Diepe oude ingreep in landschap Barendrechtse gezinnen gaan op naar Nes Ammiw inspraak Agrariërs vloeien af naar velerlei beroepen Maison bracht Westerveld uitgelezen wintercollectie Halfuurtje Udustrie krijg* boeren steeds meer in wurggreep Dode zeehond in Oosterschelde: vergiftiging? Brandweer spoot vissen tot leven Geen mosselzaad in zout, wel in verzoetend water Zettie Leeuwenburgh Meewerken aan opbouw van Israël Hans W. Ledeboer Ds. Van Sluijs niet emeritaat DINSDAG 28 SEPTEMBER 1971 ROUDA De Gouwenaars, die ook een hartig woordje over de voor 1972 willen zeggen, alle gelegenheid. Zij een half uur voor de aan- an elke commissievergadering, de begroting aan de orde vragen stellen of met de be- raadsleden in discussie gaan. en wethouders zeg- vorm van "inspraak" toe in op schriftelijke vragen van [socialistische fractieleider drs. J. vraag of er ook nóg zijn om de van de begrotingscom- attractiever te doen verlopen, B. en W. het antwoord schul- UTRECHT Boeren willen tegenover mensen in dienstbetrekking nog wel eens op scheppen over hun onafhankelijkheid. „Wij zijn eigen baas", zeggen ze dan. Op de land- bouwvakbeurs, die deze week in Utrecht gehouden wordt, kan men leren, dat zo"n uit spraak wel met een korrel zout genomen moet worden. Daar wordt duidelijk, dat de in dustrie een steeds groter wordend deel van de boerenstand stevig in haar greep heeft en in feite voor een belangrijk deel dicteert wat er op het boerenerf gebeurt. Iet pluimvee', dat met uitgekiend voer van een zeer speciale be- Budeling binnen enkele weken geschikt is gemaakt voor consump tie, heeft de slagerij bereikt. WESTLAND-DELFT In 1970 lieten zich ruim tweeduizend ;-agrariërs (ondernemers, medewerkende zoons en werknemers) schrijven bij een Gewestelijk Arbeidsbureau met de bedoeling ch te laten informeren over een nieuwe werkkring. Voor het erendeel betrof het hier voormalige agrarische ondernemers, •stig procent van de betrokkenen was jonger dan vijfenveertig ar, terwijl de leeftijd van het resterende deel zich bewoog tussen jfenveertig en vijfenvijftig jaar. Van hen werden in dat jaar 581 rsonen door een gewestelijk ar- Idsbureau bemiddeld naar een beroep (zonder scholing), ter- 16 personen gebruik gingen ma-, n van een der scholingsmogelijkhe- n, die uitgaan van het ministerie n Sociale Zaken, t.w. de scholing een centrum voor vakopleiding 14), de bedrijfsscholingsregeling (37) de studiekostenregeling (45). De ïroepsovergang van 724 gewezen a- ariërs was tegen het einde van 1970 >g in behandeling, terwijl tenslotte n aantal geplaatst kon worden op n object van aanvullende werkgele- inheid of sociale werkplaats. Uit een onderzoek dat door het di- ctoraat-generaal voor de Arbeids- lorzlening van het ministerie van iciale Zaken werd ingesteld is naar iren gekomen, dat de nieuwe beroe- die ex-agrariërs in 1970, aan- lardden, of. waarvoor zij in dat jaar opleiding begonnen, een grote ma- van verscheidenheid vertonen. Wintig procent van de betrokkenen wam terecht in nieuwe beroepen die n zekere verwantschap met het a- arische bedrijf hebben te weten che- isch spuiter, loonwerker, tedrijfs- Tzorger, chef dierenverzorger, inse- Inator, grasdroger enz. Een aantal m hen werd voorts tewerkgesteld in rarisch-gerichte overheidsfuncties •als plantsoenarbeider. hovenier, edewerker proeftuin, medewerker J het instituut voor pluimvee-on- erzoek enz. Bouwsector Opvallend is het relatief grote aan- agrariërs (30 procent) dat over- apte naar de bouwsector; een vrij oot deel van hen kwam terecht in schoolde beroepen zoals metselaar ^timmerman, dit laatste mede dank een met succes voltooide bouwop- iding op een centrum voor vakop- iding. In het kader van de van rijkswege ■financierde bedrijfsscho- ng ving een achttal ex-boeren een ouwopleiding aan met perspectieven nor een leidinggevende functie, zoals tvoerder wegenbouw. Ook de me- 'alsector kon een relatief groot aan- 1 afgevloeide agrariërs plaatsen in en geschoold beroep, eveneens dank scholing op een centrum voor vak- Dleidine van volwassenen; lasser, instructiebankwerker, onderhouds- -lonteur enz. Up keuze van de overige nieuwe leroepen vertoont een zeer gescha terd beeld, zowel wat aard als wat "veau betreft. Dat beeld varieert van beroepen als corveeër en bijv. huisbediende tot hogere niveaus zoals systeemanalist, onderwijzer, ama nuensis. chemisch analist, operator, boekhouder, bibliothecaris-documen talist. In het kader van deze laatste categorie hogere functies vond de op leiding praktisch zonder uitzondering plaats via een bedrijfsscholings- of studickostenregeling. Hierbij kan worden vermeld, dat de door het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw in het leven geroepen aanvullende scho lingsbijdrageregeling in toenemende mate stimulerend bleek te werken op de scholing van gewezen agrariërs. Ook voor de verzorgende sector blijkt bij een aantal jongeren wel belang stelling te bestaan. Hiervan getuigen beroepen als ziekenverzorger, jeugd leider enz. In trek bij vele gewezen agrariërs zijn voorts functies in de dienstensec- lor met een vrij grote mate van vrij heid en zelfstandigheid (concierge, t'ide, pompbediende, portier) of be roepen. die hoewel minder vaak voor komend, een zeker vervolg van het vroegere beroep opleveren: camping beheerder, pikeur, zaadselecteur of veevoeder-deskundige. Mede als gevolg van het sterk ge stegen aantal aanvragen tot sanering van het boerenbedrijf in het eerste kwartaal van 1971 tengevolge van de verbeterde regeling 'van het Ontwik kelings- en Saneringsfonds voor de Lahdbouw is ook het aantal inschrij vingen van agrariërs bij de geweste lijke arbeidsbureaus sterk gestegen, namelijk van plm. 1000 in het eerste halfjaar van 1970 tot plm. 1700 in het eerste halfjaar van 1971. VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. De agrarische sector, die verreweg het sterkst met de industrie is ver bonden, is de zogenaamde verede- lingslandbouw, waaronder de pluim veehouderijen en de varkens- en kal- vermesterijen vallen. In deze sector is c'.e specialisatie ver doorgevoerd. Het streven is naar grote eenheden, om- dar de vindingen van de techniek daar het best tot hun recht komen. TE DUUR Een volautomatische mestafdrijf- installatie, om maar wat te noemen, is veel te duur voor een paar honderd kippen. De produktie op die grote be drijven verloopt uiterst industriema- tig. Een bekend begrip in de pluim veehouderij is bijvoorbeeld de legbat terij. Dat is een uit lichte metalèn opgetrokken machine voor de pro duktie van eieren. De kippeh, die de eieren moeten leggen, zitten in kleine hokjes naast en boven elkaar. Bewegingsvrijheid hebben ze niet, want dat komt de produktie niet ten goede. Het voedsel dat ze krijgen via de lopende banden on soortgelijke installaties, is uitge kiend samengesteld met als enig doel: de produktie verhogen. De kip is in feite geen machine maar een dier, maar wie op zo'n beurs als in Utrecht rondkijkt, krijgt de indruk dat men daar van alles aan probeert te doen. Zn'n kip krijgt heel wat toegediend om zich toch maar zoveel mogelijk als een machine te gaan gedragen. Al die mooie technieken en syste men, waar deze legbatterij er maar éér, van is, zijn natuurlijk uitgedacht om de boer te hulp te komen. Die moest met al die hulpmiddelen in stast gesteld worden een bedrijf te kunnen bewerken, dat groot genoeg was om rendabel te kunnen zijn. Maar dt praktijk is nu eigenlijk een stapje verder. De boer bepaalt niet welke hulpmiddelen hij zal gebrui ken. maar de leverancier schrijft voor wat hij zal nemen. Die hulpmiddelen zijn steeds beter en veelomvattender geworden en daardoor ook steeds duurder. Steeds komen er weer nieuwe zaken op de markt waarmee weer rationeler gewerkt, kan worden, zodat één oluim1- vepheuder nog meer kippen kan hou den. Er, die nieuwigheden vinden grif aftrek, want men is het wel met el kaar eens, dat wie morgen nog mee wil doen ervoor moet zorgen znn bedrijf modem te houden. De boer moet wel meedoen. Maar dat vraagt sieeds weer nieuwe investeringen. Om die te financieren kun je ie tot een bank wenden, maar de industrie w'l ook wel helpen. De voerleveran- ciers willen bii voorbeeld helpen b'i '-er investeren op voorwaarde, dat hij voortaan alle voer mag leveren. Dit soort contracten neemt sterk t^-». Omdat de technische vooru'tgang d" 1-ndbouw voorlopig nog wei niet niet rust zal laten, zal deze ontwikke ling nog wel even doorgaan. Op den duur zal verreweg het grootste deel van de veredelingssector gewoon een stuk industrie worden, waarin de boer, de vrije ondernemer van wel eer. de rol van werknemer zal ver vullen. Dat is natuurlijk geen schan de. maar het js wel iets anders dan baas op eigen erf". K HE-MA CHINE? De vertechnolisering van de land- netr heel an'lr"0 die ook de niet-agrariër treffen. De moderne, industriematiee landbouw rijpt diep in in het oude landschap. De oude schilderachtiee boerderij met de hooischelf erachter, wordt ver vangen dcor de strakke met golfpla ten bedekte kippen- of varkensloods met de metalen voersilo ernaast De vooruitzichten in dp andere landbouwsectoren Z'in ook n'et veel belovend. De moderne akkerbouw vraagt grote percelen, waar ie ge makkelijk met machines kunt wer ken. Vop- boomwalleties. kro^kp'- '"eggetjes door het koren en dat soort liefs is dan geen plaats meer. De liefhebbers van een stel zwart bonte koeien in een mooie groene wei moeten wel bedenken, dat het nog ::eer de vraag is of de koeien van de Lekomst nog wel in de weiden zullen KRAB.BENDIJKE Het Rijksin- tuut voor Natuurbeheer stelt een on derzoek in naar het eventuele kwik- en fosforgehalte van een dode zee hond, die zondagnvddag op de Oos- terscheldekust bii Krabbendijkc is aangespoeld. Het dier heeft een leng te van ongeveer 1.25 meter en een gewicht van circa vijftig kilo. De vondst op zich is opmerkelijk, omdat er de laatste vier of vijf jaar op de scheloenbanken geen zeehon den meer zijn gesignaleerd. Daarvoor kon men ze regelmatig in groepsver band waarnemen. Men nam aan. dat de zeehonden niet meer in de noorde lijke Scheldearm voorkwamen. De zeehond, die mogelijk aan ver giftiging is gestorven, is door de vin ders ter beschikking gesteld van de Vereniging voor Milieuhygiëne Zee land, die het dier voor onderzoek heeft door gestuurd naar het Rijksin stituut voor Natuurbeheer in Arn hem. lopen. Hoelang zal het nog duren voordat de melkbatterij net zo ge- worn zal zijn als de legbatterij nu is? Waarschijnlijk is het erg efficiënt de koe om te vormen tot een „machine", die niet meer van stal gehaald hoeft te worden en waar je van voren voer in slopt om er van onderen melk uit te halen. Dat gaat dan waarschijnlijk ook volautomatisch met lopende ban den voor het voer en slangetjes aan de uiers, zodat het beeld van het dier als onderdeel van de machine compleet is. LEEFMILIEU Minister Lardinois hëeft in de me morie van toelichting op zijn begro ting nadrukkelijk gewezen op de be tekenis. die agrarische gebieden kun nen hebben voor het leefmilieu. Daaraan heeft de minister wel gelijk, maar. dan moeten er in die gebieden we', andere mensen heersen dan de technocraten, die momenteel in steeds belangrijkere mate het gezicht van de landbouw gaan bepalen. De minister had het over een be leid, gericht op de synthese van land bouw en natuurbehoud. Die natuur is voor de boer altijd de onberekenbare factor geweest, die hem altijd parten speelde. Men kan zeggen dat boer en natuur bondgenoten waren, maar met meer recht kan men verdedigen, dat dc natuur de vijand van de boer was. Welnu, wie op de beurs in Utrecht alle technische vindingen, zorgvuldig uitgedachte systemen, nauwkeurig samengestelde diervoeders en de veelheid van chemische preparaten ziet, waar de boer zich tegenwoordig van kan bedienen, kan concluderen, dat de boer aardig bezig is wraak te nemen op de natuur. Om te kunnen bevatten hoe dat te combineren is met natuurbehoud zul je toch wel minister moeten zijn. BERGEN OP ZOOM Met vers water en zuurstof heeft de brandweer in Bergen op Zoom maandagavond het leven van ve le honderden vissen gered. De vissen, door drie hengelsportver enigingen uitgezet in de vijvers van het park Vijverberg, waren in doodsnood, toen de toevoer van rioolwater sterk was gestegen na overvloedige regens. Met nevelspuiten kregen de vissen, o.m. vele karpersvérs water toegediend. Ook pompten de brandweermannen flinke hoe veelheden zuurstof in de vijvers. Het talrijke publiek zag gelei delijk veel vissen weer bijkomen. BRUINISSE Bijna de hele Zeeuwse mosselvloot, meer dan tach tig schepen, is maandagmorgen vroeg door de Grevelingensluis gevaren om in het Grevelingenmeer het mossel zaad weg te yissen. De natuur heeft dit jaar in Zeeland kennelijk voor een biologisch grapje gezorgd. In de open en zoute wateren schijnt nergens mosselzaad te zitten, in het langzaam verzoetende Greve lingenmeer is op verschillende plaat sen wel flink wat gevallen. De mos selvissers gaan het daar nu maar schielijk ophalen, want ze hebben het zaad hard nodig voor hun percelen elders in de provincie, terwijl het ir. het zoeter wordende Greve'ingenwa- ter niet kan blijven leven. Voor hun zaadvisserii hebben ze van hogerhand van maandag 27 september tot en met vrijdae 1 oktober de gelegenheid gekregen en er schijnt inderdaad ge noeg te zijn voor een week vissen. ds Vp-<w»er PORTUGAAL Zondagmiddag om drie uur neemt ds. I. Verge® afscheid van de gereformeerde kerk tijdens een dienst, die gehouden wordt in de kerk aan de Emmastraat. Ds. Vergeer is benoemd tot geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis „Wolfheze" te Wolfheze. BAREND RECHT Het begon allemaal met een verleden jaar door Het Kwartet georganiseer de reis naar Israël. De heer A. T. Lodder, winkelier in tuin- bouwartikelen in Barendrecht, heeft met zijn vrouw aan die reis deelgenomen. Het resultaat van die reis is dat zijn zoon Jacques (23) en zijn dochter Annie (26) voor goed naar Nes Ammim in Israël gaan! Dc heer Lodder: „Kijk, ik heb een goed lopende /.aak, die kan ik niet zomaar opdoeken. Bovendien ben ik al ouder. Maar als ik jong was. ging ik ook! En mijn vrouw zou even graag zijn meegegaan." De toekomst van de zaak loopt geen gevaar: er zijn negen broers en zuster Lodder en er blijven dus nog zeven in Barendrecht. De twee, die naar Nes Ammim gaan, zijn getrouwd Mevrouw Annie Valstar-Lodder heeft een dochtertje Inge van vier jaar, en Inge zal dus helemaal in Israël opgroeien. Jacques Lodder is verleden weck dinsdag getrouwd met Hannie de Jong uit Ee bij Dokkum. Zij is ne gentien jaar. „We hebben elkaar leren kennen op een vakantiereis in Oostenrijk", ver telt zij. Nes Ammim is, zoals bekend een christelijke mosjav, een georganiseer- de nederzetting dus, in het noord westen van Galilea. Niet zo heel ver van Akko en Haifa. Deze mosjav heeft heel nauwe ban den met Nederland. Hannie Lodder-De Jong: „Tegen over emigratie naar Israël stond ik eerst wat vreemd te kijken. Later werd ik echt wel enthousiast." ROZENkWEEk Beide echtparen gaan aan het werk in de rozenkwekerij. Jacques Lodder heeft het hove niersvak geleerd van zijn vader en ook Vincent Valstar (27), de man van Annie en de vader van Inge, is kwe ker. In Israël zijn de rozen van Nes Ammim bekend. Er is overigens in Nes Ammim nog meer te doen: er zijn avocado-bomen, er is van alles en nog wat. er wordt heel hard gewerkt. Overigens is er de laatste vier jaar vier jaar geleden hebben wij zelf een bezoek gebracht aan Nes Ammim heel wat veranderd. Er zijn sedertdien huisjes gebouwd, die heel wat mooier zijn dan de wat primitieve „binjanim" die wij inder tijd in Nes Ammim hebben gezien. De banden tussen Nes Ammim en de andere joodse nederzettingen in Israël en ook met de Israëlische land bouworganisaties en de staat Israël zelf zijn verbeterd en nauwer aange haald. Het is te begrijpen, dat de Israëli sche gemeenschap in het begin ten. opzichte van die christenen in Nes Ammim even de kat uit de boom wil den kijken! Die tijd ligt nu achter de rug. DOOPVONT Nog één moeilijke opgave: Schlomo Bezek uit de kibboets Avelet iHasja- char, die dit jaar is overleden en die vroeger mentor was van Nes Ammim, heeft ons een hóógst interessante ruw stenen byzantijnse doopvont la ten zien, die in de omgeving is opge graven en die in Nes Ammim bij een van de woonhuizen staat. Die doopvont is een ruig blok gra niet met een vierkante uitholling daarin gekapt. Die uitholling is zo groot, dat een pasgeboren kind er precies in past. De byzantijnse doop geschiedde en geschiedt in de oos terse christelijke ritus nog steeds door onderdompeling. Welnu, het is een prachtige opgave, deze doopvont over te brengen naar de kerkzaal en haar, na meer dan duizend jaren te hebben gerust, weer de bestemming te geven waarvoor zij in het verre verleden is vervaardigd. Maar het brok steen is ongelooflijk zwaar ROTTERDAM Pablo Cani- zares Y Bueno, een nog tamelijk onbekende naam in Rotterdam, een man echter waarvan de Rot terdamse modehuizen en zelfs de Amsterdamse wel het een en ander kunnen leren. Eén jaar is deze Spaanse couturier nu direc teur van Maison Westerveld. In die tijd heeft hij een onbetwiste reputatie gekregen. Maison Westerveld dat altijd een „conservatief middelbaar stempel" droeg, is veranderd in een modehuis dat simpele, maar ook gedurfde cre aties brengt. Creaties, de een ge waagd. de ander bijzonder sprekend door de eenvoud, die stuk voor stuk fraai van ljjn z(jn en zeer goed af gewerkt. Maandag heeft Maison Westerveld in een uitgelezen modeshow het re sultaat van een jaar hard werken van Pablo laten zien. Een collectie die duidelijk het beeld van de komende winter weergaf. Wat lijnen van het vorig jaar zoals de brede randen bont langs zoom en mouwen van mantels komen erin terug. Lijnen echter die de zomer overleefden om dat zij goed gekozen zijn. Pablo's kleurenliefde is vooral uit gegaan naar de donkere, warme tin ten. Veel bruin, zwart, diep rood en warm oranje. De stoffen zijn voorna melijk tweed, zijde, wollen georgette O voor de avondkleding brokaat. Zijn beste ontwerpen kwamen in de omgeving van de Vesuvius op het pa pier. Daar, in een atmosfeer van kra ters en stilte werden ideeën geboren, die eenmaal uitgewerkt in Rotterdam ODnieuw een stilte opriepen, maar nu van de vele bezoekers aan de show. Alle ontwerpen beschrijven is on mogelijk. Het beste zou zijn zelf een kijkje te gaan nemen achter de schermen van Maison Westerveld. Daar vinden we een aubergine man tel met een wijde capemouw, die over een gladde mouw valt. Een tweed pakje in de kleuren zwart/beige/rood afgewerkt met een "and haakwerk. Een oranje/bruin broekpak met brede kraag en kunstige belijning. Een vrolijke tailleur in een ruitmotief met veel kleurtjes. Een aubergine tweed costuum. Het iasje valt kort in de taille, de rok heeft een midi-Ieng- te met een langsplit van voren dat is afgewe-kt met een brede bontrand. Daarbij horen een mof en een hoedje, ontworpen door Marie Eugénie. De avondkleding is zonder meer adembenemend. Zeer eenvoudig is een lange oranje japon met een ve tersluiting op de rug. Geraffineerd een zwarte fluwelen rok met zeer wijde avondcape (zie foto) en een bij passende Avitkanten blouse. Pablo werd door een vleermuis geïnspireerd toen hij dit model ontwierp. BERKEL Ds. A. J. van Sluijs, die van 1948 tot 1954 evangelisatie predikant van de gereformeerde kerk van 's Gravenhage-West is geweest, gaat met emeritaat. Hij zal zondag 3 oktober afscheid nemen van zijn ge meente. Ds. Van Sluijs, die 4 juli 1906 in Middelburg werd geboren, werd in 1937 predikant in Zonnemaire (Z). In 1939 vertrok hij naar Rotterdam. Vandaar kwam hij naar Den Haag. In 1954 verbond ds. Van Sluijs zich aan de kerk van Harlingen en in 1957 ging hij naar Enschede. Vanaf 14 no vember 1965 te Berkel en Rodenrijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5