meivin Laird, gaat begin volgen de maand naar Vietnam op ver zoek van president Nixon. Hij moet daarna de president advi seren over verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Indo-China. MOSKOU, CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuter, AFP) De Sowjet- Unie zal de militaire hulp aan Egypte opvoeren. Egypte van zijn kant heeft alle ,,'anti-communisme en anti-Sowjetisme" in het Midden Oosten veroordeeld. Dit heeft radio-Moskou na afloop van het bezoek van de Egyptische president Sadat aan de Sowjet-Unie gisteravond omgeroepen. „Beide partijen hebben de gevaar lijke situatie in het Midden-Oosten in overweging genomen en hun menin gen uitgewisseld over verdere ge meenschappelijke actie. Zij zijn in het bijzonder overeengekomen om de militaire macht van Egypte te ver sterken. Pogingen om 'net anti-com- munisme en het anti-Sowjetisme te verspreiden, werden door beide par tijen veroordeeld en aan de kaak ge steld als in dienst staand van de in ternationale imperialistische krachten en als een blokkeren van de nationale bevrijdingsbeweging." In het slot-communiqué ontbrak iedere toespeling op Sadats. veelvul dig herhaalde ultimatum, dat de Egyptische confrontatie met Israël dit jaar nog hetzij door oorlog hetzij door vreedzame middelen opgelost dient te worden. Daaruit blijkt althans vol gens de interpretatie van westerse Politieke waarnemers dat de Sow- jetleiders een dergelijke rigide aan pak zelf niet onderschrijven en even min officieel willen vastleggen, dat zij de Egyptenaren in al hun oor logsinspanningen bij zullen staan. Niettemin blijkt uit het communi qué, dat de spanningen tussen de Sowjet-Unie en Egypte naar aanlei ding van de uitschakeling van Ali Sabry uit de Egyptische politiek en de daarop gevolgde Egyptische steun aan de anti-communistenjacht in Soedan in de politieke praktijk niet zo ernstig zijn, dat het bondgenoot schap daardoor gevaar loopt. Daar voor hebben beide landen te veel be lang bij de wederzijdse banden. Eerder werd door westerse diplo maten aangenomen, dat de bespre kingen ernstige meningsverschillen hadden opgeleverd over de te volgen taktiek in het Midden-Oosten-con- flict. Sadats woorden werden aange haald, die op een banket had gezegd, dat „geweld en alleen maar geweld" de methode is om druk op Israël uit te oefenen. Geweld en uitsluitend ge weld is de weg om iedere agressie van Israël tegen te gaan." Daarente gen had president Podgorni van de Sowjet-Unie gezegd, dat zijn land „zal doorgaan om de zaak van een rechtvaardige politieke oplossing in .het Midden-Oosten te vergemakkelij ken." Koers van Nasser De mening van de westerse diplo maten dat er momenteel minder 1 eenstemmigheid tussen de twee lan den heerst dan ten tijde van presi dent Nasser, werd door een Egypti sche woordvoerder krachtig tegenge sproken. Hij onderstreepte kort voor Sadats vertrek de hechte onderlinge vriendschap en zei dat de besprekin gen overeenkomstig „de koers van Nasser, vroeger" waren verlopen. Het Russische persbureau TASS en het Egyptische persbureau MENA waren het overigens niet eens over de terugtocht van Sadat. Terwijl TASS meldde, dat de Egyptische president naar huis vertrok, berichtte MENA dat hij via Belgrado (waar hij gedu rende een paar uur met president Ti to zal praten) en via Damascus naar Cairo terug zou keren. Volgens TASS waren de besprekin gen tussen Sadat en de Sowjetleiders „succesvol verlopen in een sfeer van hartelijkheid, vriendschap en volledig begrip inzake alle kwesties, die be sproken werden." De Egyptische correspondent van MENA In Moskou deelde mee, dat de twee landen overeengekomen warerr „om hun betrekkingen te versterken en op alle terreinen uil te breiden." Volgens hem hadden de Russen her haaldelijk beklemtoond, dat „de be trekkingen tussen de twee landen en volkeren niet geleidelijk opgebouwd worden, maar de lijn volgen, die door wijlen president Nasser is uitgezet". De Egyptenaren gaven een overzicht van de situatie in de Arabische we reld „en legden in details sommige punten uit, die nadere toelichting vereisten." Dat er op militair gebied overeen stemming werd bereikt, blijkt uit het feit dat de Egyptische minister van defensie en zijn militaire adviseurs in Moskou zijn achtergebleven, samen met de minister van staat voor bui tenlandse aangelegenheden, Murad Ghaleb. Geen concessies De Israëlische regering heeft giste ren na eén urenlange kabinetszitting laten weten, dat zij unaniem van' me ning is, dat Israël geen verdere con cessies meer kan doen inzake de door Amerika gewenste interim-regeling. Met name op twee punten zal Israël niet toegeven: dat het te sluiten be stand van onbepaalde duur is en niet voor korte tijd, zoals Egypte wil; en dat er geen Egyptische troepen het Op 1 december zullen er nog 184.000 Amerikaanse militairen in Vietnam zijn. Nixon heeft deze week aangekondigd dat hij in de loop van rovember bekend zal maken wanneer en hoeveel Amerikaanse soldaten na i december naar huis gehaald zullen woiden. NAVO in de laatste week van deze maand gaat minister Laird naar Brussel waar hij met NAVO-autoriteiten zal praien over de mogelijkheden van wederzijdse evenwichtige verminde- rir? van strijdkrachten tussen de NAVO en het Pact van Warschau. Eenheden van de Viet Cong hebben cisteren 12 kilometer ten noorden van Saigon vijf Amerikaanse helikopters opgeblazen. De schade bedraagt an derhalf miljoen dollar. Het was twee jaar geleden dat de Viet Cong zo dicht bij de hoofdstad Saigon ope reerde. KOSTBAAR Volgens de New York Times is de Amerikaanse legerleiding bezig een „kostbaar" programma op te stellen cm de militaire sterkte in Cambodja te vei groten. Het Pentagon zou de stokte van het Cambodjaanse leger van de huidige 180.000 man willen brengen op 256.000 Dat aantal zou in de zomer van i0'2 bereikt moeten zijn. In 1977 zou den meer dan 300.000 Cambodjanen order de wapenen moeten zijn. Vol gens de NYT zou dit plan Amerika 275 miljoen dollar gaan kosten. SAO PAULO (KNP) Aarts bisschop Arns van Sao Paolo, geestverwant van Dom Helder Camara, heeft zijn rustiek ge legen bisschoppelijke residentie geruild voor een goedkope arbei derswoning. De residentie heeft h(j beschikbaar gesteld voor dak lozen. Ongeveer 280 gezinnen zullen op het gebied gehuisvest kunnen worden. De aartsbis schop wil nog meer kerkeljjk bezit ter beschikking stellen van de DEN HAAG DED heeft zich knap hersteld van de pijnlijke neder laag van het afgelopen weekend. Toen de ploeg tegen Levi's volledig afging, verloor het ook nog Fred Muntenaar en Hans Block door bles sures. Beide spelers waren gister avond ook afwezig in de wedstrijd tegen Suvrikri. Tegen de zoneverdediging van Su vrikri had Paul Hoeksema geen enke le moeite. Hoeksema begon met zes keer raak te schieten (012), terwijl daarna Hans de Liefde en Bram Jes- serun een vleug van schotvaardigheid kregen. Ruststand: 2042. Coach Henny Blom: „Toen was de wedstrijd al gespeeld. De tweede helft was ge woon een kwestie van uitspelen. Ik kon zelfs eindigen met wat spelers die anders veelal op de bank zitten. Zelfs André Bijl, die licht aan de voet was geblesseerd, kon ik zodoen de sparen." Tegen een slotoffensief van Suvri kri voelde toen de andere broer Hoeksema zich enorm op zijn gemak. Gebruikmakend van zijn snelheid bracht hij met vele scores DED op een verdiende winst, 6291. kanaal oversteken. De Israëlische pers schreef zeer goedkeurend over deze kabinetsbeslissing. Het Ameri kaanse standpunt inzake een interim oplossing wordt beschreven als „een erosie van de Amerikaanse politiek." VOORBURG De Nederlandse Volleybalbond heeft Jurriaan Kooien (31) aangetrokken als tweede trainer van het nationalë team. Het is de be doeling dat Kooien onmiddellijk na de Olympische Spelen de training van de A-selectie van de huidige bondstrainer Johan van der Haar overneemt. Naast de assistentie die hij Van der Haar in het komend jaar gaat verlenen, traint hij ook een B-selectie voornamelijk bestaande uit spelers die een groot deel van de hui dige top moeten opvolgen. Kooien heeft de wens te kennen gegeven in leder geval nog dit seizoen voor zijn club Blokkeer te blijven spelen. Jur riaan Kooien maakt deel uit van 't Nederlandse team dat twee weken geleden in Italië in het toernooi om het Europese kampioenschap een ne gende plaats behaalde. Hij heeft on geveer 120 interlands op zijn naam staan. Kooien 'geeft lessen lichamelij ke opvoeding aan twee Mavo's In Rijswijk. AMSTERDAM Schotland reeds uitgeschakeld in de strijd voor het Europees kampioenschap, heeft gis teravond voor 'n grote verrassing ge zorgd. De Schotten, voor de eerste maal spelend onder hun nieuwe coach Tommy Docherty, versloegen in het Hampden Park van Glasgow Por tugal met 21. De strijd van Schotland tegen Por tugal was een prestigegevecht. De Schotten traden met nog slechts twee spelers aan van het elftal, dat de 20 nederlaag in Lissabon leed: David Hay (Celtic) en Pat Santon (Hiber nians). De Schotten traden met niet minder dan vijf debutanten aan: doel man Wilson (Arsenal), Alex Cropley (Hibernians), Eddy Colquhoun (Shef field U). Sandy Jardine (Rangers) en George Graham (Arsenal). Docherty, een manager-coach met een roerig verleden, wilde met zijn nieuwe for matie tegen het voornamelijk uit Benfica-spelers bestaande Portugese team (acht man, waaronder de zijn vijftigste interland spelende Eusebio) nadrukkelijk een goed resultaat. Te meer omdat het een „echt" goed re sultaat zou zijn, want puntenverlies kon Portugal zich niet veroorloven. Daarvoor immers is de positie van België in de groep te sterk. De ruststand in Glasgow was al 10 voor de Schotten. Voor de doel punten zorgden O'Hare (Derby) en Gemmill (Derby). Rodriques scoorde voor Portugal. Er waren 58.000 toe schouwers. STAND GROEP 5: België 4 4 0 0 8 10— 1 Portugal 5 3 0 2 6 95 Schotland 5 2 0 3 4 37 Denemarken 6 1 0 5 2 211 Programma: 10 nov.: SchotlandBel gië, 21 nov.: PortugalBelgië. ENGELAND De strijd tussen de nog ongeslagen plobgen in groep 3, tussen Zwitser land (tot gisteren leider omdat het een duel meer ha£ gespeeld) en En geland is voor 55.000 toeschouwers in Bazel door Engeland gewonnen. Het werd, na een 22 ruststand, tenslotte slechts 23. Engeland nam binnen de minuut de leiding. Geoff Hursl kopte de bal na 55 seconden spelen uit een voorzet van Martin Chivers langs de Bazel-doelman Kunz. 8 Minuten later zorgde Daniël Jeandupeux, de linker spits van Zurich, voor de gelijkma ker. Martin Chivers gaf in de twaalf de minuut Engeland weer de leiding, maar Fritz Künzli bracht de stand nog juist voor de rust op 2—2. Enge land, dat in de eerste 45 min. nau welijks een overwicht had gekend en het tegen de snelle Zwitsers moei lijk hadden, kwamen in de tweede helft fortuinlijk aan de overwinning. Dertien minuten voor het einde scoorde Tony Weibel (SION) in eigen doel. STAND GROEP 3: Engeland 4 4 0 0 8 12=< 2 Zwitserland 54018114 Griekenland 5 1 1 3 3 36 Malta 6 0 15 1 2—16 Programma: 10 nov.: Engeland—Zwit serland, 1 dec.: GriekenlandEnge land. WALES Wales behield gisteravond in groep 1 zijn kleine kans. Finland werd in Swansea met 30 verslagen, waar door de Finnen in al hun wedstrijden zonder overwinning zijn gebleven. Bij de rust was de stand reeds 10 door een doelpunt van Alan Durban (Der by) in de tiende minuut. Na de rust bepaalden Toshack (Liverpool) en Reecec (Sheffield United) de eindstand op 30. Er waren in Swansea 10.000 toeschouwers, die een voortdurend dominerend Wales zagen. Tsje- choslowakijke is in groep 1 overigens de grootste kandidaat voor de eerste plaats. Programma 14 nov. Roemenië Tsjechoslowakije, 24 nov. Doemenië Wales. Nog te bepalen: Tsjechoslowa kijeWales. STAND GROEP 1: Tsjechoslowakije 4 3 1 0 7 92 Roemenië 4 2 1 1 5 71 Wales 4 2 1 1 5 5—3 Finland 6 0 15 1 1—16 RUSLAND Rusland heeft in groep 4 de beste papieren op het bereiken van de eindronden van het Europees kam pioenschap in handen gehouden. Wel iswaar verspeelden de Russen hun eerste punt in Belfast tegen Noord- Ierland (11), maar wanneer over twee weken in de uitwedstrijd tegen Spanje (de laatst overgebleven con current) een gelijkspel wordt behaald, is de kwalificatie toch een feit. Span je heeft alleen bij winst (en zeges op Noord-Ierland en Cyprus) nog een 'kans. De doelpunten in de naar de mid daguren vervroegde strijd tussen Noord-Ierland en Rusland (officieel heette het dat het openbaar vervoer 's avonds laat in verband met de on rust slecht functioneert) werden voor de rust gescoord De Ieren, zonder de met een knieblessure sukkelende George Best, namen in de 12c mi nuut door Nicholson de leiding. Twintig minuten later scoorde Byho- vets de gelijkmaker. STAND GROEP 4: Rusland 5 4 1 0 9 13— 4 N.-Ierland 5 2 1 2 5 95 Spanje 3 2 0 1 4 62 Cyprus 5 0 0 5 0 219 Programma: 27 okt.: SpanjeRusland, 10 nov.: Noord Ierland—Spanje, 24 nov.: SpanjeCyprus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11