De Christelijke Pers Nieuwe giften van Wereldraaë C Geref. over synode buigt zich abortusvraagstuk Uw probleem is het onze.. Puzzelhoek 3 5 7 Een woord voor vandaag DE KERK DE WERELD BEROEPINGSWEï; Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandellng worden genomen. Ge- neimhoudlng Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per irlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten Vraag: Wij 'hebben een vakantie huis gehuurd en de helft van de kos ten moeten storten. Nu hebben we ons bedacht en gaan liever naar de wintersport. Kunnen we nog van ons huisje af en hoe krijgen we ons geld terug? Antwoord: De verhuurder heeft niets te maken metuw wensen inzake wintersport. U zult dus de volle huur moeten betalen en u heeft geen kans het geld terug te krijgen. Het is dus zaak. het huisje zo snel mogelijk met toestemming van de verhuurder aan een andere gegadigde over te doen. Misschien is de verhuurder zo vrien delijk, u daarbij te helpen, maar dan zult u alle kosten en winstderving van de verhuurder moeten vergoeden. Misschien ziet u dan indirekt iets van het reeds gestorte geld terug. We wensen u het beste daarbij. Vraag: Wat is een trumeau? Antwoord: Hieronder verstaat men een vensterpilaar Vraag: Hoe komt men aan het zo genaamde „Ban de bomb" teken? Antwoord: Het anti-atoombom-de monstratieteken is het over de hele wereld verbreide teken uit de N en D van het semafoor-alfabet in een cir kel (ND is Nuclear disarmament, kern- ontwapening) de N is het teken ge geven door de beide schuingerichte streven, de D is de middellijn, die van boven naar beneden gaat. Draait men dit teken omgekeerd, dan vormt de figuur het zogenaamde dissel- of gaffelkruis, dat men als muuranker in oude huizen veelvuldig tegenkomt. Vraag: Er bestaat een Regendrup pelsonate. Weet u daar iets van? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk de zogenaamde Regendruppel (Rain- drop)-prelude. waarbij we aanteke nen dat de componist, Frédéric Cho pin, deze naam er niet aan gegeven heeft. De officiële naam is Prelude in D bes. no. 15 van de 24 preludes opus 28. De steeds weerkerende „pedaal" toon is de verklaring van deze bena ming. Vraag: Mijn overbuurman houdt in zijn eigen woning naar schatting vijf tig duiven. Dit is een bron van erger nis, daar de dieren balkon, was en dak bevuilen. Is daar iets tegen te doen? Moet ik een klacht indienen? Antwoord: U kunt zich het beste met de klacht tot de politie wenden. Misschien kunt u uw klacht combine ren met die van andere buurtbewo ners. Bij de politie heeft men ook duivenliefhebbers, die met uw buur man mee kunnen voelen, maar vijftig duiven zijn wel wat veel van het goede. U kunt ook omdat heti e» zo1 veel zijn, een proces beginnen. Vraag: Wat betekent de naam Ter Schegget en Scheggetdijk? Antwoord: Het woord Scheg hangt samen met het Scandinavische woord skegg (baard) dat weer samenhangt met het woord skagi (landtong). Ook de naam van de gemeente Schagen hangt hiermee samen. Ter Schegget betekent: op de landtong. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode is gisteravond haar tweede vergaderweek begonnen met de bespreking van een voor stel, een studiedeputaatschap te benoemen voor het vraagstuk van de abortus provocatus. Dit deputaatschap zou dan opgedragen moe ten worden de ethische en pastorale vragen rondom dit probleem „bij het licht van de Heilige Schrift te bestuderen" en daarbij als doel in het pog te houden de voorbereiding van een publikatie, die de leden der kerk in 't bijzonder hen die met deze problematiek daadwerkelijk geconfronteerd worden kan helpen bij het nemen van evangelisch verantwoorde beslissingen. Deze zaak was op de synodale tafel gelegd door de verenigde kerkeraad van hervormden en gereformeerden in Eindhoven-Tongelre. Deze kerke raad was zelf al met dit onderwerp bezig geweest, maar op veel punten niet tot eensluidende conclusies geko men. Vandaar de vraag: wat vindt de synode ervan? Dezelfde vraag is ook naar de hervormde synode gegaan, die overigens al met deze materie be zig was. De classis Den Bosch van de gereformeerde kerken deed er een briefje bovenop: wij zijn blij dat de kwestie van de abortus bij de synode aanhangig wordt gemaakt. De synodale commissie, welke de behandeling van dit punt heeft voor bereid en wier woordvoerder de Am sterdamse predikant dr. D. van Swig- chem was. zei in haar rapport niet compleet gelukkig te zijn met een dergelijk verzoek. deze dan ethisch ontoelaatbaar ge noemd zou moeten worden." Erger kwaad? De commissie wijst vervolgens op de vraag of het nalaten van abortus in veel gevallen niet een erger kwaad is dan het toepassen ervan (moet bijv. het te verwachten lot van het onge wenste kind geen rol bij de beslissing spelen?). Onjuist leek de commissie ook de opvatting dat een oordeel niet zo moeilijk is omdat ongewenste zwangerschap altijd het gevolg zou zijn van een zondige daad. „Wanneer men als zegen van God erkent dat het samenleven van man en vrouw door de gegeven anticonceptionele middelen niet meer belast hoeft zijn met zorg voor zwangerschap zal men ook als consequentie moeten aanvaar den dat in enkele gevallen na een Om te beginnen kan men zich af- volkomen verantwoorde coïtus ondanks komt men niet tot een duidelijk zicht, een meedenken over dit nijpend pro bleem is vanuit het evangelie gebo den, want de bijbel spreekt te duide lijk over het leven als door God ge schapen, waarbij de mens wel mag ingrijpen (maar zeker niet eigenmach tig en willekeurig) en de bijbel spreekt te duidelijk over Gods ont ferming juist met het zwakke en be dreigde leven, dan dat de kerk zou mogen zwijgen. Tenslotte zou de commissie liever dan over het probleem van de abor tus willen spreken over dat van de ongewenste zwangerschap, omdat ..dan pas de zaak in het rechte ver band wordt gezien van: 1. de sexuele ideologie van nu; 2. de noodzaak van betere voorlichting over de anticon ceptie; 3. het versterken van het ver antwoordelijkheidsbesef in alle s'exueel handelen, en 4. het wereldbe volkingsvraagstuk. Om op dit moment met andere ker ken een gesprek aan te knopen, lijkt de commissie niet gewenst, gezien het stadium van de standpuntbepaling in de hervormde en de r.k. kerk: 't is beter te wachten tot je zelf met een eigen bijdrage in de discussie kunt komen.- Tot zover uit het commissierapport van dr. Van Swigchem. vragen of het wenselijk is dat de kér ken zich over de vele ethische kwes ties van vandaag uitspreken, temeer nu christenen zich'daarover al in ve lerlei verbanden bezinnen. In tal van publikaties kan men de problemen uitvoerig belicht vinden. Bovendien: gelet de publieke dis cussies tot dusver is nauwelijks te verwachten dat een in te stellen stu diedeputaatschap van de gerefor meerde kerken, tot een eensluidende mening zou komen. Zie maar de gang van zaken in de hervormde kerk, waar de synode een rapport, waar vijf jaar lang aan gedokterd was, af wees. Niet opgelost In haar rapport attendeert de com missie er op dat de brief van het r.k. episcopaat van februari j.l., hoe vol begrip ook voor de moeilijkheden waarin velen verkeren, geheel uitgaat van „de belijdenis yan de unieke waarde van ieder mens, in welke toe stand van geringheid of in welk sta dium van ontwikkeling hij zich ook mag bevinden." De conclusie komt hierop neer dat abortus behalve in noodgevallen (levensgevaar van de moeder) niet toelaatbaar is. Er zijn in gereformeerde kring publikaties ver schenen, die ongeveer van ditzelfde standpunt uitgaan. Wie alleen deze stemmen beluistert, zou kunnen menen dat de zaak vrij eenvoudig is, aldus-de synodale com missie, die in haar rapport vervolgt: „Bij nadere beschouwing blijken ech ter belangrijke vragen te leven die hiermee niet zijn opgelost. Zo bijv. de vraag of er wel zulk een princi piële grens te trekken is tussen voor komen van bevruchting, voorkomen van innesteling van de bevruchte eicel, en verwijdering van de inge nestelde cellen in het allereerste sta dium. dat men daarop een ethisch oordeel over abortus provocatus kan funderen; en zo nee, na wélk tijdstip Enige jaren ben ik abonnee op uw blad en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, ben ik dank baar dat uw blad ongecensureerd in ons gezin kan circuleren. Een poosje heb ik twee kranten gehad en het ver schil heb ik duidelijk bemerkt. U ver wacht niet dat alle lezers het overal mee eens zullen zijn, maar weet U wat mij zo goed doet? De erge.rnissen ontbreken in uw blad; en God zegt in Zijn Woord: Ergernissen zullen er zijn maar wee degeen die er de oorzaak van is. Nu zijn er veel gelovigen die uit sleur een krant kopen die met God en Zijn geboden geen rekening houdt. Snel en zeker wordt hun chris telijke weerstand ondergraven. Mis schien kan het nut hebben voor deze gelovigen een folder samen te stellen en die via diverse christelijke ge meenschappen te verspreiden. Rotterdam P. C. Maasbach Ik kom u vriendelijk vragen of de courant alstublieft mag blijven bestaan, daar ik hem niet meer mis sen kan. Het is zo leeg als de cou rant niet komt. Bij voorbaat mijn dank. Rijnsburg. Mej. M. Vianen. Natuurlijk is het nodig dat de christelijke pers blijft. Of er be hoefte aan is zal nu moeten blijken. Ik voel deze behoefte wel en daar om zeg ik het maar. Mij staat voor ogen een voluit christelijke pers, waaronder ik versta een krant die de bijbel Gods Woord laat, dus niet onder invloed staat van de nieuwe theologie, niet meedoet aan de de confessionalisering, niet meestuurt in de richting van een vrijzinnig oecu- menisme, niet meewerkt aan ver breiding van eigenzinnig wetenschap pelijk denken, niet meehelpt aan verbreiding van de moderne moraal, niet door de knieën gaat voor alle linkse infiltratie, niet doet aan sport- verdwazing, wel stelling neemt te genover alle bovengenoemde zaken en signaleert waar wij het kunnen aantreffen. Wel positief voorlichting en de artikelen voor een waarachtig christelijk leven in vertikale en ho rizontale zin. Zo zou het er uit zien als ik het voor het zeggen had. Alphen a. d. Rijn J. F. Wiegman Als ik tot mij laat doordringen wat er in verschillende kranten de laat ste tijd over de christelijke pers wordt geschreven dan lijkt het er volgens mij verdacht veel op dat een deel wordt opgeofferd aan het andere en dat ene deel zal Trouw dan wel zijn. Zij kunnen het zelf niet 4**-* Stuur ml| olf tegenprestatie <J«| moet u óók doen vul de bon maar in! alle zorgvuldigheid een ongewenste zwangerschap optreedt". De commis sie noemt in dit verband verder zwangerschappen na verkrachting of van zeer jonge en slecht voorgelichte, of debiele meisjes. Moeilijkste Het moeilijkste probleem vindt de commissie misschien dit: „God heeft aan de thans huwenden of pasgehuw de partners tot op grote hoogte de huwelijks- en gezinsplanning in han den gelegd; moet (mag) men deze planning, ook als zij biddend en uit zuivere motieven tot stand is geko men, laten doorbreken door wat naar de mens gesproken een ongelukkig toeval moet heten dat met name in het beginstadium door een medische ingreep kan worden geredresseerd, of moet men in dit geval van een ingrij pen van hogerhand spreken, dat men onherroepelijk heeft te aanvaarden?" Kortom, bij een kerkelijke uit spraak over abortus zal een grote verscheidenheid van factoren en ge vallen moeten worden onderscheiden en voor men 't weet zit men in een casuïstiek, die in een kerkelijke uit spraak slecht thuishoort. Tot zover de argumenten contra een eventuele kerkelijke uitspraak. Waarom de commissie dan toch de richting uit wil van een studiedepu taatschap met in het verlengde daar van ooit een (kerkelijke) publikatie? De commissie somt (voor een deel n\èt Eindhoven-Tongerle) op: de ge wetensnood van verscheidene kerkle den. de vraag van artsen of abortus vanuit het evangelie toelaatbaar is; de gedachte dat wie zwijgt, toe stemt; verschillende kerkeraden en classes zijn al met het probleem doende (geweest); in veel publikaties wordt op een spreken van de kerk aangedrongen; juist t.a.v. abortus is een snelle beslissing gewenst en daarbij zou een weloverwogen woord van de kerk kunnen helpen: ook al redden en het Kwartet moet dan ze ker dienen om de teraardebestelling nog wat uit te stellen. Ik vind het voor het westen van ons land van belang dat de Kwartetbladen hun in vloed in Zuid-Holland, het dichtst bevolkte deel van ons land, be houden. Iiazerswoude J. de Goede. De Protestants Christelijke krant moet blijven! Wil graag meer beta len. Vele reacties en succes toege wenst. Laten wij met z'n allen en met Gods hulp proberen een zuiver Prot. Christelijk dagblad te behouden en allen het mogelijke doen öm niet met een socialistische krant samen te gaan. Den Haag Mej. M. J. v.d. Kolff Daar ik ruim 36 jaar uw krant le^s, ben ik uiteraard een principieel voorstander van het behoud van de christelijke pers. Ik maak trouwens al jaren propaganda bij mijn woning met het bekende bord van de gezel lige krant. Ik hoop, dat uw pogingen slagen. Rotterdam. D. A. Zoutewellc Als lezeres zeg ik: we moeten een Protestants Christelijke krant in ons 1 2 t. 6 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. lengtemaat, 2. Noors christen pre diker, 3. godin van de vrede, 4. persoon bekend met het vaarwater, 5. het inrij- den, 6. begrip, 7. glans. Bij juiste oplossing vormen de begin- en de eindletters beide van boven naar beneden gelezen een beroep. Oplossing vorige puzzel Hor.: 4. kariboe, 5. sterkte, 6. stompen, 7. tuinder. Vert.: 1. partituur. 2. pierement, 3. boetseren. „Vergeef óns onze schuldenleert de Here Jezus ons bi Maar Hij voegt er nog iets aan toe: „gelijk ook wij veri onze schuldenaren." Die laatste woorden hebben wel eens\ wenkbrauwen doen fronsen. Zijn ze wel in overeenstemming het evangelie, hebben sommigen zelfs gevraagd. Hier wordt maar onze vergeving afhankelijk gesteld van ons vergeven. rjng Wie zo redeneert, vergeet dat het Onze Vader geen gebt ber voor de wereld, maar voor de kinderen van het Koninkrijk. bt v hen wordt niet gevraagd dat zij hun naaste liefhebben, maar^ver vendien hun vijanden. Van hen wordt immers gevraagd dat ZLebi Vader vertegenwoordigen op aarde. Zij moeten de barmhai n heid van de Vader, Zijn vergevingsgezindheid, Zijn liefde, Jieu goedertierenheid openbaren. riem Wij verdienen Gods vergeving niet door te vergeven. In te deel. Maar wij bewijzen Gods vergeving niet waan' 'c zijn als niet vergeven. We lezen vandaag; Sefanja 3:14—20. de nen rme Ou oens oo pa te andi leta: «or door H. Biersteker De nieuwe giften van de wereldraad aan verdrukte rassengroepen die door het uit voerend comité in zijn laatste vergadering in Sofia zijn goedgekeurd hebben nauwe lijks opschudding verwekt veel minder in elk geval dan kennelijk verwacht was ge zien de voorzorgen voor de publiciteit, die er in Genève waren getroffen. Omdat we er in Nederland via de actie Betaald Ant woord mee te maken krijgen in deze Vre- desweek, kan een overzicht van de nieuwe giften geen kwaad. Het meeste geld (130.000 van de 200.000 dollar) gaat weer naar bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika. En het leeuwedeel daarvan is voor de Afrikaanse onafhankelijkheidspartij die inmiddels het grootste deel van Guinee Bissau heeft bevrijd, MPLA, die diep in Oost Angola is doorgedrongen; de SWAPO die voor een tamelijk uitzichtloze strijd in Zuidwest Afrika staat; en het Mozam bique Instituut van de FRELIMO die een stuk van Noord Mozambique beheerst. Zij krijgen res pectievelijk drie keer 25.000 en een -keer 20.000 dollar. Hun grootste zorgen naast de strijd tegen de Portugezen en de Zuidafrikanen, zijn medische zorg, onderwijs en landbouw. Zelfs al hebben ze. zoals in Bissau, het grootste deel van het land onder beheer hulpverdragen afsluiten, zoals bij gewone regeringen, is er voor hen niet bij. Wat Angola betreft heeft de wereldraad zich overigens wel in een wespennest gestoken, want het botert allerminst tussen de drie organisaties die zich op deze enorme kolonie richten. De GRAE, (revolutionaire regering in ballingschap) die in het noorden van Angola actief is, kreeg slechts 7500 dollar, evenals de UNITA (nationale unie voor volkomen onafhankelijkheid) en be schouwt het gebaar als een partijkiezen voor de MPLA. De GRAE heeft de gift dan ook van de hand gewezen. Internationale waarnemers zelfs onlangs een Zuidafrikaanse in een Engels blad. tonen zich overigens het meest onder de indruk van de effectiviteit en de menselijkheid van het optreden van de MPLA onder leiding van de dichter-arts Aghostino Neto. Mogelijkerwijs heeft GRAE zich ook niet ge realiseerd, dat een groot deel van zijn werk dat zich onder de Angolese vluchtelingen in Kongo afspeelt, evenals dat van UNITA, gewoon in aan merking komt voor vluchtelingenhulp van Inter- church Aid. Twee andere elkaar bestrijdende frpnten zijn. ZANU en ZAPU die zich beide op de bevrijding van Rhodesië richten, maar constant president Kaunda van Zambia hinderen door elkaar in .zijn land te besluipen. De giften van vorig jaar leidden dan ook tot kritiek in de zin van: laten zij het éérst eens met elkaar eens worden. Nu heeft de Wereldraad wél 10.000 dollar voor ZANU en ZAPU gereserveerd, maar het bedrag wordt vastgehou den. Een van de dingen die opvallen is dat het Mo zambique Instituut van de FRELIMO, waar de Nederlandse regering dit jaar ook een kii^ miljoen gulden aan gaf, de laatste tijd vorde gen blijkt te maken in de landbouwontwikke! Door irrigatie is het in sommige delen van bev gebied mogelijk om in plaats van één, drie oog pér jaar uit de grond te krijgen. Er is een g gébrek aan landbouwwerktuigen al wordt sommigen bericht, dat zij erin geslaagd zijn bomscherven en stukken van napalmbussen ploegscharen om te smeden. De twee overige gadigden in Afrika die elk 5000 dollar kregen, de Luthulistichting die beurzen verstrekt uit Zuid-Afrika uitgeweken studenten en project „Afrika 2000" in Zambi, waar onze rei teur Harm Lamberts onlangs over berichtte. Voor het eerst staat nu ook Amerika op de 1 de United Farm Workers Organisation de «Han blanke druivenplukkers van Cesar Chavez, 0p1 Kortgeleden nog in deze rubriek over werd irijf richt krijgt S 7.500, de Malcolm X Libera lsta University 7500, het Zuidelijk Verkiezingsfi )fsc (ten behoeve van zwarte kandidaten in Missis: ui, en Virginia) 7500, een nog op te richten org hed satie die gaat toezien op de inachtneming va 197 rechten van beklaagden die tot minderheidsj iiet pen behoren, zoals de Soledad brothers en Ai Davis, krijgt 2500 dollar en een instituu Washington dat de Indianen zelf wil betrekkei n« de herziening van de wetten die hun gelderi e eens 2500. ESKIMOS Van. de overige tien organisaties die klei 'jar bijdragen ontvangen (voor Indianen in Midderife^g Zuid Amerika, Koreanen in Japan en anti-aftn heidscomités in IJïlgië en Frankrijk) pik ik erjows één uit, namelijk de Inuit Tapirisat in Canflf Dat is een organisatie die zich richt op de ^tocl versnipperde Eskimo-groeperingen in Canada. (Het schoon walvisjagers, bonthandelaars en olie* w, plorateurs zich op hun woon- en jachtgebiej storten, zijn de Eskimo's zich niet bewust van i sj, rechten. De Inuit Tapirisat probeert hen wal^n te schudden, vóórdat ze een soort natuurbesc£SSf, mingsobjecten zijn geworden. L. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leirise Courant - ant .oordnummei 267 Leiden land houden. Maar dan niet naar 'links', zoals de laatste tijd door mij met groot verdriet dikwijls wordt ge constateerd. Terug naar onze voor lichting, van rechts en positief. Vlaardingen J. A. A. Spoelder Moet de prot.chr. krant verdwij nen? Neen. Natuurlijk niet! Dat ne men wij eenvoudig niet. Wij Neder landers hebben al te veel geslikt. Wat er met ons volk aan de hand is, is niet met een enkel woord te zeggen. Maar dat de vraatzuchtige wolf, met witte voetjes, voor de deur 3taat en met zachte stem vraagt binnen te mogen komen, is zeker. Wij zitten midden in de maalstroom van deca dentie, van vervuiling van denken, van mensontwaarding en geldont waarding, waanzinnige tolerantie van allerlei immorele zaken zoals sexuele perversiteit, gezagsondermijning, werkontduiking. Wij schijnen een volk te worden dat voor niets meer pal staat. Laat dan ten minste de christelijke pers pal staan. Slikkerveer C. J. Tolk Het zou een ramp zijn als de chris telijke pers verdween. Desnoods wat minder pagina's en hoger abonne mentsgeld. Wat in Friesland kan (Fries Dagblad) kan toch ook in Hol land. De bladen van Het Kwartet gaven tot dusver een eigen geluid. Evenals in de oorlog komt het ook nu op trouw en het brengen van offérs aan. Hillegom Ds, J. Hartkamp Ons is gevraagd te reageren op de advertentie van het aktiecomité, kort en krachtig. Hier is onze reactie. Het verdwijnen van de christelijke voor lichting van ons volk zou, op het uit breken van een oorlog na, de groot ste catastrofe zijn die het Nederlandse volk zou kunnen treffen. Hoe langer je er over nadenkt, hoe erger het is. Alphen a. d. Rijn G. van Tuyl A. van Tujjlv. d. Bfll Het Kwartet moet blijven. Katwijk E. Rous Er moet zeker een chr. krant blij ven, maar dan een Christelijke, Katwtfk A. Miedema Vecht a.u.b. tot het uiterste voor het behoud van Het Kwartet. Laat de krant niet meer en verder naar links afglijden. Dit betekent de ondergang ervan. En waar blijven dan de vele abonnees, die zich zeker niet op Trouw zullen abonneren, maar zich evenmin bij het Reformatorisch Dag blad thuis voelen? Veel sterkte en wijsheid, en bovenal veel gebed toe gewenst in deze moeilijke zaak. Westbroek (U) Ds. A. Brcure Toen u indertijd samenging met Trouw was ik niet erg enthousiast, omdat de koers van dit blad me al lang verkeerd voorkomt. Nu zou het nog erger kunnen worden. Is het niet mogelijk om desnoods zelfstandig verder te gaan met een hoger abon nementsgeld? 'k Heb het er graag voor over. Het medicijn nu (samen werking met neutrale bladen) kon wel eens de dood betekenen voor de Christelijke dagbladpers (verlies van nog meer abonnees). Honselcrsdijk Ds. A. Veldhuijzen De advertentie van het actiecomité van zaterdagavond bevestigt nog eens hoe precair het staat met het voortbestaan van onze Chr. dagbladen. Het is nauwelijks denkbaar dat ons christenvolk genoegen zou nemen met een geconcentreerde pers van socia listen en liberalen. Een ontwikkeling die eenzijdig en gezaarlijk is te noe men, omdat de meningsvorming en de informatie gehumaniseerd zal worden met uitsluiting van de stem der Chris tenen. Ik hoop dat'het actiecomité een goede begeleiding zal blijken te zijn de Chr. Pers te redden en haar bestaan te waarborgen. Wij kunnen niet buiten een spreekbuis met een eigen identiteit en die wortel heeft in Gods akker. Rotterdam H. A. Brokking, voorzitter A.R. Kamercentrale, Rotterdam De Christelijke krant moet blij-en. Dan maar verhoging abonnements prijs! Waar blijft anders de lijf spreuk van het „Kwartet": „Stant- vastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!"?? Tracht voorts ook werkelijk chris telijk te zijn, dus geen pogingen tot wereldgelijkvormigheid, wat o.m. in houdt: beëindiging van de verslagen aangaande de zondagssport. Ten slotte: niet in machtsconcentratie met een „ongelovig span" ligt onze kracht, maar in gebondenheid aan het Woord van onze God. Gods Zegen toege beden! Dordrecht P. J. Kok Hoewel „Trouw" m.i. door de fusie met het christelijk karakter van upw krant aan inhoud heeft inge boet, zal ik toch dit christelijk dag blad node zien verdwijnen. Hoop daarom dat toetreding tot de „Pers combinatie" voorkomen kan worden, zo "nodig door verhoging van het abonnementsgeld. Overigens doet u het „Nederlands Dagblad" met zijn weliswaar kerkelijke signatuur, on recht door te beweren, dat toetreding tot de „Perscombinatie" het einde be tekent van een Christelijke krant in Nederland. Dordrecht E. Ettema Het is een teken aan de wand Als er in kerkelijk Nederland, niet langer kan verschijnen een Christelijke krant, Daarom alle zeilen bij gezet Opdat onze krant nog worde gered. Dordrecht Mevr. C. van Dam Om principiële redenen zien mijn vtouw en ik zeer gaarne dat uw krant blijft, ook al zou dit extra of fers moeten vergen. Den Haag Th. van der Jagt. De christelijke krant moet blijven bestaan. Ga alstublieft niet samen werken met Parool en Vrije Volk. Als het moet willen we graag jaarlijks extra bijdragen. Den Haag dames W. v. Huesentop cn J. J. M. Dekker. Mijn overtuiging is dat de prot. chr. kranten moeten blijven verschij nen. Het zou een ramp zijn wanneer de evangelische stem tot zwijgen werd gebracht door de neutrale (zelfs linkse) pers. Wij zullen bidden, dat de Heer het zal verhinderen en dat u wegen mag vinden om uit handen van deze con cerns te blijven. Den Haag E. W. Amptmyer. Ik vind het heel belangrijk dat het evangelie eenstem houdt in de kran tenwereld. Als dit evangelie uit mijn dagblad verdwijnt, onder welke in vloed komen wij dan?. Wat voor geesten krijgen dan hun kans? God geve dat de prot. chr. krant voor Ne derland blijft bestaan. Den Haag mevr. C. M. Berloth. Sinds jaar en dag lees ik een linkse en een rechtse krant. Dat is de laatste maanden veranderd in een linkse en nog een linkse. Op de uitnodiging te antwoorden op de vraag „Wilt u deze krant houden?" volmondig ja, maar dan weer als rechtse krant. Den Haag J. B. Ludwig. Gaarne willen wij U mede delen dat wij prijsstellen op het voortbe staan van de christelijke pers. Boskoop L. Geldcrblom Bezorgd vraag ik mij af: mod*"'. Is er geen andere weg, zijn wij I Onze voorouders hebben er heé^p voor over gehad, de christelijk ginselen hoog te houden. Waar H' ven wij met onze hoogconjuni n',; Alles wat met de naam chrii begint, moet weg. Volgens mij n: weinig terechtkomen van de christelijke inbreng in de voorgSVe* de dagbladen. Wie zal zich een blad laten opdringen? Kan de ""1 heffing niet worden voorki Ah eventueel met verhoging van abi i«=si mentsgeld? Rotterdam H. In verband met de oproep val aktiecomité, komt hier namens tallen abonnees uit Schiedam de Nooit een christelijk dagblad flien. fen. Schiedam Ve erer NED. HERV. KERK Beroepen: te Odoorn: J. F. Stol Nijbroek. Bedankt: voor Nagele Tollebee(den .W Koelman te Geldermalsen. GEREF.KERKEN Beroepen: te Zwagerveen: J. Wjdi te Breskens. ruil GEREF.KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Alphen ui Rijn-Bodegraven: kand. J. J. Fi tra te Amsterdam, die bedankte Beverwijk, Blija-Holwerd, Kaï Middelstum, Pieterburen, Drogeham, Zuidwolde, Zuidi (dr.) Appingedam-Overschild. zijl, Hoek. Zaamslag, Vrouwepi Goes, Zevenbergen, Wetsinge- u.. werd, Urk, en voor Marum-Kornf- K«:l GEREF.KERKEN Beroepen: te Nieuwlande (Dr. Dijkstra te Zuidwolde (Gr.). Dha lur Rro ilk spa koi dat kaï

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2