VIXON NAAR SOWJET-UNIE Minister start kruistocht tegen luchtverontreiniging Berlijn-akkoord maakte tijd rijp Mèt uw hulp bouwen we verder Zonder u kan dat niet! Dilemma milieu en economie centraal in Kamerdebatten Oproep tot meer hulp aan vluchtelingen Het Kwartet iïnde van Vietnam- [>rlog nabij? Vier doden bij verkeersongeval idira Ghandhi mt niet naar Nederland Infra-rood foto's vanuit cle luclit Meer snuffelpalen voor meer stof Jen Juwelendiefstal buit: ƒ60.000 Hirohito zou VS moeten bezoeken Wat kouder Nieuwe Leidse Courant Woensdag 13 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 our WASHINGTON, MOSKOU (UPI, Reuter, AFP) President Nixon van de Verenigde Staten eeft gisteren voor nieuwe sensatie gezorgd door onverwachts aan te kondigen, dat hij volgend jaar ji naar Moskou zal gaan. [Nixon verscheen gisteren plotseling in de perskamer van het hij na zijn bezoek aan China, waar overigens nog geen datum •Ift van mei Moskou zal bezoeken. twee reizen staan, 'volgens non, geheel los van elkaar „en geen twee wordt ondernomen met het te profiteren, welke verschillen tussen beide landen mogen be- Nixon is uitgenodigd door de sische minister van buitenlandse Andrej Gromiko, die in New k de algemene vergadering van IN bijwoont. ïgenover de verraste journalisten de president vervolgens uiteen Amerika en de Sowjet Unie bij voorbereidende besprekingen voor eis uitgegaan waren van het idee, een topconferentie wenselijk zou zodra voldoende vooruitgang geboekt bij de onderhandelingen en de twee regeringen op lager au. Aangezien dit onlangs het ge was met name op het moment het Vier Mogendheden-akkoord Berlijn werd getekend had besloten dat hij volgend jaar naar Moskou zou gaan om tot meningsuitwisseling te komen belangrijke kwesties, de lAlate- contacten te verbeteren en gun- vooruitzichten voor de wereld- Ie te scheppen. Toen hem gevraagd werd of hij in Moskou een akkoord zou sluiten in het kader van de SALT-besprekingen over vermindering van de strategi sche bewapening zei Nixon. dat de regeringen in Moskou en Washington nog dit jaar zo'n akkoord hoopten te bereiken. Er worden in die richting vorderingen gemaakt, zei hij. Hoewel Nixon het nog voorbarig vond nu al agendapunten te noemen voor zijn besprekingen met de Russische lei ders, liet hij doorschemeren dat het Midden-Oosten en Vietnam ongetwij feld ter sprake zullen komen. Nixon beklemtoonde tenslotte nog 'dat China, de Amerikaanse bondge noten in Europa en Japan reeds op de hoogte waren gebracht van zijn voor genomen reis. Tass DSKOU De Russische journa- Victor Louis heeft gisteren in den verklaard dat het eind van Vietnamese oorlog in zicht lijkt, gens hem hebben Amerika en land daar allebei belang bij. en topconferentie tussen president on en „een der Russische leiders" wel eens het begin van de vrede Vietnam kunnen worden, meende is. Hij zei dat gisteren voordat end werd, dat Nixon in mei vol- d jaar naar Moskou zal gaan. SSEN Vier mensen twee iissenen en twee kinderen en gisteravond de dood toen de waarin zij zaten vermoedelijk r het slechte wegdek van de pro- ciale weg onder Almkerk (gem. sser. onder Gorichem) is gaan geren en in een links van de weg Pgen sloot terecht kwam. n deze sloot staat een meter water, inzittenden van de auto kwamen r verdrinking om het leven, 'e slachtoffers zijn: de 58 jarige C. ten Eisen uit Rotterdam, die de o bestuurde, de 59 jarige me- uw A. van der Lijken-Telman, neens uit Rotterdam, en haar inkinderen de 5-jarige C. A. Vin- ivleugel en zijn zusje de 3-jarige la Vinkenvleugel, bieden uit 'edam. •e kinderen waren met hun groot- toer op weg naar een camping in men EN HAAG De Indiase premier, ouw Indira Gandhi zal tijdens Europese reis, deze maand, geen k aan Nederland brengen. De erlandse regering had haar uitge- gd, maar een overladen program- belette haar deze uitnodiging te vaarden. Dit blijkt uit een brief premier Biesheuvel aan de Ne- ndse Politieke Jongeren Contact Gelijktijdig met de persconferentie van Nixon in het Witte Huis maakte het Russische persbureau TASS de reis bekend, door het officiële com- muniqé te publiceren. In Moskou is geen commentaar gegeven op deze nieuwe ontwikkelingen. Het. commu niqué luidde: „De leiders van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn in het vorige jaar tijdens een gedachtenwisseling overeengekomen dat het wenselijk zou zijn een bijeen komst tussen hen te beleggen als in besprekingen op lager niveau vol doende vooruitgang zou zijn geboekt In het licht van de vooruitgang die de laatste tijd in bilatrale en multila terale besprekingen tussen t'aide par tijen zijn bereikt, werd overeengeko men dat een dergelijke bijeenkomst in de tweede helft van mei 1972 in Moskou zal worden gehouden. De lei ders van de Sowjet-Unie en president Nixon zullen alle belangrijke kwes ties onderzoeken, met het oog op ver dere verbetering -van de bilaterale betrekkingen en versterking van de 'kansen op universele vrede". Vietnam Nixon kondigde aan dat hij in Ao- veinber ook mededelingen zou doen over- verdere terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Vietnam. Hij voegde daar echter aan toe dat de Amerikaanse aanwezigheid in Viet nam zou worden gehandhaafd, om de doeleinden te bereiken die ik heb be kend gemaakt, waaronder de vrijla ting van de Amerikaanse krijgsge vangenen". Nixon deed een dringend beroep op de pers niet te speculeren, over wat hij in november zal gaan zeggen in zake de verdere terugtrekking van Amerikaanse gevechtstroepen uit Vietnam. E»n T-33-stra*ljager is gistermid dag boven de Betuwe in botsing ge komen met een van twee in formatie liegende Starfighters, die onderweg waren naar de Vfiehors, het schiet- terrein in de Waddenzee. De bestuur der van de T-33, de 29-jarige tweede luitenant-vlieger P. C. Kroonenberg uit Doesburg, wist drie boerderijen te ontwijken, voordat zijn toestel naar beneden stortte. Het kwam op vijftig mpter afstand van de boerderijen in ten weiland terecht. De piloot, die zich met zijn schietstoel wist te be vrijden. liep een gebroken arm op. Ilii werd overgebricht naar het mili taire hospitaal in Utrecht. De vlieger van ue bij de botsing betrokken Star- faghter, de 30-jarige cerste-luitenant C. J. van der Burg, landde behouden op de basis Volkel. Zijn toestel werd aan een van de vleugels en aan het roer beschadigd. VLAARDINGEN Binnen twee weken krijgt de sanerings commissie in het Rijnmondge bied. onder voorzitterschap van de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, VANDAAG NOG kunt u ons laten weten hoezeer u het behoud van de Christelijke Pers ook uw zaak vindt! VANDAAG NOG kunt u uw zoon, uw ge trouwde dochter, uw buurman of uw vriend vragen óók abonnee te worden van uw krant! VANDAAG NOG kunt u iemand een abon nement op onze krant schenken en het abonnements geld voor de rest van het jaar (of langer) voor uw rekening nemen. VANDAAG NOG kunt u ons bellen en uw nieuwe abonnee telefonisch opgeven of onderstaande bon invullen. L Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Straat Plaats: Betaalt per maand O per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld wordt betaald door: Hokje naar keuze invullen. De nieuwe abonnee krijgt onze krant eerst veertien dagen gratis. Opgegeven door: Adres: Plaats: de nieuwe abonnee onderstaande abonnee Zend mij als premie: 2 moderne theeglazen/smeedijzeren kandelaar met dikke kaars/decoratieve onderzettegel. (doorhalen wat niet wordt verlangd) Postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft NIEUWE LEIDSE COURANT antwoordnummer 267, Leiden een wettelijke status, zodat dan op een meer effektieve wijze dan tot op heden kan worden opge treden tegen de luchtverontrei niging. Dit deelde gistermorgen de minis ter van volksgezondheid en milieu hygiëne, dc heer L. B. J. Stuyt, mee na afloop van een werkbezoek aan wat hy noemde „het meest bedreigde deel van Vlaardingen", een werkbe zoek waarin ook een gesprek met de Vlaardingse gemeenteraad en andere by de Iuchtverontreining betrokkenen was opgenomen. De minister zegde toe, in de toe komst strenger dan ooit te zullen gaan toezien op de emissies van verontrei nigende stoffen. Als een van de mid delen daartoe noemde hij de controle vanuit de lucht met infra-rood-foto- grafie, terwijl daarnaast het bestaan de meetnet zowel kwalitatief als kwantitatief zal worden uitgebreid. Zo zal binnenkort onder meer ook het koolmonoxydegehalte in de Rijn- mondlucht worden opgemeten. RAPPORT De metingen zullen overigens zo snel mogelijk gecoördineerd worden vanuit het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, dat bin nenkort een rapport gaat publiceren aan de hand van de ervaringen die meetploegen, niet alleen in het Rijn mondgebied maar ook elders in Ne derland. hebben opgedaan. Duidelyk stelde de minister overi gens, in antwoord op een vraag van een lid van het Centraal Aktiekomité Rijnmond, dat in het vervolg by het uitgeven van nieuwe industrieterrei nen de milieuvervuilende faktoren een doorslaggevende rol zullen gaan spelen by de beoordeling van vesti- gings-aanvragen. Hiertoe is besloten in een interdepartementale coördina tiecommissie. Op korte termijn zijn volgens de minister ook maatregelen te verwach ten die zijn geënt op de individuele industrieën. „We moeten wel", aldus de bewindsman, „want iedere fabriek heeft zijn eigen fabricageprocessen, die in veel gevallen niet onder één wet telijke noemer zijn te vangen. We zullen onze maatregelen daarom dan ook van geval tot geval moeten aan passen." (voor vervolg zie pag. 5) BREDA De vliegtuigbom, die gisterochtend in alle vroegte ver moedelijk door ..De Rode Jeugd" was geplaatst in de hal van het Bredase gerechtsgebouw, is na de montage op de Gelderse Heide bij Breda een ongevaarlijk projectiel zonder inhoud gebleken. De Bredase hoofdcommissaris H. van Goethem sprak gistermiddag toen dit bekend geworden was van een „kwalijke grap, waardoor het politie-apparaat veel nodeloos werk heeft moeten verrichten. Maar we kunnen in dit soort zaken nu een maal geen enkel risico nemen", al dus de Bredase hoofdcommissaris. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verontrusting over de gevolgen van de economische groei voor het milieu heeft gisteren centraal gestaan in het debat in de Tweede Kamer over de troonrede en de miljoenen nota. PvdA, D'66. PPR en PSP trokken hieruit de conclusie, dat deze groei beperkt moet worden, maar ook van de zijde van de regeringspartijen werd zij het in mindere mate de noodzaak van de keuze of een on belemmerde economische groei of een beperking ten gunste van het milieu aan de orde gesteld. P' dA-fractievoorzitter drs. Den Uyl stelde vast dat het nu aankomt op de beperking van de produktie van goederen en diensten tot de grens die gesteld wordt door een toelaatbare milieudruk." De beperking van de economische groei die hierdoor nood zakelijk wordt, vraagt naar zijn me ning een toetsing van behoeften waar in wel en waarin niet kan worden voorzien. De gemeenschap zal hier over moeten beslissen. De heer Den Uyl destilleerde uit deze stellingname da: een beslissende stap moet worden gezet „naar een verdergaande verge- meenschappelijking van de produktie en investeringen." De PvdA-fractievoorzitter plaatste zijn opmerkingen in een aanzienlijk ruimer kader door erop te wijzen dat de baten van de economische groei niels waard blijken te zijn als ze het zij via de fiscus hetzij via verhoogde prijzen (de vervuiler betaalt) geheel moeten worden aangewend om de uit d'e groei voortvloeiende belasting en vervuiling van het milieu te kunnen bestrijden. Emotioneel De fractievoorzitter van D'66, mr. H. van Mierlo, liet zich zeer emotio- Nederlands exeuus voor verbranden Japanse vlaggetjes Van een verslaggever DEN HAAG Nederland heeft Ja pan verontschuldigingen aangeboden voor het verbranden van Japanse vlaggetjes bij het Okura-hotel in Amsterdam. Dit heeft een woordvoer der van het Nederlandse ministerie ^an buitenlandse '.aken meegedeeld. Reeds eerder had de regering excuses gemaakt voor het ingooien van ruiten van de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in Wassenaar. BREDA Onbekenden hebben gisternacht uit de etalage van een ju welier in Breda voor naar schatting 60.000 gulden aan juwelen en horlo ges gestolen. Op onverklaarbare wijze is de alarminstallatie waarmee de winkel ruit was beveiligd, niet in werking getreden. De dader(s) knipten een gat in het ijzeren rolluik dat ter beveili ging voor de etalage was aange bracht. Hierna werd een spiegelruit van één centimeter dikte vernield, die via strips met de (niet werkende) alarminstallatie was verbonden. De daders stalen drie plateaus met kost bare ringen met een gezamenlijke waarde van ruim 30000 gulden en een nog niet vastgesteld aantal horlo ges, waaronder een witgouden. Hier van bedraagt de waarde eveneens en kele tienduizenden guldens. Gister ochtend werden de lege plateaus, die kennelijk uit een rijdende auto ge worpen waren, teruggevonden in een straat in een andere wijk. Enkele maanden geleden werd bij een an dere Bredase juwelier op nagenoeg dezelfde wijze eveneens een plateau kostbare ringen ontvreemd. De politie vermoedt dat dit dezelfde daders zijn. De inbraak gebeurde juist op het tijdstip dat de Bredase politie druk bezig was met het onderzoek van een bomalarm in de Bredase rechtbank. Raiffeisenbank TU Boerenleenbank De 115 miljoen dollar, die tot dus ver zijn gegeven, zijn al lang uitgege ven of al toegezegd, zo maakte zijn bureau bekend. Volgens de schatting van het VN-bureau zijn er nu meer dan negen miljoen vluchtelingen in India. Ook uit de Indiase hoofdstad New Delhi komen zeer onheilspellende ge luiden over de nood van de vluchte- neel over dit onderwerp uit: „Op schokkende wijze tonen zich voor wie ze zien wil de voortekenen dat de welvaartsstaat ons naar de keel vliegt." Hij pleitte er daarom voor het economisch groeiproces „dusdanig onder controle te brengen van de ge meenschap dat zij waar nodig door de overheid drastisch kan worden te ruggedrongen." Van de zijde van de regeringspar tijen werd het keuzeprobleem aan de orde gesteld door KVP-fractievoorzit- ter mr. AndriesSen. „We dienen ons te realiseren dat meer aandacht voor bescherming van het leefmilieu een rem zal betekenen op de economische groei Minder groei voor schonere groei", zo vatte hij zijn visie samen. Voor vervolg a;ie pag. BONN (AP) De Japanse premier Eisaku Sato is van mening dat keizer Hirohito een bezoek moet afleggen aan de Verenigde Staten als blijk voor de waardering van de Ameri kaanse steun aan Japan sinds de tweede wereldoorlog. Volgens Sato vereist de oosterse hof felijkheid dat „de keizer van Japan een bezoek brengt aan de Verenigde Staten voordat de president wordt uitgenodigd een bezoek aan Japan te brengen". Het is echter moeilijk een datum voor het bezoek van de keizer af te spreken, omdat er volgend jaar ver kiezingen in de Verenigde Staten wor den gehouden en een staatsbezoek tij dens de verkiezingscampagnes onge legen zou komen. ADVERTENTIE VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 Luchtkastelen eisen hoge on derhoudskosten. EDWARD BULWER-LYTTON RAWALPINDI, KARATSJI, GENÈVE (Reuter, UPI. AP) Prins Sadroeddin Aga Khan, de hoge commissaris voor de vluchte lingen van de VN, heeft alle landen ter wereld opgeroepen om meer hulp aan de Oostpakistaanse vluchtelingen te geven. lingen. De directeur van het kinder fonds van de VN (UNICEF), Henry Labouisse heeft na veel aandrin gen van journalisten om een reactie te geven op de schatting van de En gelse kinderarts John Seaman, dat er een half miljoen kinderen binnenkort zullen sterven gezegd dat het zeer wel mogelijk is, dat een paar hon derdduizend mensen zullen omkomen. Bonzo Is werkelijk stapel op Uw heerlijke salade. DEN BILT Een van Groen land afkomstig hogedrukgebied was vanmorgen op zijn koers naar het noorden van Schotland bezig IJsland te passeren. Het ziet er naar uit, dat dit systeem morgen bepalend zal zijn voor het weer in ons land. Met noor delijke winden zal dan wat koudere lucht worden aange voerd, die tevens droger zal zijn, resulterend in perioden met zon. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 14 oktober: zon op 7.02, onder 17.50; maan op 1.40. onder 16.07; 19 okt. N.M. Hoog water Hoog water, 14 oktober: Rotter dam le getij 1.00, 2e getij 13.25; Scheveningen 11.57Vlissin- gen 10.38 - 23.14; Haringvliet a.d. Zeezijde 12.28 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1