NOORDEN: GEEN INJECTIES Chili legt basis voor conflict VS Somber nieuws voor bedrijven in nood Minister zet haast achter smog-strijd in Rijnmond Zonder redelijke kans geen overheidssteun ntwikkelingswerk mist isie op lange termijn niet over kabinet 2 moderne theeglazen Kosygin en Gandhi voor snelle regeling Pakistaanse kwestie Klachten-record door .kattopics* Het Kwartet Mistkansen Bbai 'oertien in toelichting begroting Klasen verwacht devaluatie van dollar door YS Kader KVP juicht n Arnhem 1000 tankmeldingen Ibona Podgorny naar Hanoi vertrokken Ook Ajax en Sparta ronde verder Nieuwe Leidse Courant 'Donderdag 30 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „SUntvaatleh ia ghebfeven mijo hert in teghenapoati" Qs dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur rDe eenvoud heeft twee soorten heerders: de mensen met tnaak en de mensen zonder fan- n je niet even voor het badkamer- am toeteren? Ellen zit er al een h*p mmmm. Dns land bevindt zich geheel in chte, vochtige oceaanlucht. Een achtig hogedrukgebied met een rn boven Frankrijk beïvloedt t weer. Oceaanstoringen vol- ii momenteel een koers, die van Azoren via Schotland naar andinavië leidt, zodat ze ta- ilijk ver bij ons vandaan blij- i). Hoewel morgen de wind lelijk wat kan toenemen, blij- i we toch globaal gesproken L een vrijwel stille atmosfeer 1 it aanhoudende mistkansen. De nperaturen zijn daarbij in de B ddag ongeveer 18 graden. Op H ;1 plaatsen kwam de afgelopen pht dichte mist voor. 1 11U LROMETERSTAND: heden 76,8 cm (1024 millibar), end. Zon en maan oktober: zon op 6.40, onder maan op 16.58, onder 2.10; 4 LV.M. water boog water, 1 oktober: Rotter- m le getij 1.29, 2e getij 13.52; 'teveningen 12 29 Vlissin- 1 11.12 - 23.48; Haringvliet a.d. ïzijde 0.12 - 12.57. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is fout om bedrijven in het noorden die door de teruglopende conjunctuur in ernstige financiële moeilijkheden zijn geraakt, tijdelijk met over heidssteun voor sluiting te be hoeden als er geen redelijke kans is op herstel van de rentabiliteit. Minister Langman (economische zaken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij verwierp hiermee eer» plan van het kamerlid Wierenga (PvdA) die de eis van de rentabiliteit bij het ver strekken van krediet tijdelijk niet wil hanteren. Volgens het kamerlid zijn de bedrijfssluitingen in het noorden en met name in oost-Groningen de laat ste maanden symptomatisch geworden. De neiging van het bedrijfsleven om in het noorden bedrijven te stichten loopt terug en door een reeks van sluitingen van kleine bedrijfjes ver mindert de werkgelegenheid schrik barend. Om aan deze situatie het hoofd te bieden zou naar de mening van het kamerlid extra geld beschik baar moeten worden gesteld om te verhinderen dat in de toekomst meer bedrijven dicht gaan. De beschik baarstelling van dit krediet is echter aan tijd gebonden. Loopt de conjunc tuur weer omhoog, met andere woor den is er weer voldoende aanvullende werkgelegenheid dan moet deze maatregel ingetrokken worden. Een motie om dit doel te bereiken werd echter met de stemmen van de PvdA PPR D'66 PSP en CPN voor verwor pen. Drie bedrijven De heer Wierenga had de kwestie in de kamer aan de ordë gesteld naar aanleiding van de moeilijke situatie waarin op het ogenblik drie bedrijven verkeren AGO Lignostone en Grols kledingbedrijf beide in Ter Apel en S. J. Mulders scheepvaartbe drijf in Oude Pekela. Totale werkge legenheid voor circa 300 man. De re- gering zal naar wordt verwacht mor gen over deze affaire een beslissing nemen. Het kamerlid vreest echter da: hei huidige instrumentarium on voldoende is om de situatie nog aan te kunnen. Hij besloot daarop de re gering te interpelleren. Minister Langman zag in het plan van dt heer Wierenga een duidelijke verschuiving van de problemen. Het kunstmatig in leven houden van be drijven betekent nl naar de mening van de minister een stukje concur- rentie-vervalsing, waardoor bijvoor beeld weer moeilijkheden kunnen ontstaan in Twenthe. Drs. Den Uyl, fractieleider van de PvdA interrum peerde hierop scherp met: „Hiermee legt v de bijl aan de wortel van het regionale beleid." De minister zei hierop dat hij zeker bereid is steun te verlenen uit sociale overwegingen mits er op langere termijn een rede lijk uitzicht bestaat op een goede ren te bj'iteit. Minister Boersma (sociale zaken) noemde de motie in wezen a-sociaal. „Op deze manier laat je de mensen op een zinkend schip werken en stel je ze niet in de gelegenheid om via bemiddeling aan een zekerder baan te komen. Het treffen van een nul- uren regeling lijkt mij een veel beter oplossing, aldus drs. Boersma. Ook v in de zijde van de regeringspartijen werd het PvdA-plan scherp aange vallen. WASHINGTON (AP, Reuter) De president van de Westduitse centrale bank, Karl Klasen, heeft de indruk dat de Verenigde Staten bereid zijn de dollar ten opzichte van het goud in waarde te verminderen als dat noodzakelijk is om internationaal tot overeenstemming te geraken over een algemene herziening van de koers- verhoudingen. Hij zei dat gisteren op een persconferentie in Washington. Hij is dit jaar voorzitter van de jaar vergadering van het Internationale Monetaire Fonds. Hij voegde er ove rigens aan toe dat de Verenigde Sta ten niet met zoveel woorden hebben verklaard dat ze zullen devalueren. i DEN HAAG Er wordt in 1 i onze parlementsredactie !N HAAG Een goed sa- erkingsbeleid kan alleen in gevoerd vanuit een inte- isie op lange termijn. Maar, irijft minister C. Boertien :kelingssamenwerking) in dichting op zijn begroting, lergelijke visie ontbreekt, ildt zowel voor het arbeids- ir, het kapitaalverkeer en irnationale handel als het Ij behorende nationale ;urele beleid. iter Boertien noemt ook met het vraagstuk van de optima- itionale arbeidsverdeling, een oud leerstuk uit de eco- dat pas sinds kort voor de |k wordt vertaald. Het gaat om 'erdeling van de produktie en waardoor ieder land maakt, het het beste in staat is. Zo alle betrokken landen de eco- maximaal kunnen groeien, rnationaal is men met dit tuk nog niet verder gekomen en theoretische oriëntatie. Ne- d leverde reeds een belangrijke ge aan de formulering van het beleid in het advies „de >ur van de Nederlandse econ- 'n de internationale arbeidsver- Dit advies, waarin ook enkele £he mogelijkheden worden ge- i is echter niet meer dan een stap. Effectieve politiek met g op de internationale arteids- ing is nog niet mogelijk. Het is de bedoeling de internatio nale discussie verder aan te moedigen en te trachten deze in concreet beleid te vertalen. Op nationaal niveau wil de regering overleg voeren met de vakcentrales, de werkgeversorganisf#- ties en het Nederlands Economisch Instituut. Door èn werkgevers èn werknemers in te schakelen, kan mo gelijk worden bereikt, aldus minister Boertien, dat het vraagstuk uit de sfeer van constructieve beleidsvor ming belandt. Het vraagstuk wordt ook aan de orde gesteld in de EEG. Deze Ge meenschap krijgt een steeds grotere taak bij de oplossing van het ontwik kelingsvraagstuk, Zo moet er een be ter inzicht komen in de gevolgen van de Europese integratie en de toetre ding van Engeland voor de derde we reld. IHEM Sinds vorige week 'g toen werd het „stank nummer" ingesteld is in de duizendste melding bin- rnien. Statistisch blijkt Enka- le meeste stankhinder te ver- ïn- De laatste meldingen zijn sns afkomstig van het Arnhem- neentelijke compostbedrijf. Dit stbedrijf, dat een zure lucht eidt, staat samen met de Arn- rubberfabriek op de tweede en plaats. Billiton-Arnhem is vier de ranglijst van stankversprei- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: □.per kwartaal per maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. Denieuwe abonnee krijgtonze. I ikrant veertiendagen gratis. Mijn naam g «Vaat: ---•1 Keizer. liiróhito en koning Boudewijn van België bij de aankomst van het Japanse keizerlijke paar op het vliegveld van Brussel. MOSKOU (Reuter, AP) De Sow jet-Unie en India hebben zich woensdag in een gemeen schappelijke verklaring uitge sproken voor een regeling op korte termijn van de kwestie Oost-Pakistan en de terugkeer van de vluchtelingen in India naar Oost-Pakistan. De verklaring is opgesteld voor het vertrek uit Moskou van de Indiase premier Indira Gandhi, die bespre kingen heeft gevoerd met de Russi sche leiders. De Russen zeggen voorts in de verklaring bereid te zijn het voorstel van mevrouw Gandhi te be studeren om de Indische oceaan tot „vredeszone" te verklaren. Indiase functionarissen beschouwen de steun van het Kremlin voor het standpunt van India over het Oostpa- kistaanse vraagstuk als het belang rijkste resultaat van het bezoek van mevrouw Gandhi. Beide landen zul len met elkaar in contact blijven wat de situatie op het subcontinent be treft, waarvan India en Pakistan deel uitmaken. Partijleider Breznjew en premier Kosygin hebben uitnodigingen aan vaard voor een bezoek aan New Del hi. Data zijn nog niet vastgesteld. In MOSKOU (AFP) De Russische president Podgorny is aan het hoofd van een grote delegatie voor een offi cieel bezoek naar Noord-Vietnam ver trokken. Het Russische gezelschap zal tus senlandingen maken in New Delhi en Rangoon. DEN HAAG Er wordt in het kader van de KVP niet gejuicht over de samenstelling van het kabinet Biesheuvel. Uit een onderzoek dat onder de 66 werkgroepen van de par tij verdeeld over het hele land, is in gesteld, blijkt dat de meeste wat ge laten op de totstandkoming van het kr-bir.et hebben gereageerd/Van de 66 werkgroepen noemen 39 het kabinet de minst kwade van de mogelijke op lossingen, uit noodzaak geboren als fniee keus. Slechts 15 laten zich dui delijk waarderend uit en 8 wijzen het kabinet af. Van deze laatste zijn er die de KVP-top koehandel of baan- tjesjagerij verwijten. Zij menen dat de partij niet ten koste van alles re- geringsverantwoordelijkheiid had moeten willen dragen. Twee werk- gioepen vinden dat de drie confessio nele partijen het met een minder heidskabinet hadden moeten probe ren. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het is mi nister Stuyt van volksgezond heid en milieuhygiëne ernst met de bestrijding van de luchtver ontreiniging in het Rijnmondge bied: hij heeft de Vlaardingse burgemeester mr. Heusdens toe gezegd dat binnen vier weken vervroegd alle maatregelen van kracht zullen worden uit de wet op de luchtverontreiniging die officieel pas op 1 januari van het volgend jaar in werking treedt. De minister heeft deze toe zegging gedaaQ onder druk van de sneller dan ook door hem voorzien en in aanzienlijk ver hevigde mate teruggekeerde smogvorming boven het Rijn mondgebied, en met name boven de veelgeplaagde gemeente Vlaardingen. De Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond heeft gisteren een recordaantal klachten te verwerken, gekregen: rond 1000. De afgelopen nacht kwamen er 50 klachten binnen, en tot vanmorgen negen uur nogeens 70. Het ziet er overigens voorlopig nog niet naar uit dat de smog snel zal verdwijnen. „Maar laten we ons daar nou niet op verkijken", aldus Rijnmond-voor lichtingsman G. Schilder, „want ze ker de helft van die klachten komt door de stank van kattepies en die neeft geen klap te maken met welke smogvorming dan ook." Deze stank, die al de hele week boven het Rijn mondgebied hangt, wordt veroor zaakt door een nog onbekende stof die is geloosd in de Brabantse Roode Vaart bij Zevenbergen. De provinciale inspectie milieu hygiëne en het gemeentebestuur van Zevenbergen stellen een onderzoek in naar de haard van deze kwalijke stank, die zich heeft verspreid over Dordrecht, Zwijndrecht, Ridderkerk en het gebied van Groot-Rotterdam. Rijnmond-voorlichter G. Schilder zegt het opvallend te vinden, dat de binnengekomen klachten uit een groot gebied komen, dat zich beslist niet tot Rijnmond alleen beperkt. Er kwam immers ook meldingen uit RUswijk, Delft, Den Haag en zelfs uit Alphen aan den Rijn en Lopik. Inmiddels hebben, zo deelde gister avond Vlaardings burgemeester mr. Heusdens de in een spoedvergadering bijeengekomen gemeenteraad mee, twee fabrieken hun produktie geheel of gedeeltelijk gestaakt: de kunst- mestfabriek Albatros ligt volledig stil en de kunstmestfabriek Windmill Holland een van de grote boos doeners in Vlaardingse ogen heeft de fosforproduktie gestaakt. Dinsdag al werden op verzoek van Rijnmond door de industrie maatrege len getroffen die horen bij code 3 van het waarschuwingssysteem. Over ver dere maatregelen wordt overleg ge pleegd tussen deskundigen van rijk. provincie, gemeenten en Rijnmond. Het aantal bedrijven dat aangezegd werd zijn lozingen op te schorten is inmiddels uitgebreid tot dertien. Esso- Chemie, Gulf en Cyanid zijn aan de lijst toegevoegd. Minister Stuyt heeft gisteren mee gedeeld, dat in de Tweede-Kamer commissie voor de volksgezondheid de aanwijzing van het Rijnmondge bied tot saneringsgebied is besproken. NEW YORK, (AP) Pan American World Airways heeft in New York bekendgemaakt dat men de tarieven voor het verkeer over de Atlantische Oceaan gelijk zal schakelen met de laagste der concurrenten. Die lage vervoersprijzen gaan 1 fe bruari aanstaande in. Het gaat hier om de tarieven van de landen aange sloten bij de internationale luchtver- keesbond. de IATA. De De tarieven van de Icelandic Airways, die niet bij de IATA is aangesloten, zullen het laagst van allemaal blijven. De eerste maatschappij die dras tisch tariefsverlagingen bekend was gaan maken was de Westduitse Luft hansa. Hierop volgen de Ierse Irish International en de Zwitserse Swissair Verwacht wordt dat dit aantal zal toenemen. Resultaat daarvan is, dat op korte termijn een wettelijke saneringscom missie zal worden ingesteld, die moet gaan adviseren over een programma van maatregelen tot vermindering van de luchtverontreiniging. Een dergelij ke commissie moet de plaats gaan in nemen van de vorig jaar door toen malige Kruisinga ingestelde voorlo pige saneringscommissie. de verklaring wordt voorts gezegd, dat een gemeenschappelijke commis sie zal worden gevormd, die zich be zighoudt met economische, weten schappelijke en technologische sa menwerking. Van belang is de mogelijkheid van Russische katoenleveranties aan tex tielfabrieken in India. Moskou zou bereid zijn, deze katoen in de vorm van kleding opnieuw in te voeren. De handel tussen beide landen zou als gevolg hiervan snel uitbreiden en de moeilijkheden van de textielfabrieken zouden onmiddellijk zijn opgelost. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Neder landse representanten in de di verse Europa Cup-toernooien zijn de eerste ronde zonder kleerscheuren doorgekomen. Na dat Feijenoord vorige week woensdag zich' via Olympiakos al in de tweede ronde gespeeld had en FC Den Haag dat dins dag via Aris Bonneweg deed, volgden Europa Cup-houder Ajax en het Rotterdamse Sparta gisteravond het goede voorbeeld. Ajax kwam in Dresden tegen Dy namo nauwelijks in moeilijkheden. Sterker: de taktisch bijzonder sterk spelende formatie van Stefan Ko- vacs heeft zelfs de beste kansen ge had om ook in Oost-Duitsland de strijd winnend af te sluiten. Zo ver kwam het echter niet. Desalniettemin was de 20 overwinning in Amster dam ruim voldoende voor het berei ken van de tweede ronde. In feite even gemakkelijk heeft on ze vertegenwoordiger in het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars, Sparta het gehad tegen de Bulgaarse opponent Levski Spartak. Na 1—1 in Sofia volgde in de Feijenoord-Kuip een even gemakkelijke als riante 20 triomf Jurgen Kristensen en Janusz Kowalik deelden de beslissenden tik ken uit Rest nog het Eindhovense PSV. Ook de Linder-formatie zal vermoedelijk de tweede ronde bereiken. Het Oost- duitse Chemie Halle heeft zich naar aanleiding van de „ramp van Eind hoven" namelijk reeds officieus .uit het UEFA-cuptoernooi teruggetrok ken. Een en ander zal echter eerst morgen in Belgrado, waar de loting voor de tweede ronde van alle Euro pese toernooien zal plaatsvinden, of ficieel bekrachtigd worden. Zie ook elders in dit blad SANTIAGO (Reuter, AP) President Salvador Allende van Chili heeft de basis gelegd voor een conflict met de Verenigde Staten door aan te kondigen, dat van de schadeloosstelling die aan de Amerikaanse kopermijnmaat schappijen wegens nationalise ring zal worden uitgekeerd een bedrag van 774 miljoen dollar aan „buitensporige winsten" zal worden afgetrokken. De,ze maatregel betekent, dat de twee maatschappijen, Kennecott Cop per en Anaconda, weinig of niets voor hhn Chileense belangen zullen krijgen. Krachtens de ingewikkelde wet op de nationalisatie van de ko permijnen zal tegen 14 oktober de boek- of nettowaarde van de investe ringen van de maatschappijen wor den vastgesteld De nettowaarde van de belangen der betrokken maatschappijen is aan- ■zienlijk minder dan de 774 miljoen dollar, die nu zullen worden afge trokken. Een derde maatschappij (Cerro Corp.) werd in de rede van Allende niet genoemd, omdat haar Rio Blanco mijn pas vorig jaar begon te produceren en nog geen winst heeft gemaakt. Kennecott zal 410 miljoen verspelen en Anaconda 364 miljoen dollar. De laatste jaren werden de mijnen geëx ploiteerd door gemengde ondernemin gen, waarin de Chileense staat een meerderheidsbelang had. Dit was het resultaat van een programma van de vorige (christen-democratische) presi dent Eduardo Frei. Formeel moet Chili in een periode van 30 jaar compensatiebetalingen verrichten, die gebaseerd zijn op de oorspronkelijke kosten van de mijn- bouwinstallaties minus waardever mindering, veroudering en uitputting van ertsreserves in de afgelopen 16 jaar. LISSABON (AFP) In Portugal zullen 31 mensen terecht staan op be schuldiging van lidmaatschap van de ondergrondse „ARA" (gewapende re volutionaire actie), die banden onder houdt met de eveneens verboden communistische partij. Onder degenen die in staat van be- schu'diging zijn gesteld is Daniel Ca- brita. leider van de vakbond van bankbedienden. Zijn arrestatie enige maanden geleden leidde tot een reeks demonstraties. Ook de vakbondsleid ster Maria Julia dos Santos is onder tic 31 verdachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1