van R'damse autorijschool en regelnummer Aanleg reereatiestrook pas starten in 1973 Unieke methode lesgeven s?--™ centraal meld- Met video betere rijvaardigheid Kamerleden vragen over stank in Gouden Delta T T Rivièrahal plannen voor Nieuwe fakkel van Gulf wordt 5 oktober geplaatst Verbind luchthaven Steenbergen direct met Rotterdam en Antwerpen Luchthavendebat uitgesteld Rijkssteun voor zuivering Zeeuwse Recreatie Raad keurt vrij kamperen goed T axichauf f eurs in Delft staken Tussen Vlaardingen en Maassluis Camera registreert elk foutje Katten in de IN DELFT Nederlandse Vereniging van Katten- vrienden. Er worden vele inzendingen uit binnen- en buitenland verwacht. Ook een exotische heilige Birmaan en twee uit Engeland afkomstige Rex- katten zullen aanwezig zijn. De ope ningsuren zijn van. 10 tot 18. De toe gangsprijs bedraagt 2,50. ROZENBURG Op 5, 6 en 7 okto ber zal de nieuwe fakkel worden ge plaatst op de 95 meter hoge schoor steen van de ethyleenfabriek van Gulf Oil NV. Het kraanverhuurbedrijf Van Twist NV te Dordrecht voert de werkzaam heden uit. Gebruik zal worden ge maakt van een 165-tons mobiele kraan, die een effectieve hijshoogte heeft van 115 meter. De nieuwe fakkel zal voor een be tere verbranding van afgewerkte gas sen zorg dragen. ROTTERDAM Sinds twee uaanden maakte de Rotterdam- e autorijschool „Eureka", ge- estigd in de Burgemeester lleineszlaan, gebruik van vi- leo-apparatuur om de leerlin- ;en wegwijs te maken in het teeds drukker wordende ver leer. Een speciale lesauto, fel »ranje gespoten, met achterin en videocamera en voor op het lashboard een serie gekleurde ampjes waarmee de rem, rich- Ungaanwjjzer en koppeling te controleren valt, is de nieuw- te aanwinst van de autorij school. Als extra snufje, de eigenaar van de rijschool, de ïeer A. van Kessel, is gek op leehnische apparaatjes, is een nobilofooninstallatie inge- jouwd, waarmee de instructeur 1 echtstreeks verbinding heeft net het kantoor. Suggestie structuurplan BERGEN OP ZOOM Een even tuele tweede nationale luchthaven bij Steenbergen zou het best kunnen worden gecombineerd met de aanleg van een rechtstreekse spoorverbin ding van Rotterdam over Bergen op Zoom naar Antwerpen. De doortrek king van deze lijn naar Amsterdam- Schiphol enerzijds en naar Brussel anderzijds, waardoor drie luchtha vens met elkaar worden verbonden, zou een unieke trein- en luchttrans portverbinding doen ontstaan. Die verbinding heeft bovendien nog aan sluiting op drie zeehavens: Rotter dam, Amsterdam en Antwerpen. Deze suggestie wordt gegeven in een structuurplan met betrekking tot het Reimerswaalproject, dat woens dag is verschenen. Het luchthaven plan heeft overigens geen deel uitge maakt van de structuurstudie. stuur de fotograaf, door het vele aan tal kilometers dat hij per jaar rijdt, een geoefend chauffeur. Op aanwij zing van de heer Van Meeuwsen rij den we kris-kras door de stad. Later, in de theorieruimte worden de beel den bekeken, terwijl de heer Van Meeuwsen driftig bezig is een rapport in te vullen. Na afloop wordt het rap portje overhandigd en dan blijkt dat bij een echt examen het rijbewijs nog lang niet afgegeven had kunnen wor den. Meer dan tien strafpunten heeft de heer Van Meeuwsen moeten ge ven. Dan Mijkt ook, dat al veel ervaren autorijders een videorit hebben ge maakt bij Eureka om te testen hoe hun rijvaardigheid is. „En dan komen er wel eens rare dingen naar voren", zegt de heer Van Meeuwsen. Van officiële zijde is gunstig gerea geerd op deze nieuwe manier van praktijkles geven. En dat stemt de eigenaar, de heer Van Kessel tevre den. Een man, ide van 's mor. gens 7 tot 's avonds 11 uur bezig is in zijn zaak om zijn veertien lesauto's op de weg te houden. Al jaren is hij niet met vakantie geweest. „Ik doe dit allemaal in het belang van de verkeersveiligheid". Een nogal ingrijpende routewijzi- ing kan zodoende doorgegeven wor den, terwijl ook de auto,steeds te be- eiken is voor de instructeur die lienst heeft aan de mobilofooninstal- Hatie. De ervaringen met het warken Ipet videoapparatuur gedurende de Mfgelopen twee maanden is gunstig. Ibe praktijk heeft uitgemaakt dat een Meerling, na de rit voor het beeld scherm gekluisterd en samen met de Mnstructeur de rit nog eens doorne- Ipend, beter op gemaakte fouten ge- Ikrezen kan worden en er ook meer Mandacht aan besteedt. Het controle paneel met de lampjes, op het scherm Ipuidelijk zichtbaar, laat zien of de koppeling te snel wordt ingedrukt of Ifeen andere fout wordt gemaakt. In Ihet lesrapport tekent de instructeur leventuele fouten aan of plaatst op- Iperkingen. Ook wordt een advies ge- geven. Een plattegrond van het re creatiegebied tussen Vlaar- dingen en Maassluis. Het zwarte blok links is de be bouwing van Maassluis-Oost, rechts Vlaardingen met er boven de nog niet bebouwde wijk Dijkpolder Onderaan ligt de Nieuwe Wa terweg met de dijk. Dan. naar het noorden gaande, eerst de spoorbaan Rotter dam-Hoek van Holland en de rijksweg 20. Schuin van bo ven naar beneden loopt de ge plande rijksweg 24, die via de nog aan te leggen Blanken burgtunnel naar het zuiden moet lopen. Later wordt de band afgedraaid in een leslokaaltje. ROTTERDAM Door urenlange debatten in het raam van een eigen lijk overladen agenda is donderdag de Rotterdamse gemeenteraad niet toe kunnen komen aan de interpellatie van mr. F. H. Kernkamp (prot. chr.) over de luchthavenproblemen en de behandeling van de nota „Rotterdam en de luchthaven." Waarschijnlijk komen deze zaken aan de orde in de avond van 28 ok tober. 1DEOLES ver- De heer A. van Kessel (42) en al 20 }mst)jaar in het rijschoolwezen werkzaam i de een voorzichtig man. Hij laat zijn Jterlingen niet over een nacht ijs, of :eld«eter gezegd over een hobbelige weg hefjaan. Zo heeft hij ook ruim een jaar de geëxperimenteerd met videoappa ratuur voordat hij zijn leerlingen ermee :aanwe weg opstuurde, lijké „Natuurlijk geven wij ook nog ge- Ver-Vone rijlessen", zegt de heer Van Kes- menpel. „De videolessen zijn meer voor de datigevorderden. In de praktijk is het zo iten, dat een leerling een videorit kan danpan maken ongeveer 8 a .10 weken t deroordat hij examen moet doen. Hij veel poet dan bij ons een zgn. „proefexa- pien" waarbij het echte examen, af- datljenomen door een examinator van inig het CBR, wordt nagebootst. Als wij cht:de examenoproep van de betreffende inig leerling binnen hebben kan de leer ling een tweede proefexamen maken, ikel ook in de „videoauto", dat tevens een de garantieexamen is. Dit houdt in, dat als de leerling niet mocht slagen voor het, het examen, hij het examen op onze van kosten over mag doen. Maar dat ten. komt niet veel voor. Sinds wij met igst deze apparatuur werken is het aantal 'ps- leerlingen dat in een keer slaagt ge- :ich stegen", aldus de heer Van Kessei. nun DEN HAAG De kamerleden Wilbers en Terlouw (beiden van D'66) hebben de ministers van volksgezondheid en van verkeer en waterstaat schriftelijke vra gen gesteld over de wat zij noe men ontstellende toename van stank in „de gouden Delta". In de vragen wordt een inventari satie gegeven van de h.i. belang rijkste oorzaken van de onhoud bare situatie. Zij willen weten wat de bewinds lieden vinden van de vraag of de betreffende gemeentèn in de streek c.q. de waterschappen in staat zijn de financiële lasten van de noodzakelij ke zuivering te dragen. De beide ka merleden vragen ook, of de minsters bereid zijn te bevorderen dat het rijk op zeer korte termijn financiële steun verleent. Oorzaken van de stank noe men de Kamerleden: de sluiting van de Haringvliet- sluizen, die door het ontbreken van eb en vloed de doorspoeling verhin dert; het ontbreken van een adequate zuivering van het afvalwater in West-Brabant; gebrek aan coördinatie tussen Rijkswaterstaat enerzijds en de Pro vinciale Waterstaat en waterschappen anderzijds; de riolering van Zevenbergen, die ongezuiverd op de Roode Vaart wordt geloosd. Voorts wordt ongezuiverd ge loosd door een stearine en oliefabriek op de Schansdijk, en een suikerfa briek bij Zevenbergen draagt even eens bij aan de vervuiling op de Mark wordt ongezuiverd geloosd door België (vooral afval van slachterijen e.d.), een deel van Breda en zijn industrieën Standdaarbuiten en Stampersgat op de Donge wordt ongezuiverd geloosd door België, een deel van Til burg, Reyen, Dongen en Oosterhout in het oude gedeelte van Lage Zwaluwe is geen riolering, maar heeft men eigen leidingen die lozen in sloten. Ook Noordhoek heeft voor een deel geen riolering. MIDDELBURG De Zeeuwse Re creatie Raad staat positief tegenover het kamperen bij boerderijen op zgn. mini-campings. Gedeputeerde Mr. J. Boersman zei donderdag in een ver gadering van de raad in Middelburg dat hij graag, vooruitlopend op een landelijke regeling, een provinciale verordening wil. die het „vrije kam peren" kan begeleiden. Zo'n verorde ning kan z.i. binnen een. half jaar klaar zijn. DELFT Dertig Delftse taxichauf feurs z(jn zijn gisteravond voor on bepaalde t(jd in staking gegaan. De drie bonden hebben verklaard er achter te staan. Men eist een loons verhoging losgekoppeld van een tariefsverhoging en een verkorting van de werktyd van 51 naar 48 uur (vijfdaagse werkweek). Volgens de heer J. de Bruin, al gemeen secretaris van de bij het NW aangesloten bond van ver voerpersoneel hebben de Neder landse wérknemers deze loonsver beteringen al lang gehad- De drie vervoersbonden hebben particuliere wagens beschikbaar gesteld voor noodgevallen en voor vervoer van invaliden. Op de studenten van de technische hogeschool is een beroep gedaan solidair met de taxichauffeurs te zijn. In het verleden is het meer dan eens voorgekomen, dat studenten als part-time taxichauffeurs optra den. i Even later rijden we met de heer J. M. Th. van Meeuwsen, de proefexa- meninstructeur van Eureka, in de oranje auto door de stad. Aan het Een charmante leerlinge achter het stuur. Van onze correspondente BREDA In de Brabantse rivier de Mark van Breda tot Dintelsas is tijdens de afgelopen dagen ongeveer 50.000 kilo vis om het leven gekomen door zuurstofgebrek in het vervuilde water Dit is een schatting van de hengelaarsvereniging, die hiermee een schadepost van 100.000 gulden heeft. Eén van de vermoedelijke boosdoeners is de suikerfabriek CSM die onlangs met de campagne is be gonnen. Uit metingen van de water verontreinigingscommissie is gebleken dat het zuurstoftekort in de Mark in Breda pas na de suikerfabriek op treedt. De CSM heeft overigens een vergunning om te lozen en voldoet aan de overheidsregels die hiervoor gesteld zijn. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/MAASSLUIS Pas in 1973, zo wordt verwacht, kan worden begonnen met de aanleg van de gezamenlijke Vlaardings-Maassluisse recrea tiestrook. Pas dan zal men zo ver zijn met ophogingen en grondverwerving en ophogingen dat met de feitelijke aanleg be gonnen kan worden. Slechts voor een enkele strook en een enkel onderdeel (die vooral aan de plaatsen zijn gebonden) kan eer der worden begonnen). Dc werkgroep die de al eerder ge publiceerde plannen heeft ontworpen verwacht dat het gebied pas tegen 1982 helemaal gereed is, maar dan moet er vanaf 1975 versneld aan wor den gewerkt. De plannen zoals die nu op papier zijn gezet moeten tevens dienst doen in besprekingen met het rijk om sub sidie te krijgen. Ook gereed is inmid dels de gemeenschappelijke regeling waardoor het mogelijk is (jat beide gemeenten het plan gezamenlijk op zetten. Binnenkort zullen beide ge meenteraden er over kunnen spreken en voorzover het sportvelden en an dere sportaccommodaties betreft ook de sportraden. Het ligt in de bedoe ling dat ook de bevolking via hoorzit tingen daarna de gelegenheid krijgt een eigen inbreng in de schetsplan- nen te krijgen. Tijdens de persconferentie die don derdagmiddag in het Vlaardingse stadhuis werd gehouden, werd opge merkt dat tussen 1980 tot 1985 er 1,9 miljoen mensen in het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg zullen wonen. Naar schatting zouden dan zo'n honderdduizend mensen te gelijk verpozing moeten kunnen zoe ken in dit gebied dat overigens in het noorden overgaat in het veel grotere recreatiegebied Midden-Delfland. Een groot probleem vormt de voor de aanleg van bossen en sportvelden slechte grondgesteldheid. Via op spuitingen hoopt men het geheel te verbeteren. Hierdoor is het tevens mogelijk het terrein van heuvels, hoogten en dergelijke te voorzien. Enerzijds kan bijvoorbeeld rijks weg 20 in een dal komen te liggen terwijl elders, bijvoorbeeld bij de Rijskade zelfs watervalletjes aange legd zouden kunnen worden. De naar schatting twintig boerde rijen in het gebied zullen voor diver se doeleinden worlen behouden. Om snel te kunnen werken, heeft de werkgroep reeds een deskundige op het gebied van grondaankopen in de arpi genomen. VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 197- l"ie De organisatie is in handen van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5