jawel President Venezuela: nauwe banden met de Antillen de postgiro CNV ziet loonplan wat in NVV KGB zou achter uitlekken van spionage zitten ONVERWACHT BERAAD RUSSISCHE LEIDERS Huidige generatie moet weg al vinden dab makkelijk! Opleidingsschool gemeentepolitie geopend NKV wil stijgen lonen binnen perken houden Meer kansen voor de vrouw in Oost-Europa ISchmelzer wil liiiternationaal ilieu-overle» in Rome maatregelen vervuiling Boersma: niveau werkloosheid nog niet zorgwekkend DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 in ruim 2300 postkantoren kunt u contant geld opnemen! (Van een verslaggever) WILLEMSTAD De presi dent van Venezuela, dr. Rafael Caldera, heeft gisteren, tijdens een officieel bezoek aan Curacao gezegd dat de wederzijdse over eenkomst tussen beide landen (Venezuela en de Antillen) mo menteel duidelijk merkbaar is op zowel economisch als sociaal ge bied. De president bezocht Curasao op uitnodiging van de Antilliaanse rege ring ter gelegenheid van de 150ste sterfdag van de op Curasao geboren Venezolaanse vrijheidsstrijder Luis Brion. Zoals bekend heeft het Venezolaan se dagblad El Mundo vorige week ge schreven dat Curapaose politici in het geheim overleg hebben gepleegd met de Venezolaanse regering over de mogelijkheid voor Curagao met Vene zuela een geassocieerde vrijstaat te maken. Dit bericht is inmiddels door het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken en door het Antillenhuis tegengesproken. President Caldera zei gisteren dat hij naar het eiland was gekomen om eer te bewijzen aan een zoon van dit eiland en om een tastbaar getuigenis af te leggen van de verbondenheid tussen het Venezolaanse en het Antil liaanse volk. Hfj sprak van overeen komst in de krachtige en snelle ont wikkeling die beide landen op eco nomisch en sociaal gebied doormaken. Caldera noemde de herdenkings plechtigheid de beste gelegenheid om op de meest plechtige wijze en in het openbaar de broederschap tussen het Venezolaanse en het Antilliaanse volk te bevestigen. Hij zei dat de huidige generatie al wegen moet vinden die zullen leiden tot een grotere toenadering en die de solidariteit hecht moeten maken en bruikbaar in de praktijk. Caldera sprak van een „vruchtbare onderne ming, die in het teken staat van de nieuwe vriendschapsbanden tussen de volken omdat ze het ons mogelijk maakt de toekomst met groot ver houwen tegemoet te zien, zonder dat er sprake van is dat iemand er onder zal lijden". De president zei ook de groeten over te brengén aan de Antil liaanse regering „met wie we de meesc openhartige en hartelijke be trekkingen onderhouden". Tevoren had de Antilliaanse minis ter-president Beaujon gezegd dat door uitbreiding van de culturele en handelsbetrekkingen tussen beide landen de Antillianen hun aangebo ren voorkeur en intieme voorliefde voor de Latijnsamerikaanse cultuur en mentaliteit verder kunnen ont plooien. De premier zei dat de Antil- kanen moeten erkennen dat zij dank baar zijn voor de financiële en more le steur van Nederland. Niet politiek Intussen heeft het in Willemstad verschijnende blad Amigo di Curasao g.storen geschreven dat de Venezo laanse president niet naar het eiland was gekomen om politiek te bedrij ven, ai komt het bezoek we* op een wat ongelukkig moment nu Neder landse parlementariërs hebben laten doorschemeren dat in Nederland geen beJai gstelling meer bestaat voor het stukje koninkrijk in de West. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken hecht geen bij zondere waarde aan de wijze, waarop president Caldera gisteren „een gro tere toenadering" tussen Venezuela er de Antillen bepleitte. Een woord voerder gaf desgevraagd als commen taar: „Warme bewoordingen, gebrui kelijk bij dergelijke bezoeken; we moeten hier niet teveel achter zoe ken." Breznjew. Deze was nog niet terugge keerd van zijn reis naar de Balkan, toen mevrouw Gandhi arriveerde. Om 18.11 uur plaatselijke tijd maakte het Russische persbureau TASS echter bekend, dat Breznjew uit Sofia was teruggekeerd. De par tijleider had dus wèl aanwezig kun nen zijn op het staatsdiner in het Kremlin, dat volgens het programma om 19.00 uur plaatselijke tijd had moeten beginnen. Een Indiase woordvoerder deelde mee, dat mevrouw Gandhi het diner zou gebruiken in de ambtswoning van ambassadeur K. S. Szelvankar. De woordvoerder verklaarde dat mevrouw Gandhi tijdens de rit van het vliegveld naar de stad een kort informeel gesprek met Kosygin heeft gevoerd. Het voornaamste onderwerp van dit gesprek was de verandering in het programma voor haar bezoek. Verwacht werd, dat mevrouw Gandhi vandaag haar besprekingen met Breznjew, Kosygin en Podgorny zal beginnen en dat haar daarna een lunch in het Kremlin zal worden aangeltiden. De meest waarschijnlijke reden voor de plotselinge verandering in programma was dat er iets aan de hand is, dat de onmiddellijke aan dacht van alle Russische leiders op eiste. Welke ontwikkeling dit kan zijn is niet bekend. Wellicht staat het een en ander in verband met een nieuwe maatregel in het huidige ge schil met Engeland over de uitwijzing van 105 Russische diplomaten wegens verdenking van spionage. Een andere mogelijkheid is, dat er moeilijkheden zijn gerezen in ver band met het bezoek van Breznjew aan Joegoslavië, Hongarije en Bulga rije. Mevrouw Gandhi zal haar be zoek niet verlengen. Zij zal volgens programma morgenochtend Moskou verlaten. LONDEN (Reuter, UPI, AP) In Oosteuropese kringen gelooft men dat de ftuss.sciic geheime politie (KGB) zelf gegevens over spionage-activitei- ten van Sowjet-agenten in Engeland heeft laten uitlekken. Doel zou zijn, de toenadering te doorkruisen tussen het Ivreml.n cn de westelijke landen, in het bijzonder West-Duitsla-nd. De functionaris van de KGB. de Russische geheime politie, wiens uit wijking naar Engeland vorige week leidde tot het uitwijzen van 105 Rus sen, is geen hoge officier. Hij be kleedde een minder belangrijke posi tie. Dit is gisteravond van gewoonlijk goedingelichte Russische zijde in Moskou vernomen. Britse dagtüaden hadden eerder ge meld, dat de man een generaal van de KGB was. Volgens de genoemde Russische bron betreft het een func tionaris van ongeveer dertig jaar, dié niet over belangrijke inlichtingen zou beschikken. Intussen heeft Engeland laten we ten dat de 90 Russische diplomaten die van spionage worden verdacht, uit het land gezet zullen worden, on danks het dreigement van de Sowjet- Unie om vergeldingsmaatregelen te treffen. De 15 overige diplomaten zal niet worden toegestaan, terug te ke ren. Zij bevonden zich buiten Enge land, voordat het Britse besluit werd genomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken LEUSDEN In het Utrechtse Leusden heeft prins Bernhard giste ren de opleidingsschool voor de ge meentepolitie ,.de Boskamp" geopend. In zijn openingstoespraak wees de Prins erop dat de gezagsopvattingen de laatste tijd sterk gewijzigd zijn. Het gezag, aldus de prins, is minder traditioneel gebonden en wordt niet meer vanzelfsprekend aanvaard. De democratisering van onze samenle ving eist van de gezagsdragers een grote mate van dienstbaarheid. Ook het dienstverlenend element neemt bij de politietaak toe, maar daardoor, aldus de Prins, mag de handhaving van de orde natuurlijk niet verwaar loosd worden. De nieuwe school gaat aspiranten opleiden voor de gemeentepolitie korpsen in de provincies Zuid-Hol land, Utrecht en Zeeland. UTRECHT Het verbondsbestuur van het Nederlands Katholiek Vak verbond heeft gisteravond enige con cept-uitgangspunten geformuleerd die nader met de aangesloten vakbonden en daarna met de andere vakcentra les zullen worden besproken. De totale, reële verbetering aan loonstijging, werktijdverkorting en andere arbeidsvoorwaarden moet vol gens het voorlopig standpunt van het NKV binnen de te verwachten pro- duktiviteitsstijging blijven (door het centraal planbureau voor 1972 ge schat op 3 procent) De reële verbete ringen moeten veilig worden gesteld door middel van een prijsindexclau sule, waarbij evenwel de invloed van de indirecte belastingen op het prijs peil buiten beschouwing dient te •blijven om te voorkomen dat de kos ten voor gemeenschappelijke voorzie ningen worden afgewenteld. Binnen het kader van dit beleid moet de beschikbare ruimte voorts zo worden verdeeld dat de laagst betaal den er relatief meer op vooruitgaan dan de hogere inkomens. Het NKV vertrouwt dat bok degenen wier in komen niet aan een CAO gebonden is, de ernst van de situatie verstaan en bereid zijn een bijdrage aan de matiging te verlenen, zich ervan be wust zijnde hoezeer hun gedrag op dat van anderen van invloed is. ..Deze inkomensgroepen hebben thans de gelegenheid te tonen wat maatschappelijke solidariteit bete kent", aldus het NKV, dat meent dat de loonkostenstijging volgend jaar duidelijk achter moet blijven bij de door het centraal planbureau ge raamde 13,5 procent Het NKV rekent erop dat daarop de verwachte prijs stijging (7 procent) met tenminste ruim 1 procent zal verminderen. Joeri Andropow, chef van de mach tige Russische geheime dienst, de KGB. verklaarde dit naar aanleiding van de Russische eis, het bevel in te trekken. ,';De Russen hebben twee weken tijd gekregen het land te verlaten, maar zij lijken geen haast te hebben om het bevel van de Britse regering op te volgen", aldus de woordvoerder. De Russische vliegtuigen, die gisteren uit Londen vertrokken, namen geen van de 90 diplomaten mee. Terwijl een correspondent van het Hongaarse nieuwsagentschap MTI de beschuldiging uitsprak, dat Engeland de uitwijzing wil gebruiken om te voorkomen, dat een Europese veilig heidsconferentie wordt gehouden, ge looft men in andere Oosteuropese kringen, dat de Russische geheime politie er zelf achter zit. Men wijst erop, dat de geheime dienst in de Sowjet-Unie een eigen leven leidt en niet zelden verzet heeft gepleegd te gen pogingen van de leiders in het Kremlin, de scherpe kantjes van de internationale tegenstellingen af te slijpen. In westelijke diplomatieke kringen meent men, dat de Russische leiders als de storm is uitgeraasd zullen trachten een eind te maken aan deze activiteiten van de geheime dienst. Men herinnert eraan dat Nikita Chroestsjew als onderdeel van zijn systematische destalinisatie-politiek probeerde, de rol van de geheime dienst terug te dringen. Hij benoemde een van zijn beschermelingen, Alek- sandr Sjelepin tot nieuwe leider, maar deze werd prompt afgezet, toen Chroestsjew zelf werd onttroond. De opvolgers van Chroestsjew waren t»ang, dat Sjelepin zelf wilde probe ren, naar de top door te stoten. Volgens genoemde kringen was de huidige chef, Joeri Andropow, een vriend van partijleider Leonid Brezn jew. „Maar chefs van de geheime dienst in de Sowjet-Unie gaan nogal eens hun eigen weg, als zij eenmaal in het zadel zitten. Want de macht, die zij bezitten, maakt de verleiding erg groot, persoonlijke ambities uit te leven." Van een verslaggever SCHIPHOL In de Oosteuropese landen steekt de positie van de vrouw gunstig af bij die in het wes ten voor wat betreft de mogelijkhe den voor de vrouw om passende be roepsarbeid te verrichten. Aldus me vrouw Van den Heuvel-de Blank, voorzitster van het vrouwenkontakt in de Partij van de Arbeid, die samen met de vice-voorzitscer, mevr. Krou- wel-Vlam, terugkeerde van een in Moskou gehouden congres over de positie van de vrouw in de verschil lende Europese landen. De kans om tot het hoger onderwijs door te drin gen is in Oost-Europa voor de vrouw niet minder dan voor de mannen, zo zei mevr. van den Heuvel-de Blank. Zij was overigens van mening dat ook in Rusland het imago van de vrouw als moeder, met als hoogste taak de opvoeding van de kinderen, nog sterk leeft. Ook in de Sovjet- Unie, zo zei zij. zou een Dolle-Mina- actie nuttig zijn. p de plaats waar het in de oorlog ichte kamp Amersfoort heeft ge in, heeft prins Bernhard gisteren nieuwe gebouw van de oplei- ysschool voor gemeentepolitie „De wkamp" geopend. Eamen met minister Van Agt kijkt de prins een miniatuurpistool k de wapencollectie van de school. Hoewel het vooruitzicht van stij gende werkloosheid de minister met enige zorg vervult kan naar zijn me ning nog niet worden gestald dat het huidige niveau reeds zorgen baart. Landelijk gezien is er nog steeds sprake van aanzienlijke spanningen op de arbeidsmarkt. Volgens de laat ste raming van het Centraal Planbu reau zal de geregistreerde arbeidsre serve, zoals reeds eerder is gepubli ceerd, tot ongeveer 75.000 zijn geste gen. DEN HAAG De Nederlandse re- wing zal in internationaal overleg pr milieuvraagstukken streven naar |ie die een rechtstreeks effect heeft het te voeren beleid. Minister hmelzer zegt dit in zijn begroting. Iet internationale overleg over de- zaken zal niet beperkt moeten blij— n tot de uitwisseling van gegevens, t bevorderen van onderzoek en het stellen van algemeen geformuleer- verklaringen. Er zullen minimum ei rmen en criteria moeten worden gesteld waar mee de grensover- irijdende vervuiling en de vervui- ig van de zeeën en oceanen kunnen irden bestreden, aldus de minister. Nederland is door zijn geografische ging bijzonder kwetsbaar voor ver- treiniging waarvan de bronnen iten onze landsgrenzen liggen. De Jm (ering zal daarom streven, naar een nauw mogelijke samenwerking It de buurlanden, opdat aan beide Trter. van de grenzen fieleg^o- g^k- h zo min mogelijk hinder of schade T|ki milieuverontreinigingen ond^r- Mnden. Op internationaal gebied zijn I verschillende contacten tot stand ïbracht. UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond staat niet afwij zend tegenover het plan van NVV- voorzitter drs. II. ter Heide om de loonstijging het volgend jaar te split sen in een voor ieder gelijk bedrag in geld als reële inkomensverbetering en een percentage overeenkomstig de prijsstijging over het gehele jaar. „Dit denkbeeld is in principe geheel in overeenstemming met ons visie- Al naar de geweest 175 attractieve stands prachtig antiek speelgoed dagelijks 5 modeshows HOÜTRUST DEN HAAG program'', zo zei ons gisteravond een woordvoerder van het CNV. „Ook de conclusie van onze in het voorjaar gehouden studieconferentie over in komensverdeling was, dat het ter wille van een betere inkomensverhouding gewenst is de loonstijgingen tenmins te voor een deel uit een voor ieder gelijk bedrag te laten bestaan". Het CNV voert deze week intensief overleg met de aangesloten vakbon den over de mogelijkheden om de loon- en prijsstijging volgend jaar te matigen. Dit overleg zal volgende week maandag worden gevolgd door een speciale vergadering van de ver bondsraad. Deze week vergaderen ook diverse commissies van de stich ting van de arbeid (het topoverlegor- gaan van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties), alsmede de iooncommissie van het overlegorgaan der drie vakcentrales. Donderdag komen de voorzitters van de vakcentrales en de werkge versorganisaties bijeen om hun be sprekingen over het vraagstuk geor- ganiseerden-ongeorganiseerden voort te zetten en daarbij zal de sociaal- economische problematiek ongetwij feld eveneens (zij het informeel) aan de orde komen. Minister Boersma zegt nog niet te weten bij welke aantallen werklozen de regering zal overgaan tot gerichte extra overheidsbestedingen. Hierbij zal rekening moeten worden gehou den met de regionale spreiding van de werkloosheid, met de spreiding van de werkloosheid over diverse be roepsgroepen en met de omvang van de beroepsbevolking in de betreffen de delen des lands. Het werkloosheidsniveau is zo blijkt voorts uit het antwoord vooral in de bouwnijverheid vrij aanzienlijk gestegen. Overigens is er nog geen sprake van een reële overtollige ar beidscapaciteit. MOSKOU (AP Reuter, UPI) Pas nadat de premier van In dia, mevrouw Indira Gandhi, per vliegtuig in Moskou was aange komen, hoorde zij dat de formele besprekingen, welke zij met pre mier Aleksej Kosygin zou houden en het officiële diner, dat te ha- rer ere in het Kremlin zou wor den gegeven, door de Russen wa ren afgelast. Uit een verklaring van welingelich te zegslieden zouden de Russische lei ders het te druis, hebben met „een dringend probleem De zegslieden verklaarden dat de verandering in het programma van het bezoek (dat lang tevoren was vastgesteld) veroorzaakt werd door het feit, dat niet alle Russische top functionarissen in Moskou waren. De Russen zouden willen wachten tot hun terugkeer, voordat begonnen wordt aan het formele deel van het bezoek van mevrouw Gandhi. De premier van India werd wel door premier Kosygin op het vlieg veld begroet. Voor zover bekend be vond president Podgorny zich even- epns in de Russische hoofdstad. De enige belangrijke leider die niet in Moskou was, was partijleider Leonid moest wachten actrice Sophia Loren met haar Carlo en haar nichtje Alles- dochter van haar zuster Sci- en Romano Mussolini, by te- in Rome uit Madrid waar hand werd gelegd aan de "Rood, wit en groen" C C1 AMSTERDAM Een Europese oep volksvertegenwoordigers uit :ven landen heeft op een congres in ome geconstateerd dat er doeltref- ;nde maatregelen tegen vervuiling loeten komen, willen wc niet in een orse crisis terechtkomen. Onder andere passeerden de al »ige tijd bekende cijfers de revue ?er de ongezonde stoffen die voorko- ien in het water van de Rijn, drink- aterbron voor twintig miljoen Euro- eanen Behalve de jaarlijkse zeventig ton wik die in Nederland ruime belang- telling kreeg in verband met de even rote hoeveelheid die in ons land nog ins in diverse wateren wordt ge luid, figureert daarin ook 175 ton 'dmiurn waarschijnlijk ongeveer ren gevaarlijk, maar er zijn minder igevens over bekend Verder 900 ton rsenicum. en 14.000 ton van het be- aald ook niet onschuldig metaal ink Ondanks het endosulfan-schan- aal geraken ook insecticiden nog in Tote hoeveelheden in de rivier Volgende maand gaan waterlei- ingbedrijven uit Zwitserland. West- siitsland en Nederland de toestand 'eer gezamenlijk bespreken op een onferentie in Rotterdam. •o-o De eerste Concorde uit de voor- produktie van twee stuks staat ge reed bij de hangar van de British Aircraft Corp. Deze aflevering is een belangrijke tussenstap na het proto type-stadium van dit Frans-Britse supersone vliegtuig. Eind oktober zal het Engelse produkt zijn eerste proef vlucht maken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij een verdere stijging van de werkloosheid kan op zeer korte termijn een aantal nieuwe projecten van aanvullende werkgele genheid in uitvoering worden geno men. Minister Boersma (sociale zaken) zegt dit in antwoord op vragen van het kamerlid Van den Doel (P.v.d.A.). Ook in de kringen der werkgevers organisaties wordt druk intern over leg gevoerd. Ze hebben zich evenwel nog geen definitief oordeel gevormd over het loonplan-ter Heide. Het zal door diverse andere suggesties wor den gevolgd, zo zei onze woordvoer der van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi arriveerde gisteren voor een bezoek van enkele dagen in Mos kou, waar zij door premier Aleksej Kosygin werd verwelkomd. Van hem hoorde zij dat de Russische lei ders haar niet konden ontvangen. Zij moeten eerst een „dringende kwestie" oplossen. Premier Cïaudlii van India

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9