r Vatikaan gaat de wereld problemen uit de weg GE- IT-I R.k. bisschoppen Z.W.-Afrika achter kritiek apartheid Onderwijzend personec valt Van Veen aan Sterke groei van geref. gemeenten 2 moderne theeglazen BEROEPEVGSWERK Amerikanen op bisschoppensynode: Rhodesië sneller naar apartheid \24 ahog' Goed voorbeeld Vorster en Kaoenda COM MENT AREN ■hüüB Amerikaanse negers willen bisschop Wapen van Alfrink in Rome beklad Priester wegens intercommunie op kerkedag gestraft Een ivoord voor vandaag bon NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ede: C. den Boer te Zeist; te Katwijk aan Zee: W. van Gorsel te Oude-Tonge. Aangenomen naar -Putten: R. E. Kuus te Voorthuizen. Bedankt voor Barneveld: H. Jon- gerden te Veenepdaal; voor Ouwster- haule-Schafsterbrug (toez.): mej. H. Valk vicaris te NieuW Vossemeer- Halsteren. Intrede te Koudum: J. H. Boerlijst uit Ridderkerk; te Zevenbergen: kand. S. Spanjer uit Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Abcoude; .drs H. van Dijk te Nes. Afscheid van Rotterdam (zieken- huiswerk Eudokia): J. C. Hagen we gens era.; van Koog aan de Zaan: H. Hoeksema ber. te Warffum; van Hoek van Hólland: J. L. Bel ber. te IJmui- den. Intrede te Leeuwarden: G. H. Ger ritsen uit Papendrecht; te Oldekerk. J. Knol uit Laren (NH) (werk in de ziekenhuizen); te Spijkenisse: W. van Rheenen uit Maartensdijk (U); te Hoogezand-Sappemeer; T. W. Pen ning uit Zoetermeer. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Velp: D. Vreug- denhil te Zwolle. Bedankt voor Ureterp: M. Brandes te Hengelo (O). GEREF. KERKEN VRUG. B V. Afsheid van Deventer: G. Mul ber. te Dronten. Intrede te Culenborg; W. G. Riet kerk uit Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen: A. v.d. Veer te Nieuwe Pekela. Afscheid van Rotterdam V.: I. de Bruijne ber. te Apeldqorn Z. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo: Chr. v.d. Pel te Yerseke. Bedankt voor Apeldoorn: E. Vene- ma te Zwijndrecht. EV. LUTH. GEMEENTE Intrede te De Rijp: J. Mosterd uit Rotterdam die reeds intrede gedaan heeft te Beverwijk en te Alkmaar. BAPT. GEMEENTE Afscheid van Almelo C. van Wier ber. te Emmen. ROME (AP. UPI, Reuter) De Amerikaanse delegatie op de bisschoppensynode in Rome heeft ernstige kritiek uitgeoefend op een Vaticaans rapport over de problemen van de kerk omdat het haars inziens volkomen voorbijgaat aan de rassenconflicten^ de be wapeningsrace, schending van de godsdienstvrijheid en de geloofs crisis in de westelijke wereld. De delegatie, waaronder vier kardi nalen, verklaart dat bijvoorbeeld het uitbuiten van menselijke en materiele hulpbronnen om de wapenwedloop in stand te houden regeringen belet om de noden van de eigen burgers te le nigen en de verplichtingen aan de derde wereld na te komen. „Voor steeds meer katholieken wordt het moeilijker om de betekenis van hun geloof aan zichzelf te ver klaren, laat staan aan anderen," al dus de delegatie. „Voor velen is het heel gemakkelijk om in een comfor tabel leventje het gevoel van nutte loosheid te verdringen. Kwaad KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Maar voor anderen leidt het besef van een overweldigend kwaad dat de mens vandaag ter neerdrukt en mor gen zijn bestaan bedreigt tot een die pe frustratie." Ook de aantasting van de gods dienstvrijheid wordt veroordeeld, hetzij door geloofsvijandige regerin gen hetzij door beperkende maatrege- SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië gelooft niet dat er spoedig een akkoord gesloten kan worden tussen zijn regering en die van Engeland. Geruchten, dat de lopende besprekingen succesvol ver liepen, ontkende hij. Het congres kan de Rhodesische re geringspartij heeft twee resoluties aangenomen die eogen sneller en con sequenter de apartheid in te voeren in rhodesië. In de eerste resolutie drongen de congresgangers er bij de regering op aan een wetsontwerp in te dienen op de bescherming van eigendommen. Deze wet moet de blanke inwoners van een bepaalde streek het recht ge ven onder bepaalde omstandig heden verwijdering van kleurlingen en Indiërs uit hun streek te eisen. In de tweede resolutie worden on- middelijk maatregelen geëist om een einde te maken aan „de overbodige toevloed van Afrikanen naar Europe se-gebieden," i v Leken De priesternood moet volgens het inzicht van de meesten veeleer wor den opgelost door de afstoting van bepaalde taken naar leken maar niet door de ontkoppeling van ambt en celibaat. Anderzijds is een belangrijke ten dens in Tarancons commentaar, dat het geloof van het kerkvolk gezuiverd FEMINA 24 van 819 oktober. Open van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 17 uur. Entree f3.50 Kinderen tot 12 jaar In politiek Den Haag schijnt het mode te worden, je salaris te „bevriezen" of althans niet rapper te laten stijgen dan de prijzen. Nadat de ministers en staatssecretarissen het goede voor beeld hadden gegeven, overwegen nu ook de Kamerleden (wier salaris een flink stuk beneden het kabinetsniveau ligt) op deze manier hun portemormaie in de strijd tegen de inflatie te betrekken. Of dat gebaar op de gemiddelde Nederlander veel indruk zal maken, is de vraag. Daarvoor is het inkomensverschil tussen de doorsnee-burger en de doorsnee-politicus in Den Haag vermoedelijk te groot. Toch zijn er vele duizenden Nederlanders die er wél voor in aanmerking komen, zich te spie gelen aan onze landelijke politici. Dat zijn al degenen wier salarispositie die van een Kamerlid benadert, evenaart of overtreft. Vóór zover deze welgestelden, want dat z ij n ze in de ogen van Jan, Piet en Klaas, werkelijk verontrust zijn over de inflatie en het daaruit voortkomende sociale Premier John Vorster van Zuid-Afrika en zijn diplomaten zijn er in geslaagd een bres te slaan in het Afrikaanse anti-apartheidsfront. Nadat eerst Malawi vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Afrika had aangeknoopt, spraken ook een aantal Frans sprekende Westafrikaanse landen zich uit voor een dialoog met Zuid-Afrika. Lesotho, Botswana en Swaziland, in naam onafhankelijke landen, maar door hun geografische ligging geheel afhankelijk van Zuid-Afrika, hebben zich nooit kunnen verzettentegen de opdringerige politiek Angola en Mozambique en het bewind van Ian van de regering-Vorster; het Portugese regime in Smith in Rhodesië wilden zich er niet tegen keren. In zuidelijk Afrika is Zuid-Afrika dan ook heer en meester. Behalve in Zambia. Geen wonder dat premier Vorster met grote zorg en ergernis de politiek van president Kenneth Kaoenda van Zambia volgt. Die politiek is duidelijk. Kaoenda heeft verklaard dat zijn land te zwak is om de Afrikaanse vrijheidsstrijders, die vechten voor een onafhankelijk Angola, Mozambique en Namibië (Zuidwest-Afrika), militair te steunen. Zambia is militair en economisch uiterst kwetsbaar, onder meer omdat het afhankelijk is van havens in Angola, Mozambique en Zuid-Afrika, en voor zijn energievoorziening van Rhodesië. Niettemin maakt Kaoenda er geen geheim van dat hij het streven van de vrijheidsstrijders steunt en een principiële afkeer heeft van de apartheids politiek, die in strijd is met alles waarin hij diep gelooft. Van een dialoog met Zuid-Afrika wil de Zambiaanse president dan ook niets weten, omdat Vorster weigert te praten met de echte leiders van de Afrikaanse meerderheid in zijn eigen land. Omdat Zambia op de grens van „zwart" en „blank" Afrika ligt, is het voor de Zuidafrikaanse politiek van dialoog en „uitwaartse beweging" een belangrijke sta-in-de-weg. Vorster heeft er een lief ding voor over, als hij Zambia zou kunnen over- moet worden van magische opvattin gen. Daarin kan een priester uitslui tend optreden als een soort cultus-on- derhouder een exclusiviteit waarte gen Tarancon bezwaar heeft. Celibaat len in het onderwijs. Aldus de Ame rikaanse afvaardiging op de bischop- pensynode. Met deze kritiek scharen zij zich in het kamp van diegenen die op de sy node het pleit voeren voor een poli tieke betrokkenheid van de priesters, zoals ook kardinaal Alfrink doet. Vooral Latijns Amerikaanse komen hiervoor op. Politiek Maar kardinaal Vicente Enrique y Tarancon de voor Spanje progres sieve primaat, die een zeer invloed rijk man is op de synode waar schuwt tegen een opgaan in politieke actie van de priester, ook al mag deze van hem best in een politieke partij meedoen of als priester-arbeider in een fabriek solidair zijn met diegenen „die op onrechtvaardige wijze in een staat van ondergeschiktheid worden gehouden." Tarancons rapport over de priester vat de suggesties samen die van over de hele wereld zijn ingediend en geeft daar commentaar bij. Het wordt een basisstuk voor de verder discus sie van de vaders. onrecht, kunnen ze dat alleen op een geloof waardige manier bewijzen door het voorbeeld van de politici te volgen. Gelukkig zijn er in deze kring al, die daartoe het initiatief hebben genomen. Een groep die goed deel? uit de universitare sfeer komt, maar toch ook de voorzitter van de Rotterdamse kamer van koophandel in haar midden heeft, is voor de dag gekomen met een verklaring die zich uitspreekt voor een stabilisering van de hogere inkomens. Natuurlijk is een redelijke vermindering van de inflatie niet bereikbaar, wanneer enkel de hogere inkomensgroepen zich bereid tonen tot matiging. Maar het zou goed zijn, als zij de rest van de be volking voorgingen en bovendien bereid waren wat dieper in eigen vlees te snijden dan degenen die minder ruim in de betaalmiddelen zitten. Pas dan ontptaat een psychologisch klimaat waarin ook van de doorsnee-werknemer mag worden gevraagd, dat hij met minder dan de maximaal haalbare loon stijging genoegen neemt. halen het voorbeeld van Malawi te volgen. Met verdubbelde energie probeert Vorster de laatste tijd de gang van zaken in Zambia te be- invloeden. Hij heeft gedreigd dit land een pak slaag te geven dat het zich nog' lang zou heugen; hij heeft geprobeerd president Kaoenda in eigen land in diskrediet te brengen door hem te beschul digen van het spreken met twee tongen. Deze week zei Vorster dat Zuidafrikaanse politietroepen „ter roristen" tot over de grens hadden achtervolgd. Tenminste, dat hoorden alle aanwezige journalis ten, inclusief die van de regeringsgezinde Zuidafri kaanse kranten, hem dinsdag zeggen op een vergadering van de Nationale Partij. Unaniem trokken de journalisten uit wat Vorster zei de conclusie, dat Zuidafrikaanse troepen Zambia waren binnengetrokken voor een strafexpeditie. De Zuidafrikaanse regering probeert nu de zaak te sussen. Van grensoverschrijding zou geen sprake geweest zijn. Kennelijk vindt premier Vorster dat de heftige reacties van de kranten de politiek van uitwaartse beweging, die zoveel vruchten heeft afgeworpen, in gevaar brengen. De dag nadat Vorster zijn rede uitsprak, arriveerde in Pretoria een delegatie uit Ivoorkust, die de dialoog op gang moet brengen. Kaoenda moet weg, maar dat mag niet ten koste gaan van de moeizaam opge bouwde betrekkingen met Malawi, en de Frans sprekende Afrikaanse landen. Er woedt in zuidelijk Afrika een hevige strijd om de macht. Het militair en economisch zwakke Zambia dreigt het onderspit te delven. Tegen gewerkt door op macht beluste politici in eigen land en onder immense druk van Zuid-Afrika, probeert president Kaoenda' in Zambia een maat schappij op te bouwen waarin de kleur van iemands huid er niet toe doet. Als dat in Zambia mislukt, heeft de wereld weer een reden minder om te hopen. Voor de VN ligt in zuidelijk Afrika een belangrijke vredestaak: zij zouden Zambia te hulp moeten komen. Hij betoogt voorts met nadruk dat het celibaat als oorzaak van de uit tredingen en het uitblijven van roe pingen in de publiciteit op schandali ge wijze wordt aangedikt. Volgens hem zijn er nog veel meer oorzaken, en is het celibaat er slechts één van. Overigens werd enige weken gele den nog een overzicht van een Vati caanse commissie gepubliceerd vol gens welke de hoofdoorzaak van het uittreden van 13000 priesters in de wereld die dispensatie vroegen en kregen wel degelijk het celibaat was. ROME (AFP, Reuter) Een delega tie van de „Black Lay Caucus" is in Rome aangekomen, om de paus te vragen de 800.000 rooms-katholieke negers in de Verenigde Staten hun eerste echte bisschop te geven en voor hen een eigen ritus te creëren. Onder de 157 aartsbisschoppen en bisschoppen in de Verenigde Staten is maar één neger en deze is nog alleen maar titulair bisschop, Harold Perry, hulpbisschop van New Orleans. Bin nenkort treedt kardinaal Patrick O'Boyle af als aartsbisschop van Was hington. De delegatie heeft een lijst van tien kandidaten, allen zwarte priesters, waaruit zij wil dat de paus een keus zal doen. ROME Conservatieve katholie ken hebben in Rome de wapens van de Belgische kardinaal Suenens cn van zijn Nederlandse collega Alfrink beklad. Elke kardinaal heeft in Rome een zogenaamde titelkerk, waarop zijn wapen is aangebracht. Een groep ge lovigen, die zich „trouw aan de kris tallijnen zuiverheid van de katholieke geloofsleer" noemt, heeft deze wapens nu bewerkt met eieren en zwarte verf. De groepering heeft de verantwoor delijkheid voor het bekladden van de wapens op' zich genomen. Zij zegt dat beide kardinalen wegens hun. liberale opvattingen niet in het „heilige colle ge" behoren. Scholier gedood bij botsing Van een correspondent AMSTERDAM De 15-jarige scholier Eric van den Bogaard is op de De Ruyterkade met zijn fiets in botsing gekomen met een vrachtauto en aan de gevolgen overleden. AUGSBURG (EPD) De priester, die tijdens het „oecumenisch pink- stertreffen" te Augsburg in juni in een oecumenische kerkdienst samen met een dominee een „open communie" heeft gehouden, moet het bisdom Augsburg verlaten en een nieuwe werkkring zoeken. Met deze beslissing heeft bisschop Stimpfle van Augsburg de discussie over deze zaak beëindigd. In een ver klaring van het bisdom wordt gezegd, dat pater Sturmius Nowowiejski te gen de uitdrukkelijke aanwijzing van de bisschop heeft gehandeld. Een enquête onder de deelnemers aan de eerste kerkedag op oecume nische basis heeft uitgewezen, dat zestig procent het samenkomen van protestanten en rooms-katholieken positief waardeerde. Negen en twintig procent ging liever op de oude voet (gescheiden protestantse en rooms- katholieke kerkedagen) door. Het is nog niet tteslist, waar en wanneer de volgende kerkedag zal worden gehouden. Genoemd worden 1973 en Hamburg. Het is ook nog een open vraag, of deze dan protestants oecumenisch zal zijn. „Ziet naar de vogels des hemels: zij zaaien niet en maaien ni en brengen niet bijeen in schuren en toch voedt uw hemelse ft der die; gaat gij ze niet verre te boven?" Moeten wij dus oc maar ophouden met maaien en zaaien en zorgen voor morgei De hemelse Vader zorgt immers voor ons! Hij zorgt zelfs va, de vogels en wij gaan de vogels verre te boven. Als dat de bedoeling van Christus zott zijn, dan zouden we hi stukken uit de bijbel moeten scheuren. God zorgt voor de vogels, omdat zij niet zaaien en maaien ku nen, omdat zij geen schuren kunnen bouwen. God zorgt voor oi terwijl .wij zaaien en maaien, terwijl wij schuren bouwen. Gt doet niet voor ons, wat Hij ons opdraagt. Hij heeft ons gesch pen met een verstand en Hij wil dat we dat gebruikenHij het in de natuur mogelijkheden gelegd en Hij wil dat wij die ioepo, 1 sen. Als vader eis ik van mijn kinderen dat zij hun huiswerk m ken. Ik maak het niet voor hen, maar help hen wel, als zij it niet begrijpen. Maar zelfs dan nog probeer ik de dingen zo uit leggen dat ze het uiteindelijk zelf moeten doen. Ook God maa J! als hemelse Vader ons „huiswerk" niet. Maar Hij helpt ons ut Achter ons werk, wat we zelf moeten doenstaat Zijn zorg. 1 We lezen vandaag: Psalm 87. We lezen morgen: Joël 1:1—12. WINDHOEK (EPD) De rooms-katholieke bisschoppen van Zuidwest-Afrika hebben zich achter de open brief gesteld, waarin de twee lutherse kerken van het land de apartheidspoli tiek kritiseren. De bisschoppen R. Koppman (Wind hoek) en E. Schlotterheck (Keetmans- hoop) zeggen, dat de ordening van het menselijk samenleven in Zuidwest- Afrika in vergaande tegenspraak staat tot het evangelie van Christus. Het zwijgend accepteren van deze si tuatie maakt de christelijke bood schap op de duur ongeloofwaardig. Alleen als alle bevolkingsgroepen meewerken, kunnen de problemen BEIROET (AP) —- Gisteren is in Beiroet de Tunesische oppositieleider, Omar Ibrahim Zoehaimi, neergescho ten en gedood. Zoehaimi, 33 jaar oud, was in 1967 in Tunesië bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij trachtte de regering van president Habib. Bourguiba omver te werpen. Hij was vroeger secretaris van de in Tunesië aan de leiding zijnde Basteur-partij. De politie vond zijn lijk in de lift van een flatgebouw in de Hamra- straat, een der bekendste winkelstra ten van de Libanese hoofdstad. van Zuidwest-Afrika nog vreedzaam en zonder geweld worden opgelost, aldus de bisschoppen. „Maar helaas moeten wij vaststellen, dat een aan zienlijk deel van de bevoorrechte minderheid zich zel£s niet zakelijk wil laten informeren over de mense lijke tragedie en het dagelijks zicht bare onrecht". Eerder heeft ook de anglicaanse kerk zich achter de lu therse open brief gesteld. De Finse lutherse zending heeft be sloten haar medische werk in Zuid west-Afrika te stoppen. Dit is gedaan omdat de apartheidsbepalingen het werk in de zendingsziekenhuizen te zeer frustreerde. J. Prillevitz hoofd voorlichtin Europees pariemei Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op 1 december de heer J. Prillevitz, hoofd van de deling interne voorlichting en do mentatie van de rijksvoorlichtii dienst in Den Haag, de leiding op nemen van de afdeling voorlicht van hel Europees parlement in Bi sel. Hij is tevens belast met de voElk lichting in Nederland over het Euove pees parlement. ?en De heer Prillevitz volgt de l|^n S. J. Hoek op, die deze functie 1958 tot 1970 heeft vervuld. Do journalistieke loopbaan van heer Prillevitz begon bij De Rot dammer. In 1955 werd hij lid van parlementsredactie van de Kwaï bladen. In deze hoedanigheid mai hij naam met zijn wekelijkse pa mentaire rubriek „Kamermuziek" 1968 trad Prillevitz in dienst vai rijksvoorlichtingsdienst. Van een onzer verslaggevers ZEIST De gereformeerde ge meenten telden per 1 januari 76.643 leden. In 1970 vertoonden zij een groei met 2.072 leden. Deze sterke aanwas werd voor een groot deel veroorzaakt door de toetreding van de „christelijke gereformeerde kerk in hersteld verband" te Zwijn drecht (predikant ds. E. Venema) met 819 leden. Was in de jaren vijftig het aantal predikanten van deze kerkgroep geslonken tot beneden de twintig, thans hebben de 153 gemeenten de beschikking over 48 predikanten, onder wie een missionair predikant in West-Irian, terwijl acht studen ten in opleiding zijn. De statistiek in het onlangs ver schenen kerkelijk jaarboek 1971 laat zien, dat de gereformeerde ge meenten verliezen aan de hervorm de kerk (winst 216 en verlies 357) en winnen van de christelijke gere formeerde kerken (winst 181 en verlies 70) en van de oud-gerefor meerde gemeenten (winst 113 en verlies 31). De verwante groep gereformeer de gemeenten in Nederland telde volgens het jaarboekje van deze ge meenten per 1 januari 16.073 leden, J27 meer dan hét jaar daarvoor. Deze 52 gemeenten hebben thans vijf dienstdoende predikanten en twee emeriti, die dienst doen als hulpprediker. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De algemene bond van onderwijzend perso neel (ABOP) heeft niet het min ste vertrouwen in onderwijsmi nister Van Veen als het gaat om kleinere klassen. Dit zei voor zitter E. Steenbergen zaterdag morgen in Utrecht op de bonds raadsvergadering van de ABOP. Wij hadden verwacht, aldus Steenbergen, dat de regering in de begroting in ieder geval be loofd had dat zij alles zou doen om meer studenten te werven voor de opleidingsscholen van onderwijzend personeel. Ook had de ABOP gerekend op een beleidsplan voor verklei ning van de klassen (24 kinderen per klas voor 4-7 jarigen en 30 per klas voor ouderen) Ook de rest van het beleid valt tegen. De minister heeft de botte bijl niet geschuwd en aangekondigd dat voor heel het voortgezet on derwijs (verhoogde) schoolgel den geheven zullen worden. Vol gens de heer Steenbergen w< een dergelijke maatregel als rem op de democratisering. De passage in de begroting handelt over de middensch noemde de heer Steenbergen platonische liefdesverklar waaruit geen doortastende leidsmaatregelen kunnen vo vloeien. De minister bewijst d mee slechts lippendienst aan middenschool-idee. Hoewel de heer Steenber ook positieve punten signali de (de uitbreiding van de 1< renopleiding en de uitbreic van de leerplicht voor werkei jongeren) vond hij de „bele ombuigingen" van minister Veen in het algemeen toch der wijskundig niet verai woord". AMERSFOORT De regeri vraagt van de leraren dat zichzelf de strop om de leggen, wanneer zij van 1 vergt zelf een oplossing te v den voor de vermindering het aantal leraarlessen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken lk geef op als nieuweabonnee: ^naam: I plaats: betaalt: O.per kwartaal per ipittntf I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I 'krant veertiendagengratis. |MIJn naam - g «trut: Hongkong, Rangoon en Djeddah nieuwe bestemmingen KLM Van een verslaggever SCHIPHOL Hongkong, Rangoon en Djeddah als nieuwe bestemmingen vormen het belangrijkste nieuwe ele ment uit de KLM-winterdienstrege- ling 1971 - '72. Hongkong, waarvoor de KLM onlangs na jarenlang touw trekken landingsrechten heeft ver kregen, wordt eenmaal in de week met Amsterdam verbonden. Tussenlandingen worden alleen ge maakt in Karachi en Rangoon; Waardoor Rangoon na een aantal ja ren van afwezigheid weer terugkeert in het lijnennetvan. de KLM. Op Djeddah in Saoedi-Arabië wordt een maal per week een dienst uitgevoerd via Athéne en' Cairo! Sowjet-correspondenten in Indonesië van spionage beschuldigd DJAKARTA (Reuter) Het Indo nesische weekblad „Chas", dat onder militaire, leiding staat, heeft in Indo nesië verblijvende correspondenten van radio-Moskou, het Russische persbureau TASS en van de Prawda spionnen genoemd. Volgens „Chas" blijkt uit de voort durende vijandige berichten van TASS, de Prawda en van radio-Mos kou over Indonesië, dat de correspon denten van deze instellingen in Dja karta spionage-activiteit plegen. 1 scli he< 97; De leraren krijgen de keus uit v schillende mogelijkheden: minder I uren per klas, taakuren afschaf! klassen groter maken, de lestijd i alle vakken met zes procent inkort gi maar wat zij ook kiezen, het k< Hjj er altijd op neer dat- de leraar i het haasje is. Dat zei de voorzitter van het nootschap van leraren aan gymi sia, lycea en athenea drs P. L. Gi nen, zaterdagmorgen op de jaan !ai gadering van zijn bond. Hij had ev wn eens felle kritiek op de aankondij van de regering dat er een bouwi voor scholen komt. Door de mammoetwet, zijn er v|on grote scholengemeenschappen staan. Door de bouwstop dreigt een complete noodsituatie. Het is c >ok de vraag waar in 1973 de 670 scho oe lokalen vandaan moeten komen nodig zijn voor de verlenging van vijfjarige HBS tot het zesjarige neum. De heer Greenen toonde zich v der bevreesd voor aantasting van salarispositie van de leraren in middelbaar onderwijs. De reger wil een herziening op de salaris die in het onderwijs betaald word Dan ligt het voor de hand dat n in het eerst de numeriek zwakste grfl tir dus de leraren van het middelb mi onderwijs aanpakt. Door hen igali minder te laten verdienen zouden lager gesalarlëerden een tikkety0( meer kunnen krijgen. Tenslotte was de heer Greenen otun stemd over de afwijzing van >en plan aan gymnasia een gamma* :en deling mogelijk te maken ter voor! Voo reiding op studies in de sociale Hu culteit. Nu de commissie-De M' jaa heeft verklaard dat de studenten aar deze faculteiten in vele gevallen tor geschikt zijn voor de studie zou vro gedegen voorbereiding van zo'n „Rj die op het gymnasium geen kW kunnen, aldus de heer greenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2