PARTA SLAAGT IN OPZET Chemie Halle trekt zich terug Levski Spartak simpel geklopt Anti-materie door Russen gemaakt Robert Fischer: Schaaktweekamp propagana-spel Nieuw record Oielsea: 21-0 SPOBTTOTO Volleybalteam overweegt terugtrekking PAK verliest VVD wint, in Dronten ROTTERDAM Wanneer bij Sparta in het verleden onverzette- kheid, geestdrift en strijdlust ineenvloeiden, rees het beeld van een ub die zich door de jaren heen niet voor niets de eervolle kwalifi- itie Cup-fighter verwierf. Het is bijna traditie geworden voor de partanen dat zij elk jaar hun naam van ware cup-fighters nieuwe houd geven. De herinneringen aan de twee confrontaties met Ajax jn nog maar nauwelijks vervaagd of een nieuw op het eerste gezicht )rekend resultaat is een feit: Sparta heeft de eerste ronde van de rijd om de Europa-cup voor bekerwinnaars overleefd. Levski >artak, de Bulgaarse club uit Sofia, heeft de Rotterdammers niet annen stuiten in hun streven zich in het internationale clubvoetbal doen gelden. BUENOS AIRES (AP. UPI) Lothar Schmid, de Westduitse grootmeester, zet vanavond als wedstrijdleider in Buenos Aires de klok in beweging voor de eerste partij van de finale van het kandidatentoernooi tussen de Amerikaan Robert Fischer en de Russische oud-wereldkampioen Tigran Petrosjan. Een finale met als inzet het recht om volgend jaar wereldkampioen Bons Spassky uit te dagen. Maar meer nog een duel, waarin de Russi sche schaakhegemonie op het spel staat. Robert Fischer (28), die op 14-jarige leeftijd naam maakte als het schakende wonderkind uit Brooklyn maar tegenwoordig zijn koosnaam „Bobby" verafschuwt, gaat in de komende weken een poging doen om een einde te ma ken aan de superioriteit van het Russische schaken. Die hernieuw de aanval al in 1961, op 19-ja- •ige leeftijd, kondigde hij aan dat hij wereldkampioen zou worden - heeft Fischer ingezet via im- ionerende „tennisscores" van 6—0, 6—0 in de voorrondes van het toernooi tegen Mark Taima- nov en. Bent Larsen. En juist die uitslagen heeft de tweekamp in Buenos Aires tot een prestige- van de .eerste, orde gemaakt. Vindt .'E. B. Edmondson, de se cretaris van de Amerikaanse schaakbond: „Jarenlang hebben de Russen het wereldkampioen schap schaken in hun bezit ge had. Zij hebben gezegd, dat dit een bewijs is voor de superiori teit van de Sowjet-mens en. het Sovjet-systeem. Maar wat zal straks hun verklaring zijn als één enkele Amerikaan, zonder de steun van zijn regering, in staat zal zijn het hele Sowjetsysteem te verslaan?" De finale-tweekamp tussen „enfant terrible" Fischer en „tij ger" Petrosjan lijkt achter de coulissen een propagandaspel van de eerste orde te worden. Waarin Tigran Petrosjan kan steunen op de beste Russische theoretici. Terwijl Robert Fischer, in geen enkel opzicht meer de lastige schaak prima donna, zich in alle lenzaamheid heeft voorbereid op de prestigeslag, weet Petrosjan zich in de rug gedekt door secon danten als Suetin (openingen) en Awerbach (geroemd als 's we relds grootste eindspelkenner) Als de traditionele eenzame Amerikaanse held wil Robert Fi scher het opnemen tegen het ge hele Russische schaaketablish- ment. „Er is slechts één manier om de Russen aan te pakken: met kracht. Dat is het enige dat zij begrijpen," beweert hij. En daar om laat Fischer geen gelegenheid onbenut om zijn fysieke kracht te kunnen laten blijken: gestoken in een blauw maatpak, gemaakt door een Chinese kleermaker in Madrid en met een gouden „schaakpaard" op z'n das heeft hij in de Argentijnse hoofdstad dagelijks de gang gemaakt naar een Russische boekwinkel. Om daar alle schaakliteratuur op te kopen en alle kranten door te bladeren, op zoek naar artikelen over zichzelf. Fischer: „Ik kan Russisch le zen. Ik weet, wat zij over mij zeggen, de gluiperds. In Russische bladen heeft gestaan, dat ik in mijn laatste match geluk heb ge had. Geluk ja. Ik heb zo maar per ongeluk steeds het goede stuk verschoven." Die morele kracht typeert de aanvalsdrang van Bobby Fischer. Die liever zonder secondant („Het is moeilijk iemand te vinden, die precies doet wat jij wilt") de Russen wil weerstaan. In en bui ten de speelzaal. Fischer over zijn spel: „Ik speel om te winnen. Ik ben niet bang meer om te verlie zen Voor niets meer. Ik houd mijn gedachten bij de wereldtitel en let niet op hoe stom de men sen soms zijn. Ik speel nu volgens de regels." Die volwassen houding laat Fi scher ook buiten de speelzaal blijken. Kritiseert hij: „De Rus sen zullen tot het uiterste gaan. Zij spelen het psychologische spel tot het bittere einde. Zij zeggen, dat ik stom ben. Zij insinueren dat ik vals speel. Maar dat waar ze je van beschuldigen, doen ze gewoonlijk zelf. Zij hebben op dracht om op welke manier dan ook te winnen. Maar dat kan je de mensen niet kwalijk nemen. Zij hebben nooit een democra tisch systeem als het onze ge kend." door Richard Matthijsse Na de 1—1 op Bulgaarse bodem die op zich een gedegen uitgangsstelling vormde voor de return, maar die in het vaderland nogal sceptisch was beoordeeld, bereikte Sparta via een 20 score de volgende ronde. Een re sultaat, dat vooral Sparta's 63-jarige trainer en coach Elek Schwartz een gevoel van opluchting moet geven. Zijn positie heeft voorlopig in één klap de sprong van wankel naar hecht gemaakt.. De Rotterdammers hebben overigens weinig reden om juichend achterom te zien naar hun eerste Europa Cup-succes. Want zel den zal in het stadion Feijenoord zo'n sfeerloos en uitgesproken matige in ternationale krachtmeting voor zo weinig publiek (27.000 toeschouwers) zijn opgevoerd. Het eerste doelpunt van Sparta. Kristensen heeft uitgehaald en de links toelopende Bulgaar Gaidarski kan er niets meer aan doen. Sparta dankt zijn 20 triomf in de eerste plaats aan de falende Bulga ren, die in de defensie twee kardinale fouten verdeeld over beide helften maakten, die hun definitieve uitscha keling inluidden. Kristensen en Ko- walik konden de Rotterdammers moeiteloos naar de volgende ronde tillen. Bondscoach Fadhronc, op zoek naar gerenommeerde krachten voor de interland tegen Oost-Duitsland zal evenmin veel wijzer zijn geworden van deze zoutloze ontmoeting. Venne- Drie spelers koppen naar de bal. Met Ger Ter Horst en Stef Walbeek schijnt Sparta daarbij winnend te voorschijn te komen. De Bulgaar Tzvetkov heeft het moeilijk. ker kon nauwelijks, althans in deze wedstrijd niet, zijn kandidatuur voor Oranje stellen, terwijl Klijnjan al evenmin een opvallende rol vervulde. Trouwens heel Sparta speelde zonder een greintje inspiratie en inzet. Zelfs toen een 2—0 voorsprong was bereikt kon de ploeg haar matheid niet van zich afwerpen. Ook de Bulgaren slaagden er zelden in te imponeren. Coach Arsoo gaf het na afloop rui terlijk toe: „Het Bulgaarse voetbal is na Mexico in een impasse gekomen Over Sparta zei de Bulgaarse coach dat hij daar weinig geestdriftig over kon zijn. „Ajax en Feijenoord zijn een klasse beter. Sparta heeft zich vanavond niet waar kunnen maken. De verdediging vond ik uitermate hard spelen, vooral Visser maakte het te bont. Elek Schwartz daarentegen zwaaide zijn ploeg alle lof toe. Hij bestreed met klem dat Sparta er met de pet naar had gegooid. Schwartz: „Het was geen gemakkelijke wed strijd." „Vergeet niet dat mijn ploeg niet uit machines bestaat. Ze heeft zondag een zware wedstrijd gespeeld. Daarom blijf ik van mening dat Sparta goed en efficiënt heeft ge speeld. Eijkenbroek corrigeerde later zijn trainer met de opmerking dat Sparta, toen het een 2—0 voorsprong had gepomen, had moeten laten zien dat ze deze wedstdjd had kunnen maken. Venneker: „Ik begrijp niet dat er zo negatief over deze ontmoe ting wordt gesproken. We zijn een ronde verder Daar ging het toch om." Inspirerend De Spartanen waren hun tweede Europacup-optreden bijzonder inspi rerend begonnen. Al na vier minuten pikte Kowalik op het middenveld de bal op, schoof hem onmiddellijk door naar Klijnjan, die schitterend naar Kristensen centerde. Voordat doelman Michailov de vuist kon strekken, plofte de bal in het net: 10. Een ontwikkeling die meteen de rust bracht in de équipe, die met zenuwen als trommelvel zo strak gespannen, was gestart. De Bulgaren waren dui delijk aangeslagen door de overrom pelen dn cn»";nestreffer. Maar even zo snel ook hervonden zij hun zelf vertrouwen. Panov, de beweeglijke en veel schietende aanvalsspits die van Walbeek te veel vrijheid genoot, bracht de Soarta-afweerlinie her- haa'delijk lichtelijk in paniek. De ^erdedicing van Soarta opereerde in die eerste helft uiterst labiel. Vooral Visser had het zwaar te verduren te gen de razendsnelle Vesselinov, die de uiterste waakzaamheid vergde van de Spartanen Het gelukte Soarta in die eerste helft niet het middenveld in handen te krijgen. Bosveld Jan- ko Kirilov week geen moment van ziin ziide slaagde er zelden in zijn medespelers te bereiken. Een ver- AMSTERDAM Het is thans vrijwel zeker dat de tweede wedstrijd in de eerste ronde van het tornooi om de UEFA-Cup tussen PSV en Chemie Halle niet meer gespeeld zal worden. De Westduitse UEFA-rappor- teur Rudi Gramlich heeft giste ren met de besturen van beide verenigingen gesproken en hij zal de leiding van de Europese Voetbalunie in Bern adviseren gevolg te geven aan het verzoek van de Oostduitse ploeg zich te rug te mogen trekken. Voorzitter Hans Schmidt verwacht dat Chemie Halle pas eind oktober weer in staat zal zijn wedstrijden voor de competitie te spelen. „We hebben nog het geluk dat door de interlands tegen Nederland en Joego slavië de achterstand in wedstrijd niet al te groot wordt. Hopelijk zijn de meeste spelers tegen november weer fit Erhard Mosert (dubbele been breuk), een van de ernstig gewonden, zal vandaag met de ploeg naar Oost- Duitsland terugvliegen. Ook het stof felijk overschot van Wolfgang Hoff mann zal vandaag naar Oost-Duits land worden vervoerd. Klaus Urbanc- zyk (slagaderlijke bloedingen en in terne kneuzingen) zal vermoedelijk nog tenminste een week in het zie kenhuis moeten blijven. Hij reist in elk geval niet mee. Leeds gewipt De grote verrassing van het return programma van de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup was de uitschakeling van „bekerhouder" Leeds. De Engelse formatie, die vorig jaar de laatste Jaarbeursstedenbeker won (en vorige week het prestige- duel met de eerste bekerhouder, FC Barcelona verloor), werd op eigen terrein gewipt door Lierse SK. Een uitschakeling, die Leeds overigens aan zijn eigen schuld te danken had. Na de 20 overwinning in Lierse kwamen de Engelsen gisteravond zonder de zeven voor het nationale elftal geselecteerde spelers binnen de lijnen en dat leidde tot een kansloze 4—0 nederlaag. In de eerste helft schoot Reaney onfortuinlijk in eigen doel. Na de rust scoorde Peter Ressel tweemaal en Janssens. FC Brugge zag voor 20.000 toe schouwers geen kans de fout in de uitwedstrijd tegen Zeljeznica Seraje- wo (30 nederlaag) goed te maken. De Bruggenaren zagen in de vijftien de minuut hun doelman Sanders een verschrikkelijke blunder maken en die treffer van Rakovic bleek uitein delijk beslissend. De 31 overwin ning, die Rijnders en Carteus (2 x) de formatie van trainer Canjels bezorg den, was niet voldoende om de twee de ronde te halen. Carl Zeiss Jena had het niet ge makkelijk. De Oostduitsers, die na de 30 thuisoverwinning op Lokomotiva Plovdic in Bulgarije dachten een een voudige wedstrijd te kunnen spelen, kwamen met een 31 nederlaag goed weg. Record Chelsea Chelsea heeft voor een nieuw Euro pa Cuprecord gezorgd. De Engelse houder van de Europese beker voor bekerwinnaars schoot in Londen de Luxemburgse bekerhouder Jeunesse Hautcharage naar een 130 neder laag. Chelsea, dat de eerste „wed strijd" met 08 had gewonnen, over trof met 210 het totaal-record van Benfica (180). Wat Feijenoord niet lukte tegen Olympiakos Nicosia („slechts" 80 en 9o), is Chelsea gisteravond wel ge lukt. De Londenaren braken tegen het onbeduidende Jeunesse Hautcha rage het „goalgettersrecord", dat sinds 1965 op naam stond van Benfi ca. De Portugezen verpletterden toen Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Volgens radio Moskou is een Russische groep natuurkundigen onder leiding van prof. Prokosjkin er in geslaagd anti-materie te ver krijgen. Dit meldt het Franse persbureau AFP uit Moskou. „Deze grote ontdekking, die de theorie van het bestaan van anti materie in de natuur bevestigt, is geregistreerd door het -regeringsco- mité voor wetenschappelijke ont dekkingen", aldus het bericht van radio Moskou, dat geen verdere bij zonderheden verstrekt. Dit bericht is uiterst bevreem dend. Anti-materie is opgebouwd uit elementaire deeltjes die in zeke re zin het spiegelbeeld zijn van de deeltjes waaruit on,ze wereld be staat. De meest in het oog lopende eigenschap van anti-deeltjes is het vernietigingsproces dat optreedt wanneer zij hun „gewone" spiegel beeld tegenkomen. De massa van beide deeltjes wordt dan geheel in stralingsenergie omgezet. Omdat de wereld vrij vol is met „gewone" materie (zelfs een ruimte die zo goed mogelijk luchtledig is gepompt bevat nog miljoenen gas- atomen) betekent de wederzijdse vernietiging dat we anti-materie niet kunnen bewaren. We kunnen het in deeltjesversnellers wel ma ken. Onlangs werd het eerste anti atoom gemaakt. Het had een uiterst kort leven. Wat het regeringscomité voor wetenschappelijke ontdekkingen nu in de annalen van de Sowjet-we- tenschap heeft bijgeschreven is vol strekt onduidelijk. Het moet pf oud nieuws of naar huidige begrippen onmogelijk zijn. In dat laatste ge val zouden wat meer gegevens niet onwelkom zijn. keerde pass van diezelfde Bosveld werd zijn ploeg zelfs bijna noodlottig. De Rotterdammers maakten aan vallend de indruk teveel op persoon lijke successen uit te zijn. Vooral Kristensen.en Heijerman zochten het teveel in slopende individuele duels, terwijl Kowalik te onrustig en te ge jaagd speelde. Een frappant voor beeld daarvan leverde de 36ste mi nuut op. Klijnjan en Bosveld hadden de defensie van de Bulgaren openge spleten, waarna Kowalik in kansrijke positie verzuimde het vonnis té vel len. Sparta bleef overigens het lichte veldoverwicht houden, wat vijf mi nuten voor rust resulteerde in een fraaie solo van Bosveld. Op de rand van het strafschopgebied werd de lange Arnhemmer echter door Ivkov meedogenloos tegen de grasmat ge drukt. waardoor Sparta's middenvel der de kans werd ontnomen zich te rehabiliteren. Eijkenbroek en de zij nen mochten zich zelfs nog in de handen wrijven dat Panov oog in oog met Doesburg gekomen, radicaal over de bal heenmaaide. Het sfeerloze Europa Cup- treffen leefde kort na de onder breking een fractie op toen Ko walik een foutieve terugspeelbal van Ivkov attent onderschepte en de Bulgaarse doelman ver volgens kansloos liet duiken: 20. Niets kon Sparta in feite meer gebeuren. Het is daarom onbegrijpelijk, datde onsamen hangende aanvalsacties van de Bulgaren de Rotterdammers des ondanks nog zoveel problemen bezorgden. Met name Vessilenov prikte herhaaldelijk venijnig in het wankele Sparta-bastion waar de uitblinkende Ter Horst zijn clubgenoot Visser voortdurend te hulp moest schieten. Geluk kig voor Sparta bleef doelman Doesburg attent, wanneer Pa nov. Zvetkov en Vessilenov hem onder vuur namen. Sparta bleef dus overeind, al haalde Bosveld het einde van de tweede helft niet meer. Schwartz verving hem door Van der Veen. DEN HAAG De uitslagen van de dins dag en woensdag gespeelde voetbalwed strijden, die voorkomen op sporttoto ne gen. zijn: Sparta Trnava Dynamo Boe karest 2—2: Aek Athene Internazionale 3—2; Malmoe Ujpest 1—0: Dynamo Dreg den Ajax O—O; Sparta Levski/Spartak 2—0: Academica Wolverhampton Wande rers 1—4; FC KÖln St Etienne 2—: Nantes Porto 1—1: Anderlecht Bo'.o^- na 0—2; Rapid Boekarest Napoll wordt vandaag gespeeld: Basel Real Madrid 1—2; Brugge Serajevo 3—1: PSV Che mie Halle, afgelast, vervangende uitslag 1. J MILAAN De kans is groot de de Nederlandse volleybalploeg zich te rugtrekt uit het toernooi om het Europees volleybalkampioenschap. In hun drang om in ieder geval als hoogst geklasseerde Westeuropese ploeg te eindigen is namelijk de Ita lianen niets te erg om hun grootste concurent, Nederland, te dwarsbomen. Sinds de ploeg in Bologna verblijft, waar het samen met Italië moet spe len om de zevende tot en met twaalf de plaats, is het eten nog minder en vooral slechter geworden. Een woe dende chef d'équipe Jaap van Kasteel kreeg gistermorgen hevige ruzie met de hoteleigenaar toen de ploeg op nieuw geen ontbijt kreeg voordat de wedstrijd tegen Bulgarije moest wor den gespeeld. Van Kasteel: ..Het is niet meer verantwoord om hier nog langer te blijven. De spelers en speelsters raken verzwakt door een totaal gebrek aan eiwitten en verse groenten. Het is verschrikkelijk wat hier gebeurt. Hoe eerder we weggaan hoe beter. Als wij de vuilnisbakken op straat zouden leeghalen, zouden we waarschijnlijk nog beter af zijn dan nu. Want wat we hier te eten krijgen is het smerigste vullis dat ik ooit gezien heb. In dit hotel eten wij niets meer En ik schaam mij als bondsofficial verschrikkelijk dat een officiële instantie, onze jongens en meisjes dit aandoet" Ook weigert het hotelpersoneel de maaltijden aan te passen aan de tijdstippen van de wedstrijden die Nederland moet spelen. Zo moest Ne derland dinsdagavond laat tegen Ita lië spelen. De wedstrijd was pas na middernacht afgelopen, maar gister morgen om half twaalf moest Neder land alweer tegen Bulgarije aantre den. Coach Johan van der Haar gaf deze wedstrijd terecht bij voorbaat al verloren. Hij stuurde Aalbers, Warns, Kalff, Valkenburg, Kooien en Hoe- boer het veld in. De overige spelers kregen rust om in ieder geval in de resterende dagen te proberen avn Is raël en België te winnen. Joop Tinlc- hof zal die wedstrijden nidt meespe len want hij is aan zijn knie gebles seerd en moet een week rust houden. Tegen Italë was Nederland bij voor baat kansloos. Toen de Oranje-hem den na een 21 achterstand dreigden gelijk te maken maakte scheidsrech ter Lukuimov uit Rusland aan alle onzekerheid een einde. Bij' 1313 floot hij plotseling voor door niemand anders geconstateerde netfouten en dat betekende 1513 voor Italië: 31. De dames speelden na hun overwinning op Zwitserland (30) een slechte wedstrijd tegen Italië 03. Alleen Hannie Geerisema haal de een voldoende. DEN HAAG Naar eerst thans bkend is geworden is in de- nacht van zaterdag op zondag overleden jonkheer L. J Quarles van Ufford. De heer Quarles van Ufford was van 1925 tot 1959 secretaris-penningmee ster en tevens competitieleider van de Koninklijke Nederlandse hockeybond. Van een verslaggever DRONTEN Vooruitlopend op de instelling van de gemeen te Dronten (in Oostelijk Flevo land) per 1 januari 1972, hebben de inwoners van Dronten giste ren een gemeenteraad gekozen. De raad zal 15 zetels tellen. De stemmen werden als volgt uit gebracht (ter vergelijking zijn in on derstaand staatje ook opgenomen het stemmenpercentage en het aantal le den van de 15 leden tellende advies raad voor Dronten voor de verschil lende politieke groeperingen volgens een verkiezing op 22 oktober 1969). stemmen percentage zetels 1971 '71 '69 '71 '69 CCP (AR-CII-KVP) 2348 48,3 48,1 7 7 PAK (PvdA)-D'66-PPR) 1367 28,1 31,3 4 5 VVD 731 15 13,6 3 2 GPV 110 2,3 1,0 Geref. concentratie 306 6,3 6,0 1 1 100 100 15 15 De nieuwe gemeente omvat de dorpen Dronten, Biddinghuizen en Swifterband en beeft ongeveer 12.000 inwoners. De gemeente zal voorals nog niet provinciaal worden inge deeld. in twee duels de toenmalige Luxem burgse bekerhouder Stade Dudelange met 180. Bij Chelsea trof aanvalsleider Peter Osgood liefst zesmaal de roos. Met zijn drie treffers uit de eerste duel verbeterde hij het individuele topsco rersrecord van AC Milans José Alta- fini (tegen Union Luxemburg) uit 1963. Beerschot deed het gisteravond te gen Anorthiosis Famagusta uit Cy prus veel rustiger aan. De Belgen na men na hun 7—0 overwinning in de eerste wedstrijd genoegen met een schamele 10 overwinning. De twee duizend Belgische supporters waren met het ene doelpunt van Kasperzak echter minder tevreden. Rinus Michels beleefde in Barcelo na weer eens een glorieuze avond. De Cateleense formatie, die in de Spaan se competitie tot de voorlaatste plaats is afgezakt, stelde zijn plaats in de tweede ronde veilig door Distillery Belfast opnieuw te verslaan: 40. Linkerspits Marcial Pina scoorde alle vier de doelpunten. In het sta dion van Barcelona, dat plaats biedt aan 90.000 toeschouwers, zaten overi gens slechts 10.000 bezoekers. Liverpool redde voor eigen publiek (38.500) het bekerleven tegen Sevette Genève Via een 10 ruststand wer den de Zwitsers na hun verrassende 21 zege in de eerste ontmoeting met 20 uitgeschakeld. Hughes en Heigh- way zorgden voor de doelpunten. Voor de eerste maal zijn de inwoners van Dronten in de Noord-Oostpolder naar de stembus getogen om een gemeenteraad te kiezen. Voorlopig nog i-indt jong Dronten de fotograaf met zijn flitser veel interessanter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15