'tadsgehoorzaal in een afschuwelijk vacuüm Jonge Olifant: de zachtste AGENDA oor 'roetvrij-houden' an Meren wijk bijna ee miljoen nodig Half Voorschoten naar mej. Jansen XPLOITANT MILIKAN: Hoog chloride-peil in Rijnlands boezem Niemand is van hulp verstoken Bemaling bij Katwijk heeft goed effect Burgerlijke stand van Leiden 'CHI t iafhs t-Pal i ïaar te LEIDEN Het college van be- van de „Gemeenschappelijke voor Leiden en om geving" heeft de algemene raad (die a.s. om half vier in het g at aadhuis van Alkemade vergadert) fijg miljoen beschik te stellen voor het aanbrengen deri#011 twee elektrostatische stofvan- -ersol Sers in de vuilverbrandingsinrichting ten le Leiden. Bij de ingebruikneming van de toen aan de periferie van Leiden staande vuilverbranding kon met eenvoudige stofvangers worden volstaan, gecombineerd met de schoorsteenhoogte van 80 meter, zo wordt im het pre-advies meege deeld. Sindsdien is het een en an der gewijzigd. De plaats van de inrichting is nu zodanig, dat over last kan worden ondervonden door de toekomstige bewoners van de Léidse Merenwijk en door de be woners van een deel van Oegst- geest-Noord. De huidige stofvan gers werken onvoldoende om te hunnen voldoen aan de eisen, die nu in het kader van de wet op de luchtverontreiniging worden ge steld. Vandaar, dat nu een kleine twee miljoen gulden wordt gevraagd voor betere stofvangers; het college van beheer vindt, dat deze het best kun nen worden besteld bij de firma Von Roll en Zn., Zürich, die ook de vuil verbrandingsinstallatie zelf leverde. Op de vergadering komt ook de sluiting van de vuilstortplaats aan de Roomburgerweg in Leiden ter sprake. Sociale sorg Leiderdorp LEIDERDROP In de maandag ehouden raadsvergadering nam de aad het besluit tot het intrekken van de gemeentesubsiidies in de kos ten gezinsverzorging, gezinshulp en hulp aan bejaarden. Het is in de Praktijk gebleken dat vooral belang hebbenden in onzekerheid verkeren hoé het nu met ingang van 1 oktober gaaf worden. De subsidies die de ge beente verstrekte zijn overgegaan "aar het rijk dat de gebruikelijke subsidie heeft verhoogd. Het zal voorkomen dat iemand die hulp no- jd'g heeft het resterende bedrag niet zelf kan opbrengen. Dit mag geen reden zijn van de aanvraag om hulp af te zien. Hiervoor kan een beroep Worden gedaan op de Bijstandswet. Omdat dit voor velen nog een te ho ge drempel is heeft men het nu zo Beregeld dat de leidster formulieren hij zich heeft die zij samen met de uresf aanvrager invult. Zij verzorgt de nzab ^erclei'e afwerking op de secretarie, mlf Nadrukkelijk stelde de heer C. van ;n i Larderen, chef sociale dienst, dat onder de nieuwe ambtelijke regeling Wemand financiëel gesproken van hulp verstoken behoeft te blijven. te laag LEIDEN Het uitslaan van Rijn lands water in de avonduren door het gemaal te Katwijk blijkt duide lijk van gunstige invloed geweest te zijn op de kwaliteit van het zwem water voor de stranden van Katwijk en Noordwijk. Door de regelmaat waarmee het gemaal in werking werd gesteld, was bovendien wat niet voorzien was een gunstige invloed merkbaar op de waterkwaliteit van de boezem. Een factor die buiten de invloed van het Hoogheemraadschap lag maar die een goede invloed op de kwaliteit van het zeewater gehad heeft, was de wind die voornamelijk uit oostelijke richtingen kwam. Het Hoogheem raadschap van Rijnland is voor nemens, het bemalingspatroon in de toekomst te blijven hanteren. Het personeel loopt nu hierover al te hoop bij mij maar ik laat de mensen niet in de steek en betaal ze desnoods uit particuliere mid delen. Het is een heel erg dwaze toestand. Ik heb horen fluisteren, dat het seniorenconvent (het overleg-orgaan van b. en w. en raad, waapuit de PAK-fracties zich juist deze week hebben terugge trokken Red.) vandaag over deze zaak bijeenkomt, maar het lijkt mij er niet in te zitten, dat de raad vóór volgende week don derdagavond hier nog over ver gadert. Die heeft het veel te druk met dat wandelgebied. Beging dit jaar heb ik tegen wethouder Lij- ten gezegd, dat ik de stad niet zomaar in de steek laat, maar zoals het nu gaatIk zou het een ramp vinden als op deze wijze zo'n bedrijf in de soep loopt". Lange brief Dat is in grote lijnen de monde linge toelichting, die de heer Milikan ons gaf op een brief, die wij vandaag van hem ontvingen, gewijd aan de tarieven van de Stadsgehoorzaal en de exploita tievergoedingen met als motto: „Realiteit en cijfers". In ueze lange brief gaat hij omstandig in op de twee voorstellen van b. en w., betreffende de Stadsgehoor zaal, die de raad afgelopen maan dagavond behandelde en waar over zóveel verschil van mening bleek te bestaan, dat b. en w. de voorstellen terugnamen. Een hachelijke zaak, vindt de heer Milikan, omdat het huidige con tract op 30 september afloopt. Prognose Reagerend op wal in de raadsver gadering over een en ander is gezegd, hekelt hij het feit, dat vanuit de raad grote bezwaren naar voren kwamen tegen de voorgestelde verhoging van de tarieven met ongeveer 12 pro cent. „Mijn persoonlijk advies was 17 procent", schrijft hij en hij licht dit toe met cijfers. „Uit beleidsoverwegifigen gingen b. en w. niet verder dan een verhoging met 12 procent. Gaan de huidige wetsvoorstellen van de minister raad er door, dan zal mijn prog nose van 17 procent nog te laag zijn". Geen navordering Aan de brief ontlenen wij ten slotte nog de volgende gegevens van de heer Milikan: „De inbreng van de schouwburg in het totale pakket verhuringen bedraagt voor 1971 en 1972 ten hoogste twee procent. Het verenigingsleven vormt eveneens slechts enkele procen ten van het „verhuurpakket". De economische of commerciële huurder aanvaardt de tariefsver hoging als een onprettig maar logisch gevolg van de geldont waarding. Dat de gemeenteraad pas negen dagen vóór afloop van het be staande contract de voorsteilen ter behandeling kreeg aangebo den, ligt niet te mijner compe tentie. Elke adspirant-huurder vanaf 1 september is meegedeeld, dat de huur hoger zou worden; het is niet zo, dat navorderingen wor den gedaan evenementen, waarvoor een prys is opgegeven. kamerleden morgen op bezoek in Leiden LEIDEN Morgen, vrijdag 24 september, brengt een delegatie Tweede-Kamerleden van de CHU. de ARP en de KVP een werkbezoek Leiden. Na een ontvangst om J13'' 11 in het stadhuis, heeft de de- k?a''e een Scsprck met raads- en bestuursleden cn ambtenaren, waar- "3 een rondrit volgt langs Leidse "Knelpunten". Een gemeenschappe- 'Uke koffietafel met B. en W. wordt "•gesloten met een nabeschouwing en een gesprek met de pers. VOORSCHOTEN Mejuffrouw G. Jansen was op 1 augustus veertig jaar onderwijzeres en ter gelegenheid van dit feit werd gisteren in „De Werf" een receptie gehouden. In drommen kwamen ze, de leerlingen, oud- leerlingen, vrienden en bekenden. Reeds om acht uur vormde zich een lange rij, Honderden handen moest juffrouw Jansen schudden en ze bleef maar lachen tegen iedereen. De gemeente Voorschoten kwam met twee wethouders, het hoofd van de afdeling onderwijs en nog enige ambtenaren, die ambtshalve of door hun schooltijd iets te maken hebben met de populaire juffrouw. Veertig jaar onderwijzeres, veertig jaar werkzaam bij dezelfde school. De Gevers Deynootschool in de Schoolstraat, dat behoeft geen prestatie te zijn, volgens het schoolhoofd, maar wel is het een prestatie om veertig jaar lang enthousiast, begrijpend en modern te blijven. Haar levendige manier van onderwijs geven hebben rond tweeduizend Voorschotenaren 'aan den lijve ondervonden'. Als onderwijzeres van de hervormde school ging haar belangstelling tot ver bulten de schoolmuren. Als diaken van de hervormde gemeente van Voorschoten en Veur ver richt zij nog steeds belangrijk werk. Ook heeft zij bemoeienis met het 'bejaardencentrum „Adegeest". H.M. de Koningin beloonde haar werk reeds enige jaren geleden met een gouden plak. De Stichting Prot.-Christelijk onderwijs gaf haar gis teravond een gouden horloge. Voor juffrouw Jansen trok gisteravond bijna half Voorschoten naar De Werf om haar een handje te geven en toe te wensen dat zij nog enige jaren plezierig mag blijven werken. W Er is waarachtig wel een jonge jenever die zacht is als fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeid is. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. lieuwe leidse courant Vander vliet-Wer nink neemt Basto over LEIDEN De resultaten van Vandervliet-Wernink Beheer ont wikkelen zich overeenkomstig de in het begin van dit jaar uitgesproken verwachtingen. De verwerving van nieuwe opdrachten verloopt gunstig. De sector bouw heeft, mede tenge volge van in deze maand ontvangen opdrachten tot een totaal van f 16.000.000,nu een opdrachten- portefeuille van f60.000.000,—. De gang van zaken in de sector 'Wemink' (Industrie en Recreatie) geeft een expansieve ontwikkeling te zien. Nieuwe marktbenadering en nieuwe produktieprocessen zijn oor zaak, dat het bedrijf dit jaar belang rijk tot de resultaten zal bijdragen. In Mulheim (W.-Duitsland) is op gericht, tezamen met een Duitse partner de 'Mulheimer Baustoff- werk GmbH' en de 'Mulheimer Bau- stoffwerk GmbH Co Kommandit- gesellschaft', welke industrie in mei 1972 de produktie van 'Wernink- vloeïplaten' zal starten. Met de bouw van de fabriek is intussen een begin gemaakt. Er is overeenstemming bereikt met de aandeelhouders cn directie van de NV Basto te Oudenbosch over de overname van het gehele aandelenpakket tegen betaling in contanten. De NV Basto is een in dustrie, die in hoofdzaak sierbeton- elementen vervaardigt. Daarnaast wordt constructicbeton en lichtbeton geproduceerd. De omzet is f5 a 1'6.000.000.en het bedrijf telt 200 medewerkers. Met de vakbonden en ondernemingsraden is overleg ge pleegd. Donderdag 23 september Stadsgehoorzaaal, 8 uur: Residentle- Vrfjdag 24 september Boshuis, achter Hof laan 76. 7—8.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Gebouw „Staalwijk" (Herenstraat), 8 uur: dahlia-avond Door Eendracht Ver bonden. Zaterdag 25 september Antonius-clubhuts. 45.30 uur. recep tie zilveren jubileum „Dc Leidse Golf- brekers"'. Thorbecke-mavo. 3 uur: receptie •zwem- en polovereniging De Sleutel stad. FILMS Lldo: ..Wat zien ik". 18 Jr.. 2.30. 7 en 9.15 uur. zo. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; Studio: „The go-between", 14 Jr., 2.30, 7 en 9.15 uur. zo. 2.30. 4.45. 7 cn 9.15 uur; Camera: ..De Nieuwe Avonturen van Dik Trom", a.l., za. en wo. 2.30 uur. zo. 2 en 4.15 uur. ..Getting straight" 18 Jr.. elke avond 7 en 9.15 uur, do., vr.. ma., dl. 2.30 uur. nachtv. 11.30 uur: „Thcrese en Isabel- le". 18 jr. Luxor: „Hel mystery van de vogel met de kristallen pluim", 18 Jr., dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De zaak Anderson", 14 Jr., 2.30, 7 en 9.15 uur, zon. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. lied: „Dc Sade", 18 Jr.. 2.30, 7 en 9.15 uur. zon. 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur. nachtv. vrijd. en zat. 23.30 uur „Verborgen drif- Apotbekcn Geopend Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Ook de apotheken Voor schoten en Oegstgeest zijn geopend. De apotheek Leiderdorp is gesloten. Dokters dienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokte raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 (door Leo Verkaik) LEIDEN „Met de Stadsgehoor zaal zijn we in een afgrijselijk vacuüm terechtgekomen nu b. en w. in de afgelopen raadsver gadering de voorstellen tot ver lenging van de exploitatie-over eenkomst en verhoging van de tarieven hebben moeten terug nemen", vertelde vanmorgen de exploitatie van de Gehoorzaal, de heer I. Milikan, ons. „Omdat het bestaande contract volgende week donderdagavond om 24 uur af loopt en ik dan dus geen mandaat meer heb, word ik genoodzaakt een ontslagaanvraag in te dienen voor 42 man. J Technici van de provinciale water staat van de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en van Rijkswaterstaat zijn gisteren bijeen geweest om zich te beraden op mo gelijkheden om de Hoogheèmraad- schappen van Rijnland. Delfland en Schieland van zo zuiver mogelijk water te voorzien. De enige doorvoer voor de drie Hoogheemraadschappen vindt plaats via het Groot Waterschap van Woer den, maar de hoeveelheid, 9 m3 per seconde, is verre van toereikend. Aanvoer van water uit zuidelijke richting is, door de vervuiling van Lek en Nieuwe Maas. nauwelijks meer mogelijk. De drie Hoogheemraadschappen hebben deze penibele situatie al enkele jaren bij het ministerie van Waterstaat onder de aandacht ge bracht. In antwoord daarop heeft LEIDEN Zender gesnapt. In samenwerking met. de bijzondere radiodienst van de PTT heeft de politie gisteravond de hand kunnen leggen op een geheime zender. Een 38-jarige winkelier zond uit vanaf de Marnixstraat. De zender is in beslag genomen. ZOETERWOUDE Winkelcen trum. Het pand van bakkerij Van Cassel aan de Dorpsstraat dat na ontruiming was voorbestemd om ge sloopt te worden is weer verhuurd. Wethouder A. Duindam ziet af van zijn voornemen de Zoeterwoudse middenstanders uit te nodigen om van gedachten te wisselen over het winkelcentrum omdat er „nog niets concreet^ over te zeggen valt". Het rapport 'marktonderzoek kan begin volgend jaar worden tegemoet gezien en zal de basis vormen voor de beraadslagingen met de plaatselijke zakenmensen. Vijftig soorten uit 15 lauden - u kent ze mis schien nogniet allemaal. Zoals de wilde leathertree-honing uit Tasmanië (2.95), de Rus sische lindebloesemhoning (6.95) en de Spaanse 'kruikjes- honing'(2.95).En de likeuren- honingen en de noten-honingen (4.50). U moest maar eens komen kijken als u van honing houdt O ja, als u vlug bent is er voor 3.65 misschien nog wat van de kersverse honing-in-raat! Afdeling Levensmiddelen. LEIDEN De langdurige droogte heeft het chloridegehalte in Rijnland's boezemwateren tot een schrikbarend peil doen oplopen. Er is een nog lagere waterstand van de Rijn te verwachten, als ge volg waarvan de zoutafvoer nog zal teruglopen. Nu al zijn water monsters getrokken met een chloridegehalte van 250260 mg per liter. En niemand kan voorspellen, hoever de waterafvoer van de Rijn nog zal teruglopen. Daardoor dreigt een nog kritieker situatie te ontstaan dan in het droge najaar van 1969. drs. Bakker, de gewezen minister, het graven van twee aanvoerkanalen ge-entameerd: één van Waddinx- veen naar Voorburg en één van Maarssen-Breukelen naar Bode graven. Het laatste is van het grootste belang, omdat daardoor water ingelaten zou kunnen worden vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal. Het IJsselmeer betekent nog een aanzienlijke zoetwatervoorraad. Maar het Amsterdam-Rijnkanaal ligt daar als een barrière vóór. De technische besprekingen van gisteren waren erop gericht een aan- vocrweg te vinden voor water uit het IJsselmeer, wanneer aanvoer van water uit het zuiden geheel on mogelijk wordt. In dit verband wordt gedacht aan schutsluizen in het Amsterdam-Rijnkanaal aan de Am sterdamse kant. LEIDEN Promoties. De heer J. L. Sellink te Oegstgeest is ge promoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Examination of the small intestine by means of duodenal intubation". Promotor was prof. dr. J. R. von Rorrnen. De heer T. E. Spreij te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „Onderzoek naar de ontwikkeling en de differentiatie van imaginaal schij ven van calliphora crythrocephala meig". De promotor was prof. dr. P. Dullemeijer. De heer G. P. de Gunst te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift ge titeld „Flitfotolyse van enige aroma tische nitroverbindingen". De promo tor was prof. dr. E. Havinga. De werkgroepleider: dr. J. Cornelisse. Alternatief voor de Leidse Baan VOORSCHOTEN De in Voor scholen wonende makelaar-taxateur G. F. Mehrtens heeft een alternatief ontworpen voor de al in aanleg zijnde Leidse Baan. Leg een zes kilo meter lange tunnelweg aan onder de rijksstraatweg te Wassenaar, zegt hij, globaal lopend van het viaduct Bijhorst tot even voorbij Den Deijl. De huidige capaciteit van de rijks weg kan op dit gedeelte dan worden verdubbeld, wat bijvoorbeeld in voering van éénrichtingsverkeer mo gelijk maakt. LEIDEN Geboren: Jeroen, zv. R. H. Biesterbos en L. T. van Buu- ren; Brenda, dv. G. Filippo en M. G. Kemner; Cord H. W„ zv. C. H. W. Bösker en A. Beerenfenger; Mi chel W„ zv. W. J. C. Baurichter en M. F. Bloem; Natalie, d.v. C. van der Meer en E. Gijzenij; Dave A., zv. C. Andriessen en E. Stuivenga. Academische examens AMSTERDAM VU Geslaagd voor kand. ex. sociale aardrijkskunde: P Minnee. Katwijk aan Zee. De heer I. Milikan worden tegen oud tarief uitge voerd". Self-supporting De lieer Milikan draagt in zijn brief cijfermateriaal en gegevens aan om de gevraagde verhoging van de exploitatievergoeding met f 20.000 waar te maken en hij concludeert: „De som der ver huring plus pacht overtreft verre de vergoeding van de kosten, met andere woorden: het dagelijks be heer is self-supporting. Kunt u mij een gemeentebedrijf in Lei den noemen met dezelfde uit komst?" Over de in de maak zijnde voor stellen voor een andere beleids vorm voor de Stadsgehoorzaal verklaart Milikan: „Verandering van exploitatievorm in een „Dienst voor de Stadsgehoorzaal", gaat ongeveer f 100.000 per japr kosten en betekent mogelijk al leen een verschuiving van een commercieel beleid naar een cul tuurtechnisch beleid, wat ook een lieve duit gaat kosten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3