schaak 1 3 5 s i E i Ê1 a kontuur in %ti^non uit Bifa zegels België Oostenrijk Die mensen missen toch al zo veel! dialoog TOPPER ZATERDAG 9 OKTOBER 1971 In België zijn deze week drie bijzondere postzegels in omloop gekomen. Interessant voor de ver zamelaars van het thema „Geschie denis" is wellicht de zegel, die ge wijd is aan Iran ter gelegenheid van het feit dat Perzië 2500 jaar geleden door Cyrus de Grote (559-530 v. Chr.) gesticht werd. Op de zegel staat behalve het rijkswa pen van het land ook de achaeme- nidische grafsteen van Buzpar. De beide andere herdenkingsze gels, elk van fr. 3,50 zijn gewijd aan beroemde Belgen. Eerst noem Ik de bacterioloog Jules J. B. Bor- det (1870-1961), de geleerde die de klnkhoestverwekker heeft ontdekt. In 1919 werd hij begiftigd met de NobèlprIJs voor geneeskunde. De tweede beroemdheid is de letter kundige Stijn Streuvels. Zijn eigen lijke naam was Frans Latour en hij was een neef van de priester dichter Guido Gezelle. Streuvels' verdiensten voor de vlaamse letter kunde veelal geïnspireerd door het boerenleven werden In 1935 erkend door het toekennen van de staatsprijs voor proza en In 1962 met de prijs der Nederlandse lette ren. De eerste keer dat de Stijn Streuvelszegel publiekelijk werd getoond, was op 1 oktober tijdens de plechtige viering van het tienja rig bestaan van een merkwaardige filatellstenvereniging genaamd „An tigone" te Antwerpen. Dit is name lijk de eerste en tot nog toe enige Europese vereniging uitsluitend voor dames-filatelisten. Zij werd In 1961 opgericht met 47 leden. Dank zij de onvermoeibare arbeid van haar voorzitster mevrouw J. Sle- gers-Jacobs, zelf een bekend filate- liste in België, is Antigone opge groeid tot een volwassen groep van 328 leden, die het gepresteerd hebben het tweede lustrum te vie ren met een alleen door leden ge organiseerde tentoonstelling van 500 kaders, die er wezen mocht. Antigone" is destijds opgericht omdat vele dames-verzamelaars het wellicht wat moeilijk viel en zich wat geïsoleerd voelen temid den van een rijk van mannen-ver zamelaars. En zo kunnen de dames van „Antigone" in hun eigen kring hun bedrijvigheid botvieren. Nog maals proficiat en nog vele jaren. Voor Oostenrijk meld ik u drie nieuwe uitgiften voor deze maand. Het 75-jarig bestaan van de Oos tenrijkse Automobiel-, Motor- en Toeri9tenclub heeft de PTT In We nen gevierd met een fraaie zegel, waarop een oude Marcus-wagen uit het technisch museum van We ren staat afgebeeld. De provincie Burgenland maakt thans alweer 50 jaar deel uit van het land. De be slissing hiertoe werd door middel van een volksstemming verkregen na de eerste wereldoorlog, toen de dubbelmonarchie Oostenrijk-Hon- garije uiteengevallen was. De derde zegel herdenkt de openstelling van 36 km lange Bren- rver-autoweg in Tirol, die de be ruchte oude weg met zijn honder den bochten vervangt. Voor de tot standkoming van de weg is verant woordelijk de NV Brenner-Auto- weg. Het werk kwam in een tijds bestek van ruim zes jaar gereed en de kosten van de aanleg bedroe gen ongeveer 380 miljoen gulden. Op de herdenkingszegel is de be faamde Europabrug die met zijn lengte van 820 het 190 m dieper gelegen dal overkruist. De grootste afstand tussen twee pijlers van de brug bedraagt 198 m. Ik heb u vier weken geleden naar aanleiding van de jubileum uitgaaf „100 Jaar Nederlandse Briefkaart", reeds attent gemaakt op een filatelistische tentoonstel ling van de Vereniging van verza melaars van Poststukken en Post stempels. Deze bijzonder Interes sante manifestatie wordt dit week einde in gebouw Tivoli te Utrecht gehouden. De tentoonstelling is vandaag open van 10-22 uur en morgen 10 oktober van 11-17 uur. De toegang is vrij en er Is een bijzonder tentoonstellingstempel door de PTT beschikbaar gesteld. J. J. M. KIGGEN Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Kunstwerkjes Zo nu en dan komt men we! eens een stelling tegen, die zo nauwkeurig en zo Inventief door de winnaar tot de volle winst wordt geleid, dat men er vol bewondering naar kijkt en zich in verbazing af vraagt hoe zoiets wel mogelijk is. Niet elke topprestatie wordt als zodanig door de amateur herkend. Vooral positionele prestaties van de hoogste orde worden menig maal onderschat, ja zelfs als saai en vervelend verguisd. Het is nu eenmaal zo, dat vlotte combinaties gemakkelijker worden begrepen dan positionele manoeuvres. Maar zelfs comblnatoire hoogte punten kunnen niet over één kam worden geschoren. Er zijn korte combinaties en lange. Er zijn com binaties die Intense voorbereiding en veel vooruitberekening vereisen. maar ook combinaties die zo onge veer recht-toe recht-aan verlopen, en daardoor veel minder voorberei ding en rekenwerk vereisen. En zo moet men toch oppassen zulke topprestaties niet te snel met het etiket „kunstwerk" te behan gen. Het mèg wel, mits men ont houdt dat er grote kunstwerken en kleine kunstwerkjes zijn. Van beide typen in deze rubriek een voor beeld. Opgave 1 veel tussenva rianten en 12 zetten diep! zou de wij toch wel een kunstwerk willen noemen. Opgave 2 min der vertakkingen en „slechts" 8 zetten lang verdient toch wel het etiket „kunstwerkje", dachten wij. Met beide opgaven zult U de handen wel vol hebben. Opgave 3 (slechts 1 zet diep) biedt hierte genover dan enige compensatie. OPLOSSINGEN (1) Seidman Reahevaky. Seldman won als volgt: I.Lffill gxf6 (Als zwart niet neemt komt 2.Dg5, enz.) 2.Pg5l! (Ook dit offer moet aangenomen wor den) 2. ..fxg5 3. Oxo5t KhS 4.Df6t Kq8 S.Tf3 Te8 6.DH6 Lq4 7.Tg3 (Veel sterker dan 7.Txf7) 7. Dd7 B.Tfl (Zwart heeft Lh6 12.Lxf7. Hier I kunnen opgeven. Hl| spartelde nog teaen tot de 23e zet en gaf zich toen gewon- (2) Torre Yates. Het mat kwam al9 volgt tot stand: 1. Txh71l Kxh7 2. Dh3t Kg6 (2. ..Kg7 3.Dh6t) 3.Dh6t Kf5 4.Dh7t en zwart oaf het op, want zowel na 4. ..Tg6 als na 4. Kg4 volgt S.DH3 mat. (3) Aljechin Prat. Zwart ging als volgt mat: 1. Dh5fll PxhS 2. fxe6tt Kg6 3. Lc2t Kg5 4. Tf5t Kg6 5. Tf6tt Kg5 6. Tg6t Kh4 7. Te4t Pf4 8. Txf4f Kh5 9. g3 pius 10. Th4 mat. KI KW Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenalog 69, Den Haag. Impulsen Het competitieverloop is dit jaar nog interessanter nu de landelijke competities hun piramidale opbouw als voltooid kunnen beschouwen. Het contact met spelers uit andere delen van het land kan niet anders dan op de duur leiden tot verbete ring van spelpeil en wedstrijdmen taliteit. Ongetwijfeld ook tot afro ming van sterke spelers naar in hogere regionen uitkomende club». Doch dat is overal in de sport te constateren. De komst van een crack heeft in de regel grote Invloed op de activi teiten van zijn nieuwe club alsme de de prestaties. Twente's Eerste heeft geprofiteerd van de aanwe zigheid van drs. Roozenburg; Sij- brands gaf het Residentie Dam Ge nootschap impulsen om te trachten de landstitel te behalen. Groningen Drv E. Holstvoogd is dit jaar versterkt door Wiersma, die daar wiskunde studeert. Van een tiental dat als regel In degra datiegevaar verkeerde Is Gronin gen nu een zware opgave gewor den. Uit de ere-klasse competitie eni ge fragmenten: (1) Zwart: 1, 3. 4. 6. 8. 9. 12. 13. 14. 19, 22. 24. Wit: 21. 25. 26. 33, 35. 36, 38, 39. 41, 42. 43. 48. Wit, die hier positienadeei heeft, speelde vermoedelijk om een zwarte voorpost op te ruimen: 36-317 waarna een verrassende damzet volgde 1420; 25x23, 12—18; 23x12, 8x17; 21x12, 22—28; 33x22, 24—30; 35x24, 13—19; 24x13, 9x47. (2) Zwart: 2. 7. 8. 10. 12/15, 17. 18. 20. 22. 25. 26, 27. Wit: 23. 24. 29. 31. 33. 34. 36/40. 42/45. Zwart verzuimde hier een fraaie winst, die later ontdekt werd: Hij had moeten spelen 2530; Op 34x25 komt 13—19 24x13 8x28 met de dodelijke dreiging 2832. Op 24x35 volgt 27—32 38x27 20—24. Gespeeld werd 7113328, 22x33; 39x28, 18—22; 33—39? Wit verzuimt op zijn beurt een fraaie, problematische winst door 3430 25x34 40—35. 22x33; 31x22 17x30. 35x24, 34x23, 38x16. 20x2S 16—11. Uit de ontmoetingen tussen Noord- en Zuid-Holland, in augus tus gespeeld. (3) Zwart: 3. 5, 14. 15, 20, 32, 42. Wit: 18, 25, 35. 36, 43, dam op 2. Zwart vervolgde met 42487 Waarna wit harakiri door 18137? en na de slagwisseling door 48x8 2x41 verloor hij op tempo. Hij had echter remise kLnnen maken zoals S. J. van Dal opmerkt door 4338, 32x43; 36—31, 48x26; 13—12, 26x8; 2x48. W. de Jong Grin-debuut Grin (CBS S 64272), is de debuut-elpee van het qelijkna- miqe trio onder leiding van de 19-jarige Neil Young-ontdek- king: Nils Lofgren. Sinds Lof- grens medewerking aan Youngs After The Goldrush werd hij zo'n beetje beschouwd als de langverwachte redder, de inspi rator van de zo broodnodige nieuwe omwenteling in de pop muziek. Altijd gevaarlijk, zulke door de aan stof op dit moment niet bijzonder rijke pop-pers opgekrikte verwachtingen; een debuut wordt er een stuk moei lijker door. Maar goed, Nils mag dan misschien niet het zoveelste gouden kalf zijn, met zijn mak kers (bassist Bob Gordon, drummer Bob Berberlch en inci denteel Nell Young plus Crazy Horse) is hij in ieder aeval in staat tot een stukje verfrissende muziek in het stevige genre. Er is een orgelachtige, functioneel bespeelde solo-gitaar (Lofqrenj. een sprankelend pianootje (eveneens Lofgren. het best op dreef in Everybody's missing the sun), puntqave 'harmonies', een flink aantal aardig opge bouwde composties en vooral veel goede „vibraties". Genoeg te qenieten dus, zou ik zo zeq- gen. Nieuws van het folk-front (de afdeling grazige weiden) dit keer door toedoen van de folk- qeneratie van het eerste uur, de jongens die Greenwich' Villaqe bij wijze van spreken hebben uitgevonden: Bob Gibson (Ca pitol ST-742) en de gebroeders Happy Artie Traum (Capitol ST-799) met Double-back. Van Gibson is niet veel meer be kend dan dat hl| een behoorlij ke invloed heeft gehad op het vroeqe folk- en folk-rock-ge- beuren. Vandaar waarschijnlijk dat Gibson als een soort eerbe toon op de elpee begeleid wordt door een flink stel gere nommeerde figuren uit de groe ne hoek en omstreken, die tot de tweede folk-generatie gere kend moeten worden: Roger McGuinn, Chris Hillman, Snea ky Pete, Bernie Leadon, Rick Roberts. Denny Doherty en Da vid Crosby. Een puik stel beqe- leiders, dat zal duidelijk zijn, al leen jammer dat ze niet zo ver schrikkelijk goed songmateriaal onder handen moesten nemen. Met name Gibsons eigen werk jes zijn wat vlak, oeverloos ook en de cover-versies (Dylans Hard rain's gonna fall en Just like a woman bijvoorbeeld) blij ven meestentijds steken in de overigens te prijzen bedoeling de betreffende song van een zeer persoonlijke uitvoering te voorzien. Al met al blijven er drie muziekjes over, die er uit springen in de goede zin van het woord: Sam Stone, About time en For lovln' me. Happy en Artie. Zeer ouwe rotten in het vak. al Is dit pas hun tweede gezamenlijke lanq- speler. maar hou het hier op. dat de broertjes vóór hun samenwerking hun sporen reeds lang hebben verdiend. Happy als folk-gitarist en auteur. Ar tie als gitarist in tal van folk- blues- en roek-formaties. Dou ble-back, die voornamelijk in Nashville werd opgenorr\en, staat qeheel in het teken van de voorzichtig geëlektrificeerde folk, met hier en daar een vleugje country. Vriendelijke muziek, waarin de jongens nog al melancholiek uiting geven aan hun gedachten omtrent za ken als de qoede oude tijd (mét kaarslicht, zonder milieu-ver woesting), verqeelde fotogra fieën en nog zo het een en ander aan romantiek. Aardiqe lui, die Traums. J.-W. M. Een lezeres die intern te maken heeft met een psychia trisch ziekenhuis pleit voor twee dingen: Medeleven voor hen die eenzaam achterblijven na een overlijden, en: bezoek aan psychisch gestoorden. „Zopas na het overlijden van een geliefde is het bezoek overweldigend maar hoe is het als het gewone leven zijn gang herneemt? Je wordt meestal vergeten en luist dan voel je het qemls. Ze lopen ie deur voorbi|. Vooral op de predikanten doe ik een be roep: verqeet ze niet die een zaam achterblijven. Kijk alle maal om u heen; ken ik zo iemand? Of bel eens op an maak een praatje. De tele foon is zo'n heerlijk bezit! Voorts wil ik het opnemen voor degenen die in een psy chiatrisch ziekenhuis ver pleegd worden. De qoeden niet te naqesproken, maar er zijn families die iemand in een „inrichting" hebben en denken: ziezo, daar zijn we van af! Ze trekken zich nooit meer iets van de patiënt aan. Soms komt er iemand op de beqrafenis om te kijken of er nog wat te halen is. Ik doe een beroep op alle lezers: hebt u zo iemand, brenq een bezoek, die mensen missen toch al zoveel. Ze hebben uw liefde nodig. Er Is een predi kant In een van de grote ste den die elke zondag van de preekstoel leest: „Hebt uw naaste lief als uzelf", maar zijn zuster bezocht hii veertig jaar niet, wél sprak hij op het graf. Ze was hier op haar plaats met haar bloemen en planten maar in haar leven huilde ze veel omdat er nooit bezoek kwam. Een ander had in 35 jaar zijn broer niet qe- zien, hij kwam toen hl| ster vende was en ze elkaar niet meer herkenden. Op het graf stond hi| met een bosje an jers. We moeten elkaar bloe men geven in het leven." Mevrouw Kats-Vreugdenhil in Rotterdam vertelt van het laatste lilden van haar zuster, de schrijfster Jacoba Vreuq- denhil: „Ongeveer zes weken wist ze dat ze niet herstellen kon. De dokters hadden het haar qezeqd. Na de eerste droefheid heeft ze rustig en kalm naar het einde toe ge leefd: „Moede kom ik arm en naakt tot de God die zalig maakt", was haar kracht. Veel ouderen willen echter maar steeds beter worden ook al wacht hen de eeuwiqe rust. Dan wordt het moeilijker. De ervaring heeft mij geleerd dat het beter is dat geliefden hen voorbereiden op het toch na derende einde. Vooral ook omdat zij ook tegen dat einde opzien." Ernstige zieken en hun ein de: dat wordt vaak door hen zelf geregeld, meent een le zeres uit Westmaas: „Ik ken de een vertegenwoordiger die teqen zijn vrouw zei: Jij weet het en Ik vermoed het. Laten we de ti|d die ons noq rest geen kat en muis soelen. Hij ging nog eenmaal al zijn klan ten na en regelde alles thuis rustig. Dit voorjaar* lag ik naast een patiënte van 38 jaar, moeder van twaalf kin deren. Moedig zei ze teqen mij: „Het kan nog een paar weken duren, maanden, mis schien een jaar. Ik zal zien wat ik nog doen kan voor mijn man en kinderen.' Wanneer de patiënt er zelf niet om vraagt, zou ik er niet over spreken. De Geest Gods blijft ons nabij en gééft gena de voor leven en sterven. Condoleance-bezoek: toen mijn kind van 5V2 jaar ver dronk, 37 jaar geleden, (een hele slag) moest ik zelf iede re keer het deksel van het kistje halen mijn man was invalide. Van glazen deksels was toen nog geen sprake. Tenslotte kon ik dat niet meer opbrengen. Bij het overlijden van mijn man heb ik op de kaarten laten zetten: liever geen bezoek. Mijn man was iang en veel ziek en dan zag Ie niemand. Meeleven is goed op zijn tijd, niet alleen bij 't sterven." Mevrouw Nutbey in Sche- veningen vindt het niet nodiq over het naderend eind te praten: als het zover is weet de patiënt het heus wel. Ik zoek zelf zieken op in rust huizen, luister naar hun klach- ten en vertel over het gewo ne leven. Als de patiënt over het geestelijk leven qaat pra ten, put ik daar zelf troost uit." Een christelijke arts vertel de mevrouw Osseweyer in Rotterdam dat ze haar moe der niet mocht vertellen dat ze ongeneeslijk ziek was. „Hoewel het moeilijk was, ik deed het niet maar heb er tot heden nog spijt van: Als we een reis gaan maken, zorgen we dat alles in orde Is. Waar om dan niet voor de grote reis? Moeder zei eens: als ik beter ben, ga Ik m'n kamer weer eens veranderen. Dat qaat je door alles heen, om dat je beter weet. maar., je mag niets zeqqeri. Het is voor de omgeving ook ontzettend een geliefde los te moeten la ten. God geeft kracht als we daarop vertrouwen." Iedere moeder heeft erva ring met zieke kinderen thuis: wie geeft ons tips? Hoe hou |e ze rustig en met welk foef je geeft u medicijnen? Som mige ziekenhuizen qeven aan kinderen doorlopend bezoek om de band met thuis vast te houden: ervaart u dit als last of lust? Na plaatsing is uw pakje onderweq: theeglazen, postpapier, muntenschaaltje, kaars of onze pockets voor uzelf, dan wel opblaasbees- ten, een paraatmap, Prinsesie Sterremuur of De apenstre ken van Bobby voor uw kroost. Schrijf uw keus! MARY STEWART 69 Nogmaals, iedereen was heel behoor lijk - verrassend behoorlijk. En hoewel ik tenslotte de Officier van Justitie meer haatte dan iemand anders ter wereld, was het een eerlijk proces. Het feit dat ik hier sta, bewijst dat.... O, ik heb niets tegen de politie, al liet die zich door haar volkomen om de tuin leiden. Andere ezels hadden al eerder datzelfde pad bewandeld." „Maar Richard, heeft zij het gedaan? De moord, bedoel ik? En was er een man in een donkerblauw pak? Wie was dat?" „Ik wou dat ik het wist," zei hij somber, „ik wou dat ik het wist. Ze hebben hem nooit kunnen ontdekken. Maar ik geloof dat er een man bij haar is geweest, een mede plichtige, die zijbinnen heeft gelaten om het karweitje op te knappen. Misschien is hij wel binnen gekomen door het raam van de badkamer - dat stond open, tussen haakjes - en heeft hij zich achter de deur verstopt, toen hij David hoorde aankomen. Hij was het die David be wusteloos heeft geslagen, om te voorkomen dat die hem zou zien. Daarna heeft óf hij, óf Loraine Tony vermoord. Ikzelf ben van mening dat hij het gedaan heeft, zij niet - want waarom zou ze hem er anders bijgehaald heb ben?" „Haar minnaar?" „Mogelijk. Maar zelfs als hij de nacht bij haar door bracht - je zult begrepen hebben dat zij en ik al niet meer op één kamer sliepen - en zelfs' als Tony dat ont dekt had, dan is dat nog amper een motief voor moord. Nee, zij liet hem binnen om het zaakje op te knappen." „Een inbreker, misschien? En Tóny-" „Niets was er aangeraakt. En Tony was niet eens uit zijn bed geweest. Ze zeiden dat hij in zijn slaap gewurgd was." „Maar waarom-?" „Dat is het, Charity, dat is waar het om gaat. Waar om?" Zijn stem barstte eensklaps los. „Waarom? Nacht na nacht heb ik doorgebracht met me af te vragen, waarom? Als ik dat maar wist... hij was een der behoor- lijkste mensen die ooit heeft geleefd, Charity. Een dood gewone, fatsoenlijke jongen, van wie je je niet kon voor stellen, dat iemand ter wereld hem zou willen vermoor den. Het moet hun bedoeling zijn geweest het te doen, hun volkomen bewuste opzet, maar wat de reden daartoe was, weet ik ftiet. Dat was het sterkste punt in mijn na deel, natuurlijk - het feit dat er voor niemand anders ook maar een zweem van een motief bestond om het te doen. En toen Loraine bekende dat zij Tony's maitresse was, bezorgde dat mij het sterkste motief." Hij zweeg een tijdlang, met gefronste wenkbrauwen. Toen schudde hij even met zijn hoofd, als om dat te be vrijden van de gedachten die zich in zijn hersens ver drongen. „Hoe ik ook mijn best doe," zei hij, „ik kan maar nid begrijpen waarom Loraine het zelf zou hebben gedaai. of er medeplichtig aan zou zijn geweest." „En als hij haar nu eens afgewezen had?" opperde ik. „Dat kan op vrouwen die uitwerking hebben, niet?" „Vermoedelijk is dat een mogelijkheid... maar hoe zi, het dan met die andere man? Waarom zou hij helpen in die situatie?" „Je schijnt erg zeker te zijn daTêr een man was." „Ja," zei hij. „David mag dan maar een kind zijn, maar hij is intelligent, en hij raakt niet gauw van de wijs. Als hij zei dat er een mannenarm was, dan was er een man nenarm." „Zou het geen poging van hem hebben kunnen zijn on de verdenking van jou af te wenden?" (Wordt vervolgd) Vorige week zagen we hoe „gemakkelijk" een „moeilijk" spel kon worden gemaakt. Dat wil zeggen, het afspel bleek vrij simpel te zijn. in tegenstelling tot het biedverloop. waarin men immers niet alle informatie be schikbaar kreeg, die wel werd gewenst. Van daag ook al een klein slem-contract, dat, hoewel correct geboden, toch down ging. Overigens waren die twaalf slagen wel op te rapen. Maar dan moeten de mogelijkheden die er zijn wel worden benut. De kaartver- deling waar het om gaat, was de volgende: AIO 9 H 10 7 H 9 8 7 AH85 Het biedverloop (oost en west pasten voortdurend) was genoeg zeggend. Noord startte met één schoppen en daarna volgde Z- twee ruiten, N: twee sans atout, Z: drie klaveren, N: drie schoppen. Z: vier klaveren (azen vragen), N: vier' schoppen (twee azen), Z: vier sans atout (heren vragen), N: vijf kla veren (nul of vier heren) en zuid eindigde op zes sans atout, door noord te spelen tegen de uitkomst klaveren twee. Er zijn natuurlijk wel missers. In feite zijn er maar zeven vaste slagen, al zal de schop- penkleur natuurlijk meer slagen dan één op leveren. Daarin slaagde noord niet. Hij speel de niet de schoppenkleur af, en moest nadat oost halverwege harten vrouw had gemaakt in de laatste slag door ruitenvrouw de down slag incasseren. Het moet vanzelfsprekend anders kunnen. Ervan uitgaande dat schoppen vier slagen oplevert, mist noord er nog twee. Door de uitkómst eigenlijk nog maar één, want klave- renboer wordt meteen een slag. Welnu, de Correspondentie aan de heer B. 1. Nuyt, Burg. Baumannlean 163c, Rotterdam ontbrekende moet dus in ruiten worden ge zocht. Na klaverenboer en schoppen naar de tien, moet meteen de ontbrekende worden gezocht. Ruiten vrouw blijkt goed te zitten, waardoor er in ruiten drie slagen kunnen-wor- den opgeraapt. In feite, wanneer diep wordt gesneden, zelfs vier, maar dat heeft geen zin. Noord kan immers dan wel aan slag blijven, maar dan verliest hij een hartenslag. Speelt zuid na de gelukte snit in ruiten schoppen aas voor en laat hij west daarna de heer maken, dan loopt het ook goed af. Er zijn dus zelfs twee winnende mogelijkheden Uiteraard is op deze verdeling zes schoppen eveneens te maken, maar klein slem sans atout is natuurlijk een topper. Oost en West hadden: 9 8 V B 6 4 3 2 O V 10 4 2 4» 7 Drs. E. P. Bronstrlng HOR.: 1. Mark, 5. drop, 9. kapel, 14. avers, 16. Lear, 18. lade, 19. cadans, 21. raad, 22. ten, 23. hl, 24. tier, 26. R.D., 27. melk, 29. kleed, 31. mine, 32. nap, 34. ale, 35. beet, 37. notie, 39. Amlëns, 41. as, 42. Ede, 43. Ell, 45. rel, 46. are, 47. Ee, 48. presto, 50. enkel, 52. mede, 53. ene, 55. Nes, 56. mare, 57. Maine, 60. rank. 61. ma. 62. egel. 64. V.O.. 65. Aat, 66. gans, 68. elegie. 70. trek. 72. kem, 74. teelt, 75. atlas. 76. nier, 77. pats. VERT.. 1. macht, 2. aval, 3. red, 4. krat, 6. R.L., 7. oer, 8. paard, 10. al, 11. pa tent, 12. edele, 13. Lenk, 15. snik, 17. rad, 20. sela, 25. relais, 27. Mies, 28. maté, 30. Eem, 31. menie, 32. node, 33. pi, 35. bee, 36. Osei, 37. Neer, 38. Eerde, 40. Ironie, 41. Ares, 44. lee, 46. aker, 48. perk, 49. tea, 51. nn„ 52. mantel, 54. enge, 56. Maart, 57. manen, 58. eelt, 59. toets, 60. rata, 61. mak, 63. leep, 64. vilt, 67. Sri, 69. Gea, 71. ka, 73. Ne. INZENDINCE.\ Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL- OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: 1. grootste Europese uil, 5. zwaardvis. 7. bekoord 11. schaapkameel. 12. zeepwater, 14. opstootje, 16. voorlichting, 18. plaaé in N.Br., 20. wapenschouw, 23 bekend gebouw in Amsterdam, 24. n» zleknoot, 25. loot, 27. deel van de hals, 28. kledingstuk, 30. Katholiek Encyclopaedie (afk.), 31. inlands dorp, 33. begrip, 34. voegwoord. 36.3\t raad, 38. koolstof die medicinaal wordt gebruikt, 39. voorvoegsel, 45 voorzetsel, 42. tap, 44. rivier, 45. pers. voornaamw., 46. Myth, figutf 48. reeks, 50. kort muziekstuk, 52. brandstof, 53. plaats In Italië, 51 bloeiwljze, 55. oningewijde, 57. landbouwwerktuig, 59. rel van zangers, 61 titel (afk.), 62. titel van de beheerser van Algiers, 63. schrljfkosten, 66. o; woord, 67. maanstand, 68. uithangteken. 69. maggiplant. 71. voegwoof- 73. nu, 75. bloem, 76. scheik. element, 78. voorzetsel. 79. eiland. 81. ds van de mond, 82. landbouwwerktuig, 83. plaats In Gëlderi, 85. plaats J Eindhoven, 87. Engels bier, 88. woede. 90. zwemvogel. 91. water Utrecht, 93. niet begroeid, 94. vorm, 95. muzieknoot, 96. plaats Utrecht. VERTICAAL: 1. vruchtbare plaats, 2. badplaats in Duitsland, 3. uitroe? 4. boom, 5. niet gesloten, 6. handvat, 7. Royal Licence (afk.), 8. slede,! dwaas, 10. opgegeven werk, 11. aanspreking van een papegaal, 13. oiW rekening (afk.), 15. water in Friesland, 17. leefregel, 19. guit, 21. afgelegd 22. oorzaak, 25 plaats in N.Br., 26. verschil tussen bruto en netto, Z kleine huidopening, 29. kolenemmer, 32. meisjesnaam, 33. ketting zon* einde, 35. holte in een muur. 37. werpstrik, 39. alvorens, 41. rivier in Aft ka, 43. plant, 45. reukhoutboom. 46. vis, 47. vaarutig, 49. hoofdster vï Orion, 50. tam, 51. plaaggeest, 53. met olie bestrijken, 56. boom, 57. spt cerij, 58. mist, 60. vreemde munt, 62. zuidvrucht, 64. bitter vocht, 65. kn." derij, 67. organische verbinding, 68. slobkous (VI.), 70. verlegen. 72. spi ker, 74. danspartij, 77. plaats In N.H., 79. soort hond. 80. eiland van Est land, 82. aanloop, 84. ik (Lat.), 85. telwoord, 86. voorzetsel, 87. bloeiwij# 89. en dergelijke (afk.), 90. reeds, 92. lengtemaat (afk.), 93. volksnas1 van de kauw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14