Situatie niet in de hand Tv maakte van GULF: Regering neemt geen extra maatregelen tegen smogtoestand n Geref. vrouwen naar Dordrecht ïls Overlast binnenkort voorbij Bezwaren Maassluis legen de Gulf Raadslid: milieustaking steunen Japanners bezoeken Maasstad Demonstratie teven ICI 605e NIEUWE HAAGSE COURAN; DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 m 2DORDRECHT De provinciale II dag van de Bond van Geref. vrou- II wenverenigingen, Zuid-Holland-Zuid, I wordt dit jaar gehouden in Dordrecht en wel op donderdag 7 oktober. De bijeenkomst begint des morgens om l kwart over tien. In de morgenverga dering zal ds M. G. Ton uit Dordrecht spreken over het onderwerp: „Past het nieuwe Israël in Gods wereld plan?" Des middags komen de jaar verslagen aan de orde en zullen leden uit Zwijndrecht-Groote Lindt een to neelstuk opvoeren. Tenslotte zal me vrouw S. Vijfwinkel-Rijsdijk decla meren. ROZENBURG Gulf gaat wat doen aan de overlast die de nieuwe fabriek bezorgt aan Ro zenburg en Maassluis. Volgens een mededeling van Gulf zullen de voorzieningen ten doel heb ben om „op zo kort mogelijke termijn het geluid en het licht van de veiligheidsfaKkel tot een minimum te beperken". Vólgens Gulf is het bedrijf al zo ver gevorderd dat de aansluitingen en aftakkingen voor de verbrandings oven die de fakkelschoorsteen in vrij wel alle gevallen zal vervangen, kun nen worden gemaakt. De verbran dingsoven zelf die licht, geluid en ook de af en toe voorgekomen roetvor- ming vrijwel steeds zal wegnemen, is, aldus Gulf, in aanbouw en zal bin nen enkele maanden in gebruik wor den genomen. Begin oktober wil Gulf de ethy- leenproduktie onderbreken om de af takkingen voor de verbrandingsoven te maken als de weersomstandighe den het toelaten. Tevens Zal dan de bestaande fakkelschoorsteen van een verbeterde top worden voorzien. De ze top is volgens Gulf een nieuwe vinding. De oude fakkel zal dan nog een week zijn werk moeten doen. Over ongeveer drie weken neemt Gulf tijdelijk de fakkel met de nieu we kop in gebruik. Deze verbeterde fakkel geeft dan gedurende enkele da gen nog wel licht, maar minder geluid. Als daarna de verbrandingsoven op de grond in gebruik komt, zal de fak kel in de lucht helemaal verdwijnen. Gulf wil kennelijk de golf van anti- publiciteit tegenover het bedrijf op vangen. Door middel van een brief ;an ongeveer 40.000 gezinnen in het jnmondgebied en advertenties in ig- en weekbladen, stelt de raffina- •ij alle omwonenden op de hoogte de werkzaamheden. Gulf wil ook de vorderingen van de werkzaam heden het publiek op de hoogte hou den. Burgemeester H. Sloots van Rozen burg heeft reeds laten weten dat deze maatregelen wel een verbetering ge ven, maar geen oplossing zijn. Hij zegt dat de aanzegging om de Gulf- fabriek te sluiten van kracht blijft omdat het bedrijf nog steeds geen hinderwetsvergunning heeft. De nieuwe fakkeltop die op de fakkelschoorsteen zal worden ge plaatst en die, volgens Gulf, min- der geluid, minder roetvorming en minder licht zal geven. MAASSLUIS „Het is deze dagen wel duidelijk gebleken, dat men de situatie aan de overkant in het geheel niet meer in de hand heeft! De uitbreiding van de stank-verspreidende fabrieken loopt allang niet meer synchroon met de veiligheidsmaatregelen, die voor de burgerij van deze stad in acht moeten worden genomen". Deze niet mis-te-verstane woorden weerklonken gistermiddag tijdens een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Maassluis. Aan het einde van deze bijeenkomst werd besloten om een bezwaarschrift bij het gemeentebestuur van Rozenburg in te dienen tegen het oprichten, in werking brengen en houden van inrichtingen van Gulf Oil Raffinaderij n.v. aan de Moezelweg in Rozenburg. Verschillende raadsleden hadden deze middag nogal bedenkingen tegen het onverwachts houden van deze raadsvergadering. Gevraagd werd dan ook tot schorsing van de verga dering, waarin de fracties over deze bijzonder ingewikkelde materie met elkaar van gedachten konden wisse len. Met nadruk werd de raad er echter op gewezen, dat deze spoedeisende vergadering de enige mogelijkheid was om straks in beroep te kunnen gaan. De raad toonde zich deze middag bijzonder bezorgd over de toeneming van de luchtverontreiniging met na me de" toestand, die sedert vrijdag heerst en waarbij alarmfase drie in werking is getreden. Men vroeg zich zelfs af welke crisis erger is, de be ruchte crisis uit de jaren dertig of deze tijd „nu we bijna geen adem meer kunnen halen". In de raad werd aangedrongen om te komen tot het oprichten van een commissie voor milieuhygiëne. Ook vroeg men zich af of heel de materie van de hinderwetten en wat daarmee samenhangt niet regionaal behandeld moet worden. Gemeenten als Rozen burg zijn bijna niet meer in staat om zelfstandig besluiten te nemen. In zijn antwoord deelde het colle ge via zijn wethouder mee, dat deze vergadering gewenst was wilde men de mogelijkheid tot het in hoger be roep gaan open houden. Hij sprak er eveneens zijn vreugde over uit, dat de hinderwetsaanvrage gepubliceerd is, zodat men ervan op de hoogte was. In Rozenburg zouden reeds honderd vijftig aanvragen zijn binnengeko men. De wethouder deelde mee, dat het college van B. en W. het be- zwaarschrift op vrijdag 1 oktober in Rozenburg zou toelichten. Men zou niet terug moeten deinzen voor dec consequenties, die het sluiten van dit bedrijf mee zou kunnen brengen. Voor wat de werkgelegenheid in Maassluis betreft, zou dit geen pro blemen geven, want de werknemers, die daar werkzaam zijn, zouden ge makkelijk in andere bedrijven in Maassluis geplaatst kunnen worden. Men moet kiezen: de industrie sluiten of de industrie moet schoon draaien. De Maassluise raad vroeg zich ook af in hoeverre de Rijnmond sane- ringsgebied is. „Is dit een loze kreet of zal er werkelijk wat uitkomen?" Men had sterk de indruk, dat men dezer dagen de situatie aan de over kant totaal niet in de hand heeft. „De Gulf is pas hard gaan hollen, toen B. en W. van RozenlAirg sluiting over wogen." Ook het communiqué, dat de Gulf gisteren rond heeft laten gaan, achtte men te laat. „Hieruit blijkt een minachten voor het dagelijks be stuur." Tenslotte werd het voorstel van B. en W. om een bezwaarschrift ingevol ge de hinderwet bij het gemeentebe stuur van Rozenburg in te dienen te gen het oprichten door Gulf Oil Raf finaderij N.V. van hinderwetplichtige inrichtingen op een aantal percelen grond aan de Moezelweg in Rozen burg aanvaard. Alleen de heer W. Doddema (ARP) stemde tegen dit voorstel. Overigens is het, voor zover bekend een unicum in ons land, dat een ge meenteraad een bezwaarschrift tegen het beleid van een andere gemeente, hier de naburige gemeente Rozen burg, indient. VLAARDINGEN Het com munistische raadslid Ph. Koud- staal heeft B en W schriftelijk gevraagd of deze bereid zijn een eventuele „milieustaking", zoals die zich dinsdagmiddag bij de Gusto-werf in Schiedam voor deed, moreel te steunen. Volgens de heer Koudstaal zou een dergelijke maatregel naast een strenge hantering van de hinderwet bepalingen meer effect sorteren dan alleen beschermende maatrege len voor astma- en bronchitispatiën- ten, hoe goed deze ook zjjn bedoeld. Het CPN-raadslid vraagt voorts of het college niet met hem van mening is dat een „dringend beroep op het bedrijfsleven" om uitworp van be paalde stoffen stop te zetten vol strekt onvoldoende is en bovendien niet valt te controleren. Hij wijst op de uurstaking bij Gusto, die zou zijn gehouden uit pro test tegen het feit dat een waarschu wing aan de industrie geen effect sorteert en andere handelingen nood zakelijk zijn om de industrie te dwingen maatregelen te nemen. De heer Koudstaal vraagt of B en W ook kennis hebben genomen van de motie, die tijdens de openbare Delta-hearing in de Harmonie van vorige week vrijdag is aangenomen. In deze motie wordt geëist dat de zwijgplicht wordt opgeheven van hin- derwelambtenaren en hun adviseurs en van volksvertegenwoordigers, die zitting hebben in commissies welke- zich bezighouden met het milieube leid en de volksgezondheid. Het raadslid vraagt of B en W be reid zijn deze motie in Vlaardingen al vast uit te voeren, vooruitlopend op verdere doeltreffende maatregelen. Dit met het oog op de voortdurende overlast, die de bevolking van Vlaar dingen ondervindt, aldus de heer Koudstaal. ROTTERDAM Naar aanleiding van de 330-ste verjaardag van de Japans Nederelandse-betrekkingen breng' op dinsdag 28 september a.s. een economische missie uit Nagasaki in Japan een bezoek aan Rotterdam. De delegatie, die onder leiding staat van de heer Muneto Watanabe, direc teur van de afdeling economische on«wikkeling en arbeid van de pre fectuur van de Japanse stad, zal na een ontvangst op het stadhuis een boottocht door het Europoortgebied en raar de Maasvlakte maken. Dirigent Piet Struyk DEN HAAG De regering denkt vooralsnog niet aan bij zondere maatregelen om aan de smogsituatie in het Rijnmondge bied een einde te maken. Dit bleek woensdagmiddag tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie voor de Volks gezondheid waarin de situatie in het Rijnmondgebied zijdelings aan de orde werd gesteld. Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) zegde wel toe ernaar te streven de nieuwe wet op de lucht verontreiniging nog voor het einde van dit jaar versneld in werking te doen treden. „We beschikken dan over aanzienlijk meer machtsmidde len om aan een situatie als deze het hoofd te bieden", zo verklaarde de minister na afloop. Overigens had de nieuwe wet volgens sommige commis sieleden allang in werking hebben kunnen treden. Zij leverden kritiek op de minister dat ook nu nog een tijd schema ontbreekt. De minister bleek een redelijk ver- ti-ouwen te hebben in de maatregelen zoals die nu worden genomen, nl. een vrijwillig verzoek aan het bedrijfsle ven om de uitworpen van verontrei nigde stoffen te beperken. „Het is jammer", aldus minister Stuyt, „dat het publiek daarvan weinig merkt. De toxische stoffen in de lucht ver minderen nl. wel, maar de stank blijft." Hij wist van een groot bedrijf (de naam wilde hij niet noemen), dat nieuwe apparatuur zal aanschaffen om de luchtverontreiniging te beper ken. Van evacuatieplannen was de. mi nister niet op de hoogte. Een vraag van het Kamerlid Wiebenga (PSP) of dit wel het geval is zal dus negatief moeten worden beantwoord. In zijn vragen wijst het Kamerlid er verder op dat aspecten van de volksgezond heid in het Rijnmondgebied voorrang hebben boven de industrialisering.. „Naar mijn mening dient aan reeds gevestigde bedrijven de verplichting opgelegd te worden tot verdere voor afgaande zuivering van uitgeworpen stoffen en zal de vestiging van nieuwe industrieën slechts kunnen worden toegestaan onder waterdichte garan ties", aldus de heer Wiebenga. Minister Stuyt keurde de protest staking van een uur in het Rijnmond gebied tegen de smogsituatie af. „Hoe wel ik voor acties ben, geloof ik niet dat stakingen de aangewezen weg zyn om het doel te bereiken", aldus de bewindsman. Hij verwachtte dat de situatie in het Rijnmondgebied op den duur zal worden verbeterd, onder meer door een strak vergunningenbe leid en de mogelijkheid van sancties wanneer de nieuwe wet gerealiseerd zal zijn. WESTLAND „We be grijpen zelf niet waardoor ons koor zo veel secces sen boekt. Binnen het bestuur praten we daar vaak over en dan zeggen we nogal eens: dat zijn onbekende krachten die aan het werk zijn. Veel meer kun je er eigenlijk niet van zeggen. Er is een hechte band van vriendschap onder de leden en daarom komen ze alle maal trouw naar de repeti ties". Cees Vellekoop (47) is al vanaf de oprichting in 1956 bestuurs lid van het Westlands Mannen koor, waarvan de laatste tien jaar als voorzitter. Hij heeft het koor zien uitgroeien van een klein mannenkoor tot een Westlands Mammoetkoor van ongeveer hon derdvijfenveertig leden dat sinds het door de televisie en de gram mofoonplatenindustrie is ontdekt, voortdurend stijgt in populari teit. Regelmatig is het koor te zien op de televisie in program ma's met de accordeonist John Woodhouse en vaker nog dreunt het bekende „Lied van de glazen stad" sonoor de huiskamers bin nen via de diverse verzoekpla- tenprogramma's van de radio's. Nadat het Naaldwijks Mannenkoor ter ziele was gegaan werd in 1956 een oprichtingscomité geformeerd dat po gingen deed om een nieuw mannen koor samen te stellen. Dat zou waar schijnlijk mislukt zijn als niet de sinds kort overleden Westlandse journalist Piet Bot in het geweer was gekomen. Het was fifp suggestie om er het Westlands koor van te maken, met zangers vanuit het gehele Westland. Het comité volgde die suggestie op, zij het schoorvoetend want men zag er niet veel heil in. Piet Bot kreeg echter gelijk: bij de oprichtingsverga dering lieten zich direct al drieën dertig mannen inschrijven, komende uit het gehele Westland. Vanaf dat moment ging het snel. Het bestuur ging op zoek naar een dirigent, niet eentje van vijf gulden per avond, maar per se een „echte" koordirigent. Er werd een hele lijst .gemaakt met namen maar de keus was uiteindelijk niet moeilijk: Piet Struijk uit Rotter dam, aanvoerder van vele koren in het Rijnmondgebied. „Op de eerste proefrepetitie die hij kwam doen, wis ten we het meteen, dit was het: een zeer innemende man, vriendschappe- Hi'r, ri:e d« miste toon voor ieder wist te treffen. Hij maakte het gelijk. Van daag aan de dag proeven we nog de ROTTERDAM Aanstaande za terdagmiddag wordt er bij het ICI- terrein in Rozenburg een grote pro testbijeenkomst gehouden. Deze de monstratie gaat uit van het Centraal Actiecomité Rijnmond, de actiegroep Heenvliet-Geervliet en de groep Scho ne Randstad Zuid. Men wil protesteren tegen de voor genomen uitbreiding van ICI met een fabriek waarin fosgeen, een gifgas, wordt gebruikt. De demonstratie be gint om twee uur. Tijdens de demon stratie zullen handtekeningen worden verzameld tegen de aanwezigheid van fosgeen. Staatsloterij 22 september 1971 Eerste klasse Prijzen van 10,— 50,— 50,— 100,— 100,— 200,— 400,— 1.000,— Een prij6 van f 2.000,— f 2.000,— f 2.000,— f 2.000,— f 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: De prlje van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25:000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 50.000,— is gevallen in de serie F op het nummer en een troostprijs van f 1.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000,is gevallen in de serie A op het nummer: en een troostprijs van f 1.000,op nummer van elk van de andere series. Let wek op dit nummer is tevens een lagere prij? gevallen. 1 71* 69 933 825 832 345 5905 022628 029625 027864 014919 076124 020102 041980 010085 010085 23912 23912 sfeer van die eerste proefrepetitie", zegt voorzitter Vellekoop. Hij betoogt dat met deze bindende figuur een boel problemen direct waren opgelost bin nen het grote gezelschap. Mensen van welke geloofsovertuiging dan ook konden lid worden van het koor maar dat was vijftien jaai geleden veel moeilijker dan tegenwoordig. Zo zijn er verschillende katholieken geweest die eerst aan hun pastoor gingen vra gen of het goed was dat ze op het koor gingen. Het eerste optreden was in 1957 voor een stampvolle zaal en vanaf die tijd is het het Westlands Mannenkoor voor de wind blijven gaan, tot in 1968 toen die wind zich ontwikkelde tot een orkaan en het koor meesleurde naar alle successen die amateurs zich maar wensen kunnen. In dat jaar gaf het mannenkoor een concert in De Doelen in Rotterdam, waar ook de zangeres Caroline Kaart aanwezig was die ver baasd was door de kwaliteiten van het Westlandse gezelschap. Het. duurde toen niet lang meer voordat de regis seur Willy van Hemert eens epn repe titie kwam bijwonen. Hij was vait plan de roman De Glazen Stad van P. J. Risseeuw voor televisie te be werken en riep de muzikale mede werking in van het Mannenkoor. Succes De serie werd een weergaloos succes een soort Nederlandse Peyton Place, en riep met name buiten het Westland veel positieve reacties op. Deze popu lariteit legde het mannenkoor inmid dels geen windeieren: de gram mofoonplatenmaatschappij Phono gram was er als de kippen bij en in korte tijd werden een flink aantal platen gemaakt. Cees Vellekoop weet niet eens precies hoeveel. Met naarstig speuren in de kast komt hij tot vijf of zes elpees maar het kunnen er best meer zijn. Wel weet hij dat het Man nenkoor door die platen en door mid del van zijn maandelijkse optredens overal in het land („een keer per maand maar, anders wordt het te veel") financieel heel gunstig draait. Een telegram in een van de vier plakboeken, vol met kranteknipsels en foto's, spreekt wat dat betreft dui delijke taal. Phonogram stuurde het nadat het Westlands Mannenkoor weer zijn medewerking had gegeven aan een televisieshow van John Woodhouse. Daarvan was van tevoren een grammofoonplaat gemaakt die na het televisieoptreden in de handel kwam. Het telegram luidde: „Mede dank zij uw medewerking sensatio neel succes. Vandaag verkoop van vijfendertigduizend exemplaren be reikt. Gouden plaat in tweeëneenhalve week in Nederland absoluut record". Alsjeblieft, het mannenkoor blaakte van trots. Droevig Ondanks alle successen is dit jaar een wat droevig jaar geweest voor het Westlands Mannenkoor: twee pio niers van het eerste uur zijn kort achter elkaar overleden, oud-burge meester D. van Heyst van Naaldwijk, beschermheer van het' koor en Piet Bot, de man die het koor de naam heeft gegeven die het nu draagt en die het „Lied van de glazen stad" heeft geschreven, het visitekaartje van het mannenkoor. „Ik wou dat ik vandaag aan de dag zo'n verstand had als Piet Bot", zegt Cees Vellekoop eenvoudig. Voor oud-burgemeester Dirk van Heyst heeft hij ook veel respect. Hij herinnert zich nog een voorval bij het tienjarig bestaan van het West lands Mannenkoor. Rond die tijd werd in Den Haag het nieuwe provincie huis geopend en een journalist vroeg bij die gelegenheid aan de commis saris van de koningin waarom hij zo weinig gezien werd op culturele eve nementen. Ik wil wel komen, als ik de uitnodigingen krijg, zou het ant woord van de commissaris geweest zijn. Cees Vellekoop las dat in de krant en bedacht zich geen tweemaal. Hij vertelde het aan burgemeester Van Heyst met het verzoek of deze de commissaris wilde uitnodigen voor het jubileumconcert van het mannen koor. De burgemeester zag 't niet zit ten maar voldeed aan het verzoek met het gevolg dat mr. Klaasesz de toezegging deed te komen. Het leek echter nog op een debacle voor bur gemeester en koor uit te lopen, toen het weer tijdens het concert in de bloemenveiling in Honselersdijk niet meewerkte. Op die avond namelijk viel het water met bakken uit de hemel en het dak van de veiling be gon te lekken. Het water spetterde naar beneden op enkele meters af stand van de hoge gast die deed of hij niets bemerkte en onverstoorbaar bleef zitten kijken. „Wat heb ik in de rats gezeten", moest burgemeester Van Heyst die nattigheid voelde, later gezegd hebben. De koorvoorzitter weet zich zo vele voorvallen te herinneren van optre dens-in en buiten het Westland. En hU is er absoluut zeker van dat het Westlands Mannenkoor een „onmis kenbaar grote propaganda" heeft ge maakt voor het Westland als tuin bouwstreek. E:: daar heeft hij gelyk in: Het Westlands Mannenkoor is de (nog) enige echte „Westland Promo tion".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5