schaak Bessen in uw bloembak Wat heb je aan mooie woorden? lx i 4% '4% SA 3 S Randy Newman dialoog kontuur in Tfoiqnon Verdeling PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 2 OKTOBER 1971 3 Het is helaas dit iaar vroea ge- baan met de zomerweelde van on ze bloembakken. In het midden en oosten van het land heeft de bi|- zonder vroege nachtvorst veel schoons In volle bloei vernield. Hier in 't westen valt dat nog wel mee. maar de langdurige droogte heeft zijn sporen wel nagelaten. Wees niet al te behoudend en kijk niet wekenlang mistroostig naar de van dag tot dag aftake lende bakken. Even moed schep pen en dan radicaal de boel oprui men en ze In winterdos steken. Natuurlijk is het kostbaar om een bak een blijvende beplanting te geven, vele malen duurder dan een versiering met eenjarig zaai goed in het voorjaar. Maar al ste- Koop een vuurdoom altijd in de bes, dat kan teleurstelling voorkomen'. ken we slechts één van onze bak ken in wintertooi, dan hebben we direct al een blikvanger, vooral op ons balkon. En bovendien is er voor die andere bakken heus wel een oplossing in de vorm van een beplanting met violen (nu al ver krijgbaar). vergeet-mij-nlet en muurbloemen. Wat de hoofdbak betreft, om het zo maar te noemen, deze moet die per zijn dan de geijkte asbestce- ment bakken van 15 cm, die voor zaaigoed en geraniums goed ge noeg zijn. Maar ons middelpunt zal minstens 50 - 60 cm diep moeten zijn om met succes heestertjes In te kunnen verwerken. Hun wortels gaan nu eenmaal dieper de grond In. Nu ga je wat bij elkaar zoeken bij een kweker of tuincentrum en dan valt ons oog onmiddellijk op die kleine in pot gekweekte vuur- doorntjes, die met hun oranje of oranjerode bessen van september tot januari onze bloembak kleur geven. En hebben we "t geluk van een zachte winter dan blijft hun vruchtentooi nog tot 't voorjaar aan de struik zitten Maar we gaan nu uit van dit ogenblik en dan kopen we zo'n besrijk geval als Pyracantha ..Gol den Charmer" (oranjegeel). ..Oran ge Charmer" (diep oranje) of ..Orange Glow" (oranierood). Van deze laatste zijn de bessen wat kleiner, maar ze zitten dicht op el kaar en worden door vogels we- aens hun hardheid weinig genut tigd. U moet zo'n bak wel met plastic voeren om de vuurdoorn voor be vriezen te behoeden. In de volle grond staat ze meer beschermd wat haar wortels betreft. Het leuke is dat wie geen tuin of balkon heeft tenenwoordln ook de pot- vuurdoorn in huis kan kweken, mits on e»n niet te warme maar lichte plaats, waar de aarde vochtig Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Keurige afwerking In sterke meester- en grootmees- tertoernooien varieert het percenta ge remisepartijen meestal tussen de 45 en de 60. Toch moet men vooral niet den ken dat al die remlsepartijen dui den op een constant evenwicht ge durende de partil, althans zoveel evenwicht dat de remisemarge niet overschreden wordt. Evenmin is het luist dat alle gewonnen partilen het gevolg zouden zijn van een constant overwicht van de ene speler op de andere. In vrllwel elke partij en zeker tussen amateurs wordt het evenwicht zet na zet enigszins ver stoord. Soms uiterst weinig, soms tamelijk gewelddadig. Een van de aardigheden van het schaakspelen is dat de meeste spelers zich van die kleine evenwichtsverstoringen helemaal niet bewust zijn. Het zou trouwens een talentvolle grootmee- ster-analyst vragen om zulke ..klei nigheden" haarfijn uit te leggen. Hoe dit ook zij men moet be wondering hebben voor spelers die niet slechts een voldoende vooruit ziende blik hebben om te weten welke koers zij moeten varen om de volle winst te bereiken, maar er bovendien in slagen het einddoel zonder ongelukken te bereiken. Voorbeelden daarvan vindt men (vooral) in de opgaven 1 en 3 uit deze rubriek. De wltspeler in op gave 1 leidt zijn winstvoering met een dubbel offer inl A A A A A IA ffl! Wit aan zet dwong mat in vijf zottan af. Correapondentle aan da haar A. f. Ivona, Frankenalag SS, Dan Haag. Simultaan-seances De komende week staat geheel In het teken van de propaganda. Als sluitstuk van de festiviteiten ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan, zuilen in ruim 130 plaatsen door 35 vooraan staande spelers simultaan-seances worden gegeven. Deze actie Is mo gelijk geworden door de medewer king van evenzoveel gemeentebe sturen. In onze provincie wordt ge speeld: maandag in Den Haag. Ro zenburg. Alblasserdam en Ridder kerk; dinsdag te Maassluis. Wad- dinxveen en Blelswljk, woensdag In Gorlnchem. donderdao In Zoeter- meer. Leiderdorp en Papendrecht. vrijdag In Hend'ik Ido Ambacht. Voorburg en Rotterdam en zater dag in Delft. Alle liefhebbers kun- P. Boekeetein nen zich gratis melden voor deel name. Hopelijk zullen de clubbestu ren hieruit ledenwinst putten. (1) Zwart: 1. 2. 3. 5 t/m 9. 12. 13. 15. 17. 20. 22. 24. 25. 27. Wit: 26. 28. 29. 33 36. 38 40. 43/48. 50. Uit de onderlinge competitie van LDC, de Lier. Wit speelde hier de fraaie loket: 2823 op 13—19? zou volgen: 23x14. 2732; 38x18. 12x23; 29x18. 24—30 35x24. 20x49. 34—29. 9x20; 29—24, 20x29; 18—12. 7x18; 40—35. 49x40; 45x21 1. Onze correspondent, de heer P. van Bergen (Priva-tornooll). ver meldde er bij: „Eerllikheldshalve dient te worden gezegd dat belde spelers dit zagen toen zij daarop na afloop werden geatten deerd door een clubgenoot." J. Wetrheljm, Monster wordt gehouden en de bessen ge regeld besproeid om uitdrogen te voorkomen. Andere besdragers voor de bloembak zijn nog Pernettya mu- cronata (roze, purper of wit), Sklm- mia japonica (rood) en het minia tuurtje Gaultberla procumbens (rood). Om de eerste twee 't vol gend jaar weer vol bes te zien zal een mannelijk exemplaar in de buurt nodig zijn. A. C. MULLER - IDZERDA. Hiaronder de oplossingen van de opfje- ven uit de rubriek ven 25 september. (1) Bonham Hooper. Nee. na 1. Tf0t Kh7 2 f67? werd de witepeler tot tfln ontsteltenis metgezel: 2. Dd5t 3. Tg5 g6 matl En na 3 g5 zou 3 Df3 mat gevolgd zijn. (2) Subars* Goglidse. Hier won wit els volcjt: 1. Txf6ll gxffi (Na 1. Le7 komt 2 Tf7 en nu faalt 2. LxM op 3. Tf8tl plus mat) 2. Dxf6t Lg7 3. OfBtlTxffi 4. TxfS mat. (3) Tscherbeko* Berszkeuses. De combinatie verliep als volgt: 1. PxdSl exd5 Na 1. Dxc5 verliest zwart door 2. Pe7tl, waarna de d-ll|n openkomt: 2. Pxe7 3 Txg7t Kf8 4. Dd8 mat) 2. Te8t Kh7 3. Txh8tl (Heel eenvoudig, maar dat is nu Juist de kunst) 3. Kxh8 (3. Pxh8. 4. Txg7 mat) 4 Dh6t plus 5. Dxg7 Uit de nationale hoofdklasse: (2) Zwart: 2. 4. 8. 9. 12. 13, 14. 18. 26. Wit: 24. 25. 29. 33, 37, 40. 42. 47, 49. Spelgang- 49—43. 13_19; 24x22. 1420; 25x3. 1217; 3x21. 26x48; Een fraaie damzet. Het werd echter 11 zetten later remise. Uit de ereklasse: (3) Zwart: 7. 11/15 17/20. 22/24 Wit: 16. 25, 26, 30. 33. 35/39, 42. 43. 45. Wit speelde 4540. Op 3731 had kunnen volgen 2429; 33x24, 20x29; waarna 3933 ver boden lijkt door 2227; 33x24. 27—32; 38x27. 23—29; 24x33. 14—20; 25x23. 18x47; doch na 4339 zien wij geen winst meer. Randy Newman is een uitste kende vogel, die nog altijd niet die aandacht krijgt die hij op grond van zijn muzikale presta ties verdient al moet daarbij aangetekend dat het de laatste maanden wat beter gaat dan In juni '68, toen van zijn eerste elpee in Amerika slechts een paar honderd exemplaren over de toonbank waren gegaan. Zo erg is het dus niet meer. De wat meer toegankelijke (het spaghetti-orke8t met de vaak bizarre arrangementen werd vervangen door een zeer soe pele kleine backing-groep) 'fol- low-up' Twelve Songs breidde het tot dan toe minieme New- man-lulsterkorps uit tot redelijk acceptabele proporties. Maar het moet natuurlijk storm lopen en daar Is nu een (derde) mogelijkheid toe door het min of meer per ongeluk verschijnen van Randy New- man/live (Reprise RS 6459), veertien meesterwerkjes opge nomen tijdens een recital (zo mag je dit haast wel noemen) in een kleine club. de compo nist in zijn eentje achter de pia no. De langspeler was oor spronkelijk in zeer bescheiden aantallen geperst en slechts be doeld voor de heren van de Amerikaanse radiostations „om zo af en toe es te draaien". De reacties van het publiek bleken echter zo overweldigend, dat besloten werd de elpee alsnog officieel uit te brengen. Van daar dus dat „per ongeluk". De muziek zelf. De plaat be vat een vijftal nieuwe nummers: Tickle Me. I'll Be Home, Last Night I Had A Dream, Maybe I'm Doing It Wrong en Lonely At The Top. De rest is welis waar al eens eerder in de groe ven gezet (Old Kentucky Home, Cowboy, Yellow Man e.a.), maar krijgt hier een nog direk- tere, tot op het bot doorstoten de „impact" door de natuurlijke ambiance pn de tot één (schit terende) piano versimpelde be geleiding achter Randy New mans schrale Intrigerende stem. die ongeveer het midden houdt tussen John Sebastian en Joe Cocker. Op de elpee overheerst een uitstekende, bijna luie sfeer, er wordt stil geluisterd naar New mans prachtige kleine „verhaal tjes". die afwisselend een wat sarcastische kijk verraden op met name De Amerikaanse Vrouw, kieln leed signaleren (Davy The Fat Boy, Cowboy) of maar dat gebeurt zelden opgewekt-humoristisch zijn. De sterke teksten worden ge dragen door muziek van even redige kwaliteit (verrassende wendingen, prima Integreren van diverse Amerikaanse muzi kale tradities), die meer dan vakkundig uit Newmans plano te voorschijn komt, hier en daar hoorbaar van ritme voorzien door enig „voetenwerk". Meer Instrumentarium komt er niet aan te pas. wordt nergens ge mist ook. Elton John, iemand die zich in hetzelfde Idioom (zanger-piani8t-komponist) be weegt. moet zich ergens in een hoekje maar eens diep gaan zit ten schamen: zijn duizend strij kers maken nog geen schijntje van wat Randy Newman in zijn eentje weet voor te schotelen. „Ondanks het verbod van mijn dokter, heb ik mijn man toch verteld dat hij niet lang meer te leven zou hebben, want tussen ons was er altijd oprechtheid", schrijft me vrouw Eiselin in Rijswijk. Ik deed het met grote twijfel en zeer ernstige strl|d. Mijn man was in zijn aedachten altijd bezig over de verhoudlnq mens tegenover God en Christus. Hij moest voldoende tijd hebben en daar had hij volgens mij 't volste recht op. Binnenkort zou hij tegenover God komen te staan in die mysterieuze wereld né de dood. Ik weet nóg niet of mijn standpunt juist was, wel heeft miin man het met veel ver driet maar rustig en vol ver trouwen aanvaard. Wij hebber beiden nooit aan het zoge naamde de hemel inbidden door geestelijken geloofd. Bij het sterven staan we allemaal alleen tegenover God met de bagage van on9 aardse le ven." Het viel mij op, dat de mees te waardering voor de zieke pas werd uitgesproken teqen- over de weduwe. Mijn man kreeg in 't ziekenhuis van één redacteur van een neutrale krant een fijne brief terwijl hij toch voor de hele christelijke per9 heeft qewerkt Met tra nen van blijdschap gaf hij mij die brief om te lezen. Die brief ging helemaal niet over ziekte of sterven maar over de prettige samenwerking en de fijne gesprekken die ze sa men hadden gehad. Na zijn dood kreeq Ik een stroom van waardering en dacht; „Had den jullie dat nou maar aan hem zelf geschreven". Wat heeft een mens aan mooie woorden né de dood? Nog iets: is het bij het ten grave dragen nodig, dat men steeds loopt te kwetteren in plaats van de gedachten In stilte aan de overledene te wilden? Ook de opmerkincjen teaenover weduwen: „Dood is dood. ie kunt hem niet teruq- halen. Het leven qaat verder", vind ik smakeloos. Een mens met wie |e een qroot deel van Ie leven lief en leed deelde, verqeet Ie nooit. Die leeft ver der in je hart en je blijft ho pen op een weerzien bij God" Jarenlanq had mevrouw Van Oene, Dordrecht een lieve buurvrouw met wie ze heel vertrouwelijk omqinq. „Ik hoorde dat ze de aevreesde ziekte had, zij leefde tussen hoop en vrees en Ik vond het heel moeilijk om een juist ant woord te qeven. De dokter ontweek haar drinaende vra- oen. Toen de ziekte in het- laatste stadium was. werd ze weer oooenomen, de dokter oaf h8ar noo enkele danen en een oeestelilke bracht haar die boodschap over. Ze aan- veardde het zeer rustio en met biizondere kalmte heeft ze alles oereneld en van ons afscheid oenomen. Het duurde noo drie weken eer het einde kwam en toen werd ze onrus- tio. Ze verlanode toch noo rp?>r h°t leven en smeekte de dokter het hogerop te zoeken. „Als die mogelijkheid er was zouden we alles voor u In het werk stellen" was het ant woord. Gelukkig is ze rustig heengegaan, maar hieruit blijkt dat het „weten niet zo lang te dragen is. „Wat het condoleancebe- zoek betreft, er zijn mensen die graag met hun verdriet al leen willen zijn, dat moet ge respecteerd worden. Dan is er een categorie (waartoe ik behoor) die zich gesterkt weet door medeleven. Velen mijden een sterfhuis omdat ze het zo „eng vinden en qeen woorden hebben. Dat is on juist. Een steviqe handdruk kan al voldoende zijn. Meelé- ven kun je altijd, maar wan neer je zelf ervarinq hebt met een verlies kun je pas mee voelen. De ware troost vinden we bij Hem die de diepste smart kan peilen. In al onze benauwdheden was Hij be nauwd." „Een zieke en een sterven de mens hebben het absolute recht op privacy", vindt de heer Jacobs uit Rotterdam. Een zieke strijdt met zijn eiqen karakter en levensqe- woonte teqen de disharmo nie van het ziekteproces. De volwassen zieke Is bovendien In een vreemde positie, hli is afhankelijk en moet zijn intimi teit prijsgeven. Voor een zie ke zn de kleine dingen vaak be langrilk: stoten teqen het le dikant, smllten met deuren, ziln de verzorqers(sters) eer- lilk teqenover de Datiënt? Wil een mens In zijn laatste uren liever zitten, qun hem dat recht. Sta niet aan zijn bed te schreeuwen met de vraag herken je me nog?" Het is vaak ergernisgevend om te zien hoe mensen met sterven den omgaan. „Ik herinner me een vrouw die haar stervende man meen de op te moeten peppen met het vooruitzicht noq spoediq een autoritje naar een qezelliq doel te maken. Hij wist beter en ze! wrang, hardop de zaal In; optimist tot in de kist. leder zweeg aetroffen, maar was de houding van de vrouw niet veel ruwer tegenover de patiënt. Het lijkt moeilijk, want de laatste gang qaan we alleen, maar probeer je In de situatie van zieke of sterven de In te denken. Een zwllqend vasthouden van de hand kan een „meegaan" betekenen tot die uiterste grens van het scheiden." Hebt u ervarinq In de cm- qanq met qehandicapte kinde ren thuis of demente beiaar den? Die kan van belanq zijn voor anderenl Pak uw pen en schrijf ons. Tips van ver pleegsters en aezinsverzorqs- ters zijn zeer welkom, bij: die- looc. MARY STEWART 63 Ik trok mijn wenkbrauwen op. „Voor u, natuurlijk." Er kon geen twijfel bestaan aan zijn eerste reactie op dit starre antwoord; het was verbazing, pure, sprakeloze verbazing. Hij staarde me over de tafel heen aan, zijn ogen opengesperd. Toen lag eensklaps, alsof hij iets had begrepen of zich herinnerd, weer de oude bittere trek op zijn gezicht, en scheen hij zich opnieuw in zichzelf teruj te trekken. Hij zei, met een merkwaardig klanklo; stem: „Voor mij? Weet je zeker dat het voor mij is? Heeft dat gezegd?" Toen, eensklaps, wist ik hét. Ik voelde dat mijn eigei ogen zich-wijd opensperden evenals de zijne hadden ge daan, en ik zat hem aan te staren als een uil. „Maar", fluisterde ik, „maar, ik geloof niet dat u u' 'vriend hebt vermoord. Ik geloof niet dat u ooit in uw li ven David pijn hebt gedaan. Ik geloof dat u van hei houdt. Is het niet? Doet u dat niet?" Richard Byron glimlachte tegen me met een vreemi verwrongen lachje dat pijn deed. Toen greep hij zijn si garet weer en zei: „Ik houd meer van hem dan van iets anders ter wereld." Het klonk precies alsof het er niet toe deed. Maar eensklaps spatte de zeepbel uiteen, en werd de il lusie van samen alleen te zijn verdreven. De ober kwam aansnellen, met een gezicht dat door een glimlach in tweeën werd gespleten, terwijl zijn handen voor hem uit fladderden als grote dikke motten. „Het diner heeft Ma dame goed gesmaakt? Monsieur heeft goed gegeten? De „Chapon Marseillais", die is lekker, ja? Dat is de speciali té de la maison, begrijpt u, Madame..." Wij verzekerden hem dat alles voortreffelijk had ge smaakt, en, een en al glimlach en vlinderachtige handge baartjes, nam hij buigend afscheid, en bescheiden kwam een andere kelner, met het vage verontschuldigende ge zicht van een man die iets doet dat van weinig goede smaak getuigt, aanzetten met de rekening. Richard Byron wierp er een blik op, legde een bepaald ontstellend bedrag aan geld op het blaadje, en wuifde de buigende kelner weg. Toen aarzelde hij eigenaardig ge noeg, en keek naar me. „Ik weet dat het geen zin heeft te zeggen, dat ik spijt heb van wat er gebeurd is", zei hij, „maar voorzover dit volkomen ontoereikende zinnetje dat kan uitdrukken, heb ik spijt. Ik ben een verdraaide idioot geweest en bo vendien stekeblind. Ik had moeten weten dat iemand als jij, niets met dit geval uitstaande kon hebben. Ik beloof; 'je niet weer lastig te zullen vallen - maar zouden we niet ergens heen kunnen gaan, een eindje lopen of zo, en mag ik het je verklaren? Het is een tamelijk lang ver haal, en eigenlijk zou ik graag willen dat je het kende". Zijn gezicht leek bleek en gespannen in het gedempt licht. Eensklaps zag ik Davids gezicht heel scherp vooi me, met vrijwel diezelfde blik, en hoorde ik hoe een aar-| zelende kinderstem me vroeg: „Hoe zag hij er uit?" Ik zei: ^Als het David betreft, wil ik het graag horen. En wat .het verleden aangaat, zullen we dat maar even {ye laten rusten? Het lijkt alsof u .niet de enige bent die fou- a' ten gemaakt heeft en de mijne waren, misschien, er ger." „Jij had meer reden". Weer dook zijn plotselinge warme glimlach op, en tot mijn eigen verbazing glimlachte ik terug, en stond op. „Als ik beloof, niet uit een achterraam te klimmen, mag ik dan mijn neus gaan poederen?" „Jij-" hij slikte iets in. „Ja, natuurlijk". Wordt vervolgd) p< jetr )ar1 van ovei de <em schi opei ,Go heel God ichi Velt thee B schi Hij ook Wanneer de kaart tijdens de bieding er zich voor blijkt te lenen om azen te gaan vragen of het biedverioop daar zelf aan leiding toe geeft wil dat nog niet zeg gen. dat men altijd In een slemcontract te recht komt. Weliswaar levert het azen-vra gen gegevens over de azen op, daarmee is men er nog niet. In sommige gevallen biedt zelfs het heren-vragen nog geen soelaas. Niettemin 19 een dergelijk verloop veelal de inzet tot een slemcontract. Begrijpelijk is het o.i. wel dat niet alleen het aantal azen en heren van de (veelal) zwakkere partner door slaggevend Is. als wel de eigen kaart. Welnu, wanneer men de volgende kaart heeft: 4 B x 9 V B 10 x A H B x x x A en u heeft geopend met één sans atout. Correspondentie aan de heer B. J. Nuye, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam waarop de partner twee harten liet horen (de tegenstanders pasten voortdurend) en u hoort na drie ruiten drie schoppen, dan wordt een slem zichtbaar. Maar na vier klaveren komt vier harten (één aas) en wat nu? Men kan nu het aantal heren proberen te weten te komen, maar de kans bestaat dat klein slem niet te maken Is, bijvoorbeeld vanwege twee schoppen-verliezers. Maar men moet vertrouwen hebben In de eigen kaart, bovenal echter In de partner. Zuid liet dan ook na vier harten zes harten volgen, wat zijn partner moest spelen. Die vond de enige winnende speelwijze, waarbjj alleen schoppen aas een verliezende slag was. De totale verdeling was; 4 V x x C H x x O x x 4 x x x x Oost kwam hiertegen uit met schoppen en vervolgde met een kleine ruiten voor de aas. Het afspel is in feite nu eenvoudig, maar dan moet wel troef heer goed zitten. Er volg den drie troefronden (de heer viel in de der de hartenslag), ruiten heer werd geslagen en een ruitentje getroefd (de vrouw zat drie keer). Noord speelde toen naar klaveren aas. verwijderde op de drie vrije rultenslagen twee schoppentjes en een klaveren, waarna schoppen heer de twaalfde slag opleverde. Men ziet wat met weinlg-l.c. 24-punten kan worden gedaan. Niet als gevolg van het azen vragen werd zes harten hét eindbod, maar als gevolg van die kennis in combinatie met de gunstige kaartverdeling. B. Wiggen. EOC OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.i 1. «ober. S. laan, 9. otter, 13. adem. 15. Sri. 16. Hen. 17. Rr„ 19. edel, 21. aula, 22. s.d., 23. aam, 25. elegantie, 28. Ata. 29. kaap. 31. kal, 32. Eoi, 33. Dean, 34. dna. 36. merel, 38. mare, 40. elan, 42. ran, 43. Kama, 45. al, 47. Imam, 49. ke*p. 50. Po. 51. poea, 52. pagadet, 53. kaal. 54. et. 55. aapl, 57. geer. 59. II. 60. para, 61. «té, 63. lala, 65. made, 66. ipade, 68. knie. 70. nare, 71. mot, 72. Ede. 74. gane, 76. ar*. 77. kanteloep, 80. rio. 81. aa. 62. part. 83. muil, 85. gl„ 86. teak. 87. dam. 89. week, 91. degel. 92. morel, 93. teemt. VERT.: 1. atrak, 2. ba, 3. Ede, 4. nde, 6. aa, 7. aria, 8. r.l., 9. oale, 10. tra, II. Ta, 12. Roden, 14. melk, 16. huii, 18. raad, 20. leem, 21. atol, 22. atee. 24. mare. 26. gier, 27. neen, 28. aen, 30. palittade. 33. dampkring, 35. Sam, 37. regatta. 38. maa, 39. peper, 41. nappa. 43. ketel. 44. polit. 46. lot. 48. M.A.I. 49. keg, 50. pal, 58. are, 58. eek, 60. park. 61. apat, 62. edel. 64. tier, 65. mart, 66. Sont, 67. Edom, 69. enig, 70. naald, 71. Mark. 73. eeuw, 75. Eolut, 77. kaal. 76. e*er. 79. Plet. 82. pee. 84. lee, 86. tg.. 87. do. 88. me. 90. K.E. INZENDINGEN. Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen eer van f 10 en twee van f5. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. water in N. Br. 5. snoepgoed, 9. vlinder, 14.beeWenaan zijde van munten, 16.figuur uit een drama van Shakespeare, 18. bef! plaats, 19. rytmlsche beweging, 21. voorlichting, 22. voorzetsel, 23 houd9maat (afk.), 24. welige was, 26. Eerwaarde Heer (afk.), 27. zuive produkt, 29. vloerbedekking, 31. gelaatsuitdrukking, 32. houten bakje, 3< engels bier, 35. hap, 37. begrip, 39. plaats In Frankrijk, 41. spil van u wiel, 42. plaats in Gelderl., 43. hogepriester te Silo, 45. koor van zsf gers. 46. vlaktemaat. 47. water In Friesland. 48. snel (muz.). 50. deel vl de voet, 52. honingdrank, 53. een zekere, 55. plaats op Ameland, 56. tijding 57. zijrivier van de Loire, 60. lang en smal, 61. familielid, 62. Insektei» etend zoogdier, 64. vak onderwijs (afk.), 65. jongensnaam, 66. zwemvogel 68. klaagzang. 70. ruk, 72. pit, 74. kweek, 75. boek met kaarten, 76. in wendig orgaan, 77. klap. Verticaal. 1. invloed, 2. wisselborgtocht, 3. afk. van redactie. 4. I* werk. 6. Royal Licence (afk 7. ijzerhoudende aardsoort, 8. ros, 10. reedi 11. uitstekend, 12. nobele, 13. plaats In Zwitsterland, 15. vaartuig, I wiel, 20. teken dat in de psalmen voorkomt, 25. pleisterplaats, 27. meii jesnaam, 28. Z. Amer. thee, 30. water in Utrecht, 31. kleurstof, 32. gaarne, 33. onmeetbaar getal, 35. verzoek, 36. eiland van Estland, water in Limburg, 38. plaats in N. Br., 40 bedekte spot, 41. oorlogsgod, 4 watering, 46. putemmertje, 48. bloembed, 49. thee (Eng.), 51. onbekends 52. kledingstuk, 54. nauwe, 56. deel van het jaar, 57, lange nekharen va dieren, 58. verharde huid, 59. deel van een schrijfmachine. 60. evenredi deel, 61. tam, 63. sluw, 64. stof voor hoeden, 67. geest van de rijstcu» tuur, 69. godin van de aarde, 71. vogel, 73. scheik. element dit ui<

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10