ledden in academische duurder 3 dagen Twente f49.- Beleid geestelijke volksgezondheid loopt ver achter Kabinet denkt te weinig aan kleine zelfstandigen Bijval voor plan NVV-voorzitter uit vrije beroepen V-commentaar NOS: omroepbij drage moet snel omhoog Koningin heropent Ooglijders gasthuis Prof. Trimbos op congres: Adres middenstand Onderbetaling vrouw „officieel ten einde" NS-dagtochten in herfst en winter Ter Heide kiest een verkeerde volgorde NCHP wil ook bij overleg over loonmatiging zijn 7 ZATERDAG 9 OKTOBER 1P71 toegepaste theorie dat het aantal af wijkingen (geestelijke en lichamelijke ziekten, criminaliteit) in het centrum van een grote stad het hoogst is en naar de buitenwijken afneemt, blijkt in sommige opzichten ook voor Rot terdam te gelden. Daar is overigens nog niets mee verklaard, laat staan bewezen, maar de preciese gegevens kunnen helpen bij het speuren naar oorzaken. De hoogleraar zei overigens met nadruk dat er geen" basis is voor vooroordelen dat een stedelijke samenleving hoofd zakelijk nadelen heeft. Dat er meer misdaden worden gepleegd geldt niet voor geweldsmisdrijven, wel voor economische delicten. En dat laatste hangt waarschijnlijk samen met een grotere gelegenheid voor het plegen van bijvoorbeeld ver duistering. Zelfmoordcijfers liggen in Amsterdam boven, in Rotterdam en Den Haag beneden het landelijk ge middelde. En zo zijn er veel dingen die we gewoon niet begrijpen en waarnaar onderzoek hard nodig is. Juist om de mogelijkheden te vinden, psychische ongezondheid te voorko men. Voorkomen is namelijk de enige praktisch mogelijke aanpak, meent prof. Trimbos. Deze preventieve gees telijke gezondheidszorg schiet volgens hem ernstig tekort met name in de brede „onderlaag" van de stedelijke bevolking. Hij wijt dat aan de sterk klassegebonden waarden en normen van de doorsnee arts en het door hem beheerste gezondheidszorg-systeem Een probleem dat in eerste instan tie in alle lagen van de bevolking voorkomt, het jeugdmisdrijf, werd besproken door Rotterdams vrouwe lijke kinderrechter prof. dr. J. G, Hu- dig. Bijna driekwart van de jeugdde- Be TROS vierde haar aar,te avond "nquenten in haar ambtsgebied zijn San da vaste donderdag mat aan .jiewone doorsnee jongens De kin fan onze redacteur wetenschappen BOTTERDAM Het ontbre- en van een centraal overheids- eleid op het gebied van de psy- lische gezondheidszorg heeft en grote achterstand opgeleverd de welzijnsplanning voor de omende tientallen jaren. Met deze en negen andere stellin- tn heeft prof. dr. C. J. V. J. Trimbos reventieve en sociale psychiatrie, otterdam) geprobeerd het ledencon- es van de Maatschappij tot bevor- ering der geneeskunst tot discussie prikkelen. Die discussie ging alleen iaar over detailkwesties, zodat het op leek dat de congresgangers het iet de hoofdzaken wel eens waren. De overheid was uiteraard niet de zwarte piet in het betoog van rimbos: de traditionele medische etenschap is ernstig in gebreke ge- even in het onderzoeken van de lestelijke en maatschappelijke ipecten van gezondheid en ziekte. Op de afdeling van prof. Trimbos an de medische faculteit wordt ove- gens hard gewerkt om die achter and een beetje in te lopen, en hij it boeiende voorlopige resultaten Een voor het eerst in Chicago Dat was me wat in het vierjarige leventje van Daniel Móliterno. Omdat hij wel eens wilde weten hoe de binnenkant van een melkbus er uit zietklam hij er in om dat nu eens haarfijn te onderzoeken. Dat er in klimmen viel allemaal best mee, de moeilijkheden be gonnen pas toen Daniel er uit wilde komen. Hoe hij ook probeerdehet ging niet. Hij zat muur vast in de melkbus. De verschrikte ouders van Daniel kwamen er aan te pas, maar ook die zagen geen oplos sing voor dit netelige probleem. De brandweer van Middleton VSwaar Daniel woont, bracht uitkomst. Met een snijbrander werd cle onfortuinlijke jonge on derzoeker heel, héél voorzichtig uit de melkbus gepeld. ist dat je misschien het best zou kun- derrechter ziet hen na hun eerste omschrijven met het woord ■sue aak" gewoonlijk niet terug Het an- Wat olies overheerste was nutuur- dere kwart dat gekenmerkt wordt de zendtijduitbreiding die de TROS d00r <*n achtergrond van gebroken verwowen nu zij B.-omroep is finnen, -niet ^gemaakte schoolop- forden. Enkele van de optredende leiding en moeilijkheden met hun ie,ten echter waren er niet alleen »erk' bl«kt voorlopig niet erg vat- Succes hun bijdragen maar tvens met •.ces. De gouden platen van John iodhouse kwamen haast nog nadruk- ijker in beeld dan deze accordeon- 'uoos zelf. Iets dergelijks gebeurde tijds door de TROS most worden mporteerd op een Duitse filmwer- baar voor de opvoedende maatregelen van de justitiële .kinderbescherming. Prof. Hudig: we zitten met een ver ouderd apparaat, onvoldoende inge steld op de verstedelijking. Maar we beschikken over voldoende kennis lok icmc, cuts i - aantallen pouden niuten alleen v/" he' ontstaan van aiwijkend ge- tr genoemd. Hij heeft er kennelijk draS o1" mder geval de aanzet van let dut ze niet meer in beeld te krij- aana aP dienstverlenend apparaat zün We bedoelen maar: het uius P bouwen, dat zich bij de geva- antitatief succes da,t \uerd getuierd. T1?® en veranderende behoeften tuerd ons nog eben treffend duide- .fn aanPassen. De medici kunnen gemaakt in een gsprek met Robert aarblJ met worden gemist. agner, beter bekend als 'De dief van 'ashington'. Volgens de interviewer eft de TROS zijn B-stadium vooral te nken aan het uitzendn van deze se- Dat was dan toch nog een kleine ïhulling die des te sprekender was, vrdat kort tevoren een imitator aller- I figuren uit het actualiteitenwezen andere omroepen had geprobeerd te doen. en parodie op een TROS-actualitei- rubriek kon daar niet bij zijn, want Sal Tas heeft de TROS niet meer robeerd aansluiting te krijgen bij Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Ongelijke beloning anders gezegd: onderbetaling van vrouwelijke werknemers is in Ne derland officieel niet meer mogelijk. Het NVV meldt in het vakbondsor gaan „De Vakbeweging" dat de Ne derlandse regering op 16 juni jongst leden de conventie 100 van de Inter nationale Arbeidsorganisatie heeft bekrachtigd. De bekrachtiging ge schiedde 20 jaar nadat de IAO deze conventie aannam. De ratificering houdt volgens het NW in dat alle CAO's die nog geen gelijke beloning kennen op de kortst mogelijke termijn moeten worden herzien. Voorts zal er een wettelijke bescherming moeten komen, opdat de conventie ook werkelijk wordt nage leefd. Het NW zegt dat het van groot belang is dat vrouwelijke werk nemers er scherp op toezien dat bij CAO-onderhandelingen geen onder scheid tussen mannen en vrouwen wordt gemaakt. Van onze radio- en tv-redactie In nota's aan de HILVERSUM wereldgebeuren. Ze ii dunkzij leden van de Kamer en an T^S,LVZ%LVan B-kwahte,t 'm de vaste Kamercommissie van CRM heeft de NOS opnieuw aangedrongen landpunt was bijna geheel terug in op verhoging van de omieepbijdraien 'e »°™- publiek zat er uiel, 00 j jimuari 1972 ,ol 90 f g5 Jgul<fen ir deed mets, afgezien dan van de r Stolk die een vinnig debatje aan- r„,gentig gulden vindt de NOS J met prof. Rol mg ouer het verleden drinEend gewenst, daar het program- de Japanse keizer Er was een kort mapakket bij ,oeneming van v00ral tioongesprek met Wim Kan d, zich loc^ten (die 85 procent van de to- roeg of de Nederlandse regering het t3le uitgaven uitmaken) zo kostbaar wel poor het zeggen had nu een :s geworden, dat uitstel tot 1 januari tonner hod loten weten dat hij zijn schraling van de inhoud der uitzen- rnanse dagboek met mag oonbieden dmgen zou moetcn jelden de keizer. Prof. Roling trok het k van de Amerikaan Bergamini dat De door de omroep opgespaarde 52 '.rst belastend is voor die keizer in miljoen gulden ter overbrugging van jfel. Het programma rolde vredig :1e kostenstijging in 1972 is onvol- het ene onderwerp naar het ande- doende om de uitzendingen op niveau alsof not/.t iemand een andere for- ie houden. De omroepbijdrage zou, zo Je had bedacht. stolde het NOS-bestuur in zijn giste- C.J.L. ren gehouden vergadering vast, om- aan UIS 19 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De verpleeg- rieven van de academische ikenhuizen gaan per 1 januari ït 50 a 60 gulden per dag om- >og. Dit betekent dat de dag ijs nu 107,80 "oor derde- SCH asPatiënten ten minste 150 gul- n zal bedragen. Voor de tweede eerste klasse zijn de prijs- ijgingen iets minder. capa' Uit een door minister Nelissen (fi- nciën) gepubliceerde nota blijkt t de drastische verhoging van de rpleegtarieven in de academische ikenhuizen het rijk 100 miljoen lden zal opleveren. De verhoging een gevolg van een ruimere toepas 'g van de profijtgedachte. Ue verhoging van de verpleegtarie- iding-fn zal ook consequenties hebben de ziektekostenverzekeringen de ziekenfondspremies. Bij de ,e nj ^enfondsraad wordt momenteel basis van het aantal ziekenfonds- uénten dat in een academisch kenhuis terecht komt berekend eveel de ziekenfondspremies zul- moeten stijgen. Deze berekeningen nog niet afgerond- Een woordvoerder van het de di w sol nisterie van Onderwijs en Weten schappen verklaarde gisteren dat op de begrotingen van de academische ziekenhuizen inderdaad 100 miljoen moet worden bezuinigd, maar dat mi nister De Brauw (Wetenschap) nog niet heeft beslist op welke wijze de besnoeiing moet plaatsvinden. 335 gulden Op het ogenblik kost een patiënt in een academisch ziekenhuis 335 gul den per dag. Deze prijs is gebaseerd op drie componenten te weten: de kosten verbonden aan de verpleging, aan het onderwijs en aan de weten schappelijke research. Het is tech- nisch moeilijk uit te maken hoe de kostprijzen zich onderling verhou den, maar het is niet uitgesloten dat de patiënten, die tot nu toe alleen de verpleegprijs betaalden, nu ook een deel van het onderwijs zullen moe ten betalen. Van belang is ook dat het Haagse ziekenhuis Zuidwal binnenkort de verpleegtarieven drastisch zal ver hogen. Aangezien de academische zieken huizen bij onderlinge afspraak de tarieven in dit ziekenhuis als richtlijn voor de eigen tariefbepaling beschouwen, ligt het voor de hand dat zij de orijsontwikkeling in Zuid- wal zullen volgen. hoog moeten tot ƒ90, maar wanneer besloten wordt de steun aan de dag bladpers uit de STER-gelden op te voeren van 10 tot 20 miljoen, zal het 95 moeten worden. Voorts bepleit de NOS jaarlijkse stijging van de omroepbijdragen, aangepast aan de trend van loon- en kostenstijgingen. Dat zal voor het pu bliek minder hard aankomen dan eens per vier jaar een forse verho ging, zoals in 1968 door de overheid werd bepaald. Minister Klompé ging nog uit van de gedachte dat de om roepbijdragen pas op 1 januari 1974 zou moeten worden opgetrokken, de huidige regering denkt 1 januari 1973, maar de omroep kan hierop niet wachten. Ook blijkt de financiering van We reldomroep uit de omroeppost een zeer been. De wereldomroep heeft per jaar 24 miljoen gulden nodig, en dat betekent een tiende van de totale in komsten voor de omrófep in zijn ge heel. Het publiek betaalt hiermee voor uitzendingen, die het nooit kan horen en dat acht de binnenlandse omioep niet fair: deze gelden zouden uit de algemene middelen moeten ko- mfi. Een ander knelpunt blijft de vrij stelling van betaling van de omroep bijdragen voor plm. 200.000 onvermo- genden (voornamelijk bejaarden), waarmee een bedrag van 15 miljoen is gemoeid, de NOS blijft van me ning, dat deze som via de bijstands wet zou moeten worden aangezuiverd en dat het niet aangaat, kijkers en luisteraars daarvoor te laten meebe talen. Het NOS-bestuur acht verder uit breiding van zendtijd, bijvoorbeeld door invoering van meer televisie- uren op tijden dat ook Duitsland uit zendt., plus nachtradio, van grote prioriteit. Spring er eens een dagje tussenuit met NS. Ga naar het station en kies uit één van de tien herfst- en winterdag- tochten. Leuke dag voor 'n fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in het vouwblad op de stations. voordelig uit met NS Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het plan van NVV-voorzitter drs. H. ter Heide om bij de bestrijding van de inflatie de groei van de hogere inkomens te stabiliseren, heeft de instemming gekregen van veertig vertegen woordigers uit de vrije beroepen. Zij zullen de ministerraad, de frac ties van de Tweede Kamer, het dage lijks bestuur van de SER en de Stichting van de Arbeid van hun sympathie voor Ter Heide's voorstel op de hoogte brengen. Drs. Ter Heide lanceerde onlangs op een verbondsvergadering van het NVV in Scheveningen het plan de verhoging van de inkomens te koppe len aan het stijgingspercentage van het prijsindexcijfer, iedereen een ge lijk bedrag als inkomensstijging te geven, en de hogere inkomens te be vriezen. Positieve reactie Drie wetenschappelijke medewer kers van het dr. W. A. Visser 't Hooftcentrum in Rotterdam, dr. P. E. Kraemer, drs. J. Kroeze en'dr. H.M. de Lange, vonden „dat een dergelijk voorstel van een vakbondsleider een positieve reactie behoefde." Zij stelden een circulaire op die naar tweehonderd vertegenwoordi gers van de hogere inkomensgroepen gestuurd werd. Nu, twee dagen na het uitgaan van de circulaire zijn reeds veertig positieve reacties bin nen van hoogleraren, artsen, advoca ten, accountants. Onder de sympathisanten staan dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar aan de Katholiéke Economische Hogeschool in Tilburg, drs. J. A. M. H. Damoi- seaux, secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, mr. W. H. Fockema Andreae. voorzit ter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, dr. ir. L. H. Ruiter, direk- teur van Unilever Research, en dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam. Volgens één van de initiatiefne mers, dr. H. M. de Lange, is het initiatief „een acuut antwoord op de acute economische situatie." De initiatiefnemers overwegen na deze circulaire nog eens verder te praten met drs. Ter Heide en met andere vakbondsbestuurders. Zij overwegen tevens op de langere ter mijn een conferentie te beleggen waar de hele problematiek van de inkomensverdeling ter sprake zal ko men. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. tgen. Binden me lk rvi Van onze Haagse redactie DEN HAAG „In het sociaal- economisch en uitgaven-beleid van de regering wordt onvol doende gedacht aan de zelfstan dige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Een analyse van de miljoenennota wijst uit, dat de belangstelling voor de zelf standigen en de fundamentele aanpak van de problematiek van de kleine zelfstandigen slechts gering is. Bovendien treffen de maatregelen, die de regering voorstelt, de zelfstandigen extra zwaar." Kort voor de algemene politieke beschouwingen hebben de Tweede- Kamerleden gisteren een adres ge kregen van het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond (voorzitter H. de Mooy), het Koninklijk Verbond van Ondernemers en het Neder lands Katholiek Ondernemersverbond waarin de bezwaren tegen het mid- denstandsbeleid worden uiteengezet. Uitgangspunt is, dat een lastenver mindering voor 1972 absoluut noodza kelijk is om een verder afglijden van de bedrijven te voorkomen. Gevreesd wordt, dat de te verwachten stagnatie in de conjunctuur en de verzwaring van de lasten als gevolg van de maatregelen de rendabiliteit nog ver der zullen aantasten. Het overlegorgaan van de centrale organisaties in het midden- en klein bedrijf, dat het adres na uitvoerige besprekingen formuleerde, vindt het onbegrijpelijk, dat de voorstellen van de commissie Van Soest (fiscale faci liteiten voor de pensioenvoorzienin gen) pas op januari 1973 worden ver- NCBO-voorsitter AMSTERDAM Voorzitter W. Wieringa van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidsperso neel vindt, dat NW-voorzitter drs. Ter Heide de verkeerde volgorde heeft gekozen in zijn plan voor loon matiging. Wieringa vindt, dat het andersom zou moeten: iedereen krijgt een vast bedrag, dat overeenkomt met de stij ging van de kosten van levensonder houd van een gemiddeld gezin. Als er dan nog ruimte overblijft voor een extra-verhoging kan die wel in pro centen worden uitgedrukt. De NCBO-voorzitter schrijft in het bondsorgaan, dat dit de volgorde is, die overeenkomt, met dat wat in het program van de bond over de bezol-' diging is opgenomen. Men zou met een dergelijke vorm van salarisver hoging naar zijn mening ook binnen het visieprogram van het CNV blij ven. De heer Wieringa schrijft, dat het niet erg is als door deze maatregelen het ritme van de salarissystematieken verstoord wordt. Hij haalt een NCBO-brochure aan, waarin geschre ven staat: „Wij zijn er niet voor de systematiek. Die moet telkens weer aangepast worden aan de concrete si tuatie van elke dag." Dat bij de bestrijding van de infla tie „de zwaarste lasten op de sterkste schouders moeten worden gelegd be hoeft geen betoog uit het oogpunt van christelijk sociaal beleid." wezenlijkt. Nu moet men het doen met een bescheiden verruiming van de zelfstandigenaftrek. De middenstandsorganisaties hechten bijzonder aan de inflatiecor rectie voor de inkomstenbelasting en loonbelasting door te laten gaan, De gecombineerde druk van de ver hoogde wiebeltax. inkomstenbelasting en verhoogde premies is bijna on draaglijk voor zelfstandigen met een inkomen van rond 20.000. Van onze soc.-economischc redactie UTRECHT De Nederlandse Cen trale van Hoger Personeel heeft de regering verzocht de vakcentrales er toe te bewegen de Centrale alsnog bij het loonmatigingsoverleg toe te laten. Al eerder richtte de NCHP een dergelijk verzoek tot de drie vakcen trales, die evenwel afwijzend rea geerden omdat er bij een eventuele uitbreiding van het loonberaad ook nog andere organisaties dan alleen de centrale voor hoger personeel toege laten zouden moeten worden. De Cen trale heeft ook een verzoek tot de werkgevers gericht, maar zij hebben nog niet geantwoord. In een brief, die onder andere ook aan premier Biesheuvel is gericht, herinnert de NCHP eraan dat de voorzitters van de centrale werkge vers- en werknemersorganisatie pu bliekelijk hebben verklaard ervan uit te gaan dat ook niet CAO-gebonden groeperingen hun medewerking aan de „loonmatigingsoperatie" zouden moeten verlenen. Naar mening van de NCHP is het standpunt van de vakcentrales, die het overleg uitsluitend via de Stich ting van de Arbeid willen voeren duidelijk in strijd met het van rege ringswege gepropageerde breed over lég. 3 Dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Ooglijders- gasthuis in Utrecht is na een grondige verbouwing, die vele jaren heeft geduurd, gistermid dag offifieel heropend door ko ningin Juliana, zelf bescherm vrouwe van dit wereldberoemde ziekenhuis. De ziekenkamers zijn kleiner ge maakt en zien er daardoor veel gszel- liger uit. De gevels aan de west en zuidkant van het ziekenhuis zijn ge restaureerd. „Het is de bedoeling dat het ver nieuwde ziekenhuis zeker weer voor een jaar of tien mee kan, maar ik verwacht dat het er wel vijftien zul len worden zei de directeur drs. R. W. .J. N. Hoppenbrouwers gisteren. Het plan is om het ooglijdersgasthuis bij de bouw van een nieuw acade misch ziekenhuis in dat totaal com plex te laten opgaan. Aan de hand van tientallen dia's liet hij de koningin zien wat er in de loop der jaren, vooral na de jongste verbouwing, allemaal is veranderd in het Ooglijdersgasthuis, dat sinds ko ning Willem III nauwe connecties on derhoudt met het Oranjehuis. Het Koninklijk Nederlands Gast huis voor Ooglijdcrs zoals de naam officieel luidt, dat dankzij professor Donders wereldfaam kreeg, staat nog altijd hoog genoteerd. Van de 1486 patiënten die vorig jaar in het zie kenhuis werden verpleegd was drie procent uit het buitenland afkomstig. Nog steeds geldt voor oogartsen, waar ook ter wereld, dat hun opleiding niet volledig is als zij niet enige tijd in Utrecht hebben „rondgekeken" De polikliniek van het ooglijders gasthuis noteerde vorig jaar ruim 31.000 consulten. Het ziekenhuis is nog steeds een particuliere instelling, die geen subsi die van het rijk onvangt. Wel wordt nauw samen gewerkt met de rijks universiteit van Utrecht. Voor aan de universiteit bewezen diensten krijgt het ziekenhuis een vergoeding. Omdat het er in het begin van de jaren zestig al naar uitzag, dat het Ooglijdersgasthuis nog wel vele jaren geduld zou moeten hebben alvorens er over de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis kon worden ge dacht, werd besloten het oude ge bouw, dat in het eind van de vorige eeuw was gebouwd onder architec tuur van ir. De Kruyff, grondig te laten moderniseren. De Utrechtse ar- De Koningin temidden van de jeug dige patiëntjes. chitect Sj. Wouda ontwierp het plan voor de verbouwing, die zes miljoen gulden heeft gekost. Er is een nieuwe polikliniek bijge komen. Het hoofdgebouw is helemaal nieuw ingedeeld. Op de plaats van de oude operatiekamer is een collegezaal gekomen, het personeel heeft een eigen restaurant gekregen, op de be gane grond kwamen twee nieuwe o- peratiekamers, die ;zijn uitgerust met de meest moderne apparatuur die er is op het gebied van de oogheelkunde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7