pfederlandse zuivel kan nu ropees kampioen worden PvdA vindt gehoor voor wijziging abortuswetgeving Geen pleidooi voor uitgewezen Spanjaard Kant m klare kunsthars vulpasta Man steekt met mes fietsende vrouwen Drs. Zijlstra op jaarvergadering FNZ eg vervoerders liet ontevreden èver begroting ohn Skelton vrijgelaten Arrestaties in verband met bontdiefstal Grote golf van echtscheidingen Na hoorzitting in Tweede Kamer Ministerraad akkoord met onderwijsplan 9 DOiNiD.5RO.AG 30 SEPTEMBER 1971 Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ gelooft, dat er in de vergrote EEG een belangrijke rol weggelegd is voor de Nederlandse zuivel industrie. Op de jaarvergadering van de FNZ in Leeuwarden zei hij gisteren, niet in te zien „waarom de Nederlandse zuivelindustrie het Europese kampioenschap niet kan veroveren." fijgestaan door twee Japanse schonen knipt een Nederlandse koop- uit de 17e eeuw een lint door. De Nagasaki facorij in het ïsterdamse Okura-hotel is hiermee geopend. Drs. Zijlstra stond uitvoerig stil bij de situatie op de zuivelmarkt, die het afgelopen jaar radicaal veranderd is. Kampte Europa vorig jaar nog met aanzienlijke overschotten, nu lijkt de kans op zuiveltekorten in de komende winter niet uitgesloten. Deze ontwikkeling heeft haar in vloed op de prijzen niet gemist. De boeren krijgen gemiddeld genomen, momenteel meer uitbetaald dan ze de laatste jaren gewend waren. De prij zen hebben zich losgemaakt van het niveau, waarop ze voorheen gehand haafd werden door het ingrijpen van de overheid. De verwondering hierover dient volgens drs. Zijlstra even groot te zijn als over de lancering van het eerste bemande ruimteschip. OVERSCHOTTEN De plotselinge overgang van over schotten naar schaarste heeft wel ge leerd, dat de marge tussen beide si tuaties gering is, zo concludeerde de FNZ-voorzitter. Hij illustreerde dit nog met de volgende cijfers over de zuivelsituatie in de vergrote EEG (de huidige zes partners plus Engeland, Denemarken, Noorwegen en Ierland). Als de melkproduktie gelijk blijft zal de vergrote EEG in 1977 boter en kaas uit derde landen moeten impor teren; ruim 165.000 ton boter en bij na 100.000 ton kaas. Als de melkpro duktie in de EEG van tien landen in één jaar rr.et slechts één procent stijgt dan is er meteen een boteroverschot van 140.000 ton. Als de produktie nog meer stijgt, zit de EEG in een bijna onoplosbare zuivelcrisis. STABILISATIE Drs. Zijlstra trok daaruit de con clusie dat stabilisatie van de melk produktie het meest wenselijk is. De ze stabilisatie betekent volgens hem 1 grotere kansen voor de Nederlandse veehouder en zuivelindustrie, omdat die uit hoofde van klimaat, ligging, Van een verslaggever ERENVEEN Op de jaarver- ting van de Koninklijke Neder- e Vereniging van Transport On min gen heeft de voorzitter, mr. n Setten, zijn waardering uit loken over het feit dat de rege nt openbaar vervoer wil bevor- door het instellen van een ver- ïonds. De heer Van Setten de overigens, dat ondanks de het openbaar vervoer bemoedi- L toon van de toelichting van de ting, de ter beschikking gestelde gen teleurstellend waren. Hij -chuwde voor te gemakkelijk fien maatregelen tot tariefsver- g, omdat hierdoor passagiers Sn worden afgestoten, pr het beroepsgoederenvervoer te de heer Van Setten op dat het jllen in de grote steden vaak een eem oplevert door de instelling poetgangersdomeinen. Hij meen- t winkeliers en vervoerders hier een oplossing moeten nastre- 'ENE (Reuter) De Ameri- student in de theologie 'John n die in het proces-Panagoelis ~n bijzondere rechtbank in A- tot een voorwaardelijke gevan- af van zeven maanden werd rdeeld is woens.dag in vrijheid d, De 32-jarige Skelton is aan kaanse consulaire ambtenaren 'ragen. ton zou als chauffeur optreden ontsnapping uit de gevangenis de politieke gevangene Alexan- inagoelis. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederland se regering zal bij de Spaanse autoriteiten geen mildere straf bepleiten voor de Spanjaard Me- nas Garcia Pellicer, die op vrij dag 3 september uit ons land is gezet. Staatssecretaris Grosheide (justitie) heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden dr. Vonde ling en mejuffrouw Barendregt (beiden PvdA). Mr. Grosheide zegt dat de Span jaard uit zijn land en uit het leger DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg-f 8.55, 2 kg f 15.30,5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzer- waren- en bouwmaterialenhandel. Van een onzer verslaggeefsters HSTERDAM Al een dag of vijf zoekt de Amsterdamse politie haar een die het voorzien heeft op fietsende meisjes en vrouwen. De man, die een ifiets berijdt, gaat naast een fietsende vrouw rijden en steekt haar met mes in het zitvlak. t nog toe hebben zich vijf van dergelijke gevallen voorgedaan: eind ge week één en de laatste dagen vier. Aanvankelijk dacht de politie met incidenteel geval te maken te hebben, maar sinds gisteren, toen drie iwen een messteek opliepen, is de politie van mening, dat men hier te en heeft met een soort maniak. insdagavond was de 30-jarige mevrouw C.O. het eerste slachtoffer van de sensteker. Ze voelde, terwijl ze in de Nachtwachtlaan fietste, plotseling stekende pijn. In het.Sint Lucasziekenhuis werd de wond behandeld; er esten acht hechtingen worden aangebracht. De twee andere slachtoffers van sdagavond waren meisjes van negentien en zestien jaar. Het oudste meisje est eveneens in het ziekenhuis worden behandeld. 3e politie heeft tot nu toe geen duidelijk signalement van de man. Alle ge- 'ken vrouwen hebben slechts een paar kenmerken van de man aan de politie nnen doorgeven: Hij zou een jaar of 30 zijn, een zwaar postuur hebben, i soort ijsmuts dragen en op een rode bromfiets rijden. 3e politie is druk bezig de man op te sporen: „Wij moeten deze man snel pakken' krijgen voordat er nog ernstiger gewonden vallen. Als die man, ten slotte in een harde vaart komt aanrijden, maar even missteekt en in aats van het zitvlak de rug raakt, zouden er zware, zo geen dodelijke ver- •ndingen kunnen worden toegebracht", aldus de politie. bedrijfsgrootte, efficiency, vakbe kwaamheid en specialisatie een voor sprong hebben". Een aanduiding hiervoor ligt in de produktiecijfers van de laatste tijd. Over 1970 en '71 is de melkproduktie in de gehele EEG iets teruggelopen, maar de Nederlandse veehouders kre gen in 1970 bijna 4 procent meer melk van hun koeien en dit jaar hebben ze totnutoe weer 2 procent meer melk tegen stijgende prijzen afzetten. Met het oog op deze ontwikkeling vindt drs. Zijlstra, die ook voorzitter is van de NCBTB, dat de Nederlandse boeren momenteel niet gebaat zijn bij een prijsexplosie. Een verhoging van 16 procent, zoals in Frankrijk door boerenorganisaties is geopperd, lijkt hem niet wenselijk. Maar een prijsverhoging van 2 procent, zoals de Europese commissie heeft voorgesteld is voor hem volkomen onaanvaard baar. VOEDSELGEBREK Verder moeten de maatregelen, die gericht zijn op beperking van de pro duktie gehandhaafd blijven. Er moet ook voor gezorgd worden dat de af zetmarkten, die in het verleden met veel zorg en moeite zijn opgebouwd, niet verloren gaan nu er schaarste heerst. Bij dit alles wees drs. Zijlstra er voorts op, dat het voedselgebrek nog lang niet de wereld uit is. Uitbrei ding van de hulp zal voorlopig een onderdeel van de wereldvoedselpoü- tiek moeten blijven, waarvoor de aan dacht niet mag verslappen, zo hield drs. Zijlstra de FNZ-leden voor. Hij dacht, dat de zuivelindustrie wel kansen heeft om haar positie op de markt te versterken. In een maat schappij die in toenemende mate in dustrieel, mechanisph en chemisch is bepaald, kan een natuurprodukt als melk een steeds sterkere positie in nemen, zo redeneerde hij. Mode-ontwerper Gerard Brusse toont hier zijn nieuwe collectie voor de herfst en winter 1971. Op de foto een complet van bedrukte jaquard met bijpassende hoed en blotise van zuiver zijde. EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft de vermoedelijke daders aangehouden van een bontdiefstal ter waarde van ƒ28.000 die vorige week in de lichtstad werd gepleegd. Het zijn de 49-jarjge W. B. uit Eindhoven, die met weekendverlof uit de Rek- kense inrichting in de stad verbleef en de 22-jarige W. L. eveneens af komstig uit Eindhoven. Er werd nog een derde Eindhove- naar aangehouden, de 27-jarige G. H. Deze liep met een der gestolen bont jassen aan door de stad. De man zal heling ten laste worden gelegd. Nage noeg de gehele buit heeft de politie kunnen achterhalen. Van een verslaggever DEN HAAG Nog net voordat de nieuwe echtscheidingswct in werking treedt (op 1 oktober) hebben de rechtbanken in Rotterdam en Am sterdam een recordaantal verzoek schriften gekregen van mensen, die nog op de valreep onder het qude recht willen echtscheiden. In Amsterdam werden deze week ongeveer 130 verzoeken ontvangen, bijna het dubbele van het normale aantal. In Rotterdam moet men nu wekelijks ongeveer 90 verzoekschrif ten behandelen. De behoefte om nog volgens het oude recht te scheiden is volgens de Amsterdamse griffie te verklaren uit het feit, dat de oude procedure door de jaren heen beproefd is en een snelle echtscheiding mogelijk maakt. Hoe de procedure na 1 oktober wordt is nog niet op alle punten duidelijk. Het voordeel van het oude echt scheidingsrecht is, dat het in bepaal de gevallen sneller gaat dan het nieu we, het voordeel van het nieuwe recht is. dat echtscheiding in meer gevallen mogelijk wordt. De griffies houden overigens ook rekening met een grote toevloed van echtscheidingszaken na 1 oktober, omdat dan vooral de scheidingen van tafel en bed die al jarenlang slepen de zijn, snel kunnen worden afgehan deld. MOSKOU (TASS) De Sowjet- Unie heeft het onbemande ruimte vaartuig Loena 19 in de richting van de maan gelanceerd voor onderzoek van de maan en de ruimte nabij de maan vanuit de baan van een kunst matige satelliet. Dit ,zou betekenen dat de Loena 19 in een baan om de maan zal blijven cirkelen. Enkele we ken geleden verongelukte de Loena 18 bij een poging, in bergachtig ter rein een zachte landing te maken. Van onze parlemcntsredactie DEN HAAG „De regerings partijen hebben geen been meer om op te staan met hun akkoord over het abortus-probleem". Dit was de eerste reactie van dr. J. waarin hij vrijwillig dienst had geno men, is gevlucht omdat hij moeilijk heden vreesde na een ruzie met een andere jongeman over een meisje. Om die reden vermoedt de staatssecreta ris dat hij niet ernstiger zal worden gestraft dan normaal het geval zal zijn. In antwoord op een vraag van het Kamerlid Keuning (DS'70) over de zelfde kwestie zegt de staatssecretaris dat het niet mogelijk en ook niet ge wenst is aan vreemdelingen in Ne derland verblijf toe te staan alleen omdat zij dit wensen en zonder on derzoek naar hun motieven. Een der gelijk beleid zou bijvoorbeeld grote moeilijkheden met zich meebrengen ten aan,zien van de toelating van bui tenlandse arbeiders. Met nadruk stelt mr. Grosheide dat zelfs als er maar een vermoeden daarover aanwezig is dat een in ons land verblijvende vreemdeling een politieke vluchteling is, systematisch wordt nagegaan of dit inderdaad het geval is. In zulke gevallen wordt de vreemdeling altijd in de gelegenheid gesteld om een verzoek om verblijf in te dienen. De Spanjaard heeft geen bezwaren tegen het bewind in zijn land gemaakt en evenmin een beroep gedaan op (politiek) vluchtelingen schap, aldus mr. Grosheide. DEN HAAG De ministerraad gaat akkoord met een op de aanbeve lingen van het Amerikaanse bureau McKinsey gebaseerd rapport over de planmatige ontwikkeling voor univer siteiten, hogescholen en scholen voor hoger beroepsonderwijs. De nota. die binnenkort zal worden ingediend bij de Tweede Kamer, houdt onder meer een nationaal plan in op langere ter mijn, Het ministerie van onderwijs heeft bekendgemaakt dat overleg ge pleegd zal worden met de leden van de vaste commissie voor weten schapsbeleid uit de Kamer over de voorrang van behandeling van deze nota. Gerard Brussé, befaamd om zijn hoedenshowde zijn nieuwe colectie voor herfst en winter 1971 in Den Haag. Hier "Dalmatine", een hoed met zwarte vlekken op ivit fond, met brede om geslagen rand. H. Lamberts (PvdA) gisteravond na de hoorzitting in de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorstel van dr. Lamberts en dr. H. J. Roethof (eveneens PvdA) tot wijziging van de wetgeving betreffende de abortus. Het commentaar van de heer Roet hof na de gehele dag de meningen te hebben aangehoord van zestien orga nisaties en instanties die met het pro bleem hebben te maken luidde: ,,Er blijkt een grote meerderheid te zijn voor ons wetsontwerp", Mr. A. Geurtsen van de VVD, die de hoorzitting leidde en onder wiens voorzitterschap een commissie uit de vijf regeringspartijen het abortusak koord vaststelde, meende in tegen stelling tot de heren Lamberts en Roethof dat het regeerakkoord nog overeind stond. „Het akkoord bevat nog voldoende ruimte en er is nog verdere discussie mogelijk". De heer Geurtsen zag nog geen aanleiding een verandering van het regeerakkoord bij de andere vier regeringspartijen aanhangig te maken. Voor dr. Lamberts was het vooral een grote voldoening dat de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst de in houd van het wetsontwerp van de PvdA dekt. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor de behan deling van het initiatief-voorstel kan nu het voorlopig verslag uitbrengen. Dr. Lamberts hoopt dat dit snel .zal gebeuren. Met dr. Roethof wil hij haast maken met de abortus-wetge ving. Instemming Het wetsontwerp vond tijdens de hoorzitting grote instemming. Men was het erover eens dat de teams van deskundigen voor het «tellen van de indicatie niet verpliéht moeten wor den gesteld. Ook was men het er over eens dat de behandeling in erkende inrichtingen wettelijk moet worden voorgeschreven en sprak men zich uit tegen een verplichte registratie van de gevallen. Tegen het wetsontwerp was duide lijk de Bond van Verenigingen van Gereformeerde Vrouwen (ongeveer 6 000 leden van de vrijgemaakte gere formeerde kerken) De bond neemt het standpunt in dat abortus moet worden verboden en alleen is toege staan als het leven van de vrouw in gevaar komt. Ook dit standpunt was niet in overeenstemming met het regeerak koord. De Stichting van het Ongebo ren Kind en de Vereniging ter Be scherming van het ongeboren kind plaatsten zich eveneens tegenover het wetsontwerp van PvdA en het re geerakkoord. Prof. dr. W. P. Plate, sprekend namens de Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind, stelde dat elke liberalisatie van de wetgeving de gemeenschap schade zou berokkenen. Kritiek Een gouden tijd" achter de rug! Goud van de vrijheid, het uurloze bestaan. Dat zeker. Maar ook goud van de dennenaalden onder de voe ten; goud van het steppegras op de berghellingen, goud van de herfst bladeren langs ons pad. En vooral goud van de zonne schijn, die onwaarschijnlijk trouw ons begeleidde. Vakantie is een rare zaak. Overal zou je tijd voor hebben, maar je doet niets. Plannen waren er genoeg. De eerste tijd zaten we in Holten in een huisje op een pluk hei. De fol ders hadden gezegd, dat je naar de Holterberg moest en naar Markelo. maar we brachten het niet verder dan de boer één laantje ver om eieren en boontjes, piepers zo uit de grond en tenslotte de kip, die de eieren gelegd had. Alleen de lof der luiheid hebben we gezongen. Nieuwsloos geleefd. Wel rustig. De schokken zullen in de komende da gen wel komen, wanneer het barre leven zijn loop hervat. Na het absolute nietsdoen, geladen met ongekende energie, naar het va kantie oord der heksen: de Harz. Alweer anders dan de folders, die een soort wetboek met „verplichte" nummers vormen en alle zijpaadjes vergeten. Twee regels in een krant over de miljoenennota, verder alleen Brandt en zijn perikelen. Gek, in zo'n pe riode van afzijdigheid- van het we- («oud reldgebeuren, doet je dat niets. Dan is het ontdekken van de dienstregeling van de bussen veel belangrijker. Altijd dreigt het ge vaar, dat je wel in een of ander oord arriveert, maar er althans dezelfde dag niet meer uit komt. Wat nog niet zo griezelig is als ons avontuur tussen hemel en aarde in het genoegelijke tweepersoonscabi netje, dat ons van de Bockberg te rug naar Haneklee zou brengen, maar ergens hoog boven de dennen zwieberend bleef stokken aan de draad. Seconden werden minuten, die uren leken. Kalm blijven, stond er op een bordje, dat in deze situatie voorzag. Allicht. Elke beweging ontlokte onze cel een reuzenzwaai. Vervolgens, zo stond er, het ven ster openen en de aanwijzingen van het personeel volgen. Maar hoe dat venster openging was een puzzel en personeel was nergens te zien. Als muizen zaten we. Dan een schokje.... was het nu gebeurd? Maar zoetjes gleed ons coupeetje opeens langs de lijn voort. Niets aan de hand. De man. die ons beneden op de goede aarde wachtte vertrok geen spier. En wij glimlachten met starre grijns, om vooral te laten zien dat we het echt niet benauwd hadden gehad. Zo blijft men, zelfs in de vakantie., toch in het gareel! Prof. dr. T. Vossenaar, die het woord voerde namens de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst sprak zijn zorg uit over de praktijk van de bestaande abor tusklinieken. Hij twijfelde eraan of er altijd wel zorgvuldig wordt gehan deld. Namens de Stimezo werd dit met klem tegengesproken. Men no digde de vertegenwoordigers van de maatschappij uit om de Stimezo-kli- nieken te bezoeken. Er is gisteren tijdens de hoorzitting veel verteld over de opgedane erva ring. Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Amsterdam weerlegde met cijfers dat het vergemakkelijken van de abortus tot gevolg zou hebben dat men te gemakkelijk over de anti-con ceptie gaat denken: onder de 800 ge vallen van abortus in anderhalf jaar deed zich maar twee keer een herha ling voor. Herhaaldelijk werd er de nadruk opgelegd dat de vrouw uiteindelijk zelf over abortus moet beslissen en dat confrontatie met een team niet altijd gewenst is. Vrouw en huisarts moeten het in de eerste plaats eens worden. Van de kant van de Ko ninklijke Maatschappij werd gesteld: een arts die zegt geen tijd te hebben voor een gesprek oefent zijn beroep niet goed uit. De consultatie van de teams bleek al spoedig een formaliteit te zijn. Niet doorschuiven De gynaecoloog mevrouw dr. J. Klomp uit Amsterdam (medewerkers- laad 1970) merkte op: de behandelde arts moet zijn uitputtend verdiepen de problemen van de vrouw die om abortus vraagt. De vrouw mag men dan niet doorschuiven naar een team. Wij hebben in de loop van de jaren geleerd naar deze vrouwen te luiste ren en zijn er van onder de indruk gekomen. De psychiater dr. Van Dantzig merkte op: De teams waren in het begin nodig voor gynaecologen die steun zochten bij collega's. Door de ongewenste zwangerschap pen komt nu een grote nood naar voren: Het is een wonder dat de Maatschappij er tot nu toe in is ge slaagd net te doen of deze nood er helemaal niet was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9