IKOR Houding tegenover omstreden punt op synode Gereformeerden als belegen kaas Al 200 aanvragen voor vrijstelling militaire dienst onderwijzers Uw probleem Wanneer is een uitzending onaanvaardbaar? Confrontatie met is het onze Mej. Boon directrice vormingscentrum COMMENTAREN Hirohito Unie-collecte twintigers Uw Kunstgebit Een woord voor vandaag ,1 VS krijgen enorm Christusbeeld BEROEPINGSWER UIT DE KERKBLADEN Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres knnnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Zomer 1970 kregen we een boete wegens te veel berekenen van een uurloon voor hovenierswerk. We hadden dit loon op advies van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands bond verhoogd. Er was ons niet bij verteld dat de verhoging eerst aange vraagd had moeten worden. De boete, die volgde was dat wij moesten voor komen in september te Rotterdam voor de economische rechter. Van on ze firma, die bestaat uit ondergete kende en zijn zoon, besloot ik zelf te gaan, maar door ziekte tijdens de va kantie in Israël was ik verhinderd. Wel had ik de oproep bij mij. Door deze omstandigheid werd die dag door mijn zoon vergeten. De andere dag heeft hij gebeld naar het gerecht te Rotterdam en kreeg te horen dat we waren veroordeeld tot ƒ3000 boe te. Na mijn thuiskomst heb ik hoger l>etcep aangevraagd en dit is in maan in Den Haag voor geweest. Daar werd de zitting geschorst, omdat op 1 januari de firma was opgeheven en ik niet veroordeeld kon worden om reden dat het nu een eenmans zaak was. Dit kon ik niet met papie ren bewijzen. Op 10 mei kon de zaak opnieuw voorkomen. Mij werd gezegd dat ik niet aanwezig behoefde te zijn (ben ook niet geweest). Half juni kreeg ik een girokaart met de ver melding dat ik weer ƒ3000 moest be talen. Direkt heb ik naar Den Haag geschreven, hoe dit nu kon dat ik zonder verhoor en zonder tegenweer eroordeeld werd. Daarna kreeg ik de brieven retour met de mededeling, nat het gerecht met deze zaak geen bemoeienis meer had, zonder dat het verwees naar elders. Antwoord: Helaas is hier alles ver loren. wat door een jurist met een Klein beetje moeite geregeld had kunnen worden. Als men in een strafzaak niet verschijnt is men bijna altijd de verliezende partij. Het doet wonderlijk aan. dat men u zeide, dat u op 10 mei niet aanwezig behoefde te zijn. We weten ook niet wie dit -ezegd kan hebben. Raadpleeg in elk veval uw organisatie of een advocaat, want ƒ3000 is veel geld. Veel hoop kannen we u niet geven, want het vonnis is kennelijk in kracht van ge wijsde gegaan. raag: Mijn dochter kan melk ko pen bii een boer. die zijn koeien op 'net land met de hand melkt. De kin deren drinken deze melk ongekookt. Ts dat nu niet gevaarlijk? Ze zeggen Jat de koeien ingeënt zijn tegen t.b.c. Antwoord: Melk warm en onge kookt van de koe is natuurlijk erg lekker, maar zelfs als men bij het melken alle hygiënische maatregelen treft en de koeien ingeënt zijn, blijft hè» riskant. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De discussie over de samenwerking van de gere formeerde kerken in het verband van het convent van kerken met het IKOR laaide gisteravond in de gereformeerde synode weer hevig op. Dit gebeurde bij een amendement van dr. H. B. Weyland om de deputaten op te dragen zich bij onaanvaardbare aantasting van het belijden in IKOR-CKV-uitzendingen daarvan publiekelijk te distantiëren. Dr. Weyland voerde hiervoor aan dat bij al die kritiek binnenskamers van de deputaten tijdens het pro gramma-overleg deze toch naar bui ten blijven zwijgen en „wie zwijgt stemt toe". Dr. F. L. Bos ging hier fel tegenin: deze als ingebouwde zeke ring bedoelde opdracht is volgens hem een ingebouwde kortsluiting. Deputaten zijn verantwoordelijk je gens de synode en niet jegens het kerkvolk, meende hij. Assessor ds. A. C. van Nood was het echter met dit amendement eens. Deputaten kunnen zich immers na overleg met het moderamen distan- Geref. Boud bespreekt kerkelijke problematiek (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De gereformeerde bond in de hervormde kerk houdt za terdag 6 november een landelijke vergadering in Utrecht „om de pro blemen waarvoor wij met elkaar in de hervormde kerk in deze tijd staan, ernstig onder ogen te zien. Men komt bijeen in het gebouw voor O., K. en W.aanvang tien uur. Een forum, geleid door ds. J. Vermaas en be staande uit ds. W. L. Tukker, ds. L. Kievit, dr. C. Graafland en Ir. J. v.d. Graaf, zal ingaan op vragen over het huidige kerkelijke leven. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. ciëren. Ds. C. Ch. Griffioen vroeg: „Wanneer is een uitzending evident onaanvaardbaar in verband met het belijden? Noemt u daar eens een voorbeeld van.Son of Men soms?" Ds. D. H. Borgers uit Soest verklaarde zich ook voor het amendement omdat er vaak groter onrust ontstaat door dat men zijn mond houdt. Prof. dr. G. P. Hartvelt meende dat situaties zoals hier omschreven wel zeer onwaar schijnlijk zijn en hij was met prof. dr. C. Augustijn eens dat indien no dig het moderamen wel kan reageren, maar het is een gebrek aan vertrou wen in de deputaten om hen met deze opdracht op te zadelen. DROEFHEID Ook ds. P. van Til stond achter het amendement juist omdat deputaten 'in dit medium „niet alles kunnen voor komen". Hij constateerde „grote droefheid bij vele 1/roeders" na be paalde uitzendingen. Eerder was etn amendement van drs. G. Y. Vellenga uit Apeldoorn verworpen. Deze beoogde de synode te doen uitspreken „dat sommige t.v.-uitzendingen waar voor het convent van kerken mede verantwoordelijkheid droeg naast bij val terecht ook kritiek oogsten als niet in overeenstemming met de op dracht der kerk". Naar het oordeel van deputaat ds. A. Kruyswijk werd hierin echter een veel te zwaar ac cent gegeven aan een paar program ma's, waarvan ook de deputaten van oordeel zijn dat zij beneden de «maat waren. Bovendien is volgens de com missie van rapporteurs niet helder wat in dit opzicht de opdracht van de kerk precies is. Het amendement-Vel len ga werd daarop met een kleine meerderheid verworpen. EEN PROCENT OMSTREDEN over 240 uur televisiezendtijd waar van 1 pet. omstreden was", zei depu taat prof. dr. G. N. Lammens. „En van dat ene procent kan ook niet worden gezegd dat het evident on christelijk van karakter zou zijn ge weest. Wij zitten in een samenwer kingsverband waarin verschillende theologieën door elkaar bestaan". Rapporteurs ds. L. H. Kwast vroeg zich af of hier de deputaten niet op gezadeld worden met een verant woordelijkheid waarmee de synode zelf blijkens deze agenda nog lang niet klaar is. Volgens hem kunnen de deputaten onder een dergelijk servi tuut niet werken. Ten slotte werd het amendement dat de deputaten wilden opdragen om zich van bepaalde uit zendingen te distantiëren bij staking van stemmen verworpen. Nieuwe katechismus 1,2 miljoen exemplaren NIJMEGEN De Nieuwe Kate chismus, die in 1966 verscheen in op dracht van de Nederlandse r.k. bis schoppen, heeft inmiddels een oplaag van 1.230.026 exemplaren bereikt. Ne- deriand staat aan de spits met 513.000 exemplaren, gevolgd door Duitsland met 248.000. In Frankrijk, Spanje en Italië is de verkoop de vijftigduizend gepasseerd. De katechismus is in der tien talen vertaald. ALMELO Mej. drs. M. C. Boon te Rotterdam is benoemd tot directri ce van de vormingscentra De Rogge- kamp te Almelo en 'n Lechtpoal te Vriezenveen. Mej. Boon, die theologie studeerde aan de Vrije Universiteit te Amster dam, was tot voor kort verbonden aan de stichting Gemeentetoerusting. Zij heeft leiding gegeven aan kerke lijk recreatiewerk in Hoek van Hol land. Vergeleken met het aantal mensen dat zich slachtoffer weet van Hitiers Derde Rijk, is in Ne derland het getal van hen die hun ervaringen met het Japanse optreden in de tweede wereldoorlog nog kunnen navertellen, vrij klein. Stellig ver klaart dit mede de betrekkelijk geringe weerklank die de protesten tegen de komst van Hirohito de afgelopen maanden hebben gevonden. Zijn bezoek zou stellig zijn afgelast, ja, het zou onvoorstelbaar zijn geweest, als Hirohito zijn volgens vele des kundigen machteloze positie in de oorlog niet in Japan, maar in Duitsland had bekleed. Dit te be seffen. moet voor degenen die zich nu tegen zijn komst verzetten, ergerniswekkend zijn. Zij zullen zich moeilijk kunnen onttrekken aan de indruk, dat de gerechtvaardigheid van hun protest wordt afgemeten aan hun getalsterkte. Omdat die twee factoren weinig met elkaar te maken mogen heb ben, is het goed, dat de stem van hen die Hirohito liever kwijt dan rijk zijn, zondagavond via de tele visie flink is versterkt door Wim Kan. Kans betoog, dat ondanks een maar al te be grijpelijk sarcasme een waardige indruk maakte, hier te bespreken, is niet nodig. Het is voldoende te constateren, dat hier een man aan het woord was, die door het bezoek van Hirohito, en vooral door diens ontmoeting met de Koningin, tot in zijn ziel gegriefd wordt. En daarin staat Kan niet al leen. De vraag ligt voor de hand, waarom de Ne derlandse regering zich gedwongen acht, tégen over de keizer van Japan meer egards in acht te nemen dan jegens deze groep smartelijk getroffen Nederlanders. Het antwoord zal wel hierop neer komen, dat zoals NRC-Handelsblad gisteren De Unie „School en Evangelie" houdt deze week de jaarlijkse Unie-collecte. Zij hoopt ditmaal een miljoen gulden bij elkaar te krijgen! waarvan de helft beschikbaar zal zijn voor het christelijk on derwijs in ontwikkelingslanden. Dat miljoen lijkt een griezelig hoog bedrag, maar gezien de stijgende opbrengsten van de laat ste jaren zit het er wel degelijk in. Drie jaar gele den heeft de Unie de vroegere traditionele actie voor het christelijk onderwijs getransformeerd in de huidige opzet, waarbij dus in belangrijke mate over de grenzen heen wordt gekeken. De actie Spoorslag van 1966 (opbrengst 1.7 miljoen) is daarvan de voorloper geweest. De eerste Unie-collecte nieuwe stijl bracht 430 duizend gulden op. In 1969 werd dat 550 duizend gulden en in 1970 werd de 8 ton gepasseerd. Het is dus niet zo verwonderlijk dat de Unie ditmaal dat miljoen in het gezichtsveld heeft genomen. Het doel dat de Unie zich met haar jaarlijkse collecte nieuwe stijl stelt is bijzonder sympathiek. En het stelt ook wat voor. Als men bovengenoemde bedragen bij elkaar telt en er mee rekening houdt dat de regering bereid is geweest een aantal pro jecten mede te financieren dan is er tot dusver een bedrag van rond 8 miljoen ter beschikking geko- ROTTERDAH Enkele interker kelijke jeugdverenigingen hebben het initiatief genomen om een drietal happenings te organiseren. Dit zullen open, informele bijeenkomsten wor den waar men die jongeren, die geen tieners meer zijn op een enthousiaste manier wil confronteren met de boodschap van de Bijbel. De tweede van drie happenings, die speciaal voor jongeren tussen 20 en 30 jaar zijn opgezet, is gepland op 7 november. Dan zal de film van Jan de Hartog „Schipper naast God" vertoond worden. De avonden worden gehouden in Atrium aan de Karei Doormanstraat. Informatie kan men verkrijgen bij: Eben Haezer, Molenwaterweg 30, tel. 213238; Evangelische Studenten Be weging Ichthus, Voorschoterlaan 15, tel. 148175; Youth for Christ, Voor schoterlaan 15, tel. 148175. kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn ploats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert hef nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,67 bij apotheken en dro gisterijen. Waar uw schat is daar zal ook uw hart zijn", zegt Jezus. We leven in een materialistische tijd. Er zijn eeuwen ge^ waarin aardse rijkdom ver buiten ons bereik lag. Dat was LEID de enkeling. Daar kwamen de meesten nooit aan toe. En ze I ^ciai, den zich bij dat feit neergelegd. Er was veel armoede, maar ^tvoer ook veel tevredenheid. Maar nu? Wat eens onbereikbaar w djnde nu niet alleen binnen óns gezichtsveld, maar binnen ons han f Baa zit gekomen. Er zijn geen grenzen in de wereld meer. We bezig de grenzen in de ruimte te overwinnen. De vraag is ^idse meer: „Zal het lukken?" maar: Wanneer zal het lukken?" joek v zo is het ook ten opzichte van materiële dingen. De vraag is «n 20 meer: Zal ik het kunnen kopen?" maar: Wanneer kan ik ae kge- kopen?" of „op welke wijze zal ik het kunnen financieren?" I ^-dei een ander heeft, moet ik ook kunnen hebben, daar heb ik n yam op. En het gevolg is een grotere ontevredenheid?dan ooit. Leidse zijn bezig te verdrinken in de welvaart, omdat onze zinnen fn'ge zijn op het materiële. Ons hart is op de aarde. Totdat God 'e.efr de leegte ervan doet ervaren. Misschien dat we dan een rijk de gaan ontdekken die groter is dan aardse rijkdom. Zo g We lezen vandaag: Psalm 122. keur a aantal iverwt weten, s ber< ;ezien wordt Chr. geref. mannenboi Christus' kruis heelt breuken Van een medewerker VEENEDAAL In deze tijd wc te flu tdsl ali Nadat de waarnemende praeses dr. C. Gilhuis begrip had uitgesproken voor het amendement-Weyland ver zette de niet-fungerende voorzitter dr. A. Kruyswijk zich daar als depu taat krachtig tegen. Veel redelijker vond hij de toevoe ging dat de samenwerking door de deputaten zal worden opgezegd in dien zij daarin geen heil meer zien. „We zijn hier bezig te rapporteren schreef de belangen van de Nederlandse staat niet gediend zijn met een gespannen verhouding tot andere landen, inclusief Japan. Maar als de zaken zo staan, moet de regering niet tevens proberen, zoals premier Biesheuvel in antwoord op Kamervragen heeft gedaan, de ver antwoordelijkheid van de keizer voor de Japanse oorlogspolitiek te minimaliseren. Als die verant woordelijkheid van belang is voor de beantwoor ding van de vraag, of 's keizers bezoek doorgang kan vinden, dan had de regering alles in het werk moeten stellen om de hand te leggen op het nieuwste materiaal over Hirohito's oorlogsverle den, verzameld door de Amerikaanse auteur David Bergamini. Niet dat de regering het per se met diens conclusies eens had moeten zijn. Maar ze had in elk geval kunnen onderzoeken, hoeveel waarheid er schuilt in de uitlating van de oud- voorzitter van het Japanse „Neurenberg-tribu- naal", Sir William Flood Webb, dat Bergamini sterke argumenten aanvoert voor de opvatting, dat de keizer destijds helemaal niet zo'n machte loze marionet was, maar zelf plannen maakte en komplotteerde om Azië door Japan te laten ver overen. Daar behoeft de regering nu overigens niet meer aan te beginnen. Nu, luttele dagen vóór het bezoek, is het te laat voor een herziening van haar stand punt ten opzichte van 's keizers visite. Wat de regering wél kan doen, is ervoor zorgen, dat dit bezoek plaatsvindt in een sfeer die even kil-zake- lijk is als de argumenten die kennelijk de doorslag hebben gegeven bij het afwegen van het voor en tegen van Hirohito's komst naar Nederland. Wat de Unie voor ogen staat met haar inzame lingsacties is vooral de kwaliteit en de gerichtheid van het onderwijs in de ontwikkelingslanden, cie verbetering behoeven. Zij specialiseert zich dan ook o.m. op het organiseren van nascholingscur sussen in de jonge staten en stimuleert de opleiding van onderwijzers en leraren. Dit garandeert na melijk een hoog rendement van de ingezamelde gelden. Verder is er niet alleen aandacht voor an dere leerprogramma's, maar ook voor het financie ren van dure schoolvoorzieningen (bijv. voor het technisch onderwijs). Heel belangrijk is verder het aanbieden van ver antwoord studiemateriaal voor bepaalde projecten die de wereldoriëntatie en de informatie over de derde wereld binnen het christelijk onderwijs be vorderen. De Unie-collecte wordt hoe kan het anders? beheerst door de gedachte dat ook het evange lie een belangrijke rol speelt in de opvoeding tot nieuwe verantwoordelijkheid welke de moderne tijd vraagt. Met de Unie hopen we dan ook dat het miljoen er komt. Om dat te bereiken hier bij uit zondering ook de vermelding van het gironummer: 5166 ten name van de Unie „School en Evangelie" te Voorburg. Cirkel-puzzel Van buiten naar binnen woorden in vullen die betekenen: 1, vertaler. 2. kel ner, 3. boterton. 4. niet begroeid, 5. aan loop, 6. ovenkrabber, 7. koningstitel in. Peru, 8. deel van het gelaat, 9. kurk, 10, lastig werk, 11. wijd, 12. verbond, 13. ne vel. 14. lusthof, 15. ongaarne. 16. kraam. Bij juiste invulling vormen de begin letters van 1 tot 16 een ander woord voor snaarinstrument. Elk woord be staat uit vier letters. Oplossing vorige puzzel 1. malie. 2. spelt, 3. fatum, 4. notie. 5. net, 6. r, 7. z, 8. hel, 9. beton, 10. latei, 11. leest, 12. porie. LETTERZETTER Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het minis terie van onderwijs liggen al tweehonderd aanvragen om vrij stelling van militaire dienst voor onderwijzers. Bovendien zijn er twintig verzoeken om uitstel. Dagelijks komen nieuwe aanvra gen binnen. De minister van onderwijs heeft reeds toegezegd dat hij met zijn col lega van defensie zal praten over verruiming van het vrijstellingsbe- leid. Voor het schooljaar 1971-'72 zou den 500 onderwijzers een vrijstelling kunnen krijgen. Maar bij het begin van de cursus was dit contingent al verbruikt. Voorlopig is afgesproken dat onder wijzers die voor de klas staan nog even uitstel krijgen, als door hun vertrek een noodsituatie zou ontstaan. Het ministerie van defensie is niet -.ecg scheutig met vrijstellingen omdat, er voor volgende jaren een tekort aan recruten dreigt. Op de jaarlichting 1972 is al vooruitgegrepen door 9.000 dienstplichtigen vervroegd op te roe pen. Het ministerie schat dal thans 1500 onderwijzers onder de wapenen zijn. De situatie in de grote steden is intussen allerminst rooskleurg. In Rotterdam zijn er al zes vacatures. In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam heeft men een ernstig tekort aan in vallers die zieke onderwijzers kunnen vervangen. Een deel van de invallers is ingeschakeld om gewone vacatures op te vullen. In Rotterdam komt men op sommi ge dagen een kleine vijftig invallers tekort. Men verwacht dat de situatie nog slechter wordt wanneer in de winter zich meer onderwijzers ziek gaan melden. Een apart probleem doet zich nog voor bij vrijstelling van militaire dienst voor vak-onderwijzers. In Am sterdam vechten nu vier scholen voor het behoud van hun gymnastiekle raar. De Albert Cuypschool en de Jac. P. Thijsseschool houden vanavond, resp. volgende week maandag pro testavonden. Ook de wethouder van onderwijs staat achter dit protest. ee "ac De Jac. P. Thijsseschool is reeds aan alle kanten beplakt met leuzen als „Een soldaat minder, gymnastiek voor 550 kinderen". De gymnastiekle raar van de school, de heer H. Steen bergen, heeft bericht gekregen dat hij op 15 november in dienst moet. Hij geeft sinds augustus 41 .gym- tieklessen per week. Om alle acht tien klassen zoveel mogelijk aan bod te laten komen maakt hij dus heel wat overuren. De lagere klassen krij gen één uur gymnastiek (op de roos ter staat twee uur) en de hogere klas sen hebben twee uur (op de rooster staat drie uur). De heer Steenbergen voelt er niet voor om voor vijf jaar te tekenen, waardoor uitstel makkelijker te krij gen zou zijn. Als afgestudeerde van de academie voor lichamelijke opvoe ding kan -hij in het voortgezet onder wijs 500 gulden per niband meer ver dienen en daarom wil hjj zich hoog stens voor drie jaar aan de school verbinden. Volgens de heer Steenbergen en de gewone klasse-onderwijzers van de Thijsseschool is het onzin te denken dat klasseonderwijzers zelf ook wel gymnastiek kunnen geven. Sommige onderwijzers zijn niet eens in het be zit van de vereiste akte. CORPUS CHRISTI (EPD) Een gigantisch Christusbeeld, dat groter zal zijn dan het 93 meter hoge vrij heidsbeeld in New York, zal Mexico aan de Verenigde Staten cadeau ge ven ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring in 1976. Het beeld zal verrijzen op een hooggele gen punt bij de baai van Corpus Christi aan de kust van Texas. Het zal bestaan uit een met marmer be klede staalconstructie en het wordt van binnen hol, zodat bezoekers met een lift gebracht kunnen worden in de uitzichttoren in de doornenkroon. NOl kedrü den de breuken tussen God en me en tussen mens en medemens ste duidelijker. Allerlei verhoudingen ken stuk. Het kruis van Golgotl|,Prak heelt echter de breuken. Laat ons vasthouden en uitdragen in de n reld, aldus ds. C. Langbroek op bondsdag van de Bond van Christ P® üjke Gereformeerde Mannenverenjl"0^ gingen, die te Veenendaal gehouc werd. Ds. Langbroek leidde op verzoek bondsdag, daar bondsvoorzitter ds. de Bruyne te Rotterdam-centrum gens zijn werkzaamheden als praesi van de synode niet kon komen. Ook de huishoudelijke vergaderii werd door ds. Langbroek geprei deerd. Op deze vergadering hield heer B. J. Vierdag uit Arnhem lEII inleiding over „M.V. '71.. een actu^ zaak". Hij zei o.a.; Het horizontalismej het verticalisme mag men niet eei dig verabsoluteren. Beide zijn belang. Ons leven speelt zich nJ lijk af tegen de wederkomst Christus. Ook bij het werk vanfc] mannenvereniging moet men voor alles oog hebben. De bijbel moet .middelpunt blijven, terwijl men dern moet zijn in de vorm "van vj enigingsavonden. Op de bondsdag waren aanwj drs. W. van Heest en dr. L. Floor die over hun .zendingswerk respect» velijk in Mamasa op Celebes en Vendaland in Zuid-Afrika sprake Enkele nieuwe bestuursleden wi den gekozen In de plaats van heer W v d Lustgraaf uit Veen daal is de heer W. Vierbergen te B tot lid van het bondsbestuur gekoztt Ds R van Beek Je IJmuiden werd tweede voorzitter benoemd bij enkn kandidaatstelling. NED. HERV. KERK Beroepen: te Amersfoort: J. Maal land te Wilsum; te Bergum: J. vj Linden te Velsen-Noord. Bedankt: voor Rheden: J. Nooré mans te Tjamsweerd. GEREF. KERKEN Beroepen: te Arnemuiden: Feenstra te Oostermeer; te Aalten e te Nijkerk: J. van Buuren te Won» mels (Fr.), die geen verdere beroepe in overweging kan nemen. kat' Dit jaar zijn de gereformeerde kerken lid van de wereldraad van kerken geworden. Wat vindt ds. A.H. van den Heuvel, directeur van het communi catie-departement van de wereldraad in Genève, daarvan? Het was de historicus dr. G. Puchinger die hem deze vraag stelde halverwege een uitge breid interview met ds. Van Den Heuvel, dat in het hervormde blad WOORD EN DIENST afge drukt staat. Uit het antwoord van ds. Van den Heuvel: „De Nederlandse gereformeerden hebben er dus drieëntwintig jaar lang over nagedacht of ze lid konden worden, en bieden zich nu als belegen kaas aan; kaas wordt er namelijk meestal beter van als ze oud wordt. Zo bedoel ik het. Voor de Nederlanders in de wereldraad en voor al voor Visser 't Hooft was de toetreding der gere formeerden bepaald een bijzondere gebeurtenis. En het interessante is dat het lidmaatschap van de wereldraad ook voor de plaatselijke gereformeerde kerken duidelijk méér was dan een administra tieve of organisatorische beslissing van hun Synode. In mijn elf jaar bij de wereldraad heb ik nog nooit zoveel vragen en brieven van plaatselijke kerkeraden gekregen om informaties, vragen naar het lot van de kerken in Oost Europa, vragen naar zendingsactiviteiten van de wereldraad en over alle mogelijke zaken! Die brieven waren vaak critisch gesteld, maar bijna in alle gevallen kwam er een allerhartelijkst antwoord^ op mijn reactie naar aanleiding van hun vragen." De secretaris-generaal van de hervormde kerk ds. F. H. Landsman heeft in het officiële gerefor meerde blad Kerkinformatie gelezen over het rap port van de deputaten „voor het geven van advie zen aan kerkeraden en classes inzake eenheid". Bij het lezen van dit gereformeerde verhaal is ds. Landsman, zo geeft hij in Hervormd Nederland te kennen van de ene verbazing in de andere ge vallen. Ds. Landsman: „Terwijl „op hoog niveau" de landelijke commis sie „Samen op weg" met grote openheid voor el kander, maar toch ook met grote zorgvuldigheid, om niet te zeggen behoedzaamheid en in een daar om nogal traag tempo haar programma afwerkt, zonder nog te zien waarop al die arbeid zal uit- 'onen, blijkt uit genoemd rapport, dat er een aan tal hervormde en gereformeerde gemeenten en kerken is waar men al geregeld gemeenschappe lijke kerkdiensten houdt, gemeenschappelijk het avondmaal viert, tezamen één predikant heeft, een „evangelische kerkgemeenschap" heeft gesticht enz. enz. Maar nog groter wordt de verbazing als men constateert, dat er blijkbaar ook nog al wat gereformeerde kerken zijn die buiten dit deputaat- schap om hun zaken met d,e hervormde gemeenten hebben geregeld. Ze komen althans niet in het rapport voor. Terwijl ze toch zelfs zover zijn ge gaan, dat men bijvoorbeeld ook de catechese ge zamenlijk verricht en er eigenlijk niets meer „zelf standig" wordt gedaan. Een derde opvallend feit is, dat nergens uit het rapport blijkt, dat het depu- taatschap zich geroepen voelde eens overleg tc plegen met de hervormde „deputaten" voor zulke aangelegenheden. Wat weer ten gevolge heeft, dat men sommige zaken voor „onmogelijk" verklaarde voor het hervormde kerkrecht wat niet onmogelijk behoefde te zijn en te blijven." In het cbnfessionele Hervormd Weekblad (op de voorpagina waarvan prof. dr. G. C. van Niftrik ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleraar hartelijk gehuldigd wordt bij monde van zijn Utrechtse gereformeerde bondscollega dr. H. Jonker) staat een artikel van dr. P. L. Schram van Kerk Overzee met een naschrift van prof. dr. G. P. van Itterzon. Van beide scribenten een flard van hun betoog. Dr. Schram „Laatst zei een jongeman, zelf domineeszoon: „Marx heeft meer van het Evangelie begrepen dan Colijn". Dat was uiteraard veel te fel, u wilt wel van mij aannemen dat ik het bestreden heb. Maar toch is het woord blijven haken. Wat doen wij om hen die zich de stoffelijke en geestelijke nood van de wereld op het hart gebonden voelen, toe te rusten tot dienstbetoon? Welk missionair élan geven we mee aan die jongeren die voor enkele jaren uitgaan naar ontwikkelingslanden? Het gaat niet om grote woorden, die zijn al te veel gespro ken. Het gaat zeker niet om een „te wapen!". Wel om een profetisch en priesterlijk bezig zijn met „der wereld bange vragen". Waarbij déze „wereld" de kosmos is. (Marcus 16 15, weer het zendings bevel). Het behoort ons te gaan om de gehéle kosmos. Aan de doordenking daarvan zijn we nog maar nauwelijks begonnen. Wij staan nog maar bij, nee nog niet eens. bij een „Kosmo-komplot". Het moet verder, hoger. Kosmo-kompleet. Met minder kunnen wij eigenlijk niet toe." Prof. Van Itterzon: ..Aan de doordenking daarvan zijn we nog maar nauwelijks begonnen (zegt ds. Schram). Is dat niet al te pessimistisch? Ik ben diep onder de indruk van wat vele mannen en vrouwen in dienst der zending hebben gedaan. Er waren er. die met ge vaar van hun leven tientallen jaren als op rotsen hebben geploegd. Ze hebben eenvoudig het evange lie verkondigd. Ze hebben vreemde talen geleerd en zich in de moeilijkste situaties en de meest on gezonde en gevaarlijke streken tot de primitiefste bevolking gewend om daar de Naam van Jezus Christus als Heiland der wereld bekend te maken. Ze hebben soms het offer van hun leven gebracht, als het klimaat hun krachten vroegtijdig sloopte of een wantrouwende bevolking hen vermoordde Hulde aan die werkers van het eerste uur! De aanpak van het zendingswerk is wel sterk ver anderd. De „zendeling" van vroeger schijnt niet meer te bestaan. Alles is nu anders georganiseerd. Maar zijn we nu pas aan de doordenking nog maar nauwelijks begonnen? Is onze waardering voor de zendelingen van vroeger dan niet te schraal? En, als er meer missionair élan moet komen (ik vertaal dit door het mij meer protestants klinkende: zendingsgeestdrift), mogen we dan van Oegstgeest- Baarn de hoognodige stoot hiervoor ontvangen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2