Chr. Pers verontrust ook AR-bestuurders V+K MASSIEF Selectiever gebruik auto noodzakelijk Nederland doet voor miljard analfabeten Wat een U houdt niet van sleurmeubclen Ook industriebond NKV in geweer Consumentenbond verzekeringswezen lieeft zwarte lijst GRATIS de nieuwe catalogus van de Elf huwelijksbureaus voorwaardelijk erkend Rijksplanologische dienst: Akties van Unie School en evangelie''' en Novib ilu - - - Aanhoudingen in Griekenland \^p] Cepelia SYSTEEMMEUBELEN V+K MASSIEF MEUBELEN Kamerlid bepleit afschaffing van militair arrest ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 leugi Openluchtschool in Pakistan Van onze Haagse redactie DEN HAAG De langparkeerders in de binnensteden zullen zeer hoge parkeertarieven moeten gaan betalen. De rijksplanologische dienst (RPD) beveelt dit aan als een van de middelen om met name het gemotoriseerde woon-werkverkeer naar de binnenstad drastisch te beperken. AMSTERDAM Deze maand worden twee grote acties gevoerd iroor onderwijs in ontwikkelingslanden. De Unie „School en evan- ;elie" houdt van 4 tot 10 oktober de jaarlijkse Unie-collecte. Van e opbrengst (geschat op 1 miljoen) gaat de helft naar het chris- '•30 telijk onderwijs in ontwikkelingslanden. In oktober gaat eveneens ?:,o. Ie najaarsactie van Novib-Unesco-Unicef van start. Van de acht A?; irojecten richten vijf zich op het onderwijs. miljard In een wereld met een inalfabeten (een derde van de we- üani-eldbevolking) zijn acties als deze geen overbodige luxe. Het percentage inalfabeten in de wereld daalt wel aneJangzaam, maar in ronde cijfers .-mt hun aantal nog steeds toe. De itrijd tegen dit analfabetisme is ug waarschijnlijk de beste bijdrage aan de ontwikkeling van de derde we- 1 «ld. De omvang van het probleem is fcanijtchter zo groot dat het lijkt of ieder Ijoentje dat wij bij elkaar collec ten een druppel op een gloeiende at is. Doet Nederland genoeg om minder gefortuneerde landen te flpen bij het opzetten van hun op- irwijs. Hoeveel doet Nederland voor i één miljard analfabeten in de rereid? Om een indruk te geven van de Nederlandse inspanning op dit gebied volgt hier een overzicht van de hulp die de regering en particu- iere instanties geven. Het is niet volledig, maar misschien s T< toIdoende om te beoordelen of onze aoer lulpverlening aan het onderwijs in Den ie derde wereld op de juiste wijze georganiseerd is. De minister voor ontwikkelings samenwerking heeft zelf geen porte- "luille. Hij is voorzitter van een ^interdepartementale commissie die zowel de financiële als de technische bijstand coördineert. Onderwijspro- jecten vallen onder die „technische" bijstand. Op dit punt werkt de minis ter voor ontwikkelingssamenwerking ijtj^nauw samen met het ministerie van ver-onderwijs. Op de begroting van on derwijs komen vele bedragen voor die bestemd zijn voor onderwijs in de derde wereld. Op het ministerie van onderwijs is ook het secretariaat gevestigd van de stichting Ontwikkelingshulp op het gebied van het onderwijs. Overheid, onderwijs en bedrijfsleven werken in deze stichting samen. De stichting geeft advies over de hulp aan het niet-universitaire onderwijs. De bij drage van de regering wordt alsvolgt verdeeld: 1. Uitzending (assistent)deskundi- gen (in 1970 waren dat er vijftig). 2. Steun aan projecten (in 1970 stond hiervoor een bedrag van bijna 60 miljoen op de begroting). 3. Universitaire projecten geba seerd op samenwerking tussen Neder landse en buitenlandse universiteiten (in 1971 geschat op ruim 1 miljoen). 4. Studiebeurzen (in 1972 voor een totaal van 3 miljoen; in 1970 kregen 763 buitenlandse studenten een beurs om in Nederland te studeren en 75 studenten kregen een beurs om el ders te studeren). 5. Subsidies aan instellingen als het Koninklijk Instituut voor de Tropen en het opleidingsinstituut voor lucht- kartering (voor 1972 begroot op 33 miljoen. 6. Literatuurprogramma. 7. Bijdrage aan de normale begro ting van de Unesco, in 1971 totaal 451.000 dollar. De Unesco werkt op het terrein van onderwijs, weten schap en cultuur. Voor de ontwikke lingsprojecten krijgt de Unesco weer geld van V.N.-organisaties als de wereldbank en het ontwikkelings fonds van de V.N. 8. Nederlandse bijdragen aan V.N.- organisaties die geld verschaffen voor ontwikkelingsprojecten op het gebied van het onderwijs. 9. Medefinanciering van projecten die particuliere organisaties in Ne derland samen met instellingen in ontwikkelingslanden opzetten. In de cember 1970 waren 131 projecten in uitvoering, waarvan 113 in de onder wijssfeer. In 1971 wordt ruim 30 miljoen uitgegeven aan onderwijspro jecten. De regering draagt maximaal 75 procent bij in de kosten. In aanmer king komen alleen kapitaalsuitgaven (nieuwbouw enz.), wanneer de par ticuliere organisaties (in het land zelf of in Nederland) de verdere ex ploitatie verzekeren. Voorwaarde is verder dat het project past in de ont wikkelingsstrategie van het desbe treffende land. De verdeelsleutel bij de medefinanciering is zo dat de pro testantse kerken en -organisaties veertig procent van de pot krijgen, de katholieke instanties eveneens veertig procent, en de niet kerkelijke organi saties (vertegenwoordigd via de No vib) twintig procent. Zending DEN HAAG De Consumen tenbond vindt de zwarte lijst van de verzekeringmaatschappijen niet geheel zonder bedenkingen. Veel maatschappijen werken voor autoverzekeringen en verze keringen tegen arbeidsonge schiktheid, ziektekosten, zieken geld en ongevallen met een on derling meldingssysteem. Offici eel heet het „vertrouwelijke me dedelingen", maar in feite is dit een zwarte lijst, zegt de Consu mentenbond. De verzekerings maatschappijen houden elkaar op de hoogte van royementen, wei geringen iemand te verzekeren, aanvaarding onder beperkende voorwaarden gere premie. ATHENE (DPA) In de Griekse hoofdstad Athene zijn de afgelopen dagen een groot aantal mensen om tot nog toe onbekende redenen aan gehouden. Tot hen behoren een film operator, twee jonge vrouwelijke architecten en drie mensen uit de kring van regeringsgezinde gepensio neerde officieren. De Consumentenbond vindt, dat het zeker zijn nut kan hebben om verze keringsfraudes te beperken, maar merkt verder op, dat de verzekerings maatschappijen elkaar persoonlijke gegevens over hun klanten verstrek ken zonder controle en zonder waar borg dat onjuistheden worden gecor rigeerd. De verzekeraars moeten ver plicht worden om weigeringen, roye menten en het stellen van extra voor waarden te motiveren met vermelding van de feiten, waarop zij hun beslui ten baseren. Bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzeke ringswezen heeft men nogal wat be denkingen tegen de uitlatingen van de Consumentenbond. In de eerste plaats heeft men bezwaar tegen de term „zwarte lijst", want die bestaat niet. aldus een woordvoerder van de NVBL. Wat wel bestaat is een soort inlichtingensysteem, maar dit ge-, schiedt op vrijwillige basis en hiertoe is geen enkele maatschappij verplicht. Bij dit systeem worden inderdaad gegevens over bepaalde verzekerden uitgewisseld, maar dit betekend niet, dat deze verzekerden geen enkele ver zekering meer kunnen afsluiten. De maatschappijen zijn daar helemaal vrij in. Het is eerder regel dan uit zondering dat een verzekerde die bij de ene maatschappij om welke reden dan ook wordt geweigerd, bij de an dere wel wordt aangenomen. De NVBL is verder van mening, dat bij weigering de verzekerde recht heeft om te weten waarom dat gebeurt. Dat is een normale gang van zaken. Wei gert een maatschappij dat, dan kan de betrokkene altijd een klacht indienen bij de raad van toezicht op het ver zekeringsbedrijf, zodat de zaak wordt uitgezocht en er een uitspraak wordt gedaan. Zij schrijft dit in haar gisteren ver schenen jaarverslag. In de visie van de RPD is thans het moment aange broken om de auto en vooral de lang- parkeerder uit de binnenstad te we ren, omdat dit de enige manier is om wegen en parkeerruimte beschikbaar te krijgen voor de bewoners en de bezoekers van onze binnensteden, die daarin leven en de commercie brengen. Bovendien wordt daardoor de vlotte afwikkeling van het open baar vervoer gediend. GEEN BANVLOEK Overigens beschouwt de RPD de auto nog steeds als een verrijking van ons bestaan. Een banvloek wil zij er daarom niet over uitspreken. Wel be pleit zij sterker dan voorheen een se lectiever gebruik van de auto. Daar tegenover zal dan het openbaar ver voer verder moeten worden uitge bouwd, speciaal voor het woon-werk verkeer. In dit verband stelt de RPD onder meer voor om de snelheid, be trouwbaarheid en frequentie van het openbaar vervoer verder op te voe ren, maar ook grote aandacht te be steden aan comfortabel materieel. Bij haltes zou parkeergelegenheid voor auto's en fietsen moeten komen. In het jaarverslag maakt de RPD de kritische kanttekening dat bij di verse reconstructies in onze binnen steden veel soms teveel conside ratie is getoond met de eisen van het wegverkeer. Bij onze stadsuitbreidin gen zijn deze eisen daarentegen niet zelden onderschat. VOL De RPD waarschuwt er ook voor dat in enkele tussenstedelijke gebie den, zoals de duinstrook, het Gooi en centraal-Utrecht, met rasse schreden het moment nadert dat een verdere verdichting van het wegennet niet meer mogelijk is en het openbaar ver voer een grotere rol moet gaan spe len. Op korte termijn zullen deze vra gen ook spelen in Noord-Brabant, Twente en Drente. In haar jaarverslag stelt de RPD ook de lange duur van bestemmings plannen aan de orde. Vaak wordt een plan opgehouden omdat één van de betrokkenen bij de Kroon in hoger beroep is gegaan. De RPD vraagt zich daarom af of het nog wel in over eenstemming met ons rechtsgevoel is dat iedereen die bedenkingen heeft tegen een bepaald bestemmingsplan daarvan zonder enig risico bij de Kroon in beroep kan gaan. iDan zijn de rustieke meubelen uit (L Polen precies iets voor u. *0 /i' V Kacwima. Dat is de naam van deze /fi&l/'/i Jij stoel Degelijk handwerk in gepatinecrd sparhout. Robuust van vorm. We hebben er dus stoelen in maar ook tafels n lade, kasten en banken. Moniakow heet deze stijl. Wat sierlijker, speelser, eleganter. Oerdegelijk. Van hecht en warm essenhout (in blank en donker). Ook in deze stijl is er een compleet ameublement. >1 v< Geïnteresseerd? Vul dan onderstaande bon in. U krijgt een folder en het adres van de dichtstbijzijnde meubelzaak. Opsturen aan Cepelia Holland, Antwoordnr. 76, DRIEBERGEN. Nairn: postzegel plakken. Adres: Plaats: rrJ._ Nederlands Centrum voor Poolse Volksnijverheid V J Landgoed Klein Heidestein, Arnhemse Bovenweg 7, Driebergen Tel. 03438-4101. Postbus 96. @75 7» 178 174 49 96 8 15 ZWIJNDRECHT De Zuid hollandse vereniging van anti revolutionaire gemeente- en pro vinciebestuurders is in haar gis teravond te Zwyndrecht gehou- De zending heeft zijn sporen wel verdiend op het terrein va'n het on derwijs in ontwikkelingslanden. Maar het stadium van de zendingsscholen lijkt nu voorbij. Een recent rapport van de gereformeerde zending stelt dan ook de vraag of hier voor de Nederlandse kerken nog wel een taak ligt. Zeker het lager onderwijs wordt nu tot de verantwoordelijkheid van de regeringen gerekend. Hulp van de zending aan het onderwijs moet uit zondering zijn, aldus het rapport. Toch besteedt de gereformeerde zen ding nog fikse bedragen aan onder wijs. Om een voorbeeld te noemen: op de begroting 1971 (totaal bijna ƒ8 .miljoen) staat een bedrag van 182.000 voor het onderwijs op mid- den-Java. De hervormde zending (met een jaarlijks budget van 5 miljoen) doet al weer veel minder aan onderwijs. De hulpverlening is vooral medisch en theologisch. Exacte cijfers zijn moeilijk te ge ven, maar zeker is dat de missie van de katholieke kerk nog zeer veel geld en mankracht ter beschikking stelt van het onderwijs in ontwikkelings landen. Honderden missionarissen werken in het onderwijs en jaarlijks worden voor dit werk ettelijke miljoenen uit gegeven. Zowel de wereldraad van kerken als de Nederlandse werelddiakonaten hebben projecten op het gebied van het onderwijs. Zo steunt het wcrcld- diakonaat van de gereformeerde ker ken op het ogenblik scholen in Indo nesië, Suriname, Tunesië en Iran. Ook stelt men beurzen beschikbaar. Toch vormt de onderwijshulp maar een klein onderdeel van het totale pakket. NOVIB Via de actie „Ga. t aan tafel" finan ciert de Novib schoolmaaltijden op enkele tientallen scholen. Op de lijst van directe onderwijsprojecten staan overigens enkele tientallen scholen. De bedragen variëren van 2500 (verbouwing van een kapel voor een r.k. schol in Brazilië) tot 200.000 (onderwijzersopleiding, via de Uni cef). In de najaarsaktie van dit jaar zit een groot project voor landbouw onderwijs in Chili. Het Unesco-bureau in Amsterdam is in de eerste plaats bestemd om voorlichting te geven over de Unesco. Maar die voorlichting leidt meerma len tot de vraag of men niet een be- Daald project kan steunen. In 1970 werden ongeveer 30 onderwijspro jecten gesteund ter waarde van to taal zo'n 200.000. Van de verwachte opbrengst van 1 miljoen gaat 20 procent naar chris telijk onderwijs in Europa, 20 pro cent naar het buitengewoon onderwijs in Nederland en 10 procent naar nood lijdende christelijke scholen in ons land. De overige vijftig procent gaat naar christelijke scholen in ontwik kelingslanden. Enkele projecten ko men in aanmerking voor medefinan ciering door de regering. Er zijn nog diverse andere orga nisaties die zich beijveren voor het onderwijs in ontwikkelingslanden, Zo bijvoorbeeld het Welthy Fisher Co mité dat een campagne steunt tegen het analfabetisme in India. De conclusie van dit overzicht is dat de regering verreweg de grootste bijdrage geeft. De om vang van deze hulp is nauwelijks exact te berekenen, maar be draagt ongeveer 150 miljoen gulden. Daarnaast is er een geld stroom via particuliere organisa ties die samen ook ettelijke mil joenen op tafel brengen. Via de programma's voor medefinancie ring werken particuliere organi saties en overheid nauw samen. Ontwerp nu zelf uw interieur 'met de puur massief houten V+K ITIdSSlcf lllEubclcn Alle mogelijkheden zijn in een uniek systeem verenigd: kinder-, studeer-, slaap-, zit- of eetkamer, teveel om op te noemen en nog wel voor prijzen die eigenlijk voor imitatie houten meubelen gelden. Eigen prodaktie 2 Jaar garantie V K MASSIEF MEUBELEN. Lange Jansstraat 22. Utrecht. Tel. (030) 1 94 19. Toonkaraers: Lange Jansstraat 22, Utrecht - Industriestraat 12, Wamel 75 174 63 126 53 159 188 176 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland heeft sinds gisteren elf erkende huwe lijksbureaus. De erkenning is met ingang van 1 oktober voorwaarde lijk verleend op advies van de raad van toezicht op huwelijksbureaus. Deze raad van deskundigen is 1 april 1970 ingesteld door de toen malige staatssecretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel met onder meer als opdracht een einde te ma ken aan de wantoestanden op het terrein van de huwelijksbemiddeling. De raad stelde direct na zijn instal latie 100 instellingen in de gelegen heid een aanvraag in te dienen voor erkenning. Toen de termijn van aan melding op 1 mei 1970 sloot hadden zich niet meer dan 38 bureaus ge meld. Een aantal bureaus trok zich terug zodat er ruim 20 overbleven voor het onderzoek, dat de raad ge durende een jaar instelde. Ongeveer de helft van de bemiddelingsbureaus zakte voor dit „examen". De raad van toezicht houdt de voorwaardelijk erkende bureaus on der controle. De erkenning wordt in getrokken. wanneer men niet aan de eisen blijft voldoen en wanneer niet uiterlijk 1 januari 1973 de bureaus onder leiding staan van een erkende huwelijksconsulent. Deze consulent zal voor de raad een soort tentamen moeten afleggen. Van hem wordt in ieder geval verlangd een middelbare opleiding te hebben genoten en gespecificeerde kennis te bezitten op zijn vakgebied. De opleidingseisen moeten nog worden vastgesteld. Voor de raad v8n toezicht staat vast, dat huwelijksbu reaus in de toekomst aan zwaardere eisen moeten voldoen, dan nu zijn verlangd. Bij de eerste voorlopige er kenning is men vrij soepel geweest Gelet werd vooral op de kwaliteit van de informatie aan de de cliënten, de vorm van de overeenkomst, de ze kerheid van de geheimhouding, de kwaliteit van de administratie, de methode van adverteren, de benade ring van de cliënten, die qua ver koopmethode behoorlijk agressief kan zijn en de deskundigheid. Bij het onderzoek kwam meer dan eens een kwalijke vorm van adverte ren aan het licht. Ook de geheimhou ding leek soms nergens op. De raad van toezicht heeft na zijn onderzoek van een jaar huwelijksbu reauwerk nog geen duidelijk beeld van het succes van de bemiddeling door de bureaus. Voor een bureau, dat alleen in een bepaalde „gemakke lijke" categorie werkt, wordt een per centage van gemiddeld 30 genoemd. De kans van slagen bij bureaus, die voor alle in aanmerking komende leeftijdsgroepen werken, moet minder zijn. den jaarvergadering unaniem akkoord gegaan met de suggestie, zoals die dinsdag is gedaan op de najaarsvergadering van de Ver eniging van Christeiyk-Histori- sche gemeente- en provinciebe stuurders om iii een gezameniyk telegram adhesie te betuigen aan het aktie-comité tot behoud van de Christelijke pers. Uit naam van de twee verenigingen zal aan dit „comité-Schakel" een te legram met de volgende inhoud wor- den gezonden: De Zuidhollandse Vereniging van anti-revolutionaire gemeente- en pro vinciebestuurders en de Vereniging van christelijk-historische gemeente en provinciebestuurders, verontrust door de berichten over het voortbestaan van de christelijke dagbladpers; van mening dat het wegvallen van dagelijkse voorlichting qua inhoud zoals van een christelijk dagblad mag en moet worden verwacht een niet verantwoorde geestelijke, culturele en politieke verarming voor grote delen van de bevolking zal betekenen; voorts van mening dat de demo cratie slechts dan zal kunnen functio neren als de voorlichting aan de be volking over vragen van politieke en maatschappelijke aard ook geschiedt vanuit de confessionele politieke in zichten en achtergronden; doen een beroep op allen, die in deze zaak verantwoordelijkheid dra gen, alles in het werk te stellen de christelijke dagbladpers te behouden; wensen bij deze in woord en daad adhesie te betuigen aan het aktieco- mité Schakel. FRACTIES Tijdens deze goed bezochte jaarver gadering, waarop ook diverse leden van het aktiecomité Schakel aanwe zig waren, bleek alom ongerustheid te bestaan over het voortbestaan van de christelijke pers in het algemeen en van de Kwartetbladen in het bijzon der, Mr. dr. C. J. Verplanke, burge meester van Ridderkerk, en lid van het actiecomité, deelde mee dat reeds een enorm aantal reacties bij het co mité is binnengekomen. Uit de verga dering werd de wens geujt dat ook in de diverse fracties aan deze zaak aandacht wordt geschonken. De heer J. van Dalen uit Naaldwijk stelde de vergadering voor een gewe tensvraag. „Als de plannen van het bestuur van de Stichting Christelijke Pers samenwerking te zoeken bij de Perscombinatie voortkomen uit louter economische motieven, moet u wel begrijpen dat wij het bij applaus voor dit telegram alleen niet kunnen laten. Dan dient ook financiële hulp te worden gegeven. Dat betekent een offer brengen. Staan wij daar ook achter?" Hem werd geantwoord dat. als de financiële teruggang in de adverten tieopbrengsten gecompenseerd zou moeten worden door middel van de abonnementstarieven dit zeer veel geld zou betekenen. Een financiële actie zal overigens pas overwogen worden als cijfers op tafel komen. Overigens spreekt het telegram dui delijk van woord „en daad". Vice-voorzitter P. C. Elfferich be nadrukte dat het actiecomité niet te gen samenwerking met andere cou rantenconcerns op zich is, maar dat het er wel om gaat een zodanige aan sluiting te vinden, dat de redactionele zelfstandigheid en daarmee het christelijk cachet in de berichtgeving wordt gewaarborgd. Men vreest dat dit bij een samengaan met de Perscombinatie zeker op langere termijn niet het geval zal zijn. f auto-inzittenden brand glas Inbraak ongevallen rechtsbijstand storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten ....om zéker te zijn! tlv. verzekert ngsmaatschappi \»-grmndgfcw»l 88 «rdim-3» 141.010-38814^/ Van een verslaggever DEN HAAG Het KVP-Tweede Kamerlid J. van Eisen, die oud-offi cier is, heeft in het maandblad van zijn partij „KVP'71" gepleit voor een herziening van de krijgstucht. De heer Van Eisen schrijft dat er in vre destijd in het leger geen straf behoort te zijn, die neerkomt op afzondering. De sancties in het leger moeten zich volgens het Kamerlid in vredestijd beperken tot berisping, strafdienst, behalve in de weekeinden, geldboete en de verplichting om binnen de ka- zerneterreinen te blijven. De krijgs tucht moet een zo optimaal mogelijke vrijheid voor het individu toestaan, zolang dit te rijmen valt met een goed functioneren van de krijgs macht. Het Kamerlid bepleit het houden van een proef met de door hem voorgestelde 'regeling bij een groot onderdeel. WAPEN (Vervolg van pag. 1) Hij verklaarde tijdens een bonds raadsvergadering in Utrecht dat zijn organisatie wil vasthouden aan een procentuele loonsverhoging, maar dan in dalende lijn naarmate het inkomen hoger wordt. Daarmee distantieerde hij zich van het plan van drs. Ter Heide om de lonen (naast de com pensatie der prijsstijgingen) te verho gen met een gelijk bedrag voor ieder een. De heer Smit verzette zich ook te gen de opvatting van. het verbond van Nederlandse ondernemingen dat er volgend jaar geen reële inkomens verbetering mogelijk zal zijn. „Wij willen onze eisen wel matigen maar dit behoeft niet te betekenen dat er geen sprake van een verbetering van het reëel besteedbare inkomen mag zijn", aldus de voorzitter van de NKV-industriebond. De suggestie voor een procentuele loonsverhoging in dalende lijn past wel in het matigingsplan van het NKV, dat alle reële verbeteringen In de arbeidsvoorwaarden binnen de te verwachten productiviteitsstijging van 3 procent wil houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5