«ARP BESLIST IN 1973 Comité bezorgd over toekomst christelijke pers Samenwerking met CHU en KVP Scherpe discussie in Unieraad Japans keizerlijk paar naar Europa vertrokken Groep van Tien iets verder op weg naar einde valuta-onrust Nu Ontslagen verwacht bij ESTEC in Noord wijk 2 moderne theeglazen r1 Het Kwartet (RITA) Wissel val lij? „Perscombinatie gevaar voor identiteit'' echte dieren- postzegels gratis bij Esso. Vrouw in brand na echtelijke ruzie bon Nieuwe Leidse Courant Maandag 27 september 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur |*0 Van onze parlementsredactie ran he Niet gebrek, doch overvloed verwekt gierigheid. MONTAIGNE q UTRECHT De ARP zal pas in de loop van 1973 kunnen beslissen over de mate en vorm van samenwerking tussen KVP, en ARP. Het bestuur van de ARP heeft zaterdag in Utrecht in het Congrescentrum van de Jaarbeurs dit besluit eenstemmig genomen. In hetzelfde gebouw, een verdie ping lager, vergaderde de Unieraad van de CHU die aan voorzitter J. W. Hulst mandaat verleende het streven naar de eenwording van de drie con fessionele partijen voort te zetten. Voorwaarde voor de CHU is, dat de evangelische grondslag bewaard blijft en er geen open volkspartij ontstaat. Het besluit van de ARP voorlopig geen beslissing te nemen, is een te leurstelling voor degenen in KVP en CHU, die haast willen maken met de fusie van de partijen en geen tijd wensen te verliezen De jongerenor ganisatie van de KVP, die in novem ber een federatie aangaat met de CHJO, verlangt dat de partijraad van de KVP voor 1 mei 1972 beslist door te gaan met ARP en CHU, of zelf standig een alternatieve koers in te slaan. Dit staat in de beleidsnota van de KVPJG De heer J. T. Mellema, fractieleider in de Tweede Kamer, die in de CHU zeer ijvert voor de eenwording van de confessionele partijen, zei desge vraagd waardering te hebben voor het anti-revolutionaire besluit omdat het zeer duidelijk en positief is over de procedure. De heer Mellema hoopt dat de AR.P bereid is deze procedure aan te passen aan de politieke om standigheden. Het nemen van de be slissing in 1973 lijkt redelijk omdat pas in 1974 weer de eerste verkiezin gen (prov. staten en gemeenteraad) worden gehouden. Tijdens de discus sie in de Unieraad zei de heer Melle ma dat alle partijen moeten blijven meedoen en de ARP niet mag achter blijven. RAPPORT Het bestuur van de ARP besloot dat eerst in 1973 een beslissing kan worden genomen, omdat eerst moet worden nagegaan of de drie christe lijke partijen eensluidend denken over de verhouding cvengalie en poli tiek. Ook de mening van de partijle den moet bekend zijn. Bovendien bestaat er op het ogen- n Ik zorg er voor, dat je wakker wordt, papsl Als de wekker gaat trek Ik aan dit touwtje. O DEN BILT Vandaag staat het weer onder invloed van een depressie boven Engeland. De hierbij horende fronten brengen in ons land op veel plaatsen re gen. Het ziet ernaar uit, dat dit agedrukgebied morgen zal zijn gepasseerd. Het wordt dan boven Duitsland verwacht, maar aan de achter- tant ervan stroomt onstabiele ucht van de Noordzee naar ons and. De kans op regen of buien >lijft dan ook vrij groot, terwijl -de temperaturen waarschijnlijk iO( dezelfde waarden zullen bereiken IlJj. P vandaag of iets lagere. tie r hij Zon en maan september: zon op 6.35, on der 18.26; maan op 15.49, onder g 23.19; 4 okt. V.M. Hoog water Hoog water, 28 september: Rot terdam le getij 9.45, 2e getij 22 20; Scheveningen 8.12-20.44; Vlissingen 7.09-19.52; Haringvliet ad. Zeezijde 8.40-21.14. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In een pagina-grote advertentie in de bladen van het Kwartet De Rotterdammer, De Nieuwe Haagse Cou rant, De Nieuwe Leidse Courant en liet Dordts Dagblad heeft een actiecomité de lezers opgeroepen te vechten voor bet behoud van de christelijke pers. De ondertekenaars, onder wie bur gemeester M. W. Schakel van Noor deloos, lid voor de Tweede Kamer van de ARP, die als voorzitter van het comité optreedt, vragen het alge meen bestuur van de Stichting Chris telijke Pers en de lezers te laten we ten of ze alles willen doen voor het behoud van de christelijke dagblad pers. Het actiecomité vreest dat toetre ding van Trouw-Het Kwartet tot de Perscombinatie „op korte termijn het einde van de christelijke krant in Ne derland" zal betekenen. De onderte kenaars menen dat de Perscombinatie geen enkele garantie kan geven voor Het Japans keizerlijk paar Hirohito en Nagako vertrok vanmorgen van de internationale luchthaven van Tokio, het startpunt van de 18-daagse reis, die ondermeer naar 18 Europese lan den zal leiden. Hier verlaat het paar het Keizerlijk paleis in Tokio. blik geen duidelijkheid over het be grip „open partij". Daarom moet er voor volgend jaar september een rap port worden uitgebracht aan de be sturen van KVP, CHU en ARP over de fundamentele opstelling vah de partijen en over de gevolgen hiervan voor* de praktische politiek. De we tenschappelijke instituten van de drie partijen zullen aan dit rapport mee werken. De voorlopige cbnclusies van dit rapport, zo meent het bestuur van de ARP worden dan verder in de par tijen afzonderlijk besloten, waarna in 1973 de beslissing kan worden geno men. (voor vervolg zie pag. 5) ANCHORAGE/TOKYO (Reuter, AFP) Op een koude, donkere Amerikaanse vliegbasis in Alaska heeft president Nixon vanochtend 08.00 uur onze tijd de 70-jarige Japanse keizer Hirohito begroet, die daar landde op doorreis naar Europa, waar hij in achttien dagen 7 landen bezoekt. Nixon maakte voor de ontmoeting, die nog geen uur zal duren, een reis van 8.000 km. Hij hoopt met dit gebaar de huidige tegenstellingen tussen de twee landen wat te verzachten. Plak die op de leuke, Iange wandkalender. Tijdelijk 25 ct! IcSSOJ WASHINGTON (Reuter) De ministers van financiën van de tien belangrijkste niet com munistische industrielanden ter wereld, de „Groep van Tien", zijn zondag bij hun besprekin gen over de monetaire proble men iets dichter bij elkaar ge komen. Hiermee is een brug geslagen over de kloof, die gaap te tussen de opvattingen van de Verenigde Staten en de andere welvarende Westerse landen. Na een anderhalf uur durende ver gadering hebben de ministers hun plaatsvervangers opdracht gegeven een plan van vier punten op te stel len waarmee een einde gemaakt moet worden aan de economisch-monetaire crisis van het ogenblik. De plaatsver vangers zullen op 18. 19 en 20 oktober in Parijs bijeenkomen. Uit een communique dat na afloop van de vergadering werd' verstrekt blijkt dat de plaatsvervangers in het plan de volgende vier punten dienen op te nemen: 1. Omvang en wijze van aanpassing van de valutapariteiten, 2. De tijdelijke invoering van een grotere marge waarbinnen de valuta koersen zich vrij rond de officiële pa riteit mogen bewegen. 3. Afschaffing van de Amerikaanse invoertoeslag van 10 procent, 4. Enkele andere maatregelen, bui ten het terrein van de Verenigde Sta ten. Verder is de opdracht van de mi nisters aan hun plaatsvervangers van 16 september bevestigd, volgens wel ke laatsteenoemde met het Interna tionale Monetaire Fonds moeten sa menwerken bij het zoeken naar mo gelijkheden van hervorming van het monetaire wereldstelsel. De ministers van de „Groep van Tien" verwachten tegen hun volgende vergadering een voorlopig rapport te ontvangen, waarin de voornaamste problemen waarmee die hervorming op langere termijn gepaard gaat, worden opge somd. De Canadese minister van finan ciën, Edgar Benson, die als voorzitter van de ministersvergadering is opge treden, heeft na afloop verklaard dat van herwaardering der verschillende valuta's geen sprake kan zijn zolang de Amerikaanse invoertoeslag van kracht is. De Verenigde Staten hebben laten weten dat andere landen hun valuta's dienen te revalueren, handelsbelem meringen uit de weg dienen te rui men en meer aan defensielasten moe ten bijdragen, wil er op aanvaardbare manier een eind aan de aanhoudende onzekerheid worden gemaakt. Tot de Groep van Tien behoren Ne derland, de Verenigde Staten. Cana da, Groot Brittannië. West-Duitsland, Frankrijk, België (dat tevens Luxem burg vertegenwoordigt). Italië, Japan en Zweden. Zwitserland, dat in te genstelling tot de andere landen geen lid is van het IMF, is gewoonlijk door waarnemers vertegen woordigd in vergaderingen van de groep. De keizer toonde zich bijzonder in genomen met het feit dat president Nixon de moeite had genomen hem tijdens het korte oponthoud op te zoeken. Hij zag in dit gebaar een „bijzon dere manifestatie van uw zeer spe ciale goodwill en belangstelling voor het Japanse volk en onszelf." De keizer herinnerde in zijn korte verklaring ook aan de morele e'n ma teriële steun die zijn land na de oor log van de Verenigde Staten had ont vangen. Buren President Nixon wees in zijn wel komstwoord eerst op het feit dat „onze landen niet alleen vrienden zijn maar ook buren, gescheiden door een oceaan die elke dag smaller wordt", en vervolgens op de steeds belangrijker rol die Japan in de we reld vervult. De Amerikaanse president zou on geveer 25 minuten een privé-onder- houd met de keizer hebben. Daar naast zou hij nog besprekingen voe ren met de Japanse minister van bui1- tenlandse zaken Takeo Fukuda en diens Amerikaanse collega William Rogers. De bijeenkomst werd georgani seerd tegen een achtergrond van toe genomen gespannen betrekkingen tus sen beide landen. Behalve moeilijk heden over handels- en valutakwes ties bestaat er aan Japanse zijde on genoegen over de richting waarin de Amerikaanse buitenlandse politiek zich beweegt, met name wat betreft het besluit van president Nixon om Peking te bezoeken zonder daarover tevoren contact met Tokio op te ne men. Voor zijn vertrek uit Tokio legde de keizer op het vliegveld de volgen de verklaring af: „Ik wens er toe bij te dragen, de vriendschappelijke be trekkingen die Japan bindt met de landen die ik ga bezoeken, te verster ken door de gesprekken die ik zal hebben met de staatshoofden en de vertegenwoordigers van verschillende werkterreinen. Al die landen. België, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland, waar mijn bezoek een officieel karakter zal heb ben, en Denemarken, Frankrijk, Ne derland en Zwitserland, waaraan ik een particulier bezoek zal brengen, evenals de Verenigde Staten, nemen door hun indrukwekkende verrichtin gen een plaats van de eerste orde in onder de moderne landen, en de be trekkingen die Japan met hen onder houdt, worden elke dag nauwer. De diepe indruk die ik onderging toen ik vijftig jaar geleden- als kroon prins Europa bezocht, leeft nog in zijn herinnering voort. Ik geloof veel voordeel te zullen trekken uit de er varingen die ik op deze reis zal op doen en een nieuwe visie en een be ter begrip van Europa te zullen krij gen. Ik wil premier Eisakoe Sato en al zijn onderdanen danken voor hun wensen voor mijn reis en wil bidden, opdat de vrede tijdens mijn afwezig heid met hen is." Na een kort afscheid van familiele den. ministers en het corps diplomati que op het met de vlaggen van de te bezoeken landen versierde vliegveld vertrok het keizerlijk paar .Er waren strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Voor het bewaken van de route tussen het paleis en het vliegveld wa ren 3.500 man politie ingeschakeld. Ruim honderd gemotoriseerde pa trouilles, helikopters en andere voer tuigen waren ingeschakeld rond de autoweg die voor ander verkeer was afgesloten. Er deden zich geen inci denten voor. EINDHOVEN Gistermiddag is de 40-jarige Eindhovensc mevrouw J. dc B.-H. bijna verbrand. Zij had zichzelf met spiritus besprenkeld na een ech telijke ruzie. Op welke manier zij in brand is geraakt is niet helemaal dui delijk. De politie heeft inmiddels haar echtgenoot de 40-jarige W. de B. aan gehouden en ingesloten. Het drama speelde zich af om streeks half twee. Het gebeurde op een binnenplaats achter de woning van het echtpaar. Aanvankelijk heeft de man geprobeerd het vuur te blus sen. Hij liep daarbij enkele brand wonden op. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Van een verslaggever DEN HAAG De directie van het in Noordwijk gevestigde Europese centrum voor ruimteonderzoek en -technologie zal eind van deze maand een aantal ontslagen bekendmaken. Dr. O. V. Hammerstroem, directeur van het centrum, die dit meedeelde, ontkende dat het hier om bijna 150 personeelsleden zou gaan. „Het zullen er veel minder zijn, maar het juiste aantal is nog niet bekend". ESTEC heeft totaal ongeveer 700 mensen in dienst. De vermindering van het perso neelsbestand in Noordwijk is. aldus de directeur, een gevolg van het be sluit van de leiding van de in Parijs zetelende Europese organisatie voor ruimte-onderzoek, de ESRO. Dat be sluit houdt verband met wijzigingen in het programma van de ESRO. Men wil. veel meer dan tot nu toe, de werkzaamheden richten op ontwerp en bouw van kunstmanen ten behoe ve van telecommunicatie, navigatie e.d. dan van kunstmanen voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Ik geef op als nieuweabonnee: p.=- batuil: O-per kwartaal par maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik 2 theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I 'krant veertien dagen gratis. Mijn naam g -- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden het behoud van een christelijk uit gangspunt. MET IN TROUW De advertentie is ook aangeboden aan dagblad Trouw. De directeur, O. Postma ing., heeft echter geweigerd de advertentie In Trouw op te nemen. Hij vindt de stap van het actiecomité voorbarig en meent dat een gesprek een eenvoudiger weg zou zijn ge weest. De heer Postma: „Ik ben niet voor opspraak, wel voor inspraak. Het is opmerkelijk, dat het dagelijks be stuur van de Stichting Christelijke Pers, voordat het vergaderd had met het algemeen bestuur, al bekend maakte, dat besprekingen voor sa menwerking met de Perscombinatie zouden worden geopend, zodat ieder een erover kon nadenken. Dit is een unieke vorm van zeer vroegtijdige inspraak. We hebben eerst de bonden ingelicht, daarna de ondernemingsraden en de redactie- en zetterijcommissies. Ook de lezers konden in de krant lezen, wat er gaat gebeuren." De directeur benadrukte dat slechts de mogelijkheden van technische en administratieve samenwerking wor den overwogen. De identiteit van de christelijke pers blijft verzekerd. LANSER Een lid van het bestuur van de Stichting Christelijke Pers, de heer J. Lanser, tevens voorzitter van het cnv, zei naar 'aanleiding van de adverten tie, dat het bij eventuele samenwer king met de Perscombinatie erom gaat het voortbestaan van de christe lijke pers te verzekeren. „Hiervoor moet aan bepaalde eco nomische voorwaarden worden vol daan. Het is de vraag of het actieco mité, dat de advertentie heeft opge steld, zich hiervan voldoende reken schap heeft gegeven. ALTERNATIEVEN Onder gegeven omstandigheden is er moed voor nodig bepaalde beslis singen te nemen, die misschien pijn lijk zijn, maar noodzakelijk om het behoud van de christelijke bladen te garanderen. Mochten zich alternatie ven voordoen, dan zullen deze zeker worden bekeken, voordat er een eind beslissing valt", aldus de heer Lanser. De voorzitter van het actiecomité, de heer Schakel, zei dat het comité wel degelijk beschikt over alternatie ven, waarbij aan de economische voorwaarden wordt voldaan. VERHEUGEND De heer F. Diemer, directeur van de Kwartetbladen, gaf als commen taar op de activiteiten van het comi té: „Ik vind het verheugend dat de lezers kennelijk met intense belang stelling dc ontwikkeling van dc chris telijke pers volgen. Een nauwe hand met dc lezers hebben wij altijd op prijs gesteld." „Wij hebben dan ook niet ge aarzeld de lezers ook nu aan het woord te laten en zullen niet aarzelen dat verder te doen. De brieven, die ons de laatste weken bereikten waren soms ontroerend en getuigden van een groot vertrouwen in de toe komst van de christelijke pers. Door deze hartverwarmende gezindheid zal het algemeen be stuur zich zeker gesteund weten bij het zoeken van de juiste weg", aldus de heer Diemer. Voor enkele reacties van onze lezers zie pagina 2 Acht mil joen voor hulp Oostpakistani NEW YORK Nederland heeft se cretaris-generaal Oe Thant van de .Verenigde Naties in een nota te ken nen gegeven dat het besloten heeft opnieuw 8 miljoen gulden beschik baar tc stellen voor de hulp aan de bevolking van Oost-Pakistan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1