Goed advies: koop nooit aan de deur èn bel politie Politie vermoedt maniak dreigbrieven te hebben Kosteloze rechtshulp wordt gemakkelijker fff» Tijdvak aangebroken van meer „bedekking" Optreden tegen marihuana kan verslaving in de hand werken Interesse beroeps onderwijs vooral in bouwvak minder Ook gastarbeiders meer rechten Belangrijke boeken veiling Press 1999 MODESHOWS Wie is Hans Muller? KIJKBOEK VOOR DE SEXUELE OPVOEDING 1 7 VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 yan een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amster- amse politie heeft deze week de l-jarige kantoorbediende D.J.K. it Kennemerland gearresteerd )e man wordt ervan verdacht in e loop van de laatste anderhalf lar aan ongeveer zevenhonderd 'ederlanders, onder wie enkele ;den van het koninklijk huis, nonieme dreigbrieven te heb- en geschreven. Verder schreef hij aan allerlei olitieke figuren (zoals Luns, K-minister Polak, mr. Hilter- mann), radio- en televisiemen sen en andere bekende Nederlan ders, zoals enkele Ajax-spelers. Aanvankelijk richtte de man zich in zijn dreigbrieven voornamelijk te gen Joodse instellingen en Joodse za kenlieden. Meestal werd hij tot het schrijven van zijn anonieme dreig brieven gebracht, wanneer er in de pers, of via radio en televisie ge schreven of gesproken werd over Is raël en de moeilijkheden in het Mid den-Oosten. De man was klaarblijke lijk zeer bewogen met het lot van de Arabieren. Wanneer er maar ergens een uitlating over de Israëlische hou ding ten opzichte van de Arabieren werd gedaan, greep de man weer naar de pen om een dreigbrief te schrijven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van igt (justitie) zal de Tweede Lamer voorstellen het voor xeemdelingen en voor degenen, lie zijn aangehouden, gemakke- ijker te maken rechtsbijstand te rijgen. Het wetsontwerp daar- oe wordt spoedig ingediend. Verder wordt een einde gemaakt an de rechtsongelijkheid voor bui- jnlandse werknemers op het punt an het verkrijgen van kosteloze echtsbijstand. De bewindsman erkent, dat de om- iandigheid, dat de buitenlandse rerknemers niet voor koste- ize rechtsbijstand in aanmerking ko llen, een belemmering is voor hun echten op te komen en een proces voeren. Over het probleem van de rechts- ijstand merkt minister Van Agt nog p, dat sinds 1945 de behoefte aan eze bijstand veel groter is gewor- len, terwijl het aantal advocaten lechts met 20 procent is gestegen. )e minister geeft toe, dat bij de te- UTRECHT Op 6 en 7 oktober zal i Utrecht bij J. L. Beijers, Achter St. ieter 14 een kostbare bibliotheek ge- eild worden en wel die van Fraeyle- ïaborg (Slochteren, Groningen). De bibliotheek is in de loop van wee eeuwen bijeengebracht; zij be- taat uit twee delen: een algemene 'erzameling en een verzameling over Ie geschiedenis van het Huis van )ranje. De verzamelaars, onder wie Groen ran Prinsterer, Van der Hoop, Hora jiccema en Star Numan, waren, ge- et op het resultaat van hun benioeie- lissen, bibliofielen en geleerden. De Oranje-Nassau collectie is lijeengebracht door mr. E. J. Tho- nassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren. Tot de belangrijkste verken behoren de nagenoeg comple- ie werken van Groen van Prinsterer; ren 12-delig handgeschreven medisch iagboek van dr. E. J. Thomassen a Thuessink (1762-1832) en een Flora leerlandica, een album met 216 aquarel van in ederland voorko- nende bloemen. Verder zijn er atlassen, plaatwer- en, kaaren, reisbeschrijvingen en opografisché werken,literatuur in en- Sere zin en zedekundige en folkloris- ische werken. Kijkdagen: 27 september tot en met oktober, de zondag uitgezonderd. Het „Kerstnummer" van Grafisch Nederland 1971 van het Koninklijk 'ederlands Verbond van Drukkerijen van de Vereniging van Grafische rproductie Ondernemingen, beide te msterdam, zal zich bezighouden et een stoute fantasie over 1999. ;n fantasie die behalve stout, ook "elijk gefundeerd zal zijn. Wie 1971 rgelijkt met wat in bijvoorbeeld 13 te zien gaf, zal moeten erkennen, t in 1943 het volstrekt onmogelijk as, te voorspellen hoe 1971 er uit u gaan zien: er was nog geen oombom, er waren geen plastics, er as geen ruimtevaart, geen tv in de -iskamer. De wereld verandert snel. Hoe zal S3 er wel uit zien? Twintig auteurs, afische vormgevers en fotografen an voor Jules Verne spelen. Will in Sambeek en Nico Scheepmaker mllen het geheel coördineren. Het zal een „luchtig" geheel vor men. De voorintekenprijs van „Press 1999" bedraagt voor niet-leden 16,- lot 16 oktober. Nadien 18,-. 's middags - 's avonds 2 3 voor mevrouw en mijnheer HOUTRUST DEN HAAG genwoordige vorming van grote ad vocatenkantoren, de belangen van grote, vaste cliënten waarschijnlijk een belangrijke rol spelen. Hij vindt het echter allerminst zeker, dat hier door de rechtshulp aan particulieren wordt bemoeilijkt. De rijksuitgaven voor toelagen en vergoedingen voor rechtsbijstand voor strafzaken en andere zaken, zijn op gelopen van respectievelijk 600.000 en 1.600.000 gulden in 1961 tot respec tievelijk naar schatting 4.500.000 en 17.200.000 gulden in 1972. De minister vindt deze bijdragen niet onredelijk hoog en onredelijk laag en hij is niet van plan, zoals de heer Wiebenga had gevraagd, de vergoedingen voor kosteloze rechts bijstand structureel te verhogen. De advocaten, die de rechtsbijstand ver lenen krijgen in 1971 gemiddeld 9.000 gulden en in 1972 ongeveer 10.000 gul den per persoon. De politie heeft de indruk, dat de man geestelijk erg labiel en enigszins gestoord is. In de loop van de anderhalf jaar, dat hij zich bezighield met het schrij ven van zijn dreigbrieven (waarin hij soms grote sommen geld eiste, die hij echter nooit gekregen heeft), heeft de man erg veel mensen in geheel Ne derland een enorme angst bezorgd. Sommige mensen waren zo bang, wanneer er weer een dreigbrief was gekomen, dat zij hun huis verlieten en in een hotel of pension gingen wo nen. Anderen lieten uitgebreide alarminstallaties in hun woning aan leggen of vroegen politiebescherming. De man heeft overigens nooit een van zijn bedreigingen tot uitvoering gebracht. Vandaar dat hij door de po litie alleen beschuldigd is van het dreigen met ernstig lichamelijk letsel. De man, die vandaag voor de offi cier van justitie in Amsterdam zal worden voorgeleid, kon tenslotte ge pakt worden, toen hij in een brief aan een dagblad een paar gegevens verstrekte, die tot zijn opsporing heb ben geleid. Aanvankelijk is de zaak door aller lei politiekorpsen in het hele land be handeld, omdat men niet wist in wel ke omgeving men de schrijver van de brieven moest zoeken. Aan de post stempels zag men tenslotte dat het merendeel van de brieven afkomstig was uit Amsterdam of omgeving. Het koninklijk huis heeft de zaak in onderzoek gegeven aan een eigen veiligheidsdienst, die in nauwe sa menwerking met de Amsterdamse politie heeft gewerkt. Van een verslaggever ALKMAAR De Alkmaarse justi tie verkeert in het ongewisse over de identiteit van een man, die zegt Hans Müller te heten. De man is gearres teerd, toen hij in een gestolen auto reed en een gestolen geldkistje bij zich had. Hij zegt zich niet te kunnen herinneren hoe dit in zijn werk is gegaan. De man, die voorgeeft anal fabeet te zijn, zegt dat hij in Duits land geboren is en dat hij een tijd lang kok is geweest bij een groep zigeuners. De man is één meter vijf enzeventig lang, heeft een tenger postuur en donkerblond golvend haar. Van een medewerkster AMSTERDAM Enkele ja- ren geleden voorspelde Mary Ij Quant, dat de toekomst van de I mode uit beschilderd bloot zou bestaan. Ook Cardin heeft zich enigszins in die richting uitgela ten. Ze hielden geen van beiden rekening met het feit, dat op een periode van steeds verder gaan de ontbloting logischerwijze een tijdvak van steeds verder gaan de bedekking moet volgen. Het lijkt erop, dat dit reeds is aan gebroken. De huidige mode biedt aanzienlijk minder in- en doorkijkmogélijkhe- Kinder (onder) goed, dat door Hen- l gella in de handel is gebracht onder j de naam „Young-dress" Programm. door Bcrnadeite Delarge Uniek voorlichtingsmateriaal voor kinderen van 38 jaar. Een map met 29 losse, leuk getekende afbe£ldingen met een toelichting op de achterzijde. Deze kaarten zijn gedrukt in vier kleuren. Bovendien beval de map een hulpboekje voor de ouders. Deze vorm blijkt in de praktijk zeer goed te voldoen, omdat een kind vaak slechts antwoord wil hebben op één vraag en nog geen belangstelling heeft voor de andere aspecten van de voorlichting of daar nog niet rijp voor is. prijs: slechts ƒ9,90 verkrijgbaar bij de boekhandel Uitgave KOK KAMPEN 75 79 37 63 126 163 176 8 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Strenge maatregelen tegen marihuanage bruik kunnen verslaving op een heel directe manier in de hand werken. Dit is, wat ruwer uit gedrukt dan prof. W. K. van Dijk dat zelf deed, en gelicht uit het verband van een zorgvuldig op gezette redenering, een van de opmerkelijke uitspraken die de ze Groningse psychiater gisteren deed op een internationaal sym posium in Amsterdam. Het betoog van prof. Van Dijk wil len wij hier zo volledig mogelijk vol gen om het mishandelde citaat weer in zijn verband te plaatsen. „De inge wikkeldheid van het afhankelijk heidsprobleem" heette het verhaal. Het woord verslaving komt in die ti tel niet voor: Van Dijk noemt de toe stand dat iemand niet kan leven zon der drugs „afhankelijkheid", en al leen de uiterste vorm daarvan,, ver slaving". Laatste stadium Afhankelijkheid is geen afzonder lijk verschijnsel, zei de Groningse hoogleraar, maar het laatste stadium van een proces, en je moet dus de hele gang van zaken bekijken. Die begint met het eerste contact met een drug. Daar kan de kous verder mee af zijn; ook na elk volgend stadium is het mogelijk dat de ontwikkeling blijft staan. Maar als het proces ver der gaat komt er eerst een fase van „proberen", die gevolgd kan worden door een toestand van „geïntegreerd gebruik" waarbij geen verschijnselen optreden die door de buitenwereld worden afgewezen. Het geïntegreerde gebruik kan overgaan in overmatig gebruik, en nog.verder naar versla ving, de uiterste vorm van afhanke lijkheid, die wordt gekenmerkt door het zichzelf instandhoudende karak ter: het drug-gebruik is onafhanke lijk geworden van de oorzaken die in het begin optraden. Wat zijn nu die oorzaken? Prof. Van Dijk noemde er drie. Ten eerste zijn er de eigenschappen van de drugs, die uiteenlopen van het ex treem verslavende heroïne tot aan de op dit punt volstrekt onschuldige za ken als aspirine en azijn („het komt weinig voor, maar ik heb inderdaad een patiënt gehad die afhankelijk was van azijn"). In de tweede plaats is de persoon lijkheid van de gebruiker van belang: hij kan sterk of in het geheel niet geneigd zijn tot overmatig gebruik (dat laatste is het geval als iemand niet rookt, geen alkohol of koffie drinkt, en misschien ook geen liefde bedrijft, maar dat weet ik niet zeker, zei Van Dijk). En tenslotte is de so ciale betekenis van belang: wordt de drug in kwestie door de maatschappij verworpen of aanvaard (klassiek voorbeeld van aanvaarding is alko hol). Cirkels Maar deze oorzaken zijn onvol doende om het proces dat uiteindelijk tot verslaving kan leiden, ook op gang te houden. Naarmate dat proces vordert worden de „rechtlijnige" oor zaken veranderd in cirkels die zich zelf instandhouden. Prof. Van Dijk zag vier van die cirkels, die in wisse lende samenhang en op den duur el kaar versterkend optreden. a) Drug-gebruik leidt tot vermin derde gevoeligheid voor de betreffen de stof, of tot onaangename onthou dingsverschijnselen als het gebruik wordt gestaakt, en daardoor tot ver hoogde behoefte, waarmee de cirkel zich sluit. b) Drug-gebruik leidt tot hersenbe schadiging, en daardoor tot vermin dering van de weerstand tegen het gebruik ervan. c) Gebruik leidt tot onaangename gevoelens (schuldgevoel, schaamte, ongenoegen) en daardoor tot verhoog de behoefte waarmee die gevoelens (tijdelijk) worden opgeheven. d) De sociale cirkel: gebruik leidt tot spanningen, conflicten met de om geving, zich terugtrekken uit de sa menleving (drop-out), het zich identi ficeren met de maatschappelijke „rol" van „verslaafd zijn", en daardoor tot verhoogde behoefte aan drugs. Averechts Het is in deze cirkel dat scherpe vervolging van marihuana-gebrui- kers, die hen dwingt om de rol van verslaafde op zich te nemen, de schaal juist kan doen doorslaan naar volledige afhankelijkheid van hen nep. Deze op psychiatrische ervaring met drug-gebruikers berustende ana lyse gaf prof. Van Dijk op een con- gresje van het interdisciplinair ge nootschap voor biologische psychia trie, waarvan hij secretaris is. In een inleiding zette de voorzitter, zijn Gro ningse collega prof. dr. H. M. van Praag uiteen waarom de nadruk lag op de chemisch-medische kanten van het afhankelijkheidsprobleem, een nogal eens verwaarloosde kant van de zaak, meende hij. Maar met ge neesmiddelen een afhankelijkheids probleem te lijf gaan is meer dan oppervlakkig behandelen van de symptomen, zei Van Praag, hoewel dat in feite ingaat tegen de heersende stroming, die de behandeling vooral op de sociale oorzaken richt. Want oorzaken en kwaal verster ken elkaar wederkerig bij afhanke lijkheidsverschijnselen. En door de kwaal met medicamenten te behan delen wordt dus indirect ook de oor zaak aangepakt. Naar die medica menten wordt intensief gezocht. Zo rapporteerde de Zweedse dr. T. Le- wander over experimenten met am phetamine. En uit Zwitserland be richtte von Wartburg dat we indruk wekkend veel over alkohol weten, maar nog altijd niet hoe het nu pre cies werkt. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid dr. Imkamp (D'66) heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) ge vraagd of deze tijdens een werk bezoek aan Noord-Brabant gesteld heeft dat milieubezwaren niet toela ten Schiphol uit te breiden met een vijfde baan en dat een beslissing over de tweede nationale luchthaven nog twee jaar op zich zal laten wachten. Het Kamerlid vraagt of deze uitspra ken berusten op een kabinetsbeslis sing. door Dick Ringlever UTRECHT —Wij zijn een vrij gevig volkje en als er een be roep op ons wordt gedaan dan zijn we best bereid diep in de beurs te tasten. Mies of Willem hoeven bij wijze van spreken maar met hun vingers te knip pen of zij toveren miljoenen te voorschijn. Of dat nu voor eigen gehandicapten is of voor lepra lijders in verre continenten,' het geld kómt er. Het Centraal Ar chief en Inlichtingenbureau inza ke het inzamelingswezen in Am sterdam, dat al die acties en col lectes reguleerd, heeft precies uitgerekend hoevéél: een kleine honderd vijftig miljoen per jaar. Zo gemakkelijk blijken we hel geld te laten rollen, dat we vaak zelfs niet eens weten waarvóór we geven. Onder het motto „het zal wel voor een goed doel zijn" worden grif ansicht kaarten gekocht of pannesponzen, verbanddozen en brandblussers. Het aandoenlijk verhaal van de colpor teur over krcperende stakkertjes is voor velen al voldoende om naar de beurs te grijpen en vele guldens méér neer te tellen dan de winkel voor die dingen vraagt. Dat ze dat alleen doen om de zak van die vriendelijke man of die van diens baas te spekken, we ten ze niet. „Op die manier", zegt in zijn Utrechtse kantoor directeur Bert Mante van het Landelijk Collckte Bureau (voor de zwakzinnigenzorg) „worden jaarlijks kapitalen verdiend. Bedragen, die geïnd worden door ge vaarlijke en uiterst geraffineerd ope rerende malafide handelaren. Onder de dekmantel van een of andere stich ting met een mooie naam gaan ze de deuren langs of colporteren telefo nisch, bieden produkten aan en ste ken de opbrengst daarvan geheel of vrijwel geheel in eigen zak." Inhaken Mante, die al jaren attent is op praktijken van deze colporteurs, heeft geconstateerd dat ze meestal inhaken op lopende campagnes, vooral op die waarmee geld wordt ingezameld voor geestelijk of lichamelijk gehandicap ten. „Dat zijn trekkertjes voor deze mensen, ze kunnen met een aangrij pend verhaal aan de deur komen. De praktijk leert, dat je daarmee goed verkoopt. Zo goed vaak, dat hun weeksalarissen soms in vier cijfers voor de komma moeten worden ge schreven. Dat ze met deze akties de echte campagnes doorkruisen en be nadelen is duidelijk. We kunnen de mensen dan ook niet genoeg voor houden om. wanneer ze maar even twijfelen direct bij de politie te in formeren." Bedroevend zegt Mante het te vin den, dat de wet zo weinig mogelijk heden biedt om deze praktijken te voorkomen. „Het oprichten van een stichting, voor welk doel dan ook, vormt geen enkel probleem. Je stapt maar naar het Centraal Stichtings Register ressorterend onder het ministerie van justitie en je wordt voor enkele guldens ingeschreven. Voor de aan vrager is het dan een koud kunstje zijn briefpapier onder de naam van de stichting te vermelden: ingeschre ven bij het ministerie onder nr dat maakt een prachtige indruk." „Juist die stichtingsvorm wordt vaak gekozen", zegt Mante, „omdat iedereen weet, dat een stichting geen winst maakt. Dat klinkt al direct sympathiek. De mensen vergeten ech ter, dat zo'n stichting wél kosten in de boeken kan opvoeren, de salaris sen van de oprichters bijvoorbeeld. Zelfs als men die zo hoog opvoert, dat maar een gering bedrag een tientje is al genoeg aan de chari tatieve instelling kan worden overge maakt, is men juridisch al gedekt." Mante geeft toe, dat het in de mees te gevallen voor de leek moeilijk is te controleren of men met een bona- dan wel malafide colporteur heeft te maken. „Ook al omdat de meesten een indrukwekkende legitimatie- kaart op zak hebben, vaak voorzien van pasfoto en veelzeggende tekst. De meeste huisvrouwen hebben nog niet door dat iedereen zo'n kaart kan drukken en weten niet dat zo'n legi timatie pas waarde krijgt als zij is gewaarmerkt door de politie of de gemeente. Voor veel colporteurs bete kent dat laatste trouwens ook geen den dan de voorafgaande. Zij laat zelfs graag verschillende laagjes de gelijke bedekking zien. Daartegen over willen vooral de jonge mensen zo weinig mogelijk onder hun bo venkleding hebben. Dag beha, aag hemd, dag onderjurk, met alleen een truitje blijven we van boven ook wel warm. Natuurlijk heeft de opmars van de centrale verwarming hierbij een be langrijke rol gespeeld, terwijl tege lijkertijd de sterke opkomst van de pantalon de ondergoed-behoeften wijzigde. De meest modieuze trek van da mes- en kinderondergoed, zoals Hen- gella liet zien, is een tvolstrekte ver wisselbaarheid. Hemdje, mini-jurkje of tuniekje, truitje of onderbloesje? Bij de fleurig gestreepte kledingstuk jes, afgezet met een effen bies, valt het werkelijk niet meer te zeggen. Onderbroekje of hot pants? Het valt niet meer uit te maken, doe dus maar, wat u zelf wilt. Deze ontwikkeling komt niet uit de lucht vallen. Deze zomer werden er ontelbare truitjes gedragen, die eigenlijk niets anders waren dan hemdjes met picotrandjes langs hals en armsgaten. Met de tricotage ban Courrèges ligt het precies zo. Sommi ge dessins, of effen kleertjes met con trasterende mouwtjes en biesjes, zijn trouwens zo fleurig en sprekend, dat men ze zonder meer als bovenkle ding beschouwt. Alleen en dat vindt de jongste generatie juist zo fijn het is bovenkleding, waar niets meer onder hoeft. Ook het he renondergoed gaat met deze trend mee. Al deze goederen voor de volgende zomer bestemd zijn van katoen, voorgekrompen en perfect wasbaar. Grenzen tussen strandkleding, huiskleding en nachtkleding zijn ook al nauwelijks meer te trekken. Wat comfortabel genoeg is voor in bed, is ook leuk genoeg om aan het strand te dragen. De ensembles kunnen naar eigen keus gecombineerd worden, korte of lange hesjes, pantalons, hot pants, minirokjes, tuinbroeken zijn allemaal afzonderlijk te koop. Dat geldt ook voor bikinihelftèp, want niet iedere vrouw heeft van bef,ven dezelfde maat als om de heupen. Veel badkleding is gemaakt van acetaat velours op basis van helanca tricot. Ze kan gecombineerd worden met kledingstukken van hetzelfde materiaal, die naar verkiezing ook als huiskleding of zelfs als uitgaanstoilet dienst kunnen doen. En waarvoor is een helemaal kanten tuniekpak eigenlijk bedoeld? Het heeft helemaal geen speciale bestemming, de koop ster moet zelf maar weten, wat ze ermee wil. Zelfs al is de mode weer wat b edekter, onze vestimentaire vrijheid wordt toch steeds maar gro ter. Van onze sociaal-economische redactie SCHEVENINGEN „Het blijkt dat de belangstelling voor het beroepsonderwijs en in het bijzonder dat in de bouwvakbe- roepen vermindert. Bezinning is nodig op de vraag in hoeverre de organisatie van het leerling wezen in het bouwbedrijf de motivatie om een bouwvakbe- roep te kiezen in gunstige zin kan beïnvloeden. Daarbij valt ook te denken aan eventuele ver anderingen in de beloning der leerlingen". Dit is één der conclusies uit het rapport „De opleiding van jonge bouwvakarbeiders", dat het Econo misch Instituut voor de bouwnijver heid in opdracht van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft op gesteld. De Stichting vierde gisteren in Scheveningen haar 25-jarig be staan. In deze 25 jaar heeft de Stich- probleem: ze maken het stempel ge woon na, of drukken er een ander vaag stempel op. De praktijk heeft geleerd dat velen daar gemakkelijk intrappen." Bel politie Hoe deze malafide praktijken dan zijn te onderkennen Mante: „In het algemeen kunnen wc dc mensen alleen maar voorhou den nooit wat aan de deur te kopen. Het verkopen van elders vervaardig de artikelen door charitatieve instel lingen komt vrijwel niet meer voor. Dc meeste verkopen via dc detail handel; en er zijn er nog maar en kele. die de deuren langs gaan zoals de Stichting Opbouw en de Evangeli sche Broedergemeente. Het enige advies dat wij daarom kunnen geven is dan ook: bel, zodra er een colporteur aan de deur staat, de politie en informeer. In de meeste gevallen zal dan blijken dat men met oplichters heeft te doen." Een uitspraak die Mante die al eerder alarm sloeg doet op basis van een jarenlange ervaring. „Het is al vele malen gebeurd, dat dankzij de attentie van het publiek de politic op het spoor kwam van zo'n malafide organisatie. „In veel gevallen is het echter moeilijk de mensen te grijpen: ook zü zijn alert en gaan er meestal, als ze onraad ruiken, meteen van door om in een andere plaats hun praktijken voort te zetten. Wanneer je hier radicaal een eind aan wil ma ken, zul je de wet moeten verande ren. Maar helaas, dat zie ik direct nog niet zo zitten." Op de internationale uitvinders- beurs in Parijs was dezer dagen een aardige vondst te zien, speciaal erg belangwekkend voor slechthorende dames. In de oorbellen, die de ge fotografeerde juffrouw draagt is na melijk een gehoorapparaat verwerkt. Een bijzonder vernuftige manier om een onsierlijk .jets als een gehoor apparaat weg te werken. ting 50.000 jongeren voor het vakdi ploma opgeleid. Het grote bedrijf is, volgens het rapport, geen ideale organisatie voor de opleiding van jonge vaklieden, on der meer door de vergaande arbeids deling en technische specialisatie. Het kleine bedrijf is daarvoor echter ge schikt. Voor de kleine bedrijven bete kent de opleiding van jongeren daarentegen in vele gevallen een zware organisatorische en financiële belasting. Praktijkopleiding op de bouwplaat en theoretische vorming op scholen behoeven, zo blijkt uit het rapport, meer integratie. In het onderzoek wordt tevens gesteld dat de betrok kenheid van het docentencorps en de leerlingen van het lager technisch on derwijs bij de praktijk van het bou wen vergroot zal moeten worden. De voorzitter van de stichting, de heer B. Vermeulen, sprak gisteren tijdens de jubileumviering zijn onge rustheid uit over de geringe aanwas van bouwvakarbeiders. Hij verklaar de verder dat een brief van het mi nisterie van onderwijs over een voor geschreven „bevriezing" van het con sulentencorps van de Stichting hem koud op het dak was gevallen. De stichting acht dit onaanvaardbaar. Voor de taak die de stichting in het kader van het leerlingenwezen uit voert, ontvangt het behalve een rijks subsidie van 4,5 miljoen een bijdrage van het bedrijfsleven van 18 miljoen. „Het zou te dol worden, indien de door ons zeer noodzakelijk geachte personeelsuitbreiding met een aantal consulenten, nu ook nog eens voor rekening van het bedrijfsleven zou komen. Dat kan niet. Wij vertrouwen erop de minister zeer binnenkort tot nadere bezinning te kunnen bren gen", aldus de heer Vermeulen. De stichting heeft gisteren haar traditionele onderscheidingen uitge reikt aan degenen die zich in het af gelopen jaar verdienstelijk hebben gemaakt voor de vakopleiding. De gouden Van der Wal-penning is dit jaar uitgereikt aan de heer K. Wijnalda, directeur van de Techni sche school in Appingedam, bronzen penningen kregen de heren E. P. Biels, adviseur Raad van Bestuur Bouwbedrijf, H. Stegehuis, voormalig leraar aan de LTS in Tiel, J. D Ponk, hoofdconsulent en chef van de afde ling leerlingenwezen, M. Stek, voor malig secretaris van de opleidings commissie Rotterdam en K de Boer, mede-oprichter van de stichting. WENEN (UPI) De Oostenrijkse politie heeft gisteren de voormalige SS-officier Helmut Pohl (55) gearres teerd, die in de nazi-tijd in het Duit se vernietigingskamp in Belzec (Ber gen Belsen) in Polen heeft geope reerd. Pohl wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de dood van 600.000 joden. De Oostenrijkse politie is tot arres tatie overgegaan op basis van mate riaal dat geleverd is door Simon Wie- senthal, die als hoofd van het Joodse Documentatiecentrum oorlogsmisda digers uit de nazi-periode opspoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7