„Je straf begint pas na ontslag uit gevangenis" Modeshow in ziekenhuis Leerplan van school voor journalistiek afgekeurd J EX-GEDETINEERDEN OVER HUN „VERLEDEN": Toeristisch topjaar voor de Spoorwegen Leveranciers electriciteit boos om BTW Geheimzinnigheid bij bezoek aan gevangenis Breda Kinderzegels 1972 dragen beeltenis van de prinsjes DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 I Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ex-gedetineerden, vertegenwoordigd in, de i erenigingsraad van „Coornhert-Ligt", hebben gisteren hun wensen jeuit. Zij hebben daar alle reden voor, omdat de positie van ex- jedetineerden haast onmogelijk is in de maatschappij. „Je straf be- j."int pas, wanneer je uit de gevangenis terugkomt", zegt Tjakk Roman. gen gevangenen is, dat het zo moei lijk is zich te organiseren. Niemand wil kenbaar maken, dat hij in de ge vangenis heeft gezeten. Wensenpakket De ex-gedetineerden, die onderdak hebben gezocht bij de Coornhert-Li- ga, een organisatie van studenten en {Sollicitanten, die niet hebben „ge- gaan voor. Zo was het voor i bankdirecteur, die had gezeten, >en nog maar mogelijk bankwer- den. m 'l groep Kamerleden bracht gister gen een bezoek aan de Bredase angenis. Op de foto, bij het ver laten van het gebouw, van links naar rechts B. de Gaay Fortman, mej. mr. A. Goudsmit en mr. A. Geurtsen. ich uit leiden er die van en of afzoi It kur en', zei 'an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de lerlandse Spoorwegen wordt 1 toeristisch gezien een top- r. De reizenomzet is over de e linie enorm gestegen, in unige gevallen zelfs met er dan 25 procent. r. G. H. Rahmeijer van de afde- toerisme van de NS noemde gis- 'idag op een persconferentie als ijke oorzaak hiervan het weer tir worden van het eigen land. ook de loonsverbeteringen spe- ilgens hem een rol. Ervaring en :oek hebben geleerd dat bij een ijging van tien procent de uit- aan toeristische goederen en ien samen stijgen met zestien 'ittien procent. Stijging 65-plussers 55-pluskaarten zijn gestegen |_enkele duizenden tot bijna W.eind augustus 1971. Dat bete- 1 dat meer dan tien procent van Nederlandse bevolking van 65 jaar wider van deze kaarten gebruik n de Tienertoerkaart werden er 85.000 verkocht, in 1970 bijna 00 en dit jaar bijna 165.000. Deze >ng kwam tot stand ondanks de fsverhoging van twintig naar ntwintig gulden. 8-daagse Kris-Kras-abonne- waarvan er vorig jaar 105.000 Ien verkocht, zal dit jaar waar lijk een verkoop van 115.000 n De achtdaagse reizen hebben laar 20.000 deelnemers gekregen, vorig jaar nog 16.000. De reizen a in'hoofdzaak naar Zuid-Lim- maar ook Twente, Zeeland, bnd en Drente waren in trek. litrips stegen van 19.800 naar deelnemers. Het „wandelen NS" zal dit jaar zeker 50 000 piers trekken, tegen vorig jaar 000. De NS-vakantiedagt.ochten aanhang stijgen tot 220.000 per augustus, tegen 180.000 over het zomerseizoen van 1970. vinciale besturen van Friesland en Noord-Holland aan het overleggen over een vorm van voortzetting van de exploitatie gedurende ten minste tien jaar. deskundigen die zich bezighouden met het strafrecht en de criminologie, hebben een pakket van 38 wensen. Een grote grief, vooral van de ge detineerden, is het niet nakomen van artikel 26 van de gevangeniswet. In dit artikel staat, dat de straftijd dienstbaar moet worden gemaakt aan terugkeer in de maatschappij. Daar komt in de meeste gevangenissen niets van. Wat de ex-gedetineerden ook dwars zit, is dat iedereen het erover eens is, dat de straffen anders moeten wor den uitgevoerd, maar er gebeurt niets. Het doel van de actie van de ex- gedetineerden is de publieke opinie tegenover ontslagen gevangenen te veranderen en een eind te maken aan discriminatie. Slecht voorbeeld De overheid geeft een slecht voor beeld. Alleen in beter betaalde func ties is het soms mogelijk een aanstel ling bij het rijk te krijgen. Maar ge meente en provincie nemen niemand aan. Bovenaan de lijst van wensen van de ex-gedetineerden staat een menswaardige behandeling tijdens detentie. Als je gevangen wordt gezet is duidelijke voorlichting nodig over de rechten en plichten, maar hier ontbreekt veel aan. Bij arrestatie moet direct een raadsman worden toegewezen. Verder ontbreekt het aan voorlichting over het proces. De gedetineerde krijgt wel het boekje „Nu u hier bent", maar de inhoud Bonden mogen over melkprijs meepraten Van onze soc.-economische redactie RIJSWIJK De consumptiemelk- bedrijven hebben zich in een gesprek met vertegenwoordigers van de vak beweging bereid verklaard, de vak bonden voortaan te betrekken in het overleg over de melkprijzen. In de commissie consumptiemelk prijzen van het produktschap voor de zuivel, waarin behalve ondernemers- en werknemersbestuursleden van het produktschap ook rechtstreeks door het bedrijfsleven afgevaardigde advi seurs meepraten, bestond een algeme ne bereidheid de vakbeweging voort aan mee te laten praten over de melkprijzen. Men vond enerzijds, dat nu de rege ring de prijzenbeschikking heeft inge trokken, de verantwoordelijkheid voor de prijzen primair bij de ondernemin gen ligt. Anderzijds vonden de commis sieleden dat het voor de hand ligt dat het produktschap, al heeft het formeel geen taak bij de prijsvaststelling, voortdurend „een vinger aan de pols" zal moeten houden. Over de wijze waarop het overleg in of met het pro duktschap moet worden gepleegd zul len de comsumptiemelkbedrijven zich in eigen kring nog nader beraden. 0 Een jury van 12 man in Montreal heeft de 19-jarige Lortie schuldig be- yonden aan de ontvoering van de minister van arbeid van Quebec, Pierre Laporte. Laporte werd op 10 oktober van het vorig jaar ontvoerd en acht da gen later dood aangetroffen. Lortie zal op 22 november gevon nist worden. ervan is onvoldoende. De gevangene heeft voorts recht op ander en zinvol ler werk dan het maken van was knijpers en het inpakken van dames- verband. Er zou een gewoon loon uitbetaald kunnen worden, waarvan een deel wordt besteed als schadevergoeding aan het slachtoffer van de misdaad. Reinoud Grippeling zegt: „Je voelt je soms een. zwakzinnige". Toegang van pers, televisie en radio tot de gevangenissen zou bijdragen tot ver betering van de toestand. In het alge meen moet er meer contact zijn met de maatschappij. Dat zal na de straf de overgang makkelijker maken. Grote grief Een grote grief is ook de censuur. De bezoekregeling laat veel te wen sen over. Bijna iedere gevangene heeft gezinsmoeilijkheden. Deze moe ten in een kwartier of een half uur uitgepraat in aanwezigheid van een bewaker. De Coornhert-Liga die 19 oktober in het openbaar zal treden, heeft een aantal va'n deze wensen overgenomen. De ex-gedetineerden zijn blij met deze steun, want ze voe len zich vaak in de steek gelaten, ook door de politieke partijen. De ex-ge detineerden maken een uitzondering voor mejuffrouw Anneke Goudsmit en prof. Diepenhorst. Van een verslaggever BREDA Vijf Kamerleden hebben een bezoek gebracht aan de Koepelgevangenis te Breda. Dit bezoek is echter in een waas van geheimzinnigheid gehouden. De kamerleden bezochten de gevangenis naar aanleiding van klachten van gedetineerden, die via een naar buiten gesmokkelde brief in de pers terecht zijn geko men. De adjunct-directeur van de Koepelgevangenis, de heer J. Brouwer, wilde na afloop van het bezoek niet meedelen of de Ka merleden met hem hadden gespro ken. Hij venvees naar de voor lichtingsdienst van het ministerie van justitie, maar deze dienst heeft dinsdag al laten weten zich niet met het bezoek te zullen be zighouden. Persfotografen en journalisten werden geweerd. Alleen een ca meraman van de NOS en een ge luidstechnicus kregen toestem ming om tussen de buitendeur en de deur van het binnenterrein enkele opnamen te maken. Het Eerste Kamerlid dr. E, Brongersma (PvdA) en de Twee de Kamer-leden mejuffrouw G. Cornelisscn (KVP), mejuffrouw A. Goudsmit (D'66), dr. B. de Gaay Fortman (PPR) en mr. A. Geurtsen (VVD), zullen een rap port opstellen voor de staatsse cretaris van justitie. Van onze onderwysredactie UTRECHT Het ministerie van onderwijs heeft het nieuwe leer plan van de School voor de Journalistiek afgekeurd. Als redenen daarvoor worden onder meer genoemd dat de studenten zich te vrijblijvend kunnen opstellen, de taak van de docenten te vaag om schreven is, de verantwoordelijkheid voor het onderwijs te onduide lijk is vastgelegd en de urentabel te weinig gedetailleerd is. gei t, .rol nini iwingen 35 n, en de a geving Meeu» ilaan en s het naatreg n om panni erekena 1 jen Verdubbeld toeristische bootdienst Enkhui- 'avoren, die in 1965 op aan- van de provincies Friesland en «-Holland door de NS moest 'en voortgezet, zag zijn reizigers- al in zeven jaar verdubbelen, van 31000 tot ongeveer 63.000 in dit De NS vinden dat deze dienst «oidelijke toeristische functie en zijn dan ook met de pro- Hef is bekend dat de school voor de journalistiek niet bepaald het troetel kind !uan het ministerie van onder wijs is. De school begon anderhalf jaar geleden een strijd op leven en dood voor vernieuwing van onderwijs en bestuur. Sindsdien is zij bij minis terie en dagbladuitgevers wel wat uit de gunst geraakt. De school was daarom al blij wan neer er nog enkele mensen waren die haar het voordeel van de twijfel gun den. Op meer kon de school ook niet rekenen, omdat zij de crisis van vorig jaar nog steeds niet te boven was. Het is nu eenmaal makkelijker een curatorium en een directeur te laten vertrekken dan de bestuursvorm en het onderwijs werkelijk te vernieu- Op papier rond Die democratische bestuursvorm is inmiddels op papier rond. Afgewacht moet worden of de school dit waar kan maken. Ook het nieuwe leerplan is ten lange leste gereed gekomen. Het is, zoals gebruikelijk, aan het mi nisterie van onderwijs ter goedkeu ring toegezonden. Meestal zal dat een formaliteit zijn, in dit géval werd het leerplan echter zeer kritisch bekeken en tot verbazing van de schoolge meenschap afgekeurd. Morgen zul len vertegenwoordigers van het mi nisterie en van de school over de hierdoor ontstane impasse gaan pra ten. De resultaten van dat gesprek moe ten worden afgewacht, maar er is wel alle aanleiding om enkele algemene bedenkingen te maken tegen de brief die de chef van de afdeling sociaal pedagogisch onderwijs van het minis terie, de heer J. J. Rietmulder, aan de curatoren van de school geschreven heeft. Die brief eindigt met de con clusie dat de studenten zich te vrij blijvend kunnen opstellen, de taak van de docenten te vaag oms'chretven is, de verantwoordelijkheid voor het onderwijs te onduidelijk is vastge legd, de urentabel te weinig gedetail leerd is en de toetsing van de studen ten met de wet in strijd komt (geen eindexamen met diploma, maar een „dossier" waarin staat wat de student allemaal gedaan heeft, desgewenst met een beoordeling door de examen commissie). Handgrepen Eerst een paar voorbeelden van de onwelwillende interpretatie die het ministerie aan het leerplan geeft. Het leerplan noemt als een onderwijsdoel: het aanleren van de handgrepen van de journalistieke vormgeving. Vraag van het ministerie: wat zijn handgre pen? Een andere doelstelling is vol gens het leerplan dat de student maatschappelijk verschijnselen leert analyseren en tvoorzien. Het mfniste- rie leest hier: „alle" maatschappelijke Rood/wit/zwarte slipover met ki monomouwtjes op pantalon met bandplooitjes en omslag. Rechts een Bordeaux-rode trui met visgraatdes sin op een khakikleurig tweede pof broek. Dr. Ozinga en de EO (2) Ik ben het met de heer Hoogen- raad eens, dat de EO er niet geko men was als de NCRV had willen samenwerken. Dat de koers van de NCRV nu anders gaat worden, is een bewijs dat ze zelf vinden dat het niet goed ging. Soms dacht je: nu kan je de C. in de naam gerust weglaten. Daarom is de EO opge richt. De breuk is er nu eenmaal, wat erg jammer en moeilijk te herstellen is. Wij hopen dat de EO positief zich steeds mag blijven richten op hetgeen naar Gods wil is. Sliedrecht H. B. Wijtman „Oude forten van recreatief belang" Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een werkgroep van de „Stichting Recreatie" meent dat de oude militaire forten en verdedi gingswerken een duidelijke recreatie ve bestemming moeten krijgen. De werkgroep, waarin onder andere het ministerie van CRM, de chef-ge- nerale-staf en Staatsbosbeheer zijn vertegenwoordigd, komt in een rap port tot de conclusie dat de oude mi litaire werken over het algemeen van grote landschappelijke betekenis zijn. Deze werken vormen fraaie onder delen van de groenvoorziening, door hun ligging, het omringende water en de beplantingen. Om te voorkomen dat aan deze waarde afbreuk wordt gedaan, bepleit het rapport dat deze fortificaties met name als ze geen mi litaire functie meer hebben, toch on der rijkstoezicht moeten blijven staan. Afhankelijk van de omgeving en plaats kunnen de forten volgens de werkgroep voor dagrecreatie, of als steunpunt op toeristische routes wor den gebruikt. Ten behoeve van jonge ren-activiteiten zouden sommige for ten als onderdak kunnen dienen. verschijnselen, en zegt dan dat dit veel te veel is. Inderdaad is het niet gering wat de school wil (ook als men dat „alle" weglaat), maar er worden wel nog verhevener doelstellingen nagestreefd in het onderwijs. Het la ger onderwijs was vroeger de weg tot ..alle maatschappelijke deugden". En het wetenschappelijk onderwijs leidt nog steeds op o.a. voor zelfstandig wetenschappelijk onderzoek en tot maatschappelijk verantwoordelijk- heidsbesef. Een ander voorbeeld: het ministerie betwijfelt of een student werkelijk vijf talen moet leren. Maar het leerplan bedoelt een keuzemoge lijkheid uit vijf talen. Een laatste voorbeeld. Als vereiste vooropleiding noemt het leerplan: gymnasium, atheneum, havo of een vergelijkbare opleiding. Vraag van het ministerie: wat is Vergelijkbaar? Verwacht men dan een opsomming van alle buiten landse diploma's en binnenlandse uit zonderingen? Vraag Belangrijker dan al deze futiliteiten is intussen de vraag hoe ver de be moeienis van het ministerie met on derwijskundige zaken behoort te gaan. Formeel heeft het ministerie het recht een leerplan af te keuren. Maar is het ambtelijk apparaat onderwijs kundig wel bevoegd zo diep in te grijpen in het onderwijs? Het lijkt of het ministerie beter weet hoe de op leiding van journalisten eruit moet zien dan de studenten, docenten en curatoren (mensen uit de dagbladwe reld en van de universiteiten) die sa men anderhalf jaar aan het leerplan werkten. Bovendien schijnt het mi nisterie te denken dat een gedetail leerd lesrooster de garantie geeft dat het onderwijs goed is. Maar wie be paalt dan wat goed onderwijs is en hoe kun je dat ooit controleren? rpER ERE van een zieke journa- -*• lisfe gaf Peter van de Haar zijn show in een Amsterdams zieken huis. De omgeving was al even onge bruikelijk als het publiek leerling- verpleegsters, herstellende zieken dat bijzonder enthousiast reageerde. De afwisseling op de dagelijkse gang van zaken werd kennelijk erg op prijs gesteld. Peter van de Haar heeft het zelf maken van eigen modellen opgegeven voorlopig, naar hij hoopt omdat het niet meer op lonende wijze ge daan kan worden. Hij ontwerpt nu voor verschillende confectionairs en verkoopt in zijn eigen zaak Franse boutique-confectie van bekende grootheden, zoals Rech, Hechter, Yack, Cacherel. Het liefst ziet hij zijn klanten al lerlei onderdelen van diverse her komst bij elkaar combineren en af en toe weer een enkel stukje bij kopen om de combinatie verder uit te brei den. Op die manier hoeft het niet telkens zo'n grote financiële aderla ting te worden. Want het ligt voor de hand, dat deze kleren niet goedkoop zijn. Fran se kleren zijn dat zelden en die van bekende huizen allerminst. Men kan zich al combinerend aan matte, ge dempte tinten houden, zoals khaki, legergroen, bordeaux, maar het is precies even goed om felle kleurtjes naast elkaar te zetten hardgroen, hemelsblauw, paarsblauw, of rood, geel en groen. Zo is een plooirok in groen-blauw- geel zigzagmotief gecombineerd met een korenbloemblauwe gebreide bla zer en een groene slipover, een kort bontjasje van hardblauw acryl ape- haar wordt gedragen op een felgroene pantalon. De pantalons zijn van een nieuw typemet plooitjes aan de band gezet en gelukkig weer zakken, Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Nederlandse elektriciteitsbedrijven hebben al aan de bel getrokken bij het mi nisterie van economische zaken over de BTW-verhoging voor stroom, die zij 'met grote veront rusting ontvangen hebben'. Dit bleek uit een verklaring van directeur ir. J. H. Bakker in het bol werk van de samenwerkende elektri citeitsbedrijven, gisteren in Arnhem. „Wij hebben alle begrip voor de moeilijkheden van de regering, die met een onvoorstelbaar gat wordt ge confronteerd, maar ons ontgaat waar om daarvoor de systematiek van de BTW moet worden doorbroken," zei ir. Bakker. Altijd heeft vooropgestaan dat de eerste levensbehoeften onder het lage 4-procent tarief van de BTW zouden vallen, en tot die eerste le vensbehoeften horen alle vormen van energie. Nu wordt het tarief voor elektriciteit op 14 procent gebracht, terwijl gas en huisbrandolie met 4 procent belaft blijven. Als er dan honderd miljoen gulden extra belasting uit de energiesector müet komen, dient dat eerlijk over alle energievormen te worden ver deeld, menen de elektriciteitsbedrij ven. Nu zijn mensen die verkozen hun aardappelen elektrisch gaar te maken in plaats van op gas, plotse ling tien procent duurder uit. ze sluiten (knoopsluiting-) nauw om de bips en hebben ruime pijpen. Ook zijn er pantalons met een pof bij de enkels, zoals bij een trainings pak. (Bij de zittende figuur uitge voerd in khakikleur "met bordeaux- met-khaki jumper; de staande draagt een pantalon met omslagen en een slipover in kimonostijl). De broek- pakken, die als een geheel zijn be doeld, hebben een uitgesproken spor tief karakter. De rokken zijn van miniformaat of komen net boven de knie, de enkele geconfectioneerde modellen, die Peter van de Haar van zichzelf liet zien, zijn tweekleurig met een bind cein tuur in de rug; voor kleine maten zijn ze mini, voor grotere worden ze langer geleverd. Enige erg mooie Franse mantels hebben een heel groot ruitmotief in degraderende kleuren, er zijn er ook van soepele eenkleurige tricotage. Van een onzer verslaggevers LAREN (NH) De kinder postzegels voor 1972 zullen de beeltenissen dragen van de drie zonen van het kroonprinselijk gezin. Dit zei gisteren drs. Ph. Leenman, hoofddirecteur van de PTT, tijdens de presentatie van de nieuwe kinderpostzegels 1971, in de Singer-conecrtzaal in Laren. IHet voorspel van de 45ste kinder- postzegelaktie begint woensdag 29 september, wanneer meer dan een half miljoen schoolkinderen met de bestelenveloppen op pad gaan. In Laen .vond in aanwezigheid van Vertegenwoordigsters van de bijna 400 plaatselijke damescomités de symbolische verdeling plaats van de opbrengst-1970: ƒ5.100.000. Aan afge vaardigden van 12 instellingen op het terrein van de kinderbescherming werden grote bedragen uitgereikt. De verdeling, geleid door mr. Joh. Visser (Nationale Federatie), gaf het volgen de beeld te zien: Stichting r.k. Kindertehuizen, Sche- veningen 150.000; Pro Juventute, Amsterdam ƒ110.000; Nat Fed. Geest Volksgezondheid 175.000; Legers des Heils Hilversum ƒ100.000; Stichting Aaborg, Groningen ƒ100.000; kinder huis Reek, Reek ƒ75.000; St. Joseph, Rijsbergen ƒ75.000; Huize Abshoven, Munstergeleen ƒ125.000; De Schuil hoek, Dordrecht 100.000; Roja, Am- Kinderntra, Oosterbeek ƒ90.520; Stichting Ned. Kinderhulpplan India, Den Haag 90.000. Voorts is er een kwart miljoen be stemd voor diverse projecten op de Nederlandse Antillen (waaronder 100.000 voor een groot project ten bate van misdeelde kinderen), alsme de ƒ150.000 voor diverse projecten in Suriname. De tekenares-ontwerpster van de zegels 1971, Babs van Wely heeft in samenspel met het kinderkoor „De Schellebellen" onder leidipg van Pau la van Alphen de zegels gepresen teerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7