Willys vader van vluchtelingen Raadsels stapelen hotelbrand zich op MICROHULP IN HONG KONG Kamer voor subsidie wetenschappelij ke instituten partijen Boedapest verleent Mindszenty amnestie iMBER 7 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 Mindszenty is naar alle waarschijn lijkheid in opdracht van de paus naar Rome gegaan. Eerder had Mindszenty gratie van de Hongaarse leiders afge wezen omdat dit een erkenning van schuld zou inhouden. De kardinaal had gezegd alleen uit Hongerije weg te gaan als de paus hem dat zou be velen. Uit Vatikaansstad was gemeld dat Mindszenty is weggegaan in ver band met zijn gezondheid, die een „bron van diepe bezorgdheid" was voor de paus, DEN HAAG Indien de kosten van levensonderhoud voor de Neder landse militairen sinds dê vorige ver hoging met vijf procent zijn gestegen, zal de toelage worden verhoogd. Dit heeft staatssecretaris Van Es (defen sie) gisteren de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de KVP-Kamerleden Kleisterlee en Du Chatinier. De staatssecretaris wijst erop dat de sys tematiek voor het vaststellen van de toelagen voor Nederlandse militairen in Suriname, onlangs kritisch is on derzocht. Mogelijk zal dit leiden tot een aantal nieuwe uitgangspunten. Ik zie hem binnenkomen in de hal van het ng Kong Hyatt Hotel, waar een nachtje slapen zoveel kost als hij per dag met bedelen bij iar schraapt. Hij schuifelt wat onwennig zon: ïzon eld ijd- itijd, aar. 'or- r langs de glinster van jade, zijde en goud in de uitstalkasten langs de wand en laat zich door een chasseur de koffiekamer wijzen. Een breed geschouderde, rijzige gestalte; stug, maar nog vol grijs haar; een veel jonger gezicht dan bij het 65ste levensjaar hoort; een donker, niet helemaal vlekkeloos kostuum, dat slobberig langs de armen en de benen valt. Is pater W. L. Wammes onder de Chinese vluchtelingen in Hong Kong beter bekend als Father lly tegenover me zit, blijkt hij, ofschoon Schalkwijker van geboorte, enigszins Vlaams getongd zijn. Hij begint meteen over zijn werk, maar kop of staart is er nog niet aan te ontdekken. Iet overhandigen van een cheque van 11.111 Amerikaanse dollar of wel 40.000 gulden meegekre- van Memisa voor de aankoop van grond en de bouw van vluchtelingenhuisjes ontlokt een de kreet van vreugde en een gulle lach. geloof daar niets van. In het Zweed se sanatorium vlak naast m'n deur liggen 400 zware gevallen. En in alle ziekenhuizen zijn de tbc-afdelingen sommige tellen 600 bedden! nog tot de laatste plaats bezet. In 1969 ben ik nog even in Europa geweest. Ik heb dat verlof echter niet kunnen uitzitten, omdat ik zo maar m'n vluchtelingen terugverlang de. Ik zal Nederland waarschijnlijk niet meer terugzien, 't Geeft niet. Ik hoop nog lang in Hong Kong te mo gen werken en het is mijn wens te midden van my'n Chinezen te ster ven." DOOR LINK VAN BRUGGEN LNou kan ik eindelijk vooruit", zegt blij. „Jarenlang heeft dat kar- k stilgelegen." Als hij het zo waardevolle papiertje Z'n versleten aktetas opbergt, voegt me toe: Help me onthouden dat ik dat ding aks niet vergeet, 't Zal niet de [ste keer zijn. Stel je voor: zo'n ptelijk geschenk!" Mongolen In de Gobi woestijn heb ik m'n te jaren beleefd", zegt pater Wam- in zijn missiecentrum te Hang i, waar de jonken met hun hoe- e zeilen statig voorbijdeinen. Op oneirfdige hoogvlakte, waar bo- 1 noch struiken kunnen groeien, ik als een Mongool onder de Mon- :n geweest. Ik heb hun voedsel eten en hun gewoonten geleerd, de dichtstbijzijnde missiepost te liken, moest ik honderden kilo- ters te paard afleggen. Ie tijden waren toen wel heel an- dan nu. Je vertrok voor een jaar tien ik was 25, toen ik in 1932 lisde en je rekende ermee nooit ;r terug te komen. Medische ver ging was er niet. Je beschermen n ziekten, die je konden overval- was ook erg moeilijk. >e eenzaamheid maar ik kon er en is eigenlijk met geen pen te ohrijven. Postverbindingen waren niet; van treinen en auto's hadden meeste Mongolen nog nooit ge- ord. Een brief, die in Nederland schreven werd, was anderhalf jaar Jderweg. Hetzelfde gebeurde na- i.urlijk met brieven, die de andere ht opgingen. Pas in 1948 keerde ik voor 't eerst Nederland terug. De Tweede We- a 'doorlog, waarvan ik overigens n, linig geweten heb, verplichtte me ftien jaar achtereen in de Gobi- •-X festijn te blijven. Ik wilde dat ik Ingolië nog één keer zou kunnen in ugzien. Ondanks alle ontberingen als missionaris hielden de commu- iten me ook nog eens negentien landen gevangen ben ik van dat id met z'n barbaarse klimaat gaan iiden, en vooral van de mensen, i het bewonen. Ik zie me daar nog op een pony r de plateaus trekken. Met de ld tussen de neus en de rechter- ïg als ik uit het zuidwesten kwam m'n richting te kunnen bepalen. j t een dubbele krans om de maan, I jarvan het licht zo helder was dat ir je brevier bij kon lezen. En met gieten, die langs de sterren schoten lange, vurige sporen achterlieten." In 1957", zo vervolgt Father Willy, „ben ik naar Hong Kong gegaan. Ik was dolgelukkig Nederland na negen jaar te kunnen verlaten. Nee, begrijp me goed: niet om de mensen of om het. land, maar omdat ik met m'n hart altijd bij m'n Chinezen was. Ik had door middel van preken en een televisie-aktie een paar honderddui zend gulden bij elkaar gebedeld om de vluchtelingen de helpende hand te bieden. VluchtelingenEigenlijk ben ik één van de vier miljoen Chi nezen, die in de loop der jaren naar Hong Kong zijn uitgeweken. Apostelen Ik schaam me er bepaald niet voor te moeten bedelen. De meeste apos telen en profeten hebben hetzelfde gedaan. Trouwens: er is geen bis schop, die me steunt. M'n eigen bis schop zit in Singapore, maar beschikt over veel te weinig middelen. Ik heb zo m'n vaste klanten, die ik regelmatig afga. De meesten zijn za kenlieden Nederlanders zowel als Portugezen die in Hong Kong wo nen. Bij elkaar haal ik zo'n vijftien honderd gulden per maand op. Wat ik ermee doe? Helpen, steeds maar weer helpen. De goedegiften hebben me in staat gesteld huisjes te bouwen, een hospitaalt je neer te zetten, kinderen en ouden van dagen van maaltijden te voorzien, wegen aan te leggen, kleine agrarische pro- jekten uit te voeren, schooltjes te stichten, medicamenten te kopen enz. Of ik zieltjes probeer te winnen? Jazeker, maar niet voor een kom metje rijst. Iedereen, die bij me komt, wordt geholpen, voorzover althans de financiën rijken. Men behoeft slechts arm of nooddruftig te zijn. Ook de opiumschuiver, die bij z'n huisgoden leeft, klopt ,aan m'n deur. -fa Overvol Father Willy's vluchtelingen in Hong Kong: moeder met kind. Hong Kong 4'/2 miljoen menlen zijn er al raakt overvol. Er zijn jaren geweest dat er een kwart mil joen vluchtelingen de grens over kwamen. Op 't ogenblik zijn 't er 20.000 per jaar, maar de natuurlijke bevolkingsaanwas bedraagt 100.000 zielen. Aan de behuizing van de vluchte lingen hebben de Britse autoriteiten de afgelopen jaren veel gedaan. De slums worden successievelijk opge ruimd en de gezinnen krijgen flats toegewezen. Als nadeel geldt dat ze nogal duur zijn, althans voor lieden, die weinig verdienen, maar het grote voordeel is toch wel dat de volksge zondheid er aanzienlijk door is ver beterd. Beweerd wordt thans dat men de tuberculose, dé volksziekte in Hong Kong, onder de knie heeft, maar ik Ontslagenen ESTEC kunnen wellicht bij ESRO terecht "Van een verslaggever NOORDWIJK Tot nog toe is aan zeventien pérsoneelsleden van het Europese ruimtevaartcentrum ESTEC ontslag angezegd. Hun is aangeraden naar vacatures binnen de moederor ganisatie ESRO te solliciteren. Directeur Hammerström van ES TEC heeft zijn (ruim zevenhonderd) personeelsleden meegedeeld dat de werkzaamheden aan wetenschappelij ke kunstmanen zullen worden ver minderd nadat de op stapel staande satellieten HEOS-A2 en TD-1 zijn ge lanceerd (dus na februari volgend jaar). Er zijn lijsten opgesteld1 van functies die bij ESTEC worden opge heven en van vacatures in de hele ESRO-organisatie. Voor de vacatures zal zeker inter nationale concurrentie bestaan, want volgens eerdere berichten wort het kleine ESRO-centrum in Italië (ze ventig man) geheel opgeheven. Een en ander hangt samen met een ac centverschuiving in het ESRO-werk naar commerciële satellieten, waar over definitieve .beslissingen overi gens pas in november worden geno men. F AT HER WILLY Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een grote meerder heid in de Tweede Kamer heeft zich gisteren in principe akkoord ver klaard met de subsidiëring van de wetenschappelijke instituten van de politieke partijen. Uitgezonderd D'66, GPV en SGP waren de fracties het erover eens dat de financieel in nood verkerende wetenschappelijke instituten steun toekomt omdat zij belangrijk werk voor de parlementai re democratie verrichten. „Deze instituten hebben een be langrijke taak in de politieke bewust wording van ons volk", aldus het ka merlid Veerman die namens AR, KVP en CHU sprak. Verwacht mag worden dat de Ka mer het subsidie-wetsvoorstel van de voormalige minister van binnenland se zaken Beernink, volgende maand zal aanvaarden. Wel zal. op aandrang van de regeringsfracties, een wijzi ging worden opgenomen waardoor slechts één instituut per partij voor subsidie in aanmerking komt. Mejuffrouw Goudsmit (D'66) be schouwde de subsidie als directe steun aan de ook in financiële nood verkerende politieke partijen zelf. „Door deze steun houdt men ver ouderde politieke structuren in stand", meende zij. Zij vond het ook wat vreemd dat de kamer nu de eigen wetenschappelijke instituten wel gaat subsidiëren, terwijl overal momenteel subsidies voor even nutti ge instellingen worden ingekrompen- Zij kondigde overigens aan dat haar parij wel van de subsidie gebruik zal maken als het wetsvoorstel wordt aangenomen. Verschillende kamerleden wezen erop dat de grens tussen het werk van de politieke partij en het weten schappelijk instituut vaag is. De he ren Wiegel (VVD) en Keuning (DS'70) vroegen minister Geertsema (binnen landse zaken) daarom naar mogelijk heden om te controleren dat de subsi dies inderdaad voor wetenschappelij ke doeleinden worden gebruikt. De socialist Laban meende dat de sa menstelling van het bestuur van de stichting van het instituut daarvoor een garantie moet zijn. EINDHOVEN De raadsels rond de rampzalige hotelbrand dinsdagmorgen in Eindhoven zijn nog niet opgelost. De grote vraag blijft hoe het mogelijk was dat de brand zo snel om zich heen greep. Tweede en niet minder belangrijke vraag is de oorzaak. Er zijn tot dusver nog geen aanwijzingen gevonden die in een bepaalde richting wijzen. politie ontvangen. De geïdentificeerde lichamen werden vrijgegeven. Transport BOEDAPEST (UPI) De Hongaarse regering heeft giste ren bekendgemaakt dat kardi naal Josef Mindszenty, die Hon garije nu heeft verlaten, amnes tie is verleend voor de levens lange gevangenisstraf die hij in 1949 heeft gekregen. De kardi naal werd toen veroordeeld we gens verraad en deviezensmok- kel. De nu 79-jarige kardinaal bekende destijds de deviezen- smokkel na gemarteld te zijn. In het Hongaarse staatsmededelin- genblad Magyar Kozlony werd giste ren afgekondigd dat de presidentiële raad van Hongarije besloten heeft kardinaal Mindszenty amnestie te verlenen in verband met zijn leeftijd en slechte gezondheidstoestand. Kardinaal Mindszenty heeft steeds geweigerd in te gaan op eerdere aan biedingen tot amnestie van de Hon gaarse leiders. Zijn veroordeling van 1949 had rechtstreeks verband met het felle verzet van de kardinaal te gen het communistische regime in Hongarije, die de rooms-katholieke kerk naar de achtergrond wilde schuiven. De kardinaal werd tijdens de Hon gaarse opstand door het verzet be vrijd, maar hij trok naar de Ameri kaanse ambassade in Boedapest toen de opstand was neergeslagen. Hij heeft vijftien jaar lang onderdak ge kregen in de ambassade. Een inwoner uit Leidsehendam is op de dodenlijst genoteerd geweest. Hij bleek echter met een vroege och tendtrein naar huis te zijn gereisd. In verband met zijn verwondingen moest hij in een ziekenhuis in Voor burg worden opgenomen. Van de 11 doden zijn er 8 geïdenti ficeerd. Op de drie resterende stoffe lijke overschotten heeft dr. Zelden- rust gistermiddag sectie verricht. Vaststaat dat een van de stoffelijke resten een vrouw moet zijn geweest. Een afdruk van het gebit van een van de mannelijke resten toont over eenkomst met de gebitsstatus van een Finse gast. Deze papieren zijn vanuit Zweden naar Eindhoven overgevlo gen. Aangenomen wordt dat de nog niet geïdentificeerde slachtoffers het Amerikaanse echtpaar Chauvin en de Fin Ingman zijn. Zekerheid hierom trent bestaat echter niet. Van het Amerikaanse echtpaar ontbreken verder alle gegevens. Er is contact opgenomen met het Amerikaanse consulaat-generaal van waaruit po gingen in het werk worden gesteld om de herkomst van het echtpaar op te sporen. In de loop van woensdag werden de nabestaanden van de slachtoffers op het hoofdbureau van In de aula van de algemene be graafplaats De Oude Toren in Woensel bij Eindhoven staan de kisten met de slachtoffers van de hotelbrand opgebaard. Bij elke kist een krans van „het Silveren Seepaerd". In versneld tempo zijn de formali teiten in orde gemaakt die nodig zijn om de lichamen naar de diverse lan den van herkomst te transporteren. Het onderzoek naar de aanleiding van de brand heeft nog niets opgele verd. Vast staat dat er geen explosie is geweest' althans niet aan aard- gasnet of aan de centrale verwar ming. Men probeert na te gaan wanneer de brand precies is uitgebroken. In middels is vast kdmen te staan dat de brand niet ontdekt noch gemeld is door de nachtportier van het hotel. Deze was namelijk net op, ronde. (Hij bevond zich op een van de bovenste etages toen de toevallig passerende chauffeur van Gils uit Eindhoven de brand ontdekte en op de deuren bonsde. Er heeft ook geruime tijd twijfel bestaan over de tijdstippen waarop politie en brandweer werden gealarmeerd. Aanvankelijk liepen de ze tijden twaalf minuten uiteen, met dien verstande dat de politie als eer ste zou zijn gewaarschuwd. Achteraf bleek er slechts een verschil van twee minuten over te blijven en dit is vol gens een woordvoerder van de politie te wijten aan een verschil in tijd waarneming. Om half twee werd gis termiddag het nieuwe gedeelte van 't Zilveren Seepaerd door de Eindho- vense dienst voor Bouw- en Woning toezicht vrijgegeven om het te onder zoeken. Veel persoonlijke bezittingen konden door de brandweer worden geborgen. Met name de bovenste ver diepingen bleken nog vrijwel intact te zijn. De gouden voorwerpen die* ,zich in het hotel bevonden heeft men ruw- De heer Veerman (ARP) zag hier geen problemen. „De wetenschappe lijke stichtingen richten zich primair op de bewustwording van ons volk en niet op de 'partij-organisatie of de fractie". Hij meende overigens dat ook aan subsidiëring van de partij of de politieke jongerenorganisatie zelf weinig bezwaren kleven. Het wetsontwerp met terugwerken de kracht tot 1 januari 1970 kent aan de instituten een subsidie toe, even groot als de overige inkomsten, maar niet meer dan het nadelig verschil tussen die inkomsten en de uit gaven. De maximum subsidie be draagt 100.000, 75.000 of 50.000 gulden voor instituten waarvan de aanver wante fractie in de Tweede Kamer resp. 25 of meer, 10 tot 25, of minder dan 10 leden telt. De communist Bakker was tegen de koppeling van subsidie aan overige inkomsten, omdat, zoals hij zei, „dit in het voordeel werkt van partijen met welgestelde leden". Het kamerlid Laban (PvdA) wilde de mogelijkheid open houden later de maximum be dragen te verhogen. „Het weten schappelijk instituut van de PvdA, de Wiardi Beekman stichting, heeft vo rig jaar al aan overige inkomsten meer dan een ton binnengekregen", lichtte hij toe. De subsidie zal voor de jaren 70/71 een bedrag van rond een miljoen vergen. Hagemeijer verwerft belang in Venezuela O AMSTERDAMHandelmaat schappij Hagemeijer en Co en de Ve nezolaanse industriële groepering In- versiones Coro gaan samen in Vene zuela een fabriek oprichten voor het vervaardigen van huishoudelijke arti kelen. Hiertoe is opgericht Luxor, welke vennootschap in eerste instan tie de produktie ter hand zal nemen van aluminium potten en pannen en daarna van roestvrij staal en ge- emaille.erde artkelen. Verwacht wordt dat de produktie eind van dit jaar kan beginnen. Tevens is opgericht de vennoot schap Commercial Luxor, welke maatschappij enerzijds zal optreden als distributeur van door Luxor ge produceerde goederen, anderzijds zich zal bezighouden met de import van huishoudelijke artikelen in beide ruimste zin van het woord. In beide maatschappijen neemt Hagemeijer voor 40 pet. deel. Hagemeijer verwacht dat deze deelnemeingen een gunstige invloed zullen hebben op de in deze branche tot het concern behorende Europese produktiebedrijven. Vondeling voorzitter commissie rijksuitgaven DEN HAAG De commissie voor de rijksuitgaven, die een onderzoek zal instellen naar het ontstaan van het begrotingstekort van 3,9 miljard gulden is gistermiddag door Kamer voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel geïnstalleerd. Voorzitter van de commissie is dr A. Vondeling (PvdA). Voor de PvdA-fractie hebben voorts zitting de heren Franssen; Van Thijn en Dol man. De KVP is vertegenwoordigd door de heren "YVeijters, Notenboom. Van der Gun en Van Amelsfoort. De VVD heeft de heren Portheine en Joekes afgevaardigd, terwijl de heer Schouten namens de ARP optreedt. De commissie zal voorts bestaan uit de heren Van der Mei (CHU), Berger (DS'70) Bakker (CPN). Wiebenga (PSP), De Goede (D'66) en Van Dis (SGP). weg met het er omheen liggende puin bij elkaar geschraapt en naar het po litiebureau gebracht. Door de hitte is waarschijnlijk 90 procent van de col lectie verloren gegaan, het oude ge deelte is volgens deskundigen bijzon der gevaarlijk. Er werd dan ook geen toestemming gegeven om het te be treden. Waarschijnlijk volgende week zal met de sloop van dit deel worden begonnen. Daarna wil men het nieu we gedeelte slopen met uitzondering van het betonskelet. Over de bestem ming hiervan wil men zich eerst nog beraden, maar deskundigen waren het er gisteren wel over eens dat ook dit skelet naar alle waarschijnlijk heid gesloopt zal moeten worden. Ho tel Cocagne waar de overlevenden zijn ondergebracht, zou onder scherpe politiebewaking zijn geplaatst. Hier over wil de commissaris Odekerken overigens geen commentaar geven. Hij ontkende noch bevestigde de ex tra bewaking. Als verklaring voor zijn houding ,zei hij te menen dat de tijd niet rijp was om hier dieper op in te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7