)ODEN BIJ HOTELBRAND Silveren Zeepaerd had geen brandtrap Nieuwe VN-oproep voor hulp aan Oost-Pakistani's Bestuur PvdA wil overeenstemming; over samenwerking 2 moderne theeglazen Het Kwartet crita) hit weer Meer zon Voor 13 pet minder woningen gebouwd Programma tan koninklijk bezoek aan Duitsland 1 PSV CHEMIE UITGESTELD Sadat gaat naar Moskou Omstanders beletten arrestatie Paspoort f 17,50 duurder I I bon Wiebel: Russen willen zaak ondermijnen MieuLwe Leidse Couramut (Dinsdag 28 september 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen (kantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Er zijn mensen die voor geld alles in staat zijn, zelfs tot n goede daad. ANTOINE DE RIVAROL ut u 'm in de ijskast stoppen? Ik I even thuis een kwartje verdienen it grasmaaien DE BILT Een depressie die üds gisteren het weer in ons nd beïnvloed, trekt het komen- etmaal naar Duitsland weg, idat het weer een tijdelijke ver tering kan ondergaan. Een nu •ven Ierland gelegen rug van ge luchtdruk zal zich naar onze ngeving uitbreiden. Hierdoor de neerslagkansen verder if, terwijl de kans op opklaringen roter wordt. Daarbij kan zich anavond en vannacht plaatse- jk mist vormen, die morgen in e loop van de ochtend weer op rekt. In het temeratuurverloop rordt weinig verandering ver- racht. Barometerstand: heden 10 uur: 5,6 cm (1008 millibar), dalend. Zon en maan 29 september: zon op 6.36, on er 18.24; maan op 16.18, onder 4 okt. V.M loog water 'oog water, 29 september: Rot- rdam le getij 11.06, 2e getij 1.57; Scheveningen 9.34-22.18; lissingen 8 27-21.15; Haringvliet d. Zeezijde 10.01-22.45. EINDHOVEN Bij een rampzalige brand in een Eindhovens hotel zijn vanochtend vroeg zes mensen om het leven gekomen en negentien gewond in een Eindhovens ziekenhuis opgenomen. Dit zijn de voorlopige gegevens. Vanmorgen vroeg om half zes brak brand uit in hotel het Sil veren Zeepaerd aan het Stations plein in Eindhoven. Er bevonden zich op dat moment 88 mensen in het gebouw. Om kwart voor acht vanmorgen waren drie lijken geborgen. Twee van hen zijn verbrand. Het derde slachtoffer werd in de keuken,, onder het fornuis gevonden. Hij was ge stikt en vertoonde geen brand wonden. DEN HAAG In het eerste half jaar van 1971 zijn voor een bedrag van 5.3 miljard gulden aan opdrach ten voor woningen en andere gebou wen ontvangen, tegen 5.4 miljard in de overeenkomstige periode van 1970 Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureu voor de Statistiek. Met uitschakeling van de geraamde invloed van prijsstijgingen, betekent het een daling van 13 procent. Uit de cijfers blijkt dat de daling bij de wo ningbouw 5 procent is, die bij de ove rige gebouwen ca 20 procent. Tegen negen uur was het dodental zes. Zevenentwintig hotelgasten wer den toeen vermist. De brand is vermoedelijk ontstaan door een lek in de gasbuis. volgens hei personeel van het hoofd kantoor van de PTT, dat vlakbij het hotel staat, begon de brand met een explosie. Enige ogenblikken later za gen de postbeambten dat het restau rant op de benedenverdieping in lich terlaaie stond. Alle vijf verdiepingen brandden uit. Binnen hoorde men in doodsnood schreeuwende gasten die in hun slaap door de vlammen waren verrast. Ver scheidene van hen konden via de ra men of langs da daken naar buiten komen. Een aantal bracht zich in vei ligheid via aan elkaar geknoopte la kens. Een ambtenaar van het post kantoor en vroege voorbijgangers had den ramen ingedrukt om enkele men sen te helpen naar buiten te komen. Op straat liepen diverse mensen in pyama. die voorlopig in het inder haast ingerichte opvangcentrum in het hoofdkantoor van de PTT werden ondergebracht Het hotel beschikte niet over brand trappen. zodat de gasten niet via de normale weg naar buiten konden. Onder de gasten bevond zich het voetbalelftal van Chemie Halle uit Oost-Duitsland. dat morgenavond te gen PSV zou spelen. Van het elftal zyn er vtff gewond naar een zieken huis gebracht. De sportlieden hebben al hun bezittingen verloren. De Eindhovense brandweer, die het vuur met groot materieel bestreed kon de achterkant van het hotel zeer moeilijk bereiken door de smalle steegjes. Wegens de rook en het vuur kon zij aanvankelijk niet verder ko men dan de hal. Ditzelfde gold voor de politie. Het zwaarste karwei kreeg de brandweer toen de bovenverdieping moest worden onderzocht. Door de sterke rookontwikkeling moest dit worden opgegeven. Verwacht werd dat zich daar veel mensen zouden bevinden. Het hotel is eigendom vgn de NV Heineken. De schade bedraagt mil joenen guldens. NEW DELHI (Reuter, AP) De Verenigde Naties gaan een nieuwe oproep voor financiële hulp doen ten behoeve van de vele miljoenen vluchtelingen in India, die uit Oost-Pakistan af komstig zijn. Dit heeft Thomas Jamieson van het Hoge commis sariaat voor de vluchtelingen in New Delhi meegedeeld. De operatie „reddingslijn", gericht op hulp aan moeders en kinderen die aan onder\oeding lijden, komt nu op gang en er zijn circa 900 melkposten in bedrijf. Indien nodig zullen ook Indiase kinderen worden geholpen, die het slachtoffer zijn geworden van recente overstromingen. De toestand is ernstig. Jamisson noemde schattin gen als zouden honderdduizenden kinderen zijn gestorven of de honger dood nabij zijn, „een misdadige ma nier van geldinzameling". Op een persconferentie zei Jamis son voorts: „Het wordt tijd dat wij zeggen, dat het geld opraakt. Van de 114 miljoen dollar, die viade Ver enigde Naties zijn toegezegd sinds de vluchtelingenstroom in maart op gang kwam. is niet meer dan drie miljoen over. Binnen enkele dagen zal het sein worden gegeven voor een nieuwe inzamelingsactie". De Oostpakistaanse vluchtelingen- kwestie is de grootste tragedie, die de internationale gemeenschap ooit heeft getroffen. Toch is haar reactie vol gens Jamisson teleurstellend geweest, zelfs al was het de meest effectieve en massale actie sinds de oprichting van de Verenigde Naties. Van de 130 VN-leden hebben slechts 48 een bij drage gegeven. Het leeuwedeel is voor rekening van enkele landen ge komen. Jamisson vertelde dat de VN niet getracht hebben, bevestiging te ver krijgen van de Indiase bewering dat er bijna negen miljoen vluchtelingen zijn, of van de Pakistaanse, dat er 170 000 naar hun land zijn terugge keerd. Dat zou naar zijn oordeel on mogelijk gecontroleerd kunnen wor den. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de verzetsbeweging van Bangla Desj (te genregering van Oostpakistaanse po litici) in Ir dia ook een trainingskamp voor meisjes heeft geopend. DEN HAAG De Rijksvoorlich tingsdienst heeft de belangrijkste punten van het programma van het staatsbezoek dat Koningin en Prins in oktober aan West-Duitsland zullen brengen bekendgemaakt. Op 26 okto ber zullen Koningin en Prins in Bonn worden ontvangen door president Heinemann en de Duitse regering. De volgende dagen staan bezoeken op het programma aan slot Dillenburg, het stamslot van de Oranjes, Ham burg, Munster en Düsseldorf. Konin gin en Prins zullen 29 oktober in Ne derland terug zijn. EINDHOVEN In overleg met PSV cn KNVB heeft de Europese voetbalunie besloten de wedstrijd PSVChemie Halle, die morgen avond in de eerste ronde van de UEFA-cup in Den Bosch zou worden gespeeld, niet te laten doorgaan. De wedstryd is tot nader order uitge steld. Deze beslissing is genomen omdat by de brand in 't Silveren Seepaerd te Eindhoven vyf spelers van Chemie Halle gewond zijn geraakt. Een spe ler is voorlopig als vermist opgege ven. De namen van gewonden en de vermiste zyn op dit moment nog niet bekend. CAIRO. BEIROET, JERUZALEM (UPI, Reuter) President Anwar Sa- dat van Egypte zal binnen een paar weken een bezoek brengen pan Mos kou, zo is officieel in Cairo bekend gemaakt. Het zal Sadats tweede bezoek aan de Sowjet-Unie zijn, sinds hij een jaar geleden de opvolger werd van president Nasser. In Maart was hij vier dagen in het geheim in Moskou. Zijn bezoek werd toen pas twee maanden later toegegeven. Volgens diplomatieke kringen in Bei roet zal hij met de Sowjet-Jeiders spreken over de impasse, waarin de onderhandelingen inzake een akkoord betreffende het Midden Oosten zijn beland. Bovendien zal hij trachten de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbeteren, die geleden hebben onder de Egyptische steun aan de Soedane- se leider el-Numeiry die een groot scheepse communistenjacht in zijn land heeft ingesteld). Voorts neemt men aan. dat Sadat om nieuwe wa pens zal vragen, in het geval de vijandelijkheden aan het Suezkanaal mochten ontvlammen. Van onze correspondente BREDA De Bredase recherche heeft in de nacht van zondag op maandag de 19-jarige ontsnapte ge vangene G. K. aangehouden, nadat hij tot twee keer toe door omstanders uit de handen van twee rechercheurs was gesleurd. K.. afkomstig uit Breda, was vorige week vrijdag ontsnapt uit een open jeugdgevangenis in Zeeland. De Bre dase politie kreeg de tip dat K. in een leegstaand pand in de Belcrum-wijk zou zitten. Toen twee rechercheurs er aankwamen, schoot K juist het huis uit. Hij werd ingehaald en aangehou den. Inmiddels hadden zich enkele tientallen wijkbewoners verzameld die voor K. opkwamen. Zij slaagden erin hem uit hun handen te trekken. Een van de rechercheurs raakte daar bij licht gewond aan het hoofd. Zij zetten echter beide opnieuw met hun auto de achtervolging in en hadden hem een paar straten verder weer te pakken. Maar opnieuw wisten de om standers de jongen te bevrijden na een vechtpartij met de rechercheurs door hem in een langsrijdende auto te duwen. Later werd de auto zonder K. in de omgeving aangehouden en de vier inzittenden werden gear resteerd. K werd enige tijd later ont dekt in een ander stadsdeel en aange houden. DEN HAAG Paspoorten zullen, waarschijnlijk aan het eind van het jaar 17,50 duurder worden. De riiksleges op paspoorten wordt name lijk verhoogd van 7,50 tot 25 gulden. Boven die 25 gulden moet men dan nog gemeentelijke en provinciale le ges (die van plaats tot plaats varië ren) tfïtalen. Ook identiteitskaarten (die maar voor een beperkt aantal landen gel den) worden duurder: de legeskosten daarvoor worden verhoogd van vier tot tien gulden. In Den Haag is nog niet bekend wanneer precies de ver hogingen zullen ingaan. De bedragen staan namelijk in een wetsvoorstel, waarin het kabinet aangeeft op welke wijze de inkomsten van de schatkist verkregen worden. Men sprak echter de verwachting uit dat tegen het eind van het jaar de nieuwe tarieven van kracht zullen zijn. De opbrengst van rijksleges voor paspoorten en derge lijke zal over 1970 waarschijnlijk 8,4 miljoen bedragen en wordt over vol gend jaar geraamd op 25,3 miljoen. Een van de slachtoffers van de Seepaerd" wordt op een brancard brand in het hotel „Het Silveren weggedragen van de onheilsplaats. O AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA hoopt, dat het tegeer- akkoord tussen D'66, PPR en de PvdA snel zal worden opgevolgd door een volledige overeenstemming over de toekomstige samenwerking. „Danb lijft de hoop. die bij het gezamenlijk optreden tijdens de verkiezingsaktie bij vele kiezers is gewekt levendig, dan zijn wij klaa rvoor een tweede ronde in de confrontatie met de be houdende krachten in dit land en met nog meer kans op succes". Het partijbestuur zegt dit in een toelichting over de opstelling van de PvdA-delegatie in het oriënterend gesprek met D'66 en PPR. De toelich ting werd gepubliceerd ter bespre king op de zaterdag te Amsterdam te houden openbare vergadering van de PvdA-partijraad. Er wordt in de toelichting aan he rinnerd. dat er in de oriënterende ge sprekken geen verschil van mening bestond over de vraag, of de partijen verder samen zouden moeten maar wel over de vórm waarin dat zou moeten gebeueren. Het partijbestuur heeft thans een concept-resloutie ontworpen, die ter discussie zal staan op de komende partij-raadsvergadering. Daarin wordt uitgesproken, dat de raad zich verheugt over het nu tot stand geko men overleg. De raad zegt te ver wachten dat men er in dit overleg in zal slagen een vorm te vinden, waar bij de invloed van de bestaande par- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken I Ik geef op als I nieuweabonnee: naam: pleats: I batsalt: O-per kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertien dagen gratis. I Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267. leiden tijen en de leden daarvan op de ver dere ontwikkeling van de samenwer king verzekerd is. In de ontwerp-resolutie wordt de hoop uitgesproken, dat op een daar voor geëigend moment ook andere politieke en maatschappelijke groepe ringen bij datzelfde proces betrokken worden. In de door het partijbestuur van de Pvd gepubliceerde toelichting word; melding gemaakt van het door de partijraad aanvaarde voorstel om tij dens de komende wintermaanden te discussiëren over de wezenlijke in houd van socialisme nu. Daaraan zal tevens de vraag wor den verbonden, of „wij in samenwer king met andere politieke groeperin gen ons in de toekomst in één partij zouden kunnen inzetten voor de zaak. die onze leden van wezenlijk belang achten". Die vraag zou, naar de me ning van het partijbestuur, al het volgend voorjaar in gezamenlijke bij eenkomsten met leden van andere partijen besproken kunnen worden. Van een verslaggever AMSTERDAM De fractievoorzit ter van de WD, H. Wiegel, heeft verzocht om bijeenroeping van de vaste kamercommissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten. De commissie zou moeten worden geïnformeerd over de gevolgen voor Nederland van de uitwijzing van 105 Russische functionarissen uit Enge land. Tijdens een partijvergadering van de VVD in Amsterdam zei Hans Wie gel: „Ondanks alle gepraat over ont spanning in de wereld en het overleg tussen oost en west. beseffen wij heel goed dat van de zijde van onze te genstanders nog steeds alles wordt gedaan om de zaak hier te ondermij nen". Hij achtte voor de VVD-minis- ter Geertsema (binnenlandse zaken) en De Koster (defensie) de taak weg gelegd om na te gaan welke conse quenties het spionage complot zou hebben voor de informatie van de binnenlandse veiligheidsdienst in ons land. Het Tweede kamerlid H. Pors jr (DS'70) heeft minister Schmelzer gis teren gevraagd of hij door de Britse regering is ingelicht over de gebleken Sovjetrussische spionage-aetiviteiten in Engeland, of de overgelopen offi cier ook mededelingen heeft gedaan over spionage in onder andere ons land en zo ja. welke maatregelen mi nister Schmelzer eventueel tegen deze spionage-aetiviteiten zal ondernemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1