Aanpak Trappers uniek GROTE MEERDERHEID CDU ACHTER BARZEL Reitsma van Jong in doel Oranje 'JÊtt j Mars Blokkeer Stars: „goedgekeurde" naam Labour verwerpt EEG- lidmaatschap op de huidige basis HSV dupeert FC Groningen faterdag in s-Gravenzande een topper Ambtenaren tegen evriezing salarissen Definitieve cao voor baggerbedrijf Bedreiger van Philips-Duphar op heterdaad betrapt 13 DINS,DAG 5 OKTOBER 1971 GRONINGEN (ANP) Het be stuur van FC Groningen voelt zich mstig gedupeerd door de Bundes- igaclub HSV Hamburg. De Gro- üngers kregen gisteren onverwacht lericht dat de Hamburgers de voor vanavond vastgestelde vriend- chappelijke wedstrijd niet kunnen pelen in verband met blessures an Seeler, Schulz, Volkert, Ijoernmose, Ripp en Kornbjun. ,,'t s nu al de derde keer dat ze ons zo ets leveren," aldus een ontstemde rainer Ron Groenewoud. „In a- iril en mei was dat ook reeds het >eval. Het contract was er en alles was geregeld. De Duitsers wilden wel vrijdag komen met alle topspe- lers, maar het lijkt me sterk dat die blessures dan ineens zijn ver benen. Nee, HSV Hamburg komt iij ons op de zwarte lijst te staan. Het publiek moet zich niet bedro gen gaan voelen," Groenewoud ver- elde voorts, dat FC Groningen een brief naar Hamburg zal sturen, waarin om vergoeding van de on kosten zal worden gevraagd. ROTTERDAM De topper in de rste klas A zaterdag a.s., het duel issen 's Gravenzandse SV en Zwart rit, gaat niet door. Oorzaak daarvan het feit, dat de Rotterdamse kee- r Ger Reitsma is toegevoegd aan e selectie van Jong Oranje. Dit team loet zaterdag in Tilburg een ntmoeting afwerken tegen Jong ost-Duitsland. UTRECHT Het Algemeen omité van overheidspersoneel oemt het anti-inflatie-plan van rof. A. Heertje om volgend jaar e ambtenarensalarissen te be- riezen meer een voorbeeld van nzindelijk dan van wetenschap- elijk denken. „Het is je reinste stemmingmakerij ranneer prof. Heertje de indruk rekt alsof een afremming van arab- siarensalarissen een voorwaarde is collectieve voorzieningen als wo- iouw, onderwijs, milieubeheer- e.d." aldus het ACOP, waarin vier NW-bonden zijn verenigd, te weten de Algemene bond van ambte naren (120.000 leden), de Nederlandse gébond (8300 leden), de Neder- bond van vervoerspersoneel leden) en de Algemene bond m onderwijzend personeel (32.000 Men). Het ACOP heeft geen goed woord >6r de door prof Heertje aangevoer- ie argumenten. „De hoogleraar dient begrijpen, dat de ambtenaren wel illen delen in de moeilijkheden van it Nederlandse volk, maar zij zijn ?r beslist niet bereid in een uitzon- ringspositie geplaatst te worden," lus het ACOP. 9e hoop wordt uitgesproken dat de :héid als grootste werkgever de »estie van prof. Heertje niet zal ;en. „Dit is niet alleen in het be ing van een zo goed mogelijk func tionerende overheidsdienst, maar ook tfr voorkoming van schreeuwende onbillijkheden tegenover de werkne mers van de overheid." Van onze speciale verslaggever TILBURG Jong Oranje, dat zaterdagmiddag in Tilburg tegen de Oostduitse jeugd aantreedt, heeft een amateur-doelman. Bondscoach Frantisek Fadrhonc heeft namelijk na een weekeinde vol strubbelingen besloten Ger Reitsma, doelman van de zater dag- en amateurkampioen Zwart Wit'28 voor zijn jeugdelftal te selecteren. De keus is op Reitsma enkele jaren geleden als prof bij Feijenoord niet geslaagd gevallen, omdat Fadrhonc geconfronteerd werd met een levensgroot keepersprobleem. Twee man had de bondscoach uitver koren: FC Den Bosch-doelman Leo van der Pluym en de man achter Ni co de Bree bij NEC, Harry Schelle- kens. Maandag bleek echter dat Leo van der Pluym niet aan de hele trai ningsperiode kon deelnemen. Hij treedt deze week in het huwelijk. Tot veler verrassing overigens. Fadrhonc: „Arie de Vroet heeft hem zondag bij FC Den Bosch-DWS bezig gezien. Van der Pluym heeft toen uitstekend werk verricht. De Vroet heeft ook nog met Jan Remmers, de trainer van FC Den Bosch, gesproken. Er bleek helemaal niets tegen een eventuele keuze van Van der Pluym te bestaan. Totdat plotseling dat bericht over zijn huwelijk kwam. Hij vertelde het mij zelf. Ik heb hem nog „smakkelijk eten" gezegd tegen de avond en ik ben weggegaan. Hij kan zijn koffers nu pakken. Misschien had hij ge dacht, dat het er wel tussendoor ge regeld zou kunnen worden, maar dat is niet zp. En zeker niet voor zo een belangrijke wedstrijd als deze tegen Oost-Duitsland." Geen Van der Pluym dus. De keuze leek toen niet moeilijk omdat NEC's Harry Schellekens al maandenlang een constante uitstekende vorm ver toonde. „Maar", vertelde een opge wonden Fadrhonc gisteravond, „hij heeft het zelf helemaal verspeeld. Ik ben zaterdag speciaal naar hem gaan kijken. Maar wat gebeurde er bij FC Den Bosch B-NEC B? Hij gaat op een gegeven moment zo raar tekeer tegen de scheidsrechter, dat hij een vrije trap tegen krijgt. Pang, goal. Even later staat hij daar als dood in het doel. Komt er een bal, hij gaat niet het doel uit en zo, moeiteloos wordt het 20. Kijk, dat moet ik niet heb ben. Er zal nog wel een staartje voor hem aan vast zitten, omdat de scheidsrechter alles heeft genoteerd. Maar zijn plaats in het doel heeft hijzelf volledig verknald met zijn handelwijze." Ten einde raad moest Fadrhonc die juist voor wat de doelmansplaatsen betreft helemaal zeker leek, zijn licht gaan opsteken bij weer andere kee pers. Steun kreeg hij daarbij van Arie de Vroet, die Ger Reitsma in het amateurelftal als vaste man onder de lat heeft. Fadrhonc weer: „De kwali teiten van Reitsma zijn voldoende be kend. Ik ken hem nog van vroeger. Het is een erg goede keeper. De Vroet kent hem voldoende. Daarom is mijn keus op hem gevallen." Bij Ger Reitsma deden zich aan vankelijk ook nog wel enkele proble men voor omdat hij zeer intensief be zig is met zijn medicijnenstudie. Het kostte elftalleider Jack van Zanten wel enige tijd om op de universiteit de professoren te bewegen Reitsma de mogelijkheden te verschaffen toch de volledige centrale training te be zoeken. Uiteindelijk slaagde Van Zanten daarin. Buiten Reitsma telt Jong Oranje geen enkele verrassing. Fadrhonc heeft vooral op een sterk elftal ge mikt met geroutineerde krachten om dat Nederland een plaats in het Europese eindtoernooi kan verdienen (als winstpremie heeft de KNVB zelfs eenzelfde bedrag als voor het A-elftal zonder sponsors, ƒ500, beschikbaar Rainer CandidiLS Barzel (links) de nieuwe voorzitter van de Westdiiitse christen-democraten (CDU), in ge sprek met de man, die een neder laag boekte: premier Helmut Kohl van Rijnland-Palts. Barzel is tevens fractievoorzitter van de christen-de mocraten in de Bondsdag. Van een verslaggever UTRECHT Over de cao in het baggerbedrijf is eind vorige week een definitief akkoord bereikt tussen werkgevers en bouwbonden. Per 1 oktober krjjgen de werknemers een loonsverhoging van 6,7 procent. Dit is meegedeeld door een woord voerder van de bouwbedrijfsbond NVV. Zoals bekend hebben de werk nemers in het baggerbedrijf dit voor jaar actie gevoerd om tot de door de bonden gewenste verbeteringen in de arbeidsovereenkomst te komen. Dat heeft uiteindelijk geresulteerd in een tweejarige cao, die op 1 april 1973 afloopt. De cao vermeldt halfjaarlijk se aan de prijsindex gekoppelde loonsverhogingen en daarnaast, be halve de genoemde verhoging op 1 oktober, de datum waarop voor het baggerbedrijf de loonmaatregel af liep, een reële loonsverbetering van drie procent op 1 april 1972 en een nieuwe functielijst met nieuwe inde ling op 1 oktober van het volgend jaar. Deze herindeling van de functies betekent volgens de woordvoerder van de bouwbond voor vele werkne mers een positieverbetering. gesteld). De bondscoach hoopt dat de blessure van Neeskens snel genoeg zal genezen om hem als laatste man te laten fungeren. Zegt Fadrhonc: „De mentaliteit van Neeskens ken ik. Het is een vechtlustige jongeman. Hem kennende zal hij er wel helemaal bovenop komen." Opstelling: Reitsma (Zwart Wit •28): Schneider (Feijenoord), Neeskens (Ajax), Van Vliet (FC Den Haag), Krol (Ajax); Notten (FC Twente), Haan (Ajax), Boskamp (Feijenoord), Hoekema (PSV), Geels (Go Ahead), René van de Kerkhof (FC Twente). Wisselspelers: Rep (Ajax), Van Mar wijk (Go Ahead), Thijssen (NEC). RUUD VERDONCK -I Ger Reitsma Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Het conflict tussen de volleybalvereniging Blokkeer en de Nederlandse Vol leybal Bond lijkt voorlopig opge lost. De NeVoBo, die bij monde van voorzitter Piet van Dorst bezwaar had gemaakt tegen het sponsorcontract van de Rijswijk- se vereniging, gaat als uiterste akkoord met de naam Mars Blok keer Stars; een standpunt, waar mee ook de sponsor zich kan verenigen. De moeilijkheden rond de sponso ring zijn hiermee in de volleybalbond TILBURG tilburg De Neder landse ijshockeykampioen TIJSC Trappers heeft zich via een 123 overwinning op de Hongaarse ploeg Ferencvaros geplaatst voor de twee de ronde van het Europa Cup-toer nooi IJshockey. De eerste wedstrijd, vrijdagavond ook in Tilburg ge- spetld, hadden de Hongaren met 46 gewonnen. TIJSC komt in de tweede ronde uit tegen de Westduit- se kampioen EV Fiissen. Topscorer van de Nederlanders was gister avond Jo Simons met vijf treffers. I Ferencvaros, dat in eigen land niet over een voldoende accommodatie be schikt en daarom beide duels in Ne derland wilde spelen, is voor TIJSC een vreemde tegenstander geweest. De Nederlandse kampioen, de eerste die ooit in dit toernooi meespeelt, kwam tegen een „combinatieploeg" uit. De manager van de Trappers Van Morkhoven: „Voor mij spelen we tegen het na tionale team van Hongarije. Op de spelerskaart van een aantal jongens staat Ujpest en Vöros Meteor. Dit is natuurlijk een staatsaangelegenheid. In de Westerse landen bel je dan de bond op en vraagt of het goed zit. Dat kun je daar wel vergeten". Het spreekverbod dat de Hongaarse spe lers opgelegd kregen van hun leiders is dan niet moeilijk te verklaren". De deelname van TIJSC aan het Europa. Cuptoernooi was (en is) niet zonder problemen- Van Morkhoven: „Wij hebben de gok genomen. Het kon een bijzonder duur avontuur worden. Als we bij voorbeeld naar Moskou zouden moe ten gaan kost het veel geld. De IJs- hockeybond heeft geen geld dus op steun hoef je niet te rekenen" Dit jaar werden de Trappers voor de tweede keer kampioen van Neder land. Dit succes is het resultaat van een puur professionele aanpak (voor Nederlandse begrippen) van het ijs hockey. Van Morkhoven: „Er wordt, ons verweten dat wij niets aan de opbouw doen en alleen op direkt re sultaat uit zijn. Wij redeneren zo: succes is publiek, publiek is geld en met geld zijn er meer mogelijkhe den". Publiek komt er genoeg, want Til burg begint duidelijk ijshockey-gek te worden. Een gunstige ontwikke ling voor de Trappers want het bete kende dat de Canadees Tony Callam in volledige dienst genomen kon worden. Ook voor de spelers werden optimale voorzieningen getroffen. Zo wordt er drie keer per week in groepjes 's morgens getraind, 's Av onds traint de hele ploeg. Van Morkhoven: „De andere clubs doen het niet. Zij hebben geen full-time trainer en schrikken terug voor de om de jongens vrij te krijgen van hun werk'". Want ook al zijn het amateurs, zij krijgen natuurlijk wel vergoedingen". TIJSC wordt verweten dat het weinig aan de opbouw doet Van Morkhoven: „Ons B-team is al twee jaar achter elkaar kampioen gewor den. Dat zijn jonge knapen Maar het gerucht gaat echter dat TIJSC advertenties in Canadese kranten zou plaatsen om zo jongens met een Nederlands paspoort naar Tilburg te halen. Internationaal Jo Simons is bijvoorbeeld een Canadees met een Nederlands paspoort. Johnny McDo nald is nu druk bezig Nederlander te worden. Verder heeft TIJSC drie statenloze Tsjechen met een vluch telingen-paspoort. Van Morkhoven: „Een paar jaar geleden heeft een Tilburger die in Canada woont wel eens een soort advertentie geplaatst. Zeventien jongens hebben gerea geerd maar we hebben niemand ge nomen. He trisico is groot. Die kna- en komen hier op onze kosten en dan blijken ze helemaal niet te kun nen schaatsen. „Bedankt voor de reis", zeggen ze dan en gaan terug naar Canada. Dat is ons wel ge- beurd.We hebben goede contacten in Canada en dat is een geweldig voor deel. Maar adverteren dden we niet". Door de tegenstanders worden de Trappers vaak „de profjes" ge noemd. Internationaal Wil van Dom melen van Den Bosch zei laatst: „Ik ben erg jaloers op Tilburg. Die kna pen hebben alle mogelijkheden om zich te ontwikkelen. Ik zou daar best willen spelen". Toch moet het Nederlandse ijshockey en ook TIJSC- het nog hebben van de buitenlan ders. Van Morkhoven: „Om het van de grond helpen is dat wel nodig. Elk jaar wordt het aantal buitenlan ders gelukkig minder". De ijshoc- keyclubs moeten wel omdat het pu bliek Nederlanders op het ijs wil zien staan, Ook voor TIJSC is dat een belangrijke overweging. Een verschrikkelijk goede buiten lander heeft TYSC in de doelman Bob Buddy (officiële naam: Bou- beylcick, een statenloze Tsjech). Wat deze 23-jarige knaap in het kleine doeltje presteert is ongelooflijk. In de eerste wedstrijd, vrijdag, hield hij alleen de nederlaag dragelijk te gen Ferencvaros: 64. In ijshockey is 't niet gebruikelijk dat de tegen standers elkaar tijdens de wedstrijd een schouderklopje geven. De Hon gaar Peter Bikha deed het wel bij Buddy om daarmee zijn bewonde ring voor hem te onderstrepen. Een van de Hongaren zei later nog: „Zonder die doelman hadden we ze ker vijf doelpunten meer gemaakt". De bescheiden Buddy is zo geweldig in vorm de laatste tijd dat hij zelfs even kwijt moest: „Soms heb ik het gevoel dat ik de beste keeper van Europa ben". Buddy staat niet alleen in die op vatting. Zijn coach Tony Callam: „Hij is de beste keeper die ik tot nu in Europa gezien heb. Zonder hem was het tegen die Hongaren zeker 124 geworden". En verdediger Hans Christiaanse bewonderend; „Buddy is de belangrijkste man van ons team". Op dit moment moet Cal lam het nog zonder de rustgevende figuur van George Peters doen Door dc. Internationale IJshockey Fede ratie is hij tot 1 januari geschorst. Tijdens een vriendschappelijke II wedstrijd tegen het Franse nationale team in Parijs raakte Peters betrok ken bij een geweldige vechtpartij. Callam: „Ik mis hem erg". Een an der nadeel voor TYSC is dat de wedstrijden voor de Europa Cup zo vroeg in het seizoen gespeeld wor den. De spelers staan nog niet zo lang op het ijs waardoor de conditie niet optimaal is. Hans Christiaanse: „Vorig seizoen hadden we ook een slechte start. Tegen Krefeld verloren we met 103. Daarna hebben we geen partij meer verloren". Door deze korte voorbereiding hebben de Trappers voornamelijk op de conditie gewerkt. Christiaanse: „Aan de taktiek is nog weinig ge daan. Dat vind ik een nadeel. Zon der enig idee over een systeem in je hoofd kom je dan op het ijs. Daarbij komt dat er een paar nieuwe spelers in de ploeg zitten. Die moeten zich inwerken en dat vergt altijd even tijd". HARRY VERMEEGEN nog niet helemaal van de baan. Za terdag, tijdens de bondsraadsvergade ring in Utrecht, zal daarvoor ook eerst het sponsor-reglement moeten worden goedgekeurd. Hoewel officieel de inhoud van dit reglement nog niet bekend is gemaakt, riep het toch wat weerstanden op. Harry de Haas (Del- talloyd/AMVJ): „Ik vind dat wij als betrokken vereniging in het voor overleg betrokken hadden moeten worden. Wij zijn er weliswaar geen tegenstander van dat van het spon sor-bedrag een bepaalde percentuele afdracht moet plaatsvinden, maar willen dan ook wel graag in het over leg betrokken worden. Dat is nu niet gebeurd." En bij Blokkeer, waar men de fi nanciële afdracht gezien de proble men op dit gebied heel wat gereser veerder bekijkt, zegt Ten Bruggecate: „Als je eindelijk een sponser gevon den hebt, moet je een niet onbelang rijk deel van dat geld weer afstaan. Wij hebben dit met onze sponsor be sproken en daar is men van oordeel, dat de bond een sponsor hiertoe nooit kan dwingen. Dit maakt de zaak voor sponsors ook minder aantrekkelijk. Komt dit voorstel er door, dan zal niet de sponsor maar de vereniging de dupe worden. De verenigingen zullen wanneer zaterdag een tweede voorstel wordt aangenomen ook meer moeten af dragen aan de NeVoBo als bondscon- tributie. Deze zal van ƒ4 tot ƒ7 ver hoogd moeten worden wil men de ge plande activiteiten (o,a. extra regio nale trainingen om een aantal oudere spelers in het nationale team op re delijk korte termijn te kunnen ver vangen) ook uitvoeren. SAARBRUCKEN (DPA, Reu ter, UPI, AP) De Westduitse CDU heeft gisteren haar fractie voorzitter Rainer Candidus Bar zel (47) tot partijvoorzitter ge kozen. Hij neemt de plaats in van ex-kanselier Kurt Georg Kiesin- ger, die eenstemmig tot erevoor zitter werd gekozen. Van een verslaggever WEESP De rijkspolitie van Weesp heeft de 52-jarige L. van E. uit Weesp aangehouden, die wordt verdacht van anonieme telefonische dreigementen Philips-Duphar in Weesp in de lucht te laten vliegen als dit bedrijf de lozing van stinkend af valwater niet zou staken. De man is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid. Van E. werd op heterdaad in zijn woning betrapt. Toen hij belde hield de portier van Philips-Duphar de man zo lang aan de praat, dat de politie hem kon aanhouden terwijl hij zijn bedreigingen uitte. De politit was Van E. op het spoor gekomen, doordat een employé van Philips-Duphar bij het afluisteren van de op een bandje opgenomen stem van de telefonische dreiger, deze meende te herkennen als die van de man met wie hij in de buurt van de binnenhaven van Weesp over de stank van het water had gesproken. De man had toen een soortgelijk dreigement laten horen als in de ano nieme telefoongesprekken. De man ontkent overigens iets te maken te hebben met de andere telefoontjes, waarmee Philips-Duphar sinds augus tus wordt geplaagd. HANDTEKENINGEN Een actie tegen het stankongerief op „Het smal Weesp" als gevolg van het lozen van ongezuiverd rioolwater door de gemeente en van afvalwater van Philips-Duphar, heeft intussen ruim duizend handtekeningen opgele verd, tegen het verstrekken van een nieuwe hinderwetvergunning aan dit bedrijf. In hoorzittingen gistermorgen op het stadhuis van Weesp werd de kla gers gewezen op de mogelijkheid be zwaarschriften in te dienen. Barzel kreeg 344 van de 518 geldige stemmen. Zijn enige tegenstander, premier Helmut Kohl van Rijnland- Palts, 174. De verkiezing van Barzel met overweldigende meerderheid kan betekenen, dat hij de kanse lierskandidaat zal worden van de CDU en de Beierse zusterpartij, de CSU van Franz Joseph Strauss. Hier over moet echter nog beslist worden op een gezamenlijke vergadering van de twee partijen. Zoals bekend heeft Barzel voordat het congres in Saarbrücken begon duidelijk gemaakt, alleen het partij voorzitterschap te zullen aanvaarden, als het niet losgemaakt wordt van de kandidatuur voor 't kanselierschap. Hij beschouwt zich dan ook nog steeds als de man, die kanselier zal worden, als de CDU samen met de CSU bij Bondsdagverkiezingen de partijen van de sociaal-democratisch- liberale coalitie in Bonn zou verslaan. In deze kringen heeft men gehoopt, dat Barzel tot partijvoorzitter zou worden gekozen, waardoor de kans groot is, dat hij ook als kanseliers kandidaat wordt aanvaard. Rainer Barzel komt bij de kiezers niet zo goed over als andere christen-demo craten, zoals Gerhard Schroeder, de vroegere minister van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en defen sie. Ex-kanselier Kiesinger heeft de con gresgangers nog opgewekt een struc tuurhervorming van de partij na te streven. Hij waarschuwde voor opti misme wat betreft het herwinnen van regeringsverantwoordelijkheid. Kie singer heeft er geen geheim van ge maakt, dat hij voorstander was van de verkiezing van - Kohl tot partij voorzitter. Metro-machinisten legden het werk neer PARIJS (AP) Vanochtend vroeg hebben 2000 machinisten van de Pa- rijse metro het werk neergelegd in hun streven naar handhaving van hogere lonen dan het overige perso neel van de ondergrondse. Gewoonlijk duren metrostakingen niet langer dan een etmaal, maar dit maal heeft de onafhankelijke bond van machinisten opgeroepen tot een staking van onbeperkte duur. Twee grote vakbonden, waaronder de communistisch-georiënteerde CGT hebben stakingsparolen voor 24 uur uitgegeven, met de mogelijkheid de staking telkens met een dag te ver lengen. De overheid heeft 90 vrachtauto's van het leger ingeschakeld om de be woners van de buitenwijken naar het centrum en terug te brengen. BRIGHTON (AP) De jongste resultaten van het opinie-onder zoek in Engeland, een Harris- rapport dat gisteren is gepubli ceerd in de Daily Express, toont aan dat 44 procent van de onder vraagden tegen het toetreden van Engeland tot de EEG was en 35 procent er voor. 21 procent wist het nog niet. Een Gallup-ondcrzoek dat vo rige week donderdag werd ge publiceerd, toonde aan dat 52 procent tegen het lidmaatschap was en 34 voor met 16 zonder mening. BRIGHTON (Reuter, UPI, AP) Met ruim vijf miljoen stem men voor en ruim een miljoen te gen heeft het Labourcongres in Brighton gisteren een resolutie van het partijbestuur aangeno men, waarin toetreding tot de EEG (onder de voorwaarden die de conservatieve regering van premier Edward Heath heeft aanvaard) wordt afgewezen. Tevens worden algemene verkie- In het Bois de Vincennes bij Parijs wordt een tentoonstelling gehouden, die „dierenfeest" heet. Om de bezoekers een idee te geven hoe een in zijn kooi opgesloten dier zich voelt, bestaat er gelegenheid zich gedurende korte tijd in een dierenkooi op te laten sluiten. zingen geëist voordat de regering een definitieve beslissing neemt. Ander zijds stemde het congres tegen een „harde resolutie" van de anti-Europe- se groep, waarin toetreding princi pieel wordt afgewezen, ongeacht de voorwaarden. Voor deze resolutie, die om herroe ping van de Britse lidmaatschaps- aanvrage verzocht, werden ruim twee miljoen stemmen uitgebracht en te gen ruim drie miljoen. De partij nam de besluiten, na eerst te hebben geluisterd naar James Callaghan, die zei dat een toekomstig Labour-kabinet nieuwe onderhande lingen met de EEG zou beginnen. Hij waarschuwde de huidige rege ring tegen verdere stappen, als deel neming van Engeland aan de mone taire unie van de Zes EEG-landen, voordat nieuwe Lagerhuisverkiezin gen zijn gehouden. Callaghan vreest, dat de unie kan leiden tot een Fede ratie verenigde staten van Europa". Voor de vele socialisten die voor Engelands toetreding zijn wqs het gisteren een deprimerende dag. aldus Lord George-Brown, de vroegere mi nister van buitenlandse zaken. „De geschiedenis zal verder zonder ons worden gemaakt", zo meende Rrown, die in herinnering bracht, wat Cal laghan gezegd had ten gunste van de EEG-toetreding, toen hij nog lid van de regering Wilson was. Dit laatste geldt ook voor de vroe gere minister van defensie Denis Healey, die jarenlang toetreding tot de EEG hartstochtelijk heeft verde digd, maar nu voorspelde, dat het pond sterling zal devalueren en dat er enorme werkloosheid zal komen, als Engeland lid van de EEG wordt. Aangenomen wordt, dat Healey's ommezwaai bedoeld is om zich tussen de Labour-leiders te kunnen handha ven, misschien in de plaats van Roy Jenkins, de plaatsvervangend voorzit ter van de partij. LISSABON (AFP) De leiders van de Portugese oppositie, verenigd in het „Comité Democratische unie" mogen vandaag geen openbare bij eenkomst houden ter gelegenheid van de 61e verjaardag van dé republiek. De commissaris van politie van Lissa bon heeft geweigerd een vergunning voor de bijeenkomst te geven. De re gering heeft wel een plechtigheid ge organiseerd voor de vijfde oktober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13