SCHADEVERGOEDING VAN HIROHITO Hirohito ontmoet ook in Engeland verzet handig Chauffeur veroordeeld voor lozen van giftig afval de postgiro Recreatie-industrie is verontrust over vrije kampeerboeren die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! Ex-Birmadwa nga rbe ide r e is t: dab makkelijk! Premier antwoordt „Echte" verhuizer helpt echtpaar met transport Japanse keizer vermoeid Drees acht hoger PTT-tarief nodig Europa-Assemblee keurt Tsjechische vervolgingen af Voor overval met dodelijke afloop drie jaar en tbr Mislukte kaping eist drie levens Koningin niet Neueng amme naar 9 iDINSiDAG 5 OKTOBER 1971 DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft vrijdag Wim Kan geantwoord op diens open brief, waarin geprotes teerd wordt tegen de komst van kei zer Hirohito van Japan. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde geen mededelingen over de inhoud van deze brief doen, omdat premier Biesheuvel een brief aan de heer Kan persoonlijk heeft geschreven. „De mi nister-president schrijft geen open brieven". Het is aan de heer Kan om eventueel mededelingen hierover te doen, aldus de RVD. De heer Kan was gisteravond voor commentaar niet bereikbaar. De twee prinsjes Philippe en Lau rent, zonen van prins Albert en prinses Paola, kwamen gisteren bij het fietsen in het park van het ka steel Laeken frontaal in botsing. De foto toont van links naar rechts: Prins Philippe, prinses Paola en prins Laurent. HAARLEM „Ik heb de stil le hoop dat mèt mij duizenden an deren de Japanse ambassade ook zullen schrijven", zegt de Haar lemmer J. C. Stolk, die in een brief aan de Japanse ambassa deur in Nederland 12.000 gulden, plus de rente vanaf 1945, heeft geëist als „beloning" voor de 30 maanden, die hij in de tweede wereldoorlog als gedwongen spoorwegarbeider doorbracht aan de Birma-spoorweg. De heer Stolk, directeur van de drukkerij/uitgeverij Henkes in Haar lem, heeft de ambassadeur verzocht zijn eis aan de Japanse keizer Hirohi to, die deze week Nederland bezoekt, te overhandigen. jHet is mijn bedoe ling hiermee iets los te maken. Ik heb dit niet gedaan om voor mezelf maar een cent los te krijgen, maar voor die groep, die niet klaagt maar lijdt in stilte". De heer Stolk heeft met deze groep de Indische Nederlanders op het oog, die in de tweede wereldoorlog hebben geleden in de Japanse internerings kampen. Tot deze groep behoren ook talrijke voormalige KNIL-militairen, die over de jaren dat ze krijgsgevan genen waren ook nooit achterstallige soldij hebben ontvangen. De heer Stolk (57) was elf jaar ge leden ook actief voor de Indische Ne derlanders. Hij richtte in 1960 het Spijtoptantencomité op, dat zich in zette voor ex-Nederlanders die tegen hun wil en dank Indonesiër waren geworden en hun Nederlands staats- J. C. Stolk burgerschap terug verlangden. „Ik raakte zelf 18 maart 1942 als militiesoldaat in krijgsgevangenschap en werd januari 1943 naar Singapore verscheept. Ik heb 30 maanden aan de Birma-spoorweg gewerkt en nog veel slaag gekregen ook, terwijl ik toch vreselijk mijn best deed". In de brief aan de Japanse keizer schrijft hij: „Enige uitgave door het Japanse keizerrijk gedaan voor mijn voeding en onderdak in de genoemde tijd kunt u beschouwen als compen satie voor het lichamelijk lijden". Desgevraagd vertelt de heer Stolk het tv-optreden van Wim Kan op zondagavond waarin deze protesteer de tegen het bezoek van keizer Hiro hito aan de Koningin niet te hebben gezien. „Ik stel me helemaal achter Kan, maar toen ik mijn brief schreef was ik niet van zijn actie op de hoog te. Ik hoop wel dat er zonder geweld, netjes, tegen het bezoek van de keizer aan Amsterdam zal worden geprotes teerd: de vlaggen halfstok hangen vind ik een geweldig idee. Overigens heb ik natuurlijk niets tegen 'Japan ners in het algemeen, ook niets tegen de Japanse keizer, maar ik had wel graag gezien dat hij berecht was". AMSTERDAM De meubels van het echtpaar Lubbers uit Amsterdam, dat vorige week door de Franse douane werd tegengehouden omdat het geen vervoersvergunning had, zullen toch in hun huis bij de Ppre- neeën belanden. Een internationaal wegvervoersbedrijf in Arnhem, het Gelders overslag bedrijf, heeft aange boden liet huisraad voor de (spot)prijs van 250 gulden naar Zuid-Frankrijk te brengen. Op dat aanbod is Lubbers dankbaar ingegaan. Vorige week werden de 27-jarige programmeur Lubbers en zijn 24-ja- rise vrouw-bij de Franse grensplaats Halluin tegengehouden, toen zij daar met hun meu bels in een volkswagen- t»js aankwamen. Ggëist werd, dat zij eerst in Den Haag bij de EVO (eigen Vervoersorganisatie) een vergunning gingen halen voor vervoer door Frank rijk. (Een gewone personenauto met imperiaal mag men net zo hoog op stapelen als men wil, doch zodra het netto laadvermogen hoger is dan 500 kilo en dat is het geval met een bestelwagen is een officiële ver gunning noodzakelijk) De EVO weigerde echter deze af te geven, aangezien Frankrijk haar deze vergunningen slechts beperkt ter be schikking stelt. AMSTERDAM De Recron, belangengemeenschap van 700 Nederlandse recreatieonderne mers, is verontrust over de toe nemende activiteiten van de Stichting Vrije Recreatie. In deze stichting zijn 300 agrariërs ver enigd. die hun land en erf ter beschikking van kampeerders en caravanbezitters willen stellen. Recron-voorzitter G. Baay gisteren op een persconferentie: „Wanneer zij hun activiteiten mogen blijven voort zetten, zullen volgend jaar chaotische toestanden ontstaan." Volgens voorzitter Baay komt de houding van de Recron niet in de eerste plaats voort uit vrees voor concurrentie. „Wij ageren vooral te gen de rechtsongelijkheid. Wij heb ben geconstateerd, dat bij veel ge meenten de neiging bestaat om in fi nanciële moeilijkheden verkerende agrariërs toestemming te verlenen hun erf open te stellen voor kam peerders. De beroemde Franse filmkomiek Jac- stad Stockholm de première van zijn demonstrant in een grote protest- ques Tali, die in de Zweedse hoojd- film „Verkeer" bijwoonde, hier als optocht tegen de luchtvervuiling LONDEN, PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Japanse keizer Hiro hito, die gisteren wegens vermoeidheid een bezoek aan Versailles moest afbreken, zal ook in Engeland niet door iedereen met gejuich worden ingehaald. Het eerste openlijke protest heeft zich gisteren al in het hartje van Londen voorgedaan. Anderzijds echter wordt gevestigde recreatiebedrijven verboden hun op vangmogelijkheden uit te breiden omdat zij daarmee gemeentelijke be stemmingsplannen zouden doorkrui sen". Met nadruk stelt de Recron er geen bezwaar tegen te hebben, dat land bouwbedrijven worden omgevormd tot recreatieondernemingen. „Maar", zo zei voorzitter Baay, „dan moeten het wel volwaardige recreatiebedrij ven zijn. Wij staan sceptisch tegen over mini-explotaties omdat de erva ring heeft geleerd dat daaruit veelal tSoedarme, ondermaatste 'bedrijven voorkomen." DEN HAAG De verhoging van de post- en telefoontarieven is be doeld om een redelijke rentabiliteit van dit staatsbedrijf te bereiken. Dit zegt minister Drees (verkeer en wa terstaat) in een antwoord aan de Tweede Kamer op schriftelijke vra gen van het Kamerlid Oele (PvdA). De minister acht de tariefsverho gingen niet in strijd met de noodzaak tot inflatiebestrijding, ook al zal het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie daardoor in november dit jaar en in januari volgend jaar met in totaal 0.08 procent stijgen. Als de tarieven niet verhoogd zouden wor den, zou de overheid rechtstreeks moeten bijdragen aan de financiering van de kapitaalbehoefte van de PTT. aldus minister Drees. De zakenman Robin Charles, die in Japanse gevangenkampen zat, leg de een krans neer voor de gevanee- nen, die in de kampen omkwamen. Hij deed dat bij het bekende oorlogs monument in Whitehall, de Cenotaph, opgericht ter herdenking van de do den in twee wereldoorlogen. Op een lint stond: „In levende nagedachtenis aan de verraderlijkheid en de onmen selijkheid van de Japanners." De krans lag er niet lang. Hij werd meegenomen door de politie. Later mocht Charles er een andere neerleg- Keizer Hirohito tekent het gasten boek van het paleis van Versailles, maar laat de rondleiding aan zijn vrouw met witte hoed) over. Oor zaak voor het terugtrekken in een ontvangstvertrek: oververmoeidheid. gen, maar zonder linten met op schrift. Intussen heeft het verbond van oud-krijgsgevangeneen meegedeeld, niet tegen het bezoek van de keizer te zullen demonstreren. Hun protest zal bestaan uit het afzetten van de tv AMSTERDAM De Amster- nse politierechter mr. L. W. (F. H. Omta heeft de 24-jarige auffeur C. H. uit Weesp we gens het lozen van 7000 liter gif tig afvalwater in de industrieha ven van Weesp veroordeeld tot wee maanden voorwaardelijke STAATSBURG (ANP) De Assem- ee van de raad van Europa heeft in -aatsburg zijn afkeuring uitgespro ken over de politieke processen in jechoslowakije, en gepleit voor on- "ddellijlj herstel van de burgerlijke vrijheden in dit land. De processen tonen aan dat men kan worden veroordeeld voor politie ke activiteiten, die in democratische landen in het algemeen als niet straf baar worden beschouwd. Met name uit de processen tegen Skoetin en ge neraal Prchlik blijkt dat strafi^n Worden opgelegd voor opvattingen die nien drie jaar geleden, (voor de inva sie) huldigde. „Tsjechoslowaakse burgers worden tot zware straffen veroordeeld omdat zij streden voor hervormingen en grotere persoonlijke vrijheid in een socialistisch Tsjechoslowakije. aldus de resolutie. gevangenisstraf, een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 200 gulden, subsidiair twin tig dagen hechtenis. De politierechter volgde bij deze veroordeling op grond van de nog maar kort van kracht zijnde wet ver ontreiniging oppervlaktewateren gro tendeels de eis van officier van justi tie mr. L. Kooymans. Mr. Omta wilde echter niet overgaan tot verbeurdver klaring van de vrachtauto en de tank waarmee het afvalwater naar Weesp was gebracht (zoals was geëist). De officier achtte grove schuld van de chauffeur bewezen. H. had kunnen weten dat hij zeer giftig afvalwater met een hoog chroomgehalte loosde op een plaats waar dat niet was toe gestaan. H. zorgde voor de afvoer van dit afvalwater voor de N V. Chemische Industrie Randstad te Soest. Tot de cember vorig jaar stortte hij dit gifti ge afvalwater op vuilstortplaatsen. Maar na een rapport van de Utrecht se Provinciale Waterstaat moest hier mee gestopt worden. Daarna werd het afvalwater naar een particulier terrein gebracht, maar de eigenaar gaf al gauw geen toestemming meer toen hij er achter kwam dat het wa ter giftig was. In februari van dit jaar is de chauffeur toen in de industriehaven van Weesp gaan lozen. De tank met afvalwater op de vrachtauto had hij met een groen dekzijl gecamoufleerd. Maar hij werd betrapt door de voor zitter van het actiecomité „Schoon Weesp", die zag dat er blauwgroene vloeistof uit de slang kwam die H. in het water had laten hangen. H. gaf toe zonder vergunning het afvalwater te hebben geloosd, maar zei niet geweten te hebben dat het giftig was. Het water zag er volgens hem heel helder uit, maar hij wist wel dat het niet gedronken zou kun nen worden. De officier van justitie vond echter dat de chauffeur zich op de hoogte had kunnen en moeten stellen van wat hij loosde en concludeerde: „U wist donders goed wat u vervoerde". MAASTRICHT De rechtbank heeft de 27-jarige kantoorbediende J. V. uit Sittard veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij met drie medeplichtigen allen Duitsers die in hun land nog berecht moeten worden op 22 december vorig jaar de bejaarde weduwe A. Erisman in het Belgische Maasijk in haar antiekwinkel aan de Maastricht se Steenweg heeft overvallen. De be jaarde vrouw werd door de overval lers zo geslagen en geschopt, dat ze korte tijd later aan de opgelopen ver wondingen is overleden. Tegen V. was vijf jaar en T.B.R. geëist. Het is nog even vreemd om al het oude vertrouwde terug te vinden. Om grote blinkende ramen lichtend in de avond te zien stralen. En ook om zo maar op straat eens iemand te zien lachen. Als vakantiestandplaats hadden we Goslar. Een stadje met zoveel oud-schoon en parkplekjes, dat de lieflijkheid er van af zou glanzen, ware het niet dat de bevolking een maximum aan chagrijn oplevert. Werkelijk nog nooit heb ik zó'n geconcentreerde massa agressie en bokkigheid bij elkaar gezien. Zonder snauw en grauw gaat er niets en wie ln een autobus wil stappen of in een winkel geholpen worden, moge als vreemdeling wel beseffen, dat hij geacht wordt helemaal achteraan te blijven, steeds maar plaats makend voor Goslarers, die ellebogen en voe ten meesterlijk weten te gebruiken. Ook wordt men geacht geen stap buiten de stadsmuren te doen. Wie over de omtrek wat wil weten schendt het Goslarse eergevoel. Dat de stad nu een uitbreiding buiten die poorten heeft, na dui zendjarige opsluiting, is alleen te danken aan het feit, dat in 1945 de Engelsen onbruikbaarmaking van het nabije vliegveld eisten. Barak ken en apparatuur dienden te ver dwijnen, In gedachte zag men heel de zaak al naar Engeland getrans porteerd. Levenskunst Toen kwam een slimme ma gistraat op het idee een straat met huizen dwars over het vliegveld te leggen. Daarmee was de bruikbaar heid van de landingsplaats van de baan. De Engelsen vonden het best. En zo staat er nu een nieuwe wijk goals elke stad die tegenwoordig heeft. Een station is tientallen jaren door de Goslarse bevolking afgewe- zen. Dus bouwden de spoorwegen er een kilometer of vijf buiten de stad een bij Grauhof. Met koetsen reed men dan naar het ijzeren monster.... Enig lichtstraaltje in dit stugge beeld brengen de alom verguisde donkerogige Turken, die in de in- dustrietjes het vieste werk verrich ten. Ze dwalen in hun vrije tijd wat verloren rond. Maar zij zijn het, dié "een zware koffer grijpen en breed lachend wegtillen. Die plaats maken op een bankje. Blijmoedig in hun discriminatie. En dat is de grootste levenskunst. Wij hebben het misschien niet zo knap gedaan. Hadden soms moei te het goede humeur te bewaren en zochten het liever in bos en op berg. Waar niet alleen de konijnen en eekhoorns zich vertoonden, maar zelfs een breed geweid hert zich sta telijk voortbewoog. En het leven zeer goed was! als de keizer op de beeldbuis ver schijnt. Het blad de Sun meldt dat een aantal ex-krijgsgevangenen van plan is, hun oorlogsmedaille weg te gooien. Eén hunner, een oud-majoor, wil af treden als voorzitter van een afdeling van het British Legion, de organisa tie van oud-strijders. VERKOPER De Daily Express zegt dat de keizer naar Londen komt in de gedaante van een „super-verkoper". Na ,zijn vertrek zullen de handelaren uit To kio komen om in zijn zog de geldelijke resultaten binnen te halen. Volgens de Sun is de keizer voor de Britse jeugd alleen maar het staats hoofd van een land, dat geweldig handig is in het afleveren van tran sistor-radio's. Voor vele mensen, speciaal voor hen die de Japanse slavenkampen hebben overleefd of de weduwen van hen die dit niet hebben gedaan, zal het schouwspel iets zijn, dat moeilijk geaccepteerd kan worden, aldus de Sun. Bezoek oorlogsgraven in Birma overwogen DEN HAAG De raad van be stuur van de Oorlogsgravenstichting gaat na. of er bij nabestaanden be langstelling bestaat voor een bezoek aan het ereveld Thambyuzayat in Birma. Tot voor kort hebben de auto riteiten in Birma vrijwel elk bezoek uit de westelijke wereld geweerd. Bij het aanleggen van de spoorweg door Birma in de tweede wereldoor log hebben ook ongeveer drieduizend Nederlanders het leven gelaten. Circa zeshonderdvijftig daarvan werden begraven op het bovengenoemde ere veld. De andere Nederlandse slachtoffers zijn begraven op de erevelden Kan- chanaburi en Chungkai in Thailand. De Oorlogsgravenstichting is bezig een reis naar Thailand te organiseren voor vijfentwintig nabestaanden. Die tocht wordt gehouden van 10 tot 17 december. JACKSONVILLE (AP)— Bij een poging een vliegtuig te kapen zijn gisteren in Jacksonville, Amerika, drie mensen om het leven gekomen: de kaper, zijn vrouw en de gezag voerder. Volgens de politie heeft de kaper, toen hij zag dat de kaping mis lukt was, eerst zijn vrouw, toen de 'gezagvoerder en vervolgens zichzelf gedood. Het vliegtuig waarin het drama zich voltrok was een luxe privé-toe- stel. Het werd gekaapt in de buurt van Atlanta. De piloot wist de kaper, die hem opdracht had gegeven naar Bahama te vliegen, ervan te overtui gen. dat hij op het vliegveld van Jacksonville moest landen Tn brandstof te tanken. Daar schoot de politie een band van het vliegtuig lek. Daarna pleegde de kaper, de onge veer 30-jarige George Giffe, zijn wanhoopsdaad. DEN HAAG De rijksvoorlich tingsdienst spreekt met klem berich ten tegen, waarin wordt gemeld, dat koningin Juliana tijdens het komende staatsbezoek aan de Bondsrepubliek ook een bezoek zal brengen aan het voormalige concentratiekamp Neuen- gamme in de buurt van Hamburg. Er wordt wel overwogen iets in die richting te doen, aldus een woord voerder van de RVD, maar dat het Neuengamme wordt, wordt tegenge sproken. Het overleg tussen de Ne derlandse en Westduitse autoriteiten hierover is nog in volle gang. Het staatsbezoek begint op 26 oktober en zal vier dagen duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9