Regering moet nu snel besluit nemen over pers ïïcüwe^Sfih Man bekent vriendin te hebben gewurgd Straks mannelijke kleuterleiders coebergh Vormingscentrum voor kinclerevangelisatie in Soest van start Margriet en Pieter gaan verhuizen Bejaardentehuizen drastisch duurder Londen was NVJ dringt aan op spoed getipt door KGB-man Luns vindt uitwijzing Russen juist Gelilen moet zijn mond houden Het Loo nationaal Oranjemuseum hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk gratis Alle geld voor W.-Pakistan gaat naar bewapening Zigeuners van Stein mogen toch blijven 32 chauffeurs en pompbedienden stalen dieselolie Werknemers bouw pessimistisch Voorstel wil Euratom meer armslag geven VRIJDAG 1 OKTOBER 19/ LONDEN, NEW YORK, BONN (AP, Reuter, UPI) Het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren bevestigd dat de hoge agent van de Russische geheime dienst, die naar het Westen is overgelopen, de 34-ja- rige Oleg Ljalin is. De Rus was officieel verbonden aan de Rus sische handelsmissie in Londen. Op basis van inlichtingen van Lja lin heeft de Britse regering 105 Rus sen uitgewezen, omdat zij zich aan spionage schuldig hebben gemaakt. De Britse minister van buitenland- zaken Alec Douglas-Home heeft gisteren over deze affaire gesproken met zijn Russische collega Andrej Gromyko. Douglas-Home heeft te kennen gegeven dat dit gesprek, dat in New York werd gevoerd, heeft bij gedragen tot het zuiveren van de lucht na de diplomatieke spanningen tussen Londen en Moskou door de uitwijzing. „Wij hebben de spionage- kwestie aangeroerd om onze betrek kingen met de Sowjetunie te verbe teren", aldus Home. Volgens de mi nister was het beter deze kwestie uit de wereld te helpen voor besprekin gen over het organiseren van de Eu ropese Veiligheidsconferentie. „Ons doel is vriendschappelijke betrekkin gen met de Sowjetunie te onderhou den en dat is alleen mogelijk als wij elkaar vertrouwen", aldus Home. Aangenomen wordt dat de repre sailles van Moskou tegen Londen nu minder zwaar zullen worden. Vooral omdat de spionage-affaire volgens di verse diplomatieke waarnemers wordt gezien als een ernstige hinderpaal op de weg naar de Europese Veiligheids- conferentie, die hoog genoteerd staat op de verlanglijst van de Russische leiders. De naam van de KGB-generaal die inlichtingen heeft verschaft over de Russische spionage in Engeland, is gisteren onverwacht bekend gewor den. De KGB-man, Oleg Ljalin, moest gisteren voor een Londense rechtbank verschijnen wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol. De man kwam echter niet opdagen. Omdat de rechter geen opdracht gaf tot arrestatie, zoals dit gewoonlijk gebeurt, werd de pers op Ljalin ge attendeerd. Bovendien had een functionaris van de Russische ambassade in Londen, Wladimir Pawlinow, woensdag al meegedeeld dat de overgelopen „ka meraad X" een functionaris was van de handelsmissie, die kort geleden we gens een verkeersovertreding is be keurd. Daarop wist het Engelse dag blad Daily Express vrij spoedig de naam van de KGB-man op te sporen. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Hans-Dietrich Genscher heeft berichten ontkend dat Ljalin ,00k de namen heeft genoemd van vijf spionnen die vanuit de Russische am bassade in Bonn opereren. Een en ander was gemeld door het West duitse massablad Bild-Zeitung. AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de Nederlayidse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft er met klem bij de rege ring op aangedrongen thans onverwijld besluiten te nemen die aan de pers de adempauze kunnen verschaffen noodzakelijk voor het behoud van de verscheidenheid. BONN (AP) De Westduitse rege ring heeft zijn voormalige hoofd van de Inlichtingendienst, generaal Rein- hardt Gehlen, gewaarschuwd tegen het publiceren van inlichtingen die worden beschermd door Duitse wet ten. Dit is in de Bondsdag verklaard. Horst Ehmke, minister zonder por tefeuille zei dat hij de waarschuwing in een brief aan Gehlen had ge stuurd. Gehlen is onlangs gereed ge komen met zijn memoires. Daarin heeft Gehlen beweerd, dat Martin Bormann een Russisch agent was. In een brief aan de voorzitter van de ministerraad mr. J. W. Biesheuvel herinnert de NVJ eraan dat begin juni de toenmalige minister van CRM in het bezit is gesteld van het tussentijds rapport van de adviescom- missie-Rooij over de instelling van een bedrijfsfonds en onmiddellijke noodvoorzieningen voor de pers. De verontrustende ontwikkeling, waarvan toen al sprake was heeft zich sindsdien nog verscherpt, aldus de NVJ. In dit verband wijst de journalistenorganisatie op de mam moetfusie tussen Arbeiderspers en Perscombinatie, het besluit van de Christelijke Pers om de mogelijkheid van aansluiting bij de vergrote pers combinatie te gaan onderzoeken en andere ontwikkelingen. Naast het verlies aan verscheiden heid van beschikbare landelijke re gionale dagbladen is er volgens de LONDEN (RTR) Mr. J. M. A. H. Luns, met ingang van vandaag secre taris-generaal van de NAVO, heeft gisteravond de uitwijzing door het Verenigd Koninkrijk van 105 Russi sche functionarissen wegens spionage gerechtvaardigd genoemd. De Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken zei dit in een commentaar na de uitzending door de BBC van de film „het grote spionage- schandaal" die handelt over een vroegere spionage-affaire waarbij de Russische ambassadefunctionaris V. A. Brozdov betrokken was. Op een vraag of hij dacht dat de uitwijzingen zouden leiden tot een soort nieuwe koude oorlog, zei Luns: „Houdt in gedachten dat ik over en kele uren een internationaal ambte naar zal zijn. Ik ben niet langer een politieke figuur, maar ik kan nog wel zeggen dat ik de actie van het Ver enigd Koninkrijk rechtvaardig". Van een onzer verslaggevers SOEST Een driejarige opleiding voor jongeren, die zich wil len specialiseren in evangelisatie en pastoraal werk onder kinde ren, biedt het nieuwe vormingscentrum ^Jn de ruimte", dat mor gen officieel van start gaat. Het is een project van de stichting De Jonge Koeriers De cursus is bestemd voor jongeren van 17 tot 27 jaar. Als vooropleiding wordt mavo of havo aanbevolen, maar dit is niet verplicht. Belangrijker wordt geacht de toewijding aan Jezus Christus als persoonlijke Verlosser en Heer. Het werkterrein, noodzakelijk voor de praktijkuren, ligt dicht bij huis. Het vormingscentrum heeft namelijk domicilie gekregen in het kinder oord „In de Ruimte" (Klein Engen- daalseweg 52, Soest) met de kinder kampen, clubs, studio (voor geluids banden en grammofoonplaten), kan- Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het gezin van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zal zich op den duur mogelijk vestigen in een nieuw huis op het terrein van de bloemisterij naast het paleis Het Loo. Deze verhuizing houdt verband met de plannen, die op het ogenblik onder leiding van Ton Koot in uitvoering zijn om van Het Loo een nationaal Oranjemuseum te maken. keerterreinen niet op tijd gereedgeko men. Gehoopt wordt nu dat de ope ning in het voorjaar van '72 kan plaatshebben. Daarna wordt met de restauratie van het paleis zelf begonnen. Het tempo van de werkzaamheden is gro tendeels afhankelijk van de financiën die de regering beschikbaar stelt. Ze ker is dat prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven op wat langere termijn bezwaarlijk de vleugei kun nen blijven bewonen, waarin zij se dert hun huwelijk gevestigd zijn. Zij denken er nu over te gaan wo nen nabij paleis Het Loo in een nog te bouwen huis op een terrein dat privé eigendom van de k miTigin is. Op dit terrein staat een woning, die gehuurd wordt door de chef-tuinman D. W. Schakelaar met zij nvrouw en drie kinderen. „Indien uitvoering van de plannen zou betekenen, dat de tegenwoordige huurder, de heer Scha kelaar. er niet meer kan blijven wo nen, dan zal vanzelfsprekend eerst tot uitvoering worden overgegaan na dat voor hem en zijn gezin een pas sende woning is gevonden". Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. toor, drukkerij (met het kinderblad De Goede Herder), tieneravonden en allerlei andere evenementen. In de zomermaanden lopen de leerlingen verplicht stage in de kampen. De stichting De Jonge Koeriers on der leiding van evangelist Herman ter Welle confronteert nu al tien jaar jonge kinderen en tieners met het evangelie. Naarmate het werk groeide, kwamen er steeds meer medewerkers. Ter Welle: Langzaam aan merkten we de behoefte aan een theoretische training, die het samenwerken zou begeleiden. In de loop der jaren heeft ook al een zestal medewerkers via dit werk de weg gevonden naar de zen ding." Op het lesprogramma staat een groot aantal vakken, die variëren van nieuwtestamentisch Grieks tot han denarbeid, sport en spel, terwijl ook kinderpsychologie en inleiding tot de kinderbescherming worden gedoceerd. Voor het eerste cursusjaar is het centrum vrijwel volgeboekt. Er kun nen maximaal veertien leerlingen worden geplaatst, een capaciteit die vermoedelijk over enkele jaren als het zozeer gewenste nieuwe complex van In de Ruimte er is kan wor den uitgebreid. Herman ter Welle: „Het is niet onze bedoeling allemaal fulltimers af te leveren. Deze oplei ding kan ook nuttig zijn voor mensen, die gewoon in dc gemeente kinder en jeugdwerk doen." Avondlessen elke nee een praktiscl In de afgelopen jaren zijn er al vaak geruchten geweest over een aanstaande verhuizing van Margriet en Pieter, waarbij o.a. Arnhem is ge noemd. Wanneer zij maar een ogen blik voor een bepaald pand blijven stilstaan, dan wordt daar al een con clusie aan verbonden Wanneer het prinselijk gezin inder daad een andere woning betrekt, zal dat waarschijnlijk nog wel een kwes tie van enkele jaren zijn. Door ver schillende omstandigheden is de ver wezenlijking van de paleis-plannen reeds een jaar vertraagd. En gezien het feit dat het nieuwe kabinet be zuinigt valt ook niet te verwachten dat de achterstand zal worden inge haald. Opening Het lag aanvankelijk in de bedoe ling de koninklijke stallen, die de eerste fase vormen van de plannen om van Het Loo een Oranjemuseum te maken, tegen de zómer van '71 voor het publiek open te stellen. Om allerlei redenen zijn de toegangsweg, de entree en de bijbehorende par- In het programma zijn ook twee maal zestien avondlessen opgenomen, die op zichzelf een afgerond geheel vormen en ook door buitenstaanders kunnen worden gevolgd. De eerste cyclus wordt op acht maandagen in oktober en november gehouden, te be ginnen met 4 oktober. Centraal staat in deze serie de autoriteit van de bijbel als het ge- inspireerde Woord van God. Ds. J. C. Schouten, gereformeerd predikant te Baambrugge, zal ingaan op de be trouwbaarheid van de bijbel. De an dere docenten zijn Herman ter Welle en S. S. Wilson. Op vijf zaterdagen te beginnen op 15 oktober zal een zangleiderscursus worden gehouden onder leiding van staflid Lobby van Altena en Jan Visser uit Rotterdam. De opleiding wordt zaterdagmiddag om drie uur officieel geopend met een samenkomst in de hervormde Emma- kerk aan de Regentesselaan. De spre kers zijn de stafleden Herman ter Welle. Jan Mensink en Bartha Pat huis. Verder zullen de studenten zich in twee-minutengetuigenissen voor stellen. NVJ bij vele fusies sprake van een niet minder verontrustend verschijn sel van de zogenaamde abonnee- ruil. Hierbij wordt weliswaar de schijn opgehouden dat de kranten lezer nog altijd de vrije keuze tus sen een aantal dagbladen wordt ge laten. maar de praktijk is anders. Zowel de fusies als het voortdurend teruglopend dienstbetoon van de PTT geven de lezer geen gelegen heid tot vrije keuze. Een dagblad dat men één of twee dagen na verschij ningsdatum ontvangt, heeft een groot deel van zijn infonpatie-waar- de verloren. Het NVJ, die uiting geeft van haar grote verontrusting, stelt verder dat uit alles blijkt, dat het proces van concentratie uitsluitend en alleen wordt bepaald door commerciële en bedrijfseconomische overwegingen. Sanering van het dagbladwezen is een levensgevaarlijke zaak, wanneer die geschiedt „met de botte bijl van het rendement" van de onderneming zonder dat garanties worden gegeven voor de redactionele onafhankelijk heid ten behoeve van de identiteit van de in geding zijnde bladen. Naar het oordeel van de NVJ, is de basis waarop de concentraties en fu sies in de perswereld zich momenteel voltrekken, volstrekt in strijd met het belang van een werkelijke democratie bij een geschakeerde informatie, nieuwsvoorziening en opinievorming. AMSTERDAM „Wij doen een dringend beroep op alle Westerse landen geen economische hulp te ge ven aan de regering in West-Pakis tan, omdat wij weten dat elke cent daarvan wordt gebruikt om wapens te sturen naar Oost-Pakistan (Bangla Desh) voor de terreur tegen de bevol king". De uitspraak deed het Indiase par lementslid Unnikristnen gistermiddag in Amsterdam, waar hij samen met een jongere collega tijdens een pers conferentie een beeld trachtte te ge ven van de „grote menselijke trage die", die zich op dit moment in Oost- Pakistan en de Indiase grensgebieden afspeelt. Volgens Unnikristnen zal het aantal Pakistaanse vluchtelingen aan het eind van dit jaar zijn gestegen tot ca veertien miljoen. De kosten die nu per dag worden gemaakt om hen in leven te "houden zijn 12,5 miljoen gul den'. STEIN De zigeuners van het woonwagenkamp in Stein zullen voorlopig niet naar het streekwoon- wagenkamp in Sittard hoeven. Gede puteerde Staten van Limburg hebben nl. gebruik gemaakt van artikel 11 van de woonwagenwet, waardoor het mogelijk is ingrijpen van de gemeen te te verbieden. Het kamp in Stein zou gisteren worden ontruimd en de bewoners zouden met hun woonwagens naar het regionaal kamp in Sittard worden gesleept. Al enkele weken voerden de zigeuners actie tegen deze ontrui ming. Familieleden van de zigeuners uit het hele land hadden aangekon- dingd naar Stein te zullen trekken om ontruiming desnoods met geweld te voorkomen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft 32 chauffeurs en benzine pompbedienden aangehouden, die er van verdacht worden hun werkgever voor 125.000 gulden te hebben bena deeld. De chauffeurs lieten de pompbe dienden rekeningen indienen voor méér dieselolie dan in werkelijkheid getankt was. De chauffeurs werkten samen met twaalf pompbedienden van twee benzinestations in Amster dam-oost en in de omgeving van de stad. Het bedrijf heeft op deze manier 500.000 liter dieselolie te veel afgere kend. De chauffeurs en de pompbe dienden deelden de opbrengst- Twee mannen, die door dc politie als de hoofddaders worden gezien de 38-jarige chauffeur J.K. en de 41-ja- rige pompbediende K.S. zijn ingeslo ten. De andere verdachten zijn, nadat proces-verbaal is opgemaakt, vrijge laten. f Ni enie"ne» een praktische •koelkast-bestendige' anti-more schenkkurk... om or roker van la ri|n dat goen drupje kostelijke Coebergh bossen verloren gaat- Verras uw gasten, trakteer uzelf: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever Is uit Drink Coebergh püür:'n verrukkelijke 1 borrel met temperament Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikking! AMSTERDAM Het Algemeen verbond ondernemers bouwnijverheid vreest dat de vooruitzichten voor de bouwnijverheid, vooral de utiliteits sector, bepaald geen opwekkend beeld vertonen. Dit heeft het verbond vrijdag ge zegd in een commentaar op de mil joenennota en de daarbij gepubliceer de macro-economische verkenning van het Centraal planbureau. Verheugend is het dat de woningbouw zo'n priori teit heeft gekregen, maar ten aanzien van de premiebouw en de ongesubsi dieerde woningsector zal het investe ringsklimaat voor een groot deel me debepalend zijn of deze woningen daadwerkelijk gebouwd zullen. wor den. aldus het Algemeen verbond. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De 30-jarige A. Z. uit Haarlem heeft gisteren bekend zijn 38-jarige Haarlemse vriendin Frieda van Nie ge wurgd te hebben. Op de avond van dinsdag 14 september heeft hij haar meegenomen naar de' fabriek te Vijfhuizen, waar hij werkte en haar daar van het le ven beroofd. Het stoffelijk overschot heeft hij aanvankelijk in de buurt van de fa briek verborgen maar twee dagen la ter weer opgezocht om het in de Ringvaart van de Haarlemmermeer te werpen. A. Z. werd vorige week donderdag gearresteerd maar ontkende steeds de vrouw, met wie hij samenwoonde, te hebben vermoord. Wel had hij toege geven haar enkele dagen voor haar verdwijning ernstig te hebben mis handeld, omdat hij haar verdacht van ontrouw. De Haarlemse recherche neemt aan dat hij haar om deze re den om het leven heeft gebracht. Wat er op de dinsdagavond precies gebeurd is, weten de recherches van Haarlem en Hoofddorp, die het on derzoek gezamenlijk doen, nog niet precies. A. Z. heeft tot ongeveer 10 uur in de fabriek gewerkt. Hij zegt, dat Mj zijn thuiskomst zijn vriendin klaar stond om uit te gaan. Naar zijn zeggen heeft hij haar meegenomen om de man te vinden, waarmee ze hem ontrouw geweest was. Of de vrouw vrijwillig meegegaan is in de auto en dat ze inderdaad in uitgangs- kledij gestoken was, staat niet vast. Het stoffelijk overschot is geheel ontkleed gevonden en haar kleren zijn tot nu toe spoorloos. Haar lijk was gedeeltelijk verbrand. Volgens A. Z. schijnt die verbranding ontstaan doordat er later op de plaats waar het lijk was verstopt een vuurtje is gestookt. Er wordt in de omgeving van de fabriek geregeld afval ver brand. De woensdag na de gebeurtenis bij de fabriek deed A. Z. bij de politie aangifte van de verdwijning van zijn vriendin. Hij kwam toen met een briefje dat door haar geschreven zou zijn en waarop ze meedeelde een eind aan haar leven te willen maken. Op donderdag 23 september werd het ontklede en verminkte stoffelijk overschot gevonden, waarna de poli tie aan een misdrijf ging denken. BRUSSEL (Reuter) Dc Europese Commissie zal de ministerraad van de EEG voorstellen, aan Euratom bijna 8,6 miljard gulden, ter beschikking te stellen voor een onderzoekprogramma dat de komende drie jaar zal omvat ten. De Europese organisatie voor on derzoek en ontwikkeling van kerne nergie zou hiermee voor het eerst sinds jaren enige armslag krijgen. Sinds 1967 werd Euratom van jaar tot jaar gefinancierd met budgetten waar telkens hevig over moest worden ge bakkeleid. Euratom is destijds heel idealistisch begonnen, toen kernener gie nog een toekomstzaak was. Naar mate de praktische toepassing nader de kregen nationaal-industriële be langen de overhand en verkeerde de organisatie in een slepende crisis. De financiële onzekerheid maakte plan ning op lange termijn uiterst moei lijk. Een deel van de nu voorgestelde 8,6 miljard voor de periode 1972-'74 zal door Engeland moeten worden be taald nadat het in 1973 tot de ge meenschap is toegetreden, aldus de welingelichte kringen in Brussel waaruit het nieuws afkomstig is. Al naar d« geweest 175 attractieve stands prachtig antiek speelgoed dagelijks 5 modeshows HOUTRUST DEN HAAG BUENOS AIRES (UPI. Reuter). Een algemene 24 uur-staking ter on dersteuning van eisen voor hogere lo nen legde in geheel Argentinië alle industrieën, het openbaar vervoer en het zakenleven plat. De staking was een groot succes, ondanks het feit, dat het militaire bewind van generaal Alexandro Lanoesse haar had verbo den. In Buenos Aires ontploften zes bommen. Zij hadden voornamelijk de bussen tot doelwit, die ondanks het stakingsparool waren uitgereden. Ook het gebouw van een tijdschrift werd getroffen. Er wordt geen melding ge maakt van gewonden. De Russische ambassadeur in Ne derland, V.S. Lavrov (links) felici teert de Chinese zaakgelastigde Mao Li (rechts) tijdens een receptie op de Chinese legatie in Den Haag ter gelegenheid van de viering van 1 oktober. Chinese ambassade in Den Haag gaf receptie DEN HAAG De Chinese zaak gelastigde ad interim in Nederland, Li Mao Lai heeft gisteravond een re ceptie gegeven ter gelegenheid van de nationale feestdag, de 22ste her denking van de proclamatie van de volksrepubliek. Tot de vele gasten behoorden, be halve de staatssecretaris van buiten landse zaken drs. T. E. Westerterp en de voorzitter van de centrale kamer van handelsbevordering, Sidney J. van den Bergh, diplomatieke verteT genwoordigers van landen waarmee China (nog) geen formele diploma tieke betrekkingen onderhoudt. Met andere hoofden van diploma tieke missies en vertegenwoordigers van diverse ministeries behoorden ook de Sowjet ambassadeur in Ne- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als de direc ties van de bejaardentehuizen hun begrotingen voor het vol gende jaar sluitend willen ma ken, zullen zij de tarieven met 13 tot 16 procent moeten verho gen". De tarieven voor de oude- derland, V.S. Lavrov tot de gasten van de Chinese zaakgelastigde. Een Nederlandse economische missie, ge leid door de voorzitter van de centra le kamer van handelsbevordering Sidney J. van den Berg, vertrekt 22 november naar China. De missie zai ongeveer twee weken in China blij ven. Vertegenwoordigers van de KLM, de DAF automobielfabrieken, de Fokker vliegtuigenfabrieken en de verenigde Machinefabrieken (VMF) zijn vandaag al naar Peking vertrok ken voor het voeren van inleidende besprekingen. re bejaardentehuizen zullen nog meer moeten stijgen, afhankelijk van de verhouding tussen de vaste huisvestingslasten en de variabele loonkosten. De ontwikkeling van de loonkos ten dit jaar is er de oorzaak van, dat de prijzen van de bejaardentehuizen zo drastisch moeten stijgen. De te huizen zijn namelijk getroffen door de prijzenbeschikking, die geen reke ning hield met de loonstijging. Ta riefsaanpassing in de tweede helft van dit jaar was niet mogelijk. De lasten zijn nu weer naar liet volgend jaar verschoven. De Stichting landelijke samenwer king bejaardentehuizen organisaties (LSB) een federatie, die 1000 be jaardentehuizen met ongeveer 75.000 bejaarden vertegenwoordigt heeft haar leden geadviseerd rekening te houden met een drastische tariefs verhoging. Andere kostenstijgingen voor de bejaardentehuizen zijn: voe dingsmiddelen en huishoudelijke kos ten zeven procent meer, energiekos ten en onderhoud tien procent meer. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de nabije toe komst zullen er mannelijke kleu terleiders komen. Zeker drie opleidingsscholen voor kleuter leidsters hebben dit jaar een mannelijke leerling kunnen in schrijven. De leerling die in Alk maar aan de opleiding begonnen is heeft al een vierjarige studie aan een pedagogische academie achter de rug. Met het oog op de steeds nauwere samenwerking van kleuter- en basisonderwijs leek het hem goed behalve de on derwijzers-acte ook het diploma kleuterleider te halen. Deze mededeling werd gisteren door het gezelschap van meer dan 1700 kleuterleidsters van de PCBO in Utrecht met enthousiasme begroet. Presidente J. Boertien vond de intre de van het mannelijk element in de leiding van de school alleen maar goed voor de kleuters. Mejuffrouw Boertien was slecht te spreken over het regeringsbeleid. De leerlingenschaal in het kleuteronder wijs wordt volgend jaar augustus met een halve leerling per klas verlaagd. „Minder was niet mogelijk. En het is zeer de vraag of de verdere verklei ning van klassen die de regering be loofd heeft wel kan doorgaan". Het uitblijven van een verhoging van het kleutergeld vond mej. Boer tien een positief teken. Dankzij de protesten is dit niet doorgegaan, al thans niet voor 1972. We zullen die verhoging ook na 1972 moeten tegen houden, zei mej. Boertien. Wanneer de regering zegt dat het kleuteron derwijs een hoge prioriteit heeft, moet zij het schoolgeld niet gaan ver hogen. Over de taalcompensatieprogram- ma's op de kleuterscholen zei mej. Boertien dat deze niet een te zware belasting voor het kind mochten wor den. Het is goed dat die programma's voor taalzwakke-, kinderen er zijn, maar dé speelse sfeer van de kleuter school mag er niet aan opgeofferd worden. Oud-inspectrice van het kleuteron derwijs, mej. A. Stoll, beschreef in zwarte kleuren de omstandigheden waarin veel kleuters thuis opgroeien: veel lawaai, veel te veel speelgoed, veel teveel beleg op brood (nooit meer een boterham met tevreden heid), moeder werkt buitenshuis, de peuter moet naar de speelzaal... en om die scheef gegroeide kinderen weer in het rechte spoor te brengen moet er dan krampachtig aan hun taalontwikkeling gedokterd worden. Mej. Stoll deed de suggestie dat kin deren die compensatie nodig hebben al een half jaar eerder naar de kleu terschool gaan. Daar kunnen ze beter opgevangen worden dan in crèches en peuterspeelzalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9