Raad Katwijk: meer gewestelijk denken TAPTOE LANGER DAN OOIT Voor ieder wat op deze feestdag NOTARIS VAN ECK WERD GEHULDIGD D Sluitende begroting voor Haarl.meer DAMESBEURS Brand bij Lugdunum Inkomensafstand Leiden- gewest steeds groter Directie Sijthoff- Samsom uitnodiging van aspa... NIEUWE LtlDSE COURANT 3 ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 Drieduizend Leidenaars lie-pen mee in de stoet Notaris Van Eek (rechts) was zeer onder de indruk van de huldiging LEIDEN Oudere Leidenaars mogen dan klagen, dat drie oktober niet meer is zoals vroeger, dat de sfeer is veran derd, dat de belangstelling/ taant, dat velen het histo risch allemaal niet meer zo voelen, het moet die wat be droefde Leidenaars. nazaten van Van der Werf, Van Hout, Van der Does, toch wel op recht deugd hebben gedaan, dat de traditionele taptoe aan. de vooravond van „de grote dag", deze keer langer was dan ooit tevoren. Een driedui zend deelnemers hadden bijna een uur nodig om de samengepakte menigte langs de bekorteroute te passe ren. Bekort, omdat er zoveel kinderen meeliepen. Ook had men de „dode" stukken van weleer, welbewust vermeden. De stoet ging meestal tussen lange reeksen verlichte etalages door. Vooral in de Breestraat was het gezellig, met de draaiorgels, het feestelijke stadhuis-carillon en de duizenden goedgemutste, goedgeef se toeschouwers. De elf straf marcherende korpsen, „De Burch" voorop, K. EN G. aan de staart, verhoogden, met hun muziek en showende majorettes de stemming langs de weg aanzien lijk. En dan vergat men weer, dat sommige groepen er nog altijd een rommeltje van mgken. Maar het moet gezegd, dat verreweg de mee ste deelnemers er deze keer ernstig naar streefden, het ordelijk en zelfs gedisciplineerd aan te doen QP ZO'N AVOND komt men er achter, dat Leiden ontzaglijk rijk is aan kleine en grote sport beoefenaars. Vooral de judo'ers maakten kwantitatief indruk. Korfballers klaagden op hun span doeken, dat Studio-Sport te weinig aandacht aan hen besteedt en de rugby-spèlers, dat ze nog geen ter rein hebben. Sommige groepen LEIDEN In een aantal rust- en verpleeghuizen begon het 3-oktober- fcest gisteren al, toen vrouwen van de bestuursleden van de Drie Octo ber Vereeniging een tractatie kwa men aanbieden. Een humaan gebaar is dat altijd. Zo worden ook de thuis zittenden nog een beetje by Leidens feestdag betrokken. Er was trouwens nog een middel om de rust- verpleeg- en bejaarden tehuizen het feest te laten meevieren. Daarvoor zorgde de Eerste Ned. Ziekenomroep, De Vrije Lijn, voor die in samenwerking met de ziekenom roep van het Academische Zieken huis een radioprogramma verzorgde, dat een nog groter bereik had dan verledenn jaar, toen dit voor 't eerst gebeurde. Ongeveer 20 tehuizen in Leiden en omgeving konden het pro gramma volgen. Er konden ook groe ten worden uitgesproken. Met ver zoekplaten ertussendoor werd dit programma voor verpleegden en be woners bijzonder onderhoudend. De politie verzorgde vanmorgen vroeg weer de Reveille. Aan onge veer 8500 mensen werd haring en wittebrood uitgereikt. Aan de Ko- raalmuziek in het Van der Werfpark werkten het gemengd koor Ex Ani mo en het kinderkoor mee. De bege leiding kwam van Concordia. Rien Ritter gaf om half 10 een beiaardconcert. Op de Mare lieten handwerklieden op een gezellige Oud-hollandse markt oude ambachten herleven, zoals pottenbakken, kantklossen, spinnen, stoelenmatten, houtsnijden, nettenboeten en zadelmaken. Dertien ambachten waren er te zien alsook een oude poppenkast en een folkloristische dansgroep. Op de Korenbeurs konden de lief hebbers van Zuidamerikaanse klan ken hun hart ophalen. Het orkest zorgde met medewerking van Dolf del Prado voor een attractieve en kleurrijke show. Antieke auto's maakten vanmorgen een rondrit door de binnenstad. Bij een Concours d'Elégance op het Stadhuisplein werd vooral gelet op de combinatie van de kleding, beho rende bij het jaartal van de auto, en de prestatie van auto en inzittenden. kwamen met originele vondsten, zoals de instrumentmakers en de dauwtrappers. Alles bijeen was deze grote taptoe best het aankijken waard. De klad zit er nog niet in.Integendeel, zou ik willen zeggen. Na afloop van de taptoe vond in de koffiekamer van het stadhuis weer de gebruikelijke bijeenkomst plaats, met wederzijdse compli menteuze toespraken van de bur gemeester en de voorzitter van de drie-oktober-vereniging. |E LAATSTE JAREN is er ech ter voor deze gelegenheid nog een traditie gegroeid. Een burger of burgeres, die zich voor de Leid- se gemeenschap bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt, ontvangt de zilveren ere-penning der ge meente. Het was ditmaal notaris J. C. van Eek (25-9-1898, Oegstgeest), die geëerd werd. Hij stond tijdens zijn ambtsperiode, van 1936 tot 1969, als stadsnotaris, veelvuldig het ge meentebestuur met raad en daad ter zijde en was in tal van func ties, met name op het terrein van het maatschappelijk welzijn, bij voortduring, op zeer bekwame wij ze, in het belang van de Leidse gemeenschap werkzaam. Verder had hij een actief aandeel in di verse activiteiten, de behartiging van studentenbelangen ten doel hebbende. Hij is dus een ingezete ne, die de Leidse belangen op bij zondere wijze heeft gediend. Notaris Van Eek, zeer onder de in druk, dankte hierna voor de eer volle onderscheiding. Johan van W. /.ï.in Twee jazzbands vergezelden de be zienswaardige stoet. Bezinning was er o.a. in de Pie terskerk, waar ds. G. C. Post in de herdenkingsdienst voorging. Over eenkomstig de traditie werden weer enige strofen van de negende psalm gezongen. Aan het eind van de morgen trok het Japanse dagvuurwerk duizenden naar de omgeving van de Hoogstraat. 100.000 3* op de KATWIJK Het jaar 2000 Maandag spreekt de heer D. J. Bruijn uit Wassenaar om 8 uur in de UNI-zaal over „op weg naar het jaar 2000". RIJNSBURG De heer J. van der Ende uit Schoonhoven zal zater dagavond (2 oktober) van 7 tot 8 uur weer een beiaardbespeling verzorgen. Dit rijdend geval oogstte veel succes bij de taptoe HAARLEMMERMEER De ont werp-begroting voor 1972 sluit, even als die van 1969 tot en met 1971, zonder nadelig of batig saldo. De be groting laat een bedrag van inkom sten en uitgaven zien van f 45.430.000. tegen f 38.540.000 voor 1971. De uitkeringen uit het gemeente fonds voor 1972 zijn geraamd aan de hand van de gegevens die de mini ster in juli verstrekte. Het voorlopige uitkeringspercentage is 259 (voor 1971: 250 en voor 1970: 247). Het schaalbedrag per» inwoner is f 74,50 (ongewijzigd). Hoewel de ontwerp-begroting op nieuw zij het krap sluitend is, vinden B. en W. het teleurstellend dat de extra inkomsten volledig door hogere uitgaven geabsorbeerd wor den en er geen ruimte overblijft om nieuwe of de uitbouw van bestaande voorzieningen, te effectueren. Haarlemmermeer zal ongetwijfeld een in financieel opzicht moeilijke tijd tegemoet gaan. „O.i. zal moeten worden voorkomen dat de gemeente lijke voorzieningen niet meer kunnen worden gehandhaafd en zal, met alle mogelijke middelen, moeten worden getracht urgente voorzieningen toch tot stand te brengen of uit te brei den. Hiervoor zal een weloverwogen financieel beleid zijn geboden", aldus B. en W. LEIDEN In de nacht van woens dag op donderdag is een gedeelte van de kantine van Lugdunum uitge brand. De schade is f 3000 Tennisvereniging „Unicum" heeft haar accommodatie beschikbaar ge steld. Lugdunum wil nu eerder naar het kikkerpoldercomplex. Volgens de heer J. F. van Breedevéld, bestuurs lid van Lugdunum, is de brand door kortsluiting ontstaan. LEIDEN Tentoonstelling. In het nieuwe gebouw van het Leids Aca demisch Kunstcentrum, Levendaal 150 (boven de Consumaarkt), zal de gehele maand oktober een tentoons telling worden gehouden van foto's, die in het afgelopen collegejaar on der leiding van Cor van Wanrooy werden vervaardigd door studenten in, de kunstgeschiedenis. KATWIJK Het belangrijkste punt op de agenda van de raadsver gadering was het onderwerp: beleids vragen omtrent de hoofdfuncties der gemeente in verband met de samen stelling van de structuurschets. Het was drs J. A. van Raalte van de CCP, die als eerste zijn visie op deze zaak gaf. Ten aanzien van in dustrievestiging pleitte deze er voor dit regionaal en niet plaatselijk te bezien. Met betrekking tot enkele uit spraken van raadsleden om te trach ten opnieuw gebiedsuitbreiding te verkrijgen bestreed de heer Van Raal te dit. Mr. J. van der Plas sprak uitvoe rig over de rekreatiemogelijkheden. De zogenaamde verblijfsrekreatie ziet men in Katwijk nog niet stuc- tureel. Ook dagrekreatie is gewenst, wat niet wil zeggen, dat men zich dient te richten op het aantrekken van 'dagjesmensen'. Lieden, die voor één of twee nachten in Katwijk ver toeven zijn de door ons gewenste dag- rekreanten, die de voorhoede kunnen zijn van een stroom verblijfsrekrean- tén. Wanneer we industrie willen aan trekken, moeten we trachten schone te verkrijgen. Drs H. van Mierlo (Gem. bel.) brak een lans voor werkelijk regionaal denken; in het rapport missen we dat, zei hij. Men zal zich toch daarop moeten richten, ten aanzien van het wonen, de arbeid en de rekreatie. De heer J. Vink (CH) sprak in ge lijke zin; wonen is op de duur niet meer lokaal te zien, dat moet gewes telijk gebeuren. Het regionale denken is traag, in Katwijk en in andere plaatsen van de regio. De heer Vink wees nog op de noodzakelijkheid van goede toevoerwegen. De fraktievoorzitter van de SGP. de heer K. van der Mey, had dezelf- LEIDEN Leiden heeft en had ten opzichte van alle gewestgemeen ten zowel als Nederland het laagste gemiddelde inkomen. Bovendien was liet tempo waarin dit inkomen zich ontwikkelde laag, zodat de achter stand ten opzichte van de meeste ge westgemeenten en Nederland alleen nog maar groter werd. Dat staat in een dezer dagen verschenen inventa risatierapport van de Ver. Ncd. Ge meenten over de leefbaarheid in het gewest. Reeds vóór 1963 was er in Oegst geest, Voorschoten en Leiderdorp een zeer snelle ontwikkeling in de inko mens. In Leiderdorp is daarbij het Het embleem van de Apollo 8. Deze week bij elk Shell-station, dat in iet teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Preml:. Elke week een nieuwe. Verz.lmel ze alle tien en plak ze sip de gratis verzamelaffiche. gemiddelde inkomen het laagst van de drie. Dit is enerzijds te verklaren omdat de nieuwe inwoners van Lei derdorp toch een wat lager inkomen hadden dan die in Oegstgeest en Voorschoten, anderzijds omdat de grote stroom vestigers uit de „mid denklasse" pas na 1963 Leiderdorp binnenkwam. In Warmond speelde zich in veel bescheidener mate hetzelfde af als in de drie genoemde gemeenten. Dat het inkomensgroei-effect toch bijna even sterk was, is mede te verklaren uit het feit dat in Warmond ook een aanzienlijk vertrek plaats vond en vindt vooral van jongere gezinnen met een veelal nog niet zo hoog in komen, terwijl de allochtonen uit de hogere inkomensklassen komen. In Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Zoeterwoude ontliepen de tempo's van de inkomensgroei elkaar niet veel en ook de hoogte van de inko mens kwam overeen. Deze groep ge meenten nam wat het inkomen der bevolking betreft in het gewest een positie „iets beneden het gemiddelde" in. Het groeitempo in Sassenheim was tot 1963 opvallend laag. Hier was de vestiging van allochtonen nog niet op gang gekomen, maar dat was in de overige groëp gemeenten ook niet het geval. Een mogelijke verklaring is gelegen in het feit dat reeds toen een stagnatie in de ontwikkelingen van het bollenbedrijf optrad. Het gemiddelde inkomen in Wasse naar was extreem hoog. Het groei tempo was echter zeer laag, zodat de overige gewestgemeeniten „inliepen". de kijk op de dingen, legde wel de vinger bij het feit, dat de Katwijkers zich zo sterk gebonden voelen aan het geboortedorp, 't Heen dacht de heer Van der Mey vooral geschikt te zijn voor de woningbouw. De heer D. van Duyn (p.v.d.a.) wilde ook wat Tooie gedachten' ter tafel brengen. Overigens sprak hij in gelijke zin als de vorige sprekers. Hij raadde wel aan meer industrie aan te trekken, wat ook betekent een toeneming van arbeidsplaatsen. Ir. F. Langeweg (Vrije Lijst) wenste meer duidelijkheid ten aanzien van het regionale denken. Nadat ook de heren L. J. Haas noot, A. Pronk en A. C. Berkhev nog hun mening hadden gezegd, bleek, dat de gehele raad zich achter de Zienswijze van b. en w. schaarde. Het geven van straatnamen in het saneringsgebied van Katwijk aan Zee leverde geen moeilijkheden op. De heer D. van Duyn vroeg nog aan dacht voor vernoeming van de Duitse schilder Küper. Ook de naam Tj. Bottema werd genoemd. Met betrekking tot de voorstellen over aankopen van diverse panden uitte drs J. A. van Raalte nogal kri tiek. De heer Van Raalte vond de waardebepalingen in de pre-adviezen chaotisch en was van mening, dat eenzelfde methode moet worden ge volgd. Mr. J. van der Plas was het wel met drs Van Raalte eens, maar wilde wat minder scherp zijn; ook hij vond dat er geen vaste lijn is te on derkennen. Wethouder J. van Dijk verdedigde de zaken door te zeggen, dat de omstandigheden elke keer weer anders waren, waarom een vaste lijn niet aanvaardbaar was te noemen. Uitvoerig werd gesproken over wij ziging van de leveringsverordening bedrijven. Voor 700 verbruikers van 2700 m3 en meer per jaar zou dit een lastenverzwaring betekenen van 0,01 per m3. Hiermee zou men het landelijke tarief gaan toepassen. B. en W., bü monde van wethouder J. Bergman, noemden dit een recht vaardig tarief. Mr. J. van der Plas diende een amendement in, waarin werd voorge steld de verbruikers van 2101 m3 t/m 6000 m3 de prijs te laten betalen van 0,08 per m3 (vastrecht 135,-) en van 6001 m3 t/m 17000 m3 0,07 per m3 (vastrecht 162,-). Dit amende- Vit de DViySTREEK KATWIJK BÜ de rondvraag in de raadsvergadering verzochten de beren J. J. Timmermans (CCP). drs. H. van Mierlo (Gem.bel) en M. A. de Vries (Vrije lyst) om een nota inzake het drinkwater in Katwijk In het bijzonder wilden zij ingelicht worden over de oorzaken van de toenemende vervuiling en verkleu ring en over wat het gemeentebe stuur denkt te doen om de bezwa ren op te heffen. De heer M. A. de Vries informeerde verder naar de brandpreventie in scholen, hotels en grote bedrijven. Drs. J. A. van Raal te (CCP) wilde ingelicht worden over het plan Tramstraat en het bejaardencomplex in de Hoornes. KATWIJK Bouwfonds De kerkbouwaktie van de hervormde gemeente in Katwijk aan Zee, heeft f 219.682 (v.j. f 204.719) opgebracht. KATWIJK Dinsdag 5 oktober wordt afscheid genomen van ds. P. van der Bijl in de hervormde kerk aan de Boulevard. De dienst begint om half acht KATWIJK Geslaagd Mej. A. Pijlman slaagde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam als doctoran- da in de sociale psychologie. ment kon geen meerderheid krijgen, waarna het voorstel van b. en w. met achttien tegen zeven werd aangeno men. De vergadering stond onder leiding van loco-burgemeester C. van der Plas. Burgemeester Vermeulen is met vakantie. Als lid van de commissie van ad vies voor de vordering van woon ruimte zijn herbenoemd de heren A. C. Berkhey, H. J. M. van Elten, H. J. Grimbergen, J. C. de Krijger en J. N. Ouwehand. LEIDEN In het kader van de verdergaande samenwerking tussen de ondernemingen binnen de N.V. ICU (Samsom/Alphen en Sijthoff/ Leiden) zullen de beide grafische be drijven Samsom Grafische Bedrijven N.V. en A. W. Sijthoff Leiden, Druk kers Binders N.V. onder één ge combineerd directieteam gebracht worden, met dien verstande, dat vanaf 1 oktober in beide bedrijven zullen optreden: ir. F. Hartzema als direc teur, de heer J. van Keulen als commercieel adj.-directeur en de heer W. van Zwieten als technisch adj.-directeur. De heer G. de Flines zal voorshands infunctie blijven als directeur van A. W. Sijthoff Leiden, Drukkers Binders N.V. Dit is uw belang: dat op uw kantoor alles perfekt loopt Daar hangen uw resultaten van af. Een gesprek bij ons aan de werktafel over uw organisatie en over de hulpmiddelen kantoor meubelen, machines, systemen, en kantoorartikelen, brengt u op frisse ideeën. En... ongeacht of u een klein of een groot bedrijf hebt: wij zijn geïnteresseerd en nergens te groot voor...! Belt u eens voor een afspraak. ASPA-LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 20342* zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede J. Wingelaar nieuwe gemeentesecretaris ZOETERWOUDE Met algemene nami stemmen heeft de gemeenteraad de heer J. Wingelaar te Culemborg ge kozen als gemeentesecretaris. Hij volgt begin volgend jaar de heer H. J. Sieverding op die in november de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Wingelaar was achtereen volgens werkzaam te Driebergen- Rijsenburg, Zoetermeer en sinds twee jaar te Culemborg. Hij is ge huwd en heeft drie kinderen. Zaterdag 2 oktober 7.00 uur: Reveille, door het Leidsch Politie Muziekgezelschap op het bordes Van het Stadhuis, zijde Vismarkt. 7.30-t8.30 uur: Geluidswagens, rondgang door de stadswijken, gelegen buiten de Singels. 0—9.30 uur: Uitreiking Haring en Wittebrood, in het Waaggebouw, tijdens de uitreiking concert op het Waaghoofd door het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht". 8.00 uur: Koraalmuziek, in het v d Werfpark, dirigent Herman de Wolff, muzikale begeleiding door de Chr. Mu- ilekvereniging Concordia. 9.0024.00 uur: Feestelijke markt, langs (e Haarlemmerweg van Maresingel tot JIusschenbroekstraat. 9.00—24.00 uur: Lunapark. terrein „Groenoordhal". 10.00—17.00 uur: Oud Hollandse Markt, met Nederlandse Ambachten, alsmede Poffertjeskraam, Volendammerorkest. Poppentheater, draaiorgel, Westfrjese dansgroep enz. op de Mare van Haar lemmerstraat tot Maresingel. 10.00—12.00 uur: Museum de Lakenhal en molenmuseum De Valk, geopend. 10.00—13.00 uur: Antilliaanse Steelband, concert op de Korenbeurs. 10.30 uur: Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, voorganger ds G C Post. 10.3012.00 uur: Rondrit van antieke auto's, route Binnenstad. 12.00 uur: Groot Japans dagvuurwerk, bij de Hoogstraat. 13.00—16.00 uur: Grote optocht. „Weet Je nog wel" (beelden uit onze kinder en). 19.00—22.00 uur: Groenoordhal. Radio Drive-in show. 23.30 uur: Groot vuurwerk op een ter rein achter de Groenoordhal. Het Lunapark op het terrein bij de „Groenoordhal" is vanaf 's morgens 9 uur de gehele dag geopend. Zaterdag 2 oktober Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, 8.15 u.: „Kommune und Kirscberzeit", door ca baretgezelschap uit dê DDR (Leidse Schouwburg), na afloop gelegenheid tot debat. Vestestraat 40. 4.30—6.30 en 7.30—9.30 uur: microtheater Imperium, heropvoe ring van Hut-Spot. Maandag 4 oktober Kantine Adler, Rooseveltstraat, 8 u.: lerenvergadering De Natuurvriend. Stadhuis, 7.30 uur: gemeentevergadering Dinsdag 5 oktober Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Steenschuur 5. 8—8.30 uur: spreekuur huisvesting werkende jongeren. Zijlsingel 2. 8 u.: Evangelisatiecen trum, film ..Het Athene van India". Woensdag 6 oktober Stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekurr sociale raadsvrouw. Garenmarkt 1. 5 tot 7 uur: spreekuur sociale wetgeving. Foyer Den Burcht. 8 uur: algemene ver- i gadering Ons Grunnegerlaand. Vrijdag 8 oktober Boshuis, achter Hoflaan 76, 7 tot 9.30 uur nam.: ruilbeurs voor verzamelaars. Rapenburg 24, 10 tot 3 uur nam.: Jazz- zolder Hot House. Bas Schop en Leo Meijer (kwintet). FILMS LIDO: „Wat zien ik". 18 Jr., 2.30. 7 en 9.15 u.. zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Joe", 18 jr.. 2.30, 7 en 9.25 zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 U. LUXOR: „Le souffle au coeur'', 2, 7 en 9 30 u„ za en zo 2. 4.30, 7 en 9.30 u. CAMERA: „Vier rakkers en een oude Jeep'*, a.l., za eri wo 2.30 u., zo 2 en 4.15 u.; Getting straight", 18 Jr., elke avond 7 en 9.15 u., do vr ma di 2.30 U.; nachtvoorst. „More", 18 jr., 23.30 u. REX: „Kingkong Escapes", 18 jr., 2.30, 7 en 9 u. elke dag, zo 2.15. 4.15, 7 en 9 u.; nachtvoarst. .De wellustelingen". 18 jr.. 11.30 u. TRIANON: Blue Movie, 18 jr., 2.30, 7 en 9.15 u„ zond 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken Zuider-apotheek. Lammenschansweg 7. tel. 23533. De apotheek Voorschoten is dicht, de apotheken Leiderdorp en Oegst geest zijn open. Doktersdicnst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokte raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3