Excelsior mist nog zelfvertrouwen Feijenoord verspeelt eerste punt u Cabo inspireert FC Utrecht: 0-0 SPARTA SPEELT EERST THUIS Uitslagen Sporttoto Ook tegen Vitesse geen treffers Roggeveen productief tegen NAC 9 MAANDAG 4 OKTOBER 1971 Eredivisie FC UtrechtFeijenoord 00 Telstar—MVV 1—0 Vol en dam-Go Ahead 00 FC Den Bosch—DWS 0—0 AjaxNEC 10 FC Twente—PSV 2—0 FC Den Haag—NAC 2—1 Sparta—FC Groningen 3—3 VitesseExcelsior 10 Feijenoord 8 7 1 0 15 Ajax 8 5 3 0 13 Sparta 8 4 3 1 11 FC Twente FC Den Haag Nee DWS Telstar FC Utrecht PSV Eerste divisie ndhovenDe Graafschap 20 [Fortuna SCDe Volewijckers 40 SC CambuurHeerenveen 12 Blauw Wit—Roda JC 2—1 DFC—Wageningen 0—3 |HVC—SVV 3—2 I Haarlem—FC VW 1—0 I Fortuna VIHeracles 01 I Helmond SportWillem 2 1—1 I PEC—Veendam 0—1 Haarlem 9 7 1 1 15 14— 5 Eindhoven 10 6 3 1 15 12— 5 Heerenveen 10 5 4 1 14 13— 5 OTagenlngen 10 6 1 3 13 14— 7 Blauw Wit 10 5 2 3 12 11—10 jólewljckers 9 3 5 1 11 89 TC VVV 10 4 3 3 11 14—10 Heracles 9 4 2 10 14—11 iiZ'67 4 2 10 8— 6 nendam 9 2 10 13—14 10 4 2 4 10 15—16 ®d a Jc 10 2 4 10 9—14 Jtvc 9 3 3 3 9 12—11 7ortuna SC 10 3 4 9 13—10 Cambuur 9 3 1 S 7 14—14 WUlem II 9 3 4 7 19—12 3e Graafschap 9 2 3 4 7 7—91 fortuna VL 10 2 2 6 6 6—10 REC Zwolle 10 1 4 5 6 11—19 Helmond Sport 10 1 3 6 5 7—16 DFC 9 0 3 6 3 4-15 >e uitslagen van de voetbalwedstrij- die voorkomen op het Formulier sporttoto tien van dit weekeinde in: Utrecht Feijenoord 0—0, Telstar MVV 10, Volendam Go Ahead 0—0. FC Den Bosch DWS 0—0. Ajax ÏEC 1—0. FC Twente—PSV 2—0. FC Den Haag-»-NAC 2—1, Vitesse—Excel sior 10. FSC Volewijckers 4—0. Cambuur Heerenveen 1—2. HVC SVV 3—2. Fortuna VI Heracles 0-4. PEC Zwolle Veendam 0—1. Een judst Ingev Jldè kolom ziet er als volgt uit: 3-1-3-3-1-1-1-1-1 - 2 - 1 - 2 - 2. FC Twente—PSV 2-0 Tot nepen minuten voor het einde heeft PSV noq de illusie qehad in En schede een qelijkspel te kunnen beha len. De Eindhovense ploeq opnieuw zonder de qeblesseerde Mulders, was toen noq volop in de aanval om de achterstand van 01 weq te werken. Toen sloeo FC Twente andermaal toe. Willy van de Kerkhof liet doelman Van Beveren, na een prachtiqe actie van Notten kansloos. Dat was Van Beveren ook halverweqe de eerste helft qe- weest bij een machtiq schot van de /er naar voren qekomen De Vries. Die voorsoronq van de elndeliik weer ïens „ouderwets" voetballende En- schedeërs was zonder meer verdiend, ook al kreea het eveneens qoed draaiende PSV kansen oo een treffer Schrlivers. de oosteliike doelman, oroeide evenwel naar een arote vorm en bleek zelfs na een botsinq met Hoekema. waarbij hij een beenblessure opliep, onoasseerbaar. Al deze facto ren. maar in de eerste plaats het offen sieve soel van beide oartiien. droeaen ertoe bii dat het een aantrekkelijke weds'riid werd. Henk van Ledden maakte twee we ken geleden zijn heroptreden, toen de spectaculaire Deen Jonny Henriksen enkele weken op rij had staan blun- ren. Na acht maanden van intensief trainen, waarin de sympathieke Van Ledden Henriksen vaak adviseerde, kreeg Van Ledden er tegen Go Ahead drie om de oren in een wedstrijd waarin FC Utrecht op kinderachtige wijze een voorsprong van 30 ver speelde. Maar vorige week, tegen MVV uit, redde de veteraan Van Ledden FC Utrecht, dat verrassend won. Trainer Bertus Jacobs: „Vorig sei zoen verloren we in Maastricht met 60. Na die domper tegen Go Ahead zag ik erg tegen MVV op". Van Led den maakte zich toen waar: „Ik ge loof wel, dat ik een behoorlijk aan deel had in die 10 op MVV". Dat had hij trouwens ook tegen Feijen oord. In de eerste helft hield Van Ledden de doorgebroken Dick Schneider knap van een treffer af, na rust stonden Van Ledden vrijwel op de goede plaats na inzetten van Hasil, Posthumus en Boskamp. yjj- Dynaniischèr Een tweede, snel revaliderende voetballer bij FC Utrecht is Cabo. Dit jongere „broertje" van Wim van Ha- negem (Cabo heeft nog een plakboek thuis, waarin een verslagje van een of andere wedstrijd met zijn vorige club, Velox. In dat verslagje heeft hij de zin: „Cabo deed soms aan Van Ha- negem denken" rood onderstreept) is het vorige seizoen in de schaduw ge houden door een blessure aan het dij been. Maar dit talent is niet langer te stuiten in zijn opmars naar de beste middenvelders van Nederland. Cabo speelde tegen Wim Jansen intelligent, sterk in de verdediging, lucide.in de opbouw en knap opkomend vanuit de tweede lijn. Jacobs: „Cabo is grote klasse voor degenen die het zien. Hij draagt in zijn eentje, zo spelend, dc ploeg". In dit rechtstreeks duel met zijn idool Van Hanegem won Cabo op punten, omdat hij dynamischer speel de dan Van Hanegem. Maar dat had CHRONOGRAAF-HORLOGES van Delbana, uiterste precisie. Afge beeld model kost 231.-. Er is al een Delbana-Chronograaf vanaf 169.- 6 filialen Rotterdam: Nieuwe Binnenweg 351; Passage Van Reeuwijk, Binnenweg 26; Metro-Beursstation; Heemraadsplein 20; Krabbendijkestraat 65 Den Haag: Theresiastraat 30 Fransz Hasil slaat vertwijfeld de handen naar het hoofd na het missen van een levensgrote kans. Op de grond ligt, met de bal. Utrecht-doelman Van Ledden. Pronk en Olsen (22) lopen reeds weg. een reden. FC Utrecht was van plan over rechts aan te dringen. Vooral via de alsmaar opkomende rechtsachter Cor Hildebrand, die door Coen Mou- lijn geen strctAreed in de weg werd gelegd. En omdat aan die kant zich ook vaak de levensgevaarlijke Jan Groenendijk vertoonde en John Steen Olsen en de voortreffelijke Ed van Stijn voortdurend razendsnel opkwam men stond het duo Van Hanegem- Duivenbode vaak tegen een numerie ke meerderheid. Ernst Happel. de trainer van Feijenoord: ,,Van Hane gem moest blijven hangen, de positie kiezen. Door die opkomende spelers van FC Utrecht mocht hij er niet uit". Het blijft een vraag of Van Ha negem, die bij elke actie de stoïcijnse Ries Coté aan zijn zijde wist, daar mee niet te weinig hoefde te doen. De kromme is met name gevaarlijk in het strafschopgebied, waar hij met zijn koptechniek vaak anderen in stelling brengt. Vooral door het fraaie aanvalsspel van FC Utrecht, dat vanuit de verde diging goed opbouwde en op het mid denveld de bal goed liet lopen (Cabo, Coté, Olsen en Van Veen vinden el kaar zeer gemakkelijk), moest Feijen oord heel lang terug. En, anders dan in de meeste uitwedstrijden wanneer Feijenoord verdedigt, gaf het kansen weg. Met name Groenendijk kreeg een drietal kansen, waarvan hij er op zijn minst één had moeten benutten. Aan de andere kant is deze Groe nendijk onherkenbaar als voetballer. Anders dan vorig seizoen beweegt hij veel, biedt zich goed aan voor de binatie en maakt het de verdedigers door pittig te storen moeilijk in alle rust op te bouwen. Juist daardoor waarschijnlijk komt Groenendijk- nieuwe-stijl op de beslissende mo menten iets aan slagvaardigheid en kracht tekort. Jacobs, die veel met Groenendijk praat: „Hij moet het midden vinden tussen voetballen en doelpunten ma ken. Hij mag gerust wat minder sco ren dan vorig jaar, als hij zo goed Mijft voetballen". •fe Stormlopen Maar Feijenoord, dat in dit schitte rende duel wat fortuinlijk overeind gebleven was, bewees vooral in de laatste 25 minuten, waarom het na zeven wedstrijden nog altijd zonder puntenverlies was. Geroutineerd, dank zij een surplus aan conditie, be gon het aan een serie stormlopen, die het moegestreden FC Utrecht aan de rand van een knock out bracht. FC Utrecht had Lau van Ravens beslist niet tégen, toen hij een actie van Van Stijn tegen de voor Moulijn ingevallen Hans Posthumus niet met een strafschop afdeed en later een prachtig doelpunt van diezelfde, bloedgevaarlijke Postumus (hij kopte een draaiende voorzet van Van Hane gem in, maar Van Ravens oordeelde: buitenspel, hoewel het best mogelijk is dat Posthumus door de curve van de bal steeds „achter de bal" bleef) afkeurde. Bovendien miste Jan Boskamp, hal verwege het duel in de spits gekomen voor Lex Schoenmaker, twee van dc mooiste kansen, die een aanvaller zich maar denken kan. Waarmee het, qua kansen, ook weer gelijk gewor den was- Theoretisch konden de aanhangers van Schoenmaker mopperen, dat hij die kansen van Boskamp waarschijn - lijk wel zou hebben benut, maar een geprikkelde Happel wilde over die theorie niet weten: „Schoenmaker zou er niet gestaan hebben. Tenminste niet als hij zich zou hebben bewogen op de manier, waarop hij dat in de eerste helft deed". Tussen Schoenmaker en Happel woedt een mini-oorlogje. Happel is er kennelijk veel aan gelegen zijn proté gé Schoenmaker een kopje kleiner te maken, dan hij na alle puUiciteit van de laatste maanden voor de buiten wereld lijkt. Daarom hield Happel hem uit Jong Oranje of het Neder lands elftal; daarom liet Happel Bos kamp, die meer body heeft, voor hem opdraven. Bovendien speelt Happel steeds sterker met het idee Hans Posthu mus een kans te geven in de spits van de Feijenoord-aanval, waaruit Matthias Maiwald inderdaad voorlo pig verdwenen lijkt te zijn. Posthu mus maakte opnieuw een goede in druk, maar zegt zelf: „Ik heb te lang zonder wedstrijden moeten doen. Het belangrijkste is, dat je eerst weer je ritme vindt". yüf Kans Hans Posthumus zal binnenkort waarschijnlijk van Happel de kans krijgen, die hij zonder meer verdient. Met hem in de ploeg was Feijenoord in staat FC Utrecht onder druk te zetten, maar gedragen door het aan doenlijk meelevend publiek slaagde FC Utrecht er in de finish te halen. Hoe knap Dick Schneider ook pe netreerde, hoe Rinus Israel ook pro beerde zijn aanvallende kwaliteiten uit te buiten en hoe ook Theo Lase- roms zich herstelde van een moei- lijkbegin tegen Leo van Veen, die hem in de lucht enkele malen de baas was. Laseroms bewonderend: „Ze kunnen van die Jacobs zeggen wat ze willen, ik vind, dat hij van dit FC Utrecht toch een knappe ploeg ge maakt heeft". BELGRADO De wedstrijdcom missie van de Europese voetbalunie heeft met toestemming van de be trokken verenigingen enkele wed strijden voor de tweede ronde van de strijd om de diverse Europese bekers omgezet. Daarbij was een Nederland se club betrokken: Sparta, dat nu zijn eerste wedstrijd voor de tweede ron de van het toernooi van de bekerwin naars tegen Rode Ster Belgrado op 20 oktober in Rotterdam zal spelen en de uitwedstrijd op 3 november. Omzettingen zijn: Landskampioe nen: Dosza Ujpest Boedapest FC Valencia. Bekerwinnaars: Sparta Rot terdam Rode Ster Belgrado; UEFA-cup: Tottenham Hotspur FC Nantes, AS Milan Hertha BSC, Ferencvaros Boedapest Atletico Madrid/Panonios Athene. Want tot twee keer toe was het Theo van der Burch die de zo snel verkregen voorsprong met opvallende akties op het nippertje veilig stelde en zodoende voorkwam dat het rustig naar winst spelende FC Den Haag onverwacht met een mogelijk punt verlies werd geconfronteerd. De eer ste keer dat Theo van der Burch voor opschudding zorgde was in de 40e mi nuut, toen Frans Bouwmeester na een hoekschop de bal in een voor doel man Ton Thie niet meer te bereiken hoek prikte. Van der Burch echter haalde met het hoofd de bal van de doellijn. Zeventien minuten voor het einde, toen FC Den Haag nog steeds teerde op de snelle treffer van Sjaak Roggeveen, was het opnieuw het hoofd van Theo van der Burch dat dp de doellijn de geslagen Ton Thie te hulp kwam. De tweede was Sjaak Roggeveen. Tegen NAC was hij duidelijk de eni ge die de beheersing kon opbrengen om te scoren. Want de strijd was wat FC Den Haag betreft in de beginfase een soort wedstrijd in het missen van kansen. Nadat Roggeveen al na enke le minuten vanuit vrije positie (na een pass van Couperus) FC Den Haag een voorsprong had gegeven, ver zuimden de Hagenaars die voor sprong tot vier of vijf treffers op te voeren. Vaclav Jezek verklaarde de matige prestaties, die zijn zo onstuimig ge starte elftal na de beginfase leverde, met onder meer een blik naar boven: „Het warme, broeierige weer maakte pressie-voetbal tot een zware opgave. Daarnaast is NAC beslist sterker geworden. Bovendien had Jezek kun nen wijzen op de handicap dat twee van zijn aanvallers, Paul Roodnat en Harry Hestad, nog steeds geblesseerd zijn, zodat de aanval duidelijk ver zwakt was, en dat de overal in te zetten Aad Kila (Jezek: „Hij had be weging, snelheid in het spel kunnen brengen") door een schorsing niet in aktie mocht komen. Maar het gebrek aan schotvaardigheid en het daarna langzaam afglijden naar een niveau dat Jezek als „niet best" kwalificeer de, vindt niet alleen zijn oorzaak in het weer, de tegenstander of de afwe zigheid van enkele spelers. Want FC Den Haag voetbalt dit seizoen nog steeds met te weinig geloof in eigen kunnen. Het aarzelen, het te lang wachten met schieten bijvoorbeeld, valt nog steeds onder de noemer „ge brek aan zelfvertrouwen". NAC kreeg in de tweede helft steeds meer vat op het spel, maar werkelijk gevaar bleef uit. Het doel punt dat Stanley Bish kort voor tijd maakte, viel bovendien te laat om Den Haag nog te kunnen verontrus ten. Toch deerde het verlies Ben Pee- ters nauwelijks: „Ik geloof dat NAC goed heeft gespeeld, vooral in de tweede helft. Dit elftal kan meer. het heeft ambitie. Het mist echter nog ervaring biivoorbeeld. Als ze in de eerste minuten hadden gedaan wat ik eezepd had, rustig spelen en op de mandekking letten, was er nooit zo snel een doelpunt gevallen. Boven dien mist de aanval nog een speler die het kan afmaken, een killer". ARNHEM Na het verloren „vierpunten-duel" tegen Vitesse rest Excelsior nog één brandende vraag. Welke verdediging is in staat om de brigade van Joop Castenmiller het eerste doelpunt van het seizoen aan te bieden? De onmacht, die Excelsior de monstreerde vlak voor het doel B®'" 5»overs (links) scoort het enige doelpunt van Vitesse. Excelsior-doelman Eddy van der Roer is kansloos. van de opnieuw uitblinkende Gert Bals tegen een uitgesproken zwakke defensie als die van Vi tesse, werd gevoeld als een bla mage. Excelsiors Spielmacher, Ths Libregts, riep dan ook ver twijfeld uit: „Als alles meezit, kunnen wij voor de kerst mis schien net het eerste doelpunt je scoren." Excelsiors verlies op Monnikenhui ze was totaal overbodig. Individueel én als ploeg overtroefden de Rotter dammers de formatie van Cor Brom. Desondanks faalden de Woudenstei- ners op het punt van de afwerking. De legio kansen, die zij zich én door eigen vaardigheid én door onkunde van de Arnhemse defensie wisten te scheppen, waren dikwijls zo eenvou dig te benutten, dat zelfs de blessures van Kwakkernaat en Bassant nauwe lijks als excuus konden gelden. Het probleem van Excelsior is het volko men ontbreken van ook maar het ge ringste spoortje zelfvertrouwen. Thijs Kwakkernaat, de spits, die Excelsior in Arnhem miste, had zich langs de lijn zitten verbijten. „Ik sukkel nog met een liesblessure, die ik op het eind van de vorige competitie opliep. Ik heb nog geen tijd gehad om te herstellen. Deze week ben ik naar de specialist geweest en die heeft mij twee weken absolute rust voorge schreven. Daarna zien wij wel weer verder. Tegen Vitesse hadden wij toch minimaal één punt moeten ha len. Er zijn kansen in overvloed ge weest. maar er werd niet geschoten. Steeds maar weer een balletje terug leggen, steeds maar dat beslissende schot uitstellen. Als je van een ploeg als Vitesse nog niet kunt winnen, dan weet ik het niet meer.. Somber Thijs Libregts was al even somber. „Het is gewoon een kwestie van ge- brek aan zelfvertrouwen. Het lijkt wel of er niemand van de voorhoede- spelers iets durft te ondernemen, of niemand de bal er in wilde schoppen. Wij hadden teveel angst. En tegen deze ploeg had dat niet mogen voor komen. Het Vitesse waartegen wij in de eerste divisie voetbalden, was een stuk sterker dan de ploeg, waar wij nu tegenover stonden. Dit Vitesse stelde niets voor. Desondanks gingen wij de boot in. En niemand kan ons verwijten dat wij niet hard hebben gewerkt. Alle elf hebben wij van de eerste tot de laatste minuut voor de punten gesjouwd. Als dat dan geen succes heeft, heb je kans dat een deel van de ploeg in een volgende wed strijd gaat denken: waar doe ik het allemaal voor. Het haalt toch niets uit". De enorme werklust van Excelsior stelde Vitesse vooral in de eerste helft voor gigantische problemen. Op het middenveld waren Libregts, Aad den Butter. Ad Kleingeld en Frans van de Heide oppermachtig. Defensief hadden Tetteroo, Gerrit den Butter. Van Nierop en Van de Vaart weinig moeite met de wat orisamenhangende Arnhemse aanvalspogingen. En aan vallend kreeg Coenen van zijn bewa ker Bosma alle kans om zich waar te maken. Slechts Meutstege viel wat uit de toon, waardoor Vitesse's lin kerverdediger Nico Kunst naast zijn defensieve werk ook aanvallend nog iets kon ondernemen. Vitesse stelde er eigenlijk maar bit ter weinig tegenover. Defensief bleek Melchers allesbehalve een rustbren- gende Ausputzer, speelde Bosma als bewaker van Coenen een belachelijke figurantenrol en was ook de later door Willy Veenstra vervangen Ben Gerritsen niet bijster imponerend. Joop Castenmiller stelde dan ook terecht vast: „Excelsior heeft in de eerste helft het spel gemaakt Het combineerde beter en was meer aan de bal." Cor Brom verdedigde zich met: „Wij speelden aanvallend. Bij ons moest het wat sneller gebeuren. Excelsior daarentegen vertraagde meer. Logisch dat je de bal dan lan ger in je bezit kunt houden." Brom ging daarbij voorbij aan het povere optreden van Vitesse, dat op bepaalde momenten zelfs dilettantisch aandeed tegen de toch duidelijk rijpere Excel- sior-formatie. Desondanks gaf die ge rijptheid niet de doorslag. Een blun der van Ed van de Roer vormde de inleiding tot de enige treffer in .deze wedstrijd. Van de Roer gooide de bal slordig uit in de richting van André Dekker. De ex-Go Anead-jeugdspeler 'lobde' de bal pijnlijk nauwkeurig, in de richting van Vitesse-spits Bart Stovers, die weinig moeite had om Vitesses tweede doelpunt van dit sei zoen te scoren. Stovers: „Van de Roer kwam heel snel het doel uit. Toen was het voor mij een koud kunstje. Als hij wat langzamer naderbij was gekomen, had hij misschien mij nog in de war kunnen brengen." Excelsior had voordien en ook daarna nog kan sen gehad om eindelijk de „nul-obces- sie" weg te werken. Onmacht en het uitstekende werk van Gert Bals voor kwamen dat echter. Bals: „Of die verdediging van ons. nu zwak is of niet, doet ér niet toe. Hoofdzaak is dat Excelsior er niet één in kunnen schoppen. Dat lijkt mij heel wat belangrijker." Ook Cor Brom dacht uitsluitend aan het resultaat. „Vergeet niet dat het materiaal niet al te fameus is. Ik vind dat de ploeg rekening houdend met de kwaliteit het goed heeft gedaan. Vitesse is zelfs nog wat te haastig geweest in de tweede helft, want er waren legio kansen om nog een tweede doelpunt te maken. Maar de ploeg verkeerde in dubio. Blijven aanvallen hield het risico in dat Excelsior via een uitval een doelpunt zou maken; verdedigen zou inhouden wat wij ons het Rotter damse spel zouden laten opdringen. Het was gewoon een kwestie van proberen in ieder geval de winst vast te houden. Noodzaak Die winst was voor Vitesse bit tere noodzaak. De reeks neder lagen hadden het geloof in eigen kunnen danig verzwakt. De Arn hemmers spelen iedere compe titiewedstrijd verkrampt, net zo verkrampt als zij ook de eerste helft Excelsior tegemoet traden. Brom: „Zaterdagmiddag ben ik met de ploeg naar Papendal ge gaan. .Ik geloof dat-die bijeen komst zijn nut heeft gehad Er is vooral veel gepraat. Het zelfver trouwen moest terugkomen. Als Vitesse verloren had van Excel sior, zou dat een enorme morele optater hebben betekend. Deze overwinning is een stap in de goede richting. Ik heb vandaag al wat meer brutaliteit, wat meer durf in de ploeg geconsta teerd. De punten zijn binnen. De manier waarop dat is gebeurd, komt dan pas op de tweede plaats." UTRECHT Terwijl vorig seizoen FC Utrecht uitgroeide tot de verrassing van de eredivisie, raakten Henk van Ledden (33) en Marco Cabo (23) op de achtergrond. Blessures hield dit populaire duo uit de basisopstelling, maar niemand van het opeens voetbal gekke Utrecht maalde daarom: FC Utrecht deed het immers tóch wel goed? Tegen Feijenoord groeide middenvelder Cabo uit tot de beste speler van het veld, terwijl Van Ledden met een stel knappe reddingen uiteindelijk het verdiende gelijkspel (00) voor FC Utrecht veilig stelde. DEN HAAG Nadat Holland Sport was opgegaan in ADO dreigde Theo van der Burch van het eerste plan te verdwijnen. De nieuwe FC Den Haag trok Thijs Wijngaarde aan en voor Theo leek weinig meer dan een plaats op de reserve-bank wegge legd. Hij verdween zelfs korte tijd uit de A-selectie van trainer Vaclav Je zek. Maar na afloop van de achtste competitie-wedstrijd ven de FC Den Haag noemde Jezek Theo van der Burch als één van de twee spelers die een belangrijk stempel op de wed strijd tegen NAC hebben gedrukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9