EBAN WIL MET RIAD PRATEN Ernstig beroep op Rotterdam Crita) Onder auspiciën Verenigde Naties Regeling heropening van Suezkanaal R ADIO NORDSEE DOET DAGBLAD PROCES AAN 2 moderne theeglazen Het Kwartet IbonI Nu echte dieren- postzegels gratis bjjEsso. Senaat eist aftocht VS uit Vietnam Hogere omzet en winst v. Berkel c la pal HEIH/IENEXCOI V| Maatregelen minister Stuvt het weer Rustig Nieuwe leidse Courant Vrijdag 1 oktober 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING «Stantvastlch te ghebteven mijn hert in teghenspoetl" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: - j straat: I batsalt: Dper kwartaal par maand I I A'sbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I ikrant veertiendagen gratis. I Mijn naam Plak die op de leuke, lange wandkalender. /cKCn\ Tijdelijk 25 ctl (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Mijn smaak is allereenvoudigst. Ik ben altijd tevreden met het beste. OSCAR WILDE niets over Jeruzalem of de andere ge bieden, die Israël in 1967 heeft ver overd. Ook had hij er zich over be klaagd, dat de Russische politiek in de Veiligheidsraad het de raad on mogelijk maakt, de instantie te zijn die een Israëlisch belang kan garan deren of ook maar definiëren, wat de meerderheid van de leden ook mag denken of zeggen. In Cairo verklaarde de minister van defensie, Mohammed Achmed Sadek, dat Israël zich niet zal te rugtrekken, tenzij het daartoe wordt gedwongen. 'De Israëlische vijand is niet bereid, ons land vrijwillig terug te geven'. Hij herinnerde aan de her haaldelijk door president Anwar Sadat afgelegde verklaring, dat het Arabisch-Israëlische conflict dit jaar opgelost moet worden door oorlog WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse Senaat heeft giste ren een amendement aangenomen waarin Washington wordt opgedragen binnen zes maanden de Amerikaanse troepen in Vietnam terug te trekken. Het amendement werd met 57 te gen 38 stemmen aangenomen. De wetswijziging v/as afkomstig van se- natore Mike Mansfield, die de meer derheid in de Senaat van de Demo cratische Partij aanvoert. Het amendement was toegevoegd aan een wetsontwerp van de rege- ring-Nixon, waarin een bedrag van 21 miljard dollar werd uitgetrokken voor de aankoop van wapens» De Se naat heeft dit wetsvoorstel goedge keurd onder voorwaarde dat de VS hun troepen binnen een half jaar uit Vietnam terugtrekken en met als \oorwaarde aan de tegenpartij dat Amerikaanse krijgsgevangenen wor den vrijgelaten. LEIDSCHENDAM De omzet van de Van Berkel-groep is in het eerste halfjaar met 15 pet. gestegen in ver gelijking met dezelfde periode van 1970. Over geheel 1970 bedroeg de omzet 231 min. De winstontwikke ling heeft ongeveer gelijke tred ge houden met de omzetstijging. Over 1970 bedroeg de netto winst 5,6 min. tegen 6,2 min. over 1969. Vorig jaar werd een onveranderd dividend van 14 pet. uitgekeerd- De verwachting is, dat in het tweede halfjaar het beeld zich niet sterk zal wijzigen. BEIROET (APUI) Een groep on bekende mannen heeft woensdag nacht een (mislukte) poging gedaan de leider van de Koerden in Irak, Moelia Moestafa Barzani te vermoor den. -woordvoerder, niet op deze uitnodi ging ingegaan. Het zou voor de BVD natuurlijk toch al wat moeilijk zijn geweest zich als een officiële Neder landse instelling aan boord van de piraat te begeven, afgezien van de onmogelijkheid om tussen alle zend apparatuur juist die apparaten eruit Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paors-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken COMPLETE KUNSTSTOF- KEUKENS Met roestvrijstalen aanrecht in sets van 150 cm t/m 210 cm. reeds vanaf 450, excl. B.T.W. openingstijden dagelijks van: 9.00-17.00u vrijdags van 19.00-21.00u zaterdags van 9.30-13.30 u WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromiko en zijn Amerikaanse collega William Rogers hebben gisteren overeenkomsten ge tekend om het gevaar te beperken dat "per ongeluk" een kernoorlog uitbreekt en om de „hot line"-ver- binding tussen Washington en Mos kou tee verbeteren. NEW YORK (Reuter, UPI) De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban heeft gisteren in een rede in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties gezegd, dat hij onmiddellijk met zijn Egyp tische ambtgenoot Mahmoed Riad wil praten over een regeling die het mogelijk zal maken, het Suezkanaal te heropenen. 'Ik stel minister- Riad voor ons te laten leiden door de geest die het internationale leven van onze tijd bezielt. Laten wij hier deze maand samenkomen onder auspiciën van de Verenigde Naties'. Eban verklaarde zich ook bereid te vergaderen onder voorzitterschap van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring over een algehele vredesregeling. Eban zei dat de Israëlische grenzen van vóór juni 1967 als het ware tot aanvallen uitnodigen. Israël kan zich niet op de oude grenzen terugtrekken, zonder zich in een toestand van 'on duldbare kwetsbaarheid' te brenger- In het kader van een vredesregeling met Egypte zal Israël zich evenwel van de bestandslijn terugtrekken. 'Wij hebben nooit beweerd, dat het in vredestijd nodig zou zijn, dat onze troepen de gehele Sinaï of het groot ste deel ervan blijven bezetten. Er zijn levensbelangen, die ons nopen ons het recht voor te behouden om bij vredesonderhandelingen te trachten, een contractuele basis te verkrijgen voor een voortgezette aanwezigheid, teneinde de veiligheid en scheepvaart te waarborgen'. Minister Eban zei O J DEN HAAG Radio Nordsee zal De Telegraaf een proces aan doen in verband met een giste ren gepubliceerd verhaal waar in de door Nordsee ontslagen disc-jockey Andy Archer be weert dat de commerciële uit zendingen als dekmantel dienen voor spionageactiviteiten voor Oost-Duitsland. De advocaat van Radio Nordsee, mr. N. J. Geleijnse, deelde dit gis termiddag mee op een inderhaast be legde persconferentie waarvoor de eigenaars van het zendschip, de Zwit sers Bollier en Meister speciaal naar Nederland waren overgekomen. Mr. Geleijnse sprak van een schandelijke onzorgvuldige publikatie. „Onze re putatie is al mer van bepaalde kant verdacht gemaakt, dat kan niet eeuwig ongestraft gebeuren", aldus mr. Geleijnse die het komende week einde de dagvaarding voor het kort geding gaat opstellen. De Nederlandse vertegenwoordiger van Nordsee, John de Mol en de heren Meister en Bollier ontkennen uiteraard enige spionage-activiteit te bedrijven. „De moeilijkheid is dat spionage zelf niet gemakkelijk te be wijzen is, maar het tegendeel ook niet", aldus de heer De Mol. Dronkenschap Hij dacht dat Andy Archer ui', rancune over zijn ontslag, drie maan den geleden, het spionageverhaal de wereld in had gestuurd. De man werd ontslagen omdat hij drie nach ten volslagen dronken was en niet omdat hij te nieuwsgierig geweest zou zijn", aldus de heer De Mol. Hij vertelde voorts de Binnenlandse Veiligheids Dienst te hebben uitge nodigd het hele schip te inspecteren, maar de BVD is, zo meldde een ,.Pro Juventute" heeft gistermid dag op paleis Soestdijk aan de Ko- 7lingin en prinses Beatrix de eerste exemplaren van de zilveren Oranje kalender aangeboden. Op de foto: de Koningin en de Prinses met de nog uit te pakken kalenders. te halen die voor eventueel doorsei nen van berichten naar elders zouden kunnen worden gebruikt. De heer De Mol wees er nog op dat Nordsee momenteel voor an derhalf miljoen reclameopdrachten in portefeuille heeft en dat verwacht wordt dat alle investeringen in het schip en de uitrusting eind van het jaar zullen zijn gedekt door de in- komstn. .Het verhaaltje dat Nord see uit geldnood spionage zou moeten bedrijven gaat dus ook al niet op", aldus de heer De Mol. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DEN BILT Het vaste land van Europa ligt bijna geheel bin nen een omvangrijk hogedrukge- bied, dat voor bestendig en rus tig herfstweer zorgt. Overdag lig gen de temperaturen rond de 20 graden. Overigens verandert er op de weerkaart nog niet veel, zodat hel heersende weertype aanhoudt. De kans op mist blijft daarbij groot. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77 cm (1026 millibar), stijgend. HERBERT POTHORN AAP EN MENS IN DE EVOLUTIE Wte waren onze vooroudersT De vorderingen van het on derzoek en de etrljd der meningen sinds Darwln. Een populalr-wetenachappelljke oriëntatie. 10 Qn Gebonden IZ.SU Verkrijgbaar In de boekhandel Tornar Keunlng WaoerWigei» IZon en maan 2 oktober: zon op 6.41, onder 18.17; maan op 17.14, onder 3.39; tokt. V.M. Hoog water Hoog water, 2 oktober: Rotter dam le getij 2.39, 2e getijd 14.46; Scheveningen 0.53 - 13.23; Vlis- isingen 12.13Haringvliet a.d. Zeezijde 1.21 - 13.52. Zoals bekend heeft slechts een deel .van de raad aan het gesprek met de minister deelgenomen. De frakties van de PvdA, D'66. CPN en de heer v.d. Veer (onafh.) weigerden nog lan ger over maatregelen tegen de lucht verontreiniging te praten. Tijdens de spoedvergadering van de raad hebben zij gezegd nu wel eens daden te wil len zien. Burgemeester Heusdens heeft de argumentatie voor de afwezigheid van deze raadsleden aan de minister kenbaar gemaakt. De bewindsman gaf er geen commentaar op. Intussen klaarde gistermiddag de lucht op in het Rijnmondgebied. De meld- en regelkamer van het open baar lichaam Rijnmond deelde later mee dat er de hele dag geen smog was voorgekomen, donderdagmiddag om half zes werden op grond van de weersverwachting alle waarschu wingsfasen ingetrokken. Niettem'n gingen bij Wilton- Feiienoord in Rotterdam donderdag middag ongeveer 600 van de 4000 werknemers een uur eerder naar huis uit nrotest. In het zojuist verschenen nummer van het personeelsblad „De Does" van de Rotterdamse graanele- vatormaatschappij werd meegedeeld dat met een artikelenserie voorlich ting zal worden gegeven over de ver vuiling van het milieu. Het bedrijf •geeft alvast 25 richtlijnen om „op te volgen". hten wel een fascinerend gezicht, deze (Pernisser) vlam temidden van rte en witte wolken, maar het blijft een verontrustend symbool van het milieubederf D'r is een dame die pap9 wil spre kenmisschien kan mams beter ook even meekomen MELBOURNE De 42-jarige John Merkus, die in 1952 met zijn gezin uit Beek bij Nijmegen naar Australië emigreerde, is tot bur gemeester van de gemeente San- dringham gekozen. Deze gemeen te omvat de voorsteden San- dringham, Beaumarais en Black Rock van Melbourne. Drie jaar geleden werd hij tot gemeente raadslid gekozen. VLAARDINGEN Minister Stuyt zal het Rotterdamse ge meentebestuur met klem verzoe ken bij ernstige luchtverontrei niging dezelfde maatregelen te nemen als Vlaardingen. Hij heeft dit gezegd tijdens een spoedgesprek in Den Haag met een deputatie uit de Vlaardingse raad. Maandag ontvangt de minister verte genwoordigers van de gemeente Rot terdam op zijn departement. Het onderhoud in Den Haag was een uitvloeisel van de weigering van de minister om de spoedvergadering van de Vlaardingse raad, die woens dagavond is gehouden, bij te wonen. Wel was hij bereid donderdagmiddag met Vlaardingse raadsleden te dis cussiëren over maatregelen tegen de luchtverontreiniging. Het gesprek in Den Haag is volgens de deputatie „zinvol" geweest. Burge meester mr. J. Heusdens deelde na afloop mee dat de minister, die op 14 oktober een werkbezoek aan Vlaar dingen brengt. Rotterdam zal trach ten te bewegen bij een nieuwe smog- aanval dezelfde adequate maatrege- te nemen als het Vlaardingse ge meentebestuur. Dit verzoek heeft betrekking op de periode, dat de nieuwe wet op de luchtverontreiniging nog niet in werking is getreden. De minister wil een belangrijk hoofdstuk uit deze wet binnen vier weken of „zoveel eerder als technisch mogelijk is", in werking stellen. In het betreffende wetsartikel krijgt de oommissaris van de konin gin vergaande bevoegdheden. O.a. kan hij bedrijven geheel of gedeelte lijk sluiten. Een andere toezegging van de mi nister betrof het beschikbaar stellen van geld voor het aantrekken van medisch personeel, dat een onderzoek gaat instellen naar het verband tus sen de luchtverontreiniging en adem- halings.stoornisscn. Hierom was tij dens de spoedvergadering gevraagd via een aangenomen motie van de heer J. Madern, die dus meteen geho noreerd is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1