Echtpaar mag Frankrijk niet in met eigen meubels In Amsterdam en De Bilt meer smog dan Rijnmond Europese kansen Disconterings bank voor rapport abortus klein Franco blijft aan en verleent amnestie Nederlands welkom voor Volksrepubliek China in VN Doorbraak in gesprek met DDR DAMESBEURS ...als steeds gezellig Douane onvermurwbaar Weer Brits i\ 7 soldaat gedood DllUT Sfareil 01] in Belfast Uitstel uitwijzing van Maleisische dragpatiënt (21) Ook in Eerbeek vervuiling Tegen porno grossier f 5.000 boete geëist HE 7 ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 BONN (UPI, Reuter, AP) e onderhandelaars van Oost- West-Duitsland keerden gis- en terug naar de conferentie- el, nadat zij de impasse had- Ti doorbroken die was ontstaan jj de besprekingen over uitvoe- ig van het viermogendheden- :oord over Berlijn. De Westduitse staatssecretaris Egon jahr en zijn Oostduitse tegenspeler flchael Kohl waren vier en een half iur in Bonn bijeen in de bondskanse- arij. De besprekingen hebben zoals fikend betrekking op details van een ivereenkomst over het doorgangsver- :eer tussen de Bondsrepubliek en ifest-Berlijn en over een verkeers- rerdrag tussen de Bondsrepubliek en )ost-Duitsland (DDR). De volgende bijeenkomst zal woens dag in Oost-Berlijn worden gehou den. Dan zullen de staatssecretarissen fch door experts laten vergezellen. )e doorbraak was mogelijk geworden oen donderdag de Oostduitsers hun rerzet staakten tegen het feit dat ionn namens West-Berlijn wilde on- lerhandelen over telefoon-, telex- en ndere verbindingen tussen dat stads deel en de DDR. Nadat deze kwestie uit de wereld ras geholpen, nodigde Bahr Kohl uit naar Bonn te komen om de bespre- angen voort te zetten. Ook is over- tengekomen dat voorlopig geen ge schilpunt wordt gemaakt van de van elkaar verschillende vertalingen die Oost- en Westduitsers van het vier- mogendhedenakkoord hebben ge naakt. Er is dus nog geen gemeen schappelijke versie, maar het gesprek over andere onderwerpen kan nu worden voortgezet Het voornaamste geschilpunt is de vertaling van het Engelse woord 'connection'. Bonn vertaalt dit als 'Bindungen', terwijl de DDR zich op de Russische tekst beroept en er 'Ver- bindungen' van maakt 'Bindungen' geven aan dat er banden bestaan tus sen Bonn en West-Berlijn. Van "Ver- bindungen' kan slechts worden gezegd dat temaken hebben met het verkeer lussen Bonn en West-Berlijn. Hel- n een essentieel verschil is. De DDR blijft echter volhouden dat een gemeenschappelijke Duitse lekst bestaat die de goedkeuring van vier mogendheden heeft. Van een verslaggever AMSTERDAM Hevig te leurgesteld over een vergeefse tocht naar Frankrijk is deze week een jong Amsterdams echtpaar onverrichterzake in de hoofd stad teruggekeerd. Bert Lubbers, een 27-jarige programmeur, en zijn 24-jarige vrouw, wilden in Zuid-Frankrijk gaan wonen, maar de eigen meubeltjes die zij in een volkswagenbusje met zich meevoerden om het huisje bij de Pyreneeën in te richten, vormden voor de Franse douane bij het Belgische grensplaatsje Halluin een onoverkomelijk obstakel. Het vervoer van meubilair binnen de EEG bleek uitsluitend voorbe houden aan beroeps-verhuizers. „We bevinden ons nu in een vrij wel onoplosbèar dilemma," zei Lub bers gisteren in Amsterdam. „We hebben hier speciaal een aanrechtje op maat laten maken en we hebben nogal wat gebruiksvoorwerpen, waar aan we zijn gehecht. Nu moeten we die eigenlijk op de vuilnisbelt wer pen, want het vervoer per officiële verhuizer komt ons op 2500,- te staan en dat is meer dan de waarde van het hele meubilair. Er blijft ons niet veel anders over dan in Zuid- Frankrijk alles opnieuw aan te schaf fen. Bovendien hadden we speciaal dat tweedehands bestelwagentje voor 500 gulden gekocht om de meubels mee te nemen." Aan de Franse grens had Lubbers van de onvermurwbare douanier te horen gekregen: wie zijn eigen meu bilair mee wil nemen naar een huis in Frankrijk en daarvoor een bestel wagen gebruikt moet beschikken over een officiële vergunning van de NI- WO. de Nederlandse Internationale W egvervoersorganisatie. Niet iii aanmerking Niet uit het veld geslagen reed het tweetal terug naar Den Haag. maar bij de NIWO vingen ze bot. Men ver wees hen naar de EVO, de Eigen Vervoers-Organisatie, eveneens in Den Haag. Daar liggen inderdaad vergunnin gen. afkomstig uit Frankrijk, die ech ter uitsluitend worden uitgereikt aan beroepsvervoerders. Als particulier, die slechts zijn eigen meubels wilde vervoeren, kwam Lubbers onder geen enkele voorwaarde voor de slechts met mondjesmaat te verdelen ver gunningen in aanmerking. Bij de handelsafdeling van de Franse ambassade kreeg het echtpaar de bevestiging, dat het officieel is verboden de eigen meubels mee te nemen, tenzij dit gebeurt in een per sonenauto, eventueel met een Impe rial op het dak. Wordt echter een wagen gebruikt met een laadvermo gen van meer dan 500 kilo, zoals het geval is met een bestelauto, dan is een vergunning nodig. Die vergun ning wordt niet aan een particulier verstrekt De handelsattaché, die het optreden van de Franse douanier overigens bestempelde als „uiterst bureaucratisch" raadde Lubbers aan zich in verbinding te stellen met de Frans- Nederlandse kamer van Koop handel in Parijs. Ook deze raad volgde hij op met als enig resultaat, dat de functionaris in Parijs hem telefonisch adviseerde een vergunning te gaan halen bij de EVO. De cirkel was rond. Zich verzettend tegen de wanhoop richtte Lubbers zich ten tweeden male tot de EVO, waar hem werd geadvi seerd zich te wenden tot mr. E. P. Bruggeman. administrateur van de afdeling Internationaal Wegvervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Deze laatste kon hem als enige hulp de raad geven de meubels toch maar per internationale verhui zer te verzenden en de financiële strop te accepteren. Ook hier verboden „Niemand mag in de EEG zijn eigen meubelen vervoeren in een be stelwagen zonder vergunning," deelde hij mede. „Dat is niet alleen in Frank rijk verboden, doch ook in Neder land." „Ik voel het verbod om eigen meu bels te vervoeren als een ontoelaatba re beknotting van de persoonlijke vrijheid," aldus de bedroefde Lub bers. „Ik geloof dat de Fransen hier de wet naar de letter toepassen en niet naar de geest. Men poogt be roepsvervoerders te beschermen met opoffering van de belangen van de particulier." BELFAST (AP, Reuter. UPI) Een sluipschutter heeft gisteren een Britse militair doodgeschoten in de Noordierse hoofdstad Belfast. Het is de 23ste Britse soldaat, die in het af gelopen jaar in Ulster de dood heeft gevonden. Ongeveer veertig minuten na de schietpartij, die de soldaat het leven kostte, hebben Engelse militairen een sluipschutter neergeschoten en gewond, die op hen vuurde in een rooms-katholieke wijk in Belfast. De man werd gegrepen toen hij zich wil de verschuilen in een rooms-katholie ke school. De Britse minister van defensie Lord Carrington is gisteren in Noord- Ierland aangekomen voor een spoed- onderzoek naar de veiligheidssituatie in Ulster. Carrington komt na de zware ontploffing in een protestants café in Belfast, die twee doden heeft opgeleverd. In de protestantse wijken in Bel fast is de woede hoog opgelaaid. Steeds sterker worden de stemmen die eigenmachtig optreden eisen te gen de rooms-katholieke republikei nen en het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) Minister Carrington heeft gisteren verklaard dat het leger „met automa tische wapens zal moeten antwoorden op veel grotere schaal dan tot nu toe het geval is geweest. Dit is nodig om dat „de terroristen gewapend zijn met bazooka-raketwerpers en auto matische wapens". Van onze correspondent EINDHOVEN In een arti kel in de onlangs verschenen Consumentengids wordt gewaar schuwd tegen de praktijken van de Eindhovense Disconterings- bank. Met name wordt gewezen op twee vormen van sparen die in veel gevallen de spaarders al- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 21-jarige Ma- leisiër David John zal, zoals gisteren door het ministerie van justitie op grond van de vreemdelingenwet was gelast, maandag nog niet worden uit gewezen. GGD-arts dr. T. J. J. Bruin uit Amsterdam, die David John als drug patiënt onder behandeling heeft, pro testeerde gisteren tegen de uitwijzing. „De jongeman is niet in staat om te reizen; bij uitwijzing zou hij zeker weer aan de hard drugs raken en de therapie waar we zo fijn mee bezig zijn zou radicaal worden verstoord", aldus dr Bruin. Te elfder ure besloot het ministerie, na de persoonlijke actie van de heer Bruin, mits deze een medische ver klaring zou opstellen, de Maleisiër zolang de behandeling duurt niet uit te wiizen. David John, die onder be handeling was bij het Amsterdamse drugs-opvangcentrum De Laurier, meldde zich woensdag bij de Amster damse vreemdelingendienst met het verzoek om een werkvergunning. Toen hij op het hoofdbureau van po litie kwam werd hij onmiddellijk in gesloten. Het werk zoeken behoorde volgens een staflid van De Laurier echter tot de behandeling die David John 'on derging. „Hij had enige tijd door Europa gezworven en heroïne, ook opium en LSD gebruikt en was hele maal in de war geraakt. Toen hij wat begon op te knappen hebben we hem naar de vreemdelingenpolitie ge stuurd voor een werkvergunning." Maar commissaris mr. J. Hoeve van de Amsterdamse vreemdelingendienst nam een louter formeel standpunt in. „Mensen, die niet hier mogen zijn, moeten zich in het land van herkomst laten behandelen", aldus de commis saris. De eerste kleutertjes, die luisterden naar het AVRO-programma „kleu tertje luister" zullen nu dertig jaar zijn. Het ijzersterke programma, dat het nu al 25 jaar volhoudt, wordt dinsdag voor de 3500ste keer uitge zonden. Op de foto presentratice Lilt Petersen tussen kleuters die voor de gelegenheid feestmutsjes hebben opgezet. Andere vuile stof dan smog de oorzaak Van een onzer verslaggevers DELFT/DE BILT De hoge concentraties vuile stoffen in de lucht zijn de afgelopen weken niet alleen in het Rijnmondge bied geconstateerd, maar in de hele randstad. Zelfs in De Bilt heeft het KNMI sterk verhoogde concentraties ozon gemeten, het uiterst giftige gas dat ontstaat bij fotochemische reacties tussen vuile stoffen in de lucht onder invloed van de zon. Maar het vreemde is dat er in bij voorbeeld De Bilt helemaal geen klachten geweest zijn over prikke lende ogen en hoofdpijn, die in het Rijnmondgebied kenmerkend zijn tij dens een smogsituatie. Het vermoe den bestaat dan ook dat deze ver schijnselen helemaal niet veroor zaakt worden door de smog, maar door een andere vuile stof die bij windstil weer boven het Rijnmond gebied blijft hangen. TNO in Delft gaat een speciaal onderzoek beginnen naar de oorzaak van deze klachten. TNO zal binnen enkele weken een rapport uitbrengen met de preciese resultaten van metingen naar de con centraties van vuile stoffen in de he le Randstad gedurende de afgelopen tijd, die voor Rijnmond al twee smog- periodes opleverde. Deze metingen zijn verricht in samenwerking met het KNMI en de GG GD's van Rotter dam en Amsterdam. De hoge concentraties luchtvervui ling boven de hele Randstad hebben voor deskundigen een nieuw probleem opgeworpen: de kattepislucht. Deze lucht werd aanvankelijk alleen in het Rijnmondgebied geroken. De Centra le Meld- en Regelkamer van Rijn mond kon nagaan dat de lucht af komstig is uit de Roode Vaart in Noord-Brabant. Het dode water van deze vaart 'bleek enorme hoeveelhe den van een zwavelverbinding, mer- captaan, te bevatten. Dit mercaptaan verspreidt een lucht, die mensen van Brabant tot Rotterdam aan het stoe pen schrobben en kattebakken ver schonen zette, zonder dat dat tot enig resultaat leidde. Maar inmiddels is dezelfde katte pislucht ook in Utrecht, Jutphaas, Lo- pik, Alphen aan de Rijn, Den Haag, Amsterdam, Haarlem en Beverwijk geconstateerd. Ook is gebleken dat de lucht vorig jaar al eens in Beverwijk is waargenomen. Volgens een woord voerder van Rijnmond zou het moge lijk zijn dat de kattepislucht zich van uit Noord-Brabant zover heeft kun nen verspreiden, omdat het gas-geen kans heeft gekregen om op te stij gen. Een woordvoerder van het KNMI is het hiermee echter helemaal niet eens. De afgelopen dagen is er vrij wel geen wind geweest. Gemiddeld NEW YORK (ANP/AP) Minister Schmclze r(buitenlandsc zaken) heeft listeren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard dat Nederland graag de volksrepu bliek China in deze zitting van de Assemblee zal verwelkomen. Neder land onderhoudt al meer dan 20 jaar diplomatieke betrekkingen met de volksrepubliek, zei Schraelzer. Hij voegde hieraan toe wat in de Troonrede is gezegd over deze kwes tie: De regering acht het ter wille van het verminderen van de politieke spanning in de wereld noodzakelijk dat de Chinese volksrepubliek deel neemt aan de besprekingen in de Verenigde Naties. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken zei niet hoe Nederland zal stemmen over de Albanese en twee Amerikaanse ontwerpresoltuties. die met betrek king tot de Chinese vertegenwoordi ging zijn ingediend. Schmelzer veroordeelde alle vbr- men van het ontkennen van de rech ten van de mens, waaronder de apartheid en hij zei dat de organisa tie zoals die nu bestond niet werke lijk in staat was om de universele nakoming van de rechten van de mens te vergemakkelijken of te pro pageren. Daarom, zo zei Schmelzer, wil Nederland dat de algemene ver-c gadering van dit jaar besluit tot het instellen van de functie van een hoge commissaris, zoals reeds is voorge steld door de commissie voor de rech ten van de mens. „De hoop van mijn regering om de apartheidspolitiek door middel van een voortdurende dialoog te kunnen uitbannen, is in overeenstemming met de geest van het handvest. De Nederlandse delegatie zal deelnemen aan de beraadslagingen in deze as semblee over maatregelen ter bestrij ding van aprtheid en andere schen- niet meer dan één meter per seconde. Dat houdt in dat de lucht er tenmin ste vijftien uur over gedaan moet heb ben om Utrecht te bereiken. Volgens het KNMI zou de lucht in die tijd al zodanig verdund moeten zijn, dat hij geen kattepiesklachten meer kan op leveren. Maar die klachten zijn er vanuit Utrecht wel geweest. Het is niet bekend of de grote ver spreiding van deze lucht iets te ma ken heeft met de overal in de Rand stad geconstateerde hoge concentra ties van luchtvervuiling. Vast staat in ieder geval wel dat er ook fabrie ken zijn die de zwavelverbinding mercaptaan die de kattepieslucht verspreidt als afval hebben. Eén daarvan is de Chemische Fabriek Vondelingenplaat N.V. bij Rotterdam, die gezien de zuidenwind dus niet dc oorzaak kan zijn van de klachten o- ver de strook ten zuiden van Rijn mond. In ieder geval zal getracht worden een einde te maken aan het versprei den van deze stank door de Rode Vaart. De vaart zal geheel leegge pompt worden en van nieuw water worden voorzien. Het veel mercap taan bevattende water zal overge pompt worden naar het Haringvliet, waarvandaan het via de spuisluizen in zee geloosd zal worden. dingen van de mensenrechten. Wi kunnen niet zwijgend voorbijgaan aan deze schendingen, waar zij ook plaats hebben". aldus minister Schmelzer. Een andere benoeming van een VN-coördinator voor hulp bij rampen zou de volkerenorganisatie in staat stellen bij natuurrampen mobilise rend en coördinerend op te treden en studies te laten ondernemen ter voor spelling, voorkoming of beheersing van natuurrampen. Milieubeheersing De huidige algemene vergadering zal een aantal belangrijke beslissin gen moeten nemen opdat de interna tionale conferentie over milieube heersing. die in juni volgend jaar in Stockholm wordt gehouden, tot daden kan komen, zei Schmelzer. Hij verklaarde hoopvol gestemd te zijn over de toekomst van de onder handelingen over de beperking van de bewapening. „De Europese veilig heid en een stabilisering van de toe stand in de wereld is echter onmoge lijk zonder vrede in het Middellandse zeegebied en in het Midden-Oosten". Verder zei de minister nog dat Ne derland zijn volle medewerking zal verlenen aan het vinden van vreed zame oplossingen voor problemen van zuidelijk Afrika, ongeacht of zij de Portugese koloniale gebieden, Nami bia of Rhodesië betreffen. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Het socialisti sche lid van de Tweede Kamer de heer P. Dankert heeft bij de Raad van Europa namens de commissie voor bevolking en vluchtelingen een rapport inge diend, dat weinig kans maakt de eindstreep ongeschonden te ha len. In het rapport wordt namelijk ge pleit voor liberalisatie van de abor tuswetgeving. Dit onderdeel van het rapport wekte direct grote weerstand bij de drie christen-democratische le den van de commissie die hun stem niet gaven aan het rapport en met een minderheidsnota kwamen waarin elke abortus wordt afgewezen. De christen-democratische voorzit ter van de commissie, de Luxembur ger Georges Margues, legde zelfs zijn functie neer. Commentaar van de heer Dankert, juist terug uit Canada waar hij de zitting bijwoonde van het Atlantische parlement: de heer Margues wil ken nelijk zijn handen vrij hebben om de aanval op het rapport te kunnen on dernemen. De heer Dankert is bang dat zijn rapport zo zal worden geamendeerd dat de essentiële praragraaf over de abortus eruit verdwijnt. Maar mis schien krijgt hij nog steun van een aantal Nederlandse christen-democra ten. Het zou jammer zijn wanneer het rapport er niet door komt, zegt de heer Dankert, want de oppositie in landen waar haast niets mogelijk is zal er grote steun aan kunnen heb ben. In het verleden zijn reeds vaker rapporten over geboorteregering en gezinsplanning gestrand. De bedoeling van het rapport-Dan- kert is te bereiken dat er op het ge bied van de zedelijkheidswetgeving wat meer eenheid ontstaat in Europa. Het ontbreken van deze eenheid heeft bijvoorbeeld het abortustoerisme naar Engeland tot gevolg. In Dankerts rapport wordt verder gepleit voor vrije verkoop van middelen voor de geboortebeperking en centra voor voorlichting over gezinsplanning. Rapporteur Dankert laat het hier niet bij. Hij vindt ook dat de over heid maatregelen moet nemen om be lemmeringen voor het krijgen van kinderen weg te nemen. Daarom stelt hij voor: kosteloos onderwijs geduren de de leerplichtige leeftijd, verhoging van de kinderbijslag voor de lagere inkomensgroepen, betere woningbouw, meer crèches en werk voor de vrou wen, vooral in de buurt van de wo- MADRID (AP) Generaal Franco heeft alle gevangenis straffen van alle politieke en niet-politieke gevangenen dras tisch verlaagd ter gelegenheid van het feit dat hij 35 jaar de macht in handen heeft in Span je. Volgens de officiële staatscourant, die de maatregel een „algemene am nestie" noemde, zal deze betrekking hebben op alle misdaden begaan tus sen 2i juli 1965 en 23 september van dit jaar. Alle straffen tot zes maanden gevangenis worden kwijtgescholden en nog niet betaalde boetes vervallen. In alle andere gevallen neemt de amnestie de vorm aan van een ver korting van de straf, variërend van de helft tot een zesde gedeelte daar van. Van gevangenisstraffen tot twee jaar zal de helft worden kwijtge scholden. Van de straffen van 2 tot 12 laai- za' een vierde gedeelte worden kwijtgescholden, van alle andere straffer een zesde. RASKEN Het decreet deelde mee dat diege nen van wie de doodstraf in levens- slang is veranderd niet van amnestie zullen profiteren. Dit betekent dat de zes Basken die in december 1970 in Burgos door een militair gerechtshof veroordeeld werden de volle 30 jaar zullen moeten uitzitten. Volgens het decreet Zullen niet van de amnestie profiteren diegenen die een zeer ernstige fout" of twee of meer „ernstige" fouten hebben ge maakt tijdens hun periode van ge- vargenschap. In februari van dit jaar bevohden zich 15.131 mensen in de Spaanse ge vangenissen, het hoogste aantal van de afgelopen jaren. Het decreet deel- EERBEEK De inwoners van Eerbeek (Gelderland) hebben de laatste dagen last van roet en een zurige geur, afkomstig van plaatse lijke industrieën. De klachten van de bevolking hebben betrekking op hoofdpijn, misselijkheid en roetover- last. Bovendien veroorzaakt één van de fabrieken na het in gebruik stellen van nieuwe machines veel geluids hinder. Binnenkort zal de gemeente Bram- men, waartoe Eerbeek behoort, een milieuraad instellen die tot taak heeft om een oplossing van deze problemen te zoeken. In deze raad zullen verte genwoordigers van gemeente, werk nemers, -gevers, artsen en technici zitting nemen. Eerboek heeft zeven papierfabrie ken. De roetoverlast heeft zich vorig jaar ook al eens voorgedaan (op 5 december), zij het in ernstiger mate. De roethinder doet zich vooral voor bij mist. In een strook van enkele honderden meters rond de fabrieken is een laagje roet op de straten, da ken en tuinen terecht gekomen. de mee dat diegenen die voor 23 sep tember 1971 20 jaar in de gevangenis hadden doorgebracht automatisch '/tijgelaten zouden worden. JUAN CARLOS Generaal Franco heeft voorts ver klaard dat hij staatshoofd van Spanje zai blijven zolang hij de kracht heeft „om de eenheid, de grootheid en de vrijheid van het vaderland te kunnen waarborgen". Hij sprak tijdens een grootscheepse manifestatie voor het koninklijk pa leis in Madrid, waarop werd gevierd dat Franco 35 jaar geleden aan de macht kwam. Het 78-jarige staats hoofd werd luidkeels toegejuicht door honderdduizenden Spanjaarden. Zijn „opvolger", prins Juan Carlos, stond naast Franco terwijl deze de menigte toesprak. In Spanje is geen plaats voor poli tieke partijen, zo bevestigde Franco r.og eens. De structuren van de vak bonden en van de gemeenten hebben hun doeltreffendheid bewezert, en zullen dus gehandhaafd blijven, aldus de generaal. leen maar geld zouden kosten. Enkele honderden mensen zou den op deze manier gedupeerd zijn. In de eerste plaats kent de Eindho vense Disconteringsbank (die overi gens in Geldrop is gevestigd) de zoge naamde termijn-obligatie. De spaar der sluit een overeenkomst waarna hij gedurende een groot aantal jaren regelmatig een vast bedrag naar de bank overmaakt. Na het verstrijken van de termijn krijgt hij zijn geld met „een flinke rente" terug. In werkelijkheid blijkt deze rente slechts 2Vt procent te bedragen. En kele spaarders die al na enkele maanden wilden stoppen kregen slechts een gedeelte van hun geld te rug. Met de zogenaamde administra tiekosten bleek een fors bedrag te zijn gemoeid. Een andere vorm van sparen was het spaarcertiflcaat met 4,25 procent rente. Stopt men hiermee na twaalf stortingen dan krijgt men zijn geld pas terug na 15 jaar. Stopt men nog eerder, dan krijgt men niets terug. Commentaar van de heer J. Hes- sing, procuratiehouder van de Eind hovense Disconteringsbank: „Er is in het verleden wel eens wat verkeerd overgekomen bij de cliënten. Wij hebben dan ook on,ze buitendienst ge saneerd. Overigens zijn al onze cliënten op de hoogte van de regelingen met be trekking tot de spaarcertificaten. Wij' gaan wel tot uitkering over bij dwin gende redenen, zoals overlijden. In deze gevallen berekenen wij dan ook maar 1 procent administratiekosten", aldus de heer Hessing. Van een verslaggever UTRECHT Tegen de groot ste distributeur van sexboeken en -bladen in ons land is door de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank vijfduizend gulden boete of honderd dagen hechtenis geëist wegens het in voorraad hebben van voor de eer baarheid aanstootgevende lec tuur. De officier van justitie, mr. A. G. Bosch, had vier bladen en boekjes in de dagvaarding opgenomen -uit de 15 stuks, die bij een grootscheepse huls- zoeking door de politie in het maga zijn van verdachte, in Bunnik, te voorschijn kwamen uit het totaal van 12.000 exemplaren. De advocate van de 53-jarige verdachte A. van V., me vrouw H. de Kat-Presser, betoogde dat het geven van waarderingsoor delen over pornografie uiterst subjec tief is en dat daarbij in ieder geval rekening moet worden gehouden met de bestaande opvattingen in een plu riforme samenleving. Zij meende dat alcohol, sigaretten en bestialiteiten op de televisie schadelijker waren dan pornografie. De officier stelde daartegenover, dat het praten over veranderende rechtsopvattingen voor de rechtbank weinig zin heeft De rechter heeft de wet te interpreteren, zo stelde hij, en of de desbetreffende wet wel of niet verouderd is, is niet de zaak van de rechter, die hem moet toepassen, maar van de volksvertegenwoordiging, die de wetgeving moet aanpassen aan de veranderde rechtsnormen. Mevrouw De Kat meende dat de rechters zich meer moeten gaan be zighouden met de begrippen uit de wetgeving en de jurisprudentie, waar mee zij doelde op een recent arrest van de Hoge Raad, waarin eerbaar heid een algemeen lpegriP wordt ge noemd, opgevat „naar de hier te lan de heersende zeden, welke worden be paald door de bij een belangrijke meerderheid van het Nederlandse volk op dit punt levende opvattingen". DELFT De staking van de dertig Delftse taxichauffeurs dreigde giste ren roet in het eten te gooien van verscheidene bruidsparen. Voor het ver voer van de echtelieden naar het Stadhuis ou de Markt moest echter een oplossing gevonden worden. De gasten stapten in particuliere auto's. Het bruidspaar op ae foto, de heer en mevrouw Van der Bosch uit Delft, maak te dankbaar van de gelegenheid gebruik om zich met de auto van de foto graaf naar het Stadhuis te spoeden. Een andere bruidegom slaagde erin in Den Hoorn een "vooroorlogse trouwauto te charteren. De broer van de heer W. Schoenmaker de laatste stapte ook in het huwelijksbootje had op zijn auto de volgende leuze geplakt: „Stakende taxichauffeurs bedankt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7