De Christelijke Pers Kerkvoogden niet gekend kwestie Hervormd Nederlanf Verzet tegen verklaring over gemengd huwelijk «Mi Dr. F. L. R. Sassen was wars van enig vertoon Clir. hoger personeel breekt met Centrale Puzzelhoek n in Studenten voeren actie tegen verkapte „stop" Boliviaanse bisschoppen versus Banzer Bachvereniging jubileerde Stralende uitvoering van de Hohe Messe Prof. Rooy geridderd W. P. Gnossen (79) overleden Ecu woord voor vandaag In memoriam BEROFPINfSWFG» DE BILT/LAAG-ZUTHEM „Inspelen op de kerk van mor gen" is het motto van een lezing, die prof. dr. H. A. M. Fiolet op zaterdag 20 november 1971 op het vormingscentrum Den Aler- dinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) zal houden. De hoog leraar is tijdens dit weekend de gast van een grote groep kerke lijk (r.k.-prot.) gemengd ver loofden en gehuwden, die dan een kontaktweekend op Den Alerdinck houden. Leiding heeft de heer Eimert Pruim. Tijdens deze bijeenkomst zal o.a. met professor Fiolet gesproken wor den over de in mei verschenen ver klaring over het kerkelijk-gemengde huwelijk van de hervormde, evange- lisch-lutherse en rooms-katholieke kerk en de gereformeerde kerken. Deze verklaring bedoelde enige ruim te te scheppen voor geipengd huwen den. Maar de betrokkenen blijken nog niet zo erg gelukkig te zijn met de inhoud van de verklaring en over de bij het tot stand komen van de verklaring gevolgde procedure. ..Hoewel de verklaring in haar al gemeenheid getuigt van een meer to lerante houding van de kerken dan in vroegere dagen gebruikelijk, blijft een werkelijk positieve houding van de kerken tegenover het gemengde huwelijk achterwege", aldus een zo juist uitgegeven verklaring van de landelijke werkgroep „Gemengd hu welijk": „Meermalen ligt er in de verklaring nadruk op de bijzondere moeilijkheden die aan het gemengde huwelijk verbonden zouden zijn. Moeilijkheden die vooral zouden lig gen op het gebied van het gebedsle ven. omgaan met de Schrift, deelne men aan de eredienst, sakramentsbe- leving, doop en opvoeding. De kerken verzuimen echter te wij zen op de vele mogelijkheden die er juist ook op deze gebieden liggen om tot een veel rijkere en bewustere ge loofsbeleving te komen. Het oekume- nisch huwelijk blijkt voor steeds meer echtparen eerder een verrijking en verruiming te betekenen dan een ekstra moeilijkheid. Dat op het r.k. pastoraal konsilie aan de kerk is ge vraagd om meer te wijzen op de mo gelijkheden dan op de moeilijkheden van het gemengde huwelijk, is ken nelijk reeds vergeten". Door de wens uit te spreken dat het gezin zich op één kerk oriënteert, zeker voorzover het de opvoeding van kinderen betreft, sluiten de kerken de deur voor alle positieve mogelijkhe den die er kunnen liggen in een rui mere kerkbeleving dan die tussen de vier muren van de eigen waarheid", aldus de verklaring. Behalve tegen de inhoud van de verklaring heeft de landelijke werk groep ook bezwaren tegen de onde- mokratische wijze van totstandko men. „De gemengd gehuwden zelf zijn niet bij het overleg betrokken geweest, en de studeérkamer-sfeer van de verklaring getuigt daarvan". Voor verdere inlichtingen (en opga ve voor het weekend): Den Alerdinck. Laag-Zuthem. Post Zwolle: tel. 05290 - 284. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De medische studenten die na hun propedeu tisch examen op een wachtlijst geplaatst zijn zulen gezamenlijk aktie gaan voeren tegen de nood gedwongen onderbreking van hun studie. In totaal gaat het om ongeveer tachtig studenten. De wachtlijsten voor medische stu denten zijn ingesteld overeenkomstig een door de vorige regering ontwor pen wet. Deze wet geeft de medische faculteiten de bevoegdheid studenten na hun propedeutisch examen e*n jaar lang op een wachtlijst te zetten voor zij hun studie kunnen vervolgen, indien de capaciteit van de opleiding te klein is. Dit jaar zijn in Groningen ruim dertig, in Nijmegen ongeveer twintig, in Utrecht ongeveer tien en in Leiden nog eens twintig studenten op een wachtlijst geplaatst. Volgende week komen vertegenwoordigers van hen in Nijmegen bijeen om te overwegen of verzet tegen de wachtlijsten zin heeft. Dat zou het geval kunnen zijn wanneer de medische wachtlijsten- wet in strijd is met de grondwet of wanneer aangetoond kan worden dat deze verkapte studentenstop in strijd is met de maatschappelijke behoefte aan artsen, aldus de studenten. Ook zou het mogelijk zijn de vaststelling van de capaciteit van de faculteit te bekritiseren. 6 Hekwerk-puzzel Horizontaal: 4. N. Amerikaans ren dier, 5. vesting. 6. met de vuist stoten, 7. groentekweker. Verticaal: 1. alle partijen van een compositie boven elkaar geplaatst, 2. straatorgel, 3. fatsoeneren. Oplossing vorige puzzel 1. s, 2. ets, 3. taart, 4. boender, 5. stan daard, 6. standvastig, 7. kariatide, 8. kassier^9. fatum, 10. nis, 11. g. LA PAZ (KNP) In een eerste verklaring van de Boliviaanse bis schoppen na de militaire coup van kolonel Banzer, die de linkse regering van president Torres omver heeft ge worpen, uiten de bisschoppen kritiek op de nieuwe rechtse regering van Banzer. Ofschoon de bisschoppen beseffen dat de regering van Banzer in staat is grotere rust in het land te brengen, schrijven ze hun droefheid te moeten uitspreken over „de vele doden en gewonden, de moordpartijen, de pijn en de arrestaties die de coup van de nieuwe regering met zich mee heeft gebracht." Tot slot spreekt de verklaring over de rechten van de mens, en speciaal het recht van de mens op arbeid en zegt dat de coup van Banzer veel werkloosheid in Bolivia heeft veroor zaakt. Naar aanleiding van de adver tentie van een aktiecomité tot behoud van de christelijke pers, voorkomend in onze bladen van zaterdag, ontvingen wij reeds vanmorgen de volgende inge zonden brieven. Het hebben van een christelijk dagblad van kwaliteit acht ik een uiterst belangrijke zaak. De moeilijke omstandigheden van het ogenblik zullen U er nooit toe mogen brengen, nauwe banden met Het Vrije Volk, iHet Parool of andere socialistische bladen aan te gaan. Er staat ergens in de Bijbel iets over een ongelijk span vormen met ongelovigen. Dat moet voorkomen worden. Vele dui zenden lezers zullen U daarin bij staan. Indien nodig ben ik, zoals waarschijnlijk velen, bereid tot extra financiële inspanning. Wij hebben toch een visie op de toekomst? Wij hebben toch een God in wie wij gelo ven? Uw bestuur zal ervaren dat je met zo'n God ook een krant kunt uit geven. U God's zegen toewensend, roep ik U toe: houd vol! Barendrecht Abr. Vos Natuurlijk moet de Protestants Christelijke krant blijven Daarom hebben we ons immers op een Chris telijk dagblad geabonneerd. Rotterdam A. F. Lefeber Ben het volkomen eens met de in houd van de advertentie van het ak- tie-comité. Na de eerste heilloze fusie (Kwartet-Trouw) alstublieft geen tweede, welke ook naar mijn mening de volledige ondergang van de Chris telijke pers betekent. Daarom graag bedenktijd, met gebruikmaking van alle alternatieven tot het behoud van deze Christelijke krant. Goudriaan A. de Vries „Trouw" en „Het Kwartet" moeten blijven! Zou het bestuur van de Stichting Christelijke Pers anders willen, dan moet dat verdwijnen. En verhoogt u zo nodig rustig het abon nementsgeld! Er is geen prijzenstop meer. dus het kan en mag. En voert u bv. drie verschillende abonnements prijzen in, waaruit de abonnees zelf kunnen kiezen. Er zullen er velen in Nederland zijn, die het hoogste be drag kiezen. Ziehier mijn standpunt. Ik hoop, dat honderdduizepd^i er precies zo over denken en op de op roep zullen reageren. Houd de Chris telijke krant in stand! Maassluis Mr. F. E. Oskam Wij zijn vanaf begin 1939 al abon nee van uw blad. de Nieuwe Leidse Courant, plus 8 jaar van De Rotter dammer voorheen. Wij stellen ons vol ledig achter het aktiecomité en zou den het betreuren als er geen chris telijk dagblad meer zou verschijnen. Voorschoten H. Verkalk. Naar aanleiding van de adverten tie op uw achterpagina zou ik graag willen meedelen dat wij uw krant niet willen missen. Laat u niet in de hoek drukken en vecht ervoor. Onze steun heeft u. Sterkte. De gehele fa milie. Leiderdorp. T. Rasser. Hulde aan het aktiecomité ter be houd van de protestants-christelijke krant. Een sticker in deze zin zou aanbeveling verdienen. Ik ben zeker bereid om. indien nodig, meer abon nementsgeld te betalen. Oegstgeest J. M. Petersen Het is mogelijk dat het belang van een christelijke pers door meerdere abonnees dusdanig wordt geacht, dat zij voor het ontvangen van die krant een hogere abonnementsprijs zouden willen betalen. Zelf zou ik daar wel voor voelen, in het redelijke althans. Voorts zou een verdergaande integra tie van de christelijke pers wellicht mogelijk zijn, waarbij o.a. zou zijn te mm* lc o**f op ob nfcuw* obenmfc Wtgfina p«rQ kwartpal C Mlfrviv Stuur mi] «Is tsgsnprttfoH* <J«| moet u óók doen vul de bon maar in! denken aan Hervormd Nederland, het Centraal Weekblad, enz. Scheveningcn A. Taal Voorstander van een christelijke krant. Abonnementskosten desgewenst verhogen. Naaldwijk W. Kuyvenhoven De Bijbel zal ons richtsnoer blijven. Met grote ontsteltenis las ik de adver tentiepagina met: Moet de Protestants Christelijke krant verdwijnen? Mijn antwoord is Neen! God verhoede dit! In deze tijd van vervlakking en ont kerstening, enz., enz., is het noodzake lijk dat er toch nog een woord blijft klinken, dat wij de Heer Jezus nodig hebben. Ik hoop, en zal er voor bid den, dat met mij velen zullen reage ren. God zegene U allen. Den Haag Mevr. J. W. A. de Bruine Het einde van een Christelijke krant in Nederland? Dat zal dan de schuld Van ons als Christenen zijn, die liever een neutrale krant lezen, en daardoor de neutrale pers een absolute mono poliepositie in de hand spelen. Dat nooit! En daarom: Er is een toekomst voor de Christelijke krant, en zij moet blijven om voor het Christelijk volks deel een baken voor het gezinsleven te zijn. 's-Gravendeel A. de Zeeuw Als het enigszins mogelijk is, moet het Dordts Dagblad blijven bestaan. Neem geen overhaast besluit. Dordrecht \V. L. Schippers Geen perscombinatie, maar een uit sluitend christelijke perscombinatie. Zijn wij wel in staat een Evangelische Omroep in het leven te roepen en niet in staat om een Christelijke krant te contribueren? Eén ding: neem als krant géén besluiten buiten uw le zers om. H.I. Ambacht L. Kaptein Na zolang naast en sinds kort met elkaar te zijn opgetrokken, lijken Het Kwartet en Trouw samen ten onder te zullen gaan! Wie doen dat? U? Ik? Kom, leiding van de Christelijke Pers, gooi zonder dralen de kaarten op ta fel. Laat weten wat er aan de hand is en zeg ons welke mogelijkheden er (nog) zijn. Zwyndrecht G. Scholtens. AMSTERDAM De vijftig jarige Nederlandse Bachvereni ging heeft dit jubileum zaterdag in het Concertgebouw te Amster dam herdacht met een stralende uitvoering van Bach's Hohe Messe. De Grote Zaal. het podium met bloemen omrand, was matig bezet met een bijzonder aandachtig luiste rende schare van supporters die dit oratorium-ensemble een goed hart toedragen. De Bach-vereniging is niet zo-maar een concert-organisatie: zij is geboren uit een wezenlijke behoefte om de grotere godsdienstige werken van Jo- han Sebastian Bach een eige/i plaats in een kerkelijk-cultureel leven terug te geven en dat wel in een zo vol maakt mogelijke vorm. Dat was in 1921 de opzet van Johan Schoonder- beek, dat was het ook van de latere dirigenten Evert Cornelis, Anthon van der Horst en ook nu van Charles de Wolff. Het was ook altijd de be doeling van allen die daaraan hebben meegewerkt in het koor, in het orkest of als solist. Dat is al die jaren een strikt kenmerk geweest van het doen en laten van de Bach-vereniging die haar zetel vond in de akoestisch zo uitstekende Grote Kerk van Naarden. Die kerk heeft een halve eeuw lang een steeds groeiende pelgrimage ge kend tot ver uit het buitenland. De uitvoering van jl. zaterdag had vele goede kwaliteiten: het koor is kennelijk verjongd, wat ook aan de klank te bemerken was. (Ofschoon onze Grote Zaal haar oude akoestiek nog niet terug heeft na de restaura tie, wat vooral merkbaar was als het koor forte zong: er klonk een bij-ge ruis alsof die klank door de dorre herfstbladeren liep). Het solistenteam Elly Ameling, Hertha Topper, Kurt Equiluz en Henk Smit volbracht met veel glans de toegewezen partijen: het Re- Van een verslaggever AMSTERDAM Na het afscheids college van prof. mr. dr. M. Rooy van de Universiteit van Amsterdam, waaraan hij twaalf jaar als hoogle raar in de leer der communicatiemid delen in het bijzonder van de pers was verbonden, voerden tien spre kers het woord. Zij legden allen de nadruk op de grote waarde, die prof. Rooy heeft gehad én nog heeft voor de Nederlandse journalistiek en de wetenschap der communicatiemidde len. De directeur-generaal van volks ontwikkeling en recreatie van CRM, dr. J. Verhoeve, zei dat de regering in prof. Rooy een man eert, die met gro te kracht altijd de onafhankelijkheid en gevarieerdheid van de pers heeft verdedigd. Namens de minister van onderwijs en wetenschappen deelde dr. Verhoeve mee dat de scheidende hoogleraar was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. WOERDEN Na een langdurige ziekte is zaterdagmiddag in Woerden overleden de heer Wiebe Pier Cnos- sen. De heer Cnossen die 79 jaar is geworden, was een bekende figuur in onderwijs-, agrarische-, politieke- en kerkelijke kringen. Zijn veelzijdige belangstelling, kennis en grote werk kracht deden hem in al die kringen een vooraanstaande plaats innemen. In Friesland geboren en daar ook onderwijzer geworden, kwam hij in 1928 naar Woerden en werd hoofdon derwijzer aan de christelijke Emma- school. Enkele jaren later werd hij hier benoemd tot directeur van de pas opgerichtte christelijke lagere landbouwschool, die hij tot aan zijn pensionering als zodanig diende. De heer Cnossen is vele jaren voor zitter geweest van de Utrechtse pro vinciale christelijke boeren- en tuin^ dersbond (CBTB) en richtte na de oorlog ook de Woerdense afdeling op. Hij was vice-voorzitter van de lande lijke CBTB. Tot aan zijn dood is hij predikant kerkvoogd van de hervormde ge meente in Woerden geweest. Hij was tot voor vijf jaar voorzitter van de afdeling Woerden van de Christelijke Historische Unie en is voor die unie 31 jaar lang raadslid in Woerden ge weest. Anderhalf jaar was hij waar nemend wethouder en gedurende zijn hele zittingsperiode fractievoorzitter. Voorts had de heer Cnossen zitting in de raad van toezicht op het land bouwonderwijs en was hij commissa ris van de coöperatie De Rijnstreek in Woerden. Hij genoot voorts be kendheid als godsdienstonderwijzer en heeft ontelbare SDreekbeurten in de hervormde kerk vervuld. Bij zijn afscheid van de CBTB werd de heer Cnossen Ridder in de orde van Oran- p Nas-sau. bij zijn afscheid als raads lid Officier. De begrafenis is a.s. donderdag op de algemene begraafplaats in Woer den na een rouwdienst in de Petra- kerk, die om twee uur begint. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J van Hofwegen. sidentie-orkest begeleidde hier en daar wat routineus; Albert de Klerk had zijn handen vol met het „kistor- gel" waarop hij een goede registratie wist te vinden; en Charles de Wolff hield de leiding van dit alles punc tueel en gedisciplineerd in handen. „Vijftig jaar" betekent niet aller eerst „met voldoening terugzien op het verleden"; de toekomst eist ook voor de Bach-vereniging veel nieuwe energie. Vr. Duitse bisschoppen blijven celibaat verdedigen FULDA (KNP) De Duitse r.k. bisschoppenconferentie heeft met het oog op de a.s. bisschoppensynode zich eenstemmig uitgesproken voor de handhaving van priesterscnap-celi- baat. De Duitse bisschoppen zijn er evenmin voor geporteerd om gehuw de mannen tot priesterschap toe te laten. Deze mogelijkheid wordt vra genderwijs gesteld in het werkdocu ment, dat Rome aan de bisschoppen had toegezonden. De bede Geef ons heden ons dagelijks brood", vloeit voort uil het besef dat we in alles uiteindelijk toch afhankelijk zijn God, van Zijn genade. Maar de volgende bede vloeit uit datzelfde besef voort: „Vergeef ons onze schulden." Let er op dat dit een bede is voor mensen die hun gebed kunnen beginnen met „Onze Vader". Het is een bede voor mensen die Gods vergeving al ge smaakt hebben. Als Gods kinderen zijn wij niet zondeloos. Er zijn in de kerk altijd wel weer mensen geweest die dat hebben willen worden. Maar alle pogingen liepen toch altijd weer op niets uit. God vraagt niet van ons dat wij zondeloos leven. Hij vraagt dat wij leven uit de voortdurende schuldvergeving. En dan blijkt hoe d groot Gods genade wel is. Hij wil ons steeds weer aanhoren. Hi]z wil, ons steeds weer vergeving schenken. Iedere dag wil Hij een^ nieuw begin met ons maken. Wie zichzelf zo gaat zien, als eeagl mens die steeds weer vergeving nodig heeft en vergeving ontvangt,h gaat beseffen wat genade eigenlijk is. We lezen vandaag: Sefanja 3:8—13. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de kring van de hervormde kerkvoogden is men er weinig over gesticht dat het besluit om de uitgave van de kopbladen van Hervormd Nederland stop te zetten, geno men is zonder enig overleg met de vereniging van kerkvoogdijen in de hervormde kerk. Zaterdag, toen de vereniging haar alge mene vergadering in Utrecht hield, gaf voorzitter mr. J. W. Harbers in zijn openingsrede uiting aan zijn ongenoegen hier over. De kerkvoogdijen, zo zei mr. Har bers, dragen in eerste instantie de fi nanciële verantwoordelijkheid voor de uitgave van een zgn. kerkbeurten- blad. Dat zij op geen énkele manier bij het vooroverleg betrokken zijn geweest is des te vreemder, nu zovele en grote gemeenten via het kopblad systeem voor het gemeentenieuws he lemaal afhankelijk zijn van Her vormd Nederland. In een dergelijke situatie past allerminst een simpele aankondiging dat op een (inmiddels nagenoeg verstreken) termijn van twee maanden met de kopbladedities wordt gestopt, aldus mr. Harbers. Kritiek op het beleid va de hogere organen van de hervormde kerk had mr. Harbersook met betrekking tot de kwestiè van de twee procents-bijdra ge voor de ontwikkelingssamenwer king. Als er een breed vooroverleg was geweest met alle betrokken orga nen en dus ook met de kerkvoogdelij- ke organen zou „de stellig goed be doelde, maar zo onoverzichtelijke lan- Het onverwacht heengaan van Sassen al zal hij voor zichzelf zulk een plotseling einde hebben gewenst treft diep. Welke ge voelens men verder ook over hem moge hebben gekoesterd, overheersend is de eerbied die deze voorname geleerde ambt genoten en leerlingen in boezem de, ongetwijfeld omdat hij steeds ook bij omvangrijke werkzaam heid buiten het studeervertrek de priester bleef, de man die zichzelf een hoog ideaal had toe gewijd. Een schilderachtige figuur is Sassen niet geweest. Hij was wars van ver toon, van aanwendsels, van alles wat niet recht was. In zijn wetenschappe lijke geschriften, grotendeels van his torische aard. treft het stelselmatige, de strakke lijn. Als hoogleraar is hij gedurende 35 jaar aan eenmaal ver worven inzichten trouw gebleven. Hij stelde zelf hoge eisen; hij was iemand die het zich. daar hij een inslag van strengheid bezat allesbehalve gemak kelijk maakte, die bij eerste indruk ook tegenover anderen niet aanstonds inschikkelijk was. Maar welk een vergissing. Wanneer aan de maatstaf van hetgeen wetenschappelijk ver antwoord mocht heten, aan hetgeen naar de letter van de wet en recht zo en niet anders wezen moest, met uiterste nauwkeurigheid de toetsing volbracht was, volgde niet zelden nog een andere overweging; indien ooit aan iémand het woord van Pascal be waarheid werd dat het hart zijn re denen kent, die de rede vreemd zijn Ie coeur a ses raisons que la raison ne connait pas dan was dat bij de overledene het geVal. Hoezeer ook ingekapseld, er was zin voor het verrassende, een op prijs stellen van de humor, een hechten aan gezelligheid Sassen was een lief hebber van de film; hij had oog-voor komische situaties; hij kon een gul gastheer en gezellig tafelgenoot zijn. Hij had ook enkele opvallende lieve lingsideeën: ofschoon hij op het eind van zijn leven in zijn Maastricht's verblijf zich teleurgesteld gevoelde, was hij een groot minnaar van Zuid- Limburg, was hij ternauwernood be reid Amsterdam de hoofdstad van het land te noemen. Wat Sassens meest gewichtige publieke functie betreft, het voorzitterschap van de onderwijs raad, hij moest hier de tijdens zijn leven reeds legendarische R. H. Wolt- jer opvolgen. Hij heeft dat gedaan in eigen stijl op een voortreffelijke wij ze, uiteraard met betrachting van de hoogste zorgvuldigheid doch tegelijk met oog voor de belangen van het. onderricht als zodanig, nooit ontrouw aan het verleden hij was een groot bewonderaar van het gymnasium en heeft in de mammoetwet weinig of geen goeds kunnen ontdekken maar met bereidheid tot aanpassing, waar een beginselkeuze dit hem niet verhinderde. Tot op het laatst van zijn leven heeft hij de ontwikkeling van het wettelijk onderwijsbestel ge volgd. Toen in 1970 bij de herziening van de wet wetenschappelijk onder wijs schade voor de onderwijsvrijheid dreigde, was hij een der eersten die waarschuwde. De overgang van de Universiteit tot instelling voor de "schare" heeft hij niet geheel kunnen aanvaarden, maar van verstarde be houdzucht was bij hem geen sprake. Treffend was zijn religieuze over tuiging. Op zeldzame ogenblikken zo toen hem door Minister Bot in 1964 een maaltijd^ werd aangeboden sprak hij daarover met uiterste so berheid. Hij was die avond versche nen in pontificale dos, een indruk wekkende gestalte. Maar de oorgetui gen van zijn dankwoord' bewaren on uitwisbaar de herinnering aan de ne derige christen, die Hem door wie hij zich geroepen wist, heeft willen vol gen. I. A. DIEPENHORST Voorzitter van de Onderwijsraad ge en weinig exacte" brief van ajftv j.l. in de pen gebleven zijn en zou e h rondzendbrief zijn uitgegaan, waafn al bij voorbaat rekening was geho dt den met de vele vragen die de tv*n< procent althans bij kerkvoogdij er doet rijzen, gelet de precaire gelde] ai ke situatie van vele hervormde Jn meenten. Mr. Harbers zei te hof n dat de kerkvoogdijen alsnog het hl ne zullen kunnen bijdragen tot f welslagen van deze zaak, „die voor christenen der arme landen een toe teen vormt voor de praktische wa de van ons christelijk belijden." Wat de zaak van de SMRA (sti K ting mechanische registratie en ad nistratie) betreft, het hoofdbest van de vereniging van kerkvoogd;10 is van overtuiging dat de liquid ,ea van de SMRA de kerk blijvend g >ve schade zou berokkenen, maar dat e de efficiency wel het nodige te vei gs teren viel. Vandaar dat het hoofd d< stuur !.ot als zijn plicht ziet. de g K, van zaken bij de SMRA, waarteB a over men. zich positief opstelt. Éts tisch te volgen. ïorr Mr. Harbers deelde ook nog dat het hoofdbestuur zich stelt acfem de beslissing, de inning van de g£ O rale kas verplicht te stellen, en l^et men koerst naar inniger samenwle king met de gereformeerde ,.k( Lei voogdijen" (commissies van behc Ter vergadering heeft ds. W. den Oudsten uit. Hillegersberg proken over de aanbevelingen van door het moderamen der synode ir stelde commissie geldwerving, 'f2 opmerking geven we door: „Men zich meeslepen door de ontwikkelari gen en men vraagt zich af: hoe 1cke nog? Hierbij zij aangetekend dat g woordje „nog" is gaan behoren toteer kerktaal!" wa d NED. HERVORMDE KERK tc Beroepen te Huizen. (N.H.) J. M v; land te Wilsum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Berlikum (Fr.) n Feenstra te Oostermeer. REMONSTR. BROEDERSCHAR Beroepen: te Groningen, C. B man te Vlaardingen, die dit bei heeft aangenomen. "pi GEREF. GEM. IN NED. Intrede: op 29 sept. te Bruiniil kand. A. v. d. Berg uit Gouda (vr~ ber.). leri lijl Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De Nederlands Christelijke Vereniging van Ho ger Personeel heeft besloten uit de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel te treden, om dat de centrale te amateuristisch van opzet zou zijn. Dit besluit is zaterdag genomen op een buitengewone algemene vergade ring van de NCVHP in Utrecht. De voorzitter van de vereniging, dr. P. H van Gorkum, verklaarde op deze ver gadering dat het amateurisme in het vakbondswerk onder hoger personeel tot het verleden moet gaan behoren. De vereniging zal zich daarom meer als vakbond dan als bezinningscen trum gaan opstellen. Volgens de NCVHP is de tijd dat het -hoger personeel meende een be voorrechte positie te hebben definitief voorbij. Fusies en bedrijfssluitingen hebben het hoger personeel duidelijk gemaakt dat zij in het concentratie proces. dat zich thans in het be drijfsleven voordoet, niet méér zeg genschap hebben dan andere werkne mers. Daarom wil de NCVHP het ac cent van de aktiviteiten verleggen naar een directe bijstand van de le den in de arbeidssituatie. Activiteiten De vereniging besloot zaterdag ook de contributie ruim te verdubbelen (ƒ200,- per jaar); over te gaan tot het aanstellen van full-time bestuurder; de leden te garanderen dat zij op kosten van de vereniging kunnen procederen; de vereniging duidelijk open stellen voor niet-protestantej het kriterium „hoger personeel"] mer te stellen Ten slotte besloi vereniging het lidmaatschap var CNV te handhaven en te streven 1 een nauwere samenwerking mej twee andere vakcentrales. Bij de beslissing om uit de van hoger personeel te stappen, 1 overwogen dat de bijdrage, vereniging aan de centrale niet opweegt tegen de voordelen] aansluiting. „De centrale doet v voor de leden op ondernemingsni (biedt alleen gratis juridisch ad] is te amateuristisch en richt™ vooral op het landelijk overlef afdelingen Rotterdam en Eindl verzetten zich tegen de koers ging van de vereniging. Naar werd gebracht dat de vereniginj 500 leden tegen weinig invloec hebben tegenover de centrale 11.500 leden. De centrale zelf. die het uittr| van de vereniging „diep betrfl heeft de NCVHP-leden schriftelijk benaderd met het individueel lid te worden van del trale. Omdat dit gebeurde nog dat het besluit tot uittreding t nomen, noemde voorzitter Vanl kum deze manoeuvre „in hoge] onbetamelijk „Wij zijn uit de centrale S^E/Dj omdat we te weinig kregen voo: bedrag dat we betaalden," aldu> Van Gorkum. We willen geen e -mgi sief groepje worden, maar we ook de fundamentele vraaestï \en^ over het beslissingsrecht in de oi nemine niet uit de weg gaan." A de NCVHP-voorzitter. Hii benad P Va dat de vereniging via het lidfl schap van het CNV toegang zou houden tot de onderhandeling! mru

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2