Van der Voort verkoopt nog pompwater Tuinders gaan gezamenlijk gastarbeiders aantrekken De trots van een krasse melkhandelaar In haven is 18% van oudere werknemers niet arbeidsgeschikt Giraffe geboren in Diergaarde Blijdorp Gevolg van vele illegalen Ongerustheid in Rotterdam over gastarbeiders Minder drukte in Rotterdamse haven olie melk SBÏMi WWÊ i RIJSWIJK Arie van der Voort drinkt geen leidingwater. Hij pompt zijn drinkwater zelf wel. De melkboer heeft achter zijn pandje aan de Rijsivijkse Schoolstraat een heuse pomp. En hij ge niet niet alléén van dat heerlijke waterwant hij is een sociaal voelend mens. In zijn melkwinkeltje is het verkrijgbaar en wordt, aan gretige afnemers overhandigd in meegebrachte pannetjes en lege melkflessen. Die melkflessen gebruikte Arie van der Voort ook toen zijn vrouw in het ziekenhuis verbleef. Samen met de gebruikelijke fruit mand bracht hij haar iedere dag een paar liter zelf getapt water. „De andere mensen op de zaal mochten er ook van drinken. Ze von den het heerlijk", zegt de nu 71-jarige melkhandelaar. „Het leidingwater is tegenwoordig zo smerig, het smaakt naar chloor of zo iets. Dat water uit mijn pomp is gezonder en nog lekker ook!" Dat „eigen" water is de trots van de kleine krasse man, wiens domein wordt ge vormd door een ondermaats winkeltje met een roomkleurige toonbank. Het familiebedrijf bestaat reeds meer dan een eeuw. Temidden van de zelfbeschreven reclamekartonnetjes met opschriften als „eieren van eigen kippen",, „midi- en maxime" en vers water uit eigen pomp" vecht de nu 71-jarige nog steeds voor het behoud van zijn zelfstandigheid. Een strijd waarin hij al meerdere malen het loodje heeft moeten leggen. Maar steeds kon hij met opgeheven hoofd! het strijdperk verlaten. De melkhandelaar verzette zich vooral tegen de moderne ontwikke lingen, tegen de komst van de waren wet, de sanering van de melkwijken en de laatste tijd tegen de plannen van de Rijswijkse gemeente voor de sanering van de Rijswijkse dorps kern. De pomp, waaruit Arie van der Voort zijn water betrekt. Begin In mei van het jaar 1869 begon grootvader Arend van der Voort als melkslijter van Rijswijk. Hij ver kocht de produkten van negen koeien uit twee emmers aan het juk waar mee hij iedere morgen door de vijf dorpsstraten van Rijswijk sjouwde. Een verre tante verzorgde de melk handel aan de buitenplaatsen van de dorpse gemeente door er iedere dag met een hondenkar opuit te trekken. Grootvader Arend verkocht in die eerste jaren ook nog eigengemaakte boter. Die werd vervaardigd door een hond over een schoepenrad te laten lopen, waardoor de melk werd be werkt. Grootvader had nog een aantal ne venfuncties, hij was ondermeer de kerkmeester en collectant. „Vrijwel iedere melkboer had in die jaren er wel een paar baantjes bij", zo weet Arie van der Voort te vertellen. „In Voorburg ,zou er een handelaar zijn geweest, die tevens als begrafenison dernemer optrad." De vader van Arie gooide het juk overboord en maakte gebruik van een handkar. Later zelfs van een paard en wagen. Nog steeds kwam de melk van de eigen koeien. Dat werd verbo den met de komst van de warenwet in 1929. Tot op die dag stond het gezin Van Voort elke morgen op om half r om de koeien te melken en in oongeschrobde melkbussen voor en dauw. de produkten aan de n te brengen. „De klanten waren ii veel kieskeuriger. Wanneer onze ien.pulp of spruitenkoppen gege- hadden, wilden vele mensen de Ik niet. Zelden rust voor deze melkhandelaar oorlog. Boeren van buiten de gemeen te probeerden hun waren ver onder de prijzen van de melkhandel aan de bevolking te verkopen. „Rekenden wij nog zeven of acht cent voor een liter, zij verkochten hun waren wel voor vier of vijf cent. En toch hebben we nooit geknoeid." Reputatie trots vertelt Arie van der ort van de fijne volle melk die n verkocht werd. „De melkboeren nden toen wel met het ene beenzin graf en met het andere been in spinhuis, vooral na het afkomen ii die warenwet. Velen moesten oeien om nog wat brood in huis te nnen krijgen. Bij ons werd er nooit iter in de melk gedaan, dat kon jn vader niet over zijn hart ver- ijgen. Wij hebben dan ook nooit in i spinhuis gezeten en voor een ilkboer betekende dat heel wat. iar omdat wij niet knoeiden met de 'Ik hebben we ook nooit een buiten Sorgvliet kunnen kopen." itond 1920 nam Arie het bedrijf in ictie over, pas tientallen jaren la ging de zaak ook in naam over. grootste crisistijd voor de melk- ndcl waren dc gelijknamige jaren 9Jpsen de eerste en tweede wereld- Ondanks alle moeilijkheden kon de melkhandel Van der Voort de reputa tie als eerste Rijswijkse melkhadel blijven voortzetten. Ook lukte dat in de eerste jajren van de sanering van de melkwijken. Iedere melkboer kreeg een eigen wijk waarin hij moest lopen en waar geen ander mocht komen. Arie var der Voort verzette zich hiertegen en werd vrije melkboer. Hij verloor de strijd, want de melkleverantie begon steeds meer problemen op te leveren. „Op het laatst moest ik nSijn melk zelfs uit Leiden halen. Van de fabrie ken hier in de omtrek kreeg ik niets meer. De strijd tegen de sanering van de melkwijken is afgelopen. Arie van der Voort, de laatste van het geslacht, bezorgt ook geen melk meer aan de deur. Maar ook nu bedreigt een sane- ringsspook het melkwinkeltje. De wijk moet gesaneerd worden. Dat im pliceert, dat de winkel, de woning en de achtertuin waarin vijftig legkip- penhokken moeten verdwijnen voor de volgens het gemeentebestuur zo noodzakelijke nieuwbouw. De krasse melkboer heeft zijn eigendommen nog niet aan de ge meente verkocht in de hoop daarmee het saneringsspook op aanzienlijke afstand te houden. „Mijn melkwinkeltje is mijn hobby. Ik hou van mijn werk. Stel je voor dat ik weg moet, dan moet ik mijn zaakje inruilen voor zo'n flatje. Zo lang ik nog kan, wil ik het hier vol houden, want het is hier goed." ROTTERDAM Het hoofd van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor de haven Rotterdam, dr. W. F. K. Verhoeff, acht ge neeskundig onderzoek onder de oudere werknemers zeer nuttig. Begin dit jaar is de dienst be gonnen met een onderzoek naar de lichamelijke conditie van werknemers in de Rotterdamse haven, die ouder zyn dan 60 jaar. Van de 212 betrokken werk nemers bleek 13,2 procent blij vend arbeidsongeschikt en 5,2 procent voorlopig arbeidsonge schikt. Het onderzoek betrof werknemers, die zware lichamelijke arbeid ver richten, zoals havenwerkers, stuwers, dekgasten, tremmers, bakkenbestuur- ders, silowerkers en koelhuiswerkers. De onderzochte arbeiders hebben het onderzoek zonder uitzondering posi tief benaderd. De B.G.D moest 28 personen arbeidsongeschikt verklaren en 11 voorlopig arbeidsongeschikt. Vijftien werden in een aangetaste functie geplaatst, terwijl er acht reeds in een dergelijke functie werk zaam bleken. Het plaatsen van de in aanmerking komende werknemers in lichtere werkzaamheden of een aangepaste functie vormt volgens de Scheep vaartvereniging Zuid, die de resulta- DELFT/WÊSTL.AND Op korte termijn zijn nieuwe maat regelen te verwachten voor werving van gastarbeiders voor het Zuidhollandse glasdistrict, met name het Westland en de Kring. Deze maatregelen zijn er tevens op gericht het verschijnsel ille gale gastarbeiders in de tuinbouw tegen te gaan. Het is namelijk de bedoeling samenwerkingsverbanden te vormen waaraan een bepaald aantal tuinders deelneemt die tezamen een aantal gast arbeiders werven. Gezamenlijk draagt men dan de lusten en lasten die aan een dergelijke werving verbonden zijn. De tuinbouwstands- organisaties zullen worden verzocht dit initiatief onder hun le den te stimuleren. Illegaal verblijf van buiten landers in de tuinbouw is een probleem dat al enkele jaren op grote schaal voorkomt ondanks diverse maatregelen in het ver leden om het tegen te gaan, onder meer door in de behoefte aan personeel te voorzien door grote wervingsacties in het bui honderd gulden. Die kosten worden betaald vanuit het samenwerkings verband. Als onverhoopt een of twee van de overgekomen werknemers weer naar huis moeten terugkeren binnen korte tijd, bijvoorbeeld omdat deze mensen niet voor het werk ge schikt blijken, dari betalen zij ook ge zamenlijk de terugtocht die ongeveer tweehonderdzestig gulden per per soon bedraagt. Het arbeidsbureau wil deze suggestie doorspelen naar de drie standsorganisaties in de hoop dat zij deze suggesties overnemen en voorleggen aan hun leden-tuinders, hun leden-tuinders. REGERING Tegelijkertijd zal de regering bij springen in de kosten van huisves- ti"sr. Deze komen in de eerste plaats voor de rekening van de werkgever die dient te zorgen voor een woon ruimte. Het is echter mogelijk dat het ministerie subsidie geeft in de huis vestingskosten en ook dat het mede werking geeft bij eventuele collectie ve huisvesting. Volgens drs. C. Pot, hoofd van het bureau internationale arbeidsbemiddeling kan met deze nituwe voorstellen het verschijnsel illegale gastarbeiders worden tegen gegaan. grote wervingsacties m het bui- l 1 tenland te houden. Met de „Uokliap gaat ClOOF nieuwe suggesties hoopt men de c legale werving voor de tuin bouw aantrekkelijk te maken, „met de bedoeling dat de kleine tuinbouwbedrjjfjes niet alleen maar bljjven kijken naar hun eigen kortzichtige belangen", aldus de directeur van het ar beidsbureau. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Delft, de heer J. P. Mors, deelde dit dezer dagen mee. Hij zei dat ondanks verschillende maat regelen in het verleden het illegaal werken van buitenlanders in de tuin bouw niet is beteugeld, juist de laat ste tijd zijn er aanwijzingen dat er weer vele illegale gastarbeiders Zijn. Dat aantal wordt geschat op twee a driehonderd. Daartegenover staat een aantal van in 19701971 legaal ge wonen mensen van ongeveer twee honderd. Daar komen naar schatting rog eens ongeveer tweehonderd bui tenlanders bij die in Nederland al in een andere bedrijfstak werkten en dié zijn overgestapt naar de tuin bouw. Bovendien zijn er, ook legaal, een kleine honderd Joegoslavische vrouwen die in de tuinbouw werken. SUGGESTIE In samenwerking met het-directo- raat-generaal heeft het arbeidsbureau een aantal nieuwe suggesties gefor muleerd om uit de moeilijkheden te komen. In de tuinbouw gaat het om allemaal kleine bedrijven die niet meer dan één, twee of drie mensen nocig hebben als personeel. Als een tuinder dan een gastarbeider wil werven dan stelt de wet dat de tuin der voor een passende huisvesting moi.t zorgen, dat hij zich garant stelt voor de eventuele terugreiskosten van zijn helper en dat hij nog aan andere voorwaarden voldoet Het is dan ver leidelijk voor een individuele tuinder cm een buitenlandse werknemer te nemen die niet over de noodzakelijke papieren, zoals verblijfs- en arbeids- ergurining, beschikt en voor wie hij nan geen enkele verplichting hoeft te voldoen. Het is de gemakkelijkste we,; ondanks de risico's, geldboete of zel.'s gevangenisstraf, die daaraan verbonden zijn. SAMENWERKING De suggestie van het arbeidsbureau is nu dat een aantal tuinders een g-oep vormt, een samenwerkingsver band. Tezamen werven zij een beno digd aantal gastarbeiders en betalen ook gezamenlijk de daaraan verbon den kosten van keuring, overkomst enzovoort. Een groep van twintig tuinders zou dus bijvoorbeeld vijfen twintig buitenlandse werknemers kunnen werven. De totale kosten die oan werving verbonden zijn, bedra gen per werknemer ongeveur vier- Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Dinsdag is in Diergaarde Blijdorp een gi raffe geboren, een kind van de 20 jaar voor een giraffe een zeer respectabele leeftijd oude Sabrjne en de 4% jaar oude Stanley. Sabrine is van oor sprong „import", Stanley is even als zijn nakomeling in Blijdorp geboren. Het was overigens niet de enige ge boorte van die dag. Slechts enkele uren eerder werd een zebra geboren. En daarmee werd de aanwas van ten van het medisch onderzoek in het „Havennieuws" publiceert, een pro bleem. Er is in de Rotterdamse haven nog niet voldoende werk van dit "type voor handen. Overwogen wordt de stichting van een dienstencentrum, waar aangepaste werkzaamheden kunnen worden verricht. Het onderzoek wordt thans voort gezet onder werknemers in de -leeftijd tussen 55 en 60 jaar. ROTTERDAM Het actiecomité pro gastarbeiders en acht wijkorga- nen in Rotterdam hebben in een brief aan B en W. blijk gegeven van hun verontrusting over de opeenhoping van gastarbeiders. Surinamers en Antillianen, in bepaalde buurten van de stad. In de brief wordt de vrees uitgesproken dat door een te dichte concentratie in bepaalde wijken een communicatieprobleem ontstaat. In de brief wordt er bij de gemeente voor gepleit maatregelen te nemen, die een verdere voortgaande concentratie zul len verhinderen. 605e Staatsloterij 29 september 1971 Tweede klasse Prijzen van f 15,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 f 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 53 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 63 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 167 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 446 f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 312* f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 185 f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 8999 Een prijs van f 2.000,— is gevallen op het nummer: 080187 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 015101 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 050097 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 037531 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 012974 De prijs van f 5.000,— is gevallen op het nummer: 058636 f 50.000,— is gevallen op het nummer: 094036 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie L op het nummer: 087696 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 087696 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie E op het nummer: 096101 en een troostprijs van f 2.00C op nummer: 096101 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer is tevens een lagere prijs gevallen.-. Blijdorps burgerlijke stand dan met een op 14 dieren gebracht. In de maand september werden verder ge boren: een zwarte panter, een yak, vijf Bahama eenden, een Kinkajoe en vier Koesimans. Laat niemand denken, dat dit de enige aanwinsten van de Diergaarde zijn. Cadeau kreeg Blijdorp twee M.-ndarijn eenden, een Beo, een Ta- mandoea en enkele schildpadden en hagedissen. Nieuwe aanwinsten zijn een Viskat en 3 Zwarte Paardantilo- pnn Deze donkerbruine tot glanzend zwarte Paardantilopen, in het Zuid- Ai rikaans „swartwit pens" genoemd, zijn bijzondere fraaie dieren. Zij leven in de steppen van Oost-Afirka tot in Transvaal. Moeilijk in „gevangenschap" te houden is de Tamandoea, een fami lielid van de miereneter, die uit Suri name komt. Het is een nachtdier dat in de bomen leeft. Zijn voedsel be staat voornamelijk uit termieten. De Tamandoea woont sinds 24 mei in Blijdorp en kwam daar als zuigeling, met een gewicht van 500 gram. Nu weegt hij ongeveer 3 kilo. Het vernieuwingsprogramma van Blijdorp kan dankzij een lening van ruim 4 miljoen, worden voortgezet. De eerste paal voor een nieuw ge bouw voor niet-winterharde dieren is inmiddels geslagen. Dit gebouw, ter vervanging van de inmiddels afge broken bouwvallige „gele schuur" krijgt een oppervlakte van 500 m2, veiceeld in 15 afdelingen. ROTTERDAM De groei in de Rotterdamse haven stagneert. Nam de drukte jarenlang voortdurend toe, cijfers van het eerste kwartaal 1971 laten zien, dat in die periode minder goederen vervoerd zijn dan in de eerste drie maanden van 1969. In ja nuari tot en met maart 1971 bedroeg het goederenvervoer ter zee in de Rotterdamse haven (Europoort inbe grepen) 18,93 miljoen ton tegen in de zelfde periode twee jaar eerder 19,21 min ton. Dit blijkt uit gegevens van de Rotterdamse Kamer van Koophan del. In deze cijfers is echter niet begre pen het vervoer van aardolie en aardolieprodukten. Rekent met deze er wel bij, dan is het vervoer in de Rotterdamse haven wel aanzienlijk gestegen: van 42,36 min ton in het eerste kwartaal van 1969 tot 57,16 min. ton begin dit jaar. In Rotterdam is teruggelopen het vervoer van ert sen (van 7,02 naar 6,11 min ton) en het vervoer van meststoffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5