Alarm35 voor natuur in de Hoeksehe Waard Ir komen „vreemdelingen" n de Haagse Kloosterkerk Experimentele keramiek op tentoonstelling In COSA-Centrum Delft Dank zij actie Open Huis llishikt Zoutgehalte water is onrustbarend Vragen over boezemwater in het Westland Dommis de Geus Kersverse actiegroep wil bevolking bewust maken door Aad Begemann 5 ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 NIEUWTJES op de Femina. Alles voor fijner huishouden, plezieriger leven. Femina is er vol van. DEN HAAG Klein en wei- g zijn de lettertjes waarmee n bezoeker zgn gevoelens onder irden brachten de crypte be ien de Haagse Kloosterkerk, vind het geweldig", schreef op de muur en in zijn enthou- ;me plaatste hij een letter „t" veel achter het woord vind. maand geleden gebeurde it, toen het daar in de onder- Ise kerkruimte druiste van ige mensen. Mensen die dans- discussieerden, spaghetti en muziek maakten. Maar mensen, die zomaar wat ten en alleen al genoten van kjjkspel dat andere mensen len. Want dat kon die zondag, wijze van experiment was de •sterkerk toen open huis; een irt herberg waar eenieder zo- ir kon binnenvallen. is. M. L. W. Schoch, die zijn kerk- ite in het vervolg iedere eerste ïdagmiddag en -avond van de ind hiervoor beschikbaar stelt, er een speciale bedoeling mee: mensen moeten elkaar meer en ier kunnen ontmoeten. De kerk is oudsher een ontmoetingsplaats uitstek. Vooral deze kerk met zijn loze ruimten, leent zich daar uit rend voor. De open-huis-gebeurte- >n zou je kunnen zien als een an- vorm van kerkdienst.' Ik zeg lie- niet een modernere vorm. maar het een eigentijdse vorm van rdienst is kan ik niet ontkennen, past helemaal in deze tijd, dat itje losse verband. Vroeger had je ir ledenbinding, meer behoefte vaste vormen". {.Vanzelfsprekend stuit deze vorm kerkgebruik ook wel op verzet. hebben het meegemaakt dat tij de eerste open-huisdag een aan- oudere gemeenteleden ietwat ver- lasd door het roezemoezige kerk- iuw heenliep en mij aanklampte de vraag: „Dominee, wat doen al vreemdelingen in onze kerk?", jn is aan mij de taak om die men- nnetM te leren dat een kerkgebouw ook Ir die vreemdelingen bestemd is." ijndi keei in<TJp Tflóosl )oor-^e Kloosterkerk is overigens niet laar' eerste kerk, die geïnspireerd door endejt succes van de zogenaamde kerst- •kenis vorig jaar, op het hcrbergidce ijnd^de voortborduren. Dominee Schoch detet te vertellen dat meer kerken in rvanbi Haag dergelijke initiatieven ont- irtoQoid hebben, maar dat dit telkens bmjslukt is. :rge"waarom in de Kloosterkerk de ite de beste keer het open-huis een succes is geworden met een ;omst vani een paar honderd men- j? Met zekerheid durft ds. Schoch niet te zeggen, maar hij vermoedt het komt door de centrale ligging het kerkgebouw, door de vecl- Het gesprek tussen de jongeren verloopt goed. heid aan ruimten en vooral niet te vergeten door de goede voorbereiding van de vele enthousiaste medewer kers. Zo hebben de medewerkers belast met de ontvangst vooraf heel wat ge oefend om een zekere losheid te krij- •gen zodat bezoekers de kerkdrempel- vrees overwonnen en zich snel op hun gemak voelden. In werkelijkheid hadden ze vaak .genoeg te maken met de volgende si tuatie: Het is zondagmiddag de eerste van de maand. Op het Lange Voor hout aan de overkant van de kerk loopt een man doelloos voor de kerk heen en weer. Al een paar maal heeft hij mensen de kerk binnen zien gaan. Allerlei soorten mensen. Mensen zoals hij, die niet bepaald verlangend naar de weekends uitzien, omdat die hun. eenzaamheid het sterkst accentueren. Maar ook mensen met kinderen, hele gezinnen en groepjes jongeren ziet hij naar binnen gaan. Flarden muziek en geroezemoes vlaaien hen tegemoet. Hij ruikt als het ware de gezelligheid van mensen bij elkaar en het liefst zou hij mee naar binnen glippen, maar hij durft niet goed, want het is tenslotte een kerkgebouw. Dan komt er iemand van de ontvangst op hem af en vraagt of hij niet een kopje koffie in de crypte van de kerk wil drinken. Hij laat zich meevoeren en Ook de ouderen vinden goed ge hoor by de jeugd. wordt weldra opgenomen in de men senmenigte. Hij voelt zich thuis. Thuis in de kerk. Keuken Maar niet alleen het ontvangstco mité draagt er zorg voor dat de be zoekers zich thuis voelen- Ook een keuken, is noodzakelijk' als men van, drie uur 's middags tot half elf 's avonds bezig kan zijn met kleien, verven, dansen, film kijken etc. Tij dens het eerste open-huis bleek de keuken een beetje te goed in de smaak te vallen. Na tachtig spaghet- timaaltijden moest de keuken tot haar spijt, nee verkopen. Alles was op, en jammer genoeg was een won derbaarlijke voedselvermenigvuldi- ging wel in de schrift maar niet die zondagmiddag mogelijk. Maatregelen zijn genomen om morgen alle bezoe kers aan hun trekken te laten komen. Toch al mocht het op het eerste gezicht zo lijken zijn de open huis-bijeenkomsten niet geheel zon der een zekere verdieping opgezet. Dominee Schoch: „Dan hadden we deze manifestaties net zo goed in het Congresgebouw of Diligentia kunnen houden. Nee, het moet niet in een sociëteit ontaarden: een zekere ver dieping moet wel aanwezig zijn. Van daar ook dat er in het hele program ma een korte open-huis-dienst is ge pland, Waar men wel of niet heen kan gaan. Opvallend was dat bijna ieder een daar heen ging. Vrijwillig. Dat vir.d ik het ieuke. Want het is echt niet de opzet van het open-huis om zieltjes te winnen. Helemaal niet, maar in het hele ver band van het open-huis is het op een gegeven moment gewoon logisch dat personen die voorheen niets met de kerk te maken hadden, nu wel ko men. Al is het alleen maar eens in de maand. NAALDWIJK Bij de controle van het oppervlakte in het Zuidhollandse Glasdistrict is gebleken dat op tal van plaatsen het zoutgehalte zonder meer hoog is; aanzienlijk hoger dan de toelaatbare grens. De oorzaak van het oplopen van hte zoutgehalte is de geringe water afvoer van de Rijn. Daarnaast is de geringe regenval in Zuid-Holland in de laatste tijd de oorzaak van een noodzakelijk grote watertoevoer van uit de Rijn via de Hollandse IJssel. l5EN HAAG Het VVD-Kamerlid ir. D. S. Tuijnman heeft de ministers van Verkeer en Woterstaat en vau Landbouw en Visserij gevraagd om de voorbereiding en de uitvoering van de in uitzicht gestelde verbete ring van de toevoer van water van goede kwaliteit naar het Westland zo veel mogelijk te bespoedigen. Hij doet dat in schriftelijke vragen aan beide bewindslieden, waarin hij er op wijst, dat het chloorgehalte van het boezemwater van de tuin bouwgebieden het WWestland en de Kring in alle gevallen de voor giet- water nog als redelijk te beschou wen grens van 200 milligram per li ter overschreed. „Realiseren de be windslieden zich dat tuinbouwge bieden bij het aanhouden van een langdurige droogte door ernstige schade bedreigd worden",, aldus het Kamerlid. Beelden van de wijdsheid van de Hoekse Waard, met onder een blik op het eilandje Tien- gemeten. DELFT Experimenteel Delft" is de titel van de bijzon der veelzijdige tentoonstelling die tot en met 13 november in het COSA-centrum aan de Oude Deljt 183b te zien is. De drang naar iets nieuws van de in totaal negen exposanten die verbonden zijn aan het kunstatelier van De Porcéleyne Fles heeft in vaak opmerkelijke werkstukken gere sulteerd die hier in hun totaliteit gezien een sterke indruk maken. Claartje Boekhorst-Froger maakte grillige plastieken, waarin dierlijke of menselijke lichaamsvormen zijn te onderscheiden. Eén werkstuk heeft zij de naam „Plantaardig bewind" meegegeven dat zo in de wereld van de science-fiction kan passen. Origi neel is „De Rattenkoning", een serie van vier losse plastieken die met el kaar één geheel vormen. De fantasie van de kunstenares is ook wonderlijk weerspiegeld in „Metanoia". Haar collega Theo Dobbelmann eert in zijn ingezonden werk enkele Fran se dichters en filosofen, zoals Henri Bergson en Paul Verlaine. Korte, kernacchtige teksten heeft hij in een keramische zuil gekerfd. Men moet wel wat affiniteit tot zijn wereldje bezitten, teneinde het oeuvre te kun nen waarderen. Sprekend zijn de vijf keramische figuren die met elkaar de reeks „De rarabelverteller" vormen. De materie lijkt hier op verweerde steen, hetgeen een natuulijke echt heid geeft. Mijt je Tempelmans' kera mische boxen staan hiermee lijnrecht Claartje Boekhorst-Froger: Rattenkoning". in tegenstelling. In het werk van deze kunstenares komt een zuiver gevoel voor geometrische verhoudingen tot uiting. Janine van Rooyens' inzending munt uit door de subtiele aanpak waarmee zij haar bronzen figuurtjes heeft weten te realiseren. Origineel is de spiegel, waarop zij een keramisch plastiekje heeft gemaakt. Spirabels En merkwaardige afwisseling op deze tentoonstelling men raakt niet gauw uitgekeken Vormen de voorwerpen van Marja Hooft, waar aan zij de naam „Spirabels" heeft ge geven. Het zijn strakke torentjes met punten als van de arabische minaret waarop een glazen ballonnetje is be vestigd. Vijf zijn op rechthoekige sokkels bevestigd; een andere serie munt uit door de wijze waarop gegla zuurde steen is verwerkt. Het zijn voorwerpen die het goed zullen doen in de huiskamer. De prijzen zijn zeer redelijk en men is ervan verzekerd iets exclusiefs te hebben. Jan Haans keramische plastieken vormen eveneens een waardevolle in breng. Vaak heeft hij zijn werkstuk ken gecombineerd met zink of koper, hetgeen een levendig effekt geeft. Materiaal dat men dagelijks ge bruikt heeft de kunstenaar John Luebtow geinspireerd. Stukken riool buis vormen bijv. een verrassend ge heel, terwijl een keramische bol, ge glazuurd in goud. rood en zilver een speelse tndruk geeft. Henk Tieman zond twee werken in, een prachtig-goudgeglazuurde kera mische zon en een wandreliëf in ge broken wit+ het smaakt naar meer. Ten slotte vindt men bij COSA plastieken van de bekende Engelse kunstenares Maggi Giles die eerder exposeerds bij Galerie De Fiets en in de Galerie van „Abtswoude". Haar kleurrijke geglazuurde objekten met afbeeldingen van details van dieren zijn een lust voor het oog. De tentoonstellingsruimte is van maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 - 12.45 en 13.30 - 17.45 uur, zondags gesloten. OUD-BEIJERLAND Slechts twee weken werken had kers verse actiegroep Hoeksclie ïf aards Alarm" nodig om in de Waard reeds goede bekendheid te krijgen. Gestart door enkele leerlingen van het Rijks Atheneum in Oud-Beijerland is de groep nu al uit gebreid met een groot aantal „ouderen' (ouders van die leerlin gen en lerarenen diverse deskundigen op het gebied van natuur behoud en natuuronderzoek. Het doel dat de groep na streeft is in feite erg simpel. Na melijk het behoud van het land schap van de Hoeksehe Waard, dus inclusief de vier erkende be schermde natuurgebieden, de rond vijftien nog niet bescherm de en alles wat de Hoeksehe Waard het typische eigen karak ter geeft. Was de start ingegeven door de vrees voor de expansiedrift van Rot terdam (havens en industriegebieden) die als enige gevaar voo.r de natuur werd gezien, na enkele vergaderingen werd duidelijk dat er nog veel meer gevaren dreigen. Een daarvan is bij voorbeeld de ruilverkaveling waaraan maar al te gemakkelijk de stukken vrije natuur ten offe.r vallen, niet al leen door de verdeling van de gron den, ook door het feit dat in de mees te gevallen het grondwaterpeil wordt verlaagd. Voor flora en fauna zijn dat ernstige bedreigingen. Voorlopig gaat de groep, die zich door diverse deskundigen laat voor lichten, alle stukken natuurgebied in de Waard in kaart brengen, compleet met allerlei bijzonderheden, zowel wie de eigenaar is en of het inder daad waarde heeft als natuurgebied. Dan wil men allerlei besluiten die er over bestaan (plannen, voorberei- dingsbesluiten e.dopzoeken en kij ken wat de plannen zijn. Dan kan desgewenst legen bepaal de, de natuur geweld aandoende, plannen bij bevoegde instanties be zwaar worden aangetekend of ook worden geprotesteerd tegen overbe lasting. Hoofdzaak is het streven om van die vijftien nog onbeschermde, vijftien beschermde natuurgebieden te maken zodat er niets meer aan kapot gemaakt kan worden. Met di verse instanties op het gebied van natuurbescherming, (zoals met „Na tuurmonumenten" en met Staatsbos beheer) is al contact geweest, met de diverse overheden slechts om infor matiebasis. De groep hoopt de bevolking van de Hoekse Waard bewust te maken van het bezit van deze natuurgebie den en welke belangrijke functie ze vervullen, in het natuurbeleid ön cok bij de recreatie. Men zou bijvoorbeeld in de grotere gebieden excursies kun nen organiseren. Men heeft al geconcludeerd dat de meeste buitendijks gelegen gronden voor de eerst komende jaren ..veilig" zijn omdat ze in beheer zijn bij Staatsbosbeheer Maar oppassen wordt het met het gebied rond Strijen waar de ruilverkaveling nog moet worden doorgevoerd. Men wil zo mogelijk bereiken dat de natuur gebieden er buiten worden gehouden. Als de consolidatie van de bestaan de gebieden is gerealiseerd (waarbij de actiegroep weet dat het een lange en zware strijd zal worden) dani hoopt men te kunnen gaan werken aan het vergroten van de natuurstuk- jes of het vormen van natuurmonu menten. Tiengemeten met de kust stroken van zowel Hoeksehe Waard als die van Overflakkee zouden er voor uitstekend geschikt zijn. Een probleem bij deze verdergaan de plannen vormt, natuurlijk het feit dat de Hoeksehe Waard uit zeer vruchtbaar landbouwgronden bestaat met een hoge opbrengst. Het is dan niet zo gemakkelijk om daar stukjes af te halen. Ook het feit dat niets bekend is van de planologische toe komst, is onprettig. Een ander programpunt van Hoek sehe Waards Alarm vormen de weg en dijkbermen in de Hoeksehe Waard. Er wordt nog steeds zeer vaak gemaaid en gespoten. Het lijken allemaal wel fraaie gazonnetjes. Maar de actiegroep ziet liever allerlei plan ten en ook eventueel bomen. Daar om is het rooien van boomgaarden ook een doorn in het oog van de ac tiegroep. SUBSIDIE De vier nu reeds door „CRM" ge subsidieerde en erkende natuurgebie den in de Hoeksehe Waard zijn: het eiland Beerenplaat (waar Rottterdam een drinkwaterwinwerk heeft), het Zomerland en Gorzenbos (ten oosten van Heinenoord) de Esserplaat bij Strijense Sas en het Grote Gat bij Zuid-Beyerland. Het Oude Land van Strijen, het ten zuiden van de Binnenmaas gelegen weidegebied dat in tegenstelling tot andere delen van de Waard veenach tig is. is een bekend ganzengebied. Zou door de ruilverkaveling een ver andering in de grondwaterstand tot gevolg htbben dan zou dat wel eens afgelopen kunnen zijn, aldus de ac tiegroep die het behoud van dit ge bied toch wel bovenaan het verlang lijstje heeft staan. De groep is nog geen vereniging en heeft ook nog niet de broodnodige fi nanciële middelen om de doeleinden goed te kunnen nastreven. Een van de enthousiaste leden van de groep is mevrouw C. ter Horst-Marsman, Houtmanstraat 12. Oud Beyerland. tel. 01860 - 2831 die graag allerlei in lichtingen verstrekt. Een "Spirabel" van Marja Hooft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5