Jeugdsoos trekt 400 jongeren Éérst waterkwaliteit verbeteren Raad Warmond akkoord met aanpak Zwanburg ïïL Restauratie in Sassenheim Valkenburger lokte abortus uit PHILIPS - BANDEN LIGTVOET nette meisjes voor inpakwerk nette jongens voor de bakkerij Moeilijk N. H. Hogervorst 25 jaar raadslid Miss Plymouth naar Leiden in» NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 SEPTE/ (Van een onzer correspondenten) In het „Centrum" van de Rijns- burgse Immanuëlkerk wordt iedere zaterdag- en zondagavond een jeugdsoos gehouden, die zoveel jongeren trekt, dat het voor ons reden was er een kijkje te nemen. Tussen alle drukte door hadden wij een gesprek met een van de SASSENHEIM De eerste fase van de restauratie van de Hervormde kerk is gereed gekomen. Het ging hier om voorbereidende werkzaam heden en een inventarisatie van de historische aspecten van het ge bouw. Er worden regelmatig inte ressante vondsten gedaan. Zo werd aan de kant van de Hoofd straat buiten de kerk, de fundering van een sacristie uit de voorrefor- matorische tqd, gevonden. Voor andere oude funderingen, die zyn blootgelegd, weten de deskundigen van Monumentenzorg nog geen verklaring te geven. Aangenomen kan worden dat het oudste deel van de kerk de toren is. Deze vertoont duidelijk een ro- maanse architectuur. De toren is nog niet zo lang geleden gerestau reerd. Daarna volgt in ouderdom het schip. Het minst oude deel van de kerk is het koor. In de loop der eeuwen is het gebouw nogal mis vormd. De restauratie staat onder leiding van architect Van der Sterre te Leiderdorp. De exterieurfoto toont de toren met de zuidkant van de kerk. De interieurfoto is genomen in de richting van het koor. KOUDEKERK Wel of geen fluor in het drinkwater, dat was één van de agendapunten, waarmee de gemeenteraad zich gisteravond bezig hield. In grote meerderheid onder steunden de raadsleden het stand punt van B. en W„ dat eerst de kwa liteit moet worden verbeterd alvo rens men aan fluoridcring begint. De discussie was eigenlijk overbodig, daar er reeds gemeenten in het con cessiegebied van „De Rijnstreek" zijn. die zich negatief hebben opge steld, waardoor het hele feest niet doorgaat. De verkoop en het bouwrijpmaken van gronden in Dorp-Oost I (gronden J. D. Reyneveld) stuitte bij de raads leden op grote problemen. In eerste instantie leidde de discussie tot een kat-en-muis-spel rond de exploita tie-opzet, die als „vertrouwelijk" aan de raadsleden was toegezonden. De heren Lek en Dorrepaal dienden een voorstel in om de zaak terug te ne men en eerst in de commissie finan ciën aan de orde te stellen. Burgemeester Van der Linden achtte dit gezien de geringe financië le consequenties (de exploitatie-opzet vertoont een voordelig saldo) niet no dig. Verder bleek het schoolbestuur van „De Rank" een brief ban de raadsle den te hebben gestuurd, waarin het erop aandrong het voorstel om de grond onder de nieuwe school te ver kopen voor f300.000, niet aan te ne men. Kernpunt van de bezwaren was het ontbreken van behoorlijk over leg. Wethouder Molema betwijfelde dat het bestuur niet op de hoogte was van de „drie ton", want de ar chitect had een prijs per lokaal ge noemd die ook neerkwam op een to taal van f300.000. Bovendien was de juiste m2-prijs pas kort bij B. en W. bekend. De wethouder wilde de brief dan ook naast zich neerleggen. De heer Lek deelde mee, dat hij zijn voorstel tot verwijzing naar de com missie handhaafde. Hij had succes want bij de stemming kreeg hij zes van de elf raadsleden achter zich. „Rijnzicht" wordt verhuurd aan A. Hogenes N.V. Aan dit besluit ging een lange discussie vooraf. De gemeente zal niet langer subsi diëren in de kosten van gezinsver zorging, gezinshulp en hulp aan be jaarden. Het rijk neemt het over. DEN HAAG Een 29-jarige Val kenburger moest zaoh voor de Haagse rechtbank verantwoorden, in ver band met uitlokking tot het plegen van abortus. Hij had omgang met een 18-jarig meisje, dat een kind van hem verwachtte. De man kwam in kontakt met een Hagenaar, die al eerder voor abortus werd veroordeeld. Hij wist de man toch te bewegen op het meisje abor tus te plegen, waarvoor hij f500 be taalde. Na de abortus werd het meisje ernstig ziek en moest in een zieken huis worden opgenomen. Tegen de pleger eiste de officier een jaar en zes maanden gevangenis straf. De uitlokker hoorde vijf maan den gevangenisstraf tegen zich eisen waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak over veertien dagen. J. J. Sjardin nam afscheid LEIDEN Tijdens een vergade ring van de districts-opleidingscom missie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf heeft de heer J. J. Sjardin afscheid genomen als secretaris. Hij heeft deze funktie 25 jaar bekleed. Bestuurslid van de centrale com missie P. den Boer uit Amsterdam: „Deze stad is vanouds een grafisch centrum met een flinke afdeling en een groot aantal opleidingen". Hij legde er de nadruk op dat er veel verbeterd is in 25 jaar maar dat er ook nog veel te verbeteren valt. De heer Sjardin kreeg een boek. Namens de werkgevers werd hem een platenbon aangeboden. In zijn dankwoord wees de heer Sjardin op het belang van een CAO, die voor leerlingen onmisbaar is. 3 halen 2 betalen Gangetje Opening sociëteit alleenstaanden OEGSTGEEST Vanavond om 9 uur opent burgemeester jhr. Van Eysinga in het pand Geversstraat 65 de sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. De openingstijden zijn vervolgens: woensdag-, vrijdag en zondagavond van 8 tot 12 uur en zondagochtend van 11 tot 1 uur. Voor direkt gevraagd Hoog loon. Aanmelden dagelijks Fa. H. van Tongeren, Noordstraat 1, Katwijk aan Zee. Telefoon 01718-15544. Echtpaar De Monyé in het goud NOORDWIJK Vandaag, 29 sep tember, is het vjjftig jaar geleden, dat de heer en mevrouw W. J. de Monyé-J.P. van der Lippe te Noord- wijk in de echt werden verbonden. Daarom zal het feest zijn in de wo ning aan de Katwij ksestraat 16, waar het gouden paar op enkele maanden na reeds een halve eeuw. woont. Bruidegom en bruid zijn geboren en getogen Noord wij kers. Als twaalfjarige knaap ging de heer De Monyé al in het bollenvak. Hij werkte bij S. A. van Konijnenburg, zesenveertig jaar. Vele jaren was de heer De Monyé een trouw lid van de vroegere Chr. Land arbeiders bond, thans de NCAB. Nog altijd schrijnt het leed van het verlies van de enige dochter, die op jonge leeftijd heenging, een man en vier kinderen achterlatend. Blijdschap was er toen de enige zoon, gedwogen tewerkgesteld in Duitsland, na de oorlog ongedeerd terugkeerde. Bruid en bruidegom genieten een goede gezondheid. Men ziet hun de 72 en 76 jaren niet aan. Zij hebben 5 kleinkinderen en 3 achterkleinkin deren. leiders. Jan Hogewoning. Hoe zijn jullie er toe gekomen een jeugdsoos te gaan leiden? Deze soos is een onderdeel van het Gereformeerd Jeugdverband. In dit verband zitten alle geledingen van het jeugdwerk. Wij zijn, allen bij elkaar, met plm. 50 mensen. Hier uit is onze groep voortgekomen. Wij zijn hier op de zaterdagavond met ongeveer vijf mensen. In de omgeving van Rijnsburg waren nogal wat gelegenheden om het vrije weekend door te brengen. Gepaste gelegenheden vonden wij het niet allemaal. Vandaar ons in itiatief zélf wat te organiseren. Kan ieder hier zonder meer binnen komen? Bij het begin van elk seizoen vindt de inschrijving plaats. Met hun ge gevens gaan wij naar de gemeen tehuizen van Rijnsburg, Katwijk en eventueel ook Noordwijk, Voor hout of Oegstgeest. Dit doen wij om te controleren of de gegevens kloppen. De leeftijdsgrens is naar beneden 15 jaar. We moeten wel een scherpe selectie toepassen. Het wordt anders vooral zaterdags veel te vol. Vaak zijn hier een 350 a 400 jongeren op één avond. 's-Zondagsavonds draaien we ook, maar is de belang stelling veel minder; een 70 80 jongelui. Wat wordt er buiten de vaste speel- of dansgelegenheid nog meer geor ganiseerd? Er is hier een zaal waar gediscus sieerd kan worden; gelegenheid tot biljarten, dammen, schaken, en ta feltennissen is er weer in andere zalen. De grote trekpleister is uiteraard de z.g. „beatkelder". Een jongen of meisje treedt elk op z'n beurt op als discjockey. Het gaat enorm goed. Er zijn nooit ru zies of wangedrag. Men kan hier ook verfrissingen kopen. Verder hebben we nog een zaal over die speciaal gereserveerd is voor lezingen over actuele onderwerpen zoals: het gebruik van drugs; het plegen van abortus en dergelijke. Wij nodigen altijd sprekers uit die terzake kundig zijn. De jongeren krijgen op deze manier een goede voorlichting. Voorheen moest men dit lezen in minder geschikte lec tuur, wat resulteert in uitspattin gen. Wij trachten deze te voorko men door te zorgen voor een se rieuze voorlichting. Dit gebeurt niet iedere week uiteraard, maar zo twee tot drie keer per seizoen. Zijn de jongelui ook in de gelegen heid creatief bezig te zijn? Jazeker! Wij hebben met grote ver bazing geconstateerd, dat, toen wij de heer Winters uit Katwijk aan Zee uitnodigden een beetje schil derles te geven, cr een grote toe loop was. Eén maal per maand komt de heer Winters, en zijn er altijd een 60 jongens en meisjes. Hoe is de houding of verhouding van de Geref. Kerkeraad ten opzichte van deze soos? In het begin was het Wel moeilijk. Niet dat wij tegenwerking hebben gehad, maar er bleek wel een soort generatieverschil te zijn. In de vier jaar dat we nu draaien is er een zeer goede verstandhouding ge groeid en mogen wij zelfs wan neer zaken van jeugdwerk en jeugdsoos in de kerkeraad ter sprake komen deze vergaderin gen meemaken. Als coördinator treedt de jeugdou- derling op. Wat de verstandhou- WARMOND De gemeenteraad heeft gisteravond besloten nog eens 60.400 beschikbaar te stellen boven het krediet, dat medio augustus werd uitgetrokken voor object 2 in de Zwanenburgcrpolder, Het raadslid Van der Kroft sprak over „de hoge prijs ik zeg niet té hoog van Rijnland, die we niet geaccepteerd zouden hebben als we vrij waren geweest en als we niet door de tijd zouden zijn gedwon gen." Burgemeester Langemeijer zei, dat er al met de Heidemij was gespro ken en dat hij nu de verwachting had, dat de gemeente wat dit be treft uit haar „lijden" is. He voorstel om gemeentesecretaris P. Baas te belasten met de bege leiding en coördinatie bij de uit voering van het plan Zwanburg had aller instemming. De raad besloot ook 290.949 be schikbaar te stellen voor het ont binden van de pacht van K. Bree- dijk op 265.564 ha in de te ont- zanden polder. De woonruimte-adviescommissie is in haar geheel herbenoemd. Zij be- Bollenstreek krijgt ticeede tehuis voor gehandicapten LISSE De eerste paal is ge slagen voor de uitbreiding van villa „Rutsbo", dat het tweede gezins vervangend tehuis voor gehandicap ten in de Bollenstreek wordt. Na een lange tijd van voorberei ding werd het pand overgedragen aan de Stichting Huisvesting Gehan dicapten Bollenstreek. Men hoopt het gebouw op 1 april 1972 in ge bruik te nemen. Er zullen 25 ge handicapten onderdak vinden. staat uit: G. Oudshoorn, mevr. J. van der Struijs-van der Horst, Th. Hoek, G. Schavemaker, Th. de Win ter en G. Vellekoop, plv. lid. M. A. Groenenboom is benoemd in de contactcommissie voor sociale aangelegenheden in de vacature P. J. van der Zon. Als plv. lid werd Th. H. van Tongeren gekozen. Joh. Weststeijnschool mag uitbreiden NIEUW-VENNEP De Vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs toonde het afgelo pen jaar een grote activiteit, zo bleek tijdens de algemene ledenvergade ring. Er kwamen nieuwe leerkrach ten bij, waarvan in verband met mi nisteriële invloeden, één lerares de school weer moest verlaten. De Rehobothschool werd geopend en bij de Joh. Weststeijnschool kwam een nieuwe speelplaats. Het ruimtegebrek bij deze school kon dank zij de Chr. Geref. Kerk worden opgevangen in het jeugdhuis „De Bron". Het bestuur heeft intussen de toezegging nieuwe lokalen te mogen bouwen. Hiervoor zal binnenkort een lening van f 115.000 worden gesloten. De christelijke mavo breidde uit met een noodgebouw, dat „De Kraal" heet. Uitbreidingsplannen houden het bestuur bezig, met name wat betreft het scholencomplex in het toekomsti ge uitbreidingsplan „Linquenda". Ook de oprichting van een havo-at heneum heeft de aandacht Verder wordt gesproken over een r.k. mavo. Overleg tussen de twee schoolvereni gingen zal nuttig zijn, zo werd ge zegd. Mevr. L. de Jong-Bronkhorst werd gekozen in de plaats van het aftre dende bestuurslid J. van Egmond. NOORDWIJKERHOUT Vóór de vergadering van de gemeenteraad heeft burgemeester Bosma dinsdag avond de heer N. H. Hogervorst bij diens 25-jarig jubileum als raadslid gehuldigd. In die kwart eeuw dienst aan de gemeenschap was hij ruim 5 jaar wethouder en 5 maanden loco burgemeester. Namens het gemeente bestuur bood burgemeester Bosma een delftsblauw bord aan. Voor het mogelijk is op de gronden van plan Victor III de zo noodzake lijke woningen èn het winkelcentrum èn de bejaardenwoningen te bouwen, moet de grond in eigendom worden verkregen. Maar al zijn gemeente en eigenaren tot overeenstemming geko men, dan nóg kan de centrale finan ciering een spaak in het wiel steken. Er zijn enkele goedkeuringen ont houden. De heer Hogervorst toonde zich ongerust „Wij hebben maar zes maanden de tijd om de gronden te verwerven". Gelet op het stadium waarin de besprekingen met de Centrale Direc tie voor de Volkshuisvesting verke ren had wethouder Heemskerk alle hoop, dat vóór het verlopen van de zesmaanden-termijn, de vaste finan cieringsmiddelen verkregen zijn. Eenzelfde optimisme, maar met iets minder grond, koestert wethou der Th. C. de Jong over de afloop van het. raadsbesluit om VVSB en Northa fors te subsidiëren in de kos ten van de bouw van het riante clubhuis annex kleedgelegenheden. LEIDEN Dit is de 20-jarige secre taresse Maxine Andrews uit Ply mouth, die deze maand tot Miss Plymouth werd gekozen. Nu zal menigeen zich af vragen: wal at et die langharige Ma xine uit Plymouth met haar brede lach op een Leidse stadspagina? Wel nu: op 5, 6 en 7 oktober brengt zij een bezoek aan Leiden en dat heeft weer wat te maken met de Pilgrim Fathers, die Leiden en Plymouth dichter bij el kaar hebben gebracht. Tijdens haar bezoek aan Leiden zal miss Maxine door burgemeester Vis worden ont vangen. C. Meurs in stilte ter aarde besteld VALKENBURG Geheel volgens zjjn eigen wens is in alle stilte de heer C. Meurs begraven. Deze be kende Valkenburger werd 62 jaar en overleed zaterdag aan een hart aanval. Hij kreeg vooral bekendheid als voorzitter van het paardenmarktco mité, welke funktie hij juist deze maand, na de 25ste paardenmarkt, neerlegde. Toen de onafhankelijk heid van Valkenburg indertijd ter discussie werd gesteld, was de heer Meurs de eerste om tegen annexatie te protesteren. Hij stond verder bekend als een man die veel wist van de Valken- burgse historie en bezat een verza meling geschiedkundige beschrijvin gen, foto's en prenten. LISSE Donderdagavond 30 sep tember wordt in de kerk van de ge reformeerde gemeente aan de Tul penstraat een samenzang gehouden om kwart voor acht. Medewerking wordt verleend door het kerkkoor „De Lofstem", het kinderkoor en de heer H. Segers, orgel ding betreft kunnen we niet beter wensen. Zijn jullie niet bang voor I juist uit de kerkelijke ge1 Voor gepaste kritiek staan w|| aard open. Helaas is het dat van heel kleine inciden vallen een geweldig grot wordt gemaakt. Wij zoude willen dat er van gemee wat meer belangstelling Verheugend is echter dat sommige ouders vernemen £>lij zijn te weten waar hui ren zich ophouden. In de zg. „beatkelder" wei| geconfronteerd met een van geluiden. Iedere tijd bil z'n eigen sfeër mee. Wannl vijftal jongeren op zaterdl plm. 400 jongeren kan lel enige gezelligheid wil biedJ men daarvoor grote bewoj hebben. Vragend aan enige jongeren het vinden: „Hartstikke alleen wat klein". Een taak voor burgerlijke enl lijke gemeente dit grotl jeugdwerk van alle steun te voorzien! Vit tip VEEMSTRI Donderdag I 'Al Vit de DUINSTREEK NOORDWIJK Raadsvergade ring De gemeenteraad komt 4 ok tober om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a.: fluoridering drinkwa ter; medewerking voor twee 9-klassi- ge basisscholen in Boerenburg door de Vereniging voor Christelijk On derwijs te Noordwij k-Binnen en de Stichting Katholiek Onderwijs; ver lenen medewerking voor de bouw en inrichting van een 3-klassige kleuter school in Boerenburg van de Stich ting Geertruida Bewaarschool; kre dieten voor de stichting van twee 9- klassige bijzondere basisscholen en van twee 3-klassige bijzondere kleu terscholen in Boerenburg. KATWIJK Veilig Verkeer Gisteren heeft Katwijk kennis ge maakt met de ogen- en reactietest- wagen van Veilig Verkeer Neder land. Het werd een groot succes. De belangstelling was zo groot, dat de topcapaciteit van één dag, nl. 65 personen, werd bereikt. Veilig Verkeer verricht goed werk, maar kan dat niet doen zonder fi nanciële steun van de leden. De Katwij kse afdeling telt niet vol doende leden om de meest noodza kelijke aktiviteiten te kunnen ont plooien. Nieuwe leden kunnen zich melden bij het secretariaat, Stad- houdersdreef 10, tel. 71512. TER AAR ternber 8 uur wordt in het d< een modeshow gehouden, seerd door die afdeling van d tenvrouwenbond. TER AAR Mevrouw L Verbeek die een aantal jare bonden is geweest aan de terse hooi, gaat dit werk neer wegens vertrek. Er is een afs receptie op vrijdag 1 oktob 16.00 tot 17.30 uur in het doi^ HAARLEMMERMEER centrumplan Hoofddorp i het centrum van Haarle geweest. Dat is historisch zo d Bij de drooglegging lag de i twee provincies en het was a de bedoeling er twee gemeenti te maken met Hoofddorp en 1 Vennep als centra. Aldus drs. terstraat, directeur van het sd fisch bureau „De MeerlandeM dens een gisteravond gehoud mi ring over het centrumplaiL fi Hoofddorp. 7 Het centrum van Haarlé^0 meer zal zich voornamelijk ier kelen in het zuidelijke kvi st Hier zal ook het nieuwe gei iaj huis van Haarlemmermeer v nen. 1 tb: NIEUWVEEN In verbal de aanleg van de secundaire i 10 op de voormalige spoorb lne de Achterweg tussen de Bl< Wi seweg en de Hoefweg ook r c gereconstrueerd. Hiertoe is het weggedeelte 1 oktober afgesloten voor alle WOUBRUGGE Overfed g tje van Diggele, 93 j, wed. Kroon. SASSENHEIM Ter LeedL. lering. In hT' estl BENTHUIZEN Spocd-raadsver- gadcring. Donderdagavond komt de raad in spoedvergadering bijeen. Ondermeer komt ter sprake het voorstel van de gemeente Bleiswij k om de Rotterdamse veiling financieel te steunen als er niet op zondag wordt gesport. Bij de mededelingen zullen b. en w. ingaan op uitlatingen van de heer Gommerse tijdens de maandag gehouden vergadering, waarin hij ondermeer een aanval op burge meester Keijzer deed. Verder zal donderdagavond de uitbreiding van de chr. school ter sprake worden gebracht, waarover de stemmen maandagavond staakten. De heer A. M. Sloot maker heeft een benoeming tot raadslid aanvaard en volgt daarmee de heer Van Hoe ven op. De AR/CHU-fractie bestaat nu uit twee leden van de CHU. een ledenvergadering, slag van de secretaris kwam kort aan speelvelden ter spn nieuwe indeling brengt een oie voor de komende 2 a 3 se! Het contract met trainer veen werd een jaar verlei het eind van het seizoen vereniging 387 leden, per 1 a was dit 411. Bij de bestuurs zing werd voorzitter Wijntj Bt kozen. De vacatures De Bruii Graaff werden vervuld door Stel en W. Keuning. De elftalcommissie werd breid met C. G. Kersten, den, C. v. Breda en J. v. Niei^e terwijl G. Griffioen werd zen. Bij de mededelingen zei c zitter de indruk te hebben da^.j lingen" de eigen plannen bouw van een clubhuis wil ten. Als dit zou door gaan „Ter Leede"-bestuur dat vinden. LISSE Damsimultaan. dagavond 7 oktober komt de hoofdklassespeler P. Broi strijd aanbinden tegen 50 d; De wedstrijd wordt gehoudi „Welkom" en begint om 7 schrijven tot woensdag 6 okt G .van der Stelt, Wilheli 37. telefoon 5724 .De klndi de lagere scholen kunnen geven bij het hoofd. ;EJ tar RIJNSBURG Evangelil Vrijdagavond om 8 uur sprei A. W. van der Plas uit Ooltge voor de Hervormde Evangelil de zaal van de chr. geref. k

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4